32013R1128[1]
A Bizottság 1128/2013/EU végrehajtási rendelete ( 2013. november 7. ) az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásában szereplő egyik elnevezéshez tartozó termékleírás kisebb jelentőségű módosításának jóváhagyásáról (Morbier [OEM])
A BIZOTTSÁG 1128/2013/EU VÉGREHAJTÁSI RENDELETE
(2013. november 7.)
az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásában szereplő egyik elnevezéshez tartozó termékleírás kisebb jelentőségű módosításának jóváhagyásáról (Morbier [OEM])
AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,
tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,
tekintettel a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló, 2012. november 21-i 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 53. cikke (2) bekezdésének második albekezdésére,
mivel:
(1) Az 1151/2012/EU bizottsági rendelet 53. cikke (1) bekezdésének első albekezdésével összhangban a Bizottság megvizsgálta a Franciaország által az 1027/2009/EK rendelettel (2) módosított 1241/2002/EK bizottsági rendelettel (3) bejegyzett "Morbier" oltalom alatt álló eredetmegjelöléshez kapcsolódó termékleírás módosításának jóváhagyása iránt benyújtott kérelmet.
(2) A kérelmet abból a célból nyújtották be, hogy a termékleírás a termék leírása, a származás igazolása, az előállítás módja, a címkézés, a nemzeti előírások és az eredetmegjelölés ellenőrzéséért felelős szervek tekintetében pontosításra kerüljön.
(3) A Bizottság megvizsgálta és indokoltnak találta a szóban forgó módosítást. Mivel a módosítás az 1151/2012/EU rendelet 53. cikkének (2) bekezdése harmadik francia bekezdése értelmében kisebb jelentőségű, a Bizottság azt az említett rendelet 50-52. cikke szerinti eljárás alkalmazása nélkül jóváhagyhatja,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
1. cikk
A "Morbier" oltalom alatt álló eredetmegjelöléshez tartozó termékleírás e rendelet I. mellékletének megfelelően módosul.
2. cikk
Az egységes dokumentumnak a termékleírás főbb elemeit tartalmazó, egységes szerkezetbe foglalt szövege e rendelet II. mellékletében található.
3. cikk
Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
Kelt Brüsszelben, 2013. november 7-én.
a Bizottság részéről, az elnök nevében,
Dacian CIOLOȘ
a Bizottság tagja
(1) HL L 343., 2012.12.14., 1. o.
(2) HL L 283., 2009.10.30., 34. o.
(3) HL L 181., 2002.7.11., 4. o.
I. MELLÉKLET
A Bizottság jóváhagyja a "Morbier" oltalom alatt álló eredetmegjelölés termékleírásának következő módosítását:
1.1. A termék leírása
Érzékszervi jellemzők
A termék fizikai jellemzőinek pontosabb leírása érdekében a sajt valamennyi tulajdonságát megvizsgálták:
A fekete csík esetében a "folyamatos" szövegrészt megelőző "szép" szót szubjektív jellege miatt el kell hagyni.
A héj esetében a "sima és egynemű" szavak helyébe az "érdes, szabályos külsejű, só és víz keverékéből álló bevonat (franciául: »morge«) borítja, látható rajta a sajtforma lenyomata" szövegrész lép. A szín esetében "a héj színe pedig a világosszürke és a narancsos bézs közötti lehet" szövegrész helyébe a "Színe bézstől narancssárgáig terjedhet, narancssárgás barna, narancssárgás piros, illetve narancssárgás rózsaszín árnyalatokkal" szövegrész lép.
A sajttészta esetében a szöveg kiegészül a "homogén" szóval, és pontosítja, hogy a sajttészta puha "tapintású". A repedezettség leírása valósághűbb: az "esetenként enyhén repedezett" helyébe a "gyakran elszórtan ribizli nagyságú nyílások vagy kisméretű, lapos lyukak találhatók benne" szövegrész lép. A leírás kiegészül azzal, hogy a sajttészta "a szájban kevéssé tapadós", valamint "sima textúrájú".
Az íz esetében az "íze enyhén krémes; Illata markáns, gyümölcsös és átható" szövegrészek helyébe a következő szöveg lép: "Íze markáns: tejre, karamellre, vaníliára, gyümölcsökre emlékeztet. Érése során a sajt aromavilága pörkölt, fűszeres és növényi ízekkel gazdagodik. Ízvilága harmonikus."
Analitikai jellemzők
A (szárazanyag százalékában kifejezett) zsírtartalom esetében a leírás legalább 58 %-os értéket előíró rendelkezéssel egészül ki a túlságosan száraz, nem tipikus sajtok előállításának az elkerülése érdekében.
1.2. A származás igazolása
"A termék földrajzi területről való származását igazoló elemek" szakasz szövegét egységesítették, és ez többek között a termék és előállítási feltételei nyomon követhetőségére vonatkozó jelentéstételi és nyilvántartási kötelezettségeket tartalmazza.
Ez a szakasz emellett többletinformációkkal, valamint a sajtok nyomon követhetőségének a garantálását lehetővé tévő nyilvántartásokra és jelentéstételi dokumentumokra vonatkozó rendelkezésekkel egészült ki.
1.3. Az előállítás módja
A tej termelése
- Fajták:
Az ellenőrzések megkönnyítése érdekében pontosították a fajták típusát, a helyi fajták mérésére vonatkozó kötelezettséget pedig kiterjesztették a "tejelő csordára" és "a gazdaság területén található összes tejelő tehénre". Az "igazolhatóan a két fajta keresztezéséből született utódok" szintén elfogadottak. A két tiszta vérvonalú fajta, valamint keresztezésük történelmileg helyi fajtának számít. A keresztezés nem gyakorol érzékelhető hatást a termék sajátosságaira.
- Legeltetésre használt terület:
"A csordát a helyi szokásnak megfelelően kell tartani" mondatot törölték, mivel túl általános, és nem teszi lehetővé az ellenőrzést.
A leírás "A »Morbier« előállítása céljából legeltetésre használt területnek tekintendő az a füves terület, ahol tartósan legalább három különböző növényfaj található, köztük legalább egy pázsitfűfélével és egy hüvelyessel" mondattal egészül ki annak érdekében, hogy a természetes legelők, valamint a növényzet sokféleségét kihasználó legeltetés kerüljön előtérbe.
- A legelők gondozása és módosítások:
A legelők növényzete sokféleségének a megőrzése érdekében a termékleírás a nitrogéntartalmú műtrágya hektáronként és évente 50 egységre való korlátozásával egészült ki. Ugyanebből a célból szerepel a következő engedélyezett szerves trágyák felsorolása: trágya, hígtrágya, trágyalé és stabilizált szennyvíziszap. A tej minőségével kapcsolatos problémák elkerülése érdekében a szerves trágya kijuttatásának időpontja után kevesebb mint négy héttel a takarmánytermő terület bármely hasznosítása (legeltetés vagy kaszálás) tilos.
- Legeltetés:
A termék és a földrajzi terület közötti kapcsolat fenntartása érdekében a legeltetés kötelező: "A tejelő tehenek a hóolvadás után - és amint azt a talaj felhajtóereje lehetővé teszi - legelnek. A legeltetési idényben a tejtermelésben érintett tejelő tehenek egyedenként legalább 20 ár legelőterületet használnak."
- A tejelő tehenek alaptakarmány-adagja:
"A takarmányok eltarthatóságának javítására kizárólag a nátrium-klorid engedélyezett" annak elkerülése érdekében, hogy a takarmányok tulajdonságai megváltozzanak.
A nem kívánatos csírák kialakulásának elkerülése érdekében a takarmány nedvesítése tilos.
A zöldtakarmány erjedésének elkerülése érdekében "A kiegészítő zöldtakarmányozás esetén a zöldtakarmányt tisztított vályúkba adagolják, és azt az állatok a kaszálást követő legfeljebb négy órán belül elfogyasztják." Hasonlóképpen "Cukorrépát - eldarabolás esetén - mindennap készítenek."
A termék és a földrajzi terület közötti kapcsolat fenntartása érdekében "A tejelő tehenek takarmányadagjába évente és egyedenként - a csordára vetítve - átlagosan legfeljebb 1 800 kg koncentrátum kerülhet (ideértve a szárított növényeket is)."
