Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2014.9.402 Az ingatlan értékesítésére kiírt pályázati eljárás és a pályázat nyertesével kötendő adásvételi szerződésre tekintettel harmadik személyt megillető elővásárlási jog, illetve ennek gyakorlása két külön jogviszony, így nem a pályázati feltételek, hanem a megkötni kívánt szerződés tartalma az irányadó az elővásárlási jogával élni kívánó személy tekintetében [16/2002. (II. 18.) Korm. rendelet 3. § (2) bek.].

Az V. r. alperes jogelődje pályázati úton kívánta értékesíteni a IV. r. alperes tulajdonában álló P., 034/4 és 042/1 hrsz. alatti, továbbá a P. 0189/33 hrsz. alatti ingatlanokat. A 034/4 és 042/1 hrsz.-ú ingatlan esetében a II. r., a 0189/33 hrsz.-ú ingatlanok tekintetében pedig a III. r. alperes lett a pályázat nyertese. A győztes ajánlatokat az V. r. alperes jogelődje 2006. december 1-jén kifüggesztette az illetékes jegyzőnél, a hirdetményben egyebek mellett közölte, hogy az elővásárlásra jogosultnak az esetleges elfogadó nyilatkozatát legalább teljes bizonyítóerejű magánokirati formába foglalva kell beadnia és szükséges az elővásárlási jogát igazoló okiratok hiteles másolatának a csatolása is.

A felperes - határidőn belül - írásban nyilatkozott arról, hogy elfogadja a vételi ajánlatokat és az ingatlanok tekintetében élni kíván az elővásárlási jogával. Az erről szóló, géppel írt nyilatkozatot a felperes aláírta és azt az aláírása alatt - egyéb megjegyzés nélkül - egy ügyvéd látta el a szignójával és az ügyvédi bélyegzőjével. A jogosultságot alátámasztó okiratokat a felperes egyszerű másolatban csatolta. Az V. r. alperes jogelődje közölte a felperessel, hogy az elővásárlási jogot igazoló okiratok nem hitelesek, ezért a nyilatkozatát nem tudja elfogadni majd megkötötte az adásvételi szerződéseket a II. és III. r. alperesekkel.

A felperes keresetében kérte annak megállapítását, hogy az adásvételi szerződések vele szemben hatálytalanok és azok azonos tartalommal közte és az eladó között jöttek létre. Kérte tulajdonjoga bejegyzését az ingatlan-nyilvántartásba.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Álláspontjuk szerint a felperes nem a megfelelő alakiságok mellett tette meg az elfogadó nyilatkozatát, mert az nem volt teljes bizonyítóerejű magánokiratba foglalva, a jogosultságát igazoló okiratokat pedig nem a kifüggesztett felhívásban szereplő módon csatolta.

Az eljárás során az elsőfokú bíróság keresetet elutasító ítéletét a másodfokú bíróság hatályon kívül helyezte. A hatályon kívül helyező végzésben a másodfokú bíróság megállapította, hogy a felperes nem teljes bizonyítóerejű magánokirati formában tette meg az elővásárlási jog gyakorlására irányuló nyilatkozatát. A kiírt pályázat azonban a pályázók számára egyszeri hiánypótlási lehetőséget biztosított, ezért álláspontja szerint a törvény előtti egyenlőség elvéből következően ez a feltétel a nem pályázó, hanem a vételi ajánlatot elfogadó elővásárlásra jogosultra is irányadó. Nem tehető ugyanis különbség a felek között amiatt, hogy pályáztak-e vagy sem, ezért akkor járt volna el helyesen és a Ptk. 205. §-ának (3) bekezdése szerinti együttműködési kötelezettségének megfelelően az V. r. alperes jogelődje, ha lehetőséget biztosít a hiánypótlásra a felperesnek.

