Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2013.8.324 Az érintett hozzájárulása nélkül készített hangfelvétel a hatóság (bíróság) előtt bizonyításra felhasználható, ez nem tekinthető visszaélésszerű felhasználásának. Ezt meghaladó felhasználás - illetéktelen 3. személyhez való eljuttatás - a nyilvánossághoz fűződő konkrét közérdek hiányában már jogsértést valósít meg [Ptk. 75. §, 80. § (1), (2) bek., 275. § (3), (4) bek.].

A jogerős részítéletben megállapított tényállás szerint az alperes 1984. december 28-án kelt szerződéssel bérbe vette az önkormányzati tulajdonban álló Z. utca 5. szám alatti, nem lakás céljára szolgáló helyiséget. Az alperes itt saját beruházásában vendéglátó helyiséget alakított ki, amelyet üzemeltet. A bérbeadói jogokat gyakorló IKV Zrt.-vel az alperes a bérleti díj összegében nem tudott megegyezni. A bérbeadó a bérleti szerződést 2006. június 29-én felmondta, majd a Városi Bíróság előtt 4.P.22.364/2007. számon a helyiség kiürítése iránt keresetet terjesztett elő az alperessel szemben. Az adott perben az alperes a felmondás érvénytelenségére hivatkozott. Előadta: a bérlemény jelenbeli állapota az általa végzett jelentős beruházások eredményeként alakult ki, ezt a bérbeadó a bérleti díj megállapítása során figyelmen kívül hagyta, ezért nem jött létre köztük megállapodás. A Városi Bíróság előtt folyó ezen perben az IKV Zrt. jogi képviselőjeként a felperes járt el. A per időtartama alatt az egyik tárgyalást megelőzően, 2007. november 26-án a felperes kezdeményezésére beszélgetésre került sor a felperes és az alperes között a bérleti jogviszonnyal kapcsolatos jogvita tárgyában. A beszélgetés során elhangzottakról az alperes a felperes tudta és hozzájárulása nélkül hangfelvételt készített. Ezt a hangfelvételt a helyiség kiürítése iránti perben az alperes a per 2008. november 18. tárgyalásán bizonyítékként becsatolta. Ezen a tárgyaláson az IKV Zrt.-t helyettesként dr. V. I. ügyvéd képviselte, aki ellenezte a felvétel meghallgatását, figyelemmel a keletkezés körülményeire, illetve vitatta annak valódiságát. Az alperes a kérdéses felvételt megküldte a Város Önkormányzati, Városrendezési, Tulajdonosi és Lakásügyi Bizottsága tagjainak, a N. lap újságírójának, valamint a Városi Ügyészségnek, ahol feljelentette a felperest. A feljelentés alapján az ügyészség zsarolás büntette miatt nyomozást rendelt el.

A S. internetes újság 2009. december 10. számában írás jelent meg "Kis és nagy halak önkormányzati bérlemények hálójában" címmel. Ez a cikk beszámolt az alperes és az IKV Zrt. közötti bérleti jogvitáról. A cikk leírta, hogy az alperes feljelentése folytán a Városi Ügyészség zsarolás bűntettének megalapozott gyanúja miatt folytat nyomozást a jelen per felperese, mint az IKV Zrt. jogi képviselője ellen. A cikk közölte a felperes nyilatkozatát, amelyben az szerepelt, hogy valótlan adatokat tartalmazó feljelentés nyomán indult nyomozásban a felperes nem szerepelt gyanúsítottként, a nyomozás elrendelésének az az indoka, hogy a feljelentő őt alaptalan vádakkal illette. A cikk rögzítette a felperes azon előadását, hogy az ügyészséghez dokumentumokat csatolt, amelyben taglalja, miként csúsztat és állít folyamatosan valótlanságot az alperes.

A felperes módosított keresetében kérte megállapítani: az alperes azzal, hogy hozzájárulása nélkül hangfelvételt készített és azt felhasználta, megsértette a hangfelvételhez fűződő személyiségi jogát. Kérte az alperes eltiltását a további jogsértéstől, valamint kérte a hangfelvételt tartalmazó kazetták megsemmisítésére kötelezést. Kérte annak megállapítását, hogy az alperes azzal, hogy az Önkormányzat Városrendezési Tulajdonosi és Lakásügyi Bizottság tagjai részére a hangfelvétel mellett elküldött levelében valótlan tényállításokat tett, megsértette a jó hírnév védelméhez fűződő személyiségi jogát, és ebben a körben is kérte az alperes eltiltását a további jogsértéstől. Ezen kereseti kérelmétől a felperes el kívánt állni, de az eljárás megszüntetéséhez ebben a körben az alperes nem járult hozzá.

Az alperes a kereset teljes elutasítását kérte. Nem vitatta, hogy a felperes hozzájárulása nélkül készült a hangfelvétel, de előadta: ezzel az volt a célja, hogy a polgári perben bizonyítani tudja, hogy az IKV Zrt. a felmondás jogát visszaélésszerűen gyakorolta. Álláspontja szerint ezt a tényt más módon bizonyítani nem tudja, ezért a hangfelvétel készítése nem volt visszaélésszerű.

