Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2021.6.172 A gazdasági társaság tagja saját nevében, saját jogán nem érvényesíthet kártérítési igényt a társaságnak szerződésszegéssel vagy szerződésen kívül kárt okozó harmadik személyekkel szemben arra hivatkozással, hogy a társaságnak okozott kár egyben a saját társasági részesedésének értékvesztését is jelenti, vagyis úgy, hogy saját kárát a társaságot ért kárral azonosítja [1959. évi IV. tv. (rPtk.) 339. §, 1952. évi III. tv. (rPp.) 206. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes jogelődje tagságával működő D. H. Kft. 2000. szeptember 14-én határozott idejű - huszonhat évre szóló -, utóbb többször módosított megállapodást kötött a közútkezelői és vagyonkezelői joggal egyaránt rendelkező I. rendű alperesi jogelőddel), az M autópálya és az M autóút mentén tizenhat védőcsőből álló optikai védőcsőhálózat létesítéséhez távközlési nyomvonal biztosítására. A megállapodás értelmében a nyomvonalon kiépített optikai védőcsövekből tizennégy a D. H. Kft., kettő pedig az I. rendű alperes jogelődjének tulajdonába került; a két, egymástól függetlenül működtethető hálózatból az I. rendű alperes jogelődje védőcsőhálózatát csak saját üzemi céljára hasznosíthatta. A megállapodás szerint a két védőcsőből álló hálózatot a D. H. Kft. használatbavételi engedély nélkül kellett, hogy átadja a másik szerződő félnek, ugyanakkor a tulajdonában levő létesítményre vonatkozó használatbavételi engedéllyel együtt köteles volt kezdeményezni a másik alépítmény használatbavételi engedélyének kiadását is.

[2] Jogerős építési engedély alapján a megállapodásban meghatározott optikai védőcsőhálózat 2001 és 2003 között elkészült.

[3] A megállapodás 2003. augusztus 28-i módosításával abban állapodtak meg a szerződő felek, hogy az optikai védőcsőhálózat I. rendű alperes jogelődje részére történő sikeres átadás-átvételét követően a D. H. Kft. a megállapodásból eredő jogait és kötelezettségeit átadhatja az általa a projekt megvalósítására és hasznosítására létrehozott I. Kft.-nek, ezt követően e társaság hasznosíthatja a védőcsőhálózatot.

[4] 2003. november 26-án az elkészült optikai védőcsőhálózatból a megállapodásnak megfelelően átadásra került az I. rendű alperes jogelődje részére a két darab védőcső. A 2003. december 9-i tartozásátvállalási és engedményezési szerződéssel a D. H. Kft.-nek a távközlési nyomvonal biztosítására kötött megállapodásból eredő valamennyi joga, kötelezettsége alanyává az I. Kft. vált.

[5] Az I. Kft. 2010. április 2-i kérelmére a II. rendű alperes jogelődje 2010. április 8-i határozatával megadta az optikai védőcsőhálózat használatbavételi engedélyét. A II. rendű alperes jogelődje a 2010. június 7-én jogerős határozatával visszavonta korábbi határozatát a használatbavételi engedély megadásáról.

[6] A folytatódott használatbavételi engedélyezési eljárásban a II. rendű alperes jogelődje hiánypótlási eljárás lefolyatását követően a használatbavételi engedélyt 2010. július 29-én megadta. A másodfokú hatóság 2010. szeptember 10-én az elsőfokú határozatot megsemmisítette és az elsőfokú hatóságot új eljárásra kötelezte.

[7] Az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény (a továbbiakban: Eht.) módosítása folytán jogutódként a II. rendű alperes előtt folytatódó hatósági eljárásban a kérelmező felperesi jogelőd kérelmét a tulajdonában levő tizennégy csőből álló optikai védőcsőhálózatra tartotta fenn. Az I. rendű alperes jogelődje 2011. március 17-én megadta a közútkezelői hozzájárulását. A II. rendű alperes a 2011. április 15-i határozatával elutasította a használatbavételi engedély megadására irányuló kérelmet, mivel álláspontja szerint a védőcsövek önmagukban nem minősültek elektronikus hírközlési építménynek, rendeltetésszerű használtra nem voltak alkalmasak. A kérelmező fellebbezése, majd a jogerős határozat felülvizsgálatára irányuló keresete alapján indult eljárásban a Kúria a 2013. május 15-én kelt Kfv.II.37.694/2012/6. számú végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte. A megismételt peres eljárásban a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a 2014. február 24-én meghozott ítéletével a keresettel támadott jogerős határozatot hatályon kívül helyezte és a II. rendű alperest új eljárás lefolytatására kötelezte. A bíróság az Eht. 188. § 14. pontját a Kúria döntésének megfelelően úgy értelmezte, hogy a hírközlési építmény fogalmába nem kell, hogy szükségképpen beletartozzanak a kábelek. Kitért arra is, hogy a II. rendű alperes eljárásával súlyosan megsértette a jogbiztonság elveit, nem adta okszerű indokát annak, hogy miért tért el a korábbi eljárása során kialakított álláspontjától, támadott határozatában miért jelölt meg új elutasítási okot.

[8] Az újraindult használatbavételi engedélyezési eljárásban a II. rendű alperes a 2014. december 16-án hozott, fellebbezés hiányában 2015. január 21-én jogerőre emelkedett határozatával megadta a tizennégy védőcsőből álló hálózatra a használatbavételi engedélyt.

[9] A felperes jogelődje az I. Kft.-ben fennálló 100%-os részesedését megtestesítő üzletrészét 2014. szeptember 22-én a felperes részére eladta, külön engedményezési szerződéssel átruházta a felperesre az alperesekkel szembeni a B. M. C. F. Kft. szakértő szakvéleményében (a továbbiakban: B. szakvélemény) megállapított kártérítési igényét is.

A felperes keresete és az alperesek ellenkérelme

[10] A felperes módosított keresetében kártérítés címén 4 040 000 euró és járulékai egyetemleges megfizetésében kérte az alperesek marasztalását a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: rPtk.) 277. §-a, 318. §-a, 339. § (1) bekezdése, 349. § (1) bekezdése, 359. § (1) bekezdése, valamint a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: rPp.) 206. § (3) bekezdése alapján.

[11] Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az első- és a másodfokú határozata

[12] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította.

[13] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét eltérő indokolással helybenhagyta.

[16] A Kúria Pfv.VII.21.050/2019/7. számú végzésével a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte és a másodfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította, mivel a másodfokú bíróság az alperesek jogellenes magatartásának hiányára hivatkozással tévesen rendelkezett a keresetet elutasító elsőfokú ítélet helybenhagyásáról.

[17] A Kúria - eltérően a másodfokú bíróságtól - úgy ítélte meg, hogy az I. rendű alperes a jogorvoslat adta cselekvési lehetőséggel nem annak társadalmi rendeltetése szerint élt, eljárásának egyedüli tényleges és előre látható eredménye a felperes által kezdeményezett használatbavételi engedélyezési eljárás elhúzódása volt. Utalt a Kúria egyúttal arra is, hogy szerződéses pozíciójából fakadóan az I. rendű alperestől elvárható volt az együttműködés tanúsítása a szerződéses cél megvalósításába illeszkedő engedélyezési eljárásban [rPtk. 277. § (4) bekezdés]. Megállapította, hogy az I. rendű alperes meg sem kísérelte a kötelemből fakadó együttműködési kötelezettsége teljesítését, kellő időben és a probléma megoldására alkalmas tartalmú tájékoztatást, figyelemfelhívást a felperes jogelődje felé - fellebbezéseit megelőzően - nem tett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!