Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

15/2000. (V. 24.) AB határozat

Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának az önkormányzat tulajdonában lévő vízközműből szolgáltatott ivóvízért, illetőleg az általa biztosított szennyvízelvezetés szolgáltatásért fizetendő díjakról és díjalkalmazási feltételekről szóló 13/1994. (IV. 8.) rendelet felülvizsgálatára irányuló kezdeményezés alapján

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendeleti előírás felülvizsgálatára irányuló kezdeményezés alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának az önkormányzat tulajdonában lévő vízközműből szolgáltatott ivóvízért, illetőleg az általa biztosított szennyvízelvezetés szolgáltatásért fizetendő díjakról és díjalkalmazási feltételekről szóló 13/1994. (IV. 8.) rendelete 2. § (5)-(8) bekezdése alkotmányellenes, ezért ezeket a rendelkezéseket e határozat közzététele napjával megsemmisíti.

Az Alkotmánybíróság az alkotmányellenessé nyilvánított előírások keletkezésükre visszamenő hatályú megsemmisítésére irányuló kérelmet elutasítja.

Az Alkotmánybíróság a miskolci önkormányzat 13/1994. (IV. 8.) rendelete folyamatban levő ügyekben való alkalmazása tilalmának megállapítására irányuló kérelmet visszautasítja.

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője - mivel a törvényességi ellenőrzés körében kiadott felhívásával a miskolci közgyűlés nem értett egyet - az Alkotmánybírósághoz benyújtott indítványában Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának az önkormányzat tulajdonában lévő vízközműből szolgáltatott ivóvízért, illetőleg az általa biztosított szennyvízelvezetés szolgáltatásért fizetendő díjakról és díjalkalmazási feltételekről szóló 13/1994. (IV. 8.) rendelete (a továbbiakban: Ör.) 2. § (5) bekezdése törvényellenességének megállapítását és keletkezésére visszamenő hatályú megsemmisítését kezdeményezte.

Álláspontja szerint az Ör. támadott előírása a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről szóló 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) 24. § (1) bekezdésével ellentétesen határozza meg a szennyvízelvezetés díja kiszabásánál figyelembe veendő szennyvízkibocsátás mértékét. Azt kifogásolta, hogy az Ör. 2. § (5) bekezdése "mérés hiányában a csatornaműbe bekötött ingatlanon felhasznált teljes vízmennyiséget - bedolgozásra, párolgásra, szivárgásra, elfolyásra való tekintet nélkül - a csatornadíj alapjául szabja". Az indítványozó arra hivatkozott, hogy a támadott szabályozás a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 236. § (2) bekezdés c) pontja sérelmével "jelentős mértékű, igénybe nem vett szolgáltatásért való díjfizetésre kötelezi az érintett fogyasztókat".

Az indítványban foglaltaknak megfelelően a miskolci önkormányzat a magasabb szintű jogszabályokkal ellentétesen, s felhatalmazás hiányában alkotott a Korm. r. előírásainál "szigorúbb" helyi rendeletet.

A kezdeményező az Ör. 2. § (5) bekezdése alkalmazása tilalmának elrendelését is kérte azokban a folyamatban lévő ügyekben, "amelyek kimenetele a jogellenes rendelethely kérelmezett megsemmisítésének függvénye".

II.

Az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglalt döntését a következőkre alapozta:

1. Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése szerint "a helyi képviselő-testület feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal". A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdése pedig előírja, hogy "a képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak végrehajtására önkormányzati rendeletet alkot".

Az Ötv. 8. § (1) bekezdése alapján a helyi önkormányzat feladata a helyi közszolgáltatások körében a csatornázás. A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Vgtv.) 4. § (1) bekezdés d) pontjának megfelelően helyi önkormányzati feladat "a vízi közüzemi tevékenység körében a település ivóvízellátása, a szennyvízelvezetés, az összegyűjtött szennyvizek tisztítása, a csapadékvíz elvezetése".

A Vgtv. 13. § (1) bekezdése a viziközművek működtetése során végzett szennyvízelvezetést, -elhelyezést és -tisztítást közüzemi tevékenységként határozza meg. A vízügyről szóló 1964. évi IV. törvény 46. §-ának felhatalmazása alapján kibocsátott Korm. r. 1. § (1) bekezdés második fordulata pedig a közműves szennyvízelvezetést közüzemi szolgáltatásnak minősíti. A Korm. r. e szolgáltatás igénybevételének és díja kialakításának számos feltételét is meghatározza. Ezek körében az indítványban hivatkozott 24. § (1) bekezdés a következőket tartalmazza:

"A szennyvízelvezetési helyről a szennyvízelvezető műbe kerülő szennyvíz mennyisége méréssel, mérés hiányában pedig az adott helyen fogyasztott (számlázott) vízmennyiség alapulvételével állapítható meg."

A 24. § (3) bekezdésének megfelelően "az elkülönítetten mért vízhasználatokat - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik, és a fogyasztási hely egyúttal szennyvízelvezetési hely is - az (1) bekezdés szerint kell szennyvízként figyelembe venni".

Az Ör. 2. §-ának a kezdeményezésben sérelmezett (5) bekezdése a csatornadíj meghatározásánál követendő eljárást szabályozza:

"A csatornadíj alapja a mért vízmennyiség, mérés hiányában a csatornaműbe bekötött ingatlanon felhasznált teljes vízmennyiség, függetlenül attól, hogy annak beszerzése honnan történt. A vízmennyiség a (6)-(8) bekezdésben foglaltakon túl egyéb címen (bedolgozás, párolgás, szivárgás, elfolyás stb.) nem csökkenthető."

Az Ör. 2. § (5) bekezdése idézett rendelkezésében említett (6)-(8) bekezdések azokat a körülményeket határozzák meg, amelyek figyelembevételével a szennyvízmérő hiányában csökkenteni lehet a csatornadíj kialakításánál értékelhető vízmennyiséget.

"(6) Ha a vízhasználó saját szennyvízelvezető művel rendelkezik, a csatornadíj alapjául szolgáló vízmennyiséget az abban elvezetett szennyvíz mennyiségével csökkenteni kell.

(7) Ha hatósági intézkedés miatt a vállalkozó a gazdasági tevékenységéből keletkezett szennyvizet a közcsatornába nem vezeti be, a gazdasági tevékenységéhez felhasznált vízmennyiséggel csökkenteni kell a csatornadíj megállapításánál figyelembe vett vízmennyiséget.

(8) A házi vízvezeték - fogyasztónak fel nem róható - rejtett meghibásodása esetén, a fizetendő napi csatornadíjat a meghibásodás előtti olvasott vízóraállást megelőző 12 hónapos átlagfogyasztás napi értékéig kell csökkenteni."

Ez a szabályozás a Korm. r. 24. § (4) bekezdés a) és b) pontján alapul. Ezek az előírások a következőket tartalmazzák:

"Nem vehető figyelembe a szennyvíz mennyiségének meghatározásánál:

a) az a szennyvízmennyiség, ami a vízügyi hatóság engedélye alapján önálló szennyvízelhelyező műben vagy befogadóban nyert elhelyezést;

b) az a szennyvízmennyiség, amelynek a szennyvízelvezető műbe vezetését minőségi vagy egyéb okok miatt az illetékes hatóság megtiltotta, és elhelyezését a fogyasztó igazolta."

Az Ör. megalkotását követően a Korm. r. 24. § (4) bekezdését c) és d) ponttal egészítette ki a 37/1999. (II. 26.) Korm. rendelet 14. § (2) bekezdése. E szerint a szennyvízdíj alapjául azt a vízmennyiséget sem lehet figyelembe venni, amely az ivóvízvezeték meghibásodása következtében a környezetben elszivárgott, illetve amelyet külön jogszabály (az 1999. évi LXXXVII. törvény) felhatalmazása alapján kihirdetett jogszabályok szerint az év meghatározott időszakában locsolási célra használtak fel. [A Korm. r. 24. § (4) bekezdés d) pont szerint ez a vízmennyiség nem lehet kevesebb, mint az adott időszakhoz tartozó vízhasználat 10%-a.]

2. A Korm. r.-nek és az Ör.-nek a szennyvízdíj megállapításánál figyelembe vehető vízmennyiségre vonatkozó előírásai összevetéséből kitűnik, hogy az Ör. a Korm. r.-től eltérő (ahhoz részben hasonló, más vonatkozásban azzal ellentétes) szabályozást tartalmaz. A Korm. r. idézett szövegét veszi át pl. az Ör. 2. § (6) bekezdése, de a szabályozás eltér a Korm. r.-ben foglaltaktól: az Ör. csak a saját szennyvízelvezető műbe elhelyezett szennyvíz mennyiségével engedi csökkenteni a díjfizetés alapjául szolgáló szennyvízmennyiséget, míg a Korm. r. 24. § (4) bekezdés a) pontja ilyen korlátozást nem fogalmaz meg. Nem veszi át viszont az Ör. a Korm. r. 24. § (4) bekezdés a) pontjában előírtakat.

Az Alkotmánybíróság több döntésében, elvi jelleggel a 61/1994. (XII. 24.) AB határozatában mutatott rá a következőkre: "Nincs jogszerű akadálya annak, hogy a helyi rendelet a magasabb szintű jogszabálynak a saját rendeletébe illeszthető előírásait - szó szerint - átvegye. Az sem törvénysértő, ha a helyi rendelet a magasabb szintű jogszabály előírásait nem ismétli meg. A magasabb szintű jogszabályi rendelkezések ugyanis - akár a szó szerinti átvétellel, akár alacsonyabb szintű jogszabályba való beillesztés nélkül - önmagukban is érvényesek. A vegyes jogszabályszerkesztési megoldás azonban homályos, megtévesztő és félrevezető." [ABH 1994. 471, 472, 474.]

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a miskolci önkormányzat az Ör. megalkotásával jogbizonytalanságot idézett elő, mivel a Korm. r. előírásait átfogalmazva, azoktól eltérő szabályozást alakított ki. Mindezek alapján az Ör. 2. § (5) bekezdését - és a szoros tartalmi összefüggésekre tekintettel a (6)-(8) bekezdéseket is - az Alkotmány 2. § (1) bekezdésében védett jogállamiság összetevőjének minősülő jogbiztonság sérelmének tekintette, s ezért alkotmányellenesnek nyilvánította és megsemmisítette. A rendelkező részben foglalt, e döntésére tekintettel az Alkotmánybíróság az Ör. 2. § (5) bekezdésének a Ptk. 236. § (2) bekezdés c) pontjával való, az indítványban említett, vélt ütközését nem vizsgálta.

3. Az indítvány az Ör. 2. § (5) bekezdése keletkezésére visszamenő hatályú megsemmisítését kérte. Az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 42. § (1) bekezdése értelmében a határozat közzétételének napján veszti hatályát az Alkotmánybíróság által alkotmányellenesnek ítélt jogszabály vagy annak rendelkezése. E főszabálytól eltérő lehetőséget biztosít az Alkotmánybíróság számára az Abtv. 43. § (4) bekezdésében foglalt rendelkezés, amely szerint az Alkotmánybíróság a 42. § (1) bekezdésében, valamint a 43. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott időponttól eltérően is meghatározhatja az alkotmányellenes jogszabály hatályon kívül helyezését vagy a konkrét esetben történő alkalmazhatóságát, ha ezt a jogbiztonság, vagy az eljárást kezdeményező különösen fontos érdeke indokolja.

Az Alkotmánybíróság ebben az eljárásban a visszamenőleges hatályú megsemmisítés indokául az eljárást kezdeményező érdekkörében felmerülő különösen fontos okot nem tárt fel. A jogbiztonság védelme érdekében sem tartotta szükségesnek az ex tunc hatályú megsemmisítést, különös figyelemmel arra a körülményre, hogy a Korm. r.-nek az Ör. alkotmányossága megítélése szempontjából releváns 24. § (4) bekezdés c) és d) pontja 2000. január 1-jétől hatályos rendelkezés.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság a támadott rendelkezések visszamenőleges hatályú megsemmisítésére irányuló kérelmet elutasította.

4. A kezdeményezés az Ör. alkalmazására vonatkozó tilalom elrendelését is kérte a folyamatban lévő ügyekben. Az Abtv. 43. § (1) bekezdése szerint azt a jogszabályt, amelyet az Alkotmánybíróság megsemmisít, az erről szóló határozatnak a hivatalos lapban való közzététele napjától nem lehet alkalmazni.

Az Abtv. előbbiekben említett 43. § (4) bekezdése értelmében az Alkotmánybíróság ettől az időponttól eltérően is meghatározhatja az alkotmányellenes jogszabály konkrét esetben történő alkalmazhatóságát, ha ezt a jogbiztonság vagy az eljárást kezdeményező különösen fontos érdeke indokolja. Az Alkotmánybíróság állandó gyakorlata alapján azonban az alkotmányellenessé nyilvánított jogszabály konkrét ügyben való alkalmazhatósága tilalmának elrendelésére kizárólag az Abtv. 38. §-ában meghatározott bírói kezdeményezés és az e törvény 48. §-ában szabályozott alkotmányjogi panasz alapján van lehetőség.

Az Alkotmánybíróság a vázoltakra tekintettel az Ör. vizsgált rendelkezése konkrét ügyekben való alkalmazása tilalmának megállapítására irányuló kérelmet visszautasította.

Az Alkotmánybíróságnak e határozat közzétételére vonatkozó döntése az Abtv. 41. §-án alapul.

Dr. Holló András s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Kiss László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kukorelli István s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 646/H/1998/5.

Tartalomjegyzék