Az erjesztett takarmányokra vonatkozó tilalom általánossá válik, a "tejelő tehenek" helyett kiterjed a "tejelő csordára (a tejelő tehenekre, a szárazra állított tehenekre, valamint leválasztást követően az utánpótlás céljából tartott állatokra)".
Arról is rendelkeznek azonban, hogy bizonyos feltételek mellett ezzel a takarmányfajtával másik, jól elkülönített csordát is lehessen takarmányozni.
A termék és a földrajzi terület közötti kapcsolat megőrzése érdekében géntechnológiával módosított takarmány alkalmazása tilos.
A tej minőségromlásának elkerülése érdekében "A tejelő csorda takarmányozása során tilos olyan takarmány alkalmazása, amely kedvezőtlenül befolyásolja a tej illatát vagy ízét."
A fejés
A tej természetes flóráját meg kell őrizni. A napi fejések számának növelése kedvezőtlenül befolyásolja a tej természetes flóráját. A napi egy fejés a mikroflórák egyensúlyának felborulásához vezet. "A fejést naponta kétszer, reggel és este végzik. Az egyik fejés elhagyása tilos. A tej természetes flórájának megóvása érdekében a felhasznált termékek kizárólag rendellenesség megállapítása esetén tartalmaznak fertőtlenítőszert."
A feldolgozás
- Feldolgozott tej:
A tejet naponta kell fejni, és - a helyi hagyomány szerinti határidőknek megfelelően - rövid időn belül fel kell dolgozni.
Ezt a tejet ellenőrizhetősége érdekében külön kell választani a többi tejtől.
"A »Morbier« sajt előállítására szolgáló helyiségekbe csak az e termékleírásnak megfelelő, illetve a régió többi OEM-termékéhez szánt tej kerülhet be, amennyiben a nyomon követhetőség lehetővé teszi annak ellenőrzését, hogy a »Morbier« sajt előállítása céljából ténylegesen feldolgozott tej megfelel ennek a termékleírásnak". A régión belüli többi OEM termékleírásának megfelelő tej mikroflórája összeegyeztethető a "Morbier" sajtéval. A szóban forgó többi OEM tejtermelői ugyanis ismertek, és a gazdaságaikból származó tej ugyanazoknak az alapvető szabályoknak tesz eleget, mint a "Morbier" OEM: a tejelő teheneknek a területen található füvön és szénán alapuló takarmányozása, legeltetés, a tej korlátozott eltarthatósági ideje stb. Ezáltal megőrizhető az előállító üzemben kialakított mikroflóra. A sem a "Morbier" termékleírásának, sem a többi OEM termékleírásának nem megfelelő tej ugyanezt nem garantálja. A különböző sajtok előállítása ezenfelül természetesen vagy térben (más előállítási lánc keretében), vagy időben (egymást követő időszakokban) egymástól függetlenül történik.
- Feldolgozás:
A "Részleges fölözés, beoltás, tejsavbaktérium, só, valamint az alvadék öblítésére használt víz hozzáadása kivételével a tejből való mindennemű kivonás és az ahhoz történő hozzáadás tilos, a gyártási folyamat során is" mondat helyébe a következő szöveg lép:
"A részleges fölözés kivételével a tejből való mindennemű kivonás vagy az ahhoz történő hozzáadás tilos, az előállítási folyamat során pedig a következők kivonása vagy hozzáadása megengedett: - só (nátrium-klorid), - oltóenzim, - átoltással vagy közvetlen beoltással adagolt, nemesített baktériumkultúrák, - víz, - növényi szén (carbo medicinalis vegetalis)."
A termékleírás pontosítja, hogy technológiai és hagyományőrzési okok miatt "A sajt előállítását rozsdamentes acélból vagy rézből készült sajtkádban kell végezni.".
Az alvadékdarabok mérete törlésre került, ugyanis nem ellenőrizhető, és a termékre sajátosan nem jellemző.
A termékleírás pontosítja a laktózmentesítés feltételeit, valamint a sajtkádban kialakítandó hőmérsékleti viszonyokat.
"A tömböket enyhe préseléssel alakítják ki" mondat törlésre került, mert nem technológiai előírásról van szó.
A termékleírás pontosítja, hogy a növényi szén felvitelét "kézzel" kell végezni annak érdekében, hogy a "Morbier" e fontos előállítási szakaszában a sajtkészítéssel kapcsolatos szakismeret megnyilvánulhasson. A hagyományos, fából készült sajtformák és a lenvászon használata engedélyezett, ugyanis ezeket az anyagokat ebben az ágazatban hagyományosan alkalmazzák.
A termékleírás kiegészül azzal, hogy a "Morbier" sajtot szárazon kell megsózni, vagy sófürdőbe kell tenni, és a sófürdő vegyi úton történő tisztítása tilos. Ez a fontos technológiai szakasz az előző termékleírásból kimaradt.
Az érlelés
Az érlelés folyamatát a fa segíti elő a legjobban, mivel szabad áramlást biztosít a víznek és a sónak, és így szabályozza azok eloszlását. A fa emellett a földrajzi területtel való kapcsolatot is erősíti azáltal, hogy kedvez a felületi mikroflórának. A termékleírás tehát a következő mondattal egészül ki: "A sajt érlelése falemezeken történik." E lemezek származására vonatkozóan nincs előírás.
Az érleléshez jelenleg rozsdamentes acélt használó sajtüzemek hátrányos megkülönböztetésének elkerülése céljából a termékleírás azonban a következő átmeneti intézkedést javasolja: "Ettől eltérően a »Morbier« előállításához 2006. január 1. előtt használt rozsdamentes acél alátétek cseréjükig, de legkésőbb 2014. december 31-ig használhatók."
A termékleírás kiegészül azzal, hogy az érlelés legalább 45 napon keresztül, "a ciklus megszakítása nélkül" történik.
A termékleírás pontosítja a következőt: "A forgalmazás előtti raktározás során az érett sajtot pozitív hőmérsékleten kell tárolni.".
1.4. Címkézés
Az "INAO" nemzeti szimbólum használatára vonatkozó kötelezettség megszűnt. A termékleírás kiegészült azzal, hogy az Európai Unió "OEM" szimbólumát kell használni. A gyártó elérhetőségének feltüntetésére vonatkozó kötelezettség helyébe az érlelőüzem elérhetőségének feltüntetésére vonatkozó kötelezettség lépett.
A termékleírás pontosítja, hogy a valamennyi sajtra vonatkozó, jogszabályban foglalt információkon túlmenően az eredetmegjelölés mellett a címkén, a reklámanyagokban, a számlákon vagy a kereskedelmi dokumentumokban minőségre utaló vagy egyéb jelölés nem helyezhető el, kivéve egyes márkaneveket vagy védjegyeket.
1.5. Nemzeti előírások
A "Nemzeti előírások" között célszerűnek bizonyult "a fontosabb ellenőrizendő tételek", valamint a referenciaértékek és az értékelési módszerek feltüntetése.
1.6. Egyéb
A termékleírás feltünteti az előállítási feltételek ellenőrzésében részt vevő szervek elérhetőségét és különösen a csoportosulás által ellenőrző szervként választott tanúsító szerv elérhetőségét. Az Institut National de l'Origine et de la Qualité már nem szerepel ebben a szakaszban.
II. MELLÉKLET
KONSZOLIDÁLT EGYSÉGES DOKUMENTUM
A Tanács 2006. március 20-i 510/2006/EK rendelete a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról (1)
"MORBIER"
EK-szám: FR-PDO-0205-0933-2011.12.29.
OFJ ( ) OEM (X)
1. Elnevezés
"Morbier"
2. Tagállam vagy harmadik ország
Franciaország
3. A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása
3.1. A termék típusa
1.3. osztály: Sajtok
3.2. Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása
A "Morbier" nyers tehéntejből készült, préselt, nyers állagú, lapos, 30-40 cm átmérőjű, henger alakú, 5-8 cm magas, 5-8 kg tömegű, sík felületű és enyhén domborodó aljú sajt.
A sajt belsejében, középen, vízszintes, folyamatos fekete csík látható, amely végighúzódik a sajtszelet teljes keresztmetszetén.
Héja természetes, érdes, szabályos külsejű, só és víz keverékéből álló bevonat (franciául: "morge") borítja, látható rajta a sajtforma lenyomata. Színe bézstől narancssárgáig terjedhet, narancssárgás barna, narancssárgás piros, illetve narancssárgás rózsaszín árnyalatokkal. Sajttésztája homogén, színe az elefántcsont és a halványsárga közötti lehet, gyakran elszórtan ribizli nagyságú nyílások vagy kisméretű, lapos lyukak találhatók benne. A sajt puha tapintású, lágy és olvadós, a szájban kissé tapadós, sima és finom textúrájú. Íze markáns: tejre, karamellre, vaníliára, gyümölcsökre emlékeztet. Érése során a sajt aromavilága pörkölt, fűszeres és növényi ízekkel gazdagodik. Ízvilága harmonikus. 100 gramm teljesen kiszárított sajt minimális zsírtartalma 45 gramm. A (szárazanyag százalékában kifejezett) zsírtartalmának 58-67 % között kell lennie. A sajt érlelésére a gyártástól számított legalább 45 napon keresztül, a ciklus megszakítása nélkül kerül sor.
3.3. Nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)
A "Morbier" előállításához használt tej kizárólag a 46. számú "Montbéliarde" fajtatípusú tehenektől, a 35. számú francia "Simmental" fajtatípusú tehenektől vagy igazolhatóan a két fajta keresztezéséből született utódokból álló tejelő csordától származhat.
3.4. Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében)
A tejelő tehenek alaptakarmány-adagja a vegetációs időszak teljes időtartama alatt legelt fűből, a téli időszakban pedig szintén a földrajzi területen betakarított szénából vagy sarjúszénából áll.
A földrajzi terület és a termék közötti szoros kapcsolatnak a - földrajzi területre jellemző takarmányozással történő - garantálása érdekében a kiegészítő takarmány mennyisége tejelő tehenenként évente legfeljebb 1 800 kg. A gazdaságban tejelő tehenenként legalább egy hektárnyi területet kell legeltetésre használni.
A hagyományos legeltetési gyakorlat megőrzése érdekében tilos olyan gazdálkodási rendszerek alkalmazása, amelyekben minden takarmányt a vályúba helyeznek. A tejelő tehenek a hóolvadás után - és amint azt a talaj felhajtóereje lehetővé teszi - legelnek. A legeltetési idényben a tejtermelésben érintett tejelő tehenek egyedenként legalább 20 ár legelőterületet használnak. Ezek a korlátozások azt jelentik, hogy a takarmány legalább 70 %-a a földrajzi területről származik.
A tejelő csorda erjesztett takarmánnyal - legyen szó akár annak silózott, akár más fajtájáról - történő táplálása az év egésze során tilos, tekintettel azokra a technológiai kockázatokra, amelyek az ilyen takarmány alkalmazásával összefüggésben a sajt előállítása és érlelése során felmerülhetnek.
A takarmányozás hagyományos jellegének megőrzése érdekében a gazdaságban kizárólag géntechnológiával nem módosított termékből származó nyersanyag és kiegészítő takarmány használata engedélyezett.
3.5. Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni
A tejtermelést, a sajtkészítést és a sajtérlelést a földrajzi területen végzik.
3.6. A szeletelésre, az aprításra, a csomagolásra stb. vonatkozó egyedi szabályok
-
3.7. A címkézésre vonatkozó egyedi szabályok
A "Morbier" oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel rendelkező sajtok címkéin - a címkén szereplő legnagyobb betűmérettel legalább megegyező nagyságú betűmérettel - fel kell tüntetni az oltalom alatt álló termék nevét, valamint az "oltalom alatt álló eredetmegjelölés" minősítést.
A címkén kötelezően feltüntetendő az Európai Unió "OEM" szimbóluma.
A sajton található címkén az érlelőüzem adatait (név vagy a vállalkozás neve, cím) is egyértelműen fel kell tüntetni.
A valamennyi sajtra vonatkozó, jogszabályban foglalt információkon túlmenően az eredetmegjelölés mellett a címkén, a reklámanyagokban, a számlákon vagy a kereskedelmi dokumentumokban minőségre utaló vagy egyéb jelölés nem helyezhető el, kivéve egyes márkaneveket vagy védjegyeket.