A megismételt eljárás során az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy a IV. r. alperes és az V. r. alperes jogelődje mint eladó, illetve a II. és III. r. alperes vevők között a perbeli ingatlanokra létrejött adásvételi szerződések a felperessel szemben hatálytalanok és azok azonos feltételekkel a IV. - V. r. alperes eladók és a felperes vevő között jöttek létre. Kötelezte az alpereseket annak tűrésére, hogy a felperes tulajdonjoga az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerüljön. Felhívta a bíróság gazdasági hivatalát, hogy a felperes által előzetesen letétbe helyezett vételárat az V. r. alperes részére utalja ki és megkereste a földhivatalt a tulajdonjog változás ingatlan-nyilvántartásba történő átvezetése végett.

Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása szerint a felperest az ingatlanokra a törvényen alapuló elővásárlási jog illette meg, míg a II. - III. r. alperesek ilyen jogosultsággal nem rendelkeztek. Az ítélet szerint - az ügyben korábban meghozott hatályon kívül helyező végzésben foglaltaknak megfelelően - az V. r. alperes jogelődjének hiánypótlás keretében kellett volna lehetőséget biztosítania a felperes részére az elővásárlási jog gyakorlására vonatkozó kiírásban megjelölt formaiságoknak megfelelő okiratok csatolására. Ennek elmaradásával megsértették a felperes elővásárlási jogát, ezért - miután a felperes a teljesítőképességét megfelelően igazolta - az elsőfokú bíróság helyt adott a keresetének.

A II.-V. r. alperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a helyes indokaira történő utalással hagyta helyben.

A jogerős ítélet indokolásában a másodfokú bíróság kiemelte, hogy nem lehet különbséget tenni az elővásárlási jog gyakorlására jogosultak között a szerint, hogy pályáztak vagy az elővásárlási jogukat akarták a vételi ajánlat közzétételét követően gyakorolni. Az adásvételi szerződések megkötését megelőzően az V. r. alperes jogelődje még csak azt kifogásolta, hogy a szükséges okiratokat a felperes nem hiteles másolatban csatolta. A felperes azonban ezt a hiányosságot még az adásvételi szerződések megkötését megelőzően önként pótolta így nyilatkozata nem lett volna figyelmen kívül hagyható.

A felperes az elővásárlási jog gyakorlására vonatkozó jognyilatkozatát, bár nem a megfelelő formában, de határidőn belül megtette. Nyilatkozatának hiányossága a szerződés megkötéséig még pótolható lett volna, az nem járt jogvesztéssel. A hivatkozott BH 2012.119. számú eseti döntésben foglaltak sem jelentik azt, hogy különbséget lehetne tenni az elővásárlási jog jogosultjai között. Lehetővé kellett volna tenni tehát a felperes részére - a Ptk. 205. §-ának (3) bekezdése és a 4. § (1) bekezdése alapján - a hiánypótlást, figyelemmel arra, hogy a kormányrendelet az alakiság megsértéséhez jogkövetkezményt nem fűzött.

A jogerős ítélettel szemben az V. r. alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérte annak hatályon kívül helyezésével a jogszabályoknak megfelelő új határozat meghozatalát és a kereset elutasítását.

A felülvizsgálati kérelem indokolása szerint a termőföldre vonatkozó elővásárlási és előhaszonbérleti jog gyakorlásának részletes szabályairól szóló 16/2002. (II. 18.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 1. §-ának (6) bekezdése szerint a Nemzeti Földalapba tartozó földek pályáztatás útján történő eladása vagy haszonbérbe adása esetén a 262/2010. (XI. 17.) Korm. rendelet alapján kell eljárni. Ez a rendelet az elővásárlási jog gyakorlásának szabályaira nézve a 27. § (4) és (5) bekezdésében ad iránymutatást. A jogszabály egyértelműen fogalmaz, hiánypótlási eljárásról pedig nem rendelkezik és a rendeletre való visszautalás egyértelművé teszi a teljes bizonyítóerejű magánokirati forma kötelezettségét az elővásárlási jog gyakorlójával szemben. A jogerős ítélet sérti az e jogszabályban foglaltakat és nem volt figyelemmel a "lex speciális derogat legi generali" elvére akkor, amikor a Ptk. általános jellegű szabályaira hivatkozott. Utalt a továbbiakban a Pfv.VI.21.348/2011. számú eseti döntésben foglaltakra is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!