Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32022R2294[1]

A Bizottság (EU) 2022/2294 rendelete (2022. november 23.) az 1338/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az egészségügyi létesítményekre, az egészségügyi ellátást biztosító emberi erőforrásokra és az egészségügyi ellátás igénybevételére vonatkozó statisztika tekintetében történő végrehajtásáról

A BIZOTTSÁG (EU) 2022/2294 RENDELETE

(2022. november 23.)

az 1338/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az egészségügyi létesítményekre, az egészségügyi ellátást biztosító emberi erőforrásokra és az egészségügyi ellátás igénybevételére vonatkozó statisztika tekintetében történő végrehajtásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a népegészségre és a munkahelyi egészségre és biztonságra vonatkozó közösségi statisztikáról szóló, 2008. december 16-i 1338/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 9. cikke (1) bekezdésére és II. mellékletének d) pontjára,

mivel:

(1) Az 1338/2008/EK rendelet meghatározza az egészségügyi ellátás azon területeit, amelyekre vonatkozóan adatokat és metaadatokat kell szolgáltatni az európai statisztikák előállításához. Végrehajtási intézkedésekkel kell meghatározni különösen az egészségügyi létesítményekre, az egészségügyi ellátást biztosító emberi erőforrásokra, az egészségügyi ellátás igénybevételére, az egyéni és kollektív szolgáltatásokra, valamint az adatszolgáltatásra vonatkozó referencia-időszakokra, időközökre és határidőkre vonatkozó adatokat és metaadatokat.

(2) Az 1338/2008/EK rendelet 6. cikkének (1) bekezdése értelmében a Bizottság 2015-ben és 2018-ban kísérleti tanulmányokat kezdeményezett, amelyeket a tagállamok önként készítettek el. A Bizottság továbbá megvitatta a tagállamokkal a statisztikák felhasználóinak igényeit. E kísérleti tanulmányok és megbeszélések eredménye az volt, hogy az egész Unióra kiterjedő adatokra van szükség az egészségügyi információk tényalapjának megerősítéséhez, és ezáltal a közegészségügyi és szociálpolitikai döntések elősegítéséhez.

(3) Az 1338/2008/EK rendelet 6. cikkének (2) bekezdésével összhangban a Bizottság költség-haszon elemzést végzett, figyelembe véve az egészségügyi létesítményekkel, az egészségügyi ellátást biztosító emberi erőforrásokkal és az egészségügyi ellátás igénybevételével kapcsolatos változók rendelkezésre állásának az adatgyűjtés költségeihez viszonyított előnyeit. Ebből az elemzésből következik, hogy ezeket a változókat az uniós szintű adatok összehasonlíthatóságának és rendelkezésre állásának biztosítása érdekében kell összegyűjteni.

(4) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a 223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 7. cikkével létrehozott Az Európai Statisztikai Rendszer Bizottsága véleményével (2),

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Hatály

Ez a rendelet szabályokat állapít meg az 1338/2008/EK rendelet II. melléklete d) pontjának első, második és harmadik franciabekezdésében említett egészségügyi létesítményekre, egészségügyi ellátást biztosító emberi erőforrásokra, az egészségügyi ellátás igénybevételére és az egyéni és kollektív szolgáltatásokra vonatkozó európai statisztikák kidolgozására és előállítására vonatkozóan.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában az I. mellékletben meghatározott fogalommeghatározásokat kell alkalmazni.

3. cikk

Kötelező adatok

A tagállamok továbbítják a Bizottságnak (Eurostat) a II. mellékletben meghatározott változók, jellemzők és bontások listájának adatait.

4. cikk

Metaadatok

A tagállamok a Bizottság (Eurostat) rendelkezésére bocsátják a szükséges referencia-metaadatokat és minőségjelentéseket, különösen a következők tekintetében:

a) az adatforrások és azok hatóköre;

b) az alkalmazott összeállítási módszerek;

c) a nemzeti egészségügyi létesítményeknek, az egészségügyi ellátást biztosító emberi erőforrásoknak és az egészségügyi ellátás igénybevételének azon tagállamspecifikus jellemzőire vonatkozó információk, amelyek eltérnek az I. mellékletben szereplő fogalommeghatározásoktól és a II. mellékletben meghatározott változóktól;

d) az I. és a II. mellékletben felsorolt statisztikai fogalmakat érintő esetleges változásokra vonatkozó információk.

5. cikk

Referencia-időszak

(1) A referencia-időszak a naptári év.

(2) Az első referenciaév 2021.

(3) A (2) bekezdéstől eltérve, egészségügyi foglalkoztatásra, a kórházi ellátásra és a sebészeti eljárásokra vonatkozó, a II. melléklet 1., 6. és 7. pontjában említett adatok tekintetében az első referenciaév 2023.

