32010L0048[1]
A Bizottság 2010/48/EU irányelve ( 2010. július 5.) a gépjárművek és pótkocsijuk időszakos műszaki vizsgálatáról szóló 2009/40/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításáról
A BIZOTTSÁG 2010/48/EU IRÁNYELVE
(2010. július 5.)
a gépjárművek és pótkocsijuk időszakos műszaki vizsgálatáról szóló 2009/40/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításáról
(EGT-vonatkozású szöveg)
AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,
tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,
tekintettel a gépjárművek és pótkocsijuk időszakos műszaki vizsgálatáról szóló, 2009. május 6-i 2009/40/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 6. cikke (1) bekezdésére,
mivel:
(1) A közúti közlekedésbiztonság, a környezetvédelem és a méltányos verseny érdekében fontos biztosítani a forgalomban használt gépjárművek megfelelő karbantartását és vizsgálatát, hogy a típusjóváhagyás által garantált teljesítményük túlzott mértékű romlás nélkül élettartamuk során folyamatosan fennmaradjon.
(2) A 2009/40/EK irányelv 6. cikkének (1) bekezdésében említett követelményeket és módszereket a műszaki fejlődés követése érdekében indokolt részletesebben meghatározni és kiigazítani, hogy ezáltal költséghatékony módon javuljon a gépjárművek időszakos műszaki vizsgálata az Európai Unióban.
(3) Helyénvaló figyelembe venni két, a közelmúltban készült, az időszakos műszaki vizsgálat jövőbeli lehetőségeivel foglalkozó projekt, az Autofore (2) és az Idelsy (3) következtetéseit, valamint az érdekelt felekkel folytatott nyitott és tényszerű párbeszéd eredményeit.
(4) A gépjármű-technológia jelen állapota megköveteli, hogy a modern elektronikai rendszerek is a vizsgálati tételek közé kerüljenek.
(5) Az időszakos műszaki vizsgálat további harmonizációja érdekében célszerű a vizsgálati tételek mindegyike esetében vizsgálati módszert bevezetni.
(6) A további harmonizáció előmozdítása és a követelmények egyöntetűsége érdekében indokolt minden vizsgálati tétel esetében a hibák főbb okait olyan nem kimerítő jegyzékbe foglalni, mint amilyen a fékrendszer esetében már létezik.
(7) Az időszakos műszaki vizsgálatoknak indokolt a vizsgált gépjármű sajátos kialakítása, felépítése és felszerelése szempontjából lényeges tételek összességére kiterjednie. Ezért a vizsgálatokat szükség szerint jármű-kategóriánkénti különös követelményekkel indokolt kiegészíteni.
(8) A 2009/40/EK irányelv 5. cikkének e) pontja értelmében a tagállamok a rendszeres időszakos műszaki vizsgálatot más jármű-kategóriákra is kiterjesztették. A vizsgálat fokozottabb harmonizációja céljából helyénvaló a rendelkezésekbe belefoglalni az ezekre a jármű-kategóriákra vonatkozó követelményeket és módszereket. A vizsgálatokat a jelenleg rendelkezésre álló módszerek és berendezések alkalmazásával, a jármű bármely részének szerszámmal való szétszerelése vagy eltávolítása nélkül indokolt elvégezni.
(9) A megfelelő vizsgálatok és szabványok alkalmazásának biztosítása, az ellenőrzés eredményeinek nyilvántartásokban való rögzíthetősége és egyéb jogi követelmények érvényesítése érdekében a vizsgálatnak a biztonsággal, a védelemmel és a környezetvédelemmel összefüggő jellemzők mellett a jármű azonosítására is indokolt kiterjednie.
(10) A belső piac működésének elősegítése és a műszaki vizsgálat módszereinek javítása érdekében a vizsgálat eredményét indokolt egy, az alapvető pontokat tartalmazó műszaki vizsgálati bizonyítványban feltüntetni.
(11) További munkára van szükség a dízelüzemű járművek karbantartási állapotának ellenőrzésére alkalmas alternatív vizsgálati eljárások kidolgozásának területén, különösen a nitrogén-oxidokat és a részecskéket illetően, figyelembe véve az új kibocsátás-utókezelési rendszereket.
(12) Az ebben az irányelvben előírt intézkedések összhangban vannak a 2009/40/EK irányelv 7. cikkével létrehozott, a gépjárművek és pótkocsijuk időszakos műszaki vizsgálatáról szóló irányelvnek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításával foglalkozó bizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:
1. cikk
A 2009/40/EK irányelv II. melléklete ezen irányelv melléklete szerint módosul.
2. cikk
(1) A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek legkésőbb 2011. december 31-ig megfeleljenek, a II. melléklet 3. pontjában foglalt rendelkezések kivételével, azokat ugyanis 2013. december 31-től kell alkalmazni. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.
A tagállamok által elfogadott rendelkezéseknek hivatkozniuk kell erre az irányelvre, vagy hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozással együtt kell megjelenniük. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.
(2) A tagállamok megküldik a Bizottságnak nemzeti joguk azon rendelkezéseinek szövegét, amelyeket az irányelv tárgykörében fogadnak el.
3. cikk
Ez az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.
4. cikk
Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.
Kelt Brüsszelben, 2010. július 5-én.
a Bizottság részéről
az elnök
José Manuel BARROSO
(1) HL L 141., 2009.6.6., 12. o.
(2) Autofore: tanulmány a műszaki vizsgálatok végrehajtásának jövőbeli lehetőségeiről az Európai Unióban, http://ec.europa.eu/transport/roadsafety/publications/projectfiles/autofore_en.htm
(3) IDELSY: Kezdeményezés a gépjárművek elektronikai rendszereiről készített leírások érdekében az időszakos műszaki vizsgálatokhoz, http://ec.europa.eu/transport/roadsafety/publications/projectfiles/idelsy_en.htm
MELLÉKLET
A 2009/40/EK irányelv II. melléklete helyébe az alábbi szöveg lép:
"II. MELLÉKLET
KÖTELEZŐ VIZSGÁLATI TÉTELEK
TARTALOMJEGYZÉK
1. Bevezetés
2. A vizsgálat részei
3. Műszaki vizsgálati bizonyítvány
4. Minimális vizsgálati követelmények
0. A jármű azonosítása
1. Fékberendezés
2. Kormányberendezés
3. Kilátási viszonyok
4. Világítóberendezések és az elektromos rendszer részei
5. Tengelyek, kerekek, gumiabroncsok, felfüggesztés
6. Alváz és az alvázra erősített részek
7. Egyéb felszerelések
8. Környezetterhelés
9. Kiegészítő vizsgálatok az M2 és M3 kategóriájú személyszállító járművek számára
1. BEVEZETÉS
Ez a melléklet felsorolja a vizsgálandó járműrendszereket és alkatrészeket, továbbá részletezi, hogy milyen módszerrel kell vizsgálni őket, és hogy milyen kritériumok alkalmazásával kell megállapítani, hogy a jármű elfogadható állapotú-e.
Arra az esetre, ha a jármű a felsorolt vizsgálati tételek szempontjából hibás, a tagállamok illetékes hatóságai eljárást határoznak meg annak megállapítására, hogy a műszaki vizsgálat sikeres megismétléséig milyen feltételekkel megengedett a jármű közúti használata.
A vizsgálatoknak legalább az alábbiakban felsorolt tételekre ki kell terjedniük, feltéve, hogy azok alkalmazhatók az érintett tagállamban vizsgálandó jármű felszerelésére.
A vizsgálatok elvégzése a jelenleg rendelkezésre álló módszerek és berendezések alkalmazásával történik, a jármű bármilyen részének szerszámmal való szétszerelése vagy eltávolítása nélkül.
A jármű időszakos vizsgálatakor valamennyi felsorolt tétel kötelezőnek tekintendő, az (X)-szel jelölt tételek kivételével, ezek ugyanis, bár a jármű állapotát és közúti használatra való alkalmasságát érintik, mégsem minősülnek elengedhetetlennek az időszakos vizsgálathoz.
A »Hibaokok« felsorolás nem alkalmazandó olyan esetben, amikor olyan követelményekre utal, amelyek nem szerepelnek a nyilvántartásba vételkor, illetőleg a forgalomba helyezéskor hatályos vonatkozó jármű-jóváhagyási szabályozásban vagy az utólagos módosítási követelmények között.
A szemrevételezéses vizsgálati módszer esetében a tétel megtekintésén túl a vizsgálatot végző személy, amennyiben lehetséges, működteti is azt, felméri a keltett zajt, illetve bármilyen más megfelelő vizsgálati módszert alkalmaz berendezés használata nélkül.