Az alperes viszontkeresetet terjesztett elő, amelyben annak megállapítását kérte, hogy a felperes megsértette a jó hírnév védelméhez fűződő személyiségi jogát akkor, amikor felperes kétségbe vonta a Városi Bíróság előtt a hangfelvétel valóságtartalmát, mert ezáltal olyan látszat keletkezett, hogy az alperes hamis hangfelvételt csatolt, valótlan tartalmú bizonyítékot kívánt volna felhasználni. Ugyancsak a jóhírneve megsértését kérte megállapítani abban a körben, hogy az S. internetes portálon a felperes valótlanul állította, hogy a Városi Ügyészséghez benyújtott feljelentésében valótlan tényeket közölt volna, illetve csúsztatásokat tett.

A felperes a viszontkereset elutasítását kérte. Előadta: a Városi Bíróság előtt folyó ügyben az alperes által kifogásolt nyilatkozatot nem ő tette, tartalmát tekintve pedig nem történt más, mint a csatolt bizonyíték bizonyító erejének kétségbe vonása, amelyre a Pp. lehetőséget ad. Nem az alperes személyét érintő személyeskedésről volt szó. Az internetes újságban megjelentekkel kapcsolatban előadta, hogy a viszontkeresetét az alperes ebben körben elkésetten terjesztette elő.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperes megsértette a felperes személyhez fűződő jogát, amikor 2007. november 26-án beszélgetésüket a felperes hozzájárulása nélkül rögzítette, majd azt felhasználta. Eltiltotta az alperest a további jogsértéstől. Elrendelte az alperes birtokában lévő hangfelvétel-másolatok azonnali megsemmisítését. Az alperes viszontkeresetét teljes terjedelmében elutasította, kötelezte az alperest a felperes javára jogi képviseleti költség megfizetésére, valamint a le nem rótt viszontkereseti illeték megfizetésére. Az elsőfokú ítélet az indokolásában kifejtette: a hangfelvételnek az erre jogosult hozzájárulása nélkül történő készítése és felhasználása csak abban az esetben nem tekinthető jogsértőnek, ha a felvételt készítő fél a peres eljárásban a valós tényállást más módon igazolni nem tudja. Az első fokon eljárt bíróság arra az álláspontra helyezkedett, hogy az alperes a helyiség kiürítése iránti perben az IKV által érvényesített bérleti díj általa állított irrealitását más eszközökkel is bizonyíthatta (ld. szakértő bevonása). Ezen túlmenően egyéb bizonyítási eszközök is az alperes rendelkezésére álltak a perben. Ebből következően a hangfelvétel készítésének és felhasználásának a célja nem lehetett az igazság kiderítése, így a jogsértés megállapítható. Utalt arra is, hogy az alperes a hangfelvételt nemcsak a polgári perben használta fel, hanem harmadik személyek számára is hozzáférhetővé tette, ez pedig önálló jogsértést valósít meg. Az objektív jogkövetkezmények alkalmazása a jogsértés megállapításából következik. A viszontkereset elutasítása körében az elsőfokú ítélet megállapította: a helyiség kiürítési per tárgyalásán a sérelmezett kijelentést tévő jogi képviselő nem saját nevében, hanem az őt megbízó cég képviseletében tette meg a nyilatkozatát, a nyilatkozó személy nem maga a felperes volt, így vele szemben a nyilatkozattal kapcsolatban igény nem érvényesíthető. Az alperes által sérelmezett nyilatkozat a tartalmát tekintve nem más, mint egy jogi képviselő nyilatkozata a beterjesztett bizonyítékkal kapcsolatosan, amelyet a Pp. lehetővé tesz. Az internetes újságban megjelent felperesi nyilatkozat kapcsán az elsőfokú ítélet kifejtette: a felperes nem tett mást, minthogy tagadta a feljelentésben foglalt bűncselekmények elkövetését és előadást tett arról, hogy az ezzel kapcsolatos védekezését okiratokkal támasztotta alá. Mindezzel az alperes személyére nézve jogsértő állítást nem fogalmazott meg. A felperesnek az önkormányzati bizottsághoz küldött levele miatt előterjesztett kereseti kérelme kapcsán az elsőfokú ítélet kifejtette: ettől a kereseti kérelmétől a felperes elállt, de valójában eredeti kereseti kérelmétől részben sem állt el, keresete mindvégig a jogsértés megállapítására, az alperesnek a további jogsértéstől való eltiltására, illetve a jogsértés tárgyának megsemmisítésére irányult. Azok a tényelőadásai, amelyek kapcsán az elállást tartalmazó nyilatkozatot tették, valójában a kereseti kérelem részét képező tényállás tekintetében tett módosító nyilatkozatként értékelendők, amelyekkel kapcsolatban később már nem kívánt igényt érvényesíteni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!