Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

551/B/1990. AB határozat

a munkanélküli segélyről szóló 114/1988. (XII. 31.) MT rendelet, valamint a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM rendelet alkotmányellenességének vizsgálatáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság Deme Zoltán szarvasi lakos, jogszabályok alkotmányellenességének megállapítására irányuló indítványa alapján meghozta a következő

határozatot.

Az Alkotmánybíróság a munkanélküli segélyről szóló 114/1988. (XII. 31.) MT rendelet, valamint a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM rendelet alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

INDOKOLÁS

1. Deme Zoltán - egy konkrét ügyet alapul véve - indítványt tett a munkanélküli segélyről szóló "114/1989. MT rendelet" [helyesen: 114/1988. (XII. 31.) MT rendelet, (a továbbiakban MT r.)], valamint a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM rendelet (a továbbiakban EüM r.) alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére. Az indítványozó véleménye szerint az említett jogszabályok hátrányosan megkülönböztető módon kirekesztik a megváltozott munkaképességű és munkaképtelen kisiparosokat a szociális ellátások köréből, s ezzel megsértik az Alkotmány 70/A. §-ában biztosított jogokat.

2. Az Alkotmánybíróság az MT r-et illetően a munkaügyi miniszter, az EüM r. tekintetében pedig a népjóléti miniszter álláspontjának kifejtését kérte.

A munkaügyi miniszter véleménye szerint az MT r. az átmenetileg munkahely nélkül maradt munkavállalók támogatását biztosítja. A csökkent munkaképességű személyekről, illetőleg a munkát végezni nem tudó vállalkozókról való gondoskodás a munkanélküli segély rendeltetési körén kívül eső feladat. Ebből következően az MT r. alkotmányellenesnek nem tekinthető.

A Népjóléti Minisztérium államtitkára úgy foglalt állást, hogy a foglalkozási rehabilitáció rendszere munkaviszonyhoz, munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszonyhoz kapcsolódik. Az EüM r. kiadására a Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 6. §. (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján került sor. Ez a szabályozási mód megfelel a nemzetközi gyakorlatnak, s összhangban van az 1986. évi 9. tvr.-rel kihirdetett, a szakmai rehabilitációról és a rokkant személyek foglalkoztatásáról szóló genfi egyezménnyel. Az Alkotmányban deklarált szociális biztonsághoz való jog konkrét érvényesülése több jogszabályi csatornán át történik. Egy-egy jogszabályon tehát nem lehet a szociális ellátással kapcsolatos valamennyi követelményt számon kérni, így az EüM r. - álláspontja szerint - nem alkotmányellenes.

3. A munkanélküli segélyről és a megváltozott munkaképességűek ellátásáról szóló jogszabályokat - mint tartalmilag teljesen eltérő rendeltetésű jogintézményeket - külön-külön kell vizsgálat alá venni.

Az MT r. azok támogatását biztosítja, akik munkahelyüket elvesztették, munkaviszonyuk megszűnt, és a munkaközvetítő szerv nem tud részükre új, megfelelő munkahelyet biztosítani. Ez a jogszabály nem a megváltozott munkaképességű vagy munkaképtelen személyek szociális ellátását szolgálja, hanem a teljesen munkaképes, de a dolgozón kívül álló ok miatt munkanélkülivé váltak támogatását biztosítja.

Ebből következik, hogy az indítványozó által felvetett nézőpontból az MT r. alkotmányellenessége elvileg kizárt. Nem lehet ugyanis a megváltozott munkaképességű kisiparosok hátrányos kirekesztését hibául felróni egy olyan jogszabállyal szemben, amely a megváltozott munkaképességű személyekkel egyáltalán nem foglalkozik.

4. Más a helyzet az EüM r. vonatkozásában. Ez a rendelet kifejezetten arra a célra szolgál, hogy a betegség vagy baleset miatt munkaképességét elvesztett személy megfelelő rehabilitációban részesüljön, s ha ez nem vezet eredményre, akkor szociális ellátást kapjon, feltéve, hogy munkaképesség csökkenése nem olyan mértékű, ami alapot adhat a rokkantsági nyugdíj megállapításához.

Az EüM r. kiadására a Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 6. § (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján került sor.

A Munka Törvénykönyve a munkaviszonyra vonatkozó szabályokat állapítja meg, a munkaviszony alanyainak jogait és kötelességeit rögzíti, személyi hatálya tehát a vállalkozókra csak mint munkáltatókra terjed ki. Mivel a végrehajtási jogszabályok hatálya nem terjedhet túl az alap jogszabályén, nem tekinthető alkotmányellenesnek, hogy az EüM r. a csökkent munkaképességű vagy munkaképtelenné vált vállalkozók tekintetében nem állapít meg szabályokat.

A szociális biztonsághoz való jogot több jogszabály együttesen garantálja. Ennek megfelelően a hatályos jogszabályok a szociális ellátást e körben is lehetővé teszik. Ha a vállalkozó munkaképességének csökkenése eléri a 67 százalékot, ugyanúgy jogosult rokkantsági nyugdíjra, mint a munkaviszonyban állók. Az ennél kisebb mértékű munkaképesség csökkenésből származó hátrányok kiküszöbölésére a rendszeres szociális segélyről, illetőleg az esetenkénti segélyről szóló jogszabályok alkalmazása útján van lehetőség.

5. Az Alkotmánybíróság a fentiekre tekintettel megállapította, hogy az MT r, illetőleg az EüM r. nem alkotmányellenesek, ezért a megsemmisítésükre irányuló indítványt elutasította.

Budapest, 1990. december 19.

Dr. Lábady Tamás s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszky Ödön s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék