Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

45/2011. (X. 7.) NFM utasítás

az egységes működési kézikönyv kiadásáról szóló 24/2011. (V. 6.) NFM utasítás módosításáról

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (2) bekezdésében, valamint a 2007-2013 programozási időszakban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 4/2011. (I. 28.) Korm. rendelet 5. § d) pontjában foglalt jogkörömben eljárva - a 2007-2013 programozási időszakban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 4/2011. (I. 28.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdés 4. pontjára figyelemmel - a következő utasítást adom ki:

1. § Az egységes működési kézikönyv kiadásáról szóló 24/2011. (V. 6.) NFM utasítás (a továbbiakban: utasítás) 3. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép: "(3) Az akciótervnek tartalmaznia kell különösen:

a) a Kormány döntésének megfelelően

aa) a prioritás bemutatását (tartalom, célkitűzés, ütemezés),

ab) a konstrukció számát, nevét, célját, a támogatási konstrukcióban meghirdetendő támogatás keretösszegét,

b) a fejlesztéspolitikáért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) döntésének megfelelően az akciótervben meghatározott prioritások támogatási konstrukcióinak az a) pontban meg nem határozott adatait."

2. § (1) Az utasítás 6. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A 3. § (3) bekezdés a) pontja szerinti adatok alapján az NFÜ összeállítja az akciótervet tartalmazó kormány-előterjesztést és megküldi a miniszternek.

(3) A 3. § (3) bekezdés b) pontja szerinti adatok alapján az NFÜ döntési javaslatot állít össze, amit jóváhagyásra megküld a miniszternek."

(2) Az utasítás 6. §-a a következő (4)-(6) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A kormány-előterjesztésnek és a döntési javaslatnak tartalmaznia kell a megalapozott döntés meghozatalához szükséges valamennyi információt, így különösen a döntés szükségességének indokolását.

(5) A miniszter a (3) bekezdés szerinti döntési javaslat jóváhagyásáról írásban értesíti az NFÜ-t.

(6) Az NFÜ gondoskodik a Kormány és a miniszter döntésének megfelelő tartalmú, egységes szerkezetű akcióterveknek az NFÜ honlapján való közzétételéről és folyamatos aktualizálásáról."

3. § Az utasítás 8. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az akcióterv módosítása során a 4-6. §-ban meghatározott eljárási szabályokat kell alkalmazni."

4. § Az utasítás 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. § (1) A pályázati felhívás elkészítése a felhívás elkészítéséhez szükséges alapinformációk, koncepció szakterület irányításáért felelős miniszter képviselője által történő megküldésével, ennek hiányában az IH által a Pályázat Előkészítő Munkacsoport (a továbbiakban: PEMCS) ülésének összehívásával indul.

(2) A PEMCS az operatív programok és akciótervek alapján az egyes konstrukciók - ideértve a kiemelt projekteket is -pályázati felhívásainak kidolgozásában részt vevő konzultatív testület.

(3) A PEMCS célja az akcióterv alapján a pályázati felhívás, a költségspecifikáció, a projektadatlap, valamint egyéb, az adott konstrukcióra vonatkozó, a részletes projektjavaslat elkészítését elősegítő, elvárásokat tartalmazó dokumentumok elkészítése és közzététele.

(4) A pályázati felhívás előkészítése történhet elektronikus úton a PEMCS alakuló ülésének döntése alapján, amennyiben a (3) bekezdésben foglalt cél teljesülése, a 11. § szerinti szereplők részvétele így is biztosítható.

(5) Kiemelt projektek pályázati felhívásának elkészítését és jóváhagyását a PEMCS által meghatározott - a PEMCS emlékeztetőjében rögzített - ütemezés szerint kell lefolytatni."

5. § Az utasítás 23. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

"(2a) Kiemelt projekt pályázati felhívásának előkészítése során, szakmailag alátámasztott írásbeli indoklás alapján az IH-vezető az (1) bekezdés a) és b) pontja alól felmentést adhat."

6. § Az utasítás 24. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) A PEMCS alakuló ülését a PEMCS elnöke legkésőbb a szakterület irányításáért felelős miniszter képviselője által megküldött koncepció beérkezését követő 15. napra hívja össze. Egyéb esetben a PEMCS alakuló ülésének időpontját az IH vezetője határozza meg."

7. § Az utasítás 24. alcíme a következő 32/A. §-sal egészül ki:

"32/A. § Kiemelt projektek pályázati felhívásai esetében társadalmi egyeztetésre nem kerül sor. A pályázati felhívásokat szakmai véleményezés céljából 7 napos véleményezési határidővel a lebonyolításban érintett közreműködő szervezet, valamint az adott operatív program monitoring bizottságának szavazó tagjai kapják meg."

8. § Az utasítás 29. alcíme a következő 38/A. §-sal egészül ki:

"38/A. § (1) A (2) bekezdés szerinti esetek kivételével a kiemelt projekt pályázati felhívásának módosítását az IH vezetője hagyja jóvá.

(2) A kiemelt projekt pályázati felhívásának módosítása

a) a kiemelt projekt alapvető céljának változása,

b) a beadási határidő módosítása,

c) a kiemelt projekt tervezett befejezési dátumának változása, vagy

d) a kiemelt projekt indikátoraiban történő változás

esetében a pályázati felhívások jóváhagyása részben leírtak szerint történik."

9. § Az utasítás 43. § (2) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az iktatás során az EMIR-ben a következő, a projektgazda és a projekt azonosításához, valamint a kapcsolattartáshoz szükséges alapadatok rögzítésére kerül sor:)

"d) a projektgazda elérhetőségei, e-mail címe,"

10. § (1) Az utasítás 44. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a küldemény sérülten érkezik (törött vagy nem olvasható adathordozó) és a pályázati anyagok emiatt hiányosak, a pályázót legfeljebb egy alkalommal, legfeljebb 8 napos határidő kitűzésével fel kell hívni a sérült részek pótlására. Ha a pályázat beadási határidejéig kevesebb, mint 8 nap van hátra, a határidő megadásakor ezt figyelembe kell venni. Az iktatást a pótlás időtartamára fel kell függeszteni. Ha a projektgazda nem pótolja a sérült, illetve hiányos részeket, és emiatt a pályázat befogadási kritériumainak ellenőrzése lehetetlenné válik, a pályázat további elbírálására nem kerülhet sor, erről a pályázót a befogadásról történő értesítésre rendelkezésre álló határidőig értesíteni kell, amely határidő a sérült részek pótlására megadott határidő lejártának napjától számítódik."

(2) Az utasítás 44. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a projektadatlapot a felhívásban foglaltaknak megfelelően kizárólag CD-n nyújtották be és a CD-hez kötelezően csatolandó cégszerűen aláírt nyilatkozat hiányzik, vagy a cégszerűen aláírt nyilatkozattal a CD nem került benyújtásra, a küldemény nem minősül pályázatnak, amelyről a borítékon szereplő feladót értesíteni kell."

11. § Az utasítás 47. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül küldött tájékoztató jellegű dokumentumokat rendezett, elektronikus formátumban, az EMIR dokumentumtárában kell elérhetővé tenni."

12. § Az utasítás 52. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A befogadó levél másolata lefűzésre kerül a projektdossziéba."

13. § Az utasítás 54. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az elutasító levél másolata lefűzésre kerül a projektdossziéba."

14. § (1) Az utasítás 57. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Ha a befogadást követően a támogatást igénylő által benyújtott pályázat nem felel meg a felhívásban meghatározott követelményeknek, illetve a támogathatósági feltételek teljesülését alátámasztó előírt dokumentumok nem kerültek benyújtásra, hiányosan vagy hibásan kerültek benyújtásra, és a felhívás lehetőséget nyújt a hiánypótlásra, a KSZ)

"c) a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül történő értesítéssel, amennyiben ez nem lehetséges, az EMIR-ből generált tértivevénnyel ellátott levélben vagy minősített elektronikus aláírással ellátva, e-tértivevénnyel, illetve kiegészítő jelleggel faxon felszólítja a támogatást igénylőt a támogatási kérelmének kijavítására."

(2) Az utasítás 57. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A hiánypótlási felhívást a befogadás napjától számított legfeljebb 15 napon belül, a KSZ által indokolt és az IH vezetője által engedélyezett esetben 30 napon belül kell a támogatást igénylő részére megküldeni. Hiánypótlás esetén az NFÜ döntési határideje a hiánypótlás kiküldésének napjától a hiánypótlás beérkezéséig, de legfeljebb a hiánypótlási felhívásban megjelölt határidőig tartó időtartammal meghosszabbodik."

15. § Az utasítás 58. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"58. § (1) A KSZ a hiánypótlásra történő felszólítást a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül, amennyiben ez nem lehetséges, tértivevényes levélben, vagy minősített elektronikus aláírással ellátva, e-tértivevénnyel, illetve kiegészítő jelleggel faxon küldi meg. A hiánypótlásra felszólító levélben csak egy hiánypótlási határidő adható meg. Ezen hiánypótlási határidőn belül a támogatást igénylőnek és a KSZ-nek lehetősége van mind írásban, mind szóban egyeztetni a hiánypótláshoz szükséges kérdésekben.

(2) A hiánypótlási határidő kezdete a hiánypótlási felszólítás kézhezvételét követő nap."

16. § Az utasítás 65. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A helyszíni szemléről a projektgazdát a szemle időpontját megelőzően legalább 5 nappal a KSZ a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül, amennyiben ez nem lehetséges, az EMIR-ből generált tértivevényes levélen, vagy elektronikus úton, illetve kiegészítő jelleggel faxon értesíti, a szemle időpontjának és céljainak, továbbá a helyszínen előkészítendő dokumentumok és információk megjelölésével."

17. § Az utasítás 81. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"81. § Ha az értékelő megítélése alapján a pályázatban található információ nem egyértelmű, ellentmondásokat tartalmaz, a KSZ a projektgazdától az értékeléshez szükséges információkat ésszerű határidő biztosításával a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül, amennyiben ez nem lehetséges, postai úton, illetve kiegészítő jelleggel faxon/elektronikus úton bekéri. A tisztázó kérdésre határidőn túl beérkezett választ figyelmen kívül kell hagyni."

18. § Az utasítás 86. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Titoktartási, összeférhetetlenségi és hangfelvétel készítéséhez hozzájáruló nyilatkozatot naptári évente, konstrukciónként csak egyszer, az első olyan döntés-előkészítő bizottsági ülésen való részvétel előtt kell megtenni, melyen a döntés-előkészítő bizottság tagja, illetve megfigyelője részt vesz. Az aláírt nyilatkozat az év minden további döntés-előkészítő bizottsági ülésére is vonatkozik, melyen a tag, illetve a megfigyelő részt vesz."

19. § Az utasítás 100. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A pályázatok újraértékelése esetén a pályázatokról való döntést a rendelet 27. §-ában meghatározott határidőn belül meg kell hozni.

(4) A kifogásnak helyt adó döntés értelmében lefolytatott újraértékelés során a pályázatról való döntést a kifogásnak helyt adó döntés meghozatalától számított 90 napon belül meg kell hozni."

20. § Az utasítás 102. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A KSZ a döntés meghozatalától számított 15 napon belül a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül, amennyiben ez nem lehetséges, postai úton értesíti a projektgazdát a projekt elutasításáról."

21. § Az utasítás 103. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A KSZ a támogatási döntés meghozatalától számított 15 napon belül a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül, amennyiben ez nem lehetséges, postai úton értesíti a projektgazdát a projekt támogatásáról a támogatási szerződés megkötése alcímben foglaltak szerint."

22. § Az utasítás 68. alcíme a következő 104/A-104/B. §-sal egészül ki:

"104/A. § (1) A támogatási szerződés kezelése során a kedvezményezettel történő kapcsolattartás az NFÜ honlapján található Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül történik. A kedvezményezettnek küldött értesítések az elektronikus alkalmazáson keresztül kerülnek kiküldésre, s az egyedi jelszóval ellátott felületen egységes formában válnak elérhetővé a kedvezményezettek számára. Az értesítéseket papír alapon nem kell kiküldeni.

(2) Ha a Pályázó Tájékoztató Felület vagy egyes funkciói nem állnak teljeskörűen rendelkezésre, az értesítéseket papír alapon kell kiküldeni.

(3) A (2) bekezdés szerinti esetben a levelekben közölt határidőket a levél postai kézbesítésétől kell számítani.

(4) Ha a támogatási szerződésben az elektronikus kapcsolattartás lehetősége nem került kikötésre, a KSZ az elektronikus kapcsolattartás szabályairól tájékoztatja a kedvezményezettet.

104/B. § (1) A támogatási szerződés kezelése során bekért dokumentumokat a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül, szkennelt formában kell benyújtani. Az elektronikus alkalmazással már beküldött dokumentumokat papír alapon nem kell ismételten beküldeni.

(2) A dokumentum beküldéséről a kedvezményezett értesítésben azonnal visszaigazolást kap.

(3) Az elmentett és EMIR-be betöltésre került dokumentumok benyújtottnak minősülnek.

(4) Ha a kedvezményezett az elektronikus verzió mellett papír alapon is benyújtja a dokumentumokat, akkor a KSZ-nek nem kell vizsgálnia a papír alapú dokumentumok és az elektronikusan benyújtott verzió egyezőségét, az elektronikusan benyújtott verziót kell hitelesnek tekinteni.

(5) Ha a Pályázó Tájékoztató Felület, vagy egyes funkciói nem állnak teljeskörűen rendelkezésre, a dokumentumokat papír alapon kell a kedvezményezettnek a KSZ részére eljuttatnia."

23. § Az utasítás 105. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"105. § (1) A projekttel kapcsolatos támogatási döntésről a KSZ a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül értesíti a támogatást igénylőt és ezzel egyidejűleg a támogatási szerződés tervezetét is eljuttatja részére. (2) Az értesítés tartalmazza

a) a megítélt támogatás összegét,

b) csökkentett összköltségű támogatás esetén a projektjavaslat csökkentett összköltséggel való támogatásának részletes, a döntés-előkészítő bizottsági ülésről készült döntési javaslaton alapuló indoklását,

c) feltételes támogatás esetén a projektgazda által teljesítendő előfeltételeknek a döntés-előkészítő bizottsági ülésről készült döntési javaslaton alapuló meghatározását,

d) csökkentett összköltségű és/vagy feltételekkel történő támogatás esetén a kifogás benyújtásának lehetőségéről és módjáról való tájékoztatást,

e) a projektjavaslatra vonatkozóan a döntési javaslatban foglaltakat,

f) a szerződéskötéshez szükséges feltételeket, benyújtandó dokumentumok, igazolások felsorolását,

g) a rendelet 30. § (2) bekezdésében meghatározott azon dokumentumok felsorolását, melyeket a felhívás nem az első kifizetési kérelem benyújtásához ír elő,

h) a KSZ részéről kijelölt kapcsolattartó nevét és elérhetőségét,

i) a szerződéskötés feltételei teljesítésének, a szerződéskötéshez szükséges dokumentumok és igazolások megküldésének határidejét, és a szerződés megkötésére rendelkezésre álló határidőt,

j) a 110. § (1) bekezdése szerinti tájékoztatást."

24. § (1) Az utasítás 106. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szerződést a kedvezményezett támogatói döntéstől szóló értesítésének a Pályázó Tájékoztató Felületen történt átvételétől számított legfeljebb 30 napon belül meg kell kötni.

(2) A szerződéskötéshez szükséges dokumentumok, igazolások, valamint az aktualizált adatok kedvezményezett által történő visszaküldésének határideje az értesítés Pályázó Tájékoztató Felületen történt átvételétől számított legfeljebb 15 nap."

(2) Az utasítás 106. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A szerződéskötéshez szükséges dokumentumokat a 104/B. § szerint kell benyújtani."

25. § Az utasítás 107. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"107. § A kedvezményezett által megküldött dokumentumok, igazolások megfelelőségét, valamint a pályázatban és a beküldött dokumentumokban és igazolásokban szereplő adatok azonosságát, eltérés esetén a támogatást igénylő jogosultságát a KSZ a vonatkozó EMIR ellenőrzési lista alapján megvizsgálja."

26. § (1) Az utasítás 108. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Szerződéskötésre akkor kerülhet sor, ha a támogatási szerződés megkötéséhez szükséges dokumentumok, igazolások a megadott határidőn belül hiánytalanul és hibátlanul rendelkezésre állnak, és a kedvezményezett minden, a támogatási szerződés megkötéshez szükséges feltételt teljesített."

(2) Az utasítás 108. §-a a következő (1a) és (1b) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) A támogatási szerződés megkötésének napja az a nap, amikor az utolsó aláíró is aláírta vagy ellenjegyezte a támogatási szerződést.

(1b) Nagyprojekt esetén az IH a támogatási szerződést a jóváhagyását igazoló ellenjegyzéssel látja el."

(3) Az utasítás 108. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A KSZ az aláírt támogatási szerződést a kedvezményezett részére a támogatási szerződés megkötéséhez szükséges dokumentumok beérkezésétől számított 10 napon belül postai úton megküldi. "

27. § (1) Az utasítás 109. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a dokumentumokat és igazolásokat nem a megadott feltételeknek megfelelően nyújtották be, hiányosak vagy hibásak, a KSZ azok kézhezvételétől számított 10 napon belül az összes hiány, illetve hiba egyidejű megjelölésével a Pályázó Tájékoztató Felületen automatikus értesítéssel hiánypótlásra hívja fel a kedvezményezettet megfelelő határidő tűzésével annak érdekében, hogy a támogatási szerződést a támogatásról szóló értesítés átvételét követő legkésőbb 60. napon meg lehessen kötni."

(2) Az utasítás 109. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) A hiánypótlást elektronikusan, a Pályázó Tájékoztató Felületen kell benyújtani."

28. § Az utasítás 110. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a támogatási szerződés megkötésére a kedvezményezett mulasztásából a támogatásról szóló értesítés Pályázó Tájékoztató Felületen történt átvételétől számított 60 napon belül nem kerül sor, de a kedvezményezett mulasztásának indokolását a KSZ elfogadja, akkor a szerződéskötésre a támogatásról szóló automatikus értesítés átvételét követő legfeljebb 60. napon legfeljebb 30 napos új határidőt állapíthat meg, feltéve, hogy a kedvezményezett a 60. nap leteltét megelőző 10. napig írásban jelezte a KSZ-nek, és megfelelően indokolta azokat a rajta kívül álló okokat, amelyek miatt nem képes a megadott határidőn belül a szerződéskötéshez szükséges feltételeket teljesíteni. Ha a kedvezményezett által bemutatott körülmények, indokok a KSZ szerint nem elfogadhatóak, indokolt döntésével értesíti a kedvezményezettet arról, hogy a támogatási szerződés megkötésére nyitva álló határidő nem került meghosszabbításra."

29. § Az utasítás 116. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a kedvezményezett a rendelet 36. § (1) bekezdésében, illetve a támogatási szerződésben meghatározott módon a támogatás szempontjából releváns adatainak változásáról értesíti a KSZ-t, a KSZ a bejelentést

a) elfogadja,

b) ha több adat vonatkozásában tartalmaz változást, részben elfogadja, vagy

c) elutasítja,

amelyről a bejelentés beérkezését követő 10 napon belül írásban, a Pályázó Tájékoztató Felületen értesíti a kedvezményezettet.

(2) Ha a bejelentett változást a benyújtott dokumentumok nem teljeskörűen támasztják alá, a KSZ a változás bejelentéséhez kapcsolódóan megfelelő, de legfeljebb 30 napos határidő tűzésével automatikus értesítéssel hiánypótlásra hívja fel kedvezményezettet."

30. § (1) Az utasítás 118. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A szerződésmódosítási kérelem elbírálásának és a módosítás tervezete megküldésének határideje - ide nem számítva az esetleges hiánypótlás idejét - a módosítási kérelem Pályázó Tájékoztató Felületen történt beérkezésétől számított legfeljebb 30 nap, amelyet a KSZ egy alkalommal, legfeljebb 30 nappal meghosszabbíthat.

(3) Ha a kérelemhez csatolt dokumentumok vagy adatok hiányosak, a KSZ megfelelő, de legfeljebb 30 napos határidő tűzésével automatikus értesítéssel hiánypótlásra szólítja fel a kedvezményezettet." (2) Az utasítás 118. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

"(3a) A hiánypótlás során a dokumentumokat a 104/B. § szerint kell benyújtani."

31. § Az utasítás 119. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A módosítási kérelem elbíráláshoz külső szakértő is igénybe vehető, továbbá helyszíni szemle is elvégezhető."

32. § Az utasítás 120. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"120. § (1) A KSZ a szerződésmódosítás-tervezetet a Pályázó Tájékoztató Felületen megküldi a kedvezményezettnek, vagy lehetőséget biztosít személyes átvételre.

(2) A szerződésmódosítás a támogatási szerződéssel megegyező példányszámban készül.

(3) A kedvezményezett által aláírt szerződésmódosítást a KSZ vezetője vagy az általa meghatalmazott személy cégszerűen aláírja és keltezéssel látja el.

(4) Ha a támogatási szerződést az NFÜ ellenjegyezte, a szerződésmódosítást is ellenjegyzi.

(5) A támogatási szerződés módosítása hatálybalépésének napja a módosítást utolsóként aláíró, ellenjegyző személy aláírásának napja.

(6) A KSZ a hatályos szerződés egy eredeti példányát a kedvezményezett részére postai úton megküldi, a többi példánya KSZ-t illeti. Ha a szerződésmódosítást az NFÜ ellenjegyezte, egy példány az IH-t illeti."

33. § Az utasítás 121. § (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A támogatási szerződés a teljesítést (beleértve az ellenőrzés-tűrési, valamint a dokumentummegőrzési kötelezettséget is) megelőzően csak vis maior, lehetetlenülés, a KSZ vagy a kedvezményezett általi, a támogatási szerződésben meghatározott esetekben és módon történő elállás, vagy a bíróság határozata alapján szűnik meg.

(2) Ha a rendeletben, illetve a támogatási szerződésben meghatározott valamely elállási ok bekövetkezik és a KSZ emiatt a szerződéstől eláll, a KSZ az elállásról szóló nyilatkozatot a Pályázó Tájékoztató Felületen megküldi a kedvezményezettnek.

(3) Az elállás időpontja az elállásról szóló értesítés kedvezményezett részéről a Pályázó Tájékoztató Felületen történő átvételének napja."

34. § Az utasítás 124. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"124. § (1) Támogatói okirat kizárólag akkor bocsátható ki a kedvezményezett részére, ha a kedvezményezett a feltételes támogatói döntésről szóló, a Pályázó Tájékoztató Felületen történt automatikus értesítés kézhezvételét követő 30 napon belül a felhívásban meghatározott, a támogatói okirat kiadásához szükséges minden dokumentumot hiánytalanul és hibátlanul a támogató részére megküld.

(2) Ha a kedvezményezett az (1) bekezdés szerinti határidőn belül a támogatói okirat kiadásához szükséges dokumentumokat a KSZ részére nem küldi meg teljeskörűen és hibátlanul, a támogatói döntés érvényét veszti."

35. § Az utasítás 126. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A támogatási szerződés megkötését követően az IH jóváhagyás céljából elektronikus formában megküldi az Európai Bizottságnak a kedvezményezett által összeállított támogatási kérelmet és annak mellékleteit."

36. § Az utasítás 127. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha az Európai Bizottság a projektjavaslat módosítását is kezdeményezi, az IH a módosítási javaslatokat haladéktalanul továbbítja a KSZ-nek. A KSZ megkeresi a kedvezményezettet annak érdekében, hogy a kért módosításokat vezesse át. A KSZ szükség esetén a módosítási javaslatról egyeztet az IH-val, a projektgazdával és az értékelővel."

37. § Az utasítás 129. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha az Európai Bizottság a támogatási kérelmet elutasítja, a KSZ eláll a szerződéstől. Az elutasító határozatról az IH tájékoztatja a KSZ-t, amely írásban értesíti a kedvezményezettet."

38. § Az utasítás 130. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"130. § (1) Az Európai Bizottság által kiadott határozat alapján a támogatási szerződés ellenőrzése, illetve - ha indokolt -módosítása szükséges.

(2) A támogatási szerződés módosításakor, a támogatási szerződés módosítása alcím rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell."

39. § Az utasítás 132. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"132. § (1) Ha a projekt megvalósítása során olyan tény vagy körülmény merült fel, amely a hatályos jogszabályok vagy a támogatási szerződés rendelkezései alapján a támogatási szerződés módosítását igényli, a kedvezményezett által a jogszabályokban, illetve a támogatási szerződésben rögzített határidőn belül benyújtott, a módosítás okait és a módosítani kívánt rendelkezéseket tartalmazó szerződésmódosítási kérelemről a KSZ dönt, és pozitív elbírálás esetén előkészíti a támogatási szerződés módosításának tervezetét.

(2) A módosításra a támogatási szerződés módosítása alcím rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell."

40. § Az utasítás 135. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A benyújtott kifizetési igényléssel egyidejűleg a kedvezményezettnek a már folyósított, és az aktuálisan igényelt támogatási összeg összértékének megfelelő mértékű biztosíték rendelkezésre állását kell igazolnia."

41. § Az utasítás 136. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a projektet több kedvezményezett valósítja meg, és a konzorciumi tag nem mentesül a biztosíték nyújtásának kötelezettsége alól, akkor az általa nyújtandó biztosíték mértéke a konzorciumi tag részére juttatott támogatási összeg."

42. § Az utasítás 137. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"137. § (1) A biztosíték nyújtásának határideje a soron következő kifizetési igénylés benyújtásának időpontja.

(2) Ha a kedvezményezettnek a fenntartási időszakra is biztosítékot kell nyújtania, a biztosítékoknak a záró projekt fenntartási jelentés elfogadásáig rendelkezésre kell állniuk.

(3) A biztosíték a biztosítéknyújtási kötelezettséggel érintett időszaknál rövidebb lejárattal is rendelkezésre bocsátható azzal, hogy az érintett biztosíték érvényességének lejártát megelőző legalább 45 nappal annak meghosszabbítását vagy cseréjét a kedvezményezett igazolja. Ennek elmaradása a kifizetések felfüggesztését, és szabálytalansági eljárást von maga után.

(4) A biztosítékot a (3) bekezdés szerinti esetben biztosítékonként egy dokumentumban kell benyújtani, vagy az elsőként benyújtott dokumentum módosításaként, kivéve, ha az adott típusú biztosíték kötelezettje nem ugyanaz a személy, illetve amennyiben a biztosíték nem ugyanazon támogatási jogviszonyra vonatkozik.

(5) Ha a biztosíték mérsékelhető vagy megszüntethető, az IH haladéktalanul gondoskodik az erre vonatkozó nyilatkozat kiadásáról."

43. § Az utasítás 138. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Ha az adott biztosíték a vonatkozó jogszabályok szerint valamely nyilvántartásba való bejegyzéssel jön létre, a támogatás folyósításához a nyilvántartásba való bejegyzés igazolására van szükség."

44. § Az utasítás 140. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A jelzálogszerződés az NFÜ mint támogató és a kedvezményezett között jön létre. Az NFÜ-t a jelzálogszerződés megkötése, módosítása, megszüntetése során a KSZ képviseli, és a kapcsolódó feladatokat a KSZ látja el."

45. § Az utasítás 141. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"141. § Az ingatlanra vonatkozó jelzálogszerződést közjegyző által készített közokiratba kell foglalni."

46. § (1) Az utasítás 142. § (3) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az ingatlan jelzálog szerződés megkötéséhez a KSZ a következő dokumentumokat kéri be a kedvezményezettől:)

"b) 60 napnál nem régebbi értékbecslés,"

(2) Az utasítás 142. § (3) bekezdés e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az ingatlan jelzálog szerződés megkötéséhez a KSZ a következő dokumentumokat kéri be a kedvezményezettől:)

"e) ha a felajánlott ingatlan nem a kedvezményezett tulajdona és a tulajdonos nem természetes személy, 60 napnál nem régebbi cégkivonata, nyilvántartásba vételt igazoló dokumentuma, és aláírási címpéldánya (a www.e-cegjegyzek.hu honlapról lekért adatok is elfogadhatóak)."

(3) Az utasítás 142. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A KSZ ellenőrzi, hogy a megküldött dokumentumok alapján a pályázati felhívásban és a rendeletben meghatározott, az adott biztosítékkal szemben támasztott feltételek megvalósulnak, és így a zálogszerződés megköthető, azaz a felajánlott biztosíték értéke eléri legalább a kifizetési kérelemben igényelt összeget és a biztosítékul felajánlott ingatlan 30 napnál nem régebbi hiteles tulajdoni lap másolata alapján az ingatlan per- és igénymentes."

(4) Az utasítás 142. §-a a következő (4a) és (4b) bekezdéssel egészül ki:

"(4a) Az IH külön útmutatóban szabályozza a per- és igénymentesség tartalmát.

(4b) Az ingatlan biztosítéki értékét és az ingatlanon szereplő terhek - ideértve a széljegyen lévőt is - figyelembe vehető értékét a KSZ határozza meg."

(5) Az utasítás 142. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A fejlesztés során jelentkező értéknövekedést igazságügyi szakértői véleménnyel kell igazolni."

47. § Az utasítás 143. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az IH/KSZ értékbecslések esetén előírhatja igazságügyi szakértő kizárólagos alkalmazását."

48. § Az utasítás 73. alcíme a következő 144/A. §-sal egészül ki:

"144/A. § A biztosítékként felajánlott ingatlant a kedvezményezett csak az IH/KSZ engedélyével idegenítheti el vagy terhelheti meg."

49. § Az utasítás 145. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Vagyont terhelő zálogjog a kedvezményezett jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság vagyonán alapítható."

50. § Az utasítás 147. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A bankgarancia-nyilatkozatnak tartalmaznia kell)

"c) a jogosult (NFÜ) nevét és adatait, azt, hogy az NFÜ javára kell teljesíteni, továbbá azt, hogy a jogosult nevében a KSZ jár el, és a KSZ adatait."

51. § Az utasítás 151. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"151. § Az NFÜ közleményt ad ki azokról a garanciaszervezetekről, melyek kezességvállalását biztosítékként elfogadja. A valamely IH által megfelelőnek minősített garanciaszervezet kezességvállalása más IH hatáskörébe tartozó pályázat esetében is elfogadható külön minősítés nélkül, ha a garanciaszervezettel kapcsolatban nem merült fel olyan körülmény, amely alapján a megfelelősége megkérdőjelezhető."

52. § Az utasítás 166. § (3) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A (2) bekezdés szerinti esetben a kedvezményezett]

"b) - a fordított áfa kivételével - nettó tervezés esetén az önerő és az áfa összegének"

(kifizetését igazolja a KSZ felé.)

53. § Az utasítás 167. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A sorban következő finanszírozási típus igénybevételének nem feltétele a sorban megelőző finanszírozási típus igénybevétele, azonban záró kifizetési igénylés benyújtása után már nincs lehetőség előleg vagy időközi kifizetési igénylés benyújtására.

(4) Az időközi és záró kifizetési igénylés minden esetben számla alapú kifizetésnek minősül, azaz a támogatások folyósítására a kedvezményezett nevére és címére kiállított számlákon vagy egyéb, a gazdasági eseményt hitelesen dokumentáló bizonylatokon igazolt fizikai és pénzügyi teljesítést követően kerül sor a kedvezményezett, a szállító, illetve engedményes bankszámlájára, a választott finanszírozási módtól függően."

54. § Az utasítás 176. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A támogatási előleg kedvezményezett részére történő folyósítására az Ámr.-ben és a rendeletben nevesített esetekben és mértékben kerülhet sor."

55. § Az utasítás 177. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Tartalékra mint projektelemre támogatási előleg a költségátcsoportosítást követően kizárólag akkor igényelhető, ha az utófinanszírozás keretében kerül felhasználásra."

56. § Az utasítás 178. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Az előlegnyújtás ütemezésének igazodnia kell a támogatott tevékenység megvalósítása során a költségek felmerülésének előrehaladásához."

57. § (1) Az utasítás 179. § (1) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az előlegigénylés feltételei)

"d) ha a kedvezményezett biztosítékadásra kötelezett, és a pályázati felhívás, illetve támogatási szerződés lehetőséget ad arra, hogy első kifizetési igényléshez mellékelve kerüljön benyújtásra a biztosítékok iratanyaga, a kedvezményezett legkésőbb a támogatási előlegigénylési kérelem benyújtásakor igazolja a megfelelő értékű, az igényléssel arányos összegű biztosíték(ok) rendelkezésre állását,"

(2) Az utasítás 179. § (1) bekezdése a következő j) ponttal egészül ki:

(Az előlegigénylés feltételei)

"j) a kedvezményezett legkésőbb a támogatásielőleg-igénylési kérelem benyújtásakor benyújtja a rendelet 30. § (2) bekezdésében a támogatási szerződés megkötéséhez előírt dokumentumokat, ha a pályázati felhívás lehetővé teszi ezeknek a dokumentumoknak az első kifizetési igénylésben történő benyújtását."

(3) Az utasítás 179. § (5) és (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Az előleget vagy annak első részletét a tartalmi és formai szempontból is megfelelő előlegigénylési kérelemnek KSZ-hez történő beérkezésétől számított 15 napon belül kell folyósítani, ha egyéb, kifizetést felfüggesztő ok nem áll fenn.

(6) Ha a kedvezményezett az előlegigénylési kérelmét a támogatási szerződés hatálybalépése előtt benyújtja, az előlegigénylés beérkezési dátumának a támogatási szerződés hatálybalépése minősül."

58. § Az utasítás 99. alcíme helyébe a következő rendelkezés lép:

"99. Az előlegigénylés benyújtása, rögzítése, a kifizethetőség ellenőrzése

180. § (1) Az előlegigénylést egy példányban, az NFÜ Központi Monitoring Főosztálya által meghatározott egységes formátumban, elektronikusan, az NFÜ honlapján található Pályázó Tájékoztató Felületen kell benyújtani. Az előlegigénylést papír alapon nem kell beadni. Az előlegigénylés beküldéséről a kedvezményezett azonnal értesítésben visszaigazolást kap.

(2) Az elmentett és EMIR-be betöltött előlegigénylés benyújtottnak minősül.

(3) A KSZ feladata az előlegigénylés-benyújtás feltételeiről a kedvezményezett teljes körű tájékoztatása. Ha a kedvezményezett a KSZ tájékoztatása ellenére az elektronikus verzió mellett papír alapon is benyújtja az előlegigénylést, a KSZ-nek nem kell vizsgálnia a papír alapú dokumentumok és az elektronikusan benyújtott verzió egyezőségét, az elektronikusan benyújtott verzió alapján kell döntést hozni.

(4) Ha az elektronikus alkalmazás nem áll teljeskörűen rendelkezésre, az előlegigénylést papíron, a szükséges, az előlegigénylést alátámasztó dokumentumokat elektronikus adathordozón kell benyújtani.

(5) Az előlegigénylést a KSZ érkezteti és iktatja, majd továbbítja az előlegigénylések ellenőrzésére jogosult szervezeti egységnek.

(6) Az előlegigénylési dokumentáció EMIR-ben történt rögzítését követően a KSZ ellenőrzi, hogy a kedvezményezett által benyújtott előlegigénylési dokumentáció megfelel-e a 179. § szerinti feltételeknek. Az előlegigénylés ellenőrzése - a négy szem elvét figyelembe véve - az ellenőrző lista alapján történik.

(7) Az ellenőrzés eredményeként az ellenőrzést végző munkatárs

a) szükség szerint hiánypótlást kezdeményez,

b) javaslatot tesz az előlegigénylés elfogadására,

c) javaslatot tesz az előlegigénylés elutasítására."

59. § (1) Az utasítás 181. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a kedvezményezett által benyújtott előlegigénylési dokumentáció tartalmi, illetve formai szempontból nem megfelelő, és a feltárt hiányosságok alapján hiánypótlásra lehetőség van, az előlegigénylés beérkezését követő 7 napon belül, legfeljebb 30 napos határidő kitűzésével a kedvezményezettet hiánypótlásra kell felhívni az előlegigénylési dokumentációban szereplő valamennyi hiány, hiba, illetve a hiánypótlás elmulasztása következményeinek megjelölésével."

(2) Az utasítás 181. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A hiánypótlási eljárásra a 180. §-ban foglaltakat megfelelően alkalmazni kell."

60. § Az utasítás 182. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A KSZ munkatársa a jóváhagyást követően az előleget felviszi a soron következő forráslehívásba."

61. § (1) Az utasítás 184. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A KSZ az igényelt előleg folyósítását a hiánytalan előlegigénylési dokumentáció beérkezésétől számított 15 napon belül teljesíti."

(2) Az utasítás 184. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A lebonyolítási forintbankszámla terhelésére irányuló átutalási megbízás jóváhagyását követően a KSZ munkatársa a jóváhagyásról tájékoztatja a kedvezményezettet."

62. § Az utasítás 185. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A támogatás banki betéti kamatai olyan pénzügyi bevételnek minősülnek, amelyet a projekttel összefüggésben - a kifizetési kérelem formanyomtatványon tett külön nyilatkozat alapján - kell felhasználnia a kedvezményezettnek, ennek külön ellenőrzése nem szükséges. A támogatásból, így a támogatási előlegből származó kamat nem minősül bevételnek, így annak támogató felé történő elszámolása nem indokolt, és összegével a megítélt támogatási összeget nem kell csökkenteni."

63. § (1) Az utasítás 186. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A korábban igénybe vett előleget a követeléskezelésről szóló fejezet szabályai szerint vissza kell követelnie a támogatónak, ha a kedvezményezett

a) nem nyújt be megfelelő kifizetési igénylést az előleg vagy az előleg első részletének folyósításától számított hat hónapon belül, illetve

b) a benyújtott kifizetési igénylés és a kapcsolódó időszakos beszámoló, illetve más körülmény (pl. helyszíni ellenőrzés tapasztalatai) a támogatás nem rendeltetésének megfelelő használatát bizonyítja."

(2) Az utasítás 186. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki: "(1a) Rendeltetésszerű a felhasználás, ha a kedvezményezett által benyújtott kifizetési igénylés az általános szintű ellenőrzési szempontoknak megfelel és a kapcsolódó beszámoló jóváhagyásra kerül. Rendeltetésszerűnek minősül a felhasználás abban az esetben is, ha a beszámoló elutasítása kizárólag formai hiányosságra vezethető vissza."

(3) Az utasítás 186. § (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a kedvezményezett kétséget kizáróan igazolni tudja az előleg bankszámláján történt jóváírásának időpontját, a KSZ vezetője mérlegelheti, hogy az előleg felhasználására vonatkozó 6 hónapos határidő az előlegnek a kedvezményezett bankszámláján történt jóváírása napjától számítódik.

(3) A határidő lejártát megelőzően a KSZ köteles a kedvezményezettnek figyelmeztető levelet küldeni, melyben felhívja a figyelmét a 6 hónapos határidő lejártára, valamint felszólítja kifizetési igénylés benyújtására, vagy az előleg visszafizetésére.

(4) Ha a kedvezményezett a figyelmeztető levélben leírt kötelezettségek egyikének sem tesz eleget, vagy a benyújtott kifizetési igénylés és a kapcsolódó beszámoló a támogatás nem rendeltetésszerű használatát bizonyítja, a KSZ köteles felszólítani a kedvezményezettet az előleg visszafizetésére a követeléskezelésről szóló fejezet szabályai szerint. Ebben az esetben a KSZ köteles megvizsgálni, hogy fennáll-e a szabálytalanság gyanúja."

64. § Az utasítás 187. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Ha több részletben igényelt és kapott a kedvezményezett előleget, de az első részlet kifizetését követően annak felhasználására megállapított 6 hónapos határidő eredménytelenül telt el, az előleg teljes összegét a követeléskezelésről szóló fejezet szabályai szerint vissza kell követelni."

65. § Az utasítás 188. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha a kedvezményezett a záró kifizetési igénylése előtt nem számolt el az előleg teljes összegével, azt legkésőbb a záró kifizetési igénylésében kell megtennie. Az el nem számolt előleget a kedvezményezettől a követeléskezelésről szóló fejezet szabályai szerint vissza kell követelni."

66. § Az utasítás 189. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A fordított áfaelőleg maximális összegét a támogatási szerződésben rögzíteni kell, ami legfeljebb a fordított áfával érintett nettós számlák elszámolható nettó összegére jutó ÁFA támogatástartalmának 100%-a lehet."

67. § Az utasítás 193. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Ha a befizetendő áfa kevesebb, mint az elszámolni kívánt, a (3) bekezdés c) és d) pontja szerinti dokumentumokat együttesen kell benyújtani."

68. § (1) Az utasítás 195. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha az elszámolt összeg kevesebb, mint az igényelt és folyósított fordítottáfa-előleg, a különbözetet a követeléskezelésről szóló fejezet szabályai szerint követelésként kell előírni a kedvezményezettel szemben."

(2) Az utasítás 195. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha a kedvezményezett a visszafizetési felszólításnak nem tesz eleget, a követeléskezelésről szóló fejezet szabályai szerint kell eljárni."

69. § Az utasítás 196. § (1)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A projekt átadása esetén, ha a projektátadó kedvezményezett korábban igényelt előleget, az általa számlákkal lefedett és elszámolt költségekre jutó előlegen túl esetlegesen fennmaradó előleg összegét a KSZ-nek vissza kell követelnie. A projekt átadása esetén a KSZ a projekt átvevőjének az előleg fizetésére vonatkozó igényét akkor fogadhatja be, ha a módosított támogatási szerződés hatályba lépett.

(2) A támogatási szerződés módosításának feltétele - valamennyi, a pályázati adatlap és a támogatási szerződés mellékletét képező nyilatkozat, illetve dokumentum benyújtása mellett -

a) az (1) bekezdésben meghatározott előleg elszámolása, illetve a még el nem számolt előleg feletti összeg visszafizetése,

b) az előlegelszámolást tartalmazó kifizetési igénylés KSZ általi jóváhagyása,

c) a projektátadó és a projektátvevő kedvezményezettek költségvetésének elfogadása.

(3) A támogatási szerződés módosítását követően a projektátvevő kedvezményezett a támogatási szerződésben meghatározott mértékig igényelhet előleget.

(4) A projektátadó kedvezményezett költségvetése a támogatási szerződés módosítását követően nem módosítható.

(5) A támogatási szerződés módosítása mindaddig nem lép hatályba, amíg a projektátadó kedvezményezett a támogató részére vissza nem fizeti az elszámolatlan előleget."

70. § (1) Az utasítás 197. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a kedvezményezett az általa már kifizetett számlákkal kíván elszámolni (utófinanszírozás), a támogatás folyósításának feltétele a fizikai teljesítésen felül a pénzügyi teljesítés igazolása is."

(2) Az utasítás 197. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A projekt megvalósítása során legalább egy kifizetési igénylést be kell nyújtania, melyben el kell számolni a projekt keretében felmerült költségekkel. Ha csak egy kifizetési igénylés kerül benyújtásra, az záró kifizetési igénylésnek minősül."

71. § (1) Az utasítás 198. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kedvezményezett időközi kifizetési igénylést abban az esetben nyújthat be, ha)

"c) a kifizetési igényléssel együtt - a kifizetési igénylés részét nem képező - projekt szinten értelmezendő időszakos beszámoló is benyújtásra kerül,"

(2) Az utasítás 198. § (3) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Az (1) bekezdés d) és e) pontjában meghatározott feltételek nem vonatkoznak]

"a) a projektek első kifizetési igénylésére,"

(3) Az utasítás 198. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A kifizetés igénylése elektronikusan történik."

72. § Az utasítás 199. § (8) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Szállítói finanszírozás, illetve engedményezés esetén be kell nyújtani)

"b) az engedményezési szerződést, vagy engedményezési értesítőt."

73. § Az utasítás 200. § (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A kifizetési igénylés és kapcsolódó beszámoló benyújtása elektronikusan történik. A kifizetési igényléshez az 1. mellékletben feltüntetett alátámasztó dokumentumok eredeti példányát kell elektronikus formában (szkennelve) csatolni a Pályázó Tájékoztató Felületen. Ha az elektronikus alkalmazás nem áll teljeskörűen rendelkezésre, a kifizetési igénylést és kapcsolódó beszámolót papíron is be kell nyújtani. Ebben az esetben az 1. mellékletben feltüntetett alátámasztó dokumentumok közül a következő dokumentumokat eredeti példányban kell benyújtani:

a) biztosítéknyújtási kötelezettség esetén - ha a pályázati felhívás, illetve a támogatási szerződés lehetőséget ad arra, hogy az első kifizetési igényléshez mellékelve kerüljön benyújtásra - a biztosítékok iratanyaga,

b) a kedvezményezett hiteles aláírásával ellátott kifizetési kérelem,

c) a számlaösszesítők,

d) az időszakos, illetve záró beszámoló,

e) ha a pályázati felhívás, illetve a támogatási szerződés előírja, záró kifizetési igénylés esetén a könyvvizsgálói igazolás.

(2) Az 1. mellékletben felsorolt - az (1) bekezdésben nem rögzített - dokumentum esetében elegendő a hiteles másolat benyújtása. Hiteles másolatként a kedvezményezett részéről cégjegyzésre jogosult vagy az általa meghatalmazott személy által megfelelő módon aláírt másolat fogadható el.

(3) Ha a projekt keretében elszámolható költségről szóló bizonylat eredeti példánya elveszett vagy megsemmisült, és a számlakibocsátó az általa kiállított vagy őrzött bizonylatról másolatként új bizonylatot állít ki, akkor az abban az esetben fogadható el, ha a számlakibocsátó a bizonylat azonosságát szabályszerűen igazolta."

74. § (1) Az utasítás 201. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az időszakos beszámolók által lefedett jelentéstételi időszakok egymást követik, azaz az első időszakos beszámoló által lefedett jelentéstételi időszak kezdő dátuma a támogatási szerződés hatálybalépése, illetve a projekt fizikai megkezdése közül a korábbi időpont, míg a következő időszakos beszámoló által lefedett jelentéstételi időszak kezdő dátuma az előző időszakos beszámoló záró dátumát követő nap. Az időszakos beszámoló által lefedett időszak záró dátuma a beszámoló - kifizetési igényléssel együtt történő - benyújtásának a napja."

(2) Az utasítás 201. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Az időszakos beszámolót az NFÜ által meghatározott egységes formátumban, elektronikusan kell benyújtani az NFÜ honlapjáról elérhető Pályázó Tájékoztató Felület használatával. A beszámolót konzorcium esetében a konzorcium vezetője nyújtja be."

75. § Az utasítás 202. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"202. § (1) A támogatási szerződésben, támogatói okirat alkalmazása esetén a projektadatlapon meghatározott tevékenységek fizikai és pénzügyi teljesülését követően nyújtható be időközi kifizetési igénylés.

(2) A KSZ akkor teljesíthet kifizetést, ha a kedvezményezett a kifizetési igénylést az NFÜ Központi Monitoring Főosztálya által meghatározott egységes formátumban, elektronikusan, az NFÜ honlapján található Pályázó Tájékoztató Felületen nyújtotta be. Az on-line számlakitöltő alkalmazás segítségével kell rögzíteni az adott időszakban felmerült, elszámolni kívánt számlák adatait, valamint csatolni a kifizetési igényléshez kapcsolódó alátámasztó dokumentumokat. A kifizetési igénylést és az azt alátámasztó dokumentumokat papíron nem kell benyújtani.

(3) A betöltött adatok és csatolt dokumentumok a végső mentéssel beküldésre kerülnek az EMIR-be.

(4) A kifizetési igénylés beküldéséről a kedvezményezett értesítésben azonnal visszaigazolást kap. Az elmentett és EMIR-be betöltött kifizetési igénylés benyújtottnak minősül. A kifizetési igénylés hivatalos benyújtásának dátuma a visszaigazoló értesítés dátuma.

(5) A KSZ feladata a kifizetési igénylés benyújtásának feltételeiről a kedvezményezett teljes körű tájékoztatása. Ha a kedvezményezett a KSZ tájékoztatása ellenére az elektronikus verzió mellett papír alapon is benyújtja kifizetési igénylését, a KSZ-nek nem kell vizsgálnia a papír alapú dokumentumok és az elektronikusan benyújtott verzió egyezőségét, az elektronikusan benyújtott verzió alapján kell döntést hozni.

(6) Ha az elektronikus alkalmazás nem áll teljeskörűen rendelkezésre, a kifizetési igénylést papíron vagy elektronikus adathordozón is be lehet nyújtani.

(7) A kifizetési igénylés KSZ általi érkeztetését megelőzően lehetőség van a kifizetési igénylés számlakitöltő alkalmazáson keresztül történő - KSZ által végzett - technikai visszaküldésre, mely nem minősül hiánypótlásnak.

(8) Időközi kifizetés kizárólag - a projekt fizikai előrehaladását bemutató - időszakos beszámoló elektronikusan formában történő benyújtásával együtt igényelhető, ennek hiányában a kifizetési igénylést el kell utasítani. Időszakos beszámoló benyújtására vonatkozó szabályok megegyeznek a kifizetési igénylés benyújtásának szabályaival."