4. A földrajzi terület tömör meghatározása
A földrajzi terület az alábbi települések területére terjed ki:
Ain megye: Apremont, Bellegarde-sur-Valserine (az egykori Coupy településnek megfelelő része), Belleydoux, Champfromier, Charix, Chezery-Forens, Confort, Echallon, Giron, Lancrans, Leaz, Lelex, Mijoux, Plagne, Montanges és Saint-Germain-de-Joux települések.
Doubs megye: a megye valamennyi települése.
Jura megye: Annoire, Aumur, Champdivers, Chemin, Longwy-sur-le-Doubs, Molay, Peseux, Petit-Noir, Saint-Aubin, Saint-Loup, Tavaux kivételével minden település.
Saône et Loire megye: Beaurepaire-en-Bresse, Beauvernois, Bellevesvre, Champagnat, Cuiseaux, Flacey-en-Bresse, Fretterans, Joudes, Mouthier-en-Bresse, Sagy, Saillenard, Savigny-en-Revermont és Torpes települések.
5. Kapcsolat a földrajzi területtel
5.1. A földrajzi terület sajátosságai
Természeti tényezők
A földrajzi terület a Jura-hegység vonulata övezte terület, amely teljes egészében mészkőfennsík, valamint ennek a területnek a szomszédos síkság egy kis részén húzódó folytatása. A tengerszint feletti magasság gyakran nagy. A tájon legelők és erdők váltakoznak. A legelők mészkedvelő (kalcifil) természetes növényzete igen változatos.
A terület egészét kontinentális éghajlat jellemzi, a téli és a nyári hőmérsékletek között nagy az ingadozás, és az év egészében, de különösen a nyár folyamán jelentős a csapadékmennyiség. A terület egészét meghatározza továbbá az északias éghajlat, azaz (a nagy nyári hőségek ellenére) alacsony éves átlaghőmérséklet és a fagyos napok nagy száma. A környezetet hegyvidéki, illetve szubmontán vonások jellemzik, így sok a csapadék, amelynek éves mennyisége mindig meghaladja a 900 millimétert, általában pedig az 1 000 millimétert. A csapadék mennyisége már az alacsonyabban fekvő területeken is számottevő, és a hegyvidék belseje felé haladva nő. A csapadék évszakonkénti eloszlását a száraz évszak hiánya jellemzi. Ez az éghajlat különösen kedvez a fű növekedésének.
Emberi tényezők
A Jura-hegység középső és északi vidékén a legeltetés jelentősége meghatározta az - alapvetően az állattenyésztésre és elsősorban a tejtermelésre épülő - regionális gazdaságot.
A "Morbier" sajtról beszámoló legrégebbi dokumentum 1799-ből származik. A sajtot már akkor is ismerték Párizsban, ami arra utal, hogy ennél is régebbi eredetű.
A sajtot eredetileg olyankor készítették, amikor a tej annyira gyenge minőségű volt, hogy nem felelt meg a "Comté" sajtkorong előállításához. Ez a két termék - a "Morbier" és a "Comté" - szoros kapcsolatban áll egymással.
Több feltevés is van a "Morbier" előállításának az eredetéről. Az egyik feltevés szerint a "Morbier" sajtot azért állították elő, mert a gazdaságokban egy-egy 8-10 kilogrammos sajt elkészítéséhez két egymást követő fejést kellett végezni. Az első alvadéktömböt bekenték az üst alól kivett korommal, hogy a tömböt a következő előállítási folyamathoz használt alvadékkal való összekeverés előtt megvédjék a külső szennyeződésektől, és elkerüljék felülete módosulását. A két előállítási folyamatot a tömbön maradó réteg kapcsolta össze.
A szén kézi felvitele akkor sikerülhet, ha bevonáskor megtalálják a megfelelő egyensúlyt az alvadék túlságosan száraz, illetve túlságosan nedves állapota között. A kézzel végzett sajtkészítési szakasz megtartása garantálja a "Morbier" sajthoz kapcsolódó sajtkészítési szakismeret megőrzését, és tiszteletben tartja a hagyományt.
A Jura-vidék állattenyésztői generációkon át nemesítették a "Montbéliarde" tehénfajtát, amely különösen jól alkalmazkodik a helyi természeti körülményekhez, és amelynek a teje megfelelő a regionális sajtkészítési technológiák szempontjából. Emellett a ritkábban előforduló "Simmental" fajtát is nemesítették.
5.2. A termék sajátosságai
A "Morbier" sajt 5-8 kg tömegű, tehéntejből készített sajt.
A "Morbier" sajt a belsejében, középen, vízszintesen húzódó folyamatos fekete csíkról ismerhető fel, amely végighúzódik a sajtszelet teljes keresztmetszetén. A fekete csík kizárólag úgy állítható elő, hogy az egyik alvadéktömb felületére a préselés előtt növényi szenet visznek fel. A középen húzódó fekete csíkról híressé vált sajt sajttésztája homogén, gyakran elszórtan nyílások találhatók benne, színe elefántcsont és halványsárga között lehet.
Íze markáns: tejre, karamellre, vaníliára, gyümölcsökre emlékeztet. Érése során a sajt aromavilága pörkölt, fűszeres és növényi ízekkel gazdagodik.
5.3. A földrajzi terület és (OEM esetében) a termék minősége vagy jellemzői közötti vagy (OFJ esetében) a termék különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője közötti ok-okozati kapcsolat
A tejelő tehenek takarmányozásában túlnyomórészt alkalmazott fű hatással van a tej tulajdonságaira, valamint a "Morbier" sajt érzékszervi jellemzőire. A legelőkön található növényzet összetételének a megváltozása a sajt aromavilágának a változásával jár. Ez a hatás az évszakok váltakozása során könnyen ellenőrizhető. Ezért a termékleírás több feltétele is a növényzet természetes sokféleségének megőrzését célozza. Az említett fűforrás megóvását a - növényzet összetételét esetlegesen módosító vagy sokféleségét korlátozó - géntechnológiával módosított kultúrák tilalma biztosítja. A trágyázás korlátozása is a legelők változatos növényzetének megőrzését szolgálja.
A sajt formája (közepes méretű henger) eredetileg a hegyvidéki háztáji előállításhoz igazodott. A két fejéshez igazodó két szakaszban történő sajtkészítés lehetővé tette viszonylag nagy méretű sajtok előállítását, és ezáltal csökkenthető volt a raktározás miatti veszteség. A későbbiekben a sajttermelő szövetkezetek ("fruitières") is nagyméretű sajtokat állítottak elő, ami alacsony tejhozam idején is biztosította a sajttermelést. A hevített és préselt sajttészták - és különösen a "Comté" sajt - előállításával meglévő kapcsolat a héj bevonása során alkalmazott eljárásokban is fennáll. Ez a gondosság - külső megjelenésén túl - a sajt egyedi ízéhez is hozzájárul.
A fa sajtérlelés során történő használata közvetlen kapcsolatban áll egyrészt a technológiai követelményekkel, másrészt a természeti környezethez kapcsolódó, nagy tűlevelű erdők közelségével.
A finom és sima textúra kialakulásához, valamint a "Morbier" ízében kifejeződő kifinomult árnyalatokhoz elengedhetetlen a különleges tejsavbaktérium-flórával rendelkező nyers tej használata. A laktózmentesítés amellett, hogy hozzájárul a "Morbier" textúrájához, lehetővé teszi ezeknek a másodlagos aromáknak a kifejeződését.
A középen húzódó fekete csíkot először az üstről származó korom használatával állították elő. Ez az eljárás alátámasztja a hevített és préselt sajttészták Franche-Comté régióban történő előállításával fennálló kapcsolatot.
Hivatkozás a termékleírás közzétételére
(510/2006/EK rendelet 5. cikk (7) bekezdés)
https://www.inao.gouv.fr/fichier/CDCMorbier.pdf
(1) HL L 93., 2006.3.31., 12. o. A rendeletet felváltotta a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló, 2012. november 21-i 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 343., 2012.12.14., 1. o.).
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32013R1128 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32013R1128&locale=hu