Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2021.6.173 A munkaviszonyt létesítő munkaszerződés az Mt. 45. § (1) bekezdésében foglalt kötelező tartalmi elemekben való megállapodással jön érvényesen létre. Amennyiben munkavédelmi szempontból a foglalkoztatás nem szabályos, ez nem eredményezi a munkaszerződés semmisségét. A munkaszerződés érvénytelenségével nem azonos a foglalkoztatás jogellenessége [A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 45. § (1) bekezdése].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felek között 2017. június 16-án kelt munkaszerződés szerint a felperes 2017. június 19-től határozatlan idejű munkaviszonyban állt az alperessel. Munkaszerződésében 6 hónap próbaidőt kötöttek ki, napi 8 órás munkaidő meghatározása mellett. Munkába állását követően a felperes több alkalommal kifogásolta a munkavégzés körülményeit, valamint azt, hogy az alperes munkaköri alkalmassági vizsgálatra nem küldte el a munkába állást megelőzően, munkavédelmi oktatásban sem részesítette. A felek között több e-mail-váltás is történt ezzel kapcsolatban.

[2] 2017. július 11-én délelőtt 10 óra körül a felperes személyesen átadta Á. L. részére a felmondását. Az ügyvezető aznap 10 óra 55 perckor küldött e-mailben tájékoztatta a felperest arról, hogy felmondását elfogadták, bár az abban írtakkal nem értenek egyet. Egyúttal közölte a felperessel, hogy még aznap megkapja az elszámolást, amely 11 óra 55 perckor megtörtént.

[3] Az alperes 2017. július 11-én kelt intézkedésével azonnali hatállyal, próbaidő alatt megszüntette a felperes munkaviszonyát a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) 79. § (1) bekezdés a) pontja alapján. Ezt 11 óra 45 perckor adta át, a felperes pedig kézírásával rögzítette, hogy aznap teljeskörűen elszámolt, munkaeszközeit leadta, de a munkáltató felmondását nem fogadta el.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[4] A felperes módosított keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a munkaviszonyát. Ennek jogkövetkezményeként az Mt. 29. § (2) bekezdése alapján egyhavi távolléti díjnak megfelelő összegű 346 000 forint felmondási időre járó járandóságát kérte, valamint egy- havi távolléti díjat kártérítésként, 300 000 forintot sérelemdíjként, szerződésen kívüli károkozás címén pedig 346 000 forintot igényelt.

[5] Álláspontja szerint munkaszerződése semmis, mert az alperes a munkába állása előtt nem végezte el a munkaköri alkalmassági vizsgálatot, nem részesítette munkavédelmi oktatásban. Az érvénytelen szerződésben kikötött próbaidő szintén semmisnek tekintendő, amelyre az alperes nem alapozhatta volna a felperes munkaviszonyának megszüntetését. Az érvénytelen megállapodással létrejött munkaviszonyt az alperes köteles lett volna azonnali hatállyal megszüntetni. A próbaidőt utólag kötötte ki az alperes, mivel a felperes valójában már 2017. június 15-től dolgozott. A felperes hivatkozott a 33/1998. (VI. 24.) NM rendeletben írtakra is. Érvelése szerint a munkáltató megsértette az Mt. 6. § (2) bekezdését, a jóhiszemű és tisztességes eljárás követelményét, valamint az egyenlő bánásmódról szóló 2003. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Ebktv.) 5. §-ában írt hátrányos megkülönböztetést is megvalósította.

[6] Álláspontja szerint sérelemdíjra jogosult, mivel az alperes nem biztosította a biztonságos munkavégzés feltételeit.

[7] A szerződésen kívüli károkozás iránti igénye körében arra hivatkozott, hogy a munkaviszony megszüntetését követően elvégezte a munkavédelmi technikusi képzést annak érdekében, hogy másik munkaviszonyt nagyobb eséllyel tudjon létesíteni, emellett nyelvtanfolyamra is beiratkozott, ezeknek pedig költsége volt.

[8] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Hivatkozása szerint a munkaviszony megszüntetés jogszerű próbaidőn belül. A felperest nem érte személyiségi jogsérelem, nem sérült emberi méltósága, munkavédelemhez való joga és jó hírneve.

Az első- és a másodfokú bíróság ítélete

[9] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Utalt az Mt. 42. § (1) bekezdésére, valamint a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 49. § (1) bekezdésére és a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet előírásaira.

[10] Álláspontja szerint külön jogszabály meghatározhatja, hogy bizonyos munkakörök csak jogszabály, vagy a munkáltató által előírt végzettséggel, képesítéssel tölthetők be. Amennyiben a munkavállaló az előírt végzettséggel, képesítéssel nem rendelkezik, abban az esetben az adott munkakörre létrejött munkaviszony érvénytelen, az Mt. 27. §-a alapján semmis.

[11] A perbeli esetben a felperes üzemvezetői munkakör betöltésére pályázott az alpereshez. E munkakört illetően nincs olyan jogszabály, amely képesítési követelményt írna elő, és arra sem merült fel adat, hogy a munkáltató rendelkezne Kollektív Szerződéssel, amely külön képesítési követelményt határozott volna meg. A munkáltató által előírt képesítés, végzettség hiányának jogkövetkezménye egyébként a munkaviszony felmondással való megszüntetése lehetett volna.

[12] Fentiek alapján a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az alperes érvényes munkaszerződést kötött a felperessel akkor is, ha előzetesen nem végeztetett munkaköri alkalmassági vizsgálatot, és a felperest nem részesítette munkavédelmi oktatásban.

[13] Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felek által 6 hónapi időtartamra kikötött próbaidő az Mt. 45. § (5) bekezdésébe ütközik, figyelemmel arra, hogy annak tartama legfeljebb 3 hónapig terjedő lehet. A próbaidőkikötés 3 hónapot meghaladó időtartama tekinthető semmisnek, ez azonban nem teszi semmissé magát a próbaidő kikötését. Így a munkaviszony létesítését követő 3 hónapon belül bármelyik fél, indokolás nélkül megszüntethette a munkaviszonyt.

[14] A felperes - alperes által sem vitatottan - 2017. július 11-én délelőtt 11 óra körül személyesen átadta a felmondását Á. L. ügyvezető részére, aki először az átvételt megtagadta, azonban még aznap 10 óra 55 perckor a felperesnek küldött e-mailben arról tájékoztatta, hogy aznap sor kerül az elszámolásra, ami 11 óra 55 perckor megtörtént. Ezt követően adta át az alperes a felperesnek a saját nyilatkozatát a munkaviszony azonnali hatályú megszüntetéséről.

[15] Fentiekből következően nem vonható le az a következtetés, hogy az alperes jogellenesen szüntette meg a felperes munkaviszonyát, mert a felperes felmondása előbb kiváltotta a kívánt joghatást, a munkaviszony megszűnését. Ezért a felperesnek az alperes jogviszony megszüntetésére alapított igényei nem alaposak, úgymint az egyhavi felmondási idő és egyhavi távolléti díj mint kártérítés. A felperes nem tarthat igényt a szerződésen kívüli károkozás címén a munkavédelmi technikusi képzésének költségére sem, mivel nem róható fel az alperesnek, hogy a munkaviszony megszűnését követően a felperesnek nem sikerült rögtön elhelyezkednie.

[16] A bíróság nem látott megállapíthatónak felperes javára sérelemdíjat. A felperes által e körben előadottak nem merítik ki a személyiségi jogi jogsértést, valamint nem jelölt meg olyan konkrét tényeket sem, amelyek személyiségi jogsérelmet okoztak volna számára. A felperes jó hírnevének megsértésével kapcsolatban sem jelölt meg konkrét tényeket.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!