Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2008.9.250 A munkáltató a jutalomkeret szétosztásánál differenciálhat, de az egyenlő bánásmód kö­vetelményét meg kell tartania, amelynél a bizonyítási teher külön törvény alapján a munkáltatót terheli [Ktv. 43. §, 2003. évi CXXV. törvény 7. §, 19. §].

A felperes keresetében a 2003. szeptember 5-én kelt alperesi kinevezés módosítás hatályon kívül helyezését, és a jogellenesen megállapított illetménye miatt illetménykülönbözet, valamint kártérítésként elmaradt mozgóbér (eredményarányos jutalom) megfizetését kérte.

A munkaügyi bíróság ítéletével a sérelmezett kinevezés módosítást hatályon kívül helyezte, és kötelezte az alperest 427 200 forint és kamatai megfizetésére. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint a felek között korábban folyt munkaügyi perben a bíróság jogerős ítéletével hatályon kívül helyezte az alperes 2001. október 19-én és 2002. március 1-jén kelt, a felperes illetményét csökkentő (eltérítő) kinevezés módosításait, és az alperest illetménykülönbözet megfizetésére kötelezte. Az alperes a 2003. december 17-én kelt határozatával felmentéssel megszüntette a felperes közszolgálati jogviszonyát, a felperes keresetét elutasító ítéletet a másodfokú bíróság ítéletével hatályon kívül helyezte, és kötelezte az alperest a felperes továbbfoglalkoztatására. Az elsőfokú bíróság szerint ezen ítélet indokolásában a másodfokú bíróság kifejtette, hogy minden alapot nélkülözőnek tartja a felperes kérelmét, miszerint a felmentési járandóságait a teljesítményértékelés nélkül 83,5%-os illetménybeállás helyett 100%-os illetménybeállással kell kiszámítani. A jelen elsőfokú ítélet utalt arra is, hogy ezen bíróság ítéletével már "rendelkezett a felperes felmentéséhez kapcsolódó illetmények és egyéb juttatások megfizetéséről".

A munkaügyi bíróság a perbeli keresetet a Ktv.-t 2003. július 1-jei hatállyal módosító 2003. évi LXV. törvény 129. § (1)-(3) bekezdései, a Ktv. 34. § (4) bekezdése, 43. § (4) bekezdése, 30/A. § (3)-(4) bekezdései alapján tartotta megalapozottnak. Megállapította, hogy az alperes a 2003. szeptember 9-én kelt határozatával - amelyben 2003. július 1-jei hatállyal 83,5%-os alapilletménnyel, illetmény-kiegészítéssel és nyelvpótlékkal 329 800 forintban állapította meg a felperes illetményét - megsértette a 2003. augusztus 11-én kiadott elnöki körlevelet. Eszerint az új illetmények nem lehetnek kevesebbek, mint június 30-án, figyelembe kell venni az előző évi teljesítményértékeléseket, továbbá azoknak, akiknek jó minősítésű az értékelése, az illetménybeállási szintje legfeljebb a Ktv. szerinti illetmény 100%-os szintjéig csökkenthető. Az alperes a 2002. évre szóló 2002. december 12-én kelt teljesítmény értékelésében a felperes teljesítményét jónak, az illetmény beállását 81,43%-ban határozta meg. A felperes a teljesítményértékelés miatt keresettel nem élt, így az elnöki körlevél szerint az illetménye beállását nem lehetett volna 100% alatt megállapítani.

A munkaügyi bíróság nem találta bizonyítottnak az Mt. 4. §-ának megsértésére vonatkozó, továbbá a kártérítés iránti kereseti kérelmeket. Ez utóbbi tekintetében az alperes Közszolgálati Szabályzata, az alperesi utasítás 66. §-a alapján ítélte alaptalannak az igényt, mivel a hivatkozott szabályozás szerint az eredményarányos jutalomra a köztisztviselőnek nem volt alanyi joga, a jutalmat és az arra való jogosultságot a munkáltató differenciáltan állapította meg. Utalt még arra, hogy a felperes a jutalom iránti igényt tévesen érvényesítette kártérítés címén.

A felperes az elsőfokú ítéletnek a keresetét részben elutasító rendelkezése miatt, az alperes a felperes keresetét mindenben elutasító ítélet hozatala iránt élt fellebbezéssel.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és a felperes keresetét teljes egészében elutasította.

A másodfokú bíróság a tényállást kiegészítve megállapította, hogy a felperes a 2000-2003-as években minden évben részesült eredményarányos jutalomban, és ezzel együtt egyetértett ezen igénnyel kapcsolatos elutasító elsőfokú ítéleti állásponttal, kiemelve annak a mérlegelési jogkörben adhatóságát. Nem találta alaposnak az Mt. 4., és 5. §-a megsértésére vonatkozó felperesi hivatkozásokat, mivel a felperes ezek tekintetében tényelőadást sem tett.

Az illetménykülönbözetet illetően a másodfokú bíróság tévesnek minősítette az alperesi körlevél elsőfokú ítéleti értelmezését, mivel a körlevél megfogalmazásából nem következett, hogy annak is 100%-ra kell felemelni az illetményét, akinek 2003. július 1-je előtt 100% alatt volt az illetménye a korábbi illetmény eltérítés miatt.

Egyetértett azzal a felperesi érveléssel, hogy a köztisztviselő 2003. június (helyesen július) 1-jétől megállapított illetménye nem lehetett kevesebb, mint június 30-án. Mivel azonban a korábban folyamatban volt és jogerősen befejezett munkaügyi perben az elsőfokú bíróság a kinevezés módosításokat hatályon kívül helyezte, de a felperes illetményéről rendelkezést nem hozott, emiatt a másodfokú bíróság szerint nem volt helytálló az a felperesi érvelés, miszerint az illetménye (319 300 forint) 2003. június 1-jétől (helyesen július 1-jétől) csökkent volna. Az Mt. 4. §-a megsértése elutasításának körében utalt arra, hogy a felperes erre vonatkozóan bizonyítást sem ajánlott.

A felperes felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésére, és a keresetének helyt adó ítélet hozatalára irányult. Álláspontja szerint őrá mint szakmai

tanácsadóra az illetményeltérítésre vonatkozó Ktv. 43. §-ának (4) bekezdése nem volt alkalmazható, ugyanis szakmai tanácsadóként a besorolása nem az általános szabályok szerint, hanem a Ktv. 30/A. § (3) bekezdésében meghatározottak szerint történhetett. Így egymagában már emiatt jogellenes volt a perbeli 2003. szeptember 9-ei kinevezés módosítása az illetményének 83,5%-os megállapításáról. Megítélése szerint a Ktv. 43. § (4) bekezdésének a köztisztviselő besorolás szerinti illetményétől történő eltérítését megengedő szabályának alkalmazását a Ktv. 43. § (3) bekezdésének szabálya csak a Ktv. 4. számú mellékletében foglaltak szerint számított illetmények esetén teszi lehetővé, így az illetményeltérés a Ktv. 45. § (1) bekezdés f) pontja szerint számított illetményre nem terjeszthető ki.

Utalt arra, hogy a másodfokú bíróság a korábbi ítéletekre hivatkozással nem háríthatta volna el az illetményei összehasonlítását, és helyes mértékének megállapítását, amire egyébként az alperesnek is kötelezettsége állt fenn. Ezek a mulasztások felperes szerint már önmagában jogellenessé teszik a jogerős ítéletet. Kifejtette még, hogy az "érvénytelennek tekinthető" teljesítményértékelés eredményéhez képest aránytalan eltérítést, továbbá annak egyedüliként az elnök általi aláírását joggal való visszaélésnek kellett volna minősíteni, és ezt a másodfokú bíróság ugyancsak elmulasztotta. Az eredményjutalom tekintetében a bírói gyakorlat és a költségvetési törvény megsértésére hivatkozott. Érvelése szerint a juttatás nem jutalomnak, hanem "vitán felül" munkabérnek minősült, az alperes a költségvetési törvényben meghatározott juttatás szétosztására "csak technikai jogosultsággal rendelkezett", ehhez képest az alperes belső szabályozása "aggályos", annak érdemi vizsgálata nélkül a jogerős ítélet törvénysértő. Az őt ért hátrányos megkülönböztetés alátámasztásaként a jelentős aránytalanságra és különbségre hivatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!