6. cikk

Adatok és metaadatok szolgáltatása a Bizottság (Eurostat) számára

(1) A tagállamok a 3., illetve a 4. cikkben említett adatokat és referencia-metaadatokat évente, a referenciaév végét követő 14 hónapon belül a Bizottság (Eurostat) rendelkezésére bocsátják.

(2) Az (1) bekezdéstől eltérve a tagállamok a referenciaév végét követő 20 hónapon belül rendelkezésre bocsátják a kórházi ellátásra és a sebészeti eljárásokra vonatkozó, a II. melléklet 6. és 7. pontjában említett adatokat és referencia-metaadatokat.

(3) Az adatokat és a referencia-metaadatokat az egyablakos adatbeviteli rendszeren keresztül kell a Bizottság (Eurostat) részére megküldeni, vagy elektronikus úton kell elérhetővé tenni, hogy a Bizottság (Eurostat) lekérhesse őket.

7. cikk

Adatforrások

(1) Az adatokat - a tagállam egészére kiterjedően - elsősorban a 223/2009/EK rendelet 17a. cikkében említett közigazgatási nyilvántartásokból kell összeállítani.

(2) Amennyiben nem állnak rendelkezésre közigazgatási nyilvántartások, vagy azok minősége, illetve lefedettsége nem kielégítő, más források, módszerek vagy innovatív megközelítések használata is elfogadható, amennyiben azok lehetővé teszik összehasonlítható és az e rendeletben meghatározott követelményeknek megfelelő adatok előállítását.

8. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. november 23-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN

(1) HL L 354., 2008.12.31., 70. o.

(2) Az Európai Parlament és a Tanács 223/2009/EK rendelete (2009. március 11.) az európai statisztikákról és a titoktartási kötelezettség hatálya alá tartozó statisztikai adatoknak az Európai Közösségek Statisztikai Hivatala részére történő továbbításáról szóló 1101/2008/EK, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet, a közösségi statisztikákról szóló 322/97/EK tanácsi rendelet és az Európai Közösségek statisztikai programbizottságának létrehozásáról szóló 89/382/EGK, Euratom tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 87., 2009.3.31., 164. o.).

I. MELLÉKLET

A 2. cikkben említett fogalommeghatározások

1. Praktizáló orvosok: olyan orvosok, akik orvosi karokon vagy hasonló intézményekben orvosi diplomát szereztek, és működési engedéllyel rendelkeznek. A praktizáló orvosok egyéni betegeknek, családoknak és közösségeknek nyújtanak szolgáltatásokat. Ez azokra a gyakornokokra és rezidens orvosokra is vonatkozik, akik orvosi karokon vagy hasonló intézményekben orvosi diplomát szereztek, és akik más orvosok felügyelete mellett nyújtanak szolgáltatásokat.

2. A praktizáló orvosok kategóriája: az orvosok elsődleges (fő) tevékenységi területe.

3. Háziorvosok: olyan orvosok, akik egyének, családok és közösségek folyamatos és átfogó orvosi ellátásáért felelnek.

4. Egyéb általános (nem szakorvos) orvosok: olyan orvosok, akik tevékenységüket nem korlátozzák bizonyos betegségkategóriákra vagy kezelési módszerekre. Nem valamely szakterületen dolgoznak.

5. Gyermekorvosok: a gyermekek fejlődésével, gondozásával és betegségeivel foglalkozó orvosok.

6. Szülészek: terhességgel és szüléssel kapcsolatos ellátásra szakosodott orvosok. Nőgyógyászok: a nőkre és lányokra jellemző testi funkciókra és betegségekre - különösen a reprodukciós rendszer kezelésére - szakosodott orvosok.

7. Pszichiáterek: mentális betegségek megelőzésére, diagnosztizálására és kezelésére szakosodott orvosok.

8. Nem-sebész szakorvosok csoportja: fizikai rendellenességek és betegségek diagnosztizálására és nem sebészeti kezelésére szakosodott orvosok.

9. Sebész szakorvosok csoportja: olyan orvosok, akik a rendellenességek és betegségek kezelésére szolgáló sebészeti technikák alkalmazására szakosodtak.

10. Máshová nem sorolható egyéb szakorvosok: az 5-9. fogalommeghatározás hatálya alá nem tartozó orvosok.

11. További meghatározás körébe nem tartozó orvosok: olyan orvosok, akik nem sorolhatók be a többi kategóriába (a 3-10. fogalommeghatározásba).