2. A VIZSGÁLAT RÉSZEI
A vizsgálat legalább az alábbiakban felsorolt tételekre terjed ki, amennyiben azok a vizsgált járműbe beépített berendezésekkel kapcsolatban állnak.
0. A jármű azonosítása
1. Fékberendezés
2. Kormányberendezés
3. Kilátási viszonyok
4. Világítóberendezések és az elektromos rendszer részei
5. Tengelyek, kerekek, gumiabroncsok, felfüggesztés
6. Alváz és az alvázra erősített részek
7. Egyéb felszerelések
8. Környezetterhelés
9. Kiegészítő vizsgálatok az M2 és M3 kategóriájú személyszállító járművek számára
3. MŰSZAKI VIZSGÁLATI BIZONYÍTVÁNY
A jármű üzemeltetőjét vagy vezetőjét írásban tájékoztatják a hibákról, a vizsgálat eredményéről, valamint a jogi következményekről.
A kötelező időszakos műszaki vizsgálat alkalmával kibocsátott műszaki vizsgálati bizonyítvány legalább a következő elemeket tartalmazza:
1. járműazonosító szám;
2. forgalmi rendszám és a nyilvántartó állam országjelzése;
3. a vizsgálat helye és időpontja;
4. a kilométer-számláló állása a vizsgálat idején, amennyiben rendelkezésre áll;
5. a jármű osztálya, amennyiben rendelkezésre áll;
6. azonosított hibák (ajánlatos e melléklet 5. bekezdésének számsorrendje szerint haladni) és kategóriájuk;
7. a jármű átfogó értékelése;
8. a következő időszakos vizsgálat időpontja (ha az erről való tájékoztatás nem más úton történik);
9. a vizsgálatot végző szervezet neve és a vizsgálatért felelős ellenőr aláírása vagy azonosítója.
4. MINIMÁLIS VIZSGÁLATI KÖVETELMÉNYEK
A vizsgálatok legalább az alábbiakban felsorolt tételekre terjednek ki, és az alábbiakban felsorolt minimális követelmények és módszerek szerint zajlanak. A »Hibaokok« oszlopban példák találhatók az észlelhető meghibásodásokra.
SZÖVEG HIÁNYZIK |
(1) A nem megfelelő javítás vagy átalakítás olyan javítást vagy átalakítást jelent, amely a jármű útbiztonságát hátrányosan befolyásolja, vagy negatív hatást tesz a környezetre.
(2) 48 % azokra a járművekre, amelyek nincsenek blokkolásgátlóval felszerelve, vagy amelyekre a típusjóváhagyást 1991. október 1. előtt adták ki.
(3) 45 % azokra a járművekre, amelyeket 1988 vagy a követelményekben meghatározott időpont után vettek nyilvántartásba, bármelyik van később.
(4) 43 % félpótkocsikra és nyerges pótkocsikra, amelyeket 1988 vagy a követelményekben meghatározott időpont után vettek nyilvántartásba, bármelyik van később.
(5) 2,2 m/s2 N1, N2 és N3 járművekre.
(6) Ha a típusjóváhagyás a 98/69/EK irányelvvel vagy a később módosított 70/220/EK irányelv I. melléklete 5.3.1.4. pontjának A vagy B sorában található határértékek szerint történt, vagy a járművet 2002. július 1. után vették először nyilvántartásba vagy helyezték először forgalomba.
(7) Ha a típusjóváhagyás a 98/69/EK irányelvvel vagy a később módosított 70/220/EK irányelv I. melléklete 5.3.1.4. pontjának B sorában található határértékek szerint, illetőleg az 1999/96/EK irányelv által vagy később módosított 88/77/EGK irányelv I. melléklete 6.2.1. pontjának B1, B2 vagy C sorában található határértékek szerint történt, vagy a járművet 2008. július 1. után vették először nyilvántartásba vagy helyezték először forgalomba."
(8) A »követelményeket« a nyilvántartásba vételi országban a jóváhagyáskor, az első nyilvántartásba vételkor vagy az első üzembe helyezéskor megszabott típus-jóváhagyási előírások, illetve az utólagos módosítási kötelezettségek vagy a nemzeti jogszabályok határozzák meg.
(9) (X) a jármű állapotát és közúti használatra való alkalmasságát érintő tételek, amelyek az időszakos vizsgálat során nem minősülnek elengedhetetlennek.
(10) (XX) Ez a hibaok csak akkor érvényes, ha a vizsgálatot a nemzeti szabályozás előírja.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32010L0048 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32010L0048&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.