Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2008.12.329 Nem sért személyhez fűződő jogot, ha egy politikus nyilatkozatát - esetleg valódi szándékától is eltérően - tartalmi jegyek alapján értelmezik és a nyilatkozattal szemben elmarasztaló ellenvéleményt fogalmaznak meg [Ptk. 76. §, 78. §].

A jogerős ítélet alapjául szolgáló tényállás szerint a felperes a Fővárosi Közgyűlés FIDESZ-MKDSZ képviselő csoportja vezetőjeként 2005. február 11-én "Tiltakozás a szovjet megszállás átértékelése ellen" címmel közleményt juttatott el az MTI-hez. A közlemény szerint: "A fővárosi FIDESZ-MKDSZ frakció felszólítja Demszky Gábor főpolgármestert, Schiffer János főpolgármester-helyettest, Molnár Gyula budapesti biztost és Hiller István MSZP pártvezért, hogy ne ünnepelje Magyarország szovjet megszállását, mert ezzel sérti több százezer meghurcolt magyar áldozat emlékét. Felhívjuk az MSZP-SZDSZ vezető politikusainak figyelmét arra, hogy bár egyesek valóban felszabadulásként élték meg a bevonulást, a szovjet megszállás alatt több mint ötvenezer nőt erőszakoltak meg Budapesten, rengeteg civil férfit agyonlőttek vagy zaklattak, kifosztották a pincébe menekülő családokat. A szovjet megszállás rémtetteit fél évszázadon keresztül titkolták, de ez nem hatalmazza fel arra a felelős politikusokat, hogy átértékeljék a múltat. Nem hagyhatjuk, hogy a szovjet birodalom 45 éves elnyomása és a kommunizmus lelki, gazdasági, szellemi terrorja nyom nélkül eltűnjön történelmi emlékezetünkből".

A felperes felhívására válaszul 2005. február 14-én tizennyolc személy, köztük az alperesek "Egyes budapestiek levele" címmel válaszközleményt juttattak el az MTI-hez, amely a következőket tartalmazta: "K. A. a fővárosi FIDESZ-MKDSZ frakcióvezetője, a FIDESZ hivatalos honlapján is közzétett nyilatkozatában frakciója nevében nyilvánosan tiltakozott Budapest fasizmus alóli felszabadulásának megünneplése ellen, bár K. szerint egyesek valóban felszabadulásként élték meg a bevonulást. Valóban csak egyesek élhették meg a felszabadulást, a többiek elpusztultak a nyilas uralom és az ostrom alatt. A FIDESZ-MKDSZ frakció ezzel a nyilatkozattal azok mellé állt, akik hatvan évvel ezelőtt feláldozták Budapestet, hogy még néhány hétig fennmaradhasson a magyarországi nyilas hatalom és a náci birodalom. A FIDESZ-MKDSZ ezzel a nyilatkozattal csatlakozott a budapesti gettó felszabadulásáról való megemlékezésről kivonuló MIÉP frakcióhoz. A nácimosdatásnak és a nyilasmentegetésnek semmi helye a közéletben. Mi, egyes budapestiek, elvárjuk, hogy a FIDESZ-MKDSZ frakció zárja ki K. A.-t, egyúttal kérjen bocsánatot a város lakóitól. Mi, egyes budapestiek, elvárjuk, hogy Orbán Viktor kövesse meg a város lakóit párttársa nácizmust megbocsátó, a felszabadítást megünneplőket elítélő nyilatkozatáért. Mi, egyes budapestiek, követeljük, hogy a Fővárosi Önkormányzat, a demokratikus pártok frakciói, a Fővárosi Önkormányzat munkatársai nyilvánosan szakítsanak meg minden együttműködést K. A-val".

A felperes (K. A.) keresetében az alperesek által is aláírt nyilatkozat miatt becsülete és jóhírneve megsértésének megállapítását, egyéb jogkövetkezmények alkalmazását és az alperesek 4 800 000 forint, majd leszállított keresetében 1 600 000 forint nem vagyoni kártérítésben marasztalását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Az elsőfokú bíróság a csatolt nyilatkozatok alapján megállapította, hogy a peres felek között alapvetően történeti, politikai kérdésekben kialakult vitáról van szó, amelyben nem lehet a bíróság feladata, hogy azt bármilyen formában értékelje. Ugyanarról a jelenségről egyidejűleg többféle vélemény is jogszerűen kifejthető. Az alperesek a felperes politikai, történeti megnyilvánulását értékelték, arról fejtették ki véleményüket. E vélemény negatív, igen éles, illetve erőteljes, azonban az nem lépte túl a politikai közszereplővel szemben megengedhető, az átlagosnál tágabb véleménynyilvánítás határait. Az alperesek levele nem értékelhető úgy, hogy a felperesről állították volna, hogy akár nácibarát vagy nyilas eszmékkel rokonszenvező személy lenne. A nyílt levél csupán a felperes kifejtett nézeteit kritizálta.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és megállapította, hogy az alperesek a 2005. február 14-én az MTI-nek megküldött közös levelükben annak a hamis látszatnak a keltésével, hogy a felperes az MTI-hez 2004. február 11-én eljuttatott közleményében "nácimosdatás"-t, "nyilasmentegetés"-t, "nácizmust megbocsátó" tartalmú nyilatkozatot tett, valamint azon felhívásukkal, hogy a Fővárosi Önkormányzat demokratikus pártjainak frakciói és a Fővárosi Önkormányzat munkatársai nyilvánosan szakítsanak meg minden együttműködést K. A-val, megsértették a felperes becsület és jóhírnév védelméhez fűződő személyiségi jogait. Az alpereseket a további jogsértéstől eltiltotta és kötelezte őket, hogy az ítélet jogsértést megállapító rendelkezését 15 napon belül, közlemény formájában juttassák el az MTI-hez és ebben egyidejűleg kérjenek bocsánatot a felperestől a jogsértésért. Kötelezte továbbá az alpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg a felperesnek 15 napon belül 800 000 forint nem vagyoni kárt és ennek 2005. február 15-étől a kifizetés napjáig járó törvényes mértékű kamatát. Ezt meghaladóan az elsőfokú ítéletet a per főtárgya tekintetében helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolása szerint tévedett az elsőfokú bíróság, amikor az alperesek által is aláírt és a felperes által sérelmezett közlések tekintetében azt állapította meg, hogy azok nem a felperes személyét érintik, hanem csak nézeteit kritizálják. A Ptk. 85. § (1) bekezdésre és a PK 12. számú állásfoglalásra hivatkozva rámutatott arra, hogy a nyílt levél a felperest név szerint említi és a nácimosdatásra, nyilasmentegetésre, a nácizmust megbocsátó magatartásra vonatkozó kitételek a felperes személyével kapcsolatban fogalmazódtak meg. Ezért a felperes jogosult volt e kitételek miatt személyhez fűződő jogainak megsértése miatt igényt érvényesíteni.

Az elsőfokú bíróság álláspontjától eltérően az alperesek közleményét nem egy történelmi vitában kifejtett véleménynek tekintette, ami mellőzhetővé tenné annak felülbírálatát. A felperes a közleményének címe szerint is a szovjet megszállás átértékelése ellen tiltakozott és arra szólította fel a nyilatkozatában megnevezett személyeket, hogy ne ünnepeljék Magyarország szovjet megszállását, mert ezzel sértik több százezer meghurcolt magyar áldozat emlékét, függetlenül attól, hogy egyesek valóban felszabadulásként élték meg a bevonulást, ami azonban megszálláshoz vezetett, amely során sokakat megerőszakoltak, agyonlőttek és kifosztottak. Az alperesek reagálását akkor lehetne történelmi vitának minősíteni, ha a szovjet csapatok bevonulásával kapcsolatos felperesi álláspontot vitatták volna, kifejtve érveiket, hogy miért nem megszállás, hanem felszabadulás történt és miért indokolt az ünneplés. Az alperesek azonban nem ezt tették, hanem a felperes személyét sértően minősítették. A jogerős ítélet ezért annak tulajdonított jelentőséget, hogy a felperes a nyilatkozatával okot adott-e az alperesek által tett sértő megállapításokra, azaz tartalmaz-e a felperes közleménye a nácimosdatásra, nyilasmentegetésre utaló kitételeket. A felperes közleménye sem a náci bűnösök tevékenységével, sem a nyilasok által elkövetett bűnökkel nem foglalkozott, kizárólag a szovjet bevonulás évfordulójának megünneplésével kapcsolatban fejtette ki ellenvéleményét. Az alperesek mégis olyan üzenetet fogalmaztak meg levelükben, mintha a felperes a fenti tartalmú közleményt adta volna ki. Ezért megállapítható, hogy az alperesek minden ténybeli alapot nélkülözve marasztalták el a felperest. A jogerős ítélet emellett rámutatott arra is, hogy a felperesnek a szovjet csapatok bevonulásával kapcsolatos értékítélete megfelel a történelemkönyvek oktatási anyagának. Ezért az alperesek által a felperessel kapcsolatban megfogalmazott értékítélet önkényes és indokolatlan volt, ellentmond a logikus következtetés szabályainak, ezért az a tágabb értelemben vett tűréshatáron is túlment, melyet a politikai közszereplő sem köteles eltűrni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!