T/5006. számú törvényjavaslat indokolással - Az országgyűlési képviselők választásáról
2011. évi CCIII. törvény
Az Országgyűlés
• alapozva Magyarország népképviseleten alapuló törvényhozási hagyományaira;
• garantálva, hogy hazánkban a közhatalom forrása a nép, amely hatalmát elsősorban választott képviselői útján, a választók akaratának szabad kifejezését biztosító választáson gyakorolja;
• biztosítva a választópolgárok jogát az általános és egyenlő választójoghoz, továbbá a közvetlen és titkos szavazáshoz;
• tekintettel arra, hogy a pártok közreműködnek a nép akaratának kialakításában és kinyilvánításában;
• elismerve, hogy a Magyarországon élő nemzetiségek államalkotó tényezők, és Alaptörvényben biztosított joguk az országgyűlés munkájában való részvétel;
• garantálva továbbá, hogy a határainkon kívül élő magyar állampolgárok a politikai közösség részesei
az Alaptörvény végrehajtására, az Alaptörvény XXIII. cikk (1), (4) és (6) bekezdése és 2. cikk (1) és (2) bekezdése alapján, a magyar országgyűlési képviselők választásának anyagi jogi szabályairól a következő törvényt alkotja.
1. Értelmező rendelkezések
1. §
E törvény alkalmazásában:
lakóhely: a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény szerinti lakóhely, lakóhellyel nem rendelkező állampolgár esetében a tartózkodási hely. párt: a pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló törvény alapján létrehozott és nyilvántartásba vett szervezet.
2. A választójog
2. §
(1) A választójog gyakorlása a választópolgár szabad elhatározásán alapul.
(2) Az országgyűlési képviselők választásán a névjegyzékben szereplő választópolgárok gyakorolhatják választójogukat.
3. Az országgyűlési képviselők száma
3. §
(1) Az országgyűlési képviselők száma százkilencvenkilenc.
(2) Százhat országgyűlési képviselőt egyéni választókerületben, kilencvenhárom országgyűlési képviselőt országos listán választanak.
4. Az egyéni választókerületek
4. §
(1) Minden egyéni választókerületben egy országgyűlési képviselő választható.
(2) Az egyéni választókerületeket úgy kell kialakítani, hogy
a) azok ne lépjék át a megyehatárokat, valamint a főváros határát;
b) azok összefüggő területet alkossanak.
c) a választásra jogosultak száma megközelítően azonos legyen.
(3) A település két vagy több egyéni választókerületre osztható, ha a választásra jogosultak száma meghaladja az egyéni választókerületek választásra jogosultjainak átlagos számát.
(4) Az egyéni választókerület választásra jogosultjainak száma az egyéni választókerületek választásra jogosultjainak országos számtani átlagától tizenöt százaléknál nagyobb mértékben - a földrajzi, nemzetiségi, történelmi, vallási és egyéb helyi sajátosságokat, valamint a népességmozgást is figyelembe véve - kizárólag a (2) bekezdés a) és b) pontjában foglaltak érvényesülése érdekében térhet el.
(5) A megyékben és a fővárosban az egyéni választókerületek számát e törvény 1. számú melléklete, sorszámát, székhelyét és területi beosztását a 2. számú melléklete tartalmazza.
(6) Ha a (4) bekezdésben foglalt eltérés a népességmozgás következtében meghaladja a húsz százalékot, az Országgyűlés e törvény 2. számú mellékletét módosítja. Az általános országgyűlési választást megelőző év első napja és az általános országgyűlési választás befejezése közötti időben nem kerülhet sor a 2. számú melléklet módosítására.
(7) Amikor az Országgyűlés a megyehatárok, vagy a főváros határának megváltoztatásáról dönt, egyidejűleg gondoskodik az egyéni választókerületek határainak megváltoztatásáról.
5. Egyéni választókerületi jelölt állítása
5. §
(1) Az egyéni választókerületben képviselőjelölt
a) párt jelöltjeként, vagy
b) független jelöltként indulhat.
(2) Két vagy több párt közös jelöltet is állíthat.
(3) Egy személy csak egy egyéni választókerületben fogadhat el jelölést.
6. §
(1) Az egyéni választókerületben a jelöléshez legalább ezerötszáz, az adott egyéni választókerület névjegyzékében szereplő választópolgár ajánlása szükséges.
(2) Minden névjegyzékben szereplő választópolgár csak egy egyéni választókerületi jelöltet ajánlhat, és csak abban az egyéni választókerületben, amelyben a lakóhelye van.
(3) Aki egy jelöltet több ajánlással támogat, vagy aki több jelöltre ad le ajánlást, annak - a már jogerősen nyilvántartásba vett jelöltre leadott ajánlása kivételével - valamennyi ajánlása érvénytelen.
6. Országos lista állítása
7. §
Országos lista pártlistaként vagy nemzetiségi listaként állítható.
8. §
(1) Pártlistát az a párt állíthat, amely - legalább kilenc megyében és Budapesten - legalább huszonhét egyéni választókerületben önállóan jelöltet állított.
(2) Két vagy több párt közös egyéni választókerületi jelöltek alapján - ugyanazon pártok részvételével - közös pártlistát állíthat.
(3) Egy párt csak egy - önálló vagy közös - pártlista állításában vehet részt.
(4) Pártlistán legfeljebb háromszor annyi jelölt szerepelhet, mint az országos listán megszerezhető mandátumok száma.
9. §
(1) Az országos nemzetiségi önkormányzat nemzetiségi listát állíthat.
(2) A nemzetiségi lista állításához a névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választópolgárok legalább egy százalékának ajánlása, de legfeljebb ezerötszáz ajánlás szükséges.
(3) A nemzetiségi listán a névjegyzékben az adott nemzetiség választópolgáraként szereplő választópolgár lehet jelölt.
(4) A nemzetiségi listán legalább három jelöltnek kell szerepelnie.
(5) Két vagy több országos nemzetiségi önkormányzat nem állíthat közös nemzetiségi listát.
10. §
(1) Egy személy csak egy országos listán fogadhat el jelölést.
(2) Párt által egyéni választókerületben jelölt személy csak ugyanazon párt pártlistáján szerepelhet.
(3) Ha az országos listáról egy jelölt kiesik, helyére az országos listán soron következő jelölt lép.
7. A szavazás
11. §
Az országgyűlési képviselők választása egyfordulós.
12. §
(1) A magyarországi lakóhellyel rendelkező választópolgár
a) egy egyéni választókerületi jelöltre és
b) egy pártlistára szavazhat.
(2) A magyarországi lakóhellyel rendelkező, névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választópolgár
a) egy egyéni választókerületi jelöltre és
b) nemzetiségének listájára, ennek hiányában egy pártlistára szavazhat.
(3) A magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választópolgár egy pártlistára szavazhat.
8. A választás eredményének a megállapítása
13. §
Az egyéni választókerületben az a jelölt lesz országgyűlési képviselő, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapta.
14. §
(1) Nem szerezhet mandátumot az a pártlista, amely a pártlistákra és a nemzetiségi listákra leadott összes érvényes szavazat legalább öt százalékát nem érte el.
(2) A közös pártlista nem szerezhet mandátumot, ha a pártlistákra és a nemzetiségi listákra leadott összes érvényes szavazat legalább tíz százalékát, kettőnél több párt által állított közös pártlista esetében legalább tizenöt százalékát nem érte el.
(3) Nem szerezhet mandátumot az a nemzetiségi lista, amely a 16. § d) pontja szerint megállapított kedvezményes nemzetiségi mandátum megszerzéséhez szükséges szavazatszámot nem érte el.
15. §
(1) Töredékszavazatnak minősül az egyéni választókerületben
a) a mandátumot nem szerző jelöltre leadott szavazat, valamint
b) a mandátumot szerző jelölt szavazataiból a második legtöbb szavazatot elérő jelölt eggyel növelt szavazatainak kivonása után fennmaradó szavazatszám.
(2) Ha az egyéni választókerületben a legtöbb szavazatot két vagy több jelölt egyenlő szavazatszámmal szerzi meg, töredékszavazatnak minősül az adott egyéni választókerületben minden egyéni választókerületi jelöltre leadott szavazat.
(3) Az önálló pártlista töredékszavazatainak a párt önálló egyéni választókerületi jelöltjeinek töredékszavazatai számítanak.
(4) A közös pártlista töredékszavazatainak a pártlista állításában részt vevő pártok közös -ugyanazon pártok részvételével állított - egyéni választókerületi jelöltjeinek töredékszavazatai számítanak.
(5) Az a párt, amelyik a pártlistás szavazataival nem éri el a 14. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott százalékot
a) elveszti az egyéni választókerületekben elért töredékszavazatait,
b) nem szerez mandátumot az országos listán.
16. §
Az országos listáról megszerezhető mandátumokat a következő eljárás szerint kell kiosztani: a) a 14. § (1) és (2) bekezdése alapján mandátumszerzésre jogosult párt listás szavazatainak számához a 15. §-ban foglaltak alapján hozzá kell adni az adott párt töredékszavazatait (a továbbiakban: pártlistára jutó szavazatok száma),
b) a pártlistákra jutó szavazatok számát össze kell adni (a továbbiakban: összes pártlistás szavazat),
c) az összes pártlistás szavazatot és a nemzetiségi listákra leadott szavazatokat össze kell adni (a továbbiakban: összes országos listás szavazat),
d) az összes országos listás szavazatot el kell osztani az országos listán kiosztható, a 3. § (2) bekezdésében meghatározott mandátumok számával és az eredményt tovább kell osztani néggyel. Az így kapott hányados egész része a kedvezményes nemzetiségi mandátum megszerzéséhez szükséges szavazatszám (a továbbiakban: kedvezményes kvóta),
e) ha egy adott nemzetiségi listára jutó szavazatok száma nagyobb vagy egyenlő, mint a kedvezményes kvóta, az adott nemzetiség kap egy kedvezményes mandátumot. Egy nemzetiségi lista egy kedvezményes mandátumot kaphat. Az országos listán megszerezhető 3. § (2) bekezdésében meghatározott mandátumok számát csökkenteni kell a kiosztott kedvezményes mandátumok számával.
f) az e) pontban leírt eljárás után megmaradt mandátumokat
fa) a 14. § (1) és (2) bekezdése alapján mandátumszerzésre jogosult párt listája között, és
fb) az olyan, kedvezményes mandátumot szerzett nemzetiségi lista között - amely nemzetiségi listára leadott szavazatok száma eléri a 14. § (1) bekezdésben meghatározott százaléknak megfelelő szavazatszámot - kell kiosztani.
g) az f) pont szerinti mandátumok kiosztása a következő eljárás szerint történik:
ga) Össze kell állítani egy táblázatot, amelynek első sorát a pártlistákra jutó szavazatok száma, illetve a nemzetiségi listákra leadott - a kedvezményes kvótával csökkentett - szavazatok száma (a továbbiakban: szavazatok) képezik. Minden pártlista, illetve nemzetiségi lista szavazatai alatt képezünk egy számoszlopot, amelynek első száma az adott lista szavazatainak a fele, a következő szám a harmada, a negyede stb.
gb)A táblázat segítségével történik a mandátumok kiosztása. Meg kell keresni a táblázatban előforduló legnagyobb számot. Amelyik lista számoszlopában találjuk meg azt, az a lista kap egy mandátumot. Ezt követően meg kell keresni a következő legnagyobb számot. Amelyik lista oszlopában találjuk meg azt, az a lista kap egy mandátumot. Ezt az eljárást folytatjuk, míg az összes mandátum kiosztásra nem kerül.
gc) Ha a táblázatban több lista alatt egyenlő számok vannak, és ezzel a szavazatszámmal mandátumhoz jutnának, de a megszerezhető mandátumok száma kevesebb, mint az azonos szavazatot elért listák száma, akkor a lista sorszáma szerinti sorrendben kell kiosztani a mandátumokat.
17. §
(1) A pártlista által megszerzett mandátumokat a jelöltek a pártlistán elfoglalt helyük sorrendjében szerzik meg.
(2) Az egyéni választókerületben mandátumot szerző jelöltet a pártlistáról törölni kell.
(3) Ha a pártlistáról a jelölt kiesik, helyébe a pártlistán soron következő jelölt lép.
(4) Ha a pártlistán kevesebb jelölt van, mint a lista által megszerzett mandátumok száma, a ki nem osztott mandátum betöltetlen marad.
9. Nemzetiségi szószóló
18. §
(1) A nemzetiségi listát állító, de azon mandátumot nem szerző nemzetiséget nemzetiségi szószóló képviseli az Országgyűlésben.
(2) A nemzetiségi szószóló a nemzetiségi listán első helyen szereplő jelölt lesz.
10. A megüresedett mandátum betöltése
19. §
(1) Az egyéni választókerületben időközi választást kell tartani, ha
a) a választáson nincs jelölt,
b) a legtöbb szavazatot két vagy több jelölt egyenlő szavazatszámmal szerzi meg,
c) a megválasztott egyéni választókerületi képviselő megbízatása megszűnik.
(2) Az időközi választást a megelőző általános választásokon alkalmazott választókerületi beosztás szerint kell megtartani.
20. §
(1) Az országos listán mandátumhoz jutott képviselő megbízatásának megszűnése esetén a mandátumot - az országos listán eredetileg is szereplő jelöltek közül - a párt (közös pártlista esetén az érintett pártok) vagy az országos nemzetiségi önkormányzat által megnevezett, ennek hiányában az országos listán soron következő jelölt szerzi meg.
(2) Ha az országos listán nincs több jelölt, a mandátum betöltetlen marad.
11. Záró rendelkezések
21. §
Ez a törvény 2012. január 1. napján lép hatályba.
22. §
E törvénynek a más jogszabályban alkalmazandó rövidítése: "Vjt".
23. §
(1) E törvény elfogadását követő helységnév, közterület elnevezés, helyrajzi szám - és házszámváltozás esetében a 2. számú mellékletben szereplő választókerületek területi beosztása változatlan marad.
(2) E törvény 2. számú mellékletének a 4. § (6) bekezdés szerinti módosításakor az eltérés mértéke a módosítást megelőző általános országgyűlési választáson választásra jogosultak számához viszonyítva kerül megállapításra.
24. §
E törvény rendelkezéseit - a 19. § (2) bekezdés kivételével - első alkalommal a hatályba lépését követő általános országgyűlési választásokon kell alkalmazni.
25. §
(1) Az országgyűlési képviselők választásáról szóló 1989. évi XXXIV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni az e törvény hatálybalépését követő általános országgyűlési választások kitűzéséig.
(2) Az e törvény hatálybalépését követő általános országgyűlési választások kitűzéséig csak annak van választójoga, aki magyarországi lakóhellyel rendelkezik.
26. §
E törvény az Alaptörvény XXIII. cikk (4) bekezdése és 2. cikk (1) és (2) bekezdése alapján sarkalatosnak minősül.
27. §
Hatályát veszti
a) az országgyűlési képviselők választásáról szóló 1989. évi XXXIV. törvény,
b) az országgyűlési képviselők választásáról szóló 1989. évi XXXIV. törvény módosításáról és kiegészítéséről szóló 1994. évi III. törvény,
c) a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény 160. §-a.
1. számú melléklet a 2011. évi ... törvényhez
Az egyéni választókerületek száma a megyékben és a fővárosban
2. számú melléklet a 2011. évi ... törvényhez
Az egyéni választókerületek sorszáma, székhelye és területi beosztása
Budapest
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 01. OEVK
Székhelye: V. kerület
Területe:
1. Az I. kerület teljes területe, amelynek határa: a Duna középvonalától a Csalogány utcán halad a Széna térig, a Széna tér délkeleti oldalán a Vérmező útig, ezen végig az Attila útig, innen a Krisztina körúton, majd az Alkotás utcán a Márvány utcáig, a Márvány utcán tovább a Győri útig, a Győri úton, majd az Avar utcán és az Alsóhegyi utcán a Somlói útig, ezen, majd a Mihály utcán a Gyula utcáig, a Gyula utcán a Számadó utcáig, majd a Számadó utcán a Szirtes útig, a Szirtes úton a Citadella csúcsáig és innen a Duna középvonalára vont merőleges vonalon a Duna közepéig, a középvonalon észak felé a kiindulási pontig körbezárt terület.
2. Az V. kerület teljes területe, amelynek határa: a Duna középvonalától a Margit hídon és a Jászai Mari téren át a Szent István körúton halad a Nyugati térig, majd a téren át ennek nyugati oldalán és a Bajcsy-Zsilinszky úton a Deák Ferenc térig; a Deák Ferenc téren át a Károly körúton a Kossuth Lajos utcáig, majd a Múzeum körúton át a Kálvin térig, a Kálvin tér nyugati oldalán az épületek vonalán a Vámház körútig, a Vámház körúton és ennek folytatásában a Fővám téren és a Szabadság hídon át a Duna középvonaláig, innen a Duna középvonalán a kiindulási pontig körbezárt terület.
3. A VIII. kerület választókerülethez tartozó részének határa: A Kálvin tér északkeleti oldalán az Üllői útig, az Üllői úton a József körútig, a József körút páratlan házszámozású oldalán haladva a Rákóczi útig, majd a Rákóczi úton a Múzeum körútig, ezen át a Kálvin téri kiindulási pontig körbezárt terület.
4. A IX. kerület választókerülethez tartozó részének határa: A Kálvin tér északkeleti, majd nyugati oldalán az épületek vonalán a Vámház körútig, a Vámház körút páratlan házszámozású oldalán a Fővám térig, és ennek folytatásában a Szabadsághíd dunai középvonaláig, erre merőlegesen a Duna középvonalát követve déli irányban a Dandár utca, valamint folytatásában a Dandár köz páros házszámozású oldalának Dunára merőleges elméleti meghosszabbításának metszéspontjáig, a Dandár köz, majd a Dandár utca és a Thaly Kálmán utca páros házszámozású oldalán az Üllői útig, az Üllői úton a kiindulási pontig körbezárt terület.
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 02. OEVK
Székhelye: XI. kerület
Területe:
1. A XI. kerület választókerülethez tartozó részének határa: A Duna középvonalától merőlegesen halad a Citadella csúcsáig, a Szirtes útig, innen a Szirtes úton a Számadó utcáig, ezen a Gyula utcáig, a Gyula utcán, majd a Mihály utcán a Somlói útig, a Somlói úton és az Alsóhegy utcán az Avar utcáig, az Avar utcán a Hegyalja útig, a Hegyalja úton a Meredek utcáig, a Meredek utcán és a Fátra tér északkeleti oldalán végig halad vissza a Hegyalja útig, a Hegyalja úton a Németvölgyi útig, innen a XII. kerület régi határvonalán a Németvölgyi úton, az Érdi úton, a Törökbálinti úton az Irhás árokig, az Irhás árokban a Kakukkhegyi útig, a Kakukkhegyi úton a Kakukkhegyi erdősorig, a Kakukkhegyi erdősoron tovább mindenütt a régi határvonalat követve Budaörs határáig, innen a Felső határúton a régi fővárosi határvonalon halad a budaörsi irányba haladó MÁV vasútvonalig, a MÁV vasútvonalon a Kelenföldi pályaudvarig, a Kelenföldi pályaudvartól az Etele tér északi oldalán halad az Etele út páratlan házszámozású oldalán a Tétényi útig, majd az Etele út (minden házszáma) a Petzvál József utcáig, a Petzvál József utca páratlan házszámozású oldalán a Mérnök utcáig, a Mérnök utca páros házszámozású oldalán a Mohai útig, a Mohai út páratlan házszámozású oldalán a Sárbogárdi útig, majd a MÁV vasútvonal vonalán keleti irányban haladva (a Sárbogárdi és Dombóvári úttal párhuzamosan) a "déli" Összekötő vasúti híd és a Duna középvonalának metszéspontjáig, a Duna középvonalától északi irányba a kiindulási pontig körbezárt terület.
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 03. OEVK
Székhelye: XII. kerület
Területe:
1. A XII. kerület teljes területe, amelynek határa: a Vérmező úttól a Várfok utcán halad, majd a Moszkva tér délnyugati oldalán a Szilágyi Erzsébet fasorig; a Szilágyi Erzsébet fasoron a Budakeszi útig, a Budakeszi úton a Szépjuhászné útig, tovább a Budakeszi úton mintegy 500 méterig, innen a határvonal északnyugat felé fordul merőlegesen az útra, és mintegy 120 méter után ismét megtörik enyhén észak felé és ebbe az irányba halad mintegy 1110 métert. Innen északi irányba fordul és éles szögben mintegy 70 méter után becsatlakozik a XII., II. kerület-Budakeszi község hármas határpontba. Budakeszi határán halad tovább déli irányba mintegy 50 métert, itt ismét megtörik és délnyugati irányba halad mintegy 160 métert egy újabb töréspontig, majd enyhe töréssel délkeleti irányba halad mintegy 140 métert, itt ismét megtörik és déli irányba halad mintegy 900 métert az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetig. Innen több töréssel az OORI határán halad a Szanatórium útig, majd a Szanatórium úton halad a Budakeszi útig. A Budakeszi úttól a Budakeszi-Budapest határ mentén halad Budapest-Budakeszi-Budaörs hármas határpontjáig, innen a Budapest-Budaörs határon halad a XI. kerület-Budaörs-XII. kerület hármas határpontjáig, innen a főváros régi határvonalát követve, majd enyhe töréssel a Kakukkhegyi erdősorig a XI. kerület határáig. Tovább a kerületi határvonalon, a Kakukkhegyi erdősoron a Kakukkhegyi útig, tovább a Kakukkhegyi úton folytatódik az Irhás árokig, majd az Irhás árokban a Törökbálinti útig. Ezen, majd az Érdi úton a Németvölgyi útig, a Németvölgyi úton a Hegyalja útig, ezen a Meredek utcáig, a Meredek utcán vissza a Hegyalja útig, a Hegyalja úton tovább a régi kerületi határvonalon az Avar utcáig, és ezen a Győri útig, a Győri úton a Márvány utcáig, ezen az Alkotás utcáig, az Alkotás utcán a Vérmező útig, a Vérmező úton a Várfok utcáig, a kiindulási pontig körbezárt terület.
2. II. kerület választókerülethez tartozó részének határa: a Duna középvonalától a Margit híd budai oldalán halad a Margit-körúton (minden házszám) folyamatosan a Margit utcáig, a Margit utcától (minden házszám) az Apostol utcáig, az Apostol utca páros oldalán halad a Bolyai utcáig, a Bolyai utca páros házszámozású oldalán halad a Szemlőhegyi útig, a Szemlőhegyi út páratlan házszámozású oldalán halad déli irányba az Ady Endre útig, az Ady Endre út páros házszámozású oldalán a Bimbó utcáig, a Bimbó utcán déli irányba a keleti oldalon halad az Aranka utcáig, az Aranka utca páratlan házszámozású oldalán a Marcibányi térig, a Marcibányi tér (teljes közterület) nyugati oldalán folyamatosan a Garas utca páratlan házszámozású oldalán a Fillér utcáig, a Fillér utca páros házszámozású oldalán a Lóránffy Zsuzsanna útig, a Lóránffy Zsuzsanna út páratlan házszámozású oldalán a Herman Ottó útig, a Herman Ottó út páros házszámozású oldalán a Radnai utcáig, a Radnai utca páratlan házszámozású oldalán a Pasaréti útig, a Pasaréti út páros házszámozású oldalán halad a Júlia utcáig, a Júlia utca páros oldalán a Szilágyi Erzsébet fasorig, innen északnyugati irányban a Hűvösvölgyi út vonalán a Nagykovácsi útig, onnan a déli oldalon északnyugati irányban halad a Nagykovácsi úton a Feketefej utcáig, a Feketefej utca páros házszámozású oldalán a Budakeszi - XII. kerület és II. kerület közös határpontjáig, onnan a kerület déli határa a Budakeszi út, Szilágyi Erzsébet fasor, Moszkva tér - a tér teljes területe a II. kerület része - és Várfok utca. Az I. és II. kerület határa a Vérmező utca, a Széna tér délkeleti széle a Csalogány utcáig, a Csalogány utca a Duna középvonaláig, a Duna középvonalától a kiindulási pontig körbezárt terület.
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 04. OEVK
Székhelye: II. kerület
Területe:
1. II. kerület választókerülethez tartozó részének határa: a Duna budai ágának középvonalától halad a Szépvölgyi útig, a Szépvölgyi úton a Hármashatár-hegyi úti elágazásig, majd folytatódik a Hármashatár-hegyi úton az út végéig, innen a III. kerületi 16536/83, 16536/87, illetve a 16536/88 hrsz.-ú földrészletek határán halad - a Hármashatár-hegy csúcsát érintve mintegy 2600 m hosszan északnyugati irányú egyenes Budapest és Pesthidegkút határáig. Ezt követően a kerülethatár egyben mintegy 3200 m hosszan Budapest és Solymár, mintegy 6000 m hosszan Budapest és Nagykovácsi, majd 500 m hosszan Budapest és Budakeszi határa is a Budakeszi - XII. kerület és II. kerület közös határpontjáig, majd tovább halad a Feketefej páratlan házszámozású oldalán a Nagykovácsi útig, a Nagykovácsi úton halad délkeleti irányba a Hűvösvölgyi útig, Hűvösvölgyi út északi vonalán halad a Szilágyi Erzsébet fasoron a Júlia utcáig, a Júlia utca páratlan házszámozású oldalán a Pasaréti útig, a Pasaréti út páratlan házszámozású oldalán halad a Radnai utcáig, a Radnai utca páros házszámozású oldalán a Herman Ottó útig, a Herman Ottó út páratlan házszámozású oldalán a Lóránffy Zsuzsanna útig, a Lóránffy Zsuzsanna páros házszámozású oldalán a Fillér utcáig, a Fillér utca páratlan házszámozású oldalán a Garas utcáig, a Garas utca páros házszámozású oldalán folyamatosan a Marcibányi tér (közterület nélkül) nyugati oldalán az Aranka utcáig, az Aranka utca páros házszámozású oldalán a Bimbó utcáig, onnan északi irányba a Bimbó utca nyugati oldalán haladva az Ady Endre útig, az Ady Endre út páratlan házszámozású oldalán a Szemlőhegyi útig, a Szemlőhegyi út páros házszámozású oldalán halad északi irányba a Bolyai utcáig, a Bolyai utca páratlan házszámozású oldalán az Apostol utcáig, az Apostol utca páratlan oldalán a Margit utcáig, a Margit utcán (házszám nélkül) át a Margit-körút (házszám nélkül) vonalán halad a Margit hídon a Duna középvonaláig, onnan a Duna budai ágának középvonalán a kiinduló pontig körbezárt terült.
2. III. kerület választókerülethez tartozó részének határa: a régi békásmegyeri határ mentén halad az Ország úttól, az Ország út nyugati oldalán déli irányban halad a Táncsics Mihály utcáig, a Táncsics Mihály utca páros házszámozású északi oldalán halad az Ezüsthegy utcáig, az Ezüsthegy utca páros házszámozású nyugati oldalán halad déli irányba a Dózsa György út torkolatáig, a Dózsa György úton tovább haladva a Hollós Korvin Lajos utcáig, a Hollós Korvin Lajos utca vonalán az utca végéig, majd a vonal elméleti meghosszabbításának és a Batthyány útnak metszéspontjáig, a Batthyány út majd folytatásában a Rákóczi út páratlan házszámozású (nyugati) oldalán a Határ útig, a Határ út déli oldalán haladva az Aranyhegyi útig, az Aranyhegyi út páros házszámozású oldalán, majd folytatásában a Pomázi út páros házszámozású oldalán a Bécsi útig, a Bécsi út páros házszámozású oldalán a Kiscelli utcáig, a Kiscelli utca páros házszámozású oldalán a Pacsirtamező utcáig, a Pacsirtamező utca páros házszámozású oldalán a Timár utcáig, a Tímár utca páros házszámozású vonalán halad a Duna budai ágának középvonaláig, majd a középvonaltól déli irányba a Szépvölgyi útig, a Szépvölgyi úttól a Hármashatárhegyi útig, a Hármashatár-hegyi úttól a III. kerület 16536/83, 16536/87, illetve a 16536/88 hrsz.-ú földrészek határán haladva a Hármashatár-hegy csúcsáig, a Hármashatár-hegy csúcsától a főváros és Pesthidegkút régi közös határvonalán haladva a főváros és Pesthidegkút régi határának találkozási pontjáig, innen a régi békásmegyeri határ mentén haladva a Budapest - Üröm - Békásmegyer hármas határpontjáig, majd folytatásában a régi békásmegyeri határ mentén a kiindulási pontig körbezárt terület.
05. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 05. OEVK
Székhelye: VII. kerület
Területe:
1. A VI. kerület teljes területe, amelynek határa: a Dózsa György úton a 28058 hrsz.-ú ingatlan keleti határpontjától a 28224/6 hrsz.-ú MÁV-terület északnyugati határvonalát követve halad a Bulcsú utcai aluljáró északnyugati bejárójáig, innen a Bulcsú utcán át a Lehel utcáig, a Lehel utcán a Ferdinánd híd és a Váci út találkozásáig, majd a Váci úton a Nyugati tér délkeleti oldalán a Bajcsy-Zsilinszky útig és ezen végig a Deák Ferenc térig, a tér északkeleti oldalán a Király utcáig, ezen végig a Lövölde térig, a téren és a Városligeti fasoron át a Dózsa György útig, a Dózsa György úton, később az aluljárón keresztül a kiindulási pontig körbezárt terület.
2. A VII. kerület teljes területe, amelynek határa: a Dózsa György úttól a Városligeti fasoron, majd a Lövölde téren át halad a Király utcáig, a Király utcán végig a Károly körútig, a Károly körúton a Rákóczi útig, ezen a Baross térig, a Baross tér északnyugati oldalán, majd a Thököly úton a Verseny utcáig, a Verseny utcán a Dózsa György útig - a Keleti pályaudvar területét a VIII. kerületnél hagyva -, majd ezen a Városligeti fasoron keresztül a kiindulási pontig körbezárt terület.
06. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 06. OEVK
Székhelye: VIII. kerület
Területe:
1. A VIII. kerület választókerülethez tartozó részének határa: A Hungária körúttól a Kerepesi úton a Dózsa György útig, a Dózsa György úton a Verseny utcáig, a Verseny utcán a Thököly útig - a Keleti pályaudvar területét a kerületnél hagyva - és a Thököly úton a Baross térig, ezen át a Rákóczi útig, majd a Rákóczi úton a József körútig, a József körút páros házszámozású oldalán haladva az Üllői útig, az Üllői úton a Könyves Kálmán körútig, ezen tovább a Hungária körúton a kiindulási pontig körbezárt terület.
2. A IX. kerület választókerülethez tartozó részének határa: A Duna középvonala, valamint a Dandár köz és folytatásában a Dandár utca páratlan házszámozású oldalának Dunára merőleges elméleti meghosszabbításának metszéspontjától a Duna középvonalát haladva a soroksári Duna-ágig, a soroksági Duna-ág középvonalán Pesterzsébet régi határáig, innen a Határ úton át az Üllői útig, az Üllői úton a Thaly Kálmán utcáig, a Thaly Kálmán utca, majd Dandár utca és Dandár köz páratlan házszámozású oldalán végig haladva a kiindulási pontig körbezárt terület.
07. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 07. OEVK
Székhelye: XIII. kerület
Területe:
1. A XIII. kerület választókerülethez tartozó részének határa: a Népsziget déli csúcsától a Duna fő, majd budai ágának középvonalán halad a Margit hídig, innen a Jászai Mari téren át és a Szent István körúton a Nyugati térig, a Nyugati tér nyugati, majd délkeleti oldalán a Váci útig, a Váci úton a Ferdinánd hídig, innen a Lehel úton a Bulcsú utcáig, a Bulcsú utcán az aluljáró bejáratáig, majd a MÁV 28224 hrsz.-ú ingatlanának északnyugati határvonalát követve a Dózsa György útig, innen a Dózsa György utat keresztezve, a Vágány utcán a XIII. kerület régi határvonalát követve a Róbert Károly körútig, ezen, a Dévényi úton, a Szegedi úton, a Tatai úton át a Futár utcáig, a Futár utca páratlan házszámozású oldalán a Jász utcáig, a Jász utca páros házszámozású oldalán a Keszkenő utcáig, a Keszkenő utca páratlan házszámozású oldalán a Béke útig, a Béke út páros házszámozású oldalán, a Gyöngyösi útig, a Gyöngyösi út páratlan házszámozású oldalán a Gyöngyösi térig, a Gyöngyösi tér keleti, majd déli oldalán az épületek vonalán haladva a Váci utat keresztezve a Meder utcáig, a Meder utca páros házszámozású oldalán haladva az utca végéig, az utca végétől a kiindulási pontig körbezárt terület.
08. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 08. OEVK
Székhelye: XIV. kerület
Területe:
1. A XIV. kerület választókerülethez tartozó részeinek határa: a Vágány utcától a Dózsa György úton halad a Kerepesi útig, innen a Kerepesi úton az Őrs vezér teréig, az Őrs vezér tér nyugati és északi oldalán az épületek vonalán haladva a Füredi utcáig, a Füredi utcán a páros házszámozású oldalon haladva a a Fogarasi útig, a Fogarasi út páros házszámozású oldalán a rákosszentmihályi Körvasút sor vonalát követve, a Vezseny utcán, a Rákospalotai határúton a XIV., XV., XVI. kerületek hármas határpontjáig, ezután rákospalotai Körvasút sorig, ezután a rákospalotai Körvasút soron a MÁV Budapest-Vác vasútvonala és a MÁV Körvasút sor elvi metszéspontjáig, innen a Madridi úton, majd a MÁV vonalon át a Kámfor utcáig, ezután a Tatai úton, a Szegedi úton, a Dévényi úton a Róbert Károly körútig, majd a Vágány utcán a Dózsa György útig, és onnan a kiindulási pontig körbezárt terület.
09. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 09. OEVK
Székhelye: X. kerület
Területe:
1. A X. kerület választókerülethez tartozó részének határa: a VIII., XIV., X. kerületek hármas határpontjától indulva déli irányba a Hungária körúton, majd a Könyves Kálmán körúton halad az Üllői útig, ezen, egyúttal a X. kerület régi határvonalán a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre vezető úton a MÁV vasútvonal keresztezéséig, innen a vasútvonal déli oldalán halad, majd a 42296/5 hrsz.-ú és a 152654/1 hrsz.-ú ingatlanok közös határán halad a Gyömrői útig, innen a Gyömrői úton halad a Gyula utcáig. Majd a Gyula utca keleti oldalán halad a Hangár utcáig, innen a Hangár utca kereszteződése után a Bányató utca páratlan házszámozású oldalán folytatódik a Sibrik Miklós útig, a Sibrik Miklós út páros házszámozású oldalán a Maglódi útig, a Maglódi út páros házszámozású oldalán a Sírkert útig, a Sírkert út páros házszámozású oldalán a Kozma utcáig, a Kozma utca páratlan oldalán a Jászberényi útig, a Jászberényi út páratlan házszámozású oldalán a Tündérfürt utcáig, a Tündérkert utcától az 526. sorig, majd az 526. soron halad a Jászberényi útig, majd a MÁV vasutat keresztezve a Határhalom utcán a X., XVI., XVII. kerületek hármas határpontjáig. Ettől a Pesti határút képzeletbeli meghosszabbításán, majd a Pesti határúton halad a Sárgarózsa utcáig, innen a Sárgarózsa utcán halad a Kerepesi útig, innen a Kerepesi úton halad a Hungária körútig, a kiindulási pontig körbezárt terület.
2. A XIX. kerület választókerülethez tartozó részének határa: A Határ út és Ady Endre út kereszteződésétől kiindulva az Ady Endre út páros házszámozású oldalán haladva a MÁV vasútvonal kereszteződéséig, innen a vasútvonal keleti oldalán a Liszt Ferenc és a Kártoló utak nyugati határán a Malomkő útig, innen a Malomkő út tengelyén a Derkovits Gyula útig, innen a Derkovits Gyula út tengelyén a Küllő és Csillag út közötti farmezsgyén halad az Alsóerdősor útig, innen az Alsóerdősor út északi határán a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre vezető útig, innen a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre vezető út északi oldalán halad az Üllői útig, és az Üllői út tengelyén haladva a kiindulási pontig körbezárt terület.
10. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 10. OEVK
Székhelye: III. kerület
Területe:
1. III. kerület választókerülethez tartozó részének határa: a Duna szentendrei ágának középvonalától a régi békásmegyeri határ mentén halad az Ország útig, az Ország út keleti oldalán déli irányban halad a Táncsics Mihály utcáig, a Táncsics Mihály utca páratlan házszámozású déli oldalán halad az Ezüsthegy utcáig, az Ezüsthegy utca keleti oldalán halad déli irányba a Dózsa György út torkolatáig, a Dózsa György úton tovább haladva a Hollós Korvin Lajos utcáig, a Hollós Korvin Lajos utca vonalán az utca végéig, majd a vonal elméleti meghosszabbításának és a Batthyány útnak metszéspontjáig, a Batthyány út majd folytatásában a Rákóczi út páros házszámozású (keleti) oldalán a Határ útig, a Határ út északi oldalán haladva az Aranyhegyi útig, az Aranyhegyi út páratlan házszámozású oldalán, majd folytatásában a Pomázi út páratlan házszámozású oldalán a Bécsi útig, a Bécsi út páratlan házszámozású oldalán a Kiscelli utcáig, a Kiscelli utca páratlan házszámozású oldalán a Pacsirtamező utcáig, a Pacsirtamező utca páratlan házszámozású oldalán a Timár utcáig, a Timár utca páratlan házszámozású vonalán halad a Duna budai ágának középvonaláig, majd a középvonaltól északi irányba a kiindulási pontig körbezárt terület.
11. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 11. OEVK
Székhelye: IV. kerület
Területe:
1. A IV. kerület választókerülethez tartozó részének határa: a Duna váci ágának, majd az egyesült Dunának középvonalán a régi újpesti határon halad dél felé, majd a Palotai-szigettől nyugatra a budai Duna-ág középvonalán a sziget déli csúcsáig, innen a régi határvonalon az újpesti vasúti összekötő híd újpesti hídfőjéig, ettől a vasúti töltés északkeleti oldalán a Göncöl utcáig a vasúti töltés mentén a 71323 hrsz.-ú - jelenleg Balzsam utca - és a 72327/2 hrsz.-ú közterületek határvonalán, majd vissza a 72327/1 hrsz.-ú ingatlan határvonalára, innen tovább a 72328 hrsz.-ú ingatlan határvonala mentén a 72294 hrsz.-ú - jelenleg Mártírok útja - közterületig, annak délkeleti határa mentén a 72298/2 hrsz.-ú - jelenleg Dugonics utca - határvonala mentén és a 72699 hrsz.-ú - jelenleg Madridi utca - határvonala mentén, majd az Istvántelki Főműhely 72701 hrsz.-ú területének délnyugati oldala mellett a Budapest-Vác vasútvonal mentén végig a vasútvonalat követve az Elem utcáig, keresztezve azt, az Elem utca páratlan házszámozású oldalán a Rózsa utcáig, a Rózsa utca páros házszámozású oldalán haladva a Görgey Artúr útig, a Görgey Artúr út páros házszámozású oldalán a 72998 hrsz.-ú - jelenleg Szilágyi utca - határáig, majd az utca keleti határvonalát követve a Fóti útig, onnan tovább a váci vasútvonal nyugati határa mentén Budapest közigazgatási határáig, onnan Budapest közigazgatási határának vonalán a kiindulási pontig körbezárt terület. 2. A XIII. kerület választókerülethez tartozó részének határa: A Népsziget déli csúcsától a Meder utcáig, a Meder utca páratlan házszámozású oldalán haladva a Gyöngyösi térig, a Gyöngyösi tér keleti, majd déli oldalán az épületek vonalán haladva a Váci utat keresztezve a Gyöngyösi utcáig, a Gyöngyös utca páros házszámozású oldalától a Béke útig, a Béke út páratlan házszámozású oldalától déli irányba a Futár utcáig, a Keszkenő utca páros házszámozású oldalán a Jász utcáig, a Jász utca páratlan házszámozású oldalán a Futár utcáig, a Futár utca páros házszámozású oldalán a Tatai útig, a Tatai úton át északi irányban a Kámfor utcáig, ezen a MÁV vonalon át Újpest határáig, innen a főváros és Újpest régi közös határa mentén a Göncöl utcáig, a Göncöl utcán a MÁV vasútvonaláig, a vasúti töltés északkeleti oldalán vissza a régi újpest-budapesti közös határig, az újpesti összekötő híd újpesti hídfőjéig, innen a régi közös határvonal mentén a Palotai-sziget déli csúcsáig, innen a Duna főágának középvonalán a kiindulási pontig körbezárt terület.
12. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 12. OEVK
Székhelye: XV. kerület
Területe:
1. A IV. kerület választókerülethez tartozó részének határa: a Budapest-Vác vasútvonal és az Elem utca kereszteződésétől az Elem utca páros házszámozású oldalán a Rózsa utcáig, a Rózsa utca páratlan házszámozású oldalán haladva a Görgey Artúr útig, a Görgey Artúr út páratlan házszámozású oldalán a 72998 hrsz.-ú - jelenleg Szilágyi utca - határáig, onnan déli irányban a Budapest-Vác vasútvonal mentén végig haladva a kiindulási pontig körbezárt terület.
2. A XV. kerület teljes területe, amelynek határa: a MÁV Budapest-Vác vasútvonala és a MÁV Körvasút elvi metszéspontjától kiindulva a rákospalotai Körvasút sor-Vezseny u.-Rákospalotai határút - innen először északkeleti majd északnyugati irányban Rákospalota régi határvonalán többször irányt változtatva az újpesti határig, innen a MÁV Budapest-Vác vasútvonal által elfoglalt ingatlanok (80000, 87009, 88195, 88586 hrsz.) Újpest felé eső északnyugati ingatlanhatára a kiindulási pontig.
13. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 13. OEVK
Székhelye: XVI. kerület
Területe:
1. A XIV. kerület választókerülethez tartozó részeinek határa: Az Őrs vezér déli és keleti oldalán az épületek vonalán haladva a Füredi utcáig, a Füredi utcán a páratlan házszámozású oldalon haladva a Fogarasi útig, a Fogarasi út páratlan házszámozású oldalán a rákosszentmihályi Körvasút vonalát követve a Budapest útig, a Budapest úton a Szolnoki útig, a Szolnoki úton a Kerepesi útig, a Kerepesi úton haladva az Őrs vezér téri kiinduló pontig körbezárt terület.
2. A XVI. kerület teljes területe, amelynek határa: a XIV. kerület, a XV. kerület és a XVI. kerületi Körvasútsor, Rákospalotai határút találkozásának hármas határpontjától halad a Rákospalotai határúttói kezdődően a Budapest-Csömör határán lévő erdő sarokpontjáig. Innen a határ délkelet felé fordulva az erdő szélén folytatódik a Mókus utca kezdetéig, majd a Csömöri út elméleti folytatásaként a szabályozatlan vízfolyás medre mentén az Asztag utcába ívelve, az Árpádföldi úton megtörve halad a Csöbör út végződéséhez érve Csömör község határvonaláig. Onnan folytatódik a Budapesti út, Akácos út, Magtár utca kereszteződésétől az Akácos út mentén haladva, annak egyenes folytatásaként a Szabadföld út-Kistarcsa kerülethatárig, majd megtörve a Nagytarcsa felőli fővárosi határvonal mellett haladva, a Szilas patakot ászelve a Mátyásföld-Nagytarcsa-XVII. kerületi rákosligeti hármas határpontnál lévő dűlőút mentén nyugat, majd délnyugat felé fordulva eléri a Cinkotai kiserdő délkeleti szélét. Az erdő szélén haladva, a dűlőutat elhagyva a Rákosligeti határút-Forrásmajori dűlőút kereszteződésének hármas kerületi határpontjától a Pesti határút folytatásának elméleti vonala képezi a kerület határát. Innen továbbhaladva a Pesti határút, Sárgarózsa utca, Kerepesi úttal párhuzamosan haladó HÉV északi oldala, innen északnyugatra fordulva a töltésre épített vasútvonal - Szolnoki út, Körvasút sor felőli - koronavonalának töltés alja, majd a Körvasút sor végződésénél a Rákospalotai határút kezdeténél lévő hármas határkereszteződés kiinduló pontja a kezdő hármas határkereszteződés.
14. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 14. OEVK
Székhelye: XVII. kerület Területe:
1. A X. kerület választókerülethez tartozó részének határa: A Bányató utca és Hangár út kereszteződésének kerülethatárától a Hangár utcán a Felsőcsatári útig, innen a Felsőcsatári úton az Álmos utcáig, majd az Álmos utcán a Tünde utcáig, majd a Tünde utcától a 42550 hrsz.-ú közterületen a Helikopter utcáig, innen az 526. soron halad a Tündérfürt utcáig, a Tündérfürt utcán a Jászberényi útig, a Jászberényi út páratlan házszámozású oldalán a Kozma utcáig, a Kozma utca páros oldalán a Sírkert útig, a Sírkert út páratlan házszámozású oldalán a Maglódi útig, a Maglódi út páratlan házszámozású oldalán a Sibrik Miklós útig, a Sibrik Miklós páratlan házszámozású oldalán a Bányató utcáig, a Bányató utca páros házszámozású oldalán a kiindulási pontig körbezárt terület.
2. A XVII. kerület teljes területe, amelynek határa: a Tünde utcától a X., XVII., XVIII. kerületek hármas határpontjától délkelet felé halad a Csévéző utcáig, innen a Bélatelepi úton halad a Baross utcáig, majd többszöri töréssel a mai Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér területén is haladva az Orgoványi utcán halad a Ferihegyi útig, innen a Ferihegyi út mentén, majd többszöri töréssel a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér területén halad a XVII. és XVIII. kerület és Vecsés hármas határpontjáig. Innen a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér területén a Vecsés-Budapest határon halad a XVII. kerület-Vecsés-Ecser hármas határpontig, innen a Budapest-Ecser határon halad a Budapest-Ecser-Maglód hármas határpontig, innen a Budapest-Maglód határon halad a Budapest-Maglód-Pécel hármas határpontig, innen a Budapest-Pécel határon halad a Budapest-Péce1-Nagytarcsa hármas határpontig. Innen a Budapest-Nagytarcsa határon halad a XVII., XVI. kerületek és Nagytarcsa hármas határpontjáig, innen a XVI., X., XVII. kerületek hármas határpontjáig, innen a Határmalom utcán az 526. sorig, innen az 526. soron a MÁV vasútvonalat is keresztezve a Tünde utcai kiindulási pontig.
15. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 15. OEVK
Székhelye: XVIII. kerület
Területe:
1. A XVIII. kerület teljes területe, amelynek határa: a X., XVIII., XIX. kerületek hármas határpontjától, a MÁV ceglédi vasútvonalától indulva a Küllő és Csillag út közötti farmezsgyén, a Nefelejcs, a Malomkő, a Kártoló utcán haladva az Üllői útig, azt keresztezve a Liszt Ferenc utcán az Újtemető utcáig tart. Az Újtemető utcán és annak egyenes meghosszabbításán 380 métert halad, majd délnyugatnak fordulva keresztezve az Újtemető utcát, folytatódik a kispesti temető délkeleti határvonalán a Kolozsvár utcáig. A Kolozsvár utcán, a Méta utcán a Nagykőrösi útig, a XVIII., XIX., XX., XXIII. kerületek négyes határpontjáig vezet. A Nagykőrösi úton a Pestszentimrén lévő Hunyadi János utcán a Szélső utcáig, majd a Somberek sorig, a Búzakéve utcáig, a Búzakéve utcán a XXIII. kerületi Névtelen utcáig halad. A Névtelen utcán, majd az Ültetvény utcával párhuzamosan, attól 30 méterre vezet a Dózsa György utcáig, ahol az Ültetvény utcán 70 métert halad és északkeletre fordul. A Dózsa György utcával párhuzamosan halad a Jég utcáig és annak folytatásán a Gesztenye utcáig tart, ahol eléri a kerület, Soroksár és Gyál hármas határpontját. A Gesztenye utcán északkeleti irányban ferdén keresztezve a Nagykőrösi utat és a lajosmizsei vasutat, a Gesztenye utca vonalának meghosszabbításában halad a Dalos utcáig, ahol folytatódik a Pestszentimre és Pestszentlőrinc közötti Határ útig. A Határ utat keresztezve tart az Alacska utcáig, ahol délkeletnek fordul és a gyáli Határ úton halad a gyáli Mátyás király útig, és eléri Vecsés, Gyál és a kerület hármas határpontját. A Mátyás király úton vezet északnyugati irányban a Névtelen utcáig, majd ennek meghosszabbított vonalán a Ganz kertvárosi földterületen keresztül tart (a volt szovjet laktanya területén keresztül) az Üllői útig. Azt elérve délkeletre fordul, a Mednyánszky utcát keresztezve tovább halad 70 métert, és északkeletre fordul a Bartók Béla utca vonaláig. A Mednyánszky utcával párhuzamosan, attól 40 méterre vezet a ceglédi vasútvonalig. A ceglédi vasútvonalnál délkeletre fordul és 350 méter megtétele utáni törésponttal 200 métert délnyugatnak vezet, újra elérve az Üllői utat. Az Üllői úton haladva ferdén keresztezi a ceglédi vasútvonalat és a 4-es főúton további 560 méter megtétele után északkeletnek fordul. E törésponttól mért 600 méter után irányt vált délkeletnek, 50 méter megtétele után ismét északkelet felé halad 620 méter hosszan, Vecsés-XVII., XVIII. kerületek hármas határpontjáig. A hármas határponttól többszöri töréssel a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér területén halad a Ferihegyi útig, majd a Ferihegyi úton halad az Orgoványi utcáig. Az Orgoványi utcán nyugati irányba mintegy 600 métert haladva a határ délnyugatra fordul és a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér területén is haladva, többszöri töréssel jut el a XVII. kerületi Baross utcáig, ott északkeletnek fordul és a Baross utca mentén tart a Bélatelepi útig. A Bélatelepi útnál északnyugati irányba fordul és a Bélatelepi úton halad 1600 méter hosszan, ahol a Bélatelepi utat elhagyva 150 méter megtétele után délnyugatnak fordul és visszatér a Bélatelepi úthoz a Frangepán utcai telkek hátsó mezsgyéjéig. Azt elérve a Frangepán utca északkeleti oldalán lévő telkek hátsó mezsgyevonalát követve többszöri törésponttal vezet a Tünde utcáig, a X., XVII., XVIII. kerületek hármas határpontjáig. A hármas határponttól az Álmos utcát elérve halad a Felsőcsatári útig. A Felsőcsatári úton délnek fordul. A Hangár utcát elérve azon vezet, majd a Gyula utca keleti oldalán tart a Gyömrői útig. A Gyömrői úton a 4229/5 hrsz.-ú és a 152654/1 hrsz.-ú ingatlanok közös határán a ceglédi vasútvonalig halad. Majd a vasútvonal mentén tart a X., XVIII., XIX. kerületek hármas határpontjáig.
16. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 16. OEVK
Székhelye: XX. kerület
Területe:
1. A XIX. kerület választókerülethez tartozó részének határa: A Határ út és a Nagykőrösi út kereszteződésétől a Nagykőrösi úti autópályatest tengelyvonalán, majd a Nagykőrösi út északi oldalán halad a MÁV vasútvonalig, majd a Nagykőrösi út mentén haladó MÁV vasútvonal északkeleti oldalán a Méta útig, majd a Méta út tengelyén a Kolozsvár útig, innen a Kolozsvár út tengelyén a Kispesti temetőig, majd a temető délkeleti oldalán a Csapó utcáig, majd a Csapó utca északi oldalán a Darányi utcai farmezsgyéig, és a Darányi utca farmezsgyén a Parázs utcai farmezsgyéig, a Parázs utcai farmezsgyén, és az Újtemető út, illetve a hozzá tartozó közterület északi oldalán a MÁV vasútvonal kereszteződésén át az Ady Endre útig, az Ady Endre út páratlan házszámozású oldalán a Határ útig, a Határ úton a kiindulási pontig körbezárt terület.
2. A XX. kerület teljes területe, amelynek határa: a határvonal a XXI., a IX. és a XX. kerület a soroksári Duna-ág elméleti középpontjában lévő hármas határpontjától keleti irányba keresztezve a Budapest-Kunszentmiklós vasútvonalat és a Budapest-Ráckeve HÉV-vonalat a Határ út tengelyén halad a Határ út-Nagykőrösi út találkozási pontjáig. Itt délkeleti irányba fordul és a Nagykőrösi úton halad, majd a Nagykőrösi út mentén fekvő MÁV vasútvonal északkeleti oldalán halad a kispesti Méta utca, a Szentlőrinci út és a Nagykőrösi út kereszteződéséig, majd a Szentlőrinci út déli vonalán a Köves útig. A Szentlőrinci út és a Mezsgye utca között a határ a Köves út nyugati oldalán halad, majd a Mezsgye utca és az Alsó határút között áttér a Köves út keleti oldalára. Itt délnyugatra fordul és a Budapest Ferencváros-Soroksár összekötő vasútvonal kisajátítási vonalán halad az erzsébeti temető északi sarkáig. Továbbhalad a Temetősor menti temetőfalon, megkerüli a temetőt, északnyugati irányban eléri a Könyves utcát, keresztezi a MÁV pályatestet, a Könyves utca keleti oldalán haladva eléri a Török utca Alsó határút találkozási pontját, itt északkeleti irányba fordul, az Alsó határút délkeleti oldalán haladva eléri a Vágóhíd utcát, a Vágóhíd utca nyugati oldalán halad a Bolyai János utcáig, a Bolyai János utca déli oldalán eléri a szervizutat, keresztezi a papírgyári iparvágányt, s a gyár nyugati oldalán haladva elér a Barkó utcáig. A határvonal itt keresztezi a Helsinki utat, a HÉV-pályát, az E5-ös főutat és a MÁV vasútvonal rézsűjének felső vonalán visszafordul déli irányba és a vasút feletti hidat megkerülve a 184099 hrsz.-nál nyugati irányba halad a 196605. külterületi mezőgazdasági tábla és a 170187/10. agyaggödör közös határvonalán. A 196600 hrsz.-nál eléri a Vízisport utcát, kiér a soroksári Duna-ág partjára, eléri a Duna középvonalát, ezen északi irányba haladva eléri a kiindulási pontot.
17. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 17. OEVK
Székhelye: XXI. kerület
Területe:
1. A XXI. kerület teljes területe, amelynek határa: a Csepe1-sziget északi csúcsának magasságában a Duna középvonalán halad dél felé, majd áttér a Csepe1-sziget nyugati partjára a Vízművek területének (200024/2 hrsz.) északi csücskéhez, innen a parton halad Csepel és Szigetszentmiklós határáig. Itt délkeletre fordul a Vízművek határán és a 200001 hrsz.-ú földrészlet határán halad, majd északkeletre fordulva mintegy 300 métert halad a 8644/1. számú dűlőig. Itt merőlegesen keresztezi a II. Rákóczi Ferenc utat, majd délkeleti irányba halad mintegy 400 métert a szigetszentmiklósi 8644/1. számú dűlő határán, onnan a II. Rákóczi Ferenc úttal párhuzamosan a 8643. számú dűlőig, innen északi irányba halad a 8645. számú dűlő vonaláig (214408 hrsz.), ezen 400 métert halad délkeleti irányba, ezt követően merőleges irányban mintegy 50 métert haladva eléri a 8647. számú dűlőt (213225 hrsz.), ennek déli szélén halad mintegy 180 métert, majd északra fordul a 8649. számú dűlőt követve mintegy 500 métert a 8653. számú dűlőig, majd annak déli oldalán halad mintegy 280 métert, eléri a Csepeli utat (214175 hrsz.). Innen a Csepeli út keleti oldala mentén halad mintegy 700 métert, a 8654. számú dűlőt (214174 hrsz.) mintegy 100 méterre elhagyva, ezután keletre fordulva a Kavicsbányán halad, mintegy 600 métert, majd északkelet felé fordul a 8600. számú dűlő meghosszabbított vonaláig. Ezen a meghosszabbított vonalon halad északnyugat felé a 4419. számú dűlőig. A 4419. számú dűlő (213127 hrsz.) déli szélén halad az Akácfa utcáig, majd a Tihanyi utca déli oldala mentén halad a Királyerdő utcáig, aminek délkeleti szabálytalan vonala mentén éri el a Hollandi utat, a Hollandi út után 140 méterre a parttól 15 méterre a Dunában lévő elméleti pontig halad, majd a Dunában halad a Molnársziget déli határáig. A Molnársziget nyugati partvonala mentén halad észak felé, majd a sziget északi csúcsától halad tovább a Dunaág keleti partjának vonalát követve és a Csepe1-sziget északi csúcsán (Szigetcsúcson) keresztül éri el a Nagy-Dunaág középvonalát.
2. A XXIII. kerület teljes területe, amelynek határa: a kerület határvonala a soroksári Duna-ág középvonalán Csepe1-Pestszenterzsébet-Soroksár közös határpontjából kiindulva eléri a partot, a parton haladva a 184105 hrsz.-ú út északi határvonalán haladva metszi a Vízisport utcát, majd keleti irányba a 184103 és a 196600 hrsz. északi határvonalán, majd a 196605. külterületi tábla határvonalán halad a Meddőhányó utcáig. A Meddőhányó utca északi határvonalán továbbhaladva, majd délre fordulva a 184300 hrsz. északi határvonalán végighaladva a Helsinki út (184091 hrsz.) nyugati határvonalán északra fordul a Barkó utca magasságáig. Itt keresztezi az E5-ös főutat, a HÉV-pályát és a 184089 hrsz.-ú szervizutat, majd ennek keleti oldalán déli irányba halad, és a Papírgyár délnyugati sarkán északkeleti irányba fordul a 184088 hrsz.-ú telekhatáron a Lenke utcáig, majd a Bolyai János utca déli oldalán a használati magánterület és a közterület határán halad a Vágóhíd utcáig. A Vágóhíd utca nyugati oldalán a közterület és a használati magánterület határán halad az Alsó határútig, ahol a 183998/1 közterület délkeleti oldalán halad a Török utcáig. Majd a vasutat keresztezve északra fordul és eléri az erzsébeti temetőt, innen délkeleti irányban halad a temető fala mentén a Temetősorig. A temetőfal vonalán továbbhaladva a Budapest Ferencváros-Soroksár összekötő vasútvonal és a temető északi közös határpontjánál északkeleti irányban a vasút (178839 hrsz.) déli vonalán halad a Köves útig. A határvonal a Köves út keleti oldalán halad a Mezsgye utcáig, a Mezsgye utcánál áttér a Köves út nyugati oldalára és így halad a Szentlőrinci útig. A Szentlőrinci út déli oldalán halad tovább a Nagykőrösi út-Méta utca kereszteződéséig, majd Pestszentlőrinccel, Pestszentimrével közös határvonalon Pestszentimre-Soroksár és Gyál város közös határpontjáig. E határponttól a főváros határvonalán (ami egyben Gyá1-Alsónémedi-Dunaharaszti községek határvonala is) halad tovább, a Haraszti utat keresztezve eléri a Horgászpart utat, ezt keresztezve nyugati irányban eléri a Dunát. A Dunában haladva a csepeli Királyerdő út magasságánál eléri Szigetszentmiklós-Soroksár-Csepel közös határpontját, e ponttól a határ a Duna elméleti középvonalán haladva eléri a kiindulási pontot.
18. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Budapest 18. OEVK
Székhelye: XXII. kerület
Területe:
1. A XI. kerület választókerülethez tartozó része: A Duna középvonalára merőlegesen a "déli" Összekötő vasúti híd középpontjáról kiindulva a MÁV vasútvonalán nyugati irányban halad (a Dombóvári út és a Sárbogárdi úttal párhuzamosan) a Mohai útig, a Mohai út páros házszámozású oldalán haladva a Mérnök utcáig, a Mérnök utca páratlan házszámozású oldalán a Petzvál József utcáig, a Petzvál József utca páros házszámozású oldalán a az Etele útig, az Etele úton (házszámok nélkül) a Tétényi útig, a Tétényi úttól pedig az Etele út páros házszámozású oldalának vonalában az Etele térig, az Etele tér északi oldalán a Kelenföldi pályaudvarig, majd a MAV vasútvonal vonalán déli, majd nyugati irányban Budaörs felé a városhatárig, onnan a régi fővárosi határvonalon halad, a Kamaraerdőt megkerüli, a Kamaraerdő déli határán halad a Kamaraerdei úton a Balatoni műútig, ezen, majd tovább kissé északkelet felé a Péterhegyi úton a kelenvölgyi Ringló útig és ezen, majd a Méhész utcán át a MÁV vasútvonalig; a vasútvonal keleti oldalán a Duna utcáig, ezen, majd ennek folytatásában a Duna középvonaláig, s a középvonalon a kiindulási pontig körbezárt terület.
2. A XXII. kerület teljes területe, amelynek határa: a Duna középvonalától a Duna utcán halad a MÁV vasútvonalig, a MÁV vasútvonal mentén a Méhész utcáig, a Méhész utcán a kelenvölgyi Ringló útig, a Ringló úton a Horogszegi határsorig, a Horogszegi határsoron a Honfoglalás útig, a Honfoglalás úttól a Vöröskúti határsoron halad a Kőérberki útig, a Kőérberki úttól a Háros úton a Kamaraerdei útig, a Kamaraerdei út mentén az ingatlanok határán halad a Balatoni úttól a Tétényi fennsík területén, a 239904/2 és 239906 hrsz.-ok határán éri el a Kamaraerdei utat, a Kamaraerdei úttól a 239912 hrsz. határán éri el Budaörs-Budapest és egyben Nagytétény határát, innen a fővárosi és nagytétényi határvonalon halad tovább a Duna főágának középvonaláig, ezen a kiindulási pontig.
Baranya
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Baranya 01. OEVK
Székhelye: Pécs
Területe:
1. Gyód
2. Keszü
3. Kökény
4. Pécs választókerülethez tartozó részének határa: A 66-os országút városhatáron való belépésétől a Komlói út (házszámok nélkül) a Hársfa útig, Hársfa út (házszámok nélkül) a Rákos Lajos utcáig, tovább a Hársfa út (mindkét oldala) a Bokor utcáig, a Bokor utca (házszámok nélkül) végig, a Diósi út páros oldala a Zsolnay Vilmos útig, a Zsolnay Vilmos út (mindkét oldala) a Basamalom útig, a Basamalom út (házszámok nélkül) a vasútvonalig, a vasútvonal a Sport utcáig, a Sport utca (mindkét oldala) a Tüskésréti útig, a Tüskésréti út (mindkét oldala) az 58-as útig a Nagyárpádi út (mindkét oldala) a Tüskés dűlőig, a Tüskés dűlő (mindkét oldala), a Nagyárpádi út (mindkét oldala) a Kemény Zsigmond utcáig, a Kemény Zsigmond utca (mindkét oldala), a Cserge dűlőig, a Cserge dűlő (mindkét oldala), az 57-es országút a városhatárig, a városhatár az óramutató járásával megegyező irányban a Szentlőrinc felé haladó vasútvonal belépési pontjáig, a vasútvonal a Tüzér útig, a Megyeri Nagyhíd a vasútvonaltól a Veress Endre utcáig, a Tüzér út páratlan oldala, a Szigeti út páros oldala a Kürt utcáig, a Kürt utca (házszámok nélkül), az Ifjúság útja (házszámok nélkül), az Édesanyák útja (mindkét oldala), a Nyár utca (mindkét oldala), a Bálicsi út (mindkét oldala), a Bálicsi dűlő (mindkét oldala), az Erdész utca (75-től a végéig), a városhatár az óramutató járásával megegyező irányban a 66-os országút belépési pontjáig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
5. Pécsudvard
6. Pogány
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Baranya 02. OEVK
Székhelye: Pécs
Területe:
1. Ág
2. Alsómocsolád
3. Bikal
4. Egyházaskozár
5. Hegyhátmaróc
6. Kárász
7. Kisvaszar
8. Komló
9. Köblény
10. Mágocs
11. Magyaregregy
12. Magyarszék
13. Mánfa
14. Máza
15. Mecsekpölöske
16. Mekényes
17. Nagyhajmás
18. Pécs választókerülethez tartozó részének határa: A 66-os országút városhatáron való belépésétől a Komlói út (mindkét oldala) a Hársfa útig, a Hársfa út (mindkét oldala) a Rákos Lajos utcáig, tovább a Hársfa út (házszámok nélkül) a Bokor utcáig, a Bokor utca (mindkét oldala) végig, a Diósi út páros oldala a Zsolnay Vilmos útig, a Zsolnay Vilmos út (házszámok nélkül) a Basamalom útig, a Basamalom út (házszámok nélkül) a vasútvonalig, a vasútvonal a Sport utcáig, a Sport utca (házszámok nélkül) a Tüskésréti útig, a Tüskésréti út (házszámok nélkül) az 58-as útig, a Nagyárpádi út (házszámok nélkül) a Tüskés dűlőig, a Tüskés dűlő (házszámok nélkül), a Nagyárpádi út (házszámok nélkül) a Kemény Zsigmond utcáig, a Kemény Zsigmond utca (házszámok nélkül) a Cserge dűlőig, a Cserge dűlő (házszámok nélkül), az 57-es országút a városhatárig, a városhatár az óramutató járásával megegyező irányban a 66-os országútig, valamint a városhatár a Szentlőrinc felé haladó vasútvonal belépési pontjától az óramutató járásával megegyező irányban a Deindol, Erdész utca végéig, az Erdész utca (házszámok nélkül) a Bálicsi dűlőig, Bálicsi dűlő (házszámok nélkül), Bálicsi út (házszámok nélkül), Nyár utca (házszámok nélkül), Édesanyák útja (házszámok nélkül), Ifjúság útja (mindkét oldala), Kürt utca (mindkét oldala), Szigeti út páratlan oldala a Tüzér útig, Tüzér út páros oldala, Megyeri Nagyhíd a vasútvonalig, a Szentlőrinc felé haladó vasútvonal a városhatárig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
19. Szalatnak
20. Szárász
21. Szászvár
22. Tófű
23. Vékény
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Baranya 03. OEVK
Székhelye: Mohács
Területe:
1. Apátvarasd
2. Babarc
3. Bár
4. Belvárdgyula
5. Beremend
6. Berkesd
7. Bezedek
8. Birján
9. Bogád
10. Bóly
11. Borjád
12. Dunaszekcső
13. Egerág
14. Egyházasharaszti
15. Ellend
16. Erdősmárok
17. Erdősmecske
18. Erzsébet
19. Fazekasboda
20. Feked
21. Geresdlak
22. Görcsönydoboka
23. Hásságy
24. Hidas
25. Himesháza
26. Homorúd
27. Hosszúhetény
28. Illocska
29. Ivánbattyán
30. Ivándárda
31. Kásád
32. Kátoly
33.Kékesd
34. Kisbudmér
35. Kisharsány
36. Kisherend
37. Kisjakabfalva
38. Kiskassa
39. Kislippó
40. Kisnyárád
41. Kistapolca
42. Kozármisleny
43. Kölked
44. Lánycsók
45. Lapáncsa
46. Lippó
47. Liptód
48. Lothárd
49. Lovászhetény
50. Magyarbóly
51. Magyarsarlós
52. Majs
53. Maráza
54. Máriakéménd
55. Márok
56. Martonfa
57. Mecseknádasd
58. Mohács
59. Monyoród
60. Nagybudmér
61. Nagyharsány
62. Nagykozár
63. Nagynyárád
64. Nagypall
65. Nagytótfalu
66. Óbánya
67. Ófalu
68. Olasz
69. Old
70. Palkonya
71. Palotabozsok
72. Pécsdevecser
73. Pécsvárad
74. Pereked
75. Peterd
76. Pócsa
77. Romonya
78. Sárok
79. Sátorhely
80. Siklósnagyfalu
81. Somberek
82. Szajk
83.Szebény
84. Szederkény
85. Székelyszabar
86. Szellő
87. Személy
88. Szilágy
89. Szőkéd
90. Szűr
91. Töttös
92. Udvar
93. Újpetre
94. Véménd
95. Versend
96. Villány
97. Villánykövesd
98. Vokány
99. Zengővárkony
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Baranya 04. OEVK
Székhelye: Szigetvár
Területe:
1. Abaliget
2. Adorjás
3. Almamellék
4. Almáskeresztúr
5. Alsószentmárton
6. Aranyosgadány
7. Áta
8. Babarcszőlős
9. Bakóca
10. Bakonya
11. Baksa
12. Bánfa
13. Baranyahidvég
14. Baranyajenő
15. Baranyaszentgyörgy
16. Basal
17. Besence
18. Bicsérd
19. Bisse
20. Boda
21. Bodolyabér
22. Bogádmindszent
23. Bogdása
24. Boldogasszonyfa
25. Bosta
26. Botykapeterd
27. Bükkösd
28. Bürüs
29. Cún
30. Csányoszró
31. Csarnóta
32. Csebény
33. Cserdi
34. Cserkút
35. Csertő
36. Csonkamindszent
37. Dencsháza
38. Dinnyeberki
39. Diósviszló
40. Drávacsehi
41. Drávacsepely
42. Drávafok
43. Drávaiványi
44. Drávakeresztúr
45. Drávapalkonya
46. Drávapiski
47. Drávaszabolcs
48. Drávaszerdahely
49. Drávasztára
50. Endrőc
51. Felsőegerszeg
52. Felsőszentmárton
53. Garé
54. Gerde
55. Gerényes
56. Gilvánfa
57. Gordisa
58. Gödre
59. Görcsöny
60. Gyöngyfa
61. Gyöngyösmellék
62. Harkány
63. Hegyszentmárton
64. Helesfa
65. Hetvehely
66. Hirics
67. Hobol
68. Horváthertelend
69. Husztót
70. Ibafa
71. Ipacsfa
72. Kacsóta
73. Kákics
74. Katádfa
75. Kémes
76. Kemse
77. Kétújfalu
78. Királyegyháza
79. Kisasszonyfa
80. Kisbeszterce
81. Kisdér
82. Kisdobsza
83. Kishajmás
84. Kistamási
85. Kistótfalu
86. Kisszentmárton
87. Kórós
88. Kovácshida
89. Kovácsszénája
90. Kővágószőlős
91. Kővágótöttös
92. Liget
93. Lúzsok
94. Magyarhertelend
95. Magyarlukafa
96. Magyarmecske
97. Magyartelek
98. Márfa
99. Markóc
100. Marócsa
101. Matty
102. Merenye
103. Meződ
104. Mindszentgodisa
105. Molvány
l06. Mozsgó
107. Nagycsány
108. Nagydobsza
109. Nagypeterd
110. Nagyváty
111. Nemeske
112. Nyugotszenterzsébet
113. Ócsárd
114. Okorág
115. Okorvölgy
116. Orfű
117. Oroszló
118. Ózdfalu
119. Palé
120.Páprád
121. Patapoklosi
122. Pécsbagota
123.Pellérd
124.Pettend
125. Piskó
126. Rádfalva
127.Regenye
128. Rózsafa
129. Sámod
130. Sásd
131. Sellye
132. Siklós
133. Siklósbodony
134. Somogyapáti
135. Somogyhárságy
136. Somogyhatvan
137. Somogyviszló
138. Sósvertike
139. Sumony
140. Szabadszentkirály
141. Szágy
142. Szalánta
143. Szaporca
144. Szava
145. Szentdénes
146. Szentegát
147. Szentkatalin
148. Szentlászló
149. Szentlőrinc
150. Szigetvár
151. Szilvás
152. Szőke
153. Szörény
154. Szulimán
155. Tarrós
156. Tékes
157. Teklafalu
158. Tengeri
159. Tésenfa
160. Téseny
161. Tormás
162. Tótszentgyörgy
163.Túrony
164. Vajszló
165.Várad
166. Varga
167. Vásárosbéc
168. Vásárosdombó
169. Vázsnok
170. Vejti
171. Velény
172. Zádor
173. Zaláta
174. Zók
Bács-Kiskun megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Bács-Kiskun 01. OEVK
Székhelye: Kecskemét
Területe:
1. Felsőlajos
2. Fülöpháza
3. Kecskemét választókerülethez tartozó részének határa: Az 52-es országút városhatáron való belépésétől a városhatár (az óramutató járásával megegyező irányban) a Vacsi közig, Vacsi köz páros oldala a Mikszáth Kálmán körútig, Mikszáth Kálmán körút páratlan oldala a 49. számtól az izraelita temető sarkáig, az izraelita temető határa a Budai útig, Budai út mindkét oldala a Mátyás térig, Mátyás tér (valamennyi házszáma), Jókai utca páros oldala, Koháry István krt (valamennyi házszáma) végig, Szabadság tér Sétáló utca, Kossuth tér (valamennyi házszáma), Deák Ferenc tér (valamennyi házszáma), Petőfi Sándor utca páratlan oldala a Kőhid utcáig, Kiskert tér Kőhíd utca páratlan oldala végig, Nyíri út páratlan oldala a III.Béla körútig, III.Béla körút (valamennyi házszáma) végig, Északi körút (valamennyi házszáma) a Dunaföldvári (52-es) útig, 52-es út a városhatárig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
4. Kerekegyháza
5. Kunadacs
6. Kunbaracs
7. Kunpeszér
8. Kunszentmiklós
9. Ladánybene
10. Lajosmizse
11. Szabadszállás
12. Szalkszentmárton
13. Tass
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Bács-Kiskun 02. OEVK
Székhelye: Kecskemét
Területe:
1. Ballószög
2. Helvécia
3. Kecskemét választókerülethez tartozó részének határa: A városhatár a Vacsi köz végétől (az óramutató járásával megegyező irányban) az 52-es országút városhatáron való belépéséig, 52-es út, Dunaföldvári út páros oldala, az Északi körútig, Északi körút (házszámok nélkül), III.Béla körút (házszámok nélkül) végig, Nyíri út páros oldala a Mária körútig, Kőhíd utca páros oldala, Kiskert tér (házszámok nélkül), Petőfi Sándor utca páros oldala, Deák Ferenc tér (házszámok nélkül), Kossuth tér (házszámok nélkül), Szabadság tér Sétáló utca, Koháry István krt (házszámok nélkül), Jókai utca páratlan oldala, Mátyás tér (házszámok nélkül), Budai út (házszámok nélkül) az Akadémia körútig, az izraelita temető határa, Mikszáth Kálmán körút (páros oldal a 48-as számig) a Vacsi közig, Vacsi köz páratlan oldala a városhatárig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
4. Lakitelek
5. Szentkirály
6. Tiszakécske
7. Tiszaug
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Bács-Kiskun 03. OEVK
Székhelye: Kiskőrös
Területe:
1. Akasztó
2. Apostag
3. Bátya
4. Csengőd
5. Drágszél
6. Dunaegyháza
7. Dunapataj
8. Dunaszentbenedek
9. Dunatetétlen
10. Dunavecse
11. Foktő
12. Géderlak
13. Harta
14. Homokmégy
15. Kalocsa
16. Kaskantyú
17. Kecel
18. Kiskőrös
19. Miske
20. Ordas
21. Öregcsertő
22. Páni
23. Solt
24. Soltszentimre
25. Szakmár
26. Tabdi
27. Újsolt
28. Újtelek
29. Uszód
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Bács-Kiskun 04. OEVK
Székhelye: Kiskunfélegyháza
Területe:
1. Ágasegyháza
2. Bócsa
3. Bugac
4. Bugacpusztaháza
5. Csólyospálos
6. Fülöpjakab
7. Fülöpszállás
8. Gátér
9. Izsák
10. Jakabszállás
11. Jászszentlászló
12. Kiskunfélegyháza
13. Kiskunmajsa
14. Kömpöc
15. Kunszállás
16. Móricgát
17. Nyárlőrinc
18. Orgovány
19. Pálmonostora
20. Petőfiszállás
21. Szank
22. Tiszaalpár
23. Városföld
05. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Bács-Kiskun 05. OEVK
Székhelye: Kiskunhalas
Területe:
1. Bácsalmás
2. Bácsszőlős
3. Balotaszállás
4. Császártöltés
5. Csikéria
6. Hajós
7. Harkakötöny
8. Imrehegy
9. Jánoshalma
10. Kelebia
11. Kéleshalom
12. Kiskunhalas
13. Kisszállás
14. Kunbaja
15. Kunfehértó
16. Mélykút
17. Pirtó
18. Soltvadkert
19. Tataháza
20. Tázlár
21. Tompa
22. Zsana
06. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Bács-Kiskun 06. OEVK
Székhelye: Baja
Területe:
1. Bácsbokod
2. Bácsborsód
3. Bácsszentgyörgy
4. Baja
5. Bátmonostor
6. Borota
7. Csátalja
8. Csávoly
9. Dávod
10. Dunafalva
11. Dusnok
12. Érsekcsanád
13. Érsekhalma
14. Fajsz
15. Felsőszentiván
16. Gara
17. Hercegszántó
18. Katymár
19. Madaras
20. Mátételke
21. Nagybaracska
22. Nemesnádudvar
23. Rém
24. Sükösd
25. Szeremle
26. Vaskút
Békés meg
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Békés 01. OEVK
Székhelye: Békéscsaba
Területe:
1. Békéscsaba
2. Csabaszabadi
3. Csanádapáca
4. Gerendás
5. Kétegyháza
6. Kétsoprony
7. Kondoros
8. Medgyesbodzás
9. Medgyesegyháza
10. Pusztaottlaka
11. Szabadkígyós
12. Telekgerendás
13. Újkígyós
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Békés 02. OEVK
Székhelye: Békés
Területe:
1. Békés
2. Békésszentandrás
3. Bucsa
4. Csabacsűd
5. Csárdaszállás
6. Dévaványa
7. Ecsegfalva
8. Gyomaendrőd
9. Hunya
10. Kamut
11. Kardos
12. Kertészsziget
13. Körösladány
14. Köröstarcsa
15. Mezőberény
16. Murony
17. Örménykút
18. Szarvas
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Békés 03. OEVK
Székhelye: Gyula
Területe:
1. Bélmegyer
2. Biharugra
3. Doboz
4. Elek
5. Füzesgyarmat
6. Geszt
7. Gyula
8. Körösnagyharsány
9. Körösújfalu
10. Kötegyán
11. Méhkerék
12. Mezőgyán
13. Okány
14. Sarkad
15. Sarkadkeresztúr
16. Szeghalom
17. Tarhos
18. Újszalonra
19. Vésztő
20. Zsadány
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Békés 04. OEVK
Székhelye: Orosháza
Területe:
1. Almáskamarás
2. Battonya
3. Békéssámson
4. Csorvás
5. Dombegyház
6. Dombiratos
7. Gádoros
8. Kardoskút
9. Kaszaper
10. Kevermes
11. Kisdombegyház
12. Kunágota
13. Lőkösháza
14. Magyarbánhegyes
15. Magyardombegyház
16. Mezőhegyes
17. Mezőkovácsháza
18. Nagybánhegyes
19. Nagykamarás
20. Nagyszénás
21. Orosháza
22. Pusztaföldvár
23. Tótkomlós
24. Végegyháza
Borsod-Abaúj-Zemplén megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Borsod-Abaúj-Zemplén 01. OEVK (Miskolc 1.)
Székhelye: Miskolc
Területe:
1. Alsózsolca
2. Arnót
3. Felsőzsolca
4. Miskolc választókerülethez tartozó részének határa: A 26. országút városhatáron való belépési pontjától a Szentpéteri kapu páros oldala (2-től 24-ig és 70-től felfelé) a Szeles utcáig, a Szeles utca a Szentpáli utcáig, Szentpáli utca (házszámok nélkül), a Széchenyi István út páros oldala a Kazinczy Ferenc utcáig és vissza a páratlan oldala a Corvin utcáig, a Corvin utca páratlan oldala, az Arany János utca 14. szám, tovább a Corvin utca páratlan oldala az Arany János utcától végig, a Görgey Artúr utca (mindkét oldala) a Corvin utcától a Papszer utcáig, a Papszer utca (házszámok nélkül) a Mélyvölgy utcáig, a Mélyvölgy utca (házszámok nélkül), a Csáti sor (házszámok nélkül) a Rác sorig, a Rác sor (házszámok nélkül) a Horváth Tetőig, a Horváth tető (házszámok nélkül), a Mendikás dűlőig, a Mendikás dűlő (házszámok nélkül), a Ruzsinszőlő dűlő (házszámok nélkül) a Csermőkei útig, a Csermőkei út (házszámok nélkül) a Miskolctapolcai útig, a Miskolctapolcai út (házszámok nélkül) a Benedeki pincesor kezdetéig, Hejő patak a Benedeki pincesor kezdetétől a Külső Csabai utcáig, Szentbenedekhegyi dűlő (házszámok nélkül), a Bacsinszky András utca (valamennyi házszáma) a Szabó Ervin utcáig, a Szabó Ervin utca (valamennyi házszáma) a Görömbölyi pincesorig, Görömbölyi pincesor (valamennyi házszáma) a Tárogató utcáig, Tárogató utca (valamennyi házszáma) a Harsányi utcáig, Harsányi utca (valamennyi házszáma) a városhatárig, városhatár az óramutató járásával ellenkező irányban a 26.országút városhatáron való belépési pontjáig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
5. Sajókeresztúr
6. Szirmabesenyő
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Borsod-Abaúj-Zemplén 02. OEVK (Miskolc 2.)
Székhelye: Miskolc
Területe:
1. Miskolc választókerülethez tartozó részének határa: A 26. országút városhatáron való belépési pontjától a Szentpéteri kapu a Szeles utcáig, Szeles utca a Szentpáli utcáig, a Szentpáli utca (valamennyi házszáma), a Corvin utca páros oldala, a Görgey Artúr utca (házszámok nélkül) a Corvin utcától a Papszer utcáig, a Papszer utca (valamennyi házszáma) a Mélyvölgy utcáig, a Mélyvölgy utca (valamennyi házszáma) a Csáti sorig, a Csáti sor (valamennyi házszáma) a Rác sorig, a Rác sor (valamennyi házszáma) a Horváth tetőig, a Horváth tető teljes közterülete a Mendikás dűlőig, a Mendikás dűlő teljes közterülete a Ruzsinszőlő dűlőig, Ruzsinszőlő dűlő teljes közterülete a Csermőkei útig, a Csermőkei út (valamennyi házszáma) a Miskolctapolcai útig, a Miskolctapolcai út (valamennyi házszáma) a Benedeki pincesor kezdetéig, Hejő patak a Benedeki pincesor kezdetétől a Külső Csabai utcáig, Szentbenedekhegyi dűlő (valamennyi házszáma), Bacsinszky András utca (házszámok nélkül) a Szabó Ervin utcáig, Szabó Ervin utca (házszámok nélkül) a Görömbölyi pincesorig, a Görömbölyi pincesor (házszámok nélkül) a Tárogató utcáig, Tárogató utca (házszámok nélkül) a Harsányi utcáig, Harsányi utca (házszámok nélkül) a városhatárig, városhatár az óramutató járásával egyező irányban a 26.országút városhatáron való belépési pontjáig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
2. Parasznya
3. Radostyán
4. Sajóbábony
5. Sajólászlófalva
6. Varbó
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Borsod-Abaúj-Zemplén 03. OEVK
Székhelye: Ózd Területe:
1. Aggtelek
2. Alsószuha
3. Alsótelekes
4. Arló
5. Bánréve
6. Becskeháza
7. Bódvalenke
8. Bódvarákó
9. Bódvaszilas
10. Borsodbóta
11. Borsodnádasd
12. Borsodszentgyörgy
13. Bükkmogyorósd
14. Csernely
15. Csokvaomány
16. Domaháza
17. Dövény
18. Dubicsány
19. Égerszög
20. Farkaslyuk
21. Felsőkelecsény
22. Felsőnyárád
23. Felsőtelekes
24. Gömörszőlős
25. Hangony
26. Hét
27. Hidvégardó
28. Imola
29. Jakfalva
30. Járdánháza
31. Jósvafő
32. Kánó
33. Kelemér
34. Királd
35. Kissikátor
36. Komjáti
37. Kurityán
38. Lénárddaróc
39. Martonyi
40. Nekézseny
41. Ormosbánya
42. Ózd
43. Perkupa
44. Putnok
45. Ragály
46. Rudabánya
47. Sajógalgóc
48. Sajókaza
49. Sajómercse
50. Sajónémeti
51. Sajópüspöki
52. Sajóvelezd
53. Sáta
54. Serényfalva
55. Szalonna
56. Szendrő
57. Szin
58. Szinpetri
59. Szögliget
60. Szőlősardó
61. Szuhafő
62. Szuhogy
63. Teresztenye
64. Tornakápolna
65. Tornanádaska
66. Tornaszentandrás
67. Trizs
68. Uppony
69. Varbóc
70. Zádorfalva
71. Zubogy
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Borsod-Abaúj-Zemplén 04. OEVK
Székhelye: Sajószentpéter
Területe:
1. Abaújlak
2. Abaújszolnok
3. Abod
4. Alacska
5. Alsógagy
6. Alsóvadász
7. Baktakék
8. Balajt
9. Bánhorváti
10. Berente
11. Beret
12. Boldva
13. Borsodszirák
14. Büttös
15. Csenyéte
16. Csobád
17. Damak
18. Debréte
19. Dédestapolcsány
20. Detek
21. Edelény
22. Fáj
23. Fancsal
24. Felsőgagy
25. Felsővadász
26. Forró
27. Gadna
28. Gagyapáti
29. Gagybátor
30. Gagyvendégi
31. Galvács
32. Hangács
33. Hegymeg
34. Hernádszentandrás
35. Homrogd
36. Ináncs
37. Irota
38. Izsófalva
39. Kány
40. Kazincbarcika
41. Kázsmárk
42. Keresztére
43. Kiskinizs
44. Kondó
45. Krasznokvajda
46. Kupa
47. Ládbesenyő
48. Lak
49. Léh
50. Litka
51. Mályinka
52. Meszes
53. Monaj
54. Múcsony
55. Nagybarca
56. Nyésta
57. Nyomár
58. Pamlény
59. Perecse
60. Rakaca
61. Rakacaszend
62. Rásonysápberencs
63. Rudolftelep
64. Sajóecseg
65. Sajóivánka
66. Sajókápolna
67. Sajópálfala
68. Sajósenye
69. Sajószentpéter
70. Sajóvámos
71. Selyeb
72. Szakácsi
73. Szászfa
74. Szendrőlád
75. Szuhakálló
76. Tardona
77. Tomor
78. Tornabarakony
79. Tornaszentjakab
80. Vadna
81. Viszló
82. Ziliz
05. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Borsod-Abaúj-Zemplén 05. OEVK
Székhelye: Sátoraljaújhely
Területe:
1. Abaújalpár
2. Abaújkér
3. Abaújszántó
4. Abaújvár
5. Alsóberecki
6. Alsóregmec
7. Arka
8. Baskó
9. Bodroghalom
10. Bodrogolaszi
11. Boldogkőújfalu
12. Boldogkőváralja
13. Bózsva
14. Cigánd
15. Dámóc
16. Encs
17. Erdőbénye
18. Erdőhorváti
19. Felsőberecki
20. Felsődobsza
21. Felsőregmec
22. Filkeháza
23. Fony
24. Fulókércs
25. Füzér
26. Füzérkajata
27. Füzérkomlós
28. Füzérradvány
29. Garadna
30. Gibárt
31. Golop
32. Gönc
33. Göncruszka
34. Györgytarló
35. Háromhuta
36. Hejce
37. Hercegkút
38. Hernádbűd
39. Hernádcéce
40. Hernádpetri
41. Hernádszurdok
42. Hernádvécse
43. Hidasnémeti
44. Hollóháza
45. Karcsa
46. Karos
47. Kéked
48. Kenézlő
49. Kishuta
50. Kisrozvágy
51. Komlóska
52. Korlát
53. Kovácsvágás
54. Lácacséke
55. Makkoshotyka
56. Méra
57. Mikóháza
58. Mogyoróska
59. Nagyhuta
60. Nagyrozvágy
61. Novajidrány
62. Nyíri
63. Olaszliszka
64. Pácin
65. Pálháza
66. Pányok
67. Pere
68. Pusztafalu
69. Pusztaradvány
70. Rátka
71. Regéc
72. Révleányvár
73. Ricse
74. Sárazsadány
75. Sárospatak
76. Sátoraljaújhely
77. Semjén
78. Sima
79. Szalaszend
80. Szegi
81. Szegilong
82. Szemere
83. Tállya
84. Telkibánya
85. Tiszacsermely
86. Tiszakarád
87. Tolcsva
88. Tornyosnémeti
89. Vágáshuta
90. Vajdácska
91. Vámosújfalu
92. Vilmány
93. Vilyvitány
94. Viss
95. Vizsoly
96. Zalkod
97. Zemplénagárd
98. Zsujta
06. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Borsod-Abaúj-Zemplén 06. OEVK
Székhelye: Tiszaújváros
Területe:
1. Alsódobsza
2. Aszaló
3. Bekecs
4. Bodrogkeresztúr
5. Bodrogkisfalud
6. Bőcs
7. Csobaj
8. Gesztely
9. Girincs
10. Halmaj
11. Hernádkak
12. Hernádkércs
13. Hernádnémeti
14. Kesznyéten
15. Kiscsécs
16. Legyesbénye
17. Mád
18. Megyaszó
19. Mezőzombor
20. Monok
21. Nagykinizs
22. Onga
23. Oszlár
24. Prügy
25. Sajóörös
26. Sajószöged
27. Sóstófalva
28. Szentistvánbaksa
29. Szerencs
30. Szikszó
31. Taktabáj
32. Taktaharkány
33. Taktakenéz
34. Taktaszada
35. Tarcal
36. Tiszaladány
37. Tiszalúc
38. Tiszapalkonya
39. Tiszatardos
40. Tiszaújváros
41. Tokaj
42. Újcsanálos
07. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Borsod-Abaúj-Zemplén 07. OEVK
Székhelye: Mezőkövesd
Területe:
1. Ároktő
2. Berzék
3. Bogács
4. Borsodgeszt
5. Borsodivánka
6. Bükkábrány
7. Bükkaranyos
8. Bükkszentkereszt
9. Bükkzsérc
10. Cserépfalu
11. Cserépváralja
12. Csincse
13. Egerlövő
14. Ernőd
15. Gelej
16. Harsány
17. Hejőbába
18. Hejőkeresztúr
19. Hejőkürt
20. Hejőpapi
21. Hejőszalonta
22. Igrici
23. Kács
24. Kisgyőr
25. Kistokaj
26. Köröm
27. Mályi
28. Mezőcsát
29. Mezőkeresztes
30. Mezőkövesd
31. Mezőnagymihály
32. Mezőnyárád
33. Muhi
34. Nagycsécs
35. Négyes
36. Nemesbikk
37. Nyékládháza
38. Ónod
39. Répáshuta
40. Sajóhidvég
41. Sajólád
42. Sajópetri
43. Sály
44. Szakáld
45. Szentistván
46. Szomolya
47. Tard
48. Tibolddaróc
49. Tiszabábolna
50. Tiszadorogma
51. Tiszakeszi
52. Tiszatarján
53. Tiszavalk
54. Vatta
Csongrád megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Csongrád 01. OEVK (Szeged 1.)
Székhelye: Szeged
Területe:
1. Deszk
2. Ferencszállás
3. Klárafalva
4. Kübekháza
5. Szeged választókerülethez tartozó részének határa: A Tisza városhatáron való belépési pontjától a Tisza középvonala a Tisza Lajos körút kezdetéig, a Tisza Lajos körút páratlan oldala a Stefánia utcáig, a Stefánia utca páros oldala a Vörösmarty utcáig, a Vörösmarty utca páratlan oldala, a Széchenyi tér (5-től 8. számig), a Kossuth Lajos sugárút páratlan oldala végig, az Izabella híd az algyői vasútvonalig, az Algyő felé haladó vasútvonal a Csongrádi sugárútig, a Csongrádi sugárút (házszámok nélkül) a városhatárig, a városhatár (az óramutató járásával egyező irányban) a Tiszáig, valamint a Deszk felől jövő vasútvonal városhatáron való belépési pontjától, a vasútvonal városhatáron belüli szakasza a Légió utcáig, a Légió utca (házszámok nélkül) a Makai útig, a Makai út (mindkét oldala) a Marostorok utcáig, a Marostorok utca (teljes közterülete), a Föld utca (teljes közterülete), az Apátság utca (teljes közterülete), a Makai út (mindkét oldala) tovább a városhatárig, városhatár a Deszk felőli vasútvonal belépési pontjáig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
6. Tiszasziget
7. Új szentiván
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Csongrád 02. OEVK
Székhelye: Szeged
Területe:
1. Ásotthalom
2. Bordány
3. Domaszék
4. Forráskút
5. Mórahalom
6. Öttömös
7. Pusztamérges
8. Röszke
9. Rúzsa
10. Szeged választókerülethez tartozó részének határa: A Tisza középvonala a Tisza Lajos körút kezdetétől a Tisza városhatáron való belépési pontjáig, a városhatár (az óramutató járásával megegyező irányban) a Makai útig, a Makai út (házszámok nélkül), Apátság utca (házszámok nélkül), Marostorok utca (házszámok nélkül), Föld utca (házszámok nélkül), a Makai út (házszámok nélkül) a Légió utcáig, a Légió utca (mindkét oldala) a Makai úttól a Deszk felé haladó vasútvonalig, a vasútvonal a városhatárig, a városhatár az óramutató járásával egyező irányban a Csongrádi sugárútig, a Csongrádi sugárút (házszámok nélkül) az algyői vasútvonalig, a vasútvonal az Izabella hídig, az Izabella híd város felé vezető része, a Kossuth Lajos sugárút páros oldala, Széchenyi tér (2-töl 4.számig és 9-től végig), Vörösmarty utca páros oldala, Stefánia utca páratlan oldala és a 2. szám, Tisza Lajos körút (mindkét oldala) a Tiszáig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
11. Üllés
12. Zákányszék
13. Zsombó
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Csongrád 03. OEVK
Székhelye: Szentes
Területe:
1. Árpádhalom
2. Baks
3. Balástya
4. Csanytelek
5. Csengele
6. Csongrád
7. Derekegyház
8. Dóc
9. Eperjes
10. Fábiánsebestyén
11. Felgyő
12. Kistelek
13. Mindszent
14. Nagymágocs
15. Nagytőke
16. Ópusztaszer
17. Pusztaszer
18. Sándorfalva
19. Szatymaz
20. Szegvár
21. Szentes
22. Tömörkény
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Csongrád 04. OEVK
Székhelye: Hódmezővásárhely
Területe:
1. Algyő
2. Ambrózfalva
3. Apátfalva
4. Csanádalberti
5. Csanádpalota
6. Földeák
7. Hódmezővásárhely
8. Királyhegyes
9. Kiszombor
10. Kövegy
11. Magyarcsanád
12. Makó
13. Maroslele
14. Mártély
15. Nagyér
16. Nagylak
17. Óföldeák
18. Pitvaros
19. Székkutas
Fejér megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Fejér 01. OEVK
Székhelye: Székesfehérvár
Területe:
1. Székesfehérvár választókerülethez tartozó részének határa: A 81-es országút városhatáron való belépésétől a 81-es út a Szent Flórián körútig, Szent Flórián körút (valamennyi házszáma) a 8-as útig, a 7-es és 8-as út közös szakasza a Mór felé vezető vasútvonalig, a vasútvonal a vasútállomás felé a Balatoni útig, Balatoni út (valamennyi házszáma) a Horvát István utcáig, Horvát István utca (valamennyi házszáma) a Széchenyi utcáig, Széchenyi utca páros oldala a vasútvonalig, vasútvonal az állomáson át az elágazásig, majd a Seregélyes felé haladó vasútvonal a városhatárig, városhatár az óramutató járásával ellenkező irányban a 81-es országút városhatáron való belépéséig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Fejér 02. OEVK
Székhelye: Székesfehérvár
Területe:
1. Bakonycsernye
2. Bakonykúti
3. Balinka
4. Bodajk
5. Csákberény
6. Csókakő
7. Csór
8. Fehérvárcsurgó
9. Füle
10. Iszkaszentgyörgy
11. Isztimér
12. Jenő
13. Kincsesbánya
14. Kőszárhegy
15. Magyaralmás
16. Moha
17. Mór
18. Nádasdladány
19. Nagyveleg
20. Polgárdi
21. Pusztavám
22. Sárkeresztes
23. Sárkeszi
24. Sárszentmihály
25. Sőréd
26. Szabadbattyán
27. Székesfehérvár választókerülethez tartozó részének határa: A 81-es országút városhatáron való belépésétől: a 81-es út a Szent Flórián körútig, Szent Flórián körút a 8-as útig, a 7-es és 8-as út közös szakasza a Mór felé vezető vasútvonalig, a vasútvonal a vasútállomás felé a Balatoni útig, Balatoni út a Horvát István utcáig, Horvát István utca a Széchenyi utcáig, Széchenyi utca a vasútvonalig, vasútvonal az állomáson át az elágazásig, majd a Seregélyes felé haladó vasútvonal a városhatárig, városhatár az óramutató járásával megegyező irányban a 81-es országút városhatáron való belépéséig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
28. Úrhida
29. Zámoly
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Fejér 03. OEVK
Székhelye: Bicske
Területe:
1. Alcsútdoboz
2. Baracska
3. Beloiannisz
4. Besnyő
5. Bicske
6. Bodmér
7. Csabdi
8. Csákvár
9. Etyek
10. Felcsút
11. Gánt
12. Gárdony
13. Gyúró
14. Kajászó
15. Kápolnásnyék
16. Lovasberény
17. Mány
18. Martonvásár
19. Nadap
20. Óbarok
21. Pákozd
22. Pátka
23. Pázmánd
24. Ráckeresztúr
25. Sukoró
26. Szár
27. Tabajd
28. Tordas
29. Újbarok
30. Vál
31. Velence
32. Vereb
33. Vértesacsa
34. Vértesboglár
35. Zichyújfalu
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Fejér 04. OEVK
Székhelye: Dunaújváros
Területe:
1. Adony
2. Dunaújváros
3. Ercsi
4. Iváncsa
5. Kulcs
6. Nagyvenyim
7. Perkáta
8. Pusztaszabolcs
9. Rácalmás
05. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Fejér 05. OEVK
Székhelye: Sárbogárd
Területe:
1. Aba
2. Alap
3. Alsószentiván
4. Baracs
5. Cece
6. Csősz
7. Daruszentmiklós
8. Dég
9. Előszállás
10. Enying
11. Hantos
12. Igar
13. Kálóz
14. Kisapostag
15. Kisláng
16. Lajoskomárom
17. Lepsény
18. Mátyásdomb
19. Mezőfalva
20. Mezőkomárom
21. Mezőszentgyörgy
22. Mezőszilas
23. Nagykarácsony
24. Nagylók
25. Sárbogárd
26. Sáregres
27. Sárkeresztúr
28. Sárosd
29. Sárszentágota
30. Seregélyes
31. Soponya
32. Szabadegyháza
33. Szabadhídvég
34. Tác
35. Vajta
Győr-Moson-Sopron megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Győr-Moson-Sopron 01. OEVK
Székhelye: Győr
Területe:
1. Győr választókerülethez tartozó részének határa: Az M1-es autópálya (Hegyeshalom felől) városhatáron való belépésétől az M1-es autópálya a 83-as útig, 83-as út a Gerence utcáig, a Gerence utca (házszámok nélkül) a Lajta utcáig, a Lajta utca páros oldala az Ikva utcáig, az Ikva utca páros oldala a Mónus Illés utcáig, a Mónus Illés utca (valamennyi házszáma), a Magyar utca (valamennyi házszáma), a Földes Gábor utca páros oldala az Ifjúság körútig, az Ifjúság körút (mindkét oldala) a Földes Gábor utcától a Bán Aladár utca bejáratáig, a Bán Aladár utca teljes közterülete, az Ifjúság körút (házszámok nélkül) az 50.számig, Ifjúság körút vasúti átjáró szakasza a Török Ignác utcáig, az Erfurti út (házszámok nélkül) a Török Ignác utcától a Szőnyi Márton utcáig, a Szőnyi Márton utca (házszámok nélkül) a Zöld utcáig, a Zöld utca páros oldala a Szőnyi Márton utcától a Somogyi Imre utcáig, a Somogyi Imre utca (házszámok nélkül) a József Attila utcáig, a József Attila utca páratlan oldala (71-től 141/B-ig) a Varga Katalin utcáig,a Varga Katalin utca teljes közterülete, a József Attila utca (mindkét oldala) a Varga Katalin utcától a Kakashegy utcáig, a Kakashegy utca teljes közterülete, a József Attila utca (mindkét oldala) a Kakashegy utcától a Fehérvári útig, a Fehérvári út páratlan oldala a Külső Fehérvári út (mindkét oldala) a 81-es útig, 81-es út a városhatárig, a városhatár a 81-es úttól az óramutató járásával ellenkező irányban az M1-es autópályáig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
2. Ikrény
3. Kisbajcs
4. Koroncó
5. Nagybajcs
6. Vének
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Győr-Moson-Sopron 02. OEVK
Székhelye: Győr
Területe:
1. Bakonygyirót
2. Bakonypéterd
3. Bakonyszentlászló
4. Bőny
5. Écs
6. Fenyőfő
7. Gönyű
8. Győr választókerülethez tartozó részének határa: Az M1-es autópálya (Hegyeshalom felől) városhatáron való belépésétől az M1-es autópálya a 83-as útig, 83-as út a Gerence utcáig, a Gerence utca (mindkét oldala) a Lajta utcáig, a Lajta utca páratlan oldala az Ikva utcáig, az Ikva utca páratlan oldala a Mónus Illés utcáig, a Mónus Illés utca (házszámok nélkül), a Magyar utca (házszámok nélkül), a Földes Gábor utca páratlan oldala az Ifjúság körútig, az Ifjúság körút (házszámok nélkül) a Földes Gábor utcától a Bán Aladár utca bejáratáig, a Bán Aladár utca teljes közterülete, Ifjúság körút (mindkét oldala) az 50.számig, Ifjúság körút vasúti átjáró szakasza a Török Ignác utcáig, az Erfurti út (mindkét oldala) a Török Ignác utcától a Szőnyi Márton utcáig, a Szőnyi Márton utca (mindkét oldala) a Zöld utcáig, a Zöld utca páratlan oldala a Szőnyi Márton utcától a Somogyi Imre utcáig, a Somogyi Imre utca (mindkét oldala) a József Attila utcáig, a József Attila utca páros oldala (66-tól 110-es számig) a Varga Katalin utcáig, a Varga Katalin utca (házszámok nélkül) a Rózsahegy utcáig, a Rózsahegy utca (mindkét oldala) az Új utcáig, az Új utca (mindkét oldala) a Rózsahegy utcától az Ötház dűlőig, az Ötház dűlő teljes közterülete a Külső Fehérvári útig, a Külső Fehérvári út (házszámok nélkül) a 81-es útig, a 81-es út a városhatárig, a városhatár a 81-es úttól az óramutató járásával egyező irányban az M1-es autópályáig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
9. Győrasszonyfa
10. Győrság
11. Győrújbarát
12. Kajárpéc
13. Lázi
14. Mezőörs
15. Nagyszentjános
16. Nyalka
17. Nyúl
18. Pannonhalma
19. Pázmándfalu
20. Pér
21. Ravazd
22. Rétalap
23. Románd
24. Sikátor
25. Sokorópátka
26. Táp
27. Tápszentmiklós
28. Tarjánpuszta
29. Tényő
30. Töltéstava
31. Veszprémvarsány
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Győr-Moson-Sopron 03. OEVK
Székhelye: Csorna
Területe:
1. Acsalag
2. Agyagosszergény
3. Árpás
4. Babót
5. Bágyogszovát
6. Barbacs
7. Beled
8. Bezi
9. Bodonhely
10. Bogyoszló
11. Bősárkány
12. Cirák
13. Csáfordjánosfa
14. Csapod
15. Csér
16. Csikvánd
17. Csorna
18. Dénesfa
19. Dör
20. Edve
21. Egyed
22. Enese
23. Farád
24. Fehértó
25. Felpéc
26. Fertőendréd
27. Gyarmat
28. Gyóró
29. Gyömöre
30. Győrsövényház
31. Győrszemere
32. Himod
33. Hövej
34. Iván
35. Jobaháza
36. Kapuvár
37. Kisbabot
38. Kisfalud
39. Kóny
40. Maglóca
41. Magyarkeresztúr
42. Markotabödöge
43. Mérges
44. Mihályi
45. Mórichida
46. Nemeskér
47. Osli
48. Páli
49. Pásztori
50. Petőháza
51. Potyond
52. Pusztacsalád
53. Rábacsanak
54. Rábacsécsény
55. Rábakecöl
56. Rábapatona
57. Rábapordány
58. Rábasebes
59. Rábaszentandrás
60. Rábaszentmihály
61. Rábaszentmiklós
62. Rábatamási
63. Répceszemere
64. Sobor
65. Sopronnémeti
66. Szany
67. Szárföld
68. Szerecseny
69. Szil
70. Szilsárkány
71. Tárnokréti
72. Tét
73. Újkér
74. Vadosfa
75. Vág
76. Vásárosfalu
77. Veszkény
78. Vitnyéd
79. Zsebeháza
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Győr-Moson-Sopron 04. OEVK
Székhelye: Sopron
Területe:
1. Ágfalva
2. Ebergőc
3. Egyházasfalu
4. Fertőboz
5. Fertőd
6. Fertőhomok
7. Fertőrákos
8. Fertőszentmiklós
9. Fertőszéplak
10. Gyalóka
11. Harka
12. Hegykő
13. Hidegség
14. Kópháza
15. Lövő
16. Nagycenk
17. Nagylózs
18. Pereszteg
19. Pinnye
20. Répcevis
21. Röjtökmuzsaj
22. Sarród
23. Sopron
24. Sopronhorpács
25. Sopronkövesd
26. Szakony
27. Und
28. Völcsej
29. Zsira
05. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Győr-Moson-Sopron 05. OEVK
Székhelye: Mosonmagyaróvár
Területe:
1. Abda
2. Ásványráró
3. Bezenye
4. Börcs
5. Cakóháza
6. Darnózseli
7. Dunakiliti
8. Dunaremete
9. Dunaszeg
10. Dunaszentpál
11. Dunasziget
12. Feketeerdő
13. Győrladamér
14. Győrújfalu
15. Győrzámoly
16. Halászi
17. Hédervár
18. Hegyeshalom
19. Jánossomorja
20. Károlyháza
21. Kimle
22. Kisbodak
23. Kunsziget
24. Lébény
25. Levél
26. Lipót
27. Máriakálnok
28. Mecsér
29. Mosonmagyaróvár
30. Mosonszentmiklós
31. Mosonszolnok
32. Mosonudvar
33. Öttevény
34. Püski
35. Rábcakapi
36. Rajka
37. Újrónafő
38. Vámosszabadi
39. Várbalog
Hajdú-Bihar megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Hajdú-Bihar 01. OEVK
Székhelye: Debrecen
Területe:
1. Debrecen választókerülethez tartozó részének határa: A 4-es főút és az M35-ös főút elágazásától az M35-ös főút a 354-es út elágazásáig, 354-es út a 35-ös útig, 35-ös út a vasútvonalig, a vasútvonal Észak felé a vasúti elágazásig, vasútvonal Kelet felé a Pallagi útig, a Pallagi út (házszámok nélkül) a Nagyerdei körútig, a Simonyi út páros oldala, a Bem tér páros oldala, a Péterfia utca páros oldala, a Kálvin tér (valamennyi házszáma), a Hatvan utca páratlan oldala, Segner János tér (valamennyi házszáma), Nyugati utca (házszámok nélkül), Külső vásártér (16. számtól felfelé), Erzsébet utca (valamennyi házszáma), Petőfi tér (10. és 12. szám), Wesselényi utca (házszámok nélkül) a Mikepércsi útig, a Mikepércsi út (házszámok nélkül) a vasútvonalig, a Hajdúböszörmény felé haladó vasútvonal a 4-es főútig, 4-es főút az M35-ös főút elágazásáig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Hajdú-Bihar 02. OEVK
Székhelye: Debrecen
Területe:
1. Bocskaikert
2. Debrecen választókerülethez tartozó részének határa: A 4-es főútnak Budapest felől a városhatáron való belépési pontjától a 4-es főút az M35-ös főútig, M35-ös főút a 354-es út elágazásáig, 354-es út a 35-ös útig, 35-ös út a vasútvonalig, a vasútvonal Észak felé a vasúti elágazásig, vasútvonal Kelet felé a Pallagi útig, a Pallagi út mindkét oldala a Nagyerdei körútig, a Simonyi út páratlan oldala, a Bem tér páratlan oldala, a Péterfia utca páratlan oldala, a Kálvin tér (házszámok nélkül), Piac utca páros oldala (2-8. számig), a Csapó utca páros oldala, az Árpád tér (valamennyi házszáma), a Rakovszky Dániel utca páros oldala, a Faraktár utca (házszámok nélkül), a Vámospércsi út páros oldala a Panoráma útig, a Panoráma út a városhatárig, a városhatár az óramutató járásával ellenkező irányban a 4-es főút Budapest felőli belépési pontjáig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
3. Hajdúhadház
4. Hajdúsámson
5. Téglás
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Hajdú-Bihar 03. OEVK
Székhelye: Debrecen
Területe:
1. Álmosd
2. Bagamér
3. Debrecen választókerülethez tartozó részének határa: A 4-es főútnak Budapest felől a városhatáron való belépési pontjától a 4-es főút a Hajdúböszörmény felé haladó vasútvonalig, a vasútvonal a Nagyállomás felé a Mikepércsi útig, a Mikepércsi út a Wesselényi utcáig, a Wesselényi utca a Petőfi térig, a Petőfi tér (1-től 9. számig), Erzsébet utca (házszámok nélkül), Külső vásártér (2-től 12/c számig), Segner János tér (házszámok nélkül), Hatvan utca páros oldala, Piac utca páratlan oldala a Csapó utcáig, a Csapó utca páratlan oldala, Árpád tér (házszámok nélkül), a Rakovszky Dániel utca páratlan oldala, a Faraktár utca (valamennyi házszáma), a Vámospércsi út páratlan oldala a Panoráma útig, a Panoráma út a városhatárig, a városhatár az óramutató járásával egyező irányban a 4-es főút Budapest felőli belépési pontjáig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
4. Fülöp
5. Kokad
6. Létavértes
7. Nyírábrány
8. Nyíracsád
9. Nyíradony
10. Nyírmártonfalva
11. Újléta
12. Vámospércs
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Hajdú-Bihar 04. OEVK
Székhelye: Berettyóújfalu Területe:
1. Ártánd
2. Bakonszeg
3. Bedő
4. Berekböszörmény
5. Berettyóújfalu
6. Bihardancsháza
7. Biharkeresztes
8. Biharnagybajom
9. Bihartorda
10. Bojt
11. Csökmő
12. Darvas
13. Derecske
14. Esztár
15. Földes
16. Furta
17. Gáborján
18. Hajdúbagos
19. Hencida
20. Hosszúpályi
21. Kismarja
22. Kornádi
23. Konyár
24. Körösszakái
25. Körösszegapáti
26. Magyarhomorog
27. Mezőpeterd
28. Mezősas
29. Monostorpályi
30. Nagykereki
31. Nagyrábé
32. Pocsaj
33.Sáp
34. Sáránd
35. Szentpéterszeg
36. Tépe
37. Told
38. Újiráz
39. Váncsod
40. Vekerd
41. Zsáka
05. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Hajdú-Bihar 05. OEVK
Székhelye: Hajdúszoboszló
Területe:
1. Báránd
2. Ebes
3. Egyek
4. Hajdúszoboszló
5. Hajdúszovát
6. Hortobágy
7. Kaba
8. Mikepércs
9. Nádudvar
10. Nagyhegyes
11. Püspökladány
12. Sárrétudvari
13. Szerep
14. Tetétlen
15. Tiszacsege
06. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Hajdú-Bihar 05. OEVK
Székhelye: Hajdúböszörmény
Területe:
1. Balmazújváros
2. Folyás
3. Görbeháza
4. Hajdúböszörmény
5. Hajdúdorog
6. Hajdúnánás
7. Polgár
8. Tiszagyulaháza
9. Újszentmargita
10. Újtikos
Heves megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Heves 01. OEVK
Székhelye: Eger
Területe:
1. Andornaktálya
2. Átány
3. Besenyőtelek
4. Demjén
5. Dormánd
6. Eger
7. Egerbakta
8. Egerfarmos
9. Egerszalók
10. Egerszólát
11. Felsőtárkány
12. Füzesabony
13. Kerecsend
14. Kömlő
15. Maklár
16. Mezőszemere
17. Mezőtárkány
18. Nagytálya
19. Noszvaj
20. Novaj
21. Ostoros
22. Poroszló
23. Sarud
24. Szarvaskő
25. Szihalom
26. Tiszanána
27. Újlőrincfalva
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Heves 02. OEVK
Székhelye: Gyöngyös
Területe:
1. Abasár
2. Aldebrő
3. Balaton
4. Bátor
5. Bekölce
6. Bélapátfalva
7. Bodony
8. Bükkszék
9. Bükkszenterzsébet
10. Bükkszentmárton
11. Detk
12. Domoszló
13. Egerbocs
14. Egercsehi
15. Erdőkövesd
16. Fedémes
17. Feldebrő
18. Gyöngyös
19. Gyöngyösoroszi
20. Gyöngyöspata
21. Gyöngyössolymos
22. Gyöngyöstarján
23. Halmajugra
24. Hevesaranyos
25. Istenmezeje
26. Ivád
27. Kál
28. Kápolna
29. Kisfüzes
30. Kisnána
31. Kompolt
32. Markaz
33. Mátraballa
34. Mátraderecske
35. Mátraszentimre
36. Mikófalva
37. Mónosbél
38. Nagyvisnyó
39. Pálosvörösmart
40. Parád
41. Parádsasvár
42. Pétervására
43. Recsk
44. Sirok
45. Szajla
46. Szentdomonkos
47. Szilvásvárad
48. Szúcs
49. Tarnalelesz
50. Tarnaszentmária
51. Terpes
52. Tófalu
53. Váraszó
54. Vécs
55. Verpelét
56. Visonta
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Heves 03. OEVK
Székhelye: Hatvan
Területe:
1. Adács
2. Apc
3. Atkár
4. Boconád
5. Boldog
6. Csány
7. Ecséd
8. Erdőtelek
9. Erk
10. Gyöngyöshalász
11. Hatvan
12. Heréd
13. Heves
14. Hevesvezekény
15. Hort
16. Karácsond
17. Kerekharaszt
18. Kisköre
19. Lőrinci
20. Ludas
21. Nagyfüged
22. Nagykökényes
23. Nagyréde
24. Nagyút
25. Pély
26. Petőfibánya
27. Rózsaszentmárton
28. Szűcsi
29. Tarnabod
30. Tarnaméra
31. Tarnaörs
32. Tarnaszentmiklós
33. Tarnazsadány
34. Tenk
35. Vámosgyörk
36. Visznek
37. Zagyvaszántó
38. Zaránk
Jász-Nagykun-Szolnok megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Jász-Nagykun-Szolnok 01. OEVK
Székhelye: Szolnok
Területe:
1. Besenyszög
2. Rákóczifalva
3. Rákócziújfalu
4. Szolnok
5. Tiszajenő
6. Tiszavárkony
7. Tószeg
8. Vezseny
9. Zagyvarékas
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Jász-Nagykun-Szolnok 02. OEVK
Székhelye: Jászberény
Területe:
1. Alattyán
2. Csataszög
3. Hunyadfalva
4. Jánoshida
5. Jászágó
6. Jászalsószentgyörgy
7. Jászapáti
8. Jászárokszállás
9. Jászberény
10. Jászboldogháza
11. Jászdózsa
12. Jászfelsőszentgyörgy
13. Jászfényszaru
14. Jászivány
15. Jászjákóhalma
16. Jászkisér
17. Jászladány
18. Jászszentandrás
19. Jásztelek
20. Kőtelek
21. Nagykörű
22. Pusztamonostor
23. Szászberek
24. Tiszasüly
25. Újszász
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Jász-Nagykun-Szolnok 03. OEVK
Székhelye: Karcag
Területe:
1. Abádszalók
2. Berekfürdő
3. Fegyvernek
4. Karcag
5. Kenderes
6. Kisújszállás
7. Kunhegyes
8. Kunmadaras
9. Nagyiván
10. Tiszabő
11. Tiszabura
12. Tiszaderzs
13. Tiszafüred
14. Tiszagyenda
15. Tiszaigar
16. Tiszaörs
17. Tiszaroff
18. Tiszaszentimre
19. Tiszaszőlős
20. Tomajmonostora
21. Túrkeve
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Jász-Nagykun-Szolnok 04. OEVK
Székhelye: Törökszentmiklós
Területe:
1. Cibakháza
2. Csépa
3. Cserkeszőlő
4. Kengyel
5. Kétpó
6. Kuncsorba
7. Kunszentmárton
8. Martfű
9. Mesterszállás
10. Mezőhék
11. Mezőtúr
12. Nagyrév
13. Öcsöd
14. Örményes
15. Szajol
16. Szelevény
17. Tiszaföldvár
18. Tiszainoka
19. Tiszakürt
20. Tiszapüspöki
21. Tiszasas
22. Tiszatenyő
23. Törökszentmiklós
Komárom-Esztergom megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Komárom-Esztergom 01. OEVK
Székhelye: Tatabánya
Területe:
1. Baj
2. Szárliget
3. Tata
4. Tatabánya
5. Vértesszőlős
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Komárom-Esztergom 02. OEVK
Székhelye: Esztergom
Területe:
1. Annavölgy
2. Bajna
3. Bajót
4. Csolnok
5. Dág
6. Dorog
7. Dömös
8. Epöl
9. Esztergom
10. Gyermely
11. Héreg
12. Kesztölc
13. Lábatlan
14. Leányvár
15. Máriahalom
16. Mogyorósbánya
17. Nagysáp
18. Nyergesújfalu
19. Piliscsév
20. Pilismarót
21. Sárisáp
22. Süttő
23. Szomor
24. Tardos
25. Tarján
26. Tát
27. Tokod
28. Tokodaltáró
29. Úny
30. Vértestolna
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Komárom-Esztergom 03. OEVK
Székhelye: Kisbér
Területe:
1. Ács
2. Ácsteszér
3. Aka
4. Almásfüzitő
5. Ászár
6. Bábolna
7. Bakonybánk
8. Bakonysárkány
9. Bakonyszombathely
10. Bana
11. Bársonyos
12. Bokod
13. Császár
14. Csatka
15. Csém
16. Csép
17. Dad
18. Dunaalmás
19. Dunaszentmiklós
20. Ete
21. Kecskéd
22. Kerékteleki
23. Kisbér
24. Kisigmánd
25. Kocs
26. Komárom
27. Kömlőd
28. Környe
29. Mocsa
30. Nagyigmánd
31. Naszály
32. Neszmély
33. Oroszlány
34. Réde
35. Súr
36. Szákszend
37. Szomód
38. Tárkány
39. Várgesztes
40. Vérteskethely
41. Vértessomló
Nógrád megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Nógrád 01. OEVK
Székhelye: Salgótarján
Területe:
1. Alsótold
2. Bárna
3. Bátonyterenye
4. Bokor
5. Buják
6. Cered
7. Csécse
8. Cserhátszentiván
9. Dorogháza
10. Ecseg
11. Egyházasdengeleg
12. Felsőtold
13. Garáb
14. Héhalom
15. Hollókő
16. Jobbágyi
17. Kazár
18. Kisbágyon
19. Kisbárkány
20. Kishartyán
21. Kozárd
22. Kutasó
23. Lucfalva
24. Márkháza
25. Mátramindszent
26. Mátranovák
27. Mátraszele
28. Mátraszőlős
29. Mátraterenye
30. Mátraverebély
31. Nagybárkány
32. Nagykeresztúr
33. Nemti
34. Palotás
35. Pásztó
36. Rákóczibánya
37. Salgótarján
38. Sámsonháza
39. Somoskőújfalu
40. Sóshartyán
41. Szarvasgede
42. Szilaspogony
43. Szuha
44. Szurdokpüspöki
45. Tar
46. Vizslás
47. Zabar
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Nógrád 02. OEVK
Székhelye: Balassagyarmat
Területe:
1. Alsópetény
2. Balassagyarmat
3. Bánk
4. Becske
5. Bér
6. Bercel
7. Berkenye
8. Borsosberény
9. Cserháthaláp
10. Cserhátsurány
11. Csesztve
12. Csitár
13. Debercsény
14. Dejtár
15. Diósjenő
16. Drégelypalánk
17. Egyházasgerge
18. Endrefalva
19. Erdőkürt
20. Erdőtarcsa
21. Érsekvadkert
22. Etes
23. Felsőpetény
24. Galgaguta
25. Herencsény
26. Hont
27. Horpács
28. Hugyag
29. Iliny
30. Ipolyszög
31. Ipolytarnóc
32. Ipolyvece
33. Kálló
34. Karancsalja
35. Karancsberény
36. Karancskeszi
37. Karancslapujtő
38. Karancsság
39. Keszeg
40. Kétbodony
41. Kisecset
42. Legénd
43. Litke
44. Ludányhalászi
45. Magyargéc
46. Magyarnándor
47. Mihálygerge
48. Mohora
49. Nagylóc
50. Nagyoroszi
51. Nézsa
52. Nógrád
53. Nógrádkövesd
54. Nógrádmarcal
55. Nógrádmegyer
56. Nógrádsáp
57. Nógrádsipek
58. Nógrádszakái
59. Nőtincs
60. Őrhalom
61. Ősagárd
62. Patak
63. Patvarc
64. Piliny
65. Pusztaberki
66. Rétság
67. Rimóc
68. Romhány
69. Ságújfalu
70. Szalmatercs
71. Szanda
72. Szátok
73. Szécsénke
74. Szécsény
75. Szécsényfelfalu
76. Szendehely
77. Szente
78. Szirák
79. Szügy
80. Terény
81. Tereske
82. Tolmács
83. Vanyarc
84. Varsány
Pest megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Pest 01. OEVK
Székhelye: Érd
Területe:
1. Diósd
2. Érd
3. Pusztazámor
4. Sóskút
5. Tárnok
6. Törökbálint
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Pest 02. OEVK
Székhelye: Budaörs
Területe:
1. Biatorbágy
2. Budajenő
3. Budakeszi
4. Budaörs
5. Herceghalom
6. Nagykovácsi
7. Páty
8. Perbál
9. Piliscsaba
10. Pilisjászfalu
11. Pilisszentiván
12. Remeteszőlős
13. Solymár
14. Telki
15. Tinnye
16. Tök
17. Zsámbék
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Pest 03. OEVK
Székhelye: Szentendre
Területe:
1. Budakalász
2. Csobánka
3. Dunabogdány
4. Kisoroszi
5. Leányfalu
6. Pilisborosjenő
7. Pilisvörösvár
8. Pilisszántó
9. Pilisszentkereszt
10. Pilisszentlászló
11. Pócsmegyer
12. Pomáz
13. Szentendre
14. Szigetmonostor
15. Tahitótfalu
16. Üröm
17. Visegrád
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Pest 04. OEVK
Székhelye: Vác
Területe:
1. Acsa
2. Bernecebaráti
3. Csörög
4. Csővár
5. Galgagyörk
6. Galgamácsa
7. Iklad
8. Ipolydamásd
9. Ipolytölgyes
10. Kemence
11. Kismaros
12. Kisnémedi
13. Kosd
14. Kóspallag
15. Letkés
16. Márianosztra
17. Nagybörzsöny
18. Nagymaros
19. Őrbottyán
20. Penc
21. Perőcsény
22. Püspökhatvan
23. Püspökszilágy
24. Rád
25. Szob
26. Szokolya
27. Sződ
28. Sződliget
29. Tésa
30. Vác
31. Vácduka
32. Vácegres
33. Váchartyán
34. Váckisújfalu
35. Vácrátót
36. Vámosmikola
37. Verőce
38. Zebegény
05. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Pest 05. OEVK
Székhelye: Dunakeszi
Területe:
1. Csomád
2. Csömör
3. Dunakeszi
4. Erdőkertes
5. Fót
6. Göd
7. Veresegyház
06. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Pest 06. OEVK
Székhelye: Gödöllő
Területe:
1. Aszód
2. Bag
3. Domony
4. Gödöllő
5. Hévízgyörk
6. Isaszeg
7. Kartal
8. Kerepes
9. Kistarcsa
10. Mogyoród
11. Nagytarcsa
12. Szada
13. Verseg
07. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Pest 07. OEVK
Székhelye: Vecsés
Területe:
1. Ecser
2. Felsőpakony
3. Gyál
4. Gyömrő
5. Maglód
6. Pécel
7. Üllő
8. Vecsés
08. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Pest 08. OEVK
Székhelye: Szigetszentmiklós
Területe:
1. Dunavarsány
2. Halásztelek
3. Majosháza
4. Százhalombatta
5. Szigetcsép
6. Szigethalom
7. Szigetszentmárton
8. Szigetszentmiklós
9. Szigetújfalu
10. Tököl
09. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Pest 09. OEVK
Székhelye: Nagykáta
Területe:
1. Dány
2. Farmos
3. Galgahévíz
4. Kóka
5. Nagykáta
6. Sülysáp
7. Szentlőrinckáta
8. Szentmártonkáta
9. Tápióbicske
10. Tápiógyörgye
11. Tápióság
12. Tápiószecső
13. Tápiószele
14. Tápiószentmárton
15. Tápiószőlős
16. Tóalmás
17. Tura
18. Úri
19. Vácszentlászló
20. Valkó
21. Zsámbok
10. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Pest 10. OEVK
Székhelye: Monor
Területe:
1. Albertirsa
2. Bénye
3. Ceglédbercel
4. Csévharaszt
5. Dánszentmiklós
6. Gomba
7. Hernád
8. Káva
9. Mende
10. Mikebuda
11. Monor
12. Monorierdő
13. Nyáregyháza
14. Örkény
15. Pánd
16. Péteri
17. Pilis
18. Pusztavacs
19. Táborfalva
20. Tatárszentgyörgy
21. Újhartyán
22. Újlengyel
23. Vasad
11. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Pest 11. OEVK
Székhelye: Ráckeve
Területe:
1. Alsónémedi
2. Apaj
3. Áporka
4. Bugyi
5. Dabas
6. Délegyháza
7. Dömsöd
8. Dunaharaszti
9. Inárcs
10. Kakucs
11. Kiskunlacháza
12. Lórév
13. Makád
14. Ócsa
15. Ráckeve
16. Szigetbecse
17. Taksony
12. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Pest 12. OEVK
Székhelye: Cegléd
Területe:
1. Abony
2. Cegléd
3. Csemő
4. Jászkarajenő
5. Kocsér
6. Kőröstetétlen
7. Nagykőrös
8. Nyársapát
9. Törtei
10. Újszilvás
Somogy megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Somogy 01. OEVK
Székhelye: Kaposvár
Területe:
1. Bőszénfa
2. Cserénfa
3. Csoma
4. Gálosfa
5. Hajmás
6. Juta
7. Kaposgyarmat
8. Kaposhomok
9. Kaposkeresztúr
10. Kaposmérő
11. Kaposújlak
12. Kaposszerdahely
13. Kaposvár
14. Kercseliget
15. Mosdós
16. Nagyberki
17. Sántos
18. Simonfa
19. Szabadi
20. Szentbalázs
21. Zselickislak
22. Zselicszentpál
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Somogy 02. OEVK
Székhelye: Barcs
Területe:
1. Babócsa
2. Bakháza
3. Barcs
4. Bárdudvarnok
5. Bélavár
6. Beleg
7. Berzence
8. Bolhás
9. Bolhó
10. Csokonyavisonta
11. Csököly
12. Csurgó
13. Csurgónagymarton
14. Darány
15. Drávagárdony
16. Drávatamási
17. Gige
18. Görgeteg
19. Gyékényes
20. Háromfa
21. Hedrehely
22. Hencse
23. Heresznye
24. Homokszentgyörgy
25. Iharos
26. Iharosberény
27. Inke
28. Istvándi
29. Jákó
30. Kadarkút
31. Kálmáncsa
32. Kaposfő
33. Kastélyosdombó
34. Kaszó
35. Kisasszond
36. Kisbajom
37. Kiskorpád
38. Komlósd
39. Kőkút
40. Kutas
41. Lábod
42. Lad
43. Lakócsa
44. Mike
45. Nagyatád
46. Nagykorpád
47. Őrtilos
48. Ötvöskónyi
49. Patca
50. Patosfa
51. Péterhida
52. Pogányszentpéter
53. Porrog
54. Porrogszentkirály
55. Porrogszentpál
56. Potony
57. Rinyabesenyő
58. Rinyakovácsi
59. Rinyaszentkirály
60. Rinyaújlak
61. Rinyaújnép
62. Segesd
63. Somogyaracs
64. Somogybükkösd
65. Somogycsicsó
66. Somogyszob
67. Somogyudvarhely
68. Szabás
69. Szenna
70. Szenta
71. Szentborbás
72. Szilvásszentmárton
73. Szulok
74. Tarany
75. Tótújfalu
76. Vése
77. Visnye
78. Vízvár
79. Zákány
80. Zákányfalu
81. Zselickisfalud
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Somogy 03. OEVK
Székhelye: Marcali
Területe:
1. Alsóbogát
2. Balatonberény
3. Balatonboglár
4. Balatonfenyves
5. Balatonkeresztúr
6. Balatonlelle
7. Balatonmáriafürdő
8. Balatonszentgyörgy
9. Balatonújlak
10. Bodrog
11. Böhönye
12. Buzsák
13. Csákány
14. Csombárd
15. Csömend
16. Edde
17. Fonyód
18. Főnyed
19. Gadány
20. Gamás
21. Gyugy
22. Hács
23. Hetes
24. Hollád
25. Hosszúvíz
26. Kelevíz
27. Kéthely
28. Kisberény
29. Látrány
30. Lengyeltóti
31. Libickozma
32. Magyaregres
33. Marcali
34. Mesztegnyő
35. Mezőcsokonya
36. Nagybajom
37. Nagyszakácsi
38. Nemesdéd
39. Nemeskisfalud
40. Nemesvid
41. Nikla
42. Ordacsehi
43. Osztopán
44. Öreglak
45. Pálmajor
46. Pamuk
47. Polány
48. Pusztakovácsi
49. Sávoly
50. Somogyaszaló
51. Somogyfajsz
52. Somogygeszti
53. Somogyjád
54. Somogysámson
55. Somogysárd
56. Somogysimonyi
57. Somogyszentpál
58. Somogytúr
59. Somogyvámos
60. Somogyvár
61. Somogyzsitfa
62. Szegerdő
63. Szenyér
64. Szőkedencs
65. Szőlősgyörök
66. Tapsony
67. Táska
68. Tikos
69. Újvárfalva
70. Varászló
71. Várda
72. Vörs
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Somogy 04. OEVK
Székhelye: Siófok
Területe:
1. Ádánd
2. Andocs
3. Bábonymegyer
4. Balatonendréd
5. Balatonföldvár
6. Balatonőszöd
7. Balatonszabadi
8. Balatonszárszó
9. Balatonszemes
10. Bálványos
11. Baté
12. Bedegkér
13. Bonnya
14. Büssü
15. Ecseny
16. Felsőmocsolád
17. Fiad
18. Fonó
19. Gadács
20. Gölle
21. Igal
22. Kánya
23. Kapoly
24. Kára
25. Karád
26. Kazsok
27. Kereki
28. Kisbárapáti
29. Kisgyalán
30. Kőröshegy
31. Kötcse
32. Lulla
33. Magyaratád
34. Mernye
35. Miklósi
36. Nágocs
37. Nagyberény
38. Nagycsepely
39. Nyim
40. Orci
41. Patalom
42. Pusztaszemes
43. Ráksi
44. Ságvár
45. Sérsekszőlős
46. Siófok
47. Siójut
48. Som
49. Somodor
50. Somogyacsa
51. Somogybabod
52. Somogydöröcske
53. Somogyegres
54. Somogymeggyes
55. Somogyszil
56. Szántód
57. Szentgáloskér
58. Szólád
59. Szorosad
60. Tab
61. Taszár
62. Teleki
63. Tengőd
64. Torvaj
65. Törökkoppány
66. Visz
67. Zala
68. Zamárdi
69. Zics
70. Zimány
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Szabolcs-Szatmár-Bereg 01. OEVK
Székhelye: Nyíregyháza
Területe:
1. Nyíregyháza választókerülethez tartozó részének határa: A Buj felől érkező vasútvonal városhatáron való belépési pontjától a vasútvonal a Kótaji útig, a Kótaji út páratlan oldala a Stadion utcáig, a Vasvári Pál utca páratlan oldala az Északi körútig, az Északi körút (mindkét oldala) a Rákóczi útig, a Mező utca páratlan oldala a Bethlen Gábor utcáig, a Bethlen Gábor utca páros oldala a vasútvonalig, a Nagykálló felé haladó vasútvonal a városhatáron való kilépéséig, a városhatár az az óramutató járásával ellenkező irányban a Buj felől érkező vasútvonal városhatáron való belépési pontjáig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Szabolcs-Szatmár-Bereg 02. OEVK
Székhelye: Nyíregyháza
Területe:
2. Balsa
3. Buj
4. Gávavencsellő
5. Ibrány
6. Kálmánháza
7. Kótaj
8. Nagycserkesz
9. Nyíregyháza választókerülethez tartozó részének határa: A Buj felől érkező vasútvonal városhatáron való belépési pontjától a vasútvonal a Kótaji útig, a Kótaji út páros oldala a Stadion utcáig, a Vasvári Pál utca páros oldala az Északi körútig, az Északi körút (házszámok nélkül) a Rákóczi útig, a Mező utca páros oldala a Bethlen Gábor utcáig, a Bethlen Gábor utca páratlan oldala oldala a vasútvonalig, a Nagykálló felé haladó vasútvonal a városhatáron való kilépéséig, a városhatár az az óramutató járásával megegyező irányban a Buj felől érkező vasútvonal városhatáron való belépési pontjáig terjedő szakaszok által körbezárt terület.
10. Nyírtelek
11. Paszab
12. Rakamaz
13. Szabolcs
14. Szorgalmatos
15. Timár
16. Tiszabercel
17. Tiszadada
18. Tiszadob
19. Tiszaeszlár
20. Tiszalök
21. Tiszanagyfalu
22. Tiszavasvári
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Szabolcs-Szatmár-Bereg 03. OEVK
Székhelye: Kisvárda
Területe:
1. Ajak
2. Anarcs
3. Berkesz
4. Beszterec
5. Demecser
6. Dombrád
7. Döge
8. Fényeslitke
9. Gégény
10. Gemzse
11. Gyulaháza
12. Jéke
13. Kék
14. Kékese
15. Kemecse
16. Kisvárda
17. Komoró
18. Lövőpetri
19. Nagyhalász
20. Napkor
21. Nyírbogdány
22. Nyíribrony
23. Nyírlövő
24. Nyírpazony
25. Nyírtass
26. Nyírtét
27. Nyírtura
28. Pap
29. Pátroha
30. Ramocsaháza
31. Rétközberencs
32. Sényő
33. Szabolcsbáka
34. Szabolcsveresmart
35. Székely
36. Tiszakanyár
37. Tiszarád
38. Tiszatelek
39. Újdombrád
40. Vasmegyer
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Szabolcs-Szatmár-Bereg 04. OEVK
Székhelye: Vásárosnamény
Területe:
1. Aranyosapáti
2. Barabás
3. Benk
4. Beregdaróc
5. Beregsurány
6. Botpalád
7. Cégénydányád
8. Csaholc
9. Csaroda
10. Császló
11. Csegöld
12. Darnó
13. Eperjeske
14. Fehérgyarmat
15. Fülesd
16. Gacsály
17. Garbolc
18. Gelénes
19. Gulács
20. Győröcske
21. Gyügye
22. Gyüre
23. Hermánszeg
24. Hetefejércse
25. Ilk
26. Jánd
27. Jánkmajtis
28. Kérsemjén
29. Kisar
30. Kishódos
31. Kisnamény
32. Kispalád
33. Kisvarsány
34. Kisszekeres
35. Kölcse
36. Kömörő
37. Lónya
38. Magosliget
39. Mánd
40. Mándok
41. Márokpapi
42. Mátyus
43. Méhtelek
44. Mezőladány
45. Milota
46. Nábrád
47. Nagyar
48. Nagydobos
49. Nagyhódos
50. Nagyszekeres
51. Nagyvarsány
52. Nemesborzova
53. Olcsva
54. Olcsvaapáti
55. Panyola
56. Penyige
57. Rozsály
58. Sonkád
59. Szamoskér
60. Szamossályi
61. Szamosújlak
62. Szamosszeg
63. Szatmárcseke
64. Tákos
65. Tarpa
66. Tiszaadony
67. Tiszabecs
68. Tiszabezdéd
69. Tiszacsécse
70. Tiszakerecseny
71. Tiszakóród
72. Tiszamogyorós
73. Tiszaszalka
74. Tiszaszentmárton
75. Tiszavid
76. Tisztaberek
77. Tivadar
78. Tornyospálca
79. Tunyogmatolcs
80. Túristvándi
81. Túrricse
82. Tuzsér
83. Újkenéz
84. Uszka
85. Vámosatya
86. Vámosoroszi
87. Vásárosnamény
88. Záhony
89. Zajta
90. Zsarolyán
91. Zsurk
05. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Szabolcs-Szatmár-Bereg 05. OEVK
Székhelye: Mátészalka
Területe:
1. Apagy
2. Baktalórántháza
3. Besenyőd
4. Csenger
5. Csengersima
6. Csengerújfalu
7. Fülpösdaróc
8. Géberjén
9. Győrtelek
10. Hodász
11. Jármi
12. Kántorjánosi
13. Kocsord
14. Komlódtótfalu
15. Laskod
16. Levelek
17. Magy
18. Mátészalka
19. Nagyecsed
20. Nyírcsaholy
21. Nyírjákó
22. Nyírkarász
23. Nyírkércs
24. Nyírmada
25. Nyírmeggyes
26. Nyírparasznya
27. Ófehértó
28. Ópályi
29. Ököritófülpös
30. Őr 31. Papos
32. Pátyod
33. Petneháza
34. Porcsalma
35. Pusztadobos
36. Rápolt
37. Rohod
38. Szamosangyalos
39. Szamosbecs
40. Szamostatárfalva
41. Tiborszállás
42. Tyukod
43. Ura
44. Vaja
06. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Szabolcs-Szatmár-Bereg 06. OEVK
Székhelye: Nyírbátor
Területe:
1. Balkány
2. Bátorliget
3. Biri
4. Bököny
5. Encsencs
6. Érpatak
7. Fábiánháza
8. Geszteréd
9. Kállósemjén
10. Kisléta
11. Máriapócs
12. Mérk
13. Nagykálló
14. Nyírbátor
15. Nyírbéltek
16. Nyírbogát
17. Nyírcsászári
18. Nyírderzs
19. Nyírgelse
20. Nyírgyulaj
21. Nyírkáta
22. Nyírlugos
23. Nyírmihálydi
24. Nyírpilis
25. Nyírvasvári
26. Ömböly
27. Penészlek
28. Piricse
29. Pócspetri
30. Szakoly
31. Terem
32. Újfehértó
33. Vállaj
Tolna megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Tolna 01. OEVK
Székhelye: Szekszárd
Területe:
1. Alsónána
2. Alsónyék
3. Báta
4. Bátaapáti
5. Bátaszék
6. Bogyiszló
7. Decs
8. Fácánkert
9. Fadd
10. Grábóc
11. Mórágy
12. Mőcsény
13. Őcsény
14. Pörböly
15. Sárpilis
16. Sióagárd
17. Szálka
18. Szedres
19. Szekszárd
20. Tolna
21. Várdomb
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Tolna 02. OEVK
Székhelye: Dombóvár
Területe:
1. Aparhant
2. Attala
3. Bonyhád
4. Bonyhádvarasd
5. Cikó
6. Csibrák
7. Csikóstőttős
8. Dalmand
9. Dombóvár
10. Döbrököz
11. Dúzs
12. Értény
13. Felsőnána
14. Györe
15. Gyulaj
16. Harc
17. Hőgyész
18. Izmény
19. Jágónak
20. Kakasd
21. Kalaznó
22. Kapospula
23. Kaposszekcső
24. Kéty
25. Kisdorog
26. Kismányok
27. Kistormás
28. Kisvejke
29. Kocsola
30. Koppányszántó
31. Kölesd
32. Kurd
33. Lápafő
34. Lengyel
35. Medina
36. Mucsfa
37. Mucsi
38. Murga
39. Nagykónyi
40. Nagymányok
41. Nagyvejke
42. Nak
43. Pári
44. Szakály
45. Szakcs
46. Tengelic
47. Tevel
48. Újireg
49. Váralja
50. Várong
51. Varsád
52. Závod
53. Zomba
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Tolna 03. OEVK
Székhelye: Paks
Területe:
1. Belecska
2. Bikács
3. Bölcske
4. Diósberény
5. Dunaföldvár
6. Dunaszentgyörgy
7. Felsőnyék
8. Fürged
9. Gerjen
10. Gyönk
11. Györköny
12. Iregszemcse
13. Kajdacs
14. Keszőhidegkút
15. Kisszékely
16. Madocsa
17. Magyarkeszi
18. Miszla
19. Nagydorog
20. Nagyszékely
21. Nagyszokoly
22. Németkér
23. Ozora
24. Paks
25. Pálfa
26. Pincehely
27. Pusztahencse
28. Regöly
29. Sárszentlőrinc
30. Simontornya
31. Szakadát
32. Szárazd
33. Tamási
34. Tolnanémedi
35. Udvari
Vas megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Vas 01. OEVK
Székhelye: Szombathely
Területe:
1. Balogunyom;
2. Bucsu;
3. Dozmat;
4. Felsőcsatár;
5. Horvátlövő;
6. Nárai;
7. Narda;
8. Pornóapáti;
9. Sé;
10. Szombathely;
11. Torony;
12. Vaskeresztes;
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Vas 02. OEVK
Székhelye: Sárvár
Területe:
1. Acsád;
2. Bozzai;
3. Bozsok;
4. Bő;
5. Bögöt;
6. Bük;
7. Cák;
8. Celldömölk;
9. Chernelházadamonya;
10. Csánig;
11. Csénye;
12. Csepreg;
13. Csönge;
14. Gencsapáti;
15. Gór;
16. Gyöngyösfalu;
17. Hegyfalu;
18. Horvátzsidány;
19. Iklanberény;
20. Jákfa;
21. Kemenesmagasi;
22. Kemenesmihályfa;
23. Kemenessömjén;
24. Kemenesszentmárton;
25. Kenyeri;
26. Kiszsidány;
27. Kőszeg;
28. Kőszegdoroszló;
29. Kőszegpaty;
30. Kőszegszerdahely;
31. Lócs;
32. Lukácsháza;
33. Mersevát;
34. Mesterháza;
35. Mesteri;
36. Meszlen;
37. Nagygeresd;
38. Nagysimonyi;
39. Nemesbőd;
40. Nemescsó;
41. Nemesládony;
42. Nick;
43. Ólmod;
44. Ostffyasszonyfa;
45. Ölbő;
46. Pápoc;
47. Perenye;
48. Peresznye;
49. Porpác;
50. Pósfa;
51. Pusztacsó;
52. Rábapaty;
53. Répcelak;
54. Répceszentgyörgy;
55. Sajtoskál;
56. Salköveskút;
57. Sárvár;
58. Simaság;
59. Sitke;
60. Söpte;
61. Szeleste;
62. Szergény;
63. Tokorcs;
64. Tompaládony;
65. Tormásliget;
66. Tömörd;
67. Uraiújfalu;
68. Vámoscsalád;
69. Vasasszonyfa;
70. Vasegerszeg;
71. Vassurány;
72. Vasszilvágy;
73. Vát;
74. Velem;
75. Vép;
76. Vönöck;
77. Zsédeny;
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Vas 03. OEVK
Székhelye: Körmend
Területe:
1. Alsószölnök;
2. Alsóújlak;
3. Andrásfa;
4. Apátistvánfalva;
5. Bajánsenye;
6. Bejcgyertyános;
7. Bérbaltavár;
8. Boba;
9. Borgáta;
10. Bögöte;
11. Csákánydoroszló;
12. Csehi;
13. Csehimindszent;
14. Csempeszkopács;
15. Csipkerek;
16. Csörötnek;
17. Daraboshegy;
18. Döbörhegy;
19. Döröske;
20. Duka;
21. Egervölgy;
22. Egyházashetye;
23. Egyházashollós;
24. Egyházasrádóc;
25. Felsőjánosfa;
26. Felsőmarác;
27. Felsőszölnök;
28. Gasztony;
29. Gérce;
30. Gersekarát;
31. Gyanógeregye;
32. Győrvár;
33. Halastó;
34. Halogy;
35. Harasztifalu;
36. Hegyháthodász;
37. Hegyhátsál;
38. Hegyhátszentjakab;
39. Hegyhátszentmárton;
40. Hegyhátszentpéter;
41. Hosszúpereszteg;
42. Ikervár;
43. Ispánk;
44. Ivánc;
45. Ják;
46. Jánosháza;
47. Káld;
48. Kám;
49. Karakó;
50. Katafa;
51. Keléd;
52. Kemeneskápolna;
53. Kemenespálfa;
54. Kemestaródfa;
55. Kenéz;
56. Kercaszomor;
57. Kerkáskápolna;
58. Kétvölgy;
59. Kisrákos;
60. Kissomlyó;
61. Kisunyom;
62. Kondorfa;
63. Köcsk;
64. Körmend;
65. Magyarlak;
66. Magyarnádalja;
67. Magyarszecsőd;
68. Magyarszombatfa;
69. Megyehíd;
70. Meggyeskovácsi;
71. Mikosszéplak;
72. Molnaszecsőd;
73. Nádasd;
74. Nagykölked;
75. Nagymizdó;
76. Nagyrákos;
77. Nagytilaj;
78. Nemeskeresztúr;
79. Nemeskocs;
80. Nemeskolta;
81. Nemesmedves;
82. Nemesrempehollós;
83. Nyőgér;
84. Olaszfa;
85. Orfalu;
86. Oszkó;
87. Őrimagyarósd;
88. Őriszentpéter;
89. Pácsony;
90. Pankasz;
91. Pecöl;
92. Petőmihályfa;
93. Pinkamindszent;
94. Püspökmolnári;
95. Rábagyarmat;
96. Rábahidvég;
97. Rábatöttös;
98. Rádóckölked;
99. Rátót;
100. Rönök;
101. Rum;
102. Sárfimizdó;
103. Sorkifalud;
104. Sorkikápolna;
105. Sorokpolány;
106. Sótony;
107. Szaknyér;
108. Szakonyfalu;
109. Szalafő;
110. Szarvaskend;
111. Szarta;
112. Szemenye;
113. Szentgotthárd;
114. Szentpéterfa;
115. Szőce;
116. Tanakajd;
117. Táplánszentkereszt;
118. Telekes;
119. Vasalja;
120. Vásárosmiske;
121. Vashosszúfalu;
122. Vasvár;
123. Vasszécseny;
124. Vasszentmihály;
125. Velemér;
126. Viszák;
127. Zsennye;
Veszprém megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Veszprém 01. OEVK
Székhelye: Veszprém
Területe:
1. Bakonynána;
2. Bánd;
3. Csehbánya;
4. Csetény;
5. Dudar;
6. Eplény;
7. Hajmáskér;
8. Hárskút;
9. Herend;
10. Jásd;
11. Királyszentistván;
12. Kislőd;
13. Lókút;
14. Márkó;
15. Nemesvámos;
16. Olaszfalu;
17. Öskü;
18. Sóly;
19. Szápár;
20. Szentgál;
21. Tés;
22. Úrkút;
23. Városlőd;
24. Veszprém;
25. Vilonya;
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Veszprém 02. OEVK
Székhelye: Balatonfüred
Területe:
1. Alsóörs;
2. Aszófő;
3. Balatonakaii;
4. Balatonalmádi;
5. Balatoncsicsó;
6. Balatonfőkajár;
7. Balatonfüred;
8. Balatonfűzfő;
9. Balatonhenye;
10. Balatonkenese;
11. Balatonszepezd;
12. Balatonszőlős;
13. Balatonudvari;
14. Balatonvilágos;
15. Barnag;
16. Berhida;
17. Csajág;
18. Csopak;
19. Dörgicse;
20. Felsőörs;
21. Hidegkút;
22. Köveskál;
23. Küngös;
24. Litér;
25. Lovas;
26. Mencshely;
27. Monoszló;
28. Óbudavár;
29. Örvényes;
30. Ősi;
31. Paloznak;
32. Papkeszi;
33. Pécsely;
34. Pétfürdő;
35. Szentantalfa;
36. Szentjakabfa;
37. Szentkirályszabadja;
38. Tagyon;
39. Tihany;
40. Tótvázsony;
41. Várpalota;
42. Vászoly;
43. Veszprémfajsz;
44. Vöröstó;
45. Zánka;
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Veszprém 03. OEVK
Székhelye: Tapolca
Területe:
1. Ábrahámhegy;
2. Ajka;
3. Badacsonytomaj;
4. Badacsonytördemic;
5. Balatonederics;
6. Balatonrendes;
7. Bazsi;
8. Bodorfa;
9. Csabrendek;
10. Dabronc;
11. Gógánfa;
12. Gyepükaján;
13. Gyulakeszi;
14. Halimba;
15. Hegyesd;
16. Hegymagas;
17. Hetyefő;
18. Hosztót;
19. Kapolcs;
20. Káptalanfa;
21. Káptalantóti;
22. Kékkút;
23. Kisapáti;
24. Kolontár;
25. Kővágóörs;
26. Lesencefalu;
27. Lesenceistvánd;
28. Lesencetomaj;
29. Megyer;
30. Mindszentkálla;
31. Monostorapáti;
32. Nagyvázsony;
33. Nemesgulács;
34. Nemeshany;
35. Nemesvita;
36. Nyirád;
37. Öcs;
38. Pula;
39. Pusztamiske;
40. Raposka;
41. Révfülöp;
42. Rigács;
43. Salföld;
44. Sáska;
45. Sümeg;
46. Sümegprága;
47. Szentbékkálla;
48. Szentimrefalva;
49. Szigliget;
50. Szőc;
51. Taliándörögd;
52. Tapolca;
53. Ukk;
54. Uzsa;
55. Veszprémgalsa;
56. Vigántpetend;
57. Zalaerdőd;
58. Zalagyömörő;
59. Zalahaláp;
60. Zalameggyes;
61. Zalaszegvár;
04. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Veszprém 04. OEVK
Székhelye: Pápa
Területe:
1. Adásztevel;
2. Adorjánháza;
3. Apácatorna;
4. Bakonybél;
5. Bakonyjákó;
6. Bakonykoppány;
7. Bakonyoszlop;
8. Bakonypölöske;
9. Bakonyság;
10. Bakonyszentiván;
11. Bakonyszentkirály;
12. Bakonyszücs;
13. Bakonytamási;
14. Béb;
15. Békás;
16. Borszörcsök;
17. Borzavár;
18. Csesznek;
19. Csót;
20. Csögle;
21. Dabrony;
22. Dáka;
23. Devecser;
24. Doba;
25. Döbrönte;
26. Egeralja;
27. Egyházaskesző;
28. Farkasgyepű;
29. Ganna;
30. Gecse;
31.Gic;
32. Homokbödöge;
33. Iszkáz;
34. Kamond;
35. Karakószörcsök;
36. Kemeneshőgyész;
37. Kemenesszentpéter;
38. Kerta;
39. Kisberzseny;
40. Kiscsősz;
41. Kispirit;
42. Kisszőlős;
43. Kup;
44. Külsővat;
45. Lovászpatona;
46. Magyargencs;
47. Magyarpolány;
48. Malomsok;
49. Marcalgergelyi;
50. Marcaltő;
51. Mezőlak;
52. Mihályháza;
53. Nagyacsád;
54. Nagyalásony;
55. Nagydém;
56. Nagyesztergár;
57. Nagygyimót;
58. Nagypirit;
59. Nagytevel;
60. Nemesgörzsöny;
61. Nemesszalók;
62. Németbánya;
63. Nóráp;
64. Noszlop;
65. Nyárád;
66. Oroszi;
67. Pápa;
68. Pápadereske;
69. Pápakovácsi;
70. Pápasalamon;
71. Pápateszér;
72. Pénzesgyőr;
73. Porva;
74. Somlójenő;
75. Somlószőlős;
76. Somlóvásárhely;
77. Somlóvecse;
78. Takácsi;
79. Tüskevár;
80. Ugod;
81. Vanyola;
82. Várkesző;
83. Vaszar;
84. Vid;
85. Vinár;
86. Zirc;
Zala megye
01. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Zala 01. OEVK
Székhelye: Zalaegerszeg
Területe:
1. Alsószenterzsébet;
2. Babosdöbréte;
3. Baglad;
4. Bagod;
5. Bak;
6. Barlahida;
7. Becsvölgye;
8. Belsősárd;
9. Bocfölde;
10. Boncodfölde;
11. Böde;
12. Bödeháza;
13. Csatár;
14. Csertalakos;
15. Csesztreg;
16. Csonkahegyhát;
17. Csöde;
18. Dobronhegy;
19. Felsőszenterzsébet;
20. Gáborjánháza;
21. Gellénháza;
22. Gombosszeg;
23. Gosztola;
24. Hagyárosbörönd;
25. Hernyék;
26. Hottó;
27. Iborfia;
28. Kálócfa;
29. Kávás;
30. Keménfa;
31. Kerkabarabás;
32. Kerkafalva;
33. Kerkakutas;
34. Kiskutas;
35. Kispáli;
36. Kozmadombja;
37. Kustánszeg;
38. Külsősárd;
39. Lendvadedes;
40. Lendvajakabfa;
41. Lenti;
42. Lickóvadamos;
43. Magyarföld;
44. Márokföld;
45. Mikekarácsonyfa;
46. Milejszeg;
47. Nagykutas;
48. Nagylengyel;
49. Nemesnép;
50. Németfalu;
51. Nova;
52. Ormándlak;
53. Ozmánbük;
54. Pálfiszeg;
55. Petrikeresztúr;
56. Pórszombat;
57. Pusztaapáti;
58. Ramocsa;
59. Rédics;
60. Resznek;
61. Salomvár;
62. Sárhida;
63. Szentgyörgyvölgy;
64. Szijártóháza;
65. Szilvágy;
66. Teskánd;
67. Vaspör;
68. Zalabaksa;
69. Zalaboldogfa;
70. Zalacséb;
71. Zalaegerszeg;
72. Zalaháshágy;
73. Zalalövő;
74. Zalaszentgyörgy;
75. Zalaszombatfa;
76. Zalatárnok;
02. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Zala 02. OEVK
Székhely: Keszthely
Területe:
1. Alibánfa;
2. Almásháza;
3. Alsónemesapáti;
4. Alsópáhok;
5. Alsórajk;
6. Baktüttös;
7. Balatongyörök;
8. Balatonmagyaród;
9. Batyk;
10. Bezeréd;
11. Bókaháza;
12. Börzönce;
13. Bucsuszentlászló;
14. Bucsuta;
15. Cserszegtomaj;
16. Dióskál;
17. Döbröce;
18. Dötk;
19. Egeraracsa;
20. Egervár;
21. Esztergályhorváti;
22. Felsőpáhok;
23. Felsőrajk;
24. Garabonc;
25. Gelse;
26. Gelsesziget;
27. Gétye;
28. Gősfa;
29. Gyenesdiás;
30. Gyűrűs;
31. Hahót;
32. Hévíz;
33. Kacorlak;
34. Kallósd;
35. Karmacs;
36. Kehidakustány;
37. Kemendollár;
38. Kerecseny;
39. Keszthely;
40. Kilimán;
41. Kisbucsa;
42. Kisgörbő;
43. Kisvásárhely;
44. Lakhegy;
45. Ligetfalva;
46. Mihályfa;
47. Misefa;
48. Nagygörbő;
49. Nagykapornak;
50. Nagypáli;
51. Nagyrada;
52. Nemesapáti;
53. Nemesbük;
54. Nemeshetés;
55. Nemesrádó;
56. Nemessándorháza;
57. Nemesszentandrás;
58. Óhid;
59. Orbányosfa;
60. Orosztony;
61. Pacsa;
62. Padár;
63. Pakod;
64. Pethőhenye;
65. Pókaszepetk;
66. Pölöske;
67. Pölöskefő;
68. Pötréte;
69. Pusztamagyaród;
70. Pusztaszentlászló;
71. Rezi;
72. Sármellék;
73. Sénye;
74. Söjtör;
75. Sümegcsehi;
76. Szalapa;
77. Szentgyörgyvár;
78. Szentpéterúr;
79. Tekenye
80. Tilaj;
81. Tófej;
82. Türje;
83. Vállus;
84. Várvölgy;
85. Vasboldogasszony;
86. Vindornyafok;
87. Vindornyalak;
88. Vindornyaszőlős;
89. Vonyarcvashegy;
90. Vöckönd;
91. Zalaapáti;
92. Zalabér;
93. Zalacsány;
94. Zalaigrice;
95. Zalaistvánd;
96. Zalaköveskút;
97. Zalaszabar;
98. Zalaszántó;
99. Zalaszentbalázs;
100. Zalaszentgrót;
101. Zalaszentiván;
102. Zalaszentlászló;
103. Zalaszentlőrinc;
104. Zalaszentmárton;
105. Zalaszentmihály;
106. Zalavár;
107. Zalavég;
03. számú országgyűlési egyéni választókerület
Rövidítése: Zala 03. OEVK
Székhelye: Nagykanizsa
Területe:
1. Bánokszentgyörgy;
2. Bázakerettye;
3. Becsehely;
4. Belezna;
5. Bocska;
6. Borsfa;
7. Csapi;
8. Csömödér;
9. Csörnyeföld;
10. Dobri;
11. Eszteregnye;
12. Fityeház;
13. Fűzvölgy;
14. Galambok;
15. Gutorfölde;
16. Homokkomárom;
17. Hosszúvölgy;
18. Iklódbördőce;
19. Kányavár;
20. Kerkaszentkirály;
21. Kerkateskánd;
22. Kiscsehi;
23. Kisrécse;
24. Kistolmács;
25. Kissziget;
26. Lasztonya;
27. Letenye;
28. Lispeszentadorján;
29. Liszó;
30. Lovászi;
31. Magyarszentmiklós;
32. Magyarszerdahely;
33. Maróc;
34. Miháld;
35. Molnári;
36. Murakeresztúr;
37. Murarátka;
38. Muraszemenye;
39. Nagybakónak;
40. Nagykanizsa;
41. Nagyrécse;
42. Nemespátró;
43. Oltárc;
44. Ortaháza;
45. Páka;
46. Pat;
47. Petrivente;
48. Pördefölde;
49. Pusztaederics;
50. Rigyác;
51. Sand;
52. Semjénháza;
53. Sormás;
54. Surd;
55. Szécsisziget;
56. Szentkozmadombja
57. Szentliszló;
58. Szentmargitfalva;
59. Szentpéterfölde;
60. Szepetnek;
61. Tormafölde;
62. Tornyiszentmiklós;
63. Tótszentmárton;
64. Tótszerdahely;
65. Újudvar;
66. Valkonya;
67. Várfölde;
68. Zajk;
69. Zalakaros;
70. Zalakomár;
71. Zalamerenye;
72. Zalasárszeg;
73. Zalaszentjakab;
74. Zalaújlak;
75. Zebecke;
Indokolás
Általános indokolás
Hazánkban jelenleg vegyes választási rendszerben szerezhető parlamenti mandátum. Ez egy kétfordulós, kétszavazatos, töredékszavazat-visszaszámláló rendszer, amely a legkisebb szavazatveszteség érdekében kombinálja a többségi (egyéni) és az arányos (pártlistás) rendszert. A jelenleg hatályos választójogi szabályozás alapján, a határon túli nemzettársaink nem rendelkeznek a magyarországi országgyűlési választások során szavazati joggal, továbbá a Magyarországon élő nemzetiségek országgyűlési képviselete sem megoldott.
Az első szabadon választott Országgyűlés 1990. május 2-át követő megalakulása óta többször felmerült az igény az országgyűlési képviselők létszámának csökkentésére, azonban a szinte töretlenül meglévő társadalmi konszenzus ellenére az ehhez szükséges parlamenti többséget nem sikerült megteremteni a rendszerváltoztatás óta eltelt öt választási ciklusban. Az Országgyűlés 2010. május 20-ai ülésén fogadta el a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény módosításáról szóló T/9. számú törvényjavaslatot, melynek értelmében az országgyűlési képviselők létszáma - a hatálybalépés idejéről szóló külön törvény elfogadását követően - legfeljebb 200 fő.
Az Európai Unió 27 tagállama közül 24 országban, továbbá - Ukrajna kivételével -valamennyi Magyarországgal szomszédos államban biztosított a határokon kívül élő állampolgárok szavazati joga.
Az Országgyűlés 2011. április 5-én elfogadta Magyarország Alaptörvényét (a továbbiakban: Alaptörvény), amely hosszú évek után megteremti annak alkotmányos alapját, hogy az eddig megoldatlan problémák törvényi szinten rendezésre kerüljenek.
A választókerületek jelenlegi beosztását az országgyűlési egyéni és területi választókerületek megállapításáról szóló 2/1990. (I. 11.) MT rendelet tartalmazza, amelyet alkotmányellenessége miatt 2011. december 31-ei hatállyal az Alkotmánybíróság 193/2010. (XII. 8.) AB határozatával megsemmisített és előírta, hogy a választókerületek határait törvényi szinten kell meghatározni. A választókerületek stabilitása érdekében a javaslat sarkalatos törvény mellékletében szabályozza az egyéni választókerületek sorszámát, székhelyét és területi beosztását.
A javaslat megőrzi az 1989-ben kialakított vegyes választási rendszer legfontosabb elemeit (kétszavazatos, töredékszavazat-visszaszámláló, a leadott szavazatok minél nagyobb arányú hasznosulását biztosító, a többségi (egyéni) és az arányos (pártlistás) rendszert kombinációja). Ezek érvényesüléséhez azonban az országgyűlési képviselők létszámának nagyarányú csökkentése következtében a területi listák fenntartása nem lehetséges.
A törvényjavaslat a határon túl élők szavazati jogának biztosítása mellett szabályozza a nemzetiségek parlamenti képviseletének feltételeit is. A nemzetiségek számára kedvezményes mandátum megszerzésének lehetőségét biztosítja, illetve azon nemzetiségek számára, melyek nem szerzik meg a kedvezményes mandátumot, a nemzetiségi szószóló jogintézményének megteremtésével biztosítja az Országgyűlés munkájában való részvételt.
Részletes indokolás
Az 1. §-hoz
Értelmező rendelkezésként a lakóhely és a párt választójogi fogalmát definiálja.
A 2. §-hoz
A választójog gyakorlására jogosultak meghatározását tartalmazza. Választójogát minden magyar állampolgár szabad akaratából, külső befolyástól mentesen gyakorolja. Az Alaptörvény rendelkezése szerint a választójog gyakorlására országgyűlési választásokon minden magyar állampolgár jogosult, ezáltal a javaslat biztosítja a Magyarország területén túl élő magyarok számára választójoguk gyakorlását hazánk országgyűlési választásain.
A 3. §-hoz
Az országgyűlési képviselők száma a választójogi reform eredményeként összesen százkilencvenkilenc, melyből százhat mandátum egyéni választókerületben, kilencvenhárom országos listán osztható ki.
A 4. és a 23. § - okhoz
Az 22/2005. (VI. 17.) AB határozatban az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az egyenlő választójog alapelvéből következő alkotmányos követelmény, hogy az egyéni választókerületekben a választásra jogosultak száma a lehető legkisebb mértékben térjen el egymástól.
Mivel mindezidáig egyes egyéni választókerületek között az eltérés e tekintetben messze meghaladta az Alkotmánybíróság által még elfogadhatónak ítélt mértéket, ezért a törvényjavaslat a fentiek figyelembe vételével állapította meg az egyéni választókerületekre vonatkozó rendelkezéseket.
Ez alapján az egyéni választókerületeket - melyekben választókerületenként csak egy országgyűlési képviselő választható meg - úgy kell kialakítani, hogy azok ne lépjék át a megyehatárokat, a főváros határát, összefüggő területet alkossanak és a választásra jogosultak száma megközelítőleg azonos legyen. Az eltérés mértéke pedig kizárólag abban az esetben haladhatja meg a még elfogadható 15%-ot, ha a törvényben meghatározott fenti szempontok figyelembevételével - például a migráció következtében - ez az eltérés objektív okok miatt már nem tartható.
Annak érdekében, hogy a népességmozgás miatti kisebb eltérések miatt ne kelljen gyakran módosítani az egyéni választókerületeket, más országok gyakorlatát figyelembe véve, a javaslat akkor teszi kötelezővé az Országgyűlés számára a választókerületek határainak megváltoztatását, ha az eltérés meghaladja a 20%-os mértéket.
A 22/2005. (VI. 17.) AB határozat ugyanakkor azt is kimondta, hogy alkotmányossági szempontból rendkívül aggályos, ha a választásokat közvetlenül megelőző időszakban kerül sor a törvénymódosításra és annak megfelelően az egyéni választókerületek területének átfogó felülvizsgálatára.
Ezért a törvényjavaslat rögzíti, hogy az általános országgyűlési választást megelőző év első napja és az általános országgyűlési választás befejezése közötti időben nem kerülhet sor az egyéni választókerületi határok módosítására.
Az 5-6. §-okhoz
Az egyéni választókerületi jelöltté válás feltételeit tartalmazza. Egyéni választókerületi jelölt párt jelöltjeként, vagy független jelöltként indulhat az országgyűlési választásokon. Rögzíti, hogy két vagy több párt adott választókerületben akár együttesen és közösen is támogathat egy jelöltet. Garanciális elemként rögzíti, hogy egy jelölt csakis egy választókerületben lehet egyéni jelölt. Tekintettel a választókerületek területének, ezáltal az egy választókerületre eső választópolgárok számának növekedésére, a jelöléshez legalább ezerötszáz, az adott egyéni választókerület névjegyzékében szereplő választópolgár ajánlása szükséges. Garanciális elemként rögzíti, hogy minden névjegyzékben szereplő választópolgár csak egy jelöltet támogathat ajánlásával, és kizárólag a lakóhelye szerinti egyéni választókerület jelöltjét.
A 7-9. §-okhoz
Az országos lista állításának feltételeit tartalmazza. Országos lista kétféleképpen állítható: pártlistaként vagy nemzetiségi listaként. Pártlistát kizárólag az a párt állíthat, amely - legalább kilenc megyében és Budapesten - legalább huszonhét egyéni választókerületben önállóan jelöltet állított. Két vagy több párt közös egyéni választókerületi jelöltállításuk alapján -kizárólag ugyanazon pártok részvételével - közös pártlistát is állíthat. Garanciális elemként rögzíti, hogy egy párt kizárólag egy - önálló vagy közös - pártlista állításában vehet részt. Rögzíti, hogy pártlistán legfeljebb háromszor annyi jelölt szerepelhet, mint az országos listán megszerezhető mandátumok száma.
Garanciális elemként meghatározza a javaslat, hogy országos nemzetiségi önkormányzat csakis nemzetiségi listát állíthat, továbbá hogy a nemzetiségi lista állításához a névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választópolgárok legalább egy százalékának ajánlása, de legfeljebb ezerötszáz ajánlás szükséges. A nemzetiségi listán a névjegyzékben az adott nemzetiség választópolgáraként szereplő választópolgár lehet jelölt. Ez kizárja annak lehetőségét, hogy egy személy nemzetiségi és pártlistán egyszerre legyen jelölt. Két vagy több országos nemzetiségi önkormányzat - szemben a pártlistáknál biztosított közös lista állításának lehetőségével - nem állíthat közös nemzetiségi listát.
A 10. §-hoz
Egy személy csak egy országos listán fogadhat el jelölést, a javaslat kizárja annak lehetőségét, hogy valaki egyszerre szerepeljen nemzetiségi listán és pártlistán, több pártlistán, vagy több nemzetiségi listán jelöltként. Párt által egyéni választókerületben jelölt személy csak ugyanazon párt pártlistáján szerepelhet jelöltként, a javaslat nem teszi lehetővé más párt listáján történő szereplést az egyéni jelöltek számára.
A 11-12. §-okhoz
Az országgyűlési képviselők választása egyfordulós, melyen magyarországi lakóhellyel rendelkező választópolgár egyéni választókerületi jelöltre és pártlistára; magyarországi lakóhellyel rendelkező, a névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választópolgár egyéni választókerületi jelöltön kívül nemzetiségének listájára szavazhat; pártlistára csakis nemzetisége listájának hiányában szavazhat. Határon túli nemzettársaink kizárólag pártlistára szavazhatnak.
A 13-14. §-okhoz
Az egyfordulós választások során mandátumot az a jelölt szerez, aki megszerzi a legtöbb érvényesen leadott szavazatot, függetlenül a választáson megjelentek számától. Pártlistán történő mandátumszerzés feltétele, hogy a pártlista megszerezze a pártlistákra és a nemzetiségi listákra országosan leadott összes érvényes szavazat legalább öt százalékát. Közös pártlistáknál a mandátumszerzés feltétele a pártlistákra és a nemzetiségi listákra országosan leadott összes érvényes szavazat legalább 10 százalékának; kettőnél több, legalább három párt által állított közös lista állítása esetén 15 százalékának megszerzése.
A 15. §-hoz
Töredékszavazatnak minősül egyéni választókerületben a mandátumot nem szerző jelöltre leadott szavazat, valamint a mandátumot szerző jelölt szavazataiból a második legtöbb szavazatot elérő jelölt eggyel növelt szavazatainak kivonása után fennmaradó szavazatszám. Amennyiben egyéni választókerületben a legtöbb szavazatot két vagy több jelölt szerzi meg egyenlő szavazatszámmal, tehát többen végeznek egyenlő szavazatszámmal az első helyen, akkor ebben a választókerületben időközi választást kell tartani, azaz második választási forduló tartására ebben az esetben sincs lehetőség. Az önálló pártlisták töredékszavazatainak a párt önálló egyéni választókerületi jelöltjeinek töredékszavazatai számítanak, míg a közös pártlista töredékszavazatainak a pártlista állításában részt vevő pártok közös - ugyanazon pártok részvételével állított - egyéni választókerületi jelöltjeinek töredékszavazatai számítanak. Az a párt, amelyik nem szerzi meg a parlamenti bejutás feltételének számító, 5%-os "küszöb" átlépéséhez szükséges szavazatszámot, közös lista állítása során - függően a közös lista állításában résztvevők számától - 10%-ot vagy 15%-ot, elveszti az egyéni választókerületekben elért töredékszavazatait, és nem szerez mandátumot az országos listán.
A 16. §-hoz
Ez alapján az eljárás alapján kerülnek kiosztásra az országos listán megszerezhető mandátumok. Első lépésben kiszámítják az érvényes, a törvényi rendelkezéseknek megfelelően figyelembe vehető szavazatok számát. Összesítik azoknak a pártoknak a szavazatait és töredékszavazatait, amelyek elérték a törvényben meghatározott 5%-os (közös pártlista esetén a 10%, illetve 15%-os) küszöböt, melyhez hozzáadják a nemzetiségi listákra leadott szavazatokat. Az így kapott összeget el kell osztani először az országos listán megszerezhető mandátumok számával, azaz 93-mal, majd az így kapott számot el kell osztani 4-gyel, a kapott hányados egész része a kedvezményes kvóta.
Ezután kerül sor a kedvezményes mandátumok kiosztásra a nemzetiségi listákról. Ahhoz, hogy egy nemzetiségi lista mandátumhoz jusson, elegendő, hogy a rá leadott szavazatok száma elérje a kedvezményes kvóta mértékét. A javaslat nemzetiségenként egy kedvezményes mandátum megszerzésének lehetőségét biztosítja.
A kiosztott kedvezményes mandátumokkal csökkenteni kell az országos listán megszerezhető mandátumok számát.
A megmaradt mandátumok a D'Hondt módszer alapján kerülnek kiosztásra. Mandátumot az a pártlista, illetve nemzetiségi lista kaphat, amely elérte a mandátumszerzésre jogosultságot biztosító törvényben meghatározott küszöböt. A mandátumok kiosztása egy táblázat segítségével történik, amelynek oszlopait a törvényben meghatározott küszöböt elért pártok és nemzetiségek listái alkotják. Első sorát a pártlistára jutó szavazatok (a pártlistára leadott szavazatok és a töredékszavazatok összege), illetve a nemzetiségi listára leadott, a kedvezményes nemzetiségi mandátum megszerzéséhez szükséges szavazatokkal (kedvezményes kvóta) csökkentett szavazatok száma adja. A további sorokban a szavazatok fele, harmada, negyede stb. szerepel. Az így kapott számoszlop határozza meg a kiosztandó mandátumokat. Az a párt (nemzetiség) listája kap szavazatot, amely oszlopában a legnagyobb szám található, majd meg kell keresni a következő legnagyobb számot, és így tovább addig, amíg kiosztható mandátum van.
A 17. §-hoz
A pártlistáról mandátumot a jelöltek a listán elfoglalt sorrendben szereznek. Amennyiben az egyéni jelölt országos listán szerepelt, és egyéni választókerületben mandátumot szerzett, a pártlistáról törölni kell, és pártlistás mandátumot az őt soron követő pártlistás jelölt szerez. Amennyiben kevesebb pártlistás jelölttel rendelkezik a párt, mint amennyi pártlistás mandátumot a választáson elnyert, abban az esetben az így megmaradó pártlistás helyeik betöltetlenek maradnak.
A 18. §-hoz
A nemzetiségeknek az Országgyűlés munkájában való részvételét biztosítja a tervezet, nemzetiségi listás mandátumszerzésük esetleges elmaradásának esetében a nemzetiségi szószóló jogintézményének kialakításával. A nemzetiségi szószóló a nemzetiségi listán első helyen szereplő jelölt lesz.
A 19. §-hoz
Időközi választást egyéni választókerületben abban az esetben kell tartani, ha a választáson nincs jelölt, vagy a legtöbb szavazatot két vagy több jelölt egyenlő szavazatszámmal szerzi meg, vagy a megválasztott egyéni választókerületi képviselő megbízatása megszűnik. A jogbiztonság elveinek tiszteletben tartásával, garanciális elemként kerül rögzítésre, hogy az időközi választást a megelőző általános választásokon alkalmazott választókerületi beosztás szerint kell megtartani. Ezáltal rögzíti, hogy a választókerületi beosztás két általános választás közti esetleges módosítása esetén a koherens választókerületi beosztásnak megfelelően, az előző választások során alkalmazott választókerületi beosztás szerint kerüljön kiosztásra az egyéni választókerületi mandátum.
A 20. §-hoz
Az országos listás mandátum megszűnése esetén a mandátumot - az országos listán eredetileg is szereplő jelöltek közül - a párt (közös pártlista esetén az érintett pártok) vagy az országos nemzetiségi önkormányzat által megnevezett, ennek hiányában az országos listán soron következő jelölt szerzi meg. Ha az országos listán nincs több jelölt, a mandátum betöltetlen marad.
A 21-27. §-okhoz
Hatályba léptető, hatályon kívül helyező, átmeneti és sarkalatossági rendelkezéseket tartalmaz. Az országgyűlési képviselők választásáról szóló 1989. évi XXXIV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni az e törvény hatálybalépését követő általános országgyűlési választások kitűzéséig, azaz időközi országgyűlési választások során.
Garanciális elemként kerül meghatározásra, hogy a 2. számú mellékletben meghatározott választókerületeket érintetlenül kell hagyni abban az esetben is, ha azon belül lévő utcák, közterületek, településrészek, helységek elnevezése a jövőben változna.
Külhoni magyarok az e törvény hatálybalépését követő általános országgyűlési választások kitűzéséig még nem rendelkeznek hazánkban választójoggal.