76. § Az utasítás 204. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A KSZ-hez beérkezett időközi kifizetési igénylést és időszakos beszámolót a KSZ iktatja, papír alapú benyújtás esetén érkezteti is, majd átadja az elsődleges ellenőrnek."

77. § (1) Az utasítás 206. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A beérkezett elszámolást először kifizetési igénylés - általános - szinten kell leellenőrizni, melynek keretében meg kell győződni arról, hogy a projekt megvalósítása megfelelően halad, így a projekt keretében felmerült költségek kifizethetők."

(2) Az utasítás 206. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Szabálytalansági gyanú vagy a kivizsgálására tett intézkedés esetén a KSZ-vezető elrendelheti az érintett vagy a kedvezményezettet megillető összes kifizetés felfüggesztését."

78. § Az utasítás 208. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti esetben minden szempontnál a nem releváns oszlopot szükséges kitölteni és csak annál a szempontnál kell a "Megfelelt" oszlopban a jelölőnégyzetet üresen hagyni és az elutasítás okát megjelölni a "Megjegyzés" rovatban, amely miatt elutasításra kerül a kifizetési igénylés."

79. § Az utasítás 210. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A hiánypótlásra a 202. § rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell azzal, hogy a KSZ az elektronikusan benyújtott kifizetési igénylés alapján kérhet hiánypótlást a kedvezményezettől."

80. § Az utasítás 211. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A hiánypótlás időtartama a jogszabályban előírt kifizetési határidőt felfüggeszti. A jó tételezés szabályait figyelembe véve a hiánypótlás beérkezésének EMIR-ben történő rögzítésekor az "elszámolás beérkezése" dátummezőbe az eredeti, hiánypótlásra szorult kifizetési igénylés beérkezésének dátumát, míg az "elszámolás megfelelő benyújtása" dátummezőbe a hiánypótolt kifizetési igénylés benyújtásának dátumát kell rögzíteni."

81. § Az utasítás 119. alcíme a következő 212/A. §-sal egészül ki:

"212/A. § Ha a 202. § szerint a kifizetési igénylést, illetve az időszakos beszámolót papíron is be kell nyújtani, és

a) a kifizetési igénylés időszakos beszámoló nélkül kerül benyújtásra, vagy

b) az időszakos beszámoló kifizetési igénylés nélkül kerül benyújtásra, úgy azt hiánypótlás nélkül el kell utasítani."

82. § (1) Az utasítás 213. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az időszakos beszámolót el kell utasítani, ha az ellenőrzések során az kerül megállapításra, hogy az elvégzett tevékenységek nem állnak összhangban a támogatási szerződésben foglaltakkal, a tájékoztatással és nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése nem történt meg a támogatási szerződésben, illetve az általános szerződési feltételekben foglalt rendelkezések szerint, vagy a célokhoz mért előrehaladás nem kielégítő."

(2) Az utasítás 213. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Ha az időszakos beszámolót, illetve az időközi kifizetési igénylést el kell utasítani, a KSZ az elutasítás okát az EMIR számlarögzítési felületen megjelöli a megjegyzés rovatban és a KSZ vezető beosztású munkatársa, vagy az általa, illetve munkakörében írásban kijelölt személy az EMIR-ben az elutasító döntést jóváhagyja."

83. § Az utasítás 214. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha az időszakos beszámolót a KSZ szakmai, a támogatási szerződés teljesülését akadályozó ok miatt elutasította, köteles az elutasítás tényét szabálytalansági gyanúként rögzíteni az EMIR-ben. Ha az elutasítás kizárólag formai okra vezethető vissza, akkor az elutasítás tényét szabálytalansági gyanúként nem kell rögzíteni az EMIR-ben."

84. § (1) Az utasítás 215. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

"(2a) Igazolt a támogatás felhasználása, ha a kedvezményezett által benyújtott kifizetési igénylés az általános szintű ellenőrzési szempontoknak megfelel és a kapcsolódó beszámoló jóváhagyásra került. Igazolt támogatásfelhasználás a beszámoló elutasítása esetén akkor értelmezhető, ha az elutasítás kizárólag formai hiányosságra vezethető vissza."

(2) Az utasítás 215. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az (1)-(2a) bekezdésben foglaltak hiányában a KSZ a támogatási szerződéstől elállhat."

85. § (1) Az utasítás 218. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A KSZ akkor fizeti ki az előlegre jutó támogatást, ha a kedvezményezett a szállító által kiállított előlegbekérő dokumentumot szállítói finanszírozási mód alkalmazásával nyújtja be, az önerő kifizetésének igazolásával együtt."

(2) Az utasítás 218. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A KSZ a kedvezményezett által a támogatásnak a szállító számláján történt jóváírást követően a szállító által kiállított, korábban még be nem nyújtott előlegszámlát - ideértve az önrészről esetlegesen külön kiállított előlegszámlát is - ellenőrzi."

86. § Az utasítás 219. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"219. § (1) Ha a projekt vagy projektelem vonatkozásában utófinanszírozási módot alkalmaz a kedvezményezett, a szállító részére az előlegszámla alapján előleget utalhat, azonban a szállítóval kötött szerződés szerint járó előlegre támogatói korlát nem kerülhet megállapításra.

(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben az elszámolás bizonylata az előlegszámla, ami csak a tényleges teljesítést követően, rész-, illetve végszámlával együtt képezi a pénzügyi elszámolás részét. A kedvezményezett a szállító által kiállított előlegszámlát legkorábban az első részszámlával együtt benyújtja a KSZ-nek. Az EMIR-ben történt megfelelő rögzítést követően a KSZ a kedvezményezett részére átutalja a részszámlára vagy végszámlára jutó támogatási összeget és az előlegszámla arányos, részszámlával vagy végszámlával igazolt részére jutó támogatást."

87. § (1) Az utasítás 220. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 305. §-a, valamint az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 39/A. § (6) bekezdése értelmében a fővállalkozó mindaddig nem jogosult saját teljesítésének ellenértékére, amíg a teljesítésben részt vevő alvállalkozókat, illetve a velük munkaviszonyban vagy egyéb foglalkoztatási jogviszonyban álló szakembereket (a továbbiakban: alvállalkozók) az ellenszolgáltatásból megillető rész tekintetében (a kedvezményezett vagy a támogató általi utalást követően) ki nem egyenlítette."

(2) Az utasítás 220. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ajánlattevői konzorcium esetén minden egyes konzorciumi tagnak külön kell kezelni az alvállalkozóját."

88. § Az utasítás a következő 220/A-220/B. §-sal egészül ki:

"220/A. § (1) Legkésőbb a teljesítés elismerésének időpontjáig nyilatkozni kell arról, hogy a fővállalkozó által a teljesítésbe bevont alvállalkozó(k) az ellenszolgáltatásból mekkora összegre jogosultak, egyidejűleg fel kell őket szólítani a számláik kiállítására.

(2) Az (1) bekezdés szerinti nyilatkozatot követően a teljes teljesítésről az általános forgalmi adóról szóló törvénynek megfelelő fővállalkozói számlát kell kiállítani, részletezve abban az alvállalkozói teljesítés, valamint a fővállalkozói teljesítés mértékét.

(3) Szállítói kifizetésre az (1) és (2) bekezdés szerinti dokumentumokat, valamint a teljes teljesítésre vonatkozó teljesítésigazolási dokumentációt (beleértve az alvállalkozóknak járó ellenszolgáltatásból a támogatáson felüli rész kifizetéséről szóló alátámasztó dokumentumot) kell a KSZ-hez benyújtani.

(4) Annak érdekében, hogy a Kbt. által meghatározott, a teljesítésigazolástól számított 45 napos kifizetési határidő tartható legyen, a dokumentációt legfeljebb a kedvezményezetthez történő benyújtását követő 15 napon belül be kell nyújtani a KSZ-hez.

(5) A KSZ a dokumentumalapú ellenőrzést az alvállalkozói és fővállalkozói teljesítésre egyaránt lefolytatja.

(6) Az ellenőrzés lefolytatását követően az alvállalkozók és szakemberei teljesítésére vonatkozó dokumentáció beérkezését követő 30 napon belül a KSZ köteles az alvállalkozókat és szakembereket megillető ellenszolgáltatás támogatástartalmát szállítói kifizetésben a fővállalkozó felé teljesíteni.

220/B. § (1) Az alvállalkozói és a szakemberi teljesítések kifizetését követően kerülhet sor a fővállalkozót az ellenszolgáltatásból megillető rész kifizetésére, melynek feltétele

a) az alvállalkozókkal és a szakemberekkel szembeni fizetési kötelezettség teljesítésének igazolása, illetve

b) az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 36/A. §-a szerinti visszatartási kötelezettség teljesítése.

(2) Az alvállalkozókat megillető ellenszolgáltatás teljesítéséről szóló fővállalkozói nyilatkozatot a KSZ-hez kell benyújtani szállítói kifizetésre a fővállalkozói nyilatkozat kedvezményezetthez történt beérkezését követően haladéktalanul.

(3) Kizárólag 100%-os támogatási intenzitás esetén az Art. 36/A. §-a szerinti esetben a kedvezményezettnek nyilatkozni kell arról, hogy a fővállalkozó a köztartozásmentes adózói adatbázisban szerepel-e, vagy mellékelni kell egy, a fővállalkozó részére kiállított, 30 napnál nem régebbi nemlegesnek minősülő összevont adóigazolást.

(4) A fővállalkozó nyilatkozatának kedvezményezetthez történő benyújtását követően a kedvezményezett haladéktalanul köteles az alvállalkozókat megillető ellenszolgáltatás teljesítésére vonatkozó nyilatkozaton hiteles aláírásával igazolni az átutalások igazolásai másolatának, illetve az alvállalkozók köztartozás-mentességét mutató együttes adóigazolás másolatainak beérkezési dátumát.

(5) A nyilatkozatot a kedvezményezett köteles a fővállalkozót megillető ellenszolgáltatásból a támogatáson felüli összeg megfizetését követően haladéktalanul, de legkésőbb a pénzügyi rendezést (a kedvezményezett pénzforgalmi számlájának megterhelését) követő munkanapon a KSZ felé benyújtani. 100%-os támogatási intenzitás esetén a kedvezményezett a szállítói nyilatkozat beérkezését követően haladéktalanul köteles azt benyújtani a KSZ-hez.

(6) A KSZ - ha azt már korábban megtette - a fővállalkozó teljesítését nem vizsgálja újra, kizárólag az alvállalkozókat megillető ellenszolgáltatás teljesítésére vonatkozó nyilatkozat alaki és számszaki ellenőrzését, annak teljesítésigazolással való összhangját, valamint a fővállalkozót megillető ellenszolgáltatásból a támogatáson felüli összeg megfizetésének igazolását vizsgálja.

(7) Az alvállalkozói és fővállalkozói teljesítés összege az EMIR-ben egy számla két tételeként kerül rögzítésre. A kifizetés első körében kizárólag az alvállalkozók teljesítése kerül kifizetésre, a fővállalkozót megillető ellenszolgáltatás mindaddig visszatartásra kerül, ameddig a kedvezményezett be nem nyújtja az alvállalkozókat megillető ellenszolgáltatás teljesítéséről szóló nyilatkozatot."

89. § Az utasítás 222. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Kizárólag 100%-os támogatási intenzitás esetén az Art. 36/A. §-a szerinti esetben a kifizetési kérelem formanyomtatványon a kedvezményezettet nyilatkoztatni kell arról, hogy a fővállalkozó a köztartozásmentes adózói adatbázisban szerepel-e, vagy mellékelni kell egy, a fővállalkozó részére kiállított, a támogatás folyósításának napjához képest 30 napnál nem régebbi nemlegesnek minősülő összevont adóigazolást."

90. § Az utasítás a következő 222/A-222/B. §-sal egészül ki:

"222/A. § (1) Az alvállalkozói és fővállalkozói teljesítés összege az EMIR-ben két különböző kifizetési ütem keretében kerül rögzítésre. Az első ütemben kizárólag az alvállalkozók teljesítése, a második ütemben a fővállalkozót megillető ellenszolgáltatás kerül számla alapon kifizetésre.

(2) A második részlet folyósítását prioritásként kell kezelni.

222/B. § (1) Ha a fővállalkozó a teljes teljesítésről kiállított számla benyújtásával egyidejűleg igazolja, hogy az alvállalkozókat megillető ellenszolgáltatást teljesítette, a teljes teljesítésről kiállított szállítói számla támogatástartalma egy összegben kifizethető a rendeletben előírt kifizetési határidő figyelembevételével.

(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben az alvállalkozói teljesítés mértékéről és az alvállalkozókat megillető ellenszolgáltatás teljesítéséről szóló kedvezményezetti nyilatkozatokat egyidejűleg kell benyújtani.

(3) Az EMIR rögzítés az (1) és (2) bekezdés szerinti esetben egy kifizetési ütem keretében, egy számla rögzítésével történik."

91. § Az utasítás 223. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: "223. § (1) Ha a szállító nem vesz igénybe alvállalkozót, a Kbt. 305. § rendelkezéseit nem kell alkalmazni, a szállítói kifizetést a rendeletben rögzített szabályok szerint kell teljesíteni.

(2) A Kbt. 305. §-a hatálya alá tartozó szállítói finanszírozási mód alapján történő kifizetések esetén a 220/A-220/B. §-ban foglalt egy számla alapján két részletben történő kifizetés rendjét kell alkalmazni.

(3) Az IH-vezető saját hatáskörben dönthet úgy, hogy a 221-222/A. §-ban foglalt két számla alapján két részletben vagy a 222/B. §-ban foglalt egy számla alapján egy részletben történő elszámolás is lehetséges.

(4) A Kbt. 305. §-a szerinti kifizetések esetében a fordítottáfa-előleg igénylése számlához kötötten történik. Egy számla kiállítása esetén a számla teljes Áfa-tartalmának támogatási intenzitással arányos része igényelhető fordítottáfaelőlegként, két részletben történő számlázás esetén két részletben igényelhető a fordított áfaelőleg is."

92. § Az utasítás 224. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kifizetési kérelemben a kedvezményezettet nyilatkoztatni kell arról, hogy az Art. 36/A. §-a szerinti szállítói köztartozás-ellenőrzési és esetleges visszatartási kötelezettség teljesítésre került."

93. § Az utasítás a következő 124/A. alcímmel egészül ki:

"124/A. Jó-teljesítési garanciával érintett alvállalkozói szerződés alapján kifizethető összeg

224/A. § (1) Ha az alvállalkozó jó-teljesítési garancia miatt az általa kiállított számlának nem a teljes értékét kaphatja meg, a fővállalkozó - annak ellenére, hogy a számla teljes összegének kifizetése nem igazolható - az alvállalkozói teljesítés alapján a számla teljes összegére eső támogatásra jogosult.

(2) Az alvállalkozó által vállalt jó-teljesítési garancia nem érinti a támogatási szerződés alapján kifizethető támogatás összegét.

(3) A Kbt. 305. § (3) bekezdés h) pontja alapján, ha az alvállalkozó és a fővállalkozó által elismert összeg között eltérés van, a kedvezményezett őrzi az ellenszolgáltatás fennmaradó részét, amíg a fővállalkozó hitelt érdemlően tudja bizonyítani, hogy az alvállalkozó nem jogosult a ki nem fizetett összegre."

94. § (1) Az utasítás 226. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Számlaösszesítő benyújtása esetén kizárólag az abban szereplő tételek költségvetési soronként és tevékenységenként kumulált összege kerül rögzítésre az EMIR-ben."

(2) Az utasítás 226. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

"(3a) A számlaösszesítőkön az elszámolási időszak az elszámolni kívánt költségek teljesítési időszakát jelenti, melynek kezdő dátuma az összesítőn feltüntetett tételek közül a legkorábbi teljesítési dátum, záró dátuma pedig a legkésőbbi teljesítési dátum. Értékcsökkenés elszámolására szolgáló összesítő esetén az üzembe helyezés időpontját, területszerzéssel kapcsolatos bizonylatok összesítője esetén a kifizetés dátumát, fordított adózás kapcsán áfaösszesítővel való elszámolás esetén az ügyletre jutó áfaösszeg adóhatóság felé történő megfizetését vagy az ezen áfaösszeg elszámolását tartalmazó áfabevallás benyújtásának időpontját kell figyelembe venni. Az időszaknak a támogatási szerződésben rögzített időpontokkal összhangban kell lennie."

95. § (1) Az utasítás 227. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha az adott költség a pályázati felhívás, illetve a támogatási szerződés alapján elszámolható költségnek minősül, és a pályázati felhívás, illetve a támogatási szerződés eltérően nem rendelkezik, úgy a költséget a kis támogatástartalmú számlák összesítőjén kell elszámolni."

(2) Az utasítás 227. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha az adott költség a pályázati felhívás, illetve a támogatási szerződés alapján elszámolható költségnek minősül, és a pályázati felhívás kizárja a költségek kis támogatástartalmú számlák összesítőjén történő elszámolását, a vonatkozó kifizetési igénylésben be kell nyújtani az 1. mellékletben az adott elszámolható költségtevékenység kategóriában felsorolt alátámasztó dokumentumokat."

96. § Az utasítás 228. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) A kifizetési igényléshez annyi - az (1) bekezdés szerinti - számlaösszesítőt kell mellékelni, ahány típusú költség felmerül és elszámolásra benyújtásra kerül."

97. § Az utasítás 229. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha erre a pályázati felhívás lehetőséget ad, az Európai Bizottság által elfogadott módszertan szerint előre rögzített költségátalány alapján történő elszámolásra van lehetőség."

98. § Az utasítás a következő 127/A. alcímmel egészül ki:

"127/A. Devizában kiállított számlák támogatástartalmának megállapítása

229/A. § (1) A támogatás megállapítása és folyósítása forintban történik, függetlenül attól, hogy

a) a költség forintban vagy devizában keletkezett,

b) a támogatás folyósítását a kedvezményezett vagy szállító milyen pénznemben kéri.

(2) Ha a kedvezményezett devizában kiállított szállítói számlát nyújt be, a kifizetési igénylésben, illetve az annak mellékletét képező számlaösszesítőben a számlák értékét forintban kell megjelölni, a számlán szereplő devizaösszeget főszabály szerint mind utófinanszírozási, mind szállítói finanszírozási módban a fizikai teljesítés napján érvényes MNB-középárfolyamon kell átszámítani forintra.

(3) Ha a számla nem tartalmazza a fizikai teljesítés dátumát (pl. előlegbekérő, előlegszámla), úgy a számlán szereplő deviza összeget a számla keltezésének napján érvényes MNB-középárfolyamon kell átszámítani forintra.

(4) Utófinanszírozás keretében az előlegszámla a rész- vagy végszámlával együtt nyújtható be elszámolásra. Ilyenkor a rész- vagy végszámlán szereplő fizikai teljesítés napján érvényes MNB-középárfolyamot kell alkalmazni."

99. § Az utasítás 128. alcíme helyébe a következő rendelkezés lép:

"128. Az elektronikus alkalmazás (számla- és beszámolókitöltő) használata

230. § (1) Az elektronikus alkalmazások kezelésének szabályairól az NFÜ felhasználói kézikönyvet bocsát a kedvezményezettek rendelkezésére a Pályázó Tájékoztató Felületen.

(2) A kedvezményezettek részére az NFÜ, illetve a KSZ-ek ügyfélszolgálata szolgáltathat információt az elektronikus alkalmazásokkal kapcsolatban."

100. § Az utasítás 231. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Olyan projektek esetében, amelyek központi költségvetési előfinanszírozásban részesültek és utólag vonják őket uniós finanszírozásba, a kedvezményezettet a támogatási szerződés megkötésekor nyilatkoztatni kell a kapott költségvetési előfinanszírozás mértékéről és az azt folyósító költségvetési fejezetről.

(2) A teljes elszámolás érdekében a költségvetési előfinanszírozás teljes összegére vonatkozó, a költségvetési előfinanszírozással érintett számlákat önálló kifizetési igénylés keretében be kell nyújtani. Az átforgatással érintett számlákat tartalmazó kifizetési igényléshez időszakos, illetve záró beszámolót kell csatolni."

101. § Az utasítás 232. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az átforgatásról minden esetben jegyzőkönyvet kell készíteni, amit az IH vezetője hagy jóvá. A jóváhagyott jegyzőkönyvet az érintett forráslehívással együtt a MÁK és az NFÜ Fejezeti Főosztálya részére meg kell küldeni."

102. § Az utasítás 235. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a fordított adózással érintett projektelem utófinanszírozás keretében kerül elszámolásra és a kedvezményezett áfalevonásra nem jogosult, a kifizetési igénylésben az 1. mellékletben meghatározott alátámasztó dokumentumokkal igazolni kell, hogy a számla kiállítója felé a számla nettó összegének átutalása megtörtént."

103. § Az utasítás 238. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az áfabevallást a helyszínen kell ellenőrizni, a fordítottáfa-összesítőt a kifizetési igénylésben kell benyújtani alátámasztó dokumentumként."

104. § (1) Az utasítás 239. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a kedvezményezett egyszeri elszámoló és a pályázati felhívás, illetve a támogatási szerződéshez készített, az elszámolható költségeket és a pénzügyi lebonyolítás szabályait, valamint a monitoringtájékoztatót tartalmazó melléklet ezt előírja, a KSZ-hez az egyszeri záró kifizetési igényléshez kapcsolódó záró beszámolót megelőzően - kifizetési igénylés nélkül - időszakos beszámolót kell benyújtani."

(2) Az utasítás 239. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) Az időszakos beszámoló benyújtására a 202. § rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell."

(3) Az utasítás 239. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az egyszeri elszámolók esetében legfeljebb évente két alkalommal írható elő időszakos beszámoló benyújtási kötelezettség. Az időszakos beszámolók benyújtásának határidejét az elszámolható költségeket és a pénzügyi lebonyolítás szabályait, valamint a monitoringtájékoztatót tartalmazó melléklet határozza meg."

105. § Az utasítás 241. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha a kedvezményezett a hiánypótlásra megállapított határidőt követő 7 napon belül sem teljesíti a hiánypótlási kötelezettségét, a KSZ megteszi a szerződésszegés jogkövetkezményei szerint szükséges eljárás lefolytatásra irányuló intézkedéseket."

106. § Az utasítás 243. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha az időszakos beszámolót a KSZ szakmai, a támogatási szerződést teljesülését akadályozó ok miatt elutasította, köteles az elutasítás tényét szabálytalansági gyanúként rögzíteni az EMIR-ben. Ha az elutasítás kizárólag formai okra vezethető vissza, akkor az elutasítás tényét nem kell szabálytalansági gyanúként rögzíteni az EMIR-ben."

107. § Az utasítás 244. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a kedvezményezett által - az időközi vagy záró kifizetési igénylés keretében elutasított számláival kapcsolatban -benyújtott kifogásnak helyt adó döntés születik és pótlólagos kifizetés válik indokolttá, a KSZ korrekciós elszámolási ütemet rögzít az EMIR-ben, melyhez hozzárendeli a vonatkozó beszámolót, így a kedvezményezettnek pótlólagos beszámoló és kifizetési igénylés benyújtási kötelezettsége nem keletkezik."

108. § (1) Az utasítás 245. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A kedvezményezettváltás időpontjáig a támogatási szerződésben megnevezett kedvezményezett, a kedvezményezettváltás időpontját követően a projektátvevő kedvezményezett részéről felmerült költségek számolhatók el azzal, hogy a kedvezményezettváltást tartalmazó szerződésmódosítás hatálybalépéséig az igényelt kifizetések felfüggesztésre kerülnek.

(2) A projektátadó kedvezményezett nevére szóló valamennyi elszámolni kívánt számlát, bizonylatot a támogatási szerződés módosítása előtt be kell nyújtani elszámolásra."

(2) Az utasítás 245. § (5) és (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A benyújtott kifizetési igénylés jóváhagyásának feltétele, hogy az elszámolt és beérkezett számlákkal, bizonylatokkal összhangban a projektátadó és projektátvevő kedvezményezetti költségvetési táblák benyújtásra és elfogadásra kerüljenek.

(6) A támogatási szerződés módosítását követően kizárólag a projektátvevő kedvezményezett jogosult kifizetési igénylést benyújtani, valamint kizárólag a nevére és címére szóló számlák, bizonylatok számolhatóak el."

109. § Az utasítás 246-249. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"246. § A pénzügyi zárás lehet

a) korrekciós pénzügyi zárás, vagy

b) végső pénzügyi zárás.

247. § (1) Pénzügyi zárást a támogató - főszabály szerint - a kedvezményezett által benyújtott, jóváhagyott kifizetési igényléshez kapcsolódóan bármikor kezdeményezhet.

