BH 2008.9.250 A munkáltató a jutalomkeret szétosztásánál differenciálhat, de az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartania, amelynél a bizonyítási teher külön törvény alapján a munkáltatót terheli [Ktv. 43. §, 2003. évi CXXV. törvény 7. §, 19. §].
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.790/2005/9., Fővárosi Törvényszék Mf.631266/2006/5., Kúria Mfv.10208/2007/4. (*BH 2008.9.250*)
***********
A felperes keresetében a 2003. szeptember 5-én kelt alperesi kinevezés módosítás hatályon kívül helyezését, és a jogellenesen megállapított illetménye miatt illetménykülönbözet, valamint kártérítésként elmaradt mozgóbér (eredményarányos jutalom) megfizetését kérte.
A munkaügyi bíróság ítéletével a sérelmezett kinevezés módosítást hatályon kívül helyezte, és kötelezte az alperest 427 200 forint és kamatai megfizetésére. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.
Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint a felek között korábban folyt munkaügyi perben a bíróság jogerős ítéletével hatályon kívül helyezte az alperes 2001. október 19-én és 2002. március 1-jén kelt, a felperes illetményét csökkentő (eltérítő) kinevezés módosításait, és az alperest illetménykülönbözet megfizetésére kötelezte. Az alperes a 2003. december 17-én kelt határozatával felmentéssel megszüntette a felperes közszolgálati jogviszonyát, a felperes keresetét elutasító ítéletet a másodfokú bíróság ítéletével hatályon kívül helyezte, és kötelezte az alperest a felperes továbbfoglalkoztatására. Az elsőfokú bíróság szerint ezen ítélet indokolásában a másodfokú bíróság kifejtette, hogy minden alapot nélkülözőnek tartja a felperes kérelmét, miszerint a felmentési járandóságait a teljesítményértékelés nélkül 83,5%-os illetménybeállás helyett 100%-os illetménybeállással kell kiszámítani. A jelen elsőfokú ítélet utalt arra is, hogy ezen bíróság ítéletével már "rendelkezett a felperes felmentéséhez kapcsolódó illetmények és egyéb juttatások megfizetéséről".
A munkaügyi bíróság a perbeli keresetet a Ktv.-t 2003. július 1-jei hatállyal módosító 2003. évi LXV. törvény 129. § (1)-(3) bekezdései, a Ktv. 34. § (4) bekezdése, 43. § (4) bekezdése, 30/A. § (3)-(4) bekezdései alapján tartotta megalapozottnak. Megállapította, hogy az alperes a 2003. szeptember 9-én kelt határozatával - amelyben 2003. július 1-jei hatállyal 83,5%-os alapilletménnyel, illetmény-kiegészítéssel és nyelvpótlékkal 329 800 forintban állapította meg a felperes illetményét - megsértette a 2003. augusztus 11-én kiadott elnöki körlevelet. Eszerint az új illetmények nem lehetnek kevesebbek, mint június 30-án, figyelembe kell venni az előző évi teljesítményértékeléseket, továbbá azoknak, akiknek jó minősítésű az értékelése, az illetménybeállási szintje legfeljebb a Ktv. szerinti illetmény 100%-os szintjéig csökkenthető. Az alperes a 2002. évre szóló 2002. december 12-én kelt teljesítmény értékelésében a felperes teljesítményét jónak, az illetmény beállását 81,43%-ban határozta meg. A felperes a teljesítményértékelés miatt keresettel nem élt, így az elnöki körlevél szerint az illetménye beállását nem lehetett volna 100% alatt megállapítani.
A munkaügyi bíróság nem találta bizonyítottnak az Mt. 4. §-ának megsértésére vonatkozó, továbbá a kártérítés iránti kereseti kérelmeket. Ez utóbbi tekintetében az alperes Közszolgálati Szabályzata, az alperesi utasítás 66. §-a alapján ítélte alaptalannak az igényt, mivel a hivatkozott szabályozás szerint az eredményarányos jutalomra a köztisztviselőnek nem volt alanyi joga, a jutalmat és az arra való jogosultságot a munkáltató differenciáltan állapította meg. Utalt még arra, hogy a felperes a jutalom iránti igényt tévesen érvényesítette kártérítés címén.
A felperes az elsőfokú ítéletnek a keresetét részben elutasító rendelkezése miatt, az alperes a felperes keresetét mindenben elutasító ítélet hozatala iránt élt fellebbezéssel.
A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és a felperes keresetét teljes egészében elutasította.
A másodfokú bíróság a tényállást kiegészítve megállapította, hogy a felperes a 2000-2003-as években minden évben részesült eredményarányos jutalomban, és ezzel együtt egyetértett ezen igénnyel kapcsolatos elutasító elsőfokú ítéleti állásponttal, kiemelve annak a mérlegelési jogkörben adhatóságát. Nem találta alaposnak az Mt. 4., és 5. §-a megsértésére vonatkozó felperesi hivatkozásokat, mivel a felperes ezek tekintetében tényelőadást sem tett.
Az illetménykülönbözetet illetően a másodfokú bíróság tévesnek minősítette az alperesi körlevél elsőfokú ítéleti értelmezését, mivel a körlevél megfogalmazásából nem következett, hogy annak is 100%-ra kell felemelni az illetményét, akinek 2003. július 1-je előtt 100% alatt volt az illetménye a korábbi illetmény eltérítés miatt.
Egyetértett azzal a felperesi érveléssel, hogy a köztisztviselő 2003. június (helyesen július) 1-jétől megállapított illetménye nem lehetett kevesebb, mint június 30-án. Mivel azonban a korábban folyamatban volt és jogerősen befejezett munkaügyi perben az elsőfokú bíróság a kinevezés módosításokat hatályon kívül helyezte, de a felperes illetményéről rendelkezést nem hozott, emiatt a másodfokú bíróság szerint nem volt helytálló az a felperesi érvelés, miszerint az illetménye (319 300 forint) 2003. június 1-jétől (helyesen július 1-jétől) csökkent volna. Az Mt. 4. §-a megsértése elutasításának körében utalt arra, hogy a felperes erre vonatkozóan bizonyítást sem ajánlott.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!