12. Gyakorló szülésznők: olyan személyek, akik elismert szülésznői képesítéssel és működési engedéllyel rendelkeznek, és közvetlenül a betegeknek nyújtanak szolgáltatásokat. A szülésznő diplomás szülésznő vagy szülészeti asszisztens lehet. A diplomás szülésznők a terhesség, a munkavégzés és a szülés során, valamint a szülés utáni időszakban nyújtanak gondozást és tanácsadást a nők számára. A diplomás szülésznők önállóan vagy orvosokkal, ápolókkal és más egészségügyi dolgozókkal együttműködve látják el a csecsemőket, valamint tanácsot és segítséget nyújtanak a szülőknek a csecsemőgondozással kapcsolatban. A szülészeti asszisztensek támogatják vagy segítik az orvosokat, illetve a diplomás szülésznőket a gyermekszülés során. A szülészeti asszisztensek szülés előtti és utáni ellátást nyújtanak, valamint segítik a szülőket a csecsemőgondozásban.

13. Gyakorló ápolók: olyan személyek, akik elismert ápolói képesítéssel és működési engedéllyel rendelkeznek, és közvetlenül a betegeknek nyújtanak szolgáltatásokat. Az ápoló diplomás ápoló vagy ápolóasszisztens lehet. A diplomás ápolók a betegellátás tervezéséért és irányításáért felelnek, beleértve más egészségügyi dolgozók felügyeletét is, önállóan vagy orvosokkal és másokkal közösen dolgoznak a megelőző és gyógyító intézkedések gyakorlati alkalmazása során. Az ápolóasszisztensek általában orvosi, ápolói és egyéb egészségügyi szakemberek felügyelete alatt dolgoznak, és az említett szakemberek által kidolgozott egészségügyi, kezelési és beutalási tervek végrehajtását segítik.

14. Praktizáló fogorvosok: olyan személyek, akik elismert fogorvosi képesítéssel és működési engedéllyel rendelkeznek, és a betegeknek nyújtanak szolgáltatásokat. A fogorvosok diagnosztizálják és kezelik a fogak, a fogíny és a kapcsolódó orális struktúrák betegségeit, sérüléseit és rendellenességeit. A kezelések széles skálájának - mint például a sebészet és más szakorvosi technikák - alkalmazásával regenerálják a normál szájfunkciót, valamint szájegészségügyi tanácsadást nyújtanak. Ez azokra a gyakornokokra és rezidens fogorvosokra is vonatkozik, akik orvosi és fogorvosi karokon vagy hasonló intézményekben fogorvosi oklevelet szereztek, és akik más fogorvosok felügyelete mellett nyújtanak szolgáltatásokat.

15. Gyakorló gyógyszerészek: olyan személyek, akik elismert gyógyszerészi képesítéssel és működési engedéllyel rendelkeznek. A gyógyszerészek az orvos, fogorvos vagy más, engedéllyel rendelkező egészségügyi szakember által kiállított vény alapján állítják össze és adják ki a gyógyszereket. A gyógyszerészek gyógyszereket és terápiás készítményeket készítenek, adnak ki vagy értékesítenek betegeknek, és tanácsot adnak.

16. Diplomás orvosok: olyan személyek, akik az adatszolgáltató országban orvostudományi karon vagy hasonló intézményben orvosi diplomát szereztek, vagyis befejezték az alapvető orvosi képzést.

17. Diplomás fogorvosok: olyan személyek, akik az adatszolgáltató országban elismert fogorvosi képesítést szereztek.

18. Diplomás gyógyszerészek: olyan személyek, akik az adatszolgáltató országban elismert gyógyszerészi képesítést szereztek.

19. Diplomás szülésznők: olyan személyek, akik az adatszolgáltató országban elismert szülésznői képesítést szereztek.

20. Diplomás ápolók: olyan személyek, akik az adatszolgáltató országban elismert ápolói képesítést szereztek.

21. Kórházak: elsősorban egészségügyi, diagnosztikai és kezelési szolgáltatások nyújtásával foglalkozó, többek között fekvőbetegeknek orvosi, ápolási és egyéb egészségügyi szolgáltatásokat és a fekvőbetegek ellátásához szükséges speciális szálláshely-szolgáltatásokat nyújtó, valamint adott esetben egynapos ellátást, járóbeteg-ellátást és otthoni ápolást-gondozást is biztosító, engedélyezett létesítmények.

22. Kórházi ágyak: rendszeresen karbantartott, személyzettel ellátott és a beutalt betegek ellátására azonnal rendelkezésre álló ágyak. Ebbe a fogalomba beleértendők mind a ténylegesen elfoglalt, mind az üresen álló ágyak. Nem tartoznak ide az ápolóasztalok és az egynapos kezelésre szolgáló ágyak (ambuláns kezelés és járóbeteg-ellátás), valamint az ideiglenes és átmeneti ágyak. A kórházi ágyak ellátási kategóriánként (23. és 24. fogalommeghatározás) és funkciónként (25-28. fogalommeghatározás) csoportosíthatók.

