Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

836/B/1990. AB határozat

az állami tulajdonban álló házingatlanok elidegenítésének szabályozásáról szóló módosított 32/1969. (IX. 30.) Kormányrendelet 2.§ (1)-(5) és (7) bekezdés c) pontja, illetve a végrehajtásáról rendelkező módosított 16/1969. (IX. 30.) ÉVM-MÉM-PM együttes rendelet 3. § (1) bekezdés i) pontja, továbbá Vác Város Tanácsa 1984. évi 2. rendelete 2. § (1) bekezdés b) és g) pontjai alkotmányellenességének megállapítására irányuló kérelem vizsgálatáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság az állami tulajdonban álló házingatlanok elidegenítéséről szóló jogszabályok alkotmányellenességének megállapítására benyújtott indítványok tárgyában - azokat egyesítve - meghozta a következő

határozatot.

Az Alkotmánybíróság az állami tulajdonban álló házingatlanok elidegenítésének szabályozásáról szóló módosított 32/1969. (IX. 30.) Kormányrendelet (a továbbiakban: R.) 2.§ (1)-(5) és (7) bekezdés c) pontja, illetve a végrehajtásáról rendelkező módosított 16/1969. (IX. 30.) ÉVM-MÉM-PM együttes rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 3. § (1) bekezdés i) pontja, továbbá Vác Város Tanácsa 1984. évi 2. rendelete 2. § (1) bekezdés b) és g) pontjai alkotmányellenességének megállapítására irányuló kérelmet elutasítja.

INDOKOLÁS

Az indítványozók a rendelkező részben leírt jogszabályok felsorolt rendelkezései alkotmányellenességének megállapítását kérték, mert azok ellentétesek a földről szóló módosított 1987. évi I. tv. 23.§-ával, az Alkotmány 9. és 10. §-ával és a jogalkotásról rendelkező 1987. évi XI. tv. 1. § (2) bekezdésével. Dr. F. L. indítványozó szerint az R. és a Vhr. említett jogtételei sértik a magántulajdonnak és a köztulajdonnak az Alkotmány 9. §-ában deklarált egyenjogúságát és az Alkotmány 10. §-át, amely a kizárólagos állami tulajdon körének meghatározását csak törvényben teszi lehetővé. Dr. S. A. indítványozó Vác Városi Tanács 1984. évi 2. rendelete 2. § (1) bek. b) és g) pontjai alkotmányellenességének megállapítását is kérte, mert azok szerinte - az elidegenítési tilalom alá eső házingatlanok tételes felsorolásával - túlterjeszkednek a Vhr. 3.§ (1) bekezdés i) pontjában szabályozott felhatalmazáson.

Az Alkotmánybíróság indítványozók tartalmilag összefüggő beadványait egyesítve a következőket állapította meg.

1. A földről szóló 1987. évi I. tv. 23. §-a magánszemélyek tulajdonszerzésének korlátozását csak törvényben teszi lehetővé. Indítványozók szerint a sérelmezett rendelkezések korlátozzák a magánszemélyek tulajdonszerzési jogát azáltal, hogy egyes állami ingatlanok megvásárlását nem teszik lehetővé, pontosabban megállapítják, hogy az állami tulajdonban lévő házingatlanok értékesítésének melyek a feltételei. Miután ez nem törvényben történik, így ellentétes a földtörvény hivatkozott szakaszával, ezáltal sérti a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. tv. 1. § (2) bekezdéseit.

2. Az Alkotmánybíróság álláspontja az, hogy az indítvánnyal érintett jogtételek nem a magánszemélyek tulajdoni tárgyainak negatív meghatározását jelentik, hanem az állam tulajdonában lévő vagyontárgyak elidegenítéséről rendelkeznek. Lényegében arról szólnak, hogy az állam, mint tulajdonos, a tulajdonában lévő vagyontárgyak közül melyek értékesítését látja indokoltnak. A szóbanforgó jogszabályok nem tartalmaznak olyan rendelkezést, amely általános érvénnyel tiltaná a magánszemélyeknek, hogy állami tulajdonban lévő házingatlan tulajdonjogát megszerezzék. A kérdés tehát az, rendelkezhet-e az állam a tulajdonában lévő vagyontárgyakról? E kérdést az Alkotmánybíróság 21/1990. (X. 4.) AB határozatában érintette: "Az állam olyan javakat privatizálhat és reprivatizálhat, amelyek tulajdonában vannak. Mind a privatizáció, mind a reprivatizáció tulajdonosi döntés. Az Alkotmány 10. § (2) bekezdéséből következően is az állam privatizálási és reprivatizálási joga elvileg korlátlan, ez a joga tulajdonosi szabadságából és csakis abból következik. Privatizációra vagy reprivatizációra tehát az állam erre vonatkozó döntése nélkül vagy attól eltérő feltételekkel senkinek nincs alanyi joga."

A magántulajdonnak és a köztulajdonnak egyenjogúsága azt is jelenti, hogy a tulajdonról szóló rendelkezés joga minden tulajdonost egyformán megillet, következésképpen - az 1. pont alatt kifejtettekre figyelemmel - indítványozó álláspontja téves.

Az állam azon döntése, hogy egyes vagyontárgyainak elidegenítését korlátozza, nem jelenti azt, hogy a meghatározott fajtájú vagyontárgyak az állam kizárólagos tulajdonát képezik, azaz, hogy ilyen vagyontárgyakon magánszemély nem, csak kizárólag az állam szerezhet tulajdonjogot.

3. Az R. 2. § (7) bek. és Vhr. 3.§ (1) bek. i) pontjának szövege az 1988. évi módosítás eredménye, amely lehetőséget biztosított a tanácsoknak e kérdéskör helyi kiegészítő szabályozására, megengedve a tanácsoknak a saját kezelésben lévő állami tulajdonú házingatlanok elidegenítésének további korlátozását.

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint ez a felhatalmazás a helyi tanácsok mérlegelésére bízta, hogy a kezelésükben lévő házingatlanok felett rendelkezzenek. Ez a szabály része annak a folyamatnak, amely a helyi hatóságoknak önkormányzatként való elismeréséhez vezetett. A tanácsok e felhatalmazás eredményeképpen jogot kaptak arra, hogy a kezelésükben lévő házingatlanokról hasonlóan rendelkezzenek, mint az állam - a korábbiakban leírtaknak megfelelően - a saját tulajdonáról. Ez azáltal sem vált alkotmányellenessé, hogy a tanácsok jogutódjaként létrejöttek az önkormányzatok, sőt összhangban van a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 1. § (1) bekezdésével, a 77.§ (1) bekezdésével, a 80. § (1) bekezdésével és így az Alkotmány 12. § (1) bekezdésével és a 44/A. § (1) bekezdésének b) pontjával.

Budapest, 1991. január 21.

Dr. Vörös Imre s. k.

előadó alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.

alkotmánybíró

Dr. Zlinszky János s. k.

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék