Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1990.3.97 I. A grafikai mű szerződéskötés nélküli felhasználása jogosulatlan felhasználásnak minősül [Szjt. 13. § (1) és (3) bek., 53. § (1) bek., 4/1988. (II. 12.) MM 4. § (5) bek.].

II. Grafikai műre vonatkozó felhasználási szerződést a kiadó vállalat képviseletre jogosult dolgozója vagy szerződéskötésre egyéb jogcímen jogosult személy köthet [Ptk. 31. § (6) bek., Szjt. 3. §].

Az elsőfokú bíróság az ítéletével az alperest 3500 Ft és ennek 1938. június 30-tól járó évi 8 %-os kamata, valamint 210 Ft perköltség megfizetésére kötelezte a felperes részére. A felperes ezt meghaladó, összesen 9500 Ft megfizetésére irányuló keresetét pedig elutasította. Ítélete indokolásában megállapította; az alperesi folyóirat 1988. május hónapban megjelent számában a felperestől 1987. végén átvett grafikák fotómásolatait illusztrációként felhasználta. A felperes a felhasználás esetére az alperessel a díjazás mértékében nem állapodott meg, az elsőfokú bíróság álláspontja szerint azonban a felperes "joggal számíthatott arra, hogy ugyanazt a honoráriumot megkapja, mint más lapokban közölt képei esetén". B. A., az alperes képszerkesztőjének tanúvallomása alapján pedig megállapította, hogy az illusztrációk után a felperes (10 db x 500 Ft) összesen 5000 Ft díjazásra tarthatott igényt. Miután az alperes peren kívül 1500 Ft-ot teljesített, az ítéletben a különbözet megfizetésére kötelezte.

Az elsőfokú ítélet ellen a keresetnek való teljes helytadás érdekében a felperes, a kereset elutasításáért pedig az alperes fellebbezett. A felperes álláspontja szerint a grafikák fotómásolatainak az alperes részére való átadásakor felhasználás idején hatályos jogszabály, a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet díjtételei szerint köteles őt díjazni. Miután pedig két képet az alperes a folyóirat borítólapján szerepeltetett ezért a teljes díjkövetelés 11 000 Ft, amelybe az alperes által kifizetett 1500 Ft beszámítandó.

Az alperes a fellebbezésében azt állította, hogy alkalmazottja, B. A. és a felperes között L. L. közvetítésével szóban szerződés jött létre a. felperes 10 db grafikájának felhasználására. A felhasználás megtörtént, és az alperes a nála kialakult gyakorlat szerinti díjat a felperesnek megfizette. Nem lehet tehát irányadó a per eldöntésénél az elsőfokú ítélet alapjául szolgáló azon szempont, hogy más lapoknál a felperes milyen díjazásban részesülhetett volna, sem pedig a folyóirat megjelenésének idején hatályos szerzői díjtételek.

A felperes fellebbezése alapos, az alperes fellebbezése azonban alaptalan.

A szerzői jogról szóló 1969. évi III. tv (Szjt.) 13. §-ának (1) és (3) bekezdései értelmében a mű bármilyen felhasználásához - ha a törvény eltérően nem rendelkezik - a szerző hozzájárulása szükséges. A szerzőt vagy jogutódját a mű felhasználása ellenében - ha a törvény másképp nem rendelkezik - díjazás illeti meg. A díjazásról a jogosult csak kifejezett nyilatkozattal mondhat le.

Az Szjt. 26. §-ának (1) bekezdése, valamint a 27. §-a szerint a felhasználási szerződés feltételeit - a törvényben meghatározott korlátok között - a felek állapítják meg. A felhasználási szerződést - ha jogszabály másképp nem rendelkezik - írásban kell megkötni.

A szerzői jogi törvény végrehajtásáról szóló 9/1969. (XII. 29.) MM rendelet (Szjt. V) 21. §-a szerint azonban nem kötelező a szerződés írásbeli megkötése napilapokban, folyóiratokban történő közzététel céljára kötött szerződés esetén.

A Ptk.-nak az Szjt. 3. §-a. folytán alkalmazandó és az 1985. évi 25. tvr. 7. §-ával módosított 31. § (6) bekezdése értelmében az állami vállalatot az igazgató képviseli. E jogkörét esetenként vagy az ügyek meghatározott csoportjára nézve a vállalat dolgozójára ruházhatja át.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!