Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2012.6.139 A 2010. május 1. napja előtt elkövetett bűncselekménynek az ezt az időpontot követő elbírálása idején hatályos büntetőtörvény visszaható erejű alkalmazására - a bűncselekményre irányadó különös részi büntetési tétel változatlansága mellett - nem ad alapot az a körülmény, hogy az elbíráláskori törvény szerint pénzmellékbüntetés kiszabása már nem lehetséges; ugyanis az elbíráláskori törvény a szabadságvesztés kiszabása mellett a pénzbüntetés, mint főbüntetés kiszabását is lehetővé teszi, és e pénzbüntetés kiszabható legnagyobb mértéke a korábban hatályos törvény szerinti pénzmellékbüntetés maximumánál magasabb összegű [Btk. 2. §, 38. § (4) bek.].

A városi bíróság a 2010. március 23. napján kelt ítéletével az I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki a Btk. 319. § (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bekezdés b) pontja szerint minősülő, folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntettében, valamint a Btk. 276. §-a szerinti, folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségében. Ezért őt halmazati büntetésül egy év hat hónapi börtönbüntetésre, valamint 5 000 000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte, a szabadságvesztés végrehajtását három évi próbaidőre felfüggesztette. Ellenben a csalás bűntettének vádja alól a terheltet felmentette.

Az elsőfokú határozatot a megyei bíróság a 2011. május 20. napján meghozott és ugyanakkor jogerőre emelkedett ítéletével megváltoztatta, az I. rendű terheltet a folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségének vádja alól felmentette; a vele szemben kiszabott szabadságvesztést egy évi börtönbüntetésre, a pénzmellékbüntetés összegét 1 000 000 forintra enyhítette; a büntetés halmazati jellegére utalást mellőzte.

A hűtlen kezelés alapját képező jogerős ítéleti tényállás lényege a következő:

K. városának és a vonzáskörzetébe tartozó településeknek a vízellátását és szennyvízkezelését 1997. március 31. napjáig a Vízmű Vállalat végezte.

E vállalat megszűnését követően az önkormányzat és a vonzáskörzetbe tartozó további 36 település önkormányzata létrehozta a K.-V. Kft.-t, és a továbbiakban ez a kft. biztosította az érintett települések vízellátását és végezte a szennyvíztisztítását.

A kft. ügyvezetője 1997 áprilisától 2002. májusig terjedő időben az I. rendű terhelt volt.

A K.-V. Kft. a területén található szennyvízcsatornákba kerülő szennyvizet öt telephelyen tisztította.

A szennyvízkezeléshez olyan vegyi anyagra volt szükség, ami kiszorította a vizet a préselt iszapból, ezzel annak térfogatát csökkentette. Erre a célra a Vízmű Vállalatnál az ún. Zetag 75. típusú vegyszert használták. Ebben az időszakban több más cég mellett a vegyszer egyik rendszeres szállítója a II. rendű terhelt ügyvezetése alatt álló K.-D. Kft. volt.

Az I. rendű terhelt - miután a K.-V. Kft. ügyvezetője lett - a szennyvíztisztításhoz szükséges vegyszer-megrendelést saját hatáskörében intézte, az általa meghatározott mennyiséget kizárólag ő rendelte meg, a "megörökölt" beszállítói körből pedig kizárólag a vele több évtizedes ismeretségben álló, a II. rendű terhelt által vezetett kft.-t választotta ki. Később - 1998. évtől kezdve - a vegyi anyagokat a II. rendű terhelt élettársa, a III. rendű terhelt által vezetett, de ténylegesen a II. rendű terhelt által irányított viszontforgalmazó bt.-től rendelte meg. Kezdetben írásban, később szóban adott megrendelést a II., illetve a III. rendű terhelt által működtetett gazdasági társaságnak, és ő utalványozta a beérkező számlákat is.

Az I. rendű terhelt már a korábbi beosztásánál fogva is tisztában volt azzal, hogy a vegyszer beszerzése leggazdaságosabban a hazai főforgalmazótól, az A. C. Kft.-től, illetőleg jogutódjától, a C. Kft.-től történhet.

A C. Kft. 1997. szeptember 26-án egy telefaxon küldött értesítésben tájékoztatta a K.-V. Kft. műszaki igazgatóját a szóban levő vegyszerre vonatkozó árajánlatukról is és egy új típusú, a felhasználási költségek esetleges csökkentésére alkalmas vegyszer kipróbálására is ajánlatot tett.

A K.-V. Kft.-hez érkező telefax az ügyvezető igazgató, vagyis az I. rendű terhelt szignálása után került a műszaki igazgatóhoz, aki ezt követően több alkalommal felvetette az I. rendű terheltnek, hogy ki kellene próbálni a C. Kft. által javasolt új vegyszert, illetve a szállítók kiválasztása során figyelembe kellene venni ennek a Kft.-nek az árajánlatát. Az I. rendű terhelt azonban a felvetést figyelmen kívül hagyva továbbra is ugyanazon két gazdasági társaságtól szerezte be a vegyi anyagokat.

A közvetítő útján történő beszerzés az árrés többszöröződése folytán a vegyszer árát lényegesen megdrágította. A szállító gazdasági társaságok ugyanis a vegyszer egy részét a C. Kft.-től, más részét pontosan meg nem állapítható módon és forrásból szerezték be. Az I. rendű terhelt a döntéshozatala során figyelmen kívül hagyta azt a kötelezettségét, hogy a társaság gazdálkodását hatékonyan, a költségek legalacsonyabb szintre történő leszorításával kell folytatnia. Ezáltal az I. rendű terhelt megrendelésekkel kapcsolatos magatartása következtében a K.-V. Kft. 11 835 250 forint összegű vagyoni hátrányt szenvedett.

A másodfokú bíróság ítéletének jogi indokolásában kifejtette: a terhelt önmagában azzal, hogy minden érdemi indok nélkül viszonteladót iktatott be, az ésszerű gazdasági kockázatvállalás határait messze túllépte, hiszen a pluszként jelentkező indokolatlan árrés miatt közel kétszeres árat fizetett a sértett kft. ugyanazért a vegyszermennyiségért. Büntetőjogi felelőssége tehát azon alapszik, hogy személyes kapcsolatai érdekében teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a költséghatékony gazdálkodás szempontjait, holott tudta: közvetlenül a főforgalmazótól ugyanez a vegyszer fele áron lenne beszerezhető. Magatartásának hátrányos anyagi következményeibe legalábbis belenyugodva tevékenykedett öt éven keresztül.

A pénzmellékbüntetés mérséklése kapcsán arra utalt a megyei bíróság, hogy a Btk. 2. §-ára figyelemmel a terheltre nézve összességében kedvezőbb, a cselekmény elkövetése idején hatályos anyagi jogi szabályokat alkalmazta.

A másodfokú ítélet ellen a hűtlen kezelés vádja alóli felmentése, a megítélt polgári jogi igény elutasítása érdekében az I. rendű terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

Érvei szerint a másodfokú bíróság részben a Btk. 2. §-ának, részben a büntetőjog más szabályának sérelmével - a vádhoz kötöttség elvét megsértve - állapította meg a terhelt bűnösségét.

A vádirat ugyanis nem tartalmazta, hogy a terhelt tisztában volt a főforgalmazó létezésével és az olcsóbb beszerzés lehetőségével.

Emellett a másodfokú bíróság indokolási kötelezettségének megsértésére is hivatkozott, mert nem adott számot arról, hogy a terhelt honnan tudott a főforgalmazóról, annak olcsóbb árairól.

Anyagi jogszabálysértésnek tekintette, hogy a megyei bíróság ugyan utalt a Btk. 2. §-ára, amikor a pénzmellékbüntetés összegét mérsékelte, azonban figyelmen kívül hagyta, hogy a másodfokú határozat meghozatalakor a Btk. a mellékbüntetések között a pénzmellékbüntetést már nem tartalmazta, így azt nem enyhítenie, hanem mellőznie kellett volna.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!