Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2008.5.125 A vagyonrendezési eljárásban a Cstv.-nak csak azok a rendelkezései alkalmazhatók, amelyeknek alkalmazását a Ctv. szabályai kifejezetten lehetővé teszik, ezért a vagyonrendezési eljárást lefolytató bíróság a nemperes eljárásban nem törölheti az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jogokat és tényeket [1997. évi CXLV. tv. (Ctv.) 58/A-E. §, 120. §; 1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 57. §].

A földhivatal 2004. április 27-én érkezett bejelentésével indult vagyonrendezési eljárásban a kijelölt vagyonrendező 13. sorszám alatt kérelmet terjesztett elő a törölt gazdálkodó szervezet tulajdonaként az ingatlan-nyilvántartásban 56 349/2, illetve 094/2 hrsz. alatt szereplő ingatlanokra bejegyzett jelzálogjogok, elidegenítési és terhelési tilalmak, illetve perfeljegyzés törlése iránt.

Az első fokon eljárt bíróság a kérelemnek a 14. sorszámú végzésével helyt adott, és felhívta a földhivatalt, hogy az ingatlan-nyilvántartásban a fent felsorolt ingatlanok terheit - jelzálogjogot, elidegenítési és terhelési tilalmat, perfeljegyzést - a tulajdoni lapról törölje. Végzése indokolásában megállapította, hogy a vagyonrendezés megindításáról szóló végzés közzétételére 2005. január 16-án került sor. Miután a cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló 1997. évi CXLV. törvény (továbbiakban: Ctv.) nem rendelkezik arra az esetre, ha a megszűnt cég tulajdonában álló fellelt ingatlant elidegenítési és terhelési tilalom, illetve jelzálogjog terheli, a bíróság abból indult ki, hogy a vagyonrendezési eljárás természetét és célját tekintve nagyfokú hasonlóságot mutat a csődtörvényben szabályozott felszámolási eljárással, ezért - utalva a csődtörvény 1997. évi XXVII. törvénnyel való módosítását megelőző gyakorlatra - a Legfelsőbb Bíróságnak a Bírósági Határozatok 1996. évi 267. számú eseti döntése alapján - ennek keretében az 1979. évi 18. tvr. 90. §-ára és 91. § (1) bekezdésére hivatkozva - arra a következtetésre jutott, hogy az ingatlanértékesítés esetén az árverési vevő a tulajdonjogot zálogjog-mentesen szerzi meg. Erre tekintettel az elsőfokú bíróság a vagyonrendezés és a felszámolás analógiájára figyelemmel, az adott vagyonrendezési eljárásban is az ingatlan tehermentes átruházásának követelményét vette alapul, ezért a rendelkező részben írtak szerint határozott a jelzálogjogok, valamint az azokat biztosító elidegenítési és terhelési tilalmak törléséről. A perfeljegyzés törlését azzal indokolta, hogy a jogutód nélkül megszűnt cég félként peres eljárásban nem szerepelhet.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen az R. Kft. jelzálogjogosult nyújtott be fellebbezést, melyben annak hatályon kívül helyezését és a 349/2 hrsz. ingatlanon fennálló jelzálogjoga, valamint az ehhez kapcsolódó elidegenítési és terhelési tilalom törlésének mellőzését kérte. Fellebbezését azzal indokolta, hogy az elsőfokú bíróság olyan jogszabályra hivatkozva hozott döntést, amely már nincs hatályban. A vagyonrendezési eljárás pedig nem tartalmaz rendelkezést a Cstv. szabályainak mögöttes alkalmazására. Ez a helyzet így nagyfokú jogbizonytalanságot okoz, melynek vesztese az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jelzálogjogosult hitelező. Az eljárás során ugyanis a jelzálogjogosultat senki sem értesítette, sőt a pályázati kiírás sem került bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba, noha ezt az ingatlan-nyilvántartási törvény előírja. Álláspontja szerint először rendezni kellett volna a jelzálogjog sorsát, s csak azután lehetett volna az azzal terhelt ingatlan értékesítéséről dönteni. E körben utalt a Cstv. 1. § (3) és (4) bekezdésére, amely a jogszabály célját tartalmazza. Sérelmezte, a pályázati kiírásban nem szerepel, hogy a szóban levő ingatlanok jelzálogjoggal terheltek lennének. Hivatkozott még a hatályba lépett új Ctv. 120. §-ának (3) bekezdésére is, mely szerint, ha a vagyonrendezési eljárás tárgya zálogjoggal terhelt, a zálogjog jogosultját a bíróság külön felhívja hitelezői igénye bejelentésére, s ennek elmaradása esetén szűnik meg a zálogjog.

A vagyonrendező észrevételében az elsőfokú bíróság végzésének helybenhagyását kérte.

A másodfokú bíróság a 4. sorszámú végzésében az elsőfokú bíróság végzését a fellebbezés és ellenkérelem keretei között bírálta felül. Az elsőfokú bíróság végzésének fellebbezett részében az eljárást megszüntette, és a végzést e körben hatályon kívül helyezte. A fellebbezést benyújtó fél másodfokú eljárásban felmerült költségét 20 000 Ft-ban állapította meg azzal, hogy ezt az igényét a vagyonrendezőnek történő igénybejelentés útján érvényesítheti. A döntésének indoka szerint az adott vagyonrendezési eljárásra a Ctv.-nek a 2003. évi XLIX. törvénnyel módosított rendelkezéseit kell alkalmazni. A Ctv. 58/A. § (2) bekezdésének a 11. §-hoz képest speciális hatásköri szabálya alapján a vagyonrendezési eljárás nemperes eljárás, melyet a törölt cég utolsó bejegyzett székhelye szerint illetékes megyei bíróság folytat le. Az 58/G. § (2) bekezdése szerint, amennyiben a vagyonrendezési eljárást felszámolási eljárás előzte meg, a vagyonrendezési eljárást a felszámolási ügyben eljárt bíróság köteles lefolytatni, azzal az eltéréssel, hogy a bíróságnak lehetőség szerint azt a felszámolót kell vagyonrendezőként kirendelnie, amelyik a felszámolási eljárás során eljárt, és a hitelezők kielégítésére a Cstv. 57. §-a szerinti sorrendben kerül sor.

A 2003. évi XLIX. törvény 30. §-ának javaslatához fűzött indokolás hangsúlyozza: bár a vagyonrendezési eljárás jellegénél fogva a felszámolási eljáráshoz áll közelebb, az eljárás egy önálló nemperes eljárás, amely esetében a felszámolásra irányadó szabályok csak akkor kerülhetnek alkalmazásra, ha ezt a Ctv. 58/A-E. §-ai kifejezetten megengedik; más esetekben a 105/1952. (XII. 28.) MT rendelet 13. §-a alapján a háttérszabályozást a Pp. alkotja. Az indokolásból értelemszerűen az is következik, hogy törvényi felhatalmazás hiányában a vagyonrendezési eljárásban a Vht. szabályai sem alkalmazhatók.

A vagyonrendezési eljárás nem tartalmaz rendelkezést az előkerült ingatlanokon fennálló elidegenítési és terhelési tilalom, zálogjog, perfeljegyzés megszüntetésére és nem biztosít hatáskört az eljárást lefolytató bíróság számára az e kérdésekben való - az ingatlan-nyilvántartás tartalmát érintő - döntésre sem. Jogszabályi felhatalmazás hiányában nem alkalmazhatók sem a Vht., sem a többször módosított Cstv. kifejezetten meg nem jelölt rendelkezései. A vagyonrendezési eljárás szabályából az is következik, hogy a törölt gazdálkodó szervezet vagyonát a bejegyzett zálogjoggal terhelten kell értékesíteni (értelemszerűen az elidegenítési tilalom figyelmen kívül hagyásával, hiszen ennek szem előtt tartása a vagyonrendezés célját hiúsítaná meg), s az értékesítés nem érinti a perfeljegyzés tényét sem. A tulajdonjog megszerzője az ingatlant a bejegyzett terhekkel együtt szerzi meg. Ez következik abból is, hogy ha a vagyonrendezési eljárásra törlési, vagy végelszámolási eljárást követően került sor, a jelzálog jogosultat nem illeti meg privilegizált kielégítési jog [68/C. § (3) bekezdés], szemben azzal az esettel, ha a vagyonrendezési eljárást felszámolási eljárást követően folytatják le. Ez utóbbi esetben a jelzálogjog a jelzálogjogosult hitelező által kapott kielégítéssel részben, vagy egészben megszűnik [Ptk. 259. § (1) bekezdés]. A vagyonrendezési eljárást a Ctv.-be iktató, 2003. évi XLIX. törvény javaslatához fűzött indokolás - szemben a többször módosított Cstv. rendelkezéseivel [38. § (2) bekezdés, 56. § (3) bekezdés] - azt tartalmazza, hogy az ingatlan értékesítése esetén a vagyonrendező által megkötött szerződés szolgál alapul a tulajdonváltozás bejegyzéséhez, azonban az ingatlan-nyilvántartási állapotot a tulajdonjog megszerzőjének kell rendeznie. Ebből következően a szóban levő ingatlanokra bejegyzett jogok és tények törlésére az ingatlan-nyilvántartásról szóló, 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.), s az annak végrehajtására kiadott 109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet szabályai szerint kerülhet sor, elsődlegesen az Inytv. IV. fejezetében szabályozott közigazgatási hatósági eljárás keretében. Ha a földhivatali eljárásban a bejegyzés nem törölhető, illetve a sérelem nem orvosolható, továbbá ha azokat eredménytelenül kísérelték meg, az Inytv. 62. § (1) bekezdés b) pontja alapján az érdekelt, aki bizonyítja, hogy a bejegyzett jog elévült, vagy megszűnt, illetőleg a nyilvántartott tény megváltozott, keresettel kérheti a bíróságtól a bejegyzés törlését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!