(2) Pénzügyi zárás olyan szerződések esetében végezhető el, amelyeknél már van jóváhagyott kifizetési igénylés.

(3) A pénzügyi zárás eredménye automatikusan kerül meghatározásra, mely lehet követelés vagy kifizetés.

(4) Ha a zárás összege pozitív előjelű vagy nulla, az eredménye kifizetés és az forráslehívásba válogatható. A projektek pénzügyi zárásának eredményeként utalandó támogatási összeget kizárólag akkor kell folyósítani a kedvezményezett részére, ha az meghaladja az ezer forintot.

(5) Ha a zárás összege negatív előjelű, az eredménye követelés.

248. § (1) A pénzügyi zárás érinti a rendelkezésre álló keret felhasználását, ezért költséghez kell rendelni. A pénzügyi zárás csak olyan költséghez rendelhető hozzá, amelyre korábban a kedvezményezett támogatást igényelt. A hozzárendelés a korábban elszámolt támogatás költségösszetételének korrekcióját eredményezi.

(2) Ha az (1) bekezdés szerinti feltételnek több költség is megfelel, a pénzügyi záráshoz rendelendő költségekről a KSZ dönt.

(3) A pénzügyi zárás folyamata jóváhagyással zárul.

(4) A pénzügyi zárás eredményeként keletkezett támogatás összege nem számolható el az Európai Bizottsággal.

249. § (1) Korrekciós pénzügyi zárásra van szükség, ha

a) a projekt megvalósítása során a projekt támogatási intenzitása módosul,

b) különböző intenzitású költségek közötti átcsoportosítás történik,

c) a kedvezményezett áfastátusza megváltozik, vagy

d) rendezni kell a kerekítésekből adódó jogcímarányok közötti kis összegű eltéréseket.

(2) A korrekciós pénzügyi zárás során össze kell vetni a kifizetett összeg, valamint a státusz-, illetve intenzitásváltozás után kifizethető támogatás összegét, és meg kell határozni a szükséges kifizetés, illetve követelés mértékét.

(3) Korrekciós pénzügyi zárás a projekt megvalósítása alatt több alkalommal is végezhető.

(4) A korrekciós pénzügyi zárást és annak jóváhagyását a státusz-, illetve intenzitásváltozás miatti szerződésmódosítás hatálybalépését követő 10 napon belül el kell végezni.

(5) Ha a korrekciós pénzügyi zárás a kedvezményezett részére kifizetést állapít meg, annak folyósítását a korrekciós pénzügyi zárás jóváhagyásától számított 20 napon belül teljesíteni kell."

110. § Az utasítás 250. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A záró kifizetési igényléshez csatolni kell az 1. mellékletben meghatározott valamennyi anyagot, dokumentumot, esetenként fényképet és videofelvételt, mely alátámasztja az eredeti célkitűzés megvalósulásának tényét, és eddig még nem került benyújtásra a KSZ-hez."

111. § Az utasítás 251. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Záró kifizetési igénylést akkor is be kell nyújtani, ha a kedvezményezett korábbi kifizetési igénylések keretében már a teljes megítélt támogatással elszámolt."

112. § Az utasítás 252. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Záró kifizetési igénylés kizárólag - a projekt megvalósítását bemutató - záró beszámoló benyújtásával együtt igényelhető. A záró kifizetési igénylés benyújtására a 202. § rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell."

113. § (1) Az utasítás 254. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A (2) bekezdés szerinti felfüggesztés kezdő napja az a nap, amikor megállapításra kerül, hogy a záró beszámoló hiánypótlása nem teljes körű."

(2) Az utasítás 254. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A korrekció beérkezését követően az elszámolás megfelelő benyújtása dátummezőbe a pénzügyi felfüggesztés visszavonásának dátumát kell rögzíteni."

114. § Az utasítás 256. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a záró beszámolót a KSZ szakmai, a támogatási szerződés teljesülését akadályozó ok miatt elutasította, köteles az elutasítás tényét szabálytalansági gyanúként rögzíteni az EMIR-ben. Ha az elutasítás kizárólag formai okra vezethető vissza, akkor az elutasítás tényét nem kell szabálytalansági gyanúként rögzíteni az EMIR-ben."

115. § (1) Az utasítás 257. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kifizetést követően a KSZ-nek el kell végezni a projekt végső pénzügyi zárását, mely a megtörtént kifizetések kifizethető támogatáshoz viszonyított ellenőrzését és az esetleges rendezendő kifizetések, követelések kiszámítását jelenti."

(2) Az utasítás 257. § (3) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Végső pénzügyi zárás abban az esetben végezhető, ha)

"d) nincs kifizetetlen vagy elszámolatlan előleg."

(3) Az utasítás 257. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Ha a záró kifizetési igénylés elutasítása esetén a támogató a szerződéstől eláll, nem kell végső pénzügyi zárást végezni."

116. § Az utasítás 258. § (1)-(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A projekt végső pénzügyi zárásának eredménye lehet kifizetés, vagy követelés.

(2) Ha a végső pénzügyi zárás kifizetést eredményez, azt pótlólag teljesíteni kell a kedvezményezett felé.

(3) A végső pénzügyi zárásból adódó követelést elő kell írni a kedvezményezettel szemben a követeléskezelésről szóló fejezet szabályai szerint."

117. § Az utasítás 259. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben a projekthez újabb végső pénzügyi zárás fog kapcsolódni."

118. § Az utasítás 136. alcíme a következő 259/A. §-sal egészül ki:

"259/A. § Ha a kedvezményezettnek fenntartási kötelezettsége nincs, a projekt lezárását a záró kifizetéssel egyidejűleg lehet, de legkésőbb a záró kifizetési igénylés pénzügyi teljesítését követően kell elvégezni, és a kedvezményezettet a lezárásról a záró kifizetés jóváhagyásával egyidejűleg kell értesíteni."

119. § Az utasítás 262. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A KSZ a hitelesítés során elvárt ellenőrzéseket követően megállapítja a jogos támogatási összeget majd ezt követően - szükség szerint - intézkedésenként, projektenként, vagy kedvezményezettenként az EMIR-ben összeállítja a forráslehívási dokumentációt.

(2) A forráslehívási dokumentáció összeállítását az EMIR-ben feltöltött ellenőrzési lista segíti."

120. § (1) Az utasítás 263. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A KSZ a forráslehívási dokumentáció összeállítását követően az EMIR-ben előkészíti az átutalási megbízást az EFK-ról a lebonyolítási számlára történő utaláshoz szükséges utalványlappal együtt."

(2) Az utasítás 263. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A KSZ az utalványlapon történő "szakmai teljesítést igazoló", valamint "érvényesítő" mező aláírásával és a forráslehívás EMIR-ben történő jóváhagyásával igazolja, hogy a jóváhagyást megelőző, a hitelesítés keretében szükséges ellenőrzéseket a rendelet 17. § (1) bekezdés d) pontja és a rendelet 75. § (2) bekezdése alapján elvégezte."

121. § Az utasítás 264. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A forráslehívás IH általi jóváhagyását követően a pénzügyi ellenjegyzésre írásban kijelölt személy a KSZ által előkészített és a szakmai teljesítést igazoló, illetve érvényesítő helyeken aláírt utalványlapot ellenjegyzi és az IH vezetője, vagy az általa írásban kijelölt személy utalványozóként aláírja. "

122. § Az utasítás 267. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A forráslehívás egy - az eredetivel megegyező - másolati példánya az IH-nál kerül megőrzésre."

123. § Az utasítás 270. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A KSZ a MÁK által megküldött, a lebonyolítási számlán történő jóváírást tartalmazó bankszámlakivonatot az EMIR finanszírozás moduljában - átutalási megbízásonként - rögzíti a kézhezvételt követő legfeljebb 5 napon belül."

124. § Az utasítás 272. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

"(7) A lebonyolítási forintbankszámla terhelését célzó átutalási megbízás jóváhagyását követően a KSZ munkatársa a jóváhagyásról tájékoztatja a kedvezményezettet."

125. § Az utasítás 274. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A szabálytalansági gyanú felmerülése esetén a gyanú kivizsgálására tett intézkedések következtében induló szabálytalansági eljárás felfüggesztheti a kifizetést. A projekthez kapcsolódó kifizetések felfüggesztéséről a KSZ vagy IH vezetője dönt. A felfüggesztés időszaka a döntés napjával kezdődik."

126. § Az utasítás 278. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A tervezett, előre jelzett bevételek és kiadások egyenlegének ismeretében az NFÜ Fejezeti Főosztálya automatikusan tölti fel az EFK-t olyan mértékben, hogy azon az előre jelzett kifizetéseket meghaladó mértékű elegendő likviditási tartalék álljon rendelkezésre, bevételként figyelembe véve ehhez a várható közösségi hozzájárulás rendezése szerinti összegeket is."

127. § Az utasítás 279. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az előrejelzést - az NFÜ által kiadott likviditási útmutató szerint 12 hónapra számolva, havi bontásban - a tárgyhónapot megelőző hónap 15. napjáig kell elkészíteni és átadni az NFÜ Fejezeti Főosztálya részére."

128. § Az utasítás 284. § (1) bekezdés b) és c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A KSZ-nek felróható a késedelem, ha a következő feltételek fennállása mellett sem kerülnek kiegyenlítésre határidőben a számlák:)

"b) a finanszírozási módtól függetlenül a kedvezményezett, illetve az engedményes, 100%-os támogatás intenzitás esetén szállítói finanszírozási módban a szállító köztartozásmentes,

c) a kedvezményezett ellen szabálytalansági vagy más, a kifizetés felfüggesztésével járó eljárás (pl. a számlához tartozó vállalkozási szerződéshez kapcsolódó közbeszerzési eljárás ellenőrzése, a biztosíték kiegészítése) nincs folyamatban,"

129. § Az utasítás 285. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Nem a KSZ-nek felróható a késedelmes kifizetés, ha a kedvezményezett részére azért nem tud kifizetni az év elején, mert nem áll rendelkezésre a lebonyolítási forintbankszámlán a megfelelő fedezet vagy a MÁK még nem fogad átutalási megbízásokat."

130. § Az utasítás 287. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A kamat alapja a késedelmesen kifizetett számlák elfogadott, forintban számított támogatástartalma.

(2) A késedelmi kamat számításánál azon számlákat és egyéb, a gazdasági eseményt hitelesen dokumentáló - az 1. mellékletben rögzített - bizonylatokat kell alapul venni, melyek jóváhagyásra kerültek és amelyekre vonatkozik a késedelmes teljesítés esete."

131. § Az utasítás 289. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A KSZ a jóváhagyott számlákhoz kapcsolódó átutalási megbízás elkészítésével egyidejűleg megállapítja, hogy a számla kifizetése késedelmesnek minősül-e."

132. § Az utasítás 290. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az NFÜ minden hónap utolsó napjával meghatározza a késedelmesen kifizetésre került számlák állományát és KSZ-enként megállapítja a számlák kiegyenlítési napján érvényes késedelmi kamatok összegét. Az NFÜ az EMIR lekérdezéseit alkalmazza minden operatív program tekintetében, azonos szűrési feltételekkel. Az EMIR-ből nem lekérdezhető adatok tekintetében az IH a KSZ által vezetett kiegészítő nyilvántartásokat is figyelembe veheti."

133. § (1) Az utasítás 341. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A projekt befejezésétől számított legalább 5 évig - mikro-, kis- és középvállalkozások esetében legalább 3 évig (a továbbiakban: fenntartási időszak) - a támogatás visszafizetésének terhe mellett biztosítani kell, hogy a projekt a támogatási szerződésben foglaltak szerint valósul meg és megfelel az 1083/2006/EK rendelet 57. cikk (1) bekezdésében foglaltaknak. Ha a kedvezményezett ezen kötelezettsége nem teljesül, haladéktalanul értesíteni kell a KSZ-t.

(2) Ha a kedvezményezett mérete a vállalkozás tulajdonosi körében bekövetkező változás miatt (kapcsolódó vagy partnervállalkozások révén) a fenntartási időszak alatt megváltozik és a vállalkozás már nem felel meg a mikro-, kis- és középvállalkozás kategóriáknak, e tényről haladéktalanul tájékoztatni kell a KSZ-t. A KSZ a tájékoztatás alapján - ha a kedvezményezett továbbra is megfelel a jogosultsági feltételeknek - a fenntartási időszakot 5 évre növeli."

(2) Az utasítás 341. § (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az 1083/2006/EK rendelet 57. cikke szerinti időtartamon túli, de az általános szerződési feltételek között vagy a pályázati felhívásban rögzített fenntartási kötelezettségek megsértése esetén is szükséges érvényesíteni a támogatási szerződésben rögzített szankciókat, és a támogatás visszakövetelése esetén az Európai Bizottsággal szembeni elszámolási kötelezettség is fennáll.

(5) A visszatérítendő pénzügyi eszközökre, valamint a kizárólag előkészítést támogató projektek körére nem vonatkozik a fenntartási kötelezettség."

134. § Az utasítás 345. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A támogatási szerződésben a projekt befejezésétől vagy az IH döntése alapján a projekt fizikai befejezésétől évente fenntartási jelentés benyújtása írható elő a kedvezményezett számára. A fenntartási időszak 341. § szerinti kezdetét nem érinti, ha az IH döntése alapján a jelentéstételi kötelezettség a projekt fizikai befejezésétől indul.

(2) A támogatási szerződéssel rendelkező kedvezményezettnek a projekt befejezése vagy a projekt fizikai befejezése után a teljes fenntartási időszak alatt a támogatási szerződésben meghatározott rendszerességű és tartalmú jelentéstételi kötelezettsége (a továbbiakban: fenntartási jelentés) áll fenn a KSZ felé."

135. § Az utasítás 347. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A vállalási időszak kezdete - az IH döntésétől függően - a projekt fizikai befejezésének vagy befejezésének napja.

(4) A vállalási időszak vége az utolsó speciális projektév, illetve projektév utolsó napja."

136. § Az utasítás 174. alcíme a következő 347/A. §-sal egészül ki:

"347/A. § (1) A fenntartási jelentések kezelése során a kedvezményezettel történő kapcsolattartás a Pályázó Tájékoztató Felületen történik. A kedvezményezettnek küldött értesítések az elektronikus alkalmazáson keresztül kerülnek kiküldésre, s egyedi jelszóval ellátott felületen egységes formában elérhetővé válnak a kedvezményezettek számára. Az értesítéseket papír alapon nem kell kiküldeni.

(2) Ha a Pályázó Tájékoztató Felület vagy egyes funkciói nem állnak teljeskörűen rendelkezésre, az értesítéseket papír alapon kell kiküldeni.

(3) Ha a támogatási szerződésben az elektronikus kapcsolattartás lehetősége nem került kikötésre, a KSZ az elektronikus kapcsolattartás szabályairól tájékoztatja a kedvezményezettet."

137. § Az utasítás 349. § (4) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A (3) bekezdés a) pontja szerinti esetben az első PFJ tárgyidőszakának kezdő dátuma a befejezést követő nap. A jelentés tárgyidőszakának záró dátuma az ezt követő első teljes speciális projektév utolsó napja. A ZPFJ tárgyidőszakának kezdő dátuma az utolsó speciális év kezdete, záró dátuma az utolsó speciális év, valamint a fenntartási és vállalási időszak vége.

(5) A (3) bekezdés b) pontja szerinti esetben az első PFJ tárgyidőszakának kezdő dátuma a befejezést követő nap. A jelentés tárgyidőszakának záró dátuma az ezt követő első teljes speciális projektév utolsó napja. A ZPFJ tárgyidőszakának kezdő dátuma az utolsó speciális év kezdete, záró dátuma az utolsó speciális év, azaz a vállalási időszak vége."

138. § Az utasítás 350. § (2)-(4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti esetben az első PFJ tárgyidőszakának kezdő dátuma a fizikai befejezést követő nap. A jelentés tárgyidőszakának záró dátuma az ezt követő első teljes speciális projektév utolsó napja. A ZPFJ tárgyidőszakának kezdő dátuma az utolsó speciális év kezdete, záró dátuma az utolsó speciális év, valamint a fenntartási és vállalási időszak vége.

(3) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti esetben az első PFJ tárgyidőszakának kezdő dátuma a fizikai befejezést követő nap. A jelentés tárgyidőszakának záró dátuma az ezt követő első teljes speciális projektév utolsó napja. A ZPFJ tárgyidőszakának kezdő dátuma az utolsó speciális év kezdete, záró dátuma az utolsó speciális év, azaz a vállalási időszak vége.

(4) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti esetben az első PFJ tárgyidőszakának kezdete a fizikai befejezést követő nap. A jelentés tárgyidőszakának záró dátuma az ezt követő első teljes speciális projektév utolsó napja. A ZPFJ tárgyidőszakának kezdő dátuma az utolsó speciális év kezdete, záró dátuma pedig a fenntartási időszak vége."

139. § Az utasítás 351. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A PFJ-hez melléklet nem kérhető be, kivéve, ha a megvalósítás helyszíne és a kedvezményezett székhelye/telephelye nem egyezik meg. Ebben az esetben az iparűzési adó befizetéséről és a projektben foglalkoztatottak számáról információ kérhető.

(3) A ZPFJ-hez melléklet akkor kérhető, ha a bekérendő adatok az államigazgatás más szerveinek nyilvántartásaiból nem elérhetőek és azt az adott konstrukció esetében az NFÜ Központi Monitoring Főosztálya jóváhagyta. A jelentéshez kapcsolódó mellékleteket szkennelt formában a Pályázó Tájékoztató Felületen kell feltölteni."

140. § (1) Az utasítás 352. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A fenntartási jelentést egy példányban, az NFÜ Központi Monitoring Főosztálya által meghatározott egységes formátumban, elektronikusan, az NFÜ honlapján található Pályázó Tájékoztató Felületen kell benyújtani. A jelentést papír alapon nem kell beadni. A jelentés beküldéséről a kedvezményezett értesítésben azonnal visszaigazolást kap."

(2) Az utasítás 352. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

"(2a) A KSZ feladata, hogy a jelentés benyújtásának feltételeiről a kedvezményezettet teljeskörűen tájékoztassa. Ha a kedvezményezett a KSZ tájékoztatása ellenére, az elektronikus verzió mellett papír alapon is benyújtja jelentését, a KSZ-nek nem kell vizsgálnia a papír alapú dokumentumok és az elektronikusan benyújtott verzió egyezőségét, az elektronikusan benyújtott verzió alapján kell döntést hozni. A KSZ az elektronikusan benyújtott jelentéssel összefüggésben kérhet hiánypótlást a kedvezményezettől."

(3) Az utasítás 352. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a Pályázó Tájékoztató Felület nem áll teljeskörűen rendelkezésre, a jelentéseket CD-re mentve és papír alapon, egy példányban, a főkedvezményezett által aláírva is be kell benyújtani."

141. § Az utasítás 353. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A fenntartási időszakban végzett helyszíni ellenőrzések során a KSZ-nek a fenntartási jelentésben nem szereplő, de a projekt céljainak teljesülése szempontjából jelentős információkat is össze kell gyűjtenie."

142. § Az utasítás 354. § (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A projekttel kapcsolatos dokumentumokat a projekt helyszínén elkülönítetten kell nyilvántartani és legalább 2020. december 31-ig megőrizni. Ha a projekt helyszíne ezt nem teszi lehetővé vagy több megvalósítási helyszín van, a dokumentumokat a kedvezményezett telephelyén vagy székhelyén kell megőrizni.

(3) A fenntartási időszakban a KSZ helyszíni szemlét rendelhet el. A (2) bekezdés szerinti időpontig fennáll a kedvezményezett ellenőrzés-tűrési, információszolgáltatási és egyéb együttműködési kötelezettsége."

143. § Az utasítás 356. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A fenntartási jelentés benyújtási határidő lejárta előtt 15 nappal a kedvezményezett figyelmét a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül automatikus értesítéssel fel kell hívni a jelentéstételi kötelezettség teljesítésére."

144. § Az utasítás 357. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A közölt adatok alapján a fenntartási jelentés benyújtási határidejének lejárta előtt 15 nappal a kedvezményezett figyelmét a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül automatikus értesítéssel fel kell hívni a jelentéstételi kötelezettség teljesítésére."

145. § Az utasítás 358. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"358. § Ha a kedvezményezett jelentéstételi kötelezettségének határidőben nem tesz eleget, a határidő leteltét követő 5 napon belül a KSZ kizárólag a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül történő automatikus értesítéssel, 15 napos határidő kitűzésével felszólítja a kedvezményezettet jelentéstételi kötelezettsége teljesítésére."

146. § Az utasítás 359. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a kedvezményezett az eredeti határidőben nem teljesíti a jelentéstételi kötelezettségét, kötbérfizetési kötelezettséget kell előírni. A kötbérfizetés kezdő napja a jelentéstételi kötelezettség teljesítésének felszólításban közölt határideje, utolsó napja a fenntartási jelentés benyújtását megelőző naptári nap."

147. § (1) Az utasítás 361. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha az ellenőrzés során a fenntartási jelentéssel kapcsolatban hiányosságok merülnek fel, a KSZ a jelentés beérkezésétől számított 15 napon belül, legfeljebb 15 napos határidő kitűzésével kizárólag a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül történő automatikus értesítéssel a hiány pótlására, illetve a hiba javítására szólítja fel a kedvezményezettet.

(2) A hiánypótlási határidő kezdete az értesítés Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül történő átvételét követő nap."

(2) Az utasítás 361. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) Ha a Pályázó Tájékoztató Felület nem áll teljeskörűen rendelkezésre, a hiánypótlást CD-re mentve és papír alapon is be kell benyújtani egy-egy példányban."

148. § (1) Az utasítás 363. § (4) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A fenntartási jelentést el kell utasítani, ha)

"b) a hiánypótlásra a hiánypótlásra felszólító értesítés átvételétől számított határidő leteltéig nem kerül sor, vagy ha a hiányok pótlása vagy a hibák javítása nem teljes körű."

(2) Az utasítás 363. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Ha a fenntartási jelentés elutasításra kerül, kötbérfizetési kötelezettséget kell előírni."

149. § Az utasítás 364. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"364. § (1) A fenntartási jelentés elutasításáról a KSZ a döntéstől számított 5 napon belül, kizárólag a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül történő automatikus értesítéssel értesíti a kedvezményezettet.

(2) Az (1) bekezdés szerinti értesítésben meg kell jelölni

a) a teljesítés határidejét,

b) az elutasítás indokát,

c) a fenntartási jelentés elfogadásához szükséges kiegészítések, korrekciók körét."

150. § (1) Az utasítás 365. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A korrekciók elvégzésére a kedvezményezettnek az értesítés Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül történő átvételét követően 20 nap áll rendelkezésére."

(2) Az utasítás 365. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az új határidő kitűzéséről a kedvezményezettet a határidő meghosszabbításáról hozott döntéstől számított 5 napon belül kizárólag a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül történő automatikus értesítéssel értesíteni kell.

(4) A korrekciós időszakon belül - írásban vagy szóban - lehetőség van a kedvezményezett és a KSZ közötti egyeztetésre a korrekcióhoz szükséges kérdésekben. A kedvezményezettnek a korrekciós időszakban lehetősége van a fenntartási jelentés több alkalommal történő javítására és megküldésére."

151. § Az utasítás 366. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha a Pályázó Tájékoztató Felület nem áll teljeskörűen rendelkezésre, a korrekciót CD-re mentve és papír alapon is be kell benyújtani egy-egy példányban."

152. § Az utasítás 367. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A KSZ a beérkezett korrekciót az eredeti ellenőrzési szempontok alapján leellenőrzi a formai és szakmai szempontokat is tartalmazó, előre összeállított ellenőrző listák alapján."

153. § Az utasítás 368. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"368. § A fenntartási jelentés elfogadásáról a kedvezményezettet kizárólag a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül történő automatikus értesítéssel kell tájékoztatni a döntés rögzítését és jóváhagyását követően."

154. § Az utasítás 370. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"370. § (1) A ZPFJ elfogadását követően az IH - vagy ha az IH ezt a feladatot a KSZ-re delegálta, a KSZ - nyilatkozik a biztosíték visszavonhatóságáról, amelyet a KSZ a (2) bekezdésben foglalt értesítés mellékleteként küld el a kedvezményezettnek.

(2) A ZPFJ elfogadásáról a KSZ a döntéstől számított 5 napon belül, kizárólag a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül történő automatikus értesítéssel értesíti a kedvezményezettet.

(3) A KSZ az értesítésben tájékoztatja a kedvezményezettet arról, hogy minden kötelezettségét teljesítette és ezzel a támogatási szerződésben megfogalmazottaknak megfelelően a projekt lezárult.

(4) Ha a kedvezményezettnek fenntartási kötelezettsége nincs, a KSZ a projekt lezárásáról a záró beszámolót és a záró kifizetési kérelmet elfogadó, kizárólag a Pályázó Tájékoztató Felületen történő automatikus értesítéssel értesíti a kedvezményezettet."

155. § Az utasítás X. Fejezete a következő 380/A. §-sal egészül ki:

"380/A. § A részletes projektjavaslat benyújtására vonatkozó pályázati felhívást a 10. § (5) bekezdésében foglalt ütemezés szerint, de legfeljebb 60 napon belül kell elkészíteni."

156. § (1) Az utasítás 381. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) A KSZ akkor fogadja be a projekttartalom-változásra vonatkozó igényeket, ha azokat szerződésmódosítási vagy változásbejelentési kérelemmel jelezték a KSZ felé, a támogatási szerződés módosítása alcím szerint."

(2) Az utasítás 381. §-a a következő (2a) és (2b) bekezdéssel egészül ki:

"(2a) A támogatási szerződés vagy a támogatói okirat abban az esetben módosítható, ha a projekt a módosult feltételekkel eredetileg is támogatható lett volna.

(2b) A szerződés módosítása - jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - nem irányulhat a megítélt támogatási összeg emelésére."

157. § Az utasítás 382. § (1) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A módosítási igényeket a következő alapelvek figyelembevételével kell elbírálni:)

"f) vis maior esetek bekövetkezésekor a KSZ egyedileg mérlegeli a negatív irányú változások hatását a projektre és dönt a módosítási igény jóváhagyásáról,"

158. § Az utasítás 384. § a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A projekt műszaki, szakmai tartalmának minősül a pályázatban meghatározott fejlesztési tartalom, melyet a következők támasztanak alá:)

"a) építés esetén a pályázati felhívás rendelkezései szerint előírt, a pályázat mellékleteként benyújtott, a támogatói döntés alapját képező vagy a támogatási szerződés megkötését követően a támogatási szerződés mellékletét képező műszakiterv-dokumentáció, ennek hiányában egyéb műszaki dokumentáció,"

159. § Az utasítás 385. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kiemelt projekt és nagyprojekt kivételével a műszaki, szakmai tartalom növelésével járó esetleges költségnövekedés miatt a teljes projektre megítélt támogatás - jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - nem növelhető, még abban az esetben sem, ha a módosítás oka jogszabályváltozás, (szak)hatósági előírás, vagy az igénybe vett, illetve a kijelölt - a jogszabály-, vagy szerződésszerű teljesítésért felelős - személy vagy szervezet (pl. tervellenőr, műszaki ellenőr) előírása."

160. § Az utasítás 386. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"386. § Az elfogadott műszaki, szakmai tartalom megvalósítása melletti megtakarítás esetén a felszabaduló forrás felhasználása és más költségsorra való átcsoportosítása a KSZ jóváhagyása alapján, a következő esetekben lehetséges a műszaki, szakmai tartalom növelésével:

a) a műszaki, szakmai tartalom növelése révén a pályázat szakmai értékelési kritériumai között pontszámmal értékelt indikátorok, illetve kulcsindikátorok vállalt mértéke is pozitív irányban változik - ez azonban nem jelentheti olyan új tevékenység/projektelem bevonását, amelyet nem tartalmazott az eredetileg benyújtott projektdokumentáció -,

b) a műszaki, szakmai tartalom növelésére jogszabályi, (szak)hatósági vagy az igénybe vett - a jogszabály- vagy szerződésszerű teljesítéséért felelős - személy vagy szervezet (pl. tervellenőr, műszaki ellenőr) előírása miatt van szükség, és ez a projekt alapvető célja teljesülésének előfeltételét jelentő tevékenységhez kapcsolódik, vagy

c) a műszaki, szakmai tartalom növelése a kötelezően elvégzendő - előre nem látható és nem tervezhető, a Kbt. előírásainak megfelelő - pótmunka, amely nélkül a létesítmény rendeltetésszerűen nem használható és - ha releváns - az építési naplóban rögzítésre került."

161. § Az utasítás 387. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"387. § A projekt, projektelem értékelés során elfogadott műszaki, szakmai tartalmának egyenértékű változtatása akkor engedélyezhető, ha a helyettesítő műszaki, szakmai tartalom minden szempontból legalább olyan paraméterekkel rendelkezik, mint a hatályos szerződés részét képező tartalom (tartósság, funkció, élettartam, terhelhetőség, kapacitás, hőátbocsátási tényező, alkalmasság stb.) és

a) a módosítás oka jogszabályváltozás, (szak)hatósági előírás vagy az igénybe vett - a jogszabály- vagy szerződésszerű teljesítéséért felelős - személy vagy szervezet (pl. tervellenőr, műszaki ellenőr) kötelező előírása,

b) célja a beruházás és működtetés, illetve egyéb fejlesztés szempontjából összességében költséghatékonyabb megoldás alkalmazása, vagy

c) egyéb esetekben akkor, ha nem változik negatív irányban a pályázat benyújtásakor vállalt monitoringmutatók, output és eredményindikátorok, valamint egyéb vállalások értéke."

162. § Az utasítás 388. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"388. § (1) A projekt, projektelem elfogadott műszaki, szakmai tartalmának csökkenése, azaz csak részben egyenértékű műszaki, szakmai megoldással történő kiváltása vagy a projektben betervezett tevékenység/projektelem elhagyása akkor engedélyezhető, ha a módosítás oka jogszabályváltozás, (szak)hatósági előírás vagy előre nem látható, nem tervezhető, a kedvezményezettnek fel nem róható esemény. A projekt, projektelem jogszabálynak, szerződésnek, szabványoknak és rendeltetésszerű használatnak való megfelelőségét az igénybe vett - a jogszabály- vagy szerződésszerű teljesítéséért felelős - személy vagy szervezet (pl. tervellenőr, műszaki ellenőr) igazolja.

(2) Akkor is lehetséges a műszaki, szakmai tartalom csökkentése, ha nem a projekt alapvető célját jelentő projektelem műszaki, szakmai tartalmának csökkentésére kerül sor annak érdekében, hogy a projekt alapvető célját jelentő tevékenység/projektelem kapcsán bekövetkezett költségnövekedés költségátcsoportosítással - részben vagy egészben - kompenzálható legyen és a kedvezményezett ezt megfelelően alátámasztotta.

(3) A műszaki, szakmai tartalom csökkenése esetén az elszámolható összköltséget és a támogatás összegét is arányosan csökkenteni kell az érintett tevékenység/projektelem vonatkozásában, illetve a (2) bekezdésben foglaltak kivételével a teljes projekt vonatkozásában is. A pályázati kiírásban szereplő belső korlátok, egységárak, fajlagos mutatók betartása érdekében az elszámolható összköltség és a támogatás tovább csökkenthető."

163. § Az utasítás 389. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"389. § A pályázati dokumentációban vagy a támogatói döntésben az elszámolható költségek tekintetében meghatározott maximális egységárakat, fajlagos költségek mértékét, valamint a költségvetésre vonatkozó belső korlátokat nem lehet túllépni, kivéve az IH által az elszámolhatósági útmutatókban meghatározott esetekben és módon."

164. § Az utasítás 391. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a támogatott projekt, projektelem összköltsége változatlan műszaki, szakmai tartalom mellett csökken a tervezetthez képest, a támogatás összegét az összköltség csökkenésének arányában csökkenteni kell úgy, hogy a projekt elszámolható költségei között az adott soron maradt költség maradványként kezelhető és a projekten belüli költségátcsoportosításra felhasználható, a költségátcsoportosításra vonatkozó alcímben foglaltak figyelembevételével."

165. § (1) Az utasítás 392. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A projekten belüli költségátcsoportosítás akkor lehetséges - függetlenül attól, hogy a költségátcsoportosítás a támogatási szerződés módosításával jár-e vagy változás-bejelentéssel kezelendő - ha

a) a kedvezményezett az átcsoportosítás forrásául szolgáló költségtípuson megtakarítást ért el, vagy

b) projektszintű tartalék áll rendelkezésre."

(2) Az utasítás 392. § (2) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az (1) bekezdésben foglaltakon túl be kell mutatni, hogy)

"b) a projektben eredetileg vállalt projektelemek továbbra is megvalósulnak."

(3) Az utasítás 392. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az átcsoportosítás szükségességét, illetve lehetőségét kötelezettségvállalással, szerződésekkel, egyéb esetben pedig legalább árajánlattal kell igazolni."

166. § (1) Az utasítás 393. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Egy projektelem, tevékenység támogatásánál - a költségátcsoportosítás esetét kivéve - a támogatási intenzitás megváltoztatását a KSZ javaslatára az IH hagyja jóvá."

(2) Az utasítás 393. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha a projekt egyes támogatható tevékenységei a pályázati felhívásban foglaltak szerint eltérő támogatási intenzitással támogathatóak, a projektszintű átlagos támogatási arány az eltérő támogatási intenzitású projektelemek közötti költségátcsoportosítás eredményeként változhat."

167. § (1) Az utasítás 398. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az átvevő vagy jogutód kedvezményezett akkor léphet az átadó vagy jogelőd kedvezményezett helyébe a támogatási szerződésben, ha a pályázati felhívásban meghatározott valamennyi feltételnek megfelel, és a KSZ - nagyprojekt és kiemelt projekt esetén az NFÜ is - jóváhagyja.

(2) A jogutódlás vagy a projektátvállalás bejelentését követően, a támogatási szerződés módosítása előtt rendkívüli helyszíni ellenőrzés rendelhető el."

(2) Az utasítás 398. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha a KSZ a jogutód vagy az átvevő kedvezményezett támogatási jogviszonyba való belépését nem hagyja jóvá, a KSZ elállhat a szerződéstől."

168. § Az utasítás 400. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az átadó vagy jogelőd kedvezményezett (a támogatási szerződésben megnevezett fenntartó) a nevére szóló valamennyi elszámolni kívánt számlát és bizonylatot a támogatási szerződés módosítása előtt köteles elszámolásra benyújtani. Ha ez nem történt meg, ezt a szerződésmódosítás feltételeként kell előírni. Ezen számlákra, bizonylatokra jutó támogatás kifizetésére csak akkor kerülhet sor, ha a projektátadás és az ehhez kapcsolódó szerződésmódosítás jóváhagyásra kerül, de a szerződésmódosítás még nem került aláírása."

169. § Az utasítás 449. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A döntéshozó a szabálytalanságfelelős által készített döntés-előkészítő dokumentum alapján, annak kézhezvételétől számított 3 napon belül dönt az abban szereplő javaslatról és a döntés megküldésével egyidejűleg tájékoztatja a szabálytalanságfelelőst. Ha a döntést az IH-vezető hozta meg, az IH szabálytalanságfelelőse 3 napon belül tájékoztatja a KSZ szabálytalanságfelelősét a döntésről."

170. § Az utasítás 455. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Ha az eljárás pénzügyi érdeksérelem hiányában szabálytalanság nem történt megállapítással zárul, de a jogszabálysértés megállapítható, a vizsgálatvezető felhívja az IH-vezető figyelmét arra, hogy gondoskodjon a jogszabálysértő gyakorlat megszüntetéséről."

171. § (1) Az utasítás 477. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A követeléskezelési eljárás a követelés előírásától a befolyt összeg kezeléséig vagy a behajthatatlan összeg leírásáig tart."

(2) Az utasítás 477. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A követelések kezelését pályázatos konstrukciók esetében főszabályként a KSZ, kiemelt és TA-konstrukciók esetében az IH vagy a KSZ (e fejezet alkalmazásában a továbbiakban együtt: lebonyolító szervezet) végzi."

(3) Az utasítás 477. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Ha az EMIR megfelelő felülete nem áll rendelkezésre, a lebonyolító szervezetnek olyan visszakereshető projektszintű dokumentum-nyilvántartást kell létrehozni és naprakészen vezetni, amely biztosítja, hogy a követelések kezelésével kapcsolatos műveletek 5 napon belül rendszerezett formában megismerhetővé válnak."

172. § (1) Az utasítás 478. § (1) bekezdés a) és b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Követelést kell előírni)

"a) ha a szabálytalansági eljárás eredményeként vagy szabálytalansági eljárás mellőzésével szabálytalanság kerül megállapításra és pénzügyi korrekció került előírásra,

b) ha a támogatási szerződéstől bármelyik fél elállt és már sor került támogatás kifizetésére,"

(2) Az utasítás 478. § (1) bekezdése g) pont gc) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Követelést kell előírni, ha a kedvezményezett)

"gc) által benyújtott, fordított áfaelőleggel érintett nettós szállítói számla egészben vagy részben elutasításra kerül, vagy"

(3) Az utasítás 478. § (1) bekezdés h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Követelést kell előírni)

"h) ha a kedvezményezett az előleg folyósítását követő, Ámr.-ben meghatározott határidőn belül nem nyújtott be megfelelő időközi kifizetési kérelmet, illetve a benyújtott kifizetési kérelem a támogatás nem rendeltetésnek megfelelő használatát bizonyítja,"

(4) Az utasítás 478. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Követelés annak előírásával, azaz az (1) bekezdés szerinti valamely feltétel bekövetkezésével keletkezik."

173. § Az utasítás 479. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A 478. § (1) bekezdés j) pontja szerinti esetben a kötbért a kedvezményezettnek a lebonyolítási forintbankszámlára kell utalni. Nem kell késedelmi kötbért fizetni, ha a teljes kifizetett támogatás visszavonására és visszafizettetésére kerül sor."

174. § Az utasítás 480. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a követeléskezelés során a kedvezményezett ellen bármilyen fizetésképtelenség okán induló vagy a kedvezményezett jogalany megszüntetésére irányuló eljárás (felszámolási, végelszámolási, csődeljárás, adósságrendezési eljárás, ismeretlen székhelyű cég megszüntetésére irányuló eljárás) indul, az eljárásban követelt összeg tekintetében szabálytalansági eljárás mellőzésével szabálytalanságot kell megállapítani, a követeléskezelés jogcímének megváltoztatása nélkül."

175. § Az utasítás 481. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A követelés előírása után további kifizetések nem teljesíthetők a kedvezményezett, a szállító vagy az engedményes részére a követelés megtérüléséig, kivéve, ha a szabálytalansági eljárásban olyan döntést hoztak, hogy a kifizetések a követelés beszedésével párhuzamosan teljesíthetők."

176. § Az utasítás 483. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha követelés a projekt egészéhez vagy egyes költségkategóriájához köthető, a követelést valamely, már teljesített, a lebonyolító szervezet mérlegelése alapján kiválasztott művelethez kell kapcsolni, s ez alapján megállapítani a kamat összegét."

177. § (1) Az utasítás 485. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Ha kompenzálásra kerül sor, ügyleti kamatot az érintett művelet elvégzése és a kompenzált számla - amennyiben hiánypótlás szükséges, a hiánypótlást követő - megfelelő benyújtása között eltelt napokra kell felszámítani. Több különböző időpontban benyújtott számla együttes kompenzálása esetén az érintett napok száma számlánként eltérő."

(2) Az utasítás 485. § (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) Ha a kedvezményezett a visszafizetési kötelezettség ellen kifogást, vagy szabálytalanság megállapítása miatt jogorvoslati kérelmet nyújtott be, a kifogásnak vagy a jogorvoslati kérelemnek a fizetési határidő felfüggesztésére jogosult szervhez történő beérkezés napjától a kifogás vagy a jogorvoslati kérelem elbírálásáig a fizetési határidő felfüggesztésre kerül. Ha a kedvezményezett kifogását vagy jogorvoslati kérelmét elutasítják, az ügyleti kamatot a kifogás, illetve a jogorvoslati kérelem elbírálásának időtartamára is fel kell számítani."

178. § Az utasítás 487. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A (2) bekezdés szerinti értéket követelés jogcímenként és projektenként kell érteni, valamint tőkére és a kamatokra külön-külön kell vizsgálni.

(4) A kamatkövetelés leírhatóságának vizsgálatát csak akkor lehet mellőzni, ha tőkekövetelés már nincs."

179. § Az utasítás 489. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A levelet minden esetben tértivevényes küldeményként kell megküldeni."

180. § Az utasítás 490. § (2) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A felszólító levélnek a 489. § (1) bekezdésében foglaltakon kívül tartalmaznia kell)

"a) azt, hogy a teljes követelés visszafizetésének határideje a rendelet 121. § (1)-(3) bekezdése szerinti közléstől számított 30. nap,"

181. § Az utasítás 491. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a követelés részben vagy egészben megtérítésre, kompenzálásra vagy leírásra kerül, a fennálló követelés változásáról a kedvezményezettet - a 488. § (4) bekezdés kivételével - 5 napon belül tájékoztatni kell. A tájékoztató levél a 489. § (1) bekezdésében foglaltakon kívül tartalmazza

a) azt, hogy a fennmaradó követelés visszafizetési határideje a levél kézhezvételtől számított 30. nap,

b) a késedelem esetén fizetendő késedelmi kamat napi összegét,

c) a visszafizetés nem teljesítésének vagy késedelmes teljesítésének jogkövetkezményeit."

182. § Az utasítás 493. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a részletfizetési kérelem beérkezésének időpontjában biztosíték érvényesítése van folyamatban és a követelés megtérülése valószínűsíthető, a lebonyolító szervezet a részletfizetési kérelem elbírálását a biztosíték érvényesítéséig felfüggeszti a 494. §-ban foglalt szempontok, és a biztosítékból való folyamatban lévő kielégítés várható eredményessége és határideje szerint."

183. § Az utasítás 494. § (1) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:

(A részletfizetési kérelem elfogadása, valamint a részletfizetés ütemezése és az egyes részletek nagysága megállapítása során a lebonyolító szervezet köteles figyelembe venni)

"e) a projekt lezárásának dátumát."

184. § Az utasítás 495. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kedvezményezett likviditási helyzete alapján a részletfizetési megállapodásban rögzíteni kell, hogy további kifizetések engedélyezhetők-e vagy a kifizetések felfüggesztésének fenntartása indokolt."

185. § (1) Az utasítás 497. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a kedvezményezett bármely részlet megfizetését annak esedékességekor elmulasztja vagy részben teljesíti a lebonyolító szervezet a késedelembe esés napját követő 5 napon belül a követelés teljes fennmaradó részét és az ügyleti, valamint a késedelmi kamatot az általános szabályok szerint újraszámolja."

(2) Az utasítás 497. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Ha a késedelem miatt a részletfizetési megállapodás megszűnik, a kedvezményezett a részletfizetést újra kérelmezheti."

186. § Az utasítás 498. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kompenzálás a még ki nem fizetett, azonos projektre vonatkozó, de számlákkal elszámolt és elfogadott támogatás követelésbe történő beszámítását jelenti."

187. § (1) Az utasítás 499. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a kompenzálás nincs kizárva, a lebonyolító szervezet megvizsgálja, hogy van-e olyan elszámolás, amely kompenzálható számlákat tartalmaz."

(2) Az utasítás 499. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Kompenzálni az elfogadott, de még pénzügyileg nem teljesített számlákkal lehet."

(3) Az utasítás 499. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Az (5) bekezdés d) pontja szerinti esetben a forráslehívás visszarendezését kell elrendelni. Az (5) bekezdés d) pontja szerinti számlák kompenzálása esetén a rendelkezésre álló határidő 10 nappal meghosszabbítható."

188. § Az utasítás 500. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kompenzálásra felhasználandó számlákat a következőképpen, a következő sorrendben kell kezelni)

"c) a szállítói számlák, szállítói engedményezések és a költségvetési előfinanszírozás átforgatásának tételei nem kompenzálhatók."

189. § Az utasítás 506. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a fizetési határidő eredménytelenül telt el és a kompenzálás sikertelen, a lebonyolító szervezet, jelzálogszerződés esetén a lebonyolító szervezet értesítése alapján az NFÜ Jogi Főosztálya megkezdi a rendelkezésre álló biztosítékok érvényesítését és ellátja az NFÜ képviseletét a peres és nemperes eljárásokban."

190. § Az utasítás 509. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A lebonyolító szervezet figyelemmel kíséri a kedvezményezettek fizetésképtelensége okán indult vagy a kedvezményezettek megszüntetésére irányuló eljárások (csőd-, felszámolási, adósságrendezési, végelszámolási, ismeretlen székhelyű cég megszüntetésére irányuló eljárás) megindítását és közzétételét.

(2) Ha a kedvezményezett fizetésképtelensége miatti vagy a kedvezményezett megszüntetésére irányuló eljárás jut a lebonyolító szervezet tudomására, a lebonyolító szervezet az eljárás megindításáról szóló közlemény közzétételét követő 20 napon belül az eljárásban hivatalos nyilatkozattételre jogosulttal egyeztetve megvizsgálja, hogy az általa kezelt projekt átadható-e más projektgazdának a projekttartalom változásáról szóló fejezetben foglaltak figyelembevételével."

191. § Az utasítás 514. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép és a § a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A befizetési rendelvényt az elkészítés után jóvá kell hagyni.

(5) A jóváhagyott összeg alapján a fennálló követelést újra kell számítani. Ha a fennálló követelés kis értékű, a jóváhagyással leírásra kerül."

192. § Az utasítás 515. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha a kedvezményezett a visszafizetést nem a megfelelő lebonyolítási forintbankszámlára teljesíti, a visszafizetést teljesítettnek kell tekinteni és az összeget a lebonyolító szervezet a megfelelő számlára utalja."

193. § Az utasítás 516. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"516. § A fennálló követelésről tájékoztató levelet kell küldeni a kedvezményezett részére, a befizetési rendelvény jóváhagyása után 5 napon belül."

194. § (1) Az utasítás 518. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A lebonyolítási forintbankszámlára befolyt követelés(rész) átutalása az EFK-ra követelésrendezési bizonylat alapján készített átutalási megbízással történik."

(2) Az utasítás 518. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A (4) bekezdés szerinti esetben is szükséges az átutalási megbízás kiállítása. Az átutalási megbízás jóváhagyása a négy szem elvének megfelelően történik."

195. § (1) Az utasítás 523. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha az IH - Igazoló Hatóság közötti rendezés az Igazoló Hatóság számára ír elő feladatot, az Igazoló Hatóság kezdeményezi az átutalási megbízás kiállítását."

(2) Az utasítás 523. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha az Igazoló Hatóság vonatkozó operatív program pénzforgalmi számláján nem áll rendelkezésre a rendezendő összeg, az Európai Bizottságtól érkező következő átutalás összegének az operatív program pénzforgalmi számláján történt jóváírást követően haladéktalanul intézkedik az átutalásról."

196. § Az utasítás 524. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A MÁK a befogadott forint átutalási megbízások, illetve kiegészítő szelvények alapján teljesíti az átutalást. A MÁK által kiállított számlakivonatok adatait a kézhezvételt követő 2 napon belül rögzíteni kell."

197. § Az utasítás 525. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az Igazoló Hatóság a vonatkozó operatív program pénzforgalmi számláján jóváírt összeggel csökkenti a költségnyilatkozat megfelelő oszlopait."

198. § Az utasítás a következő XVI/A. Fejezettel egészül ki:

"XVI/A. Fejezet

KAPCSOLATTARTÁS

580/A. § (1) A pályázóval, kedvezményezettel történő kapcsolattartás elsődlegesen a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül történik, mely az NFÜ honlapjáról egyedi azonosításhoz kötött, titkosított csatornán keresztül és titkos jelszóval elérhető interaktív felület.

(2) A Pályázó Tájékoztató Felület használatához szükséges jelszót a KSZ a befogadási kritériumok ellenőrzését követően, a befogadásról szóló értesítésben bocsátja a pályázó rendelkezésére.

(3) Azon funkciók esetében, melyeknél a Pályázó Tájékoztató Felület jogi és infrastrukturális feltételei biztosítottak, a KSZ köteles a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül tartani a kapcsolatot a pályázóval, kedvezményezettel. Ha a pályázó, kedvezményezett a bekért dokumentumokat a Pályázó Tájékoztató Felületen keresztül elektronikus formában - a rendszer által elektronikus formában visszaigazolva - benyújtotta, a dokumentumokat papíron nem kell benyújtani.

580/B. § (1) Ha a pályázó, kedvezményezett a KSZ tájékoztatása ellenére, az elektronikus verzió mellett papír alapon is benyújt dokumentumokat, az elektronikus alkalmazásba rögzített verziót kell hitelesnek tekinteni.

(2) Ha a pályázó, kedvezményezett a KSZ teljes körű tájékoztatása ellenére kizárólag papír alapon - az elektronikus alkalmazásba való rögzítés nélkül - nyújtja be a kért dokumentumokat, úgy a KSZ köteles annak beérkezését követően haladéktalanul tájékoztatni a kedvezményezettet arról, hogy az elektronikus alkalmazásba történő rögzítés feltételeit nem teljesítve a KSZ nem köteles elbírálni a papír alapon benyújtott dokumentumokat.

