Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

647/E/1997. AB végzés

a jövedéki szabályozásról és ellenőrzésről, valamint a bérfőzési szeszadóról szóló indítvány tárgyában

Az Alkotmánybíróság jogszabály mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenességének utólagos vizsgálata iránti indítvány tárgyában meghozta a következő

végzést:

Az Alkotmánybíróság a jövedéki szabályozásról és ellenőrzésről, valamint a bérfőzési szeszadóról szóló 1993. évi LVIII. törvény tekintetében a mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség vizsgálatára irányuló eljárást megszünteti.

INDOKOLÁS

Az indítványozó gazdasági társaság szerint a jövedéki szabályozásról és ellenőrzésről, valamint a bérfőzési szeszadóról szóló 1993. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: Jszt.) rendelkezései az Alkotmány 2. § (1) bekezdésében deklarált jogállamiság elvével ellentétben állnak, mivel a törvény nem szabályozza kifejezetten a háztartási tüzelőolaj értékesítésével foglalkozó jövedéki alany felelősségének fokát.

Az indítványozó gazdasági társaság üzemenyagtöltő állomást működtetett, ahol háztartási tüzelőolaj forgalmazásával is foglalkozott. Az illetékes vámhivatal 1994 májusában tartott ellenőrzés alkalmával tett megállapítása szerint hamis utalványokra is kiszolgáltatott háztartási tüzelőolajat, ezért a vámhivatal jövedéki bírság megfizetésére kötelezte.

A határozatot a vám- és pénzügyőrség megyei parancsnoksága helybenhagyta, majd a közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indított perben a városi bíróság elutasította az indítványozó keresetét. A bíróság ítéletét arra alapította, hogy hamisított tüzelőanyag-utalványok esetében a felperes felelőssége megállapítható, függetlenül attól, hogy az utalványok a megtévesztésre alkalmasak voltak-e avagy sem.

Az indítványozó kérelme az Alkotmánybíróság előtt a mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenesség megállapítására irányult, továbbá az Országgyűlés felhívására - határidő megjelölésével - jogalkotói feladatának teljesítésére. Vitathatónak látta, hogy felelőssége a Jszt. rendelkezései alapján vétkességre tekintet nélkül fennáll, álláspontja szerint a Jszt. azért áll ellentétben a jogbiztonság követelményével, mert "... nem megfelelő, nem aggálytalan megfogalmazása, a jogalkotói akarat nem pontos kifejezése eltérő jogszabály-értelmezésre ad lehetőséget."

Az indítvány előterjesztését követően az Országgyűlés elfogadta a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 1997. évi CIII. törvényt (a továbbiakban: Jtv.), amely egyebek közt a háztartási tüzelőolaj kiszolgáltatásának korábbi rendszerétől eltérő, új megoldást vezetett be. A Jtv. 1998. január 1-jén lépett hatályba, hatálybalépésével egyidejűleg a Jszt.-t hatályon kívül helyezte [Jtv. 84. § (7) bekezdés a) pont].

Az Alkotmánybíróság állandó gyakorlata szerint - amint erre a 25/1993. (IV. 23.) AB határozat (ABH 1993, 188., 190.) is rámutatott - a testület a már hatályon kívül helyezett, vagy egyébként hatályban nem levő jogszabály alkotmányosságát is megvizsgálja az Abtv. 38. §-a szerinti bírósági előterjesztés, illetőleg az Abtv. 48. §-a szerinti alkotmányjogi panasz esetében, amennyiben az érintett vagy sérelmezett eljárásban a hatályban már nem levő jogszabályi rendelkezést kellene alkalmazni. [39/1994. (VI. 30.) AB határozat ABH 1994, 434., 441.] Az Alkotmánybíróság főszabályként azonban csak hatályos jogszabály tekintetében végez utólagos normakontrollt. (2098/H/1991. AB határozat, ABH 1994, 878-879.; 83/H/1993. AB hat., ABH 1994, 906-907.; 384/B/1994. AB határozat, ABH 1994, 945.; 416/B/1994. AB hat., ABH 1994, 947-948.)

A jelen esetben az indítványozó a Jtv. hatálybalépését követően benyújtott, ismételt beadványában továbbra is a korábban hatályos Jszt. mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenességének megállapítása tekintetében kérte a döntést, ezért az Alkotmánybíróság a hatályon kívül helyezett Jszt. rendelkezéseinek utólagos vizsgálata tárgyában az eljárást megszüntette.

Budapest, 1999. május 18.

Dr. Holló András s. k.,

az Alkotmánybíróság helyettes elnöke

Dr. Bagi István s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Czúcz Ottó s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Erdei Árpád s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Harmathy Attila s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kiss László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Lábady Tamás s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Strausz János s. k,

alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszky Ödön s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Vörös Imre s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék