Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2015.8.229 A csődeljárás alá került adósnál visszatartott jóteljesítési garancia (biztosíték) nem tartozik az adós csődeljárás hatálya alá eső vagyonába, arra nem terjed ki a csődegyezség hatálya [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 11. § (3) bek.; 1959. évi IV. tv. (Ptk.) 270. §, 271. §].

[1] A felperes és az I. r. alperes között vállalkozási szerződés jött létre 2008. február 11-én, melyben az építési munkák értékét a felek 102 500 000 Ft átalányárban határozták meg. A vállalkozási szerződés 8.1.4. pontja szerint a 10%-os pénzügyi visszatartás 50%-a (azaz a teljes 10%-ból 5%) a teljesítési biztosíték érvényességének lejártát követő 15 napon belül visszafizetésre kerül a felperes részére, míg a fennmaradó 50% nyújt fedezetet a jótállási és szavatossági időszak teljes tartamára. A 8.2.1. pontban a vállalkozó 24 hónap jótállási kötelezettséget és 36 hónap szavatosságot vállalt. A felperes a vállalkozási szerződésben foglaltaknak 2008. november 11-ével eleget tett. A jótállási biztosíték (5%) összege 5 135 500 Ft, mely - felhívás ellenére - nem került a felperes részére megfizetésre.

[2] 2009. január 30. napjával az I. r. alperesből (V. Zrt.) kiválás útján létrejött a II. r. alperes (V. H. Zrt.). A kiválást tartalmazó szerződés 1.1. és 2.1. pontjai a szerződés 1. számú mellékletére utalással meghatározták, hogy a perbeli jogviszonyból eredő kötelezettségek a II. r. alperest terhelik.

[3] A II. r. alperessel szemben 2011. május 12-én, az I. r. alperessel szemben 2011. május 25-én csődeljárás indult. A felperes hitelezői igényt jelentett be a II. r. alperes csődeljárásában, azonban a nyilvántartásba vételi díjat nem fizette be, így hitelezőként nem vették nyilvántartásba. Az I. r. alperes csődeljárásában a felperes követelését nyilvántartásba vették, a csődegyezséget nem szavazta meg, azt azonban a bíróság jogerősen jóváhagyta a többi hitelező szavazata alapján. A felperes bejelentett teljes követeléséből a csődegyezség következtében megtérült, a jelen perben érvényesített követelésre eső hányad, 951 355 Ft.

[4] A felperes 2011. február 28-án benyújtott, utóbb módosított elsődleges keresetében az alpereseket egyetemlegesen kérte kötelezni 5 135 500 Ft vállalkozási díj, valamint ennek 2011. november 12-től a kifizetésig járó, az 1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: Ptk.) 301/A. §-a szerinti mértékű késedelmi kamata és a perköltség megfizetésére.

[5] Az alperesek kérték a per megszüntetését a kereset időelőttiségére tekintettel. Álláspontjuk szerint a követelés még nem esedékes, mert a jótállási és szavatossági időszak teljes tartamának a lejárta - 24+36 hónap - után válik esedékessé a visszatartott összeg megfizetése.

[6] Az I. r. alperes a kereset jogalapját nem vitatta, de arra hivatkozott, hogy csak a jogerősen jóváhagyott csődegyezségben szereplő 951 355 Ft összeg vonatkozásában áll fenn fizetési kötelezettsége, ez a kényszeregyezség a felperesre kiterjed.

[7] A II. r. alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte arra hivatkozva, hogy a felperes vele szemben igényt nem érvényesíthet a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 20. § (3) bekezdésében foglaltakra tekintettel. Miután a csődeljárásban hitelezői igényt nem jelentett be, igényérvényesítési jogosultságát elveszítette. Emiatt, valamint a szétválási okiratban foglaltak szerint, az I. r. alperessel szemben sem támaszthat igényt.

[8] Az elsőfokú bíróság kötelezte az alpereseket, hogy egyetemlegesen fizessenek meg a felperes részére, 15 napon belül, 5 135 500 Ft-ot és ennek 2011. no­vember 12-től a kifizetés napjáig járó, a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat 7%-kal növelt összegével megegyező mértékű késedelmi kamatát azzal, hogy az I. r. alperes a csődegyezségben meghatározottak szerint, 951 355 Ft összeg megfizetése esetén, további teljesítésre nem köteles. A felperesnek az I. r. alperessel szembeni, ezt meghaladó kereseti kérelmét elutasította.

[9] Úgy ítélte meg, hogy mind a jótállás, mind a szavatosság a teljesítés időpontjától veszi kezdetét, a felek ettől azonban szerződésükben eltérhetnek. A 8.2.1. pont nyelvtani értelmezéséből arra következtetett, hogy a felek nem egymást követő, hanem párhu­zamosan folyó időtartamokban állapodtak meg. Ugyanakkor - a szerződés szövegéből következően - a hosszabb tartamú szavatossági időszak elteltével, 2011. november 11-én vált esedékessé a visszatartott összeg.

[10] Kifejtette, hogy a 2011. augusztus 4-ét megelőzően hatályos Cstv. nem tartalmazott olyan kikötést, amely szerint a felperes a perben a követelését ne érvényesíthetné amiatt, mert a II. r. alperes ellen folyamatban volt csődeljárásban hitelezői igényét szabályosan nem érvényesítette. Jogszabály ilyen tartalmú rendelkezése hiányában a jogvesztés nem állapítható meg.

[11] Az alperesek fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet nem fellebbezett részét nem érintette, fellebbezéssel támadott rendelkezéseit azzal hagyta helyben, hogy a tőkeösszeg után a késedelmi kamat mértéke 2013. július 1. napjától a kifizetésig, a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat nyolc százalékponttal növelt értéke.

[12] Az ítélet indokolásában megállapította, hogy az I. r. alperes vonatkozásában a csődegyezség a felperesre is kiterjed, ezért az I. r. alperestől a csődegyezségben meghatározott 951 355 Ft-on túlmenően a felperes nem érvényesíthet követelést.

[13] A II. r. alperes csődeljárásában a felperes hitelezőként nem vett részt, ezért a keresetlevél beadásakor hatályos Cstv. rendelkezései alapján a teljes követelését érvényesítheti rendes bíróság előtt. Mindez nem áll ellentétben a Ptk. 337. § (1) bekezdésében foglaltakkal.

[14] A felperes egyetemlegesen kérte marasztalni az alpereseket az 5 135 500 Ft összegben. Bár az I. r. alperes csak a csődegyezségben meghatározott összeg erejéig köteles teljesíteni, ez nem érinti az alperesek egyetemleges marasztalását és azt, hogy a perköltséget is egyetemlegesen kell megfizetniük.

[15] A késedelmi kamat mértékét a 2013. július 1-jén bekövetkezett törvényi módosításra tekintettel változtatta meg.

[16] A II. r. alperes felülvizsgálati kérelmében kérte a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatásával a kereset elutasítását. Kérte a felperes kötelezését a perköltség viselésére is.

[17] Állította, hogy a jogerős ítélet sérti a Cstv. 1. § (2) bekezdését, 12. §-át, 20. § (1)-(2) bekezdését, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 4. § (1) és (4) bekezdését, 5. § (1)-(2) bekezdését.

[18] Felülvizsgálati kérelmében - utalva a Kúria Gfv. X. 30.427/2010/9. számú ítéletében foglaltakra - kiemelte, hogy a felperesnek lehetősége volt hitelezővé válnia a II. r. alperes csődeljárásában, mert annak megindulásáról a II. r. alperes a felperest értesítette. A felperes saját mulasztása miatt nem tett eleget a nyilvántartásba vételi díj befizetése iránti kötelezettségének.

[19] Hivatkozott a Ptk. 5. § (1)-(2) bekezdésére, valamint első, másodfokú és kúriai döntésekre, amelyek szerint a hitelező, ha a csődegyezségben nem vesz részt, és a csődegyezségen kívül kívánja érvényesíteni az igényét az adóssal szemben, az joggal való visszaélésnek minősül. Jelen eljárásban a felperes a csődegyezség megkerülésével kíván illetéktelen előnyhöz jutni a perbeli igényérvényesítéssel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!