Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1977.4.145 Távhőellátási vezeték létesítésével kapcsolatban más ingatlanában keletkezett kárért, - ideértve az ingatlan értékcsökkenését is - a károsultat a kisajátítási kártalanítás szabályai szerint kell kártalanítani [1962. évi IV. tv. 22. §, 40/1962. (XI. 11.) Korm. sz. r. 59. §, 15/1970. (XI. 18.) NIM sz. r. 9. §].

Az alperes mint beruházó távhővezetéket létesített a városi fűtőműtől a megyei tanács épületéig, sőt azon túl terjedő szakaszon is. A vezeték abban az utcában is áthalad, amelyben a felperesek lakóházai is vannak, az utca 13 méter széles. A vezeték a magasban húzódik, ezért az utcában 13 betonoszlopot és 2 vasoszlopot helyeztek el. Az oszlopok egymástól 8 m, a telkek utcai határvonalától 2 m távolságra vannak. Rajtuk 2,5-3 m magasságban két, egymással párhuzamosan haladó 400 mm átmérőjű, csillogó fémmel borított csővezeték van felszerelve. A vezeték kb. azonos szinten van a lakóházak mennyezetének a magasságával.

Az egyes lakóházak utcai szobáiból ülő helyzetben a csövek láthatók, napsütésben zavaróan csillognak. Az oszlopok felső részén további 2 csővezeték vezetésére hagytak ki helyet, amely vezetékek néhány év múlva szintén elkészülnek. Ebben az esetben a szobák ablakaiból az égboltot sem lehet majd látni. Bár a felperesek lakóházai északi tájolásúak, nyáron, illetőleg a déli órákban némi napot kapnak. A csővezeték ezt a kevés napsütést is elvonja. Mindezeken kívül a keskeny utcában a vezeték létesítése esztétikailag is kifogásolható, az utca képe gyárudvarhoz hasonló benyomást kelt a szemlélőben.

Az utca lakói már a munkálatok megkezdése előtt tiltakoztak a csővezetéknek a magasban történő vezetése ellen. Tiltakozásuk nem volt eredményes, mert a föld felszíne alatt történő elhelyezés több millió forint többletkiadást okozott volna.

A felperesek keresetükben a vezeték létesítése folytán az ingatlanaikban bekövetkezett értékveszteség megfizetésére kérték az alperesek kötelezését.

Az első fokú bíróság ítéletével az alperest az I. és II. r. felperesek javára 90 757 Ft, a III. és IV. r. felperesek javára 67 607 Ft, az V. és VI. r. felperesek javára 78 386 Ft, a VII. és VIII. r. felperesek javára 71 940 Ft, a IX. és X. r. felperesek javára 72 886 Ft, a XI. és XII. r. felperesek javára 73 397 Ft kártalanítás megfizetésére kötelezte, ezt meghaladóan pedig a keresetet elutasította.

Az első fokú bíróság álláspontja szerint a felperesek károsodásáért az alperes mint beruházó felelős, csak közte és a felperesek között jött létre jogviszony.

Az első fokú bíróság műszaki, mezőgazdasági és ingatlanforgalmi szakértő véleménye alapján, valamint az ismertetett körülményekre figyelemmel azt állapította meg, hogy a távhővezeték létesítése miatt a felperesek ingatlanait a marasztalási összegekben megjelölt értékveszteség érte. A kártalanítás összegét a kisajátítási kártalanítás szabályai szerint számította ki, marasztaló döntését pedig az 1962. évi IV. tv. 22. §-ának (1) bekezdésére, a 15/1970. (XI. 18.) NIM sz. rendelet 1. §-ára, illetőleg az ennek értelmében alkalmazandó, több jogszabállyal módosított 1/1967. (IV. 28.) NIM sz. rendelet 18. §-ának (2) bekezdésére alapította.

A másodfokú bíróság az első fokú ítéletet részben megváltoztatta és a marasztalás összegét az I. és II. r. felperesekre nézve 16 800 Ft-ra, a III. és IV. r. felperesekre nézve 12 000 Ft-ra, az V. és VI. r. felperesek vonatkozásában 62 400 Ft-ra, a VII. és VIII. r. felperesek esetében 12 600 Ft-ra, a IX. és X. r. felperesekre nézve 12 900 Ft-ra, a XI. és XII. r. felperesek esetében pedig 11 400 Ft-ra leszállította.

Az ítélet indokolása szerint a felperesek nem az első fokú ítéletben megjelölt jogszabályok alapján járó kártalanításra, hanem a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése szerint kártérítésre tarthatnak igényt. Az 1/1967. (IV. 28.) NIM sz. rendelet 18. §-ának (2) bekezdése értékcsökkenés miatt lehetővé teszi ugyan kártalanítás megállapítását, ha - amint az a kisajátítás esetében is történik - az értékcsökkenést olyan tevékenység okozza, amely pl. a telkek nagyságának csökkenésével jár, vagy egyéb olyan beavatkozás történik az ingatlanokon, amely az értékükre csökkentőén hat. Az adott esetben azonban a csővezetéket nem a felperesek ingatlanán, hanem az után, közterületen vezették, így tehát nem értékcsökkenés miatti kártalanításra, hanem kártérítésre lehet a felpereseknek joguk, ha ennek feltétele fennáll, vagyis ha az alperes a kárt jogellenesen okozta és nem bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.

A távhővezeték föld felett való elvezetése nem tiltott, hanem a jogszabályban engedélyezett tevékenység. Önmagában tehát emiatt kártérítésre akkor sincs lehetőség, ha a vezeték az utca képét esztétikailag károsan befolyásolja is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!