(3) A (2) bekezdés szerinti esetben a KSZ - figyelemmel a rendelkezésére álló döntési határidőre - utólagos elektronikus benyújtást kérhet a kedvezményezettől, mely nem minősül hiánypótlási felszólításnak.

580/C. § (1) Ha a Pályázó Tájékoztató Felület vagy egyes funkciói nem állnak teljeskörűen rendelkezésre, az értesítéseket papír alapon kell kiküldeni.

(2) Az (1) bekezdés szerinti esetben a levelekben közölt határidőket a levél postai kézbesítésétől kell számítani.

(3) Az (1) bekezdés szerinti esetben a kért dokumentumokat CD-re mentve és papír alapon, a (fő)kedvezményezett által aláírva kell benyújtani egy-egy példányban.

580/D. § Az értesítés kézhezvétele időpontjának a Pályázó Tájékoztató Felületen küldött üzenethez kapcsolódó dokumentum megnyitásának időpontja minősül."

199. § (1) Az utasítás melléklete helyébe ezen utasítás 1. melléklete lép.

(2) Az utasítás ezen utasítás 2. és 3. melléklete szerinti 2. és 3. melléklettel egészül ki.

200. § Az utasítás 86. § (1) bekezdésében az "5 nappal" szövegrész helyébe a "7 nappal" szöveg, 114. alcímének címében a "kifizetési igénylés benyújtásával" szövegrész helyébe a "kifizetési igénylés és időszakos beszámoló benyújtásával" szöveg, a 222. § (1) bekezdés b) pontjában és 508. § (3) bekezdésében az "adózás rendjéről szóló törvény" szövegrész helyébe az "Art." szöveg, 140. alcímének címében az "előleg" szövegrész helyébe az "előleggel elszámolás" szöveg lép.

201. § Hatályát veszti az utasítás 1. § c) pontja, 133. §-a, 140. § (3) bekezdése, 187. § (2) bekezdése, 195. § (5) bekezdése, 263. § (7) bekezdése, 382. § (1) bekezdés e) pont ea) alpontja, 509. § (3) bekezdése.

202. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

Dr. Fellegi Tamás s. k.,

nemzeti fejlesztési miniszter

1. melléklet a 45/2011. (X. 7.) NFM utasításhoz

"1. melléklet a 24/2011. (V. 6.) NFM utasításhoz

ABCD
1.Elszámolható költségek - projektelem
tevékenység
kategóriák/ benyújtandó
dokumentumok
A beszámolóban
részletezett
tevékenységek
megvalósulását, illetve a
kifizetési igénylésben
elszámolni kívánt
költségek felmerülését
alátámasztó
dokumentumok
A 4/2011. (I. 28.) Korm.
rendelet 59. § (1)
bekezdésében foglaltak
szerinti záradékolási
kötelezettséget az alábbi
dokumentumok
vonatkozásában kell
megtenni
Időszakos, illetve záró
beszámolóhoz
benyújtandó
alátámasztó
dokumentumok
2.Föld- és ingatlanvásárlás
2.1.Területszerzéssel kapcsolatos
bizonylatok összesítője
X
2.2.Hatósági nyilatkozatok,
terület-előkészítéshez kapcsolódó
dokumentumok (kisajátítási
határozat, kártalanítási jegyzőkönyv)
X
2.3.Adásvételi szerződés, illetve számla
(ha a föld- és ingatlanvásárlásról
számla is kiállításra került, úgy a
szerződés mellé a számla is
bekérendő)
Egyszer,
a költség első
elszámolásakor, illetve
változás esetén
X
2.4.Kifizetés bizonylata**X
2.5.Tulajdoni lapXX
2.6.Értékbecslő nyilatkozata (ha
korábban nem került benyújtásra)
X
3.Építés/beruházás
3.1.Kivitelezői szerződés (melléklet:
fizetési ütemezés)
Egyszer,
a költség első
elszámolásakor, illetve
változás esetén
3.2.Számla*XX
3.3.Kis támogatástartalmú számlák
összesítője
X
3.4.Kifizetés bizonylata**X
3.5.Jogerős hatósági engedélyek vagy
azok megadására vonatkozó
kérelmek benyújtását igazoló
dokumentum
(ha korábban nem került benyújtásra)
X
3.6.Mérnöki/műszaki ellenőr igazolása a
teljesítésről, ha a 191/2009. (IX. 15.)
Korm. rendelet 16. §-ában foglalt
feltételeket teljesíti az építési
projektelem
XX
3.7.Vállalkozó nyilatkozata a teljesítésről,
ha a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet
16. §-a nem vonatkozik az adott
építési projektelemre
XX
ABCD
3.8.Engedélyköteles építési
beruházásnál, felújításnál építési
napló első oldala
Egyszer, a költség első
elszámolásakor
X
3.9.Üzembehelyezéshez szükséges
okmányok
X
3.10.Nem engedélyköteles építési
beruházásnál kivitelező nyilatkozata a
kezdésről
Egyszer, a költség első
elszámolásakor
X
3.11.Kizárólag szállítói kifizetés keretében
és 100%-os támogatási intenzitás
esetén a kedvezményezett
nyilatkozata arról, hogy a szállító
szerepel a köztartozásmentes adózói
adatbázisban vagy összevont
adóigazolás a szállító részéről (Art.
36/A. §)
X
4.Eszköz/Immateriális javak beszerzése
4.1.Szállítói szerződés/adásvételi
szerződés/ Visszaigazolt írásos
megrendelő/Nyilatkozat arról, hogy
írásbeli szerződés nem történt (ez
abban az esetben kérhető, ha az
előzőek nem állnak rendelkezésre)
Egyszer,
a költség első
elszámolásakor, illetve
változás esetén
X
4.2.Kis támogatástartalmú számlák
összesítője
X
4.3.Számla*XX
4.4.Kifizetés bizonylata**X
4.5.Szállítólevél/Átadás-átvételi
jegyzőkönyv/Üzembe helyezési
okmányok/Immateriális javakhoz
kapcsolódóan tételes átadás-átvételi
jegyzőkönyv
X
4.6.Használt eszközbeszerzés
elszámolhatósága esetén nyilatkozat,
hogy az eszköz korábbi beszerzése az
előző hét év során nem nemzeti vagy
közösségi támogatás
igénybevételével történt
X
5.Szolgáltatás
5.1.Szerződés/Nyilatkozat, arról hogy
írásbeli szerződés nem
történt/visszaigazolt írásos
megrendelő
Egyszer,
a költség első
elszámolásakor, illetve
változás esetén
X
5.2.Számla*XX
5.3.Kis támogatástartalmú számlák
összesítője
X
5.4.Kifizetés bizonylata**X
5.5.Teljesítésigazolás az elvégzett
szolgáltatásról/Minta a tárgyiasult
szolgáltatásról (elektronikusan)
pl. tanulmány, terv
X
ABCD
5.5.1.Képzés esetén a teljesítés igazolására
a következők szolgálnak:
5.5.1.1.Részvételt igazoló jelenléti ívekX
5.5.1.2.A képző intézmény által kiállított,
illetve a képzés sikeres elvégzését
igazoló dokumentumok (pl.
vizsgadokumentációs, vagy oklevél,
vagy bizonyítvány)
X
5.5.1.3.Részvétel igazolása elektronikus
adathordozón dokumentáltan
(pl. fotó, audio, videó)
X
5.5.2.Szakértői díjak esetén a teljesítés
igazolására a következők szolgálnak:
5.5.2.1.Kedvezményezett részéről aláírásra
jogosult személy, valamint a szakértő
által ellenjegyzett beszámoló az
elvégzett tevékenységről
X
5.5.3.Közbeszerzési szakértői díj esetén a
teljesítés igazolására a következők
szolgálnak:
5.5.3.1.Az eljárás alapján megkötött
vállalkozási szerződés
X
5.5.3.2.Tájékoztató az eljárás eredményéről
című hirdetmény
X
5.5.3.3.Beszámoló a tárgyidőszaki
tevékenységről
X
5.5.4.Nyilvánosság biztosítása esetén a
teljesítés igazolására a következők
szolgálnak:
5.5.4.1.Elektronikus adathordozón
dokumentáltan (fotó, audio, videó,
meghívó)
X
5.5.5.Műszaki ellenőr esetén a teljesítés
igazolására a következők szolgálnak:
5.5.5.1.Építési számlához kapcsolódó
műszaki/mérnöki igazolás, illetve
vállalkozó nyilatkozata a teljesítésről
Kizárólag akkor, ha
építés kapcsán korábban
még nem került
benyújtásra
5.5.5.2.A kedvezményezett igazolása a
mérnöki/műszaki ellenőr teljesítéséről
X
5.5.6.Rendezvény esetén a teljesítés
igazolására a következők szolgálnak:
5.5.6.1.Résztvevő által aláírt jelenléti ívX
5.5.6.2.MeghívóX
5.5.6.3.Részvétel igazolása elektronikus
adathordozón dokumentáltan (fotó,
audio, videó)
X
6.Általános (rezsi) költségek
6.1.Általános (rezsi) költségek összesítőjeX
ABCD
6.2.Számla*XX
6.3.Kifizetés bizonylata**X
6.4.Arányosítási módszer leírásaEgyszer,
a költség első
elszámolásakor, illetve
változás esetén
7.Bérleti díjak (föld, ingatlan, iroda)
7.1.Bérleti szerződésEgyszer,
a költség első
elszámolásakor, illetve
változás esetén
7.2.Kis támogatástartalmú számlák
összesítője
X
7.3.Számla*XX
7.4.Kifizetés bizonylata**X
7.5.Arányosítási módszer leírásaEgyszer,
a költség első
elszámolásakor, illetve
változás esetén
8.Lízingdíjak
8.1.Lízingszerződés (szerződés
melléklete: lízingdíjak ütemezése)
Egyszer,
a költség első
elszámolásakor, illetve
változás esetén
8.2.Kis támogatástartalmú számlák
összesítője
X
8.3.Számla*Egyszer, a költség első
elszámolásakor
X
8.4.Kifizetés bizonylata**X
8.5.Pénzügyi értesítő (lízing)X
8.6.ÁFA bekérő (lízing)X
9.Személyi jellegű költségek
9.1.Személyi jellegű költségek
összesítője
X
9.2.Munkaszerződés/Megállapodás/Meg-
bízási szerződés/Kinevezés/
Célfeladat-kiírás (tartalmazva a
projekt azonosítóját és a projektben
elvégzendő tevékenység leírását)
(Kizárólag akkor, ha a projekt terhére
elszámolni kívánt illetmény +
járulékai meghaladják a bruttó
50 E Ft/adott személy/hó összeget)
Egyszer,
a költség első
elszámolásakor, illetve
változás esetén
9.3.Kifizetés bizonylata**X
9.4.Munkaidő-nyilvántartás (ha nem a
teljes bérköltség kerül elszámolásra az
adott projekt terhére)
X
ABCD
9.5.Munkaszerződés esetén munkaköri
leírás (amely tartalmazza a projekt
azonosítóját és a projektben
elvégzendő tevékenység leírását)
Projektmegvalósítók
esetén egyszer, a költség
első elszámolásakor,
illetve változás esetén
9.6.Bérjegyzék/fizetési
jegyzék/adóhatóság folyószámla
kivonat az illetményekről
XX
9.7.Étkezési hozzájárulás esetén
(személyi jellegű költségek összesítő
része)
9.7.1.Számla*XX
9.7.2.Kifizetés bizonylata**X
9.7.3.Átadás-átvételi igazolásX
10.Útiköltség, kiküldetés (napidíj és
szállás) költsége
10.1.Összesítő az utazási és kiküldetési
(napidíj) költségtérítés
elszámolásához
X
10.2.Számla*XX
10.3.Bérlet/jegyX
10.4.Kifizetés bizonylata**X
10.5.Kiküldetési rendelvény/Kiküldetési
utasítás
XX
11.Értékcsökkenés
11.1.Összesítő értékcsökkenés
elszámolásához
X
12.Saját teljesítés
12.1.Saját teljesítéshez kapcsolódó
költségek összesítője
X
12.2.Saját teljesítéshez kapcsolódó
számlák, számviteli bizonylatok,
kimutatások
XX
13.Hatósági díjak
13.1.Hatósági határozat, engedély, végzésX
13.2.Számla/postai átutalási megbízásXX
13.3.Kifizetés bizonylata**X
14.Fordított áfa
14.1.Áfaösszesítő fordított adózás eseténX
14.2.Számla*X
14.3.Az áfa befizetését igazoló bizonylat
(bankszámla-kivonat), amennyiben a
kedvezményezett befizető
pozícióban van/a kedvezményezett
nyilatkozata, ha a kedvezményezett
visszaigénylő pozícióban van
X
ABCD
15.Könyvvizsgálat
15.1.Könyvvizsgálói igazolás/jelentésEgyszer, záró kifizetés
igénylés esetén, ha a
támogatási szerződés
előírja
16.Kbt. 305. §-a szerinti kifizetés
esetében benyújtandó
dokumentumok
16.1.Nyilatkozat alvállalkozói teljesítés
mértékéről
X
16.2.Nyilatkozat alvállalkozókat megillető
ellenszolgáltatás teljesítéséről
X

* Külföldi számla esetén a számlán szerepelnie kell a számla lényeges tartalmi elemeinek magyar nyelvre történő fordításának.

** Kifizetés bizonylata alatt szállítói finanszírozás esetén a számla támogatáson felüli összegének kifizetését igazoló dokumentum értendő.

*** Engedményezés esetén szükséges benyújtandó dokumentum az Engedményezési szerződés, vagy engedményezési értesítő.

A "/" jel a felsorolt dokumentumok közötti vagylagosságot jelenti."

2. melléklet a 45/2011. (X. 7.) NFM utasításhoz

"2. melléklet a 24/2011. (V. 6.) NFM utasításhoz

Kifizetést felfüggesztő esetek

ABC
1.Eljárásrendi folyamatokEsetekMegjegyzés
2.Szerződésmódosítás esetén- A támogató a kifizetést érintő szerződésmódosítást kezel.
3.Szerződésszegés esetén- Szerződésszegés esetén ÁSZF alapján,
- ha a projekt kapcsán már volt kifizetés, akkor a
megalapozott szerződésszegés gyanúja szabálytalansági
vizsgálatot indít el,
- ha még nem volt kifizetés, szerződéstől való elállás lép
életbe.
4.Támogatási szerződésSzerződéstől való elállás
esetén
Az elállással kapcsolatos lehetséges kimenetek a következők:
- elállás esetén nincs késedelmi kamat, hiszen további
kifizetésre nem kerül sor,
- elállás esetén a szerződéskötés előtti állapotot kell
visszaállítani; a kedvezményezettől való visszakövetelt összeg
kiterjed a támogatásra és a járulékokra, így a késedelmi
kamatra is,
- elállás visszavonása esetén az eljárásrendnek kell
kimondania, hogy a kifizetési igénylés benyújtása és a kifizetés
közötti időből le kell vonni az elállás postára adása és az
elállást visszavonó nyilatkozat postára adása közötti
időtartamot, és ettől függően van kamat vagy nincs.
ABC
5.Támogatási szerződésVáltozásbejelentésKizárólag abban az esetben, ha a kifizetéshez kapcsolódó
adatok változnak:
- megvalósítás helyszíne, ha olyan mértékben változik, hogy
régiós változás van,
- az aláírásra jogosult személy(ek), pénzügyi
kötelezettségvállalók személyében bekövetkezett, illetve a
kapcsolattartó személyének és adatainak megváltoztatása,
- adminisztratív okokból szükséges változás (pl. címváltozás,
bankszámlaszám-változás, további bankszámlák nyitása),
- a projekt megvalósításának befejezése a támogatási
szerződésben meghatározott időponthoz képest
előreláthatóan 3 hónapot nem meghaladóan késik,
- a kedvezményezett ellen csőd-, végelszámolási, vagy
felszámolási eljárás indult,
- eredménytelen lett a projekt bármely elemére vonatkozó
közbeszerzési eljárás, vagy késedelmes/hibás teljesítés merült
fel bármely már megkötött szerződés vonatkozásában,
- az engedélyezési eljárások esetén valamely érdekelt
fellebbezéssel élt, vagy olyan szakhatósági előírásoknak kell
megfelelnie a kérelmezőnek (kedvezményezettnek), mely
előreláthatóan 3 hónapot meg nem haladóan a projekt
megvalósításának befejezését késlelteti,
- a projekt pénzügyi ütemezésének szerződésmódosítás
mértékét el nem érő változása,
- a tevékenységek átütemezése,
- egyéb, nem nevesített ok.
6.Köztartozás fennállásának
időtartama
7.FinanszírozásHiánypótlás időtartama
8.Biztosíték hiánya
9.Időszakos, illetve záró
beszámoló elutasítása
10.NyomonkövetésIdőszakos beszámolót nem
nyújt be (kizárólag egyszeri
elszámolók esetén)
11.SzabálytalanságSzabálytalansági gyanú- Ha a KSZ/IH vezető a kifizetés felfüggesztéséről dönt, és
a gyanú kivizsgálására intézkedéseket rendel el.
12.Rendkívüli helyszíni
ellenőrzés
13.Helyszíni ellenőrzésTervezett helyszíni ellenőrzés- Abban az esetben, ha hiánypótlásra van szükség és az
ellenőr a jegyzőkönyv végén jelzi, hogy kifizetés
felfüggesztését javasolja, ugyanis kifizetést érintő problémát
észlelt.
14.A MÁK év végi zárási és év
eleji számlanyitási
folyamatának időtartama

"

3. melléklet a 45/2011. (X. 7.) NFM utasításhoz

"3. melléklet a 24/2011. (V. 6.) NFM utasításhoz

Ellenőrzési szempontok a 2007-2013 közötti programozási időszakra vonatkozóan a kifizetési kérelem mellé benyújtandó, pénzügyi és szakmai előrehaladást igazoló dokumentumok tekintetében

I. ALAPELVEK

1. A kedvezményezett által elszámolni kívánt költségek alátámasztására benyújtott dokumentumoknak igazolnia kell a következőket:

1.1. az elszámolni kívánt költség elszámolhatósági időszakon belül merült fel,

1.2. a támogatási szerződéssel, támogatói okirattal (a továbbiakban együtt: támogatási szerződés) összhangban van, azaz

1.2.1. a jóváhagyott projekt keretében támogatott tevékenységhez kapcsolódóan merült fel,

1.2.2. a projekt jóváhagyott költségvetésében betervezésre került elszámolható költségtípus,

1.2.3. a jóváhagyott projekt-költségvetési kereteknek (támogatási intenzitásnak, érintett költségvetési sor értékének, költségvetési belső százalékos korlátoknak) megfelel,

1.3. az érintett tevékenység fizikailag teljesült,

1.4. a pénzügyi teljesítés megtörtént (szállítói finanszírozás esetén pénzügyi teljesítésen az önerő, valamint - ha releváns - a fordított áfa pénzügyi teljesítése értendő).

2. A kifizetési igénylésekre a mellékletben foglalt szempontok mentén kell lefolytatni a dokumentum-alapú ellenőrzést, az EMIR-ben szereplő pénzügyi elszámolás ellenőrzési listát ezen ellenőrzés alapul vételével kell kitölteni.

3. A melléklet alkalmazásában kedvezményezetten konzorcium esetén a főkedvezményezettet, valamint a konzorciumi tagokat, továbbá a támogatási szerződésben, támogatói okiratban megnevezett, a projekt végrehajtásában részt vevő szervezetet egyaránt érteni kell.

II. ÁLTALÁNOS KIFIZETÉSI ELLENŐRZÉSI SZEMPONTOK

1. A kifizetési igénylés, és annak elválaszthatatlan részét képező kifizetési kérelem a megadott formátumban került benyújtásra. A kifizetési kérelem adatai, az EMIR-ben rögzített adatok és az alátámasztó dokumentumok adatai összhangban állnak egymással.

2. Első kifizetési igénylés benyújtása esetén - ha előleg fizetésére került sor - a kedvezményezett az előleg kifizetését követően, a vonatkozó jogszabály által előírt határidőn belül benyújtotta azt.

3. Időközi kifizetési igénylés esetén az igényelt támogatási összeg eléri a támogatási szerződésben rögzített minimumot, és ha releváns, a kifizetési igénylés a támogatási szerződésben rögzített gyakorisággal került benyújtásra.

4. A kifizetési igénylésre vonatkozó, a támogatói döntésben, a pályázati kiírásban, illetve a támogatási szerződésben foglalt egyedi feltételeknek a (fő)kedvezményezett eleget tett.

5. Ha a kedvezményezett biztosíték nyújtására kötelezett, a megfelelő mértékű biztosíték rendelkezésre áll.

6. A 2007-2013. programozási időszakban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 4/2011. (I. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: rendelet) 30. § (2) bekezdése szerint a támogatási szerződés megkötéséhez vagy - ha a pályázati felhívás lehetővé teszi - legkésőbb az első kifizetési kérelemhez benyújtandó dokumentumok rendelkezésre állnak.

7. A kifizetési igényléshez kapcsolódóan időszakos beszámoló benyújtásra került.

8. Ha a kifizetési igényléshez kapcsolódott helyszíni ellenőrzés, annak megállapításai alapján a támogatás folyósítható.

9. A támogatás a projektet vagy az adott tételt felfüggesztő szabálytalansági eljárás hiányában folyósítható.

10. Záró pénzügyi elszámolás esetén - ha előleg folyósítására került sor - az előleg elszámolását teljesítette a kedvezményezett.

11. Záró pénzügyi elszámolás esetén a záráshoz szükséges dokumentumok benyújtásra és elfogadásra kerültek.

III. RÉSZLETES KIFIZETÉSI ELLENŐRZÉSI SZEMPONTOK

Minden tevékenységtípus esetében bekért dokumentumok ellenőrzése

1. Szerződés (adásvételi, kivitelezői, szállítói, szolgáltatási szerződés és releváns mellékletei), megrendelő, szóbeli megállapodás esetén a kedvezményezett nyilatkozata

1.1. Szerződő felek:

1.1.1. A szerződés a kedvezményezett és a beszerzési eljárás során kiválasztott nyertes között jött létre.

1.1.2. A szerződést mindegyik szerződő fél aláírta (különös tekintettel a kedvezményezett cégszerű aláírására).

1.2. Dátumok:

1.2.1. A szerződés hatályba lépése, valamint folyamatos szállítási szerződés, illetve központi közbeszerzés esetén az eszköz megrendelése nem korábbi, mint a pályázati felhívásban - VOP esetében a projektadatlapban - meghatározott elszámolhatósági időszak kezdete, vagy IH egyedi engedély esetén a már megkezdett projekt tényleges megkezdése (figyelembe véve az elszámolható költségekről szóló nemzeti szabályozást).

1.2.2. Közbeszerzés alkalmazása esetén a szerződéskötés időpontja a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 99. § (3) bekezdésével összhangban van, azaz nem korábbi az írásbeli összegezés eredményhirdetésen történő átadását vagy megküldését követő naptól számított 10. napnál és nem későbbi az azt követő 30., építési beruházás esetén a 60. napnál.

1.2.3. A projekttevékenység befejezésének határideje nem későbbi, mint a projektmegvalósítás lezárásának tervezett dátuma.

1.2.4. Ha részteljesítés és részszámlák benyújtása lehetséges, úgy az egyes teljesítések és a részszámlák kibocsátásának ütemezése összhangban van a tényleges teljesítéssel és a vállalkozási szerződés fizetési ütemezésével.

1.3. Összeg:

1.3.1. A vállalkozási szerződés és az elszámolni kívánt összeg (számlák) összhangban van.

1.3.2. Ha egy beszerzési eljárás keretében több tevékenységre szerződött a kedvezményezett, úgy a szerződésben jól elkülöníthető, hogy mely tevékenység és mekkora összeg kapcsolódik ténylegesen és szorosan a projekt megvalósításához, valamint mely összegek esnek fordított áfa hatálya alá.

1.4. Szerződés tárgya:

1.4.1. A szerződés a pályázatban és a támogatási szerződésben rögzített, a projekt keretében elszámolható tevékenységre vonatkozik. Ha ezen kívül más elemeket is tartalmaz, akkor azok jól elkülöníthetők a projekt keretében megvalósítandóktól.

1.4.2. A szerződés szerint a vállalkozó által szolgáltatandó garanciák, biztosítékok stb. iratanyaga rendelkezésre áll, tartalmukban, lejáratukban a szerződésnek megfelelnek (kizárólag, ha ezek a szerződés mellékletét képezik).

1.5. Írásos megrendelő esetén:

1.5.1. A megrendelés összege, tételei szerepelnek benne, vagy hivatkozik a szállító árajánlatára.

1.5.2. Dátuma megelőzi a számla szerinti teljesítés dátumát.

1.5.3. Dátuma nem korábbi, mint a támogatási szerződésben rögzített tényleges megvalósítás kezdete (figyelembe véve az elszámolható költségekről szóló nemzeti szabályozást).

1.6. Nyilatkozat szóbeli megállapodásról (ha sem írásbeli megrendelés, sem írásbeli szerződés nem történt):

1.6.1. Ha a szállítói szerződés nem került írásban rögzítésre, illetve írásbeli megrendelő sem készült, a kedvezményezett által aláírt nyilatkozat teljesen kitöltve rendelkezésre áll erről.

2. Számla

2.1. A benyújtott számla alakilag, tartalmilag megfelel a jogszabályoknak [az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) X. fejezete, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény XI. fejezete].

2.2. A számlát a vállalkozási szerződésben, megbízási szerződésben, megrendelésben, szóbeli megállapodásról szóló nyilatkozatban (a továbbiakban együtt: vállalkozási szerződésben) megnevezett szállító / szolgáltató / kivitelező állította ki. A vállalkozási szerződésben meghatározott adatokkal egyeznek a szállító számlán feltüntetett adatai (cím, adószám, bankszámlaszám). A vevő megnevezésénél a támogatási szerződésben szereplő kedvezményezett (konzorcium esetében az aktiváló konzorciumi partner, ha a pályázati felhívás megengedi egyéb intézmény, pl. intézmény fenntartója) szerepel, és annak adatai megegyeznek a támogatási szerződésben szereplő adatokkal, valamint az EMIR-szerződés modulban rögzített adatokkal (cím, adószám).

2.3. Dátumok:

2.3.1. A teljesítés és számlakiállítás dátuma nem korábbi, mint a támogatási szerződésben rögzített tényleges megvalósítás kezdete (kivéve a projekt-előkészítés költségeihez tartozó számlákat, figyelembe véve a támogatási szerződés, a konstrukció- vagy OP-szintű elszámolhatósági szabályozás, valamint az elszámolható költségekről szóló nemzeti elszámolhatósági szabályozás rendelkezéseit). Ha releváns, gondoskodni kell a 800/2008/EK rendelet szabályainak figyelembevételéről.

2.3.2. A költségek felmerülése nem későbbi, mint a támogatási szerződésben meghatározott megvalósítás időszaka.

2.3.3. A számla kiállításának dátuma és a teljesítés ideje összhangban van a vállalkozási szerződéssel és a teljesítésigazolással.

2.4. Termék vagy szolgáltatás megnevezése:

2.4.1. Összhangban van a vállalkozási szerződéssel, és elszámolható a költség a projektmegvalósítás keretében, betervezésre került a pályázatban, illetve szerepel a támogatási szerződés költségvetési mellékletében vagy annak szöveges magyarázatában.

2.4.2. Ha az elszámolhatóságra vonatkozó szabályozás csak meghatározott VTSZ-, SZJ- és TESZOR-kóddal rendelkező termék vagy szolgáltatás beszerzését teszi lehetővé, a VTSZ-, SZJ- vagy TESZOR-szám feltüntetésre került, és egyezik a tevékenység megnevezésével.

2.5. Összegek:

2.5.1. Nettó, áfa, bruttó összeg megfelelő, összhangban a vállalkozási szerződésben, illetve annak módosításában foglaltakkal.

2.5.2. A projekt terhére elszámolni kívánt támogatási összeg teljes számlaösszeghez viszonyított aránya (áfalevonásra jogosult kedvezményezett esetén a teljes nettó értékhez viszonyítottan) nem haladja meg a támogatási szerződésben szereplő maximális támogatási intenzitást. Ha releváns, gondoskodni kell - az EMIR-szerződés modulban rögzített támogatási intenzitás alapján - az állami támogatási szabályoknak történő megfelelés vizsgálatáról.

2.5.3. Az elszámolásra benyújtott (már jóváhagyott, valamint az adott kifizetési kérelemben igényelt) összeg a támogatási szerződés szerint az adott tevékenység elvégzésére rendelkezésre álló keretet és a maximális százalékos vagy összegszerű korlátot nem haladja meg.

2.5.4. Ha a számla összegéből nem a teljes összeget kívánja elszámolni kedvezményezett az adott projekt terhére vagy több tevékenységet vagy költségtípust érint a számla, a projekt terhére elszámolni kívánt rész megállapításához az arányosítás megfelelő, és

2.5.4.1. a számlán jelölte, hogy a számla teljes összegéből mekkora összeget kíván elszámolni;

2.5.4.2. ennek indoklása röviden rögzítésre került a számlakitöltőben és az EMIR-ben a számlafej megjegyzés rovatban is.

2.6. Feltüntetésre került:

2.6.1. az adó alapja;

2.6.2. az alkalmazott adó mértéke;

2.6.3. az áthárított adó, kivéve, ha annak feltüntetését az Áfa tv. kizárja;

2.6.4. adómentesség esetében, valamint, ha adófizetésre a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője kötelezett, jogszabályi hivatkozás vagy bármely más, egyértelmű utalás arra, hogy a termék értékesítése, a szolgáltatás nyújtása

2.6.4.1. mentes az adó alól, vagy

2.6.4.2. azután a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője az adófizetésre kötelezett.

2.7. EMIR-adatok és számla egyezősége:

2.7.1. A szállító adatai, a tevékenység megnevezése, a dátumok, az összegek, a számla sorszáma összhangban van az EMIR-ben rögzített adatokkal (on-line számlakitöltő alkalmazása kötelező).

2.7.2. A számlából a projekt terhére elszámolni kívánt összeg rendelkezésre áll az adott költségvetési soron.

2.8. Kettős finanszírozás elkerülése:

2.8.1. A számlára a kedvezményezett rávezette a projekt azonosító számát.

2.8.2. A "Támogatás elszámolására benyújtásra került" mondat a számlára rávezetésre került.

2.8.3. A benyújtott számlán a kedvezményezettnek a projekt keretében aláírásra jogosult képviselője (vagy az általa meghatalmazott személy) cégszerű aláírásával hitelesíti és igazolja, hogy az mindenben megegyezik az eredeti számlával.

2.9. Tevékenységspecifikus ellenőrzések:

2.9.1. A benyújtott számlán a kedvezményezett képviseletére jogosult vagy az általa meghatalmazott személy aláírásával igazolta a vásárolt termék (eszköz) megvételét, használatát vagy a szolgáltatás igénybevételét.

2.9.2. Építés esetében a mérnök vagy műszaki ellenőr teljesítésigazolása/korlátozó záradéka, aláírása szerepel a számlán (ha nincs külön teljesítésigazolás, mely tartalmazza az elvégzett munkálatokat).

2.10. Külföldi számla esetében a belföldi szállító által kiállított számla szerinti ellenőrzéseket kell elvégezni figyelembe véve azt, hogy az egyes országok szabályozása eltérhet a hazaitól a számla alaki és tartalmi kellékeivel kapcsolatban. 2.10.1. A külföldi számla fő tartalmi elemeiről a kedvezményezett cégszerű aláírásával hitelesített magyar nyelvű fordítást tartalmazó másolatot a számlához csatolták, mely tartalmazza legalább

2.10.1.1. a szállító adatait,

2.10.1.2. a teljesítés és számlakiállítás dátumát,

2.10.1.3. a tevékenység megnevezését,

2.10.1.4. az adó alapját,

2.10.1.5. az adó mértékét,

2.10.1.6. az adómentesség megjelölését ha ezeket a számla tartalmazza.

2.11. Devizában kiállított számla esetén:

2.11.1. A számla értéke a fizikai teljesítés napján érvényes MNB középárfolyamon került forintra átszámításra. 2.11.1.1. Ha utófinanszírozási módban a kedvezményezett előleget fizetett, az előleg támogatástartalma a rész-/végszámlán szereplő fizikai teljesítés napján érvényes MNB középárfolyamon került forintra átszámításra.

2.11.2. Olyan számlák vagy egyéb bizonylatok esetében, amelyeken a fizikai teljesítés napja nincs feltüntetve (pl. előleg bekérő szállítói finanszírozási módban), a támogatástartalom a bizonylat keltezésének napján érvényes MNB középárfolyamon került forintra átszámításra.

3. Számlaösszesítő kis támogatástartalmú számlákhoz

3.1. Az elszámolási csomaghoz a számlákat és egyéb alátámasztó dokumentumokat nem kell benyújtani. A számlaösszesítőt folyamatos sorszámozással szükséges ellátni, és a következőket kell ellenőrizni:

3.1.1. A kedvezményezett arra jogosult képviselője aláírta az összesítő tábla alján található nyilatkozatot és az összesítő eredeti példányát benyújtották.

3.1.2. A számlaösszesítőn csak az IH által meghatározott értéket meg nem haladó támogatástartalmú számlák szerepelnek.

3.1.3. Az összesítőn feltüntetett projektelem/tevékenységtípus az adott projekten belül elszámolható-e.

3.1.4. A számlaösszesítőn minden tételnél azonosítható, hogy melyik költségkategória terhére kívánja a kedvezményezett elszámolni.

3.1.5. Az összesítő az előírt formátumban és hiánytalanul kitöltve került benyújtásra.

3.1.6. Az összesítőn elszámolni kívánt tételek a projektmegvalósítás időtartama alatt merültek fel.

3.1.7. Az összesítő (a projekt számára, kedvezményezettre és az elszámolásra vonatkozó adatok) alapadatai megegyeznek az EMIR-ben rögzített adatokkal.

3.1.8. Az összesítő nem tartalmaz számszaki hibát.

4. Adott tevékenységekhez és elszámolható költségekhez kapcsolódó specifikus számlaösszesítők

4.1. Az elszámolási csomaghoz a számlák kedvezményezett által hitelesített másolatát és a mátrixban meghatározott alátámasztó dokumentumokat kell benyújtani, kivéve, ha az IH úgy rendelkezett, hogy az előre rögzített értékkorlát alatti tételekhez tartozó alátámasztó dokumentumok bekérésétől - kivéve a fordított áfaösszesítő esetében - eltekint. Ellenőrizni kell az összesítőn szereplő adatok, és a benyújtott számlák összhangját.

4.2. Az összesítőt folyamatos sorszámozással szükséges ellátni, és a következőket kell ellenőrizni:

4.2.1. A kedvezményezett az összesítő tábla alján található nyilatkozatot cégszerűen aláírta és az összesítő eredeti példánya benyújtásra került.

4.2.2. Az összesítőn feltüntetett projektelem/tevékenységtípus - az adott projekten belül elszámolható-e.

4.2.3. Az összesítőn minden tételnél beazonosítható, hogy melyik költségkategória terhére kívánja a kedvezményezett elszámolni.

4.2.4. Az összesítő minden tételénél fel van tüntetve a kifizetését igazoló bizonylat sorszáma és kiegyenlítési dátuma.

4.2.5. Az összesítőn elszámolni kívánt tételek a projektmegvalósítás időtartama alatt merültek fel.

4.2.6. Az összesítő (a projektre, kedvezményezettre és az elszámolásra vonatkozó adatok) alapadatai megegyeznek az EMIR-ben rögzített adatokkal.

4.2.7. Az összesítő nem tartalmaz számszaki hibát.

4.3. Ha az összesítőhöz alátámasztó dokumentumok benyújtása szükséges, azok ellenőrzésének elvégzése a Költségtípusokhoz kapcsolódó alátámasztó dokumentumok ellenőrzése alcím ellenőrzési szempontjai alapján történik.

5. Kifizetés bizonylata

5.1. Kifizetési bizonylat alatt a következők értendőek:

5.1.1. bankszámla-kivonat, banki igazolás vagy kiadási pénztárbizonylat,

5.1.2. egyszeres könyvvitelre kötelezettek esetén pénztárjelentés vagy főkönyvi napló,

5.1.3. költségvetési intézményeknél bérköltség esetén a MÁK igazolása,

5.1.4. az állammal vagy önkormányzattal szemben adó vagy járulékok közti átvezetés (összevezetés/kompenzáció),

5.1.5. elszámolható értékcsökkenési leírás

5.2. Ellenőrizendő szempontok:

5.2.1. EMIR adatok és a kifizetés bizonylatának egyezősége:

5.2.1.1. A kifizetés dátuma, valamint a bizonylat sorszáma összhangban van az EMIR-ben rögzített adatokkal.

5.2.2. A kifizetés bizonylata kapcsolódik ahhoz a számlatételhez, amelynek teljesítését igazolni hivatott

5.2.2.1. sorszáma, illetve összege és dátuma alapján

5.2.2.2. ha több tétel is szerepel egy bankszámlakivonaton, úgy az elszámolni kívánt számlához kapcsolódó tétel jól elkülöníthetően van megjelölve, vagy a kedvezményezett által a számla rögzítése során a számlához fűzött megjegyzés alapján a bizonylat kapcsolódik az elszámolni kívánt számlához

5.2.2.3. a kifizetés bizonylatán szereplő összeg megegyezik utófinanszírozás esetén a számla teljes összegével, szállítói finanszírozás esetén a számla támogatáson felüli részével

5.2.2.4. arányosítás, jól-teljesítési garancia vagy egyéb visszatartás alkalmazása esetén a kifizetés bizonylatán szereplő összeg megegyezik az arányosítás, jól-teljesítési garancia, illetve visszatartás keretében kifizethető összeggel.

5.2.2.5. Átutalásos számla esetén:

5.2.2.5.1. az utalás a kedvezményezett bankszámlaszámáról történt-e, ha nem, azt a kedvezményezett megfelelően indokolta (pl. engedményezés, tartozásátvállalás, kölcsönnyújtás stb.);

5.2.2.5.2. az utalás a vállalkozási szerződésben feltüntetett szállítói (engedményezés esetén a szállítói engedményes) bankszámlaszámra vagy a számlán szereplő szállító bankszámlájára történt-e.

5.2.3. A kifizetés bizonylata a tényleges teljesítést tartalmazza, vagyis a számla kiállítója felé teljesített tranzakcióról szól, nem a kedvezményezett számlái közti átvezetésről (különös tekintettel a net-bankból, elektronikus terminálból kinyert és kinyomtatott igazolásokra).

5.2.4. Szállítói kifizetés esetén a kifizetés bizonylata az önerő átutalásának igazolására szolgál. Szállítói finanszírozás esetén a számlafejben nem kell kitölteni a kifizetés dátumát és a bizonylat sorszámát, hanem ezeket a megjegyzés rovatban szükséges feltüntetni. Áfalevonásra jogosult kedvezményezett esetében az áfa teljes összegét is át kell utalni (kivéve fordított áfaelőleg igénylése esetén).

5.2.5. A kifizetés bizonylatának benyújtott másolatát a kedvezményezett aláírásával hitelesítette (net-bankból, elektronikus terminálból kinyert és kinyomtatott igazolás esetén szintén elég a kedvezményezett hitelesítő aláírása).

5.2.6. A Kbt. 305. §-a szerinti közvetlen szállítói kifizetések esetében a számla tartalmának megfelelő arányú önerőt kifizetett a kedvezményezett (két részletben történő kifizetés esetén a kifizetés első körében csak az alvállalkozói teljesítésre jutó arányos önerő átutalását kell igazolni).

5.2.7. Fedezetkezelő hatálya alá eső kifizetés esetében szállítói finanszírozású számla önrészének, utófinanszírozású számla teljes összegének átutalása a fedezetkezelői számlára megtörtént.

6. Piaci ár alátámasztása

6.1. Az elszámolásra kerülő egységárak nem haladhatják meg a szokásos piaci árat.

6.2. Közbeszerzési eljárásban, vagy más jogszabályban meghatározott eljárástípus szabályozása mentén beszerzett javak esetén az eljárás dokumentációja alátámasztja a piaci árat.

6.3. Közbeszerzési értékhatár alatt vagy közbeszerzési kötelezettség hiányában - ideértve a Kbt. 2/A. § szerinti beszerzést is - a pályázati felhívásban vagy a támogatási szerződéshez készített pénzügyi útmutatóban előírt módon, illetve az IH által megengedett mértéknek megfelelően történt a piaci ár alátámasztása.

6.4. A közbeszerzési, vagy más jogszabályban meghatározott beszerzési eljárás, illetve a benyújtott árajánlatok alapján a legkedvezőbb ajánlat alapján került kiválasztásra a szállító.

7. Köztartozás-mentesség igazolása

7.1. Kizárólag szállítói kifizetés keretében és 100%-os támogatási intenzitás esetén a kedvezményezett cégszerűen aláírt nyilatkozata arról, hogy a szállító szerepel a köztartozásmentes adózói adatbázisban, vagy összevont adóigazolás eredeti példánya a szállító részéről, ha az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 36/A. § hatálya alá tartozik.

7.2. A kedvezményezett nyilatkozata/adóigazolás elhagyható, ha a köztartozás-mentességet a KSZ közvetlenül ellenőrzi az adóhatóság adatbázisában. Az adóhatóság adatbázisából kinyomtatott igazolás pdf-formátumú, nem szerkeszthető. Hitelesnek tekintendő, ha a KSZ munkatársa azt a kinyomtatás napjának dátumával, a forrás megnevezésével és szignójával ellátja.

Költségtípusokhoz kapcsolódó alátámasztó dokumentumok ellenőrzése

8. Föld és ingatlan vásárlása

8.1. Területszerzéssel kapcsolatos bizonylatok összesítője - a 4. pontban foglaltakon kívül

8.1.1. Az összesítő minden tételéhez benyújtotta a kedvezményezett a vonatkozó hatósági nyilatkozatot vagy adásvételi szerződést.

8.1.2. Az összesítőn szereplő, területszerzéssel kapcsolatban elszámolni kívánt költségek összege nem haladja meg a támogatási szerződés költségvetése szerinti projekt elszámolható összköltség 10%-át.

8.2. Hatósági nyilatkozatok, terület előkészítéséhez kapcsolódó dokumentumok

8.2.1. Kisajátítási jegyzőkönyv:

8.2.1.1. A területszerzési összesítőn rögzített adatokkal összhangban van.

8.2.1.2. A projekt céljára felhasználni kívánt ingatlan azonosítható (helyrajzi szám).

8.2.2. Kártalanítási jegyzőkönyv:

8.2.2.1. A területszerzési összesítőn rögzített adatokkal összhangban van.

8.2.2.2. A projekt céljára felhasználni kívánt ingatlan azonosítható (helyrajzi szám).

8.3. Adásvételi szerződés - az 1. pontban foglaltakon kívül:

8.3.1. A területszerzési összesítővel összhangban van.

8.3.2. A szerződés alapján a projekt céljára felhasználni kívánt ingatlan azonosítható (helyrajzi szám).

8.3.3. Ingatlan esetében az ingatlannal kapcsolatban elszámolni kívánt költség nem haladja meg az IH által meghatározott arányt.

8.3.4. A szerződés értéke összhangban van-e az értékbecslő által megállapított árral.

8.4. Számla (a 2. pontban foglaltak szerint abban az esetben, ha a föld- és ingatlanvásárlásról számla is kiállításra került)

8.5. Kifizetés bizonylata (az 5. pontban foglaltak szerint)

8.6. Tulajdoni lap

8.6.1. A tulajdoni lap 60 napnál nem régebbi.

8.6.2. A projekt céljára felhasználni kívánt ingatlan azonosítható (helyrajzi szám), és összhangban van a területszerzési összesítővel, illetve a hatósági nyilatkozatokkal, adásvételi szerződésekkel.

8.6.3. A tulajdoni lapra a kedvezményezett tulajdonszerzése rávezetésre került az adásvételi szerződéssel vagy kisajátítási határozattal összhangban.

8.7. Értékbecslő vagy jogszabály alapján felhatalmazott hivatalos szerv (kormányhivatal) nyilatkozata

8.7.1. Rendelkezésre áll, a kedvezményezett cégszerű aláírásával hitelesítette.

8.7.2. Az értékbecslő nyilatkozata szerint a föld/ingatlan elszámolni kívánt vételára nem haladja meg a szokásos piaci értéket.

9. Építés/beruházás

9.1. Kivitelezői szerződés (melléklet: fizetési ütemezés) - az 1. pontban foglaltakon kívül:

9.1.1. A megvalósulás helyszíne összhangban van-e a támogatási szerződésben rögzítettekkel.

9.2. Számla (a 2. pontban foglaltak szerint)

9.3. Kis támogatástartalmú számlák összesítője (a 3. pontban foglaltak szerint)

9.4. Kifizetés bizonylata (az 5. pontban foglaltak szerint)

9.5. Jogerős hatósági engedélyek vagy azok megadására vonatkozó kérelmek benyújtását igazoló dokumentum

9.5.1. A benyújtott dokumentumok hatályosak és kapcsolódnak a projekthez.

9.5.2. Az IH által előírt benyújtandó hatósági engedélyek teljeskörűen benyújtásra kerültek.

9.5.3. Ha korábban (a támogatási szerződés megkötésekor) nem került benyújtásra, akkor a létesítési és a jogerős építési engedély, a kedvezményezett által hitelesített másolatát egy alkalommal, a kapcsolódó projekttevékenység megkezdése előtt kell benyújtani.

9.5.4. Az építésiengedély-módosítások kedvezményezett által hitelesített másolatait, legkésőbb a hatósághoz történő benyújtását vagy legkésőbb a kérelem jogerőre emelkedést követő 8 napon belül kell benyújtani.

9.5.5. A jogerős használatbavételi engedély - vízjog esetében üzemeltetési engedély - kedvezményezett által hitelesített másolatát a záró kifizetéskor kell benyújtani. Az adott projekttől függ, hogy ideiglenes vagy végleges használatbavételi engedélyt kell benyújtani.

9.6. Mérnök/műszaki ellenőr igazolása a teljesítésről, ha az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 16. §-a feltételeit teljesíti az építési projektelem

9.6.1. A kiállított számlán, vagy külön dokumentumként szerepel.

9.6.2. Elkészítésének dátuma a számlán szereplő teljesítés dátumánál nem korábbi.

9.6.3. A projekt keretében, a mérnöki, illetve műszaki ellenőri tevékenység ellátását szerződéses jogviszony (kivéve, ha saját teljesítésben valósult meg a mérnöki, illetve műszaki ellenőri tevékenység) alapján teljesítő mérnök, illetve műszaki ellenőr készítette.

9.6.4. A kiállított számla összhangban van a mérnök, illetve műszaki ellenőr igazolásával, korlátozó záradék esetén csak a mérnök, illetve a műszaki ellenőr által jóváhagyott támogatási összeget igényli a kedvezményezett.

9.6.5. A kedvezményezett a mérnök, illetve a műszaki ellenőr által jóváhagyott tevékenységet és összeget kívánja elszámolni a megfelelő költségvetési sorok terhére.

9.7. Vállalkozó nyilatkozata a teljesítésről, ha az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet 16. §-a nem vonatkozik az építési projektelemre

9.7.1. Rendelkezésre áll, a kedvezményezett cégszerűen aláírta.

9.7.2. A számlával és a kivitelezői szerződéssel összhangban van (összeg és teljesített feladat szerint).

9.7.3. Dátuma a tényleges teljesítésnél nem korábbi.

9.7.4. Elkészítésének dátuma a számlán szereplő teljesítés dátumánál nem korábbi.

9.8. Engedélyköteles építési beruházásnál, felújításnál az építési napló első oldala, mely a megkezdettséget igazolja. Az építési napló első bejegyzését (munkaterület átadása) tartalmazó oldalának kedvezményezett által hitelesített másolatát egyszer, az első elszámolásban kell benyújtani, ha azt a kedvezményezettnek a szerződéskötéskor nem kellett benyújtania. Ellenőrizendők a következők:

9.8.1. Az első bejegyzés nem régebbi, mint a támogatási szerződésben rögzített tényleges megvalósítás kezdete (figyelembe véve az elszámolható költségekről szóló nemzeti szabályozás rendelkezéseit).

9.8.2. Az első bejegyzés nem régebbi, mint a közbeszerzés szabályainak, illetve a szerződő hatóság által előírtaknak megfelelően lefolytatott beszerzés eredménye alapján megkötött kivitelezői szerződés aláírásának dátuma.

9.9. Nem engedélyköteles építési beruházásnál kivitelező nyilatkozata a kezdésről (egyszer, az első elszámolásban kell benyújtani)

9.9.1. Rendelkezésre áll, a kedvezményezett cégszerűen aláírta.

9.9.2. A kezdés dátuma nem korábbi, mint a támogatási szerződésben rögzített tényleges megvalósítás kezdete (figyelembe véve az elszámolható költségekről szóló nemzeti szabályozás rendelkezéseit).

9.9.3. A kezdés dátuma nem korábbi, mint a kapcsolódó közbeszerzési eljárás eredményhirdetésének időpontja (ha releváns).

9.10. Üzembe helyezéshez szükséges okmányok (pl. műszaki átadás-átvételi jegyzőkönyv(ek), jelenléti ív(ek), megvalósulási, átadási terv)

9.10.1. Rendelkezésre állnak, a kedvezményezett cégszerűen aláírta.

9.10.2. A támogatási szerződés keretében megvalósított fejlesztéshez (vagy annak egy részéhez) kapcsolódnak.

9.10.3. Az üzembe helyezés időpontja nem későbbi, mint a támogatási szerződésben szereplő projektmegvalósítás tervezett dátuma.

9.10.4. Az üzembe helyezés helye megegyezik a támogatási szerződésben szereplő megvalósítási helyszínnel.

10. Eszköz/immateriális jószág beszerzése

10.1. Szállítói szerződés/Adásvételi szerződés/Visszaigazolt írásos megrendelő/Nyilatkozat arról, hogy írásbeli szerződés nem történt (az 1. pontban foglaltak szerint)

10.2. Kis támogatástartalmú számlák összesítője (a 3. pontban foglaltak szerint)

10.3. Számla (a 2. pontban foglaltak szerint)

10.4. Kifizetés bizonylata (az 5. pontban foglaltak szerint)

10.5. Szállítólevél csatolása csak devizában kiállított számla esetén szükséges, ha a számla nem tartalmazza az árfolyam számításához szükséges teljesítés időpontját, vagy a számlára nem kerül rávezetésre, hogy a "teljesítést igazolom".

10.5.1. A szállítói szerződésben feltüntetett, illetve a pályázat alapján beszerezni kívánt eszközöket tartalmazza.

10.5.2. Kiállításának dátuma összhangban van a számlán szereplő teljesítés időpontjával.

10.5.3. A termékek eredete beazonosítható.

10.6. Átadás-átvételi jegyzőkönyv (ha a számlán a szállítói szerződés alapján szállítandó egyes tételek beazonosíthatóak és a kedvezményezett az átvételt a számlán aláírásával igazolja, akkor külön átadás-átvételi jegyzőkönyvre nincs szükség).

10.6.1. A szállítói szerződésben feltüntetett, illetve a pályázat alapján beszerezni kívánt eszközöket tartalmazza.

10.6.2. Összege és tételei a kapcsolódó számlával összhangban vannak.

10.6.3. Kiállításának dátuma összhangban van a számlán szereplő teljesítés időpontjával.

10.6.4. Mind a szállító, mind a kedvezményezett által cégszerűen aláírásra került.

10.7. Üzembe helyezési okmányok (pl. tárgyi eszközök nyilvántartási lapja, tárgyi eszközök nyilvántartási kartonja, tárgyi eszközök analitikus nyilvántartása).

10.7.1. Rendelkezésre állnak.

10.7.2. A projekt keretében leszállított eszközökhöz kapcsolódnak.

10.7.3. Az üzembe helyezés időpontja nem későbbi, mint a támogatási szerződésben szereplő projektmegvalósítás tervezett dátuma.

10.7.4. Az üzembe helyezés helye megegyezik a támogatási szerződésben szereplő megvalósítási helyszínnel.

10.8. Immateriális javakhoz kapcsolódóan tételes átadás-átvételi jegyzőkönyv

10.8.1. Rendelkezésre áll.

10.8.2. A projekt keretében leszállított immateriális javakhoz kapcsolódnak.

10.9. Nyilatkozat az eladótól, hogy az eszköz korábbi beszerzése az előző hét év során nem nemzeti vagy közösségi támogatás igénybevételével történt (használt eszközök esetén)

10.9.1. Rendelkezésre áll, szerepel rajta az eladó aláírása és a kedvezményezett cégszerű aláírása.

11. Szolgáltatás

11.1. Szerződés/Nyilatkozat arról, hogy írásbeli szerződés nem történt/visszaigazolt írásos megrendelő (az 1. pontban foglaltak szerint)

11.2. Számla (a 2. pontban foglaltak szerint)

11.3. Kis támogatástartalmú számlák összesítője (a 3. pontban foglaltak szerint)

11.4. Kifizetés bizonylata (az 5. pontban foglaltak szerint)

11.5. Teljesítésigazolás az elvégzett szolgáltatásról/Minta a tárgyiasult szolgáltatásról (elektronikusan vagy nyomtatott formában)

11.5.1. Teljesítésigazolás (ha a számlán egyértelműen beazonosítható, hogy a pályázatban szereplő szolgáltatás valósult meg, úgy elegendő a kedvezményezettnek a számlán igazolnia a teljesítést a "teljesítést igazolom" szöveg rávezetésével, valamint cégszerű aláírásával. Ha a számla alapján nem egyértelműen beazonosítható, hogy a pályázatban szereplő tevékenység valósult-e meg, az elvégzett szolgáltatásról külön teljesítésigazolást kell készítenie a kedvezményezettnek). A teljesítésigazolásnak tartalmaznia kell legalább:

11.5.1.1. az elvégzett munka megnevezését,

11.5.1.2. a teljesítésigazolás által lefedett időszakot,

11.5.1.3. a munka nettó értékét, valamint

11.5.1.4. a kedvezményezett cégszerű aláírását. Ezt követően ellenőrizni kell, hogy

11.5.1.5. a kiállított számlával és a szolgáltatási szerződéssel összhangban van-e,

11.5.1.6. a tevékenység projekthez való kapcsolódása világosan kiderül-e belőle.

11.5.2. Minta a tárgyiasult szolgáltatásról:

11.5.2.1. Rendelkezésre áll-e.

11.5.2.2. Valóban a megrendelt szolgáltatás végterméke-e.

11.5.2.3. Rendelkezik-e az előírt arculati elemekkel (ha az arculati kézikönyv azt előírja), valamint hivatkozik-e a támogatási forrásra.

Képzés esetén a teljesítés igazolására a 11.1.-11.5. pontban meghatározottakon kívül:

11.6. Részvételt igazoló jelenléti ívek

11.6.1. Rendelkezésre állnak.

11.6.2. A projekt keretében megvalósított képzéshez kapcsolódnak:

11.6.2.1. Tartalmazzák a projekt azonosító számát.

11.6.2.2. A feltüntetett dátumok összhangban vannak a támogatási szerződés megvalósítási időszakával, valamint a képzési szolgáltatóval kötött szerződés határidejével.

11.6.3. Ha a költség elszámolása a résztvevők létszáma alapján történik, úgy a jelenléti íven szereplő létszámnak az elszámolt költségekkel összhangban kell lennie.

11.7. Részvétel igazolása elektronikus adathordozón 11.7.1. Rendelkezésre áll.

11.8. A képző intézmény által kiállított, illetve a képzés sikeres elvégzését igazoló dokumentumok 11.8.1. Egy másolati példánya rendelkezésre áll.

Szakértői díjak esetén a teljesítés igazolására a 11.1.-11.5. pontban meghatározottakon kívül:

11.9. Szakértő beszámolója az elvégzett tevékenységről

11.9.1. Rendelkezésre áll.

11.9.2. A szakértő aláírta.

11.9.3. Szerepel rajta a kedvezményezett cégszerű aláírása.

11.9.4. A projekt keretében megvalósított tevékenységhez kapcsolódik:

11.9.4.1. Szerepel rajta a projekt azonosító száma.

11.9.4.2. A beszámoló által lefedett időszak összhangban van a támogatási szerződés szerinti megvalósítási időszakkal és a szolgáltatási szerződésben kikötött határidővel.

Közbeszerzési szakértői díj esetén a teljesítés igazolására a 11.1.-11.5. pontban meghatározottakon kívül:

11.10. Szakértő beszámolója a tárgyidőszaki tevékenységről

11.10.1. Rendelkezésre áll.

11.10.2. A szakértő aláírta.

11.10.3. Szerepel rajta a kedvezményezett cégszerű aláírása.

11.10.4. A projekt keretében megvalósított tevékenységhez kapcsolódik:

11.10.4.1. Szerepel rajta a projekt azonosító száma.

11.10.4.2. A beszámoló által lefedett időszak összhangban van a támogatási szerződés szerinti megvalósítási időszakkal és a szolgáltatási szerződésben kikötött határidővel.

11.11. Érintett közbeszerzési eljárás alapján megkötött vállalkozási szerződés

11.11.1. Rendelkezésre áll, ha korábban nem került benyújtásra.

11.11.2. A szerződő felek aláírták, szerepel rajta a kedvezményezett cégszerű aláírása.

11.11.3. A projekt keretében megvalósított tevékenységhez kapcsolódik (hivatkozik a támogatott projektre).

11.12. Tájékoztató az eljárás eredményéről c. hirdetmény

11.12.1. Rendelkezésre áll a Közbeszerzési értesítőben közzétett hivatalos hirdetmény fénymásolata (szkennelve), ha korábban nem került benyújtásra.

11.12.2. Szerepel rajta a kedvezményezett cégszerű aláírása.

Nyilvánosság biztosítása esetén a teljesítés igazolására a 11.1.-11.5. pontban meghatározottakon kívül:

11.13. Elektronikus adathordozó (fotó, audio, videó, nyomtatott meghívó)

11.13.1. Rendelkezésre áll.

Műszaki ellenőr esetén a teljesítés igazolására a 11.1.-11.5. pontban meghatározottakon kívül:

11.14. Építési számlához kapcsolódó műszaki ellenőri/mérnöki igazolás, illetve építési vállalkozó nyilatkozata a teljesítésről (kizárólag abban az esetben kell benyújtani, ha az építési tevékenység alátámasztása kapcsán még nem került benyújtásra). Az ellenőrizendő pontokat a 9. pont határozza meg.

11.15. Teljesítésigazolás a műszaki ellenőr/mérnök által elvégzett szolgáltatásról, melynek tartalmát a 11.5. pont határozza meg.

Rendezvény esetén a teljesítés igazolására a 11.1.-11.5. pontban meghatározottakon kívül:

11.16. Részvételt igazoló jelenléti ívek

11.16.1. Rendelkezésre állnak.

11.16.2. A projekt keretében megvalósított rendezvényhez kapcsolódnak:

11.16.2.1. Tartalmazzák a projekt azonosító számát.

11.16.2.2. A feltüntetett dátumok összhangban vannak a támogatási szerződés megvalósítási időszakával, valamint a szolgáltatóval kötött szerződés határidejével.

11.16.3. A résztvevők által aláírásra kerültek.

11.16.4. Rendelkezik-e az előírt arculati elemekkel, valamint hivatkozik-e a támogatási forrásra.

11.17. Meghívó

11.17.1. Egy másolati példánya rendelkezésre áll.

11.17.2. Meghívón szereplő rendezvény megnevezése és a dátum összhangban van a részvételt igazoló jelenléti íveken szereplő megnevezéssel és dátumokkal.

11.17.3. Rendelkezik-e az előírt arculati elemekkel, valamint hivatkozik-e a támogatási forrásra.

11.18. Részvétel igazolása elektronikus adathordozón

11.18.1. Rendelkezésre állnak.

12. Általános (rezsi) költségek

12.1. Általános (rezsi) költségek összesítője - arányosítás esetén

12.1.1. Az összesítőn kizárólag a rezsi kategóriában elszámolható tételek szerepelnek.

12.2. Számla (a 2. pontban foglaltak szerint)

12.3. Kifizetés bizonylata (az 5. pontban foglaltak szerint)

12.4. Arányosítási módszer leírása - arányosítás esetén

12.4.1. A kedvezményezett aláírta, és az első, rezsielszámolást is tartalmazó kifizetési igényléssel együtt benyújtotta.

12.4.2. Az arányosítás módszere reális, a projekt költségvetésében meghatározott és jóváhagyott összeghez igazodik, és az elszámolhatósági szabályozás rendelkezéseivel összhangban van.

13. Bérleti díjak (föld, ingatlan)

13.1. Bérleti szerződés - az 1. pontban foglaltakon kívül:

13.1.1. A szerződés alapján a projekt céljára felhasználni kívánt föld, ingatlan azonosítható (helyrajzi szám).

13.1.2. A szerződés a projekt megvalósításához közvetlenül kapcsolódik, az ingatlan bérlete a projekt sikeres megvalósításához szükséges, piaci árnak megfelelő.

13.1.3. A szerződés alapján a bérletidíj-projekt terhére elszámolni kívánt összege pontosan azonosítható.

13.2. Kis támogatástartalmú számlák összesítője (a 3. pontban foglaltak szerint)

13.3. Számla (a 2. pontban foglaltak szerint)

13.4. Kifizetés bizonylata (az 5. pontban foglaltak szerint)

13.5. Arányosítási módszer leírása (ha nem a teljes bérelt föld, ingatlan kerül elszámolásra, úgy a projekt terhére elszámolni kívánt rész megállapításához):

13.5.1. rendelkezésre áll,

13.5.2. a kedvezményezett aláírta,

13.5.3. az arányosítás módszere reális, a projekt költségvetésében meghatározott és jóváhagyott összeghez igazodik.

14. Pénzügyi lízingdíjak

14.1. Pénzügyi lízingszerződés (szerződés melléklete: lízingdíjak ütemezése)

14.1.1. A szerződés tárgya a projekt megvalósításához szorosan kapcsolódik, a lízing tárgya a projekt sikeres megvalósításához szükséges, a szokásos piaci árnak megfelelő.

14.1.2. A szerződés alapján a projekt terhére elszámolni kívánt lízingdíj összege pontosan beazonosítható.

14.1.3. A szerződésben szereplő dátumok alapján pontosan beazonosítható, hogy a felmerülő lízingköltségek mekkora része számolható el a projektmegvalósítás időtartamára.

14.2. Kis támogatástartalmú számlák összesítője (a 3. pontban foglaltak szerint)

14.3. Számla (a 2. pontban foglaltak szerint)

14.4. Kifizetés bizonylata (az 5. pontban foglaltak szerint)

14.5. Pénzügyi értesítő

14.5.1. Rendelkezésre áll, a projekt keretében elszámolni kívánt lízingszerződéshez kapcsolódik.

14.5.2. A kedvezményezett rávezette a projekt azonosító számát.

14.5.3. A kedvezményezett projekt keretében aláírásra jogosult képviselője hitelesítette.

14.5.4. A "Támogatás elszámolására benyújtásra került" mondat rávezetésre került.

14.5.5. Az értesítő a lízingszerződés fizetési ütemterve szerint került kiállításra.

14.6. Áfabekérő (csak áfa-visszaigénylő kedvezményezettek esetében releváns)

14.6.1. Rendelkezésre áll, a projekt keretében elszámolni kívánt lízingszerződéshez kapcsolódik.

14.6.2. A kedvezményezett rávezette a projekt azonosító számát.

14.6.3. A kedvezményezett projekt keretében aláírásra jogosult képviselője hitelesítette.

14.6.4. A "Támogatás elszámolására benyújtásra került" mondat rávezetésre került.

14.6.5. A bekérő a lízingszerződés fizetési ütemterve szerint került kiállításra.

15. Személyi jellegű költségek

15.1. Személyi jellegű költségek összesítője (bér és járulékai, étkezési hozzájárulás)

15.1.1. A kedvezményezett arra jogosult képviselője aláírta az összesítő tábla alján található nyilatkozatot és az eredeti példányt benyújtották.

15.1.2. Az összesítőn kizárólag a projektmenedzsment tevékenységében/megvalósításában részt vevők projekthez kapcsolódó személyi jellegű költségei találhatók.

15.1.3. Az összesítőn minden tételnél beazonosítható, hogy mely költségvetési sor terhére kívánja azt a kedvezményezett elszámolni.

15.1.4. A kiadások a projekt menedzsmentjéhez/megvalósításához szorosan kapcsolódnak, a projekt keretében elszámolhatók.

15.1.5. A járulékok a jogszabályoknak megfelelően, az elszámolni kívánt bérrel arányosan kerültek megállapításra.

15.1.6. Az elszámolni kívánt tételek a projektmegvalósítás időtartama alatt merültek fel (kivétel: előkészítés költsége, figyelembe véve az elszámolhatósági időszakot)

15.1.7. Az összesítő minden tételénél fel van tüntetve a kifizetését igazoló bizonylat sorszáma és kiegyenlítési dátuma.

15.1.8. Az összesítő alapadatai (a projekt számára, a kedvezményezettre és az elszámolásra vonatkozó adatok) megegyeznek az EMIR-ben rögzített adatokkal.

15.2. Munkaszerződés/Megbízási szerződés/Kinevezés/Célfeladatkiírás/Megállapodás (ha a projekt terhére elszámolni kívánt illetmény és járulékai meghaladják a bruttó 50 ezer Ft/fő/hó összeget). Helyettesítés esetén a szempontokat a helyettesítési utasításnak is igazolnia kell.

15.2.1. A szerződő felek aláírták.

15.2.2. Beazonosítható a projekt keretében elvégzendő tevékenység leírása.

15.2.3. Az elszámolni kívánt időszak egészét lefedi.

15.3. Kifizetés bizonylata (az 5. pontban foglaltak szerint)

15.4. Munkaidő-nyilvántartás (ha nem a teljes bérköltség kerül elszámolásra az adott projekt terhére)

15.4.1. Rendelkezésre áll-e, ha korábban még nem került benyújtásra.

15.4.2. A projekt keretében elszámolni kívánt költségek felmerülésének időszakában a közreműködő személy a projekttel kapcsolatos tevékenységet végzett.

15.5. Munkaszerződés esetén munkaköri leírás

15.5.1. Rendelkezésre áll-e (ha korábban még nem került benyújtásra).

15.5.2. A munkáltató és a munkavállaló is aláírta.

15.5.3. Tartalmazza a projekt azonosító számát és a projekt keretében elvégzendő tevékenység leírását.

15.5.4. A munkaköri leírásban szereplő tevékenység (részben vagy egészben) a projekt megvalósításához közvetlenül kapcsolódik, a projektben részt vevő személy projektben ellátott tevékenységét tartalmazza.

15.5.5. Az elszámolni kívánt időszak egészét lefedi.

15.6. Bérjegyzék/fizetési jegyzék/adóhatóság folyószámla-kivonata az illetményekről

15.6.1. Rendelkezésre áll, a bér- és járulékösszesítőn szereplő tételek beazonosíthatóak rajta.

15.6.2. Ha a bér részben kerül a projekthez kapcsolódóan elszámolásra, úgy az arányosítás megfelelően került elvégzésre.

Étkezési hozzájárulás esetén (személyi jellegű költségösszesítő része)

15.7. Számla (a 2. pontban foglaltak szerint)

15.8. Kifizetés bizonylata (az 5. pontban foglaltak szerint)

15.9. Átadás-átvételi igazolás

15.9.1. Rendelkezésre áll, a kiadott utalványok sorszám alapján beazonosíthatóak.

15.9.2. Dátuma egybe esik az összesítőn szereplő projektmegvalósítási időszakkal.

16. Útiköltség, kiküldetés (napidíj és szállás) költsége

16.1. Összesítő az utazási és kiküldetési költségtérítés elszámolásához - a 4. pontban foglaltakon kívül

16.1.1. Az összesítő kizárólag a projektmenedzsment tevékenységében/megvalósításában részt vevők projekthez kapcsolódó útiköltségeit és kiküldetési költségeit tartalmazza.

16.1.2. A kiadások a projekt menedzsmentjéhez/megvalósításához szorosan kapcsolódnak, a projekt keretében elszámolhatók.

16.2. Számlák (a 2. pontban foglaltak szerint)

16.3. Kifizetés bizonylata (az 5. pontban foglaltak szerint)

16.4. Bérlet/jegy (közösségi közlekedés igénybevétele esetén)

16.4.1. Rendelkezésre állnak, a kiküldetési költségösszesítő tételeivel összhangban vannak.

16.5. Kiküldetési rendelvény/kiküldetési utasítás

16.5.1. Rendelkezésre áll, tételei a kiküldetési költségösszesítő tételeivel összhangban vannak.

17. Értékcsökkenés

17.1. Összesítő értékcsökkenés elszámolásához

17.1.1. A kedvezményezett arra jogosult képviselője aláírta, az eredeti példányt benyújtották.

17.1.2. Az összesítőn kizárólag az értékcsökkenés kategóriában elszámolható tételek szerepelnek.

17.1.3. A kiadások a projekt megvalósításához szorosan kapcsolódnak, a projekt keretében elszámolhatók.

17.1.4. Az elszámolni kívánt tételek a projektmegvalósítás időtartama alatt merültek fel.

17.1.5. Az összesítő alapadatai (a projekt számára, a kedvezményezettre és az elszámolásra vonatkozó adatok) megegyeznek az EMIR-ben rögzített adatokkal.

18. Saját teljesítés

18.1. Saját teljesítéshez kapcsolódó költségek összesítője

18.1.1. A kedvezményezett arra jogosult képviselője aláírta, az eredeti példányt benyújtották.

18.1.2. Az összesítő kizárólag a saját teljesítésben megvalósult tevékenységeket tartalmazza.

18.1.3. A kiadások a projekt megvalósításához szorosan kapcsolódnak, a projekt keretében elszámolhatók.

18.1.4. Az elszámolni kívánt tételek a projektmegvalósítás időtartama alatt merültek fel.

18.1.5. Az összesítő minden tételénél fel van tüntetve a kifizetését igazoló bizonylat sorszáma és kiegyenlítési dátuma.

18.1.6. Az összesítő alapadatai (a projekt számára, a kedvezményezettre és az elszámolásra vonatkozó adatok) megegyeznek az EMIR-ben rögzített adatokkal.

18.2. Saját teljesítéshez kapcsolódó számlák, számviteli bizonylatok, kimutatások (pl. önköltség-számítási szabályzat)

18.2.1. Rendelkezésre állnak, benyújtásra kerültek.

18.2.2. Az összesítő táblával összhangban vannak.

18.2.3. A projekt megvalósításához szorosan kapcsolódnak.

18.2.4. Valóban felmerült, kiegyenlített költségekről szólnak.

18.2.5. Igazolják, hogy a saját teljesítésben végzett tevékenység elszámolni kívánt költsége a szokásos piaci árat nem haladja meg.

18.2.6. A projekt azonosítója szerepel rajtuk.

18.2.7. A számlák a kedvezményezett nevére és címére kerültek kiállításra.

19. Hatósági díjak

19.1. Hatósági határozat/engedély/végzés

19.1.1. Rendelkezésre áll.

19.1.2. Az elszámolni kívánt hatósági díj mértéke a hatósági okiratban foglaltakkal összhangban van.

19.2. Számla/postai átutalási megbízás (a 2. pontban foglaltak szerint)

19.2.1. Rendelkezésre áll.

19.2.2. Az elszámolni kívánt hatósági díj mértéke a hatósági okiratban foglaltakkal összhangban van.

19.3. Kifizetés bizonylata (az 5. pontban foglaltak szerint)

20. Fordított áfa

20.1. Áfaösszesítő fordított adózás esetén - a 4. pontban foglaltakon kívül

20.1.1. Az összesítő kizárólag a fordított áfával érintett számlákat tartalmazza.

20.1.2. Az elszámolni kívánt áfatételekhez tartozó számlák tartalmilag elfogadásra kerültek.

20.1.3. Az összesítőn feltüntetésre került, hogy az érintett számla mely kifizetési kérelemben került elfogadásra (benyújtásra).

20.1.4. Ha fordított áfaelőleg elszámolást tartalmaz a fordított áfaösszesítő, úgy azt az adóhatóság felé történt bevallástól/befizetéstől számított 5 munkanapon belül nyújtotta be.

20.2. Számla (a 2. pontban foglaltak szerint) 20.2.1. Ha korábban még nem került benyújtásra.

20.3. Áfa befizetését igazoló bizonylat/kedvezményezett nyilatkozata

20.3.1. Ha a kedvezményezett befizető pozícióban van, a befizetett áfa összege nem kevesebb a fordított áfával érintett számla áfatartalmánál.

20.3.2. Ha a kedvezményezett befizető pozícióban van, az áfabevallásban a kedvezményezett nyilatkozata szerint szerepel a projekt által érintett áfaösszeg.

20.3.3. Ha a kedvezményezett visszaigénylő pozícióban van, a kedvezményezett erről szóló nyilatkozata rendelkezésre áll.

20.3.4. A nyilatkozatban megtalálható a fordított áfával érintett számlára történő hivatkozás.

21. Könyvvizsgálat

21.1. Könyvvizsgálói igazolás/jelentés

21.1.1. Rendelkezésre áll.

21.1.2. A megadott formátumban és tartalommal készült.

21.1.3. A könyvvizsgáló és a kedvezményezett aláírta."

Tartalomjegyzék