23. Szomatikus ellátás: a testhez kapcsolódó - nem pszichiátriai - egészségügyi ellátás.

24. Pszichiátriai ellátás: a szellemi funkciókra irányuló egészségügyi ellátás, pl. mentális és viselkedési rendellenességek kezelése.

25. Gyógyító ellátás: azon egészségügyi ellátás, amelynek elsődleges célja valamely betegség vagy sérülés tüneteinek vagy súlyosságának enyhítése, illetve életveszélyes vagy a normál életvitelt fenyegető súlyosbodásának vagy kapcsolódó komplikációk kialakulásának megelőzése.

26. Rehabilitációs ellátás: azon egészségügyi ellátás, amelynek célja a szervezet sérült funkcióinak és struktúráinak stabilizálása, javítása vagy helyreállítása, a test hiányzó vagy elvesztett funkcióinak vagy szerveinek kompenzálása, az aktív és együttműködő életmód elősegítése, valamint a károsodások, egészségügyi komplikációk és kockázatok megelőzése.

27. Tartós ápolás-gondozás: egy sor olyan egészségügyi és személyi szolgáltatás, amelyek célja elsősorban a fájdalom és a szenvedés enyhítése, valamint a bizonyos fokig tartós ellátásra szoruló betegek egészségiállapot-romlásának csökkentése vagy megelőzése.

28. Máshová nem sorolható szomatikus ellátásra szolgáló kórházi ágyak: olyan kórházi ágyak, amelyek nem minősülnek gyógyító, rehabilitációs vagy tartós ápolási-gondozási célúnak.

29. Pszichiátriai ellátásra szolgáló kórházi ágyak: mentális egészségügyi problémákkal küzdő betegeket befogadó kórházi ágyak. Nem tartoznak ide a tartós szociális gondozásra szolgáló ágyak.

30. Tartós ápolást-gondozást biztosító bentlakásos intézmények: elsősorban tartós bentlakásos ápolás-gondozás biztosításával foglalkozó, a gondozottak igényeinek megfelelően többek között ápolási, felügyeleti vagy egyéb típusú ellátást kombináló létesítmények, amelyek esetében az előállítási folyamat és az ellátás jelentős részét egészségügyi és szociális szolgáltatások keveréke teszi ki, és amelyekben az egészségügyi szolgáltatásokat nagyobbrészt ápolás-gondozás és személyi szolgáltatások formájában nyújtják.

31. Tartós ápolást-gondozást biztosító bentlakásos intézményekben található ágyak: tartós ápolást-gondozást biztosító bentlakásos intézményekben található ágyak, amelyek a tartós ápolásra szoruló személyek rendelkezésére állnak.

32. Mágneses rezonancia képalkotó (MRI) egységek: olyan képalkotó technikával rendelkező gépek, amelyeket arra terveztek, hogy a hidrogénatomok rezonanciahatását előidéző mágneses és elektromágneses mezők segítségével megjelenítsék a test belső struktúráját. Az ezen atomok által keltett elektromágneses sugárzást egy erre a célra szolgáló számítógép rögzíti és dolgozza fel a test szerkezetét bemutató képek előállítása céljából.

33. Komputertomográfiás (CT) szkenner, más néven számítógépes axiális tomográfiai (CAT) szkenner: olyan röntgenkészülék, amely számítógép segítségével több röntgenképet kombinál, így keresztmetszeti nézeteket generál, és szükség esetén létrehozza a test belső szerveinek és struktúráinak háromdimenziós képét.

34. Járóbeteg-ellátás: közvetlenül járóbetegek számára, fekvőbeteg-ellátást nem igénylő egészségügyi szolgáltatások biztosítása, beleértve a háziorvosi és szakorvosi rendelőkben, valamint az ambuláns beavatkozásokra szakosodott, illetve otthoni ápolást-gondozást biztosító létesítményekben nyújtott szolgáltatásokat is.

35. Influenza elleni immunizáció: olyan vakcinázás, amely védelmet nyújt az influenzavírusok általi fertőzés ellen.

36. Mellrákszűrési (mammográfiai) program: olyan szervezett szűrőprogram, amelynek célja kétoldalú mammográfia alkalmazásával az emlőrák korai felismerése.

37. Méhnyakrákszűrési program: a méhnyakrák korai felismerésére szolgáló szervezett szűrőprogram.

38. Fekvőbeteg: egészségügyi intézménybe felvett, ott éjszakai szállást, kezelést és/vagy ellátást igénybe vevő beteg. Fekvőbeteg-szakellátás: a fekvőbetegek ellátása.

39. Járóbeteg: orvosi és kiegészítő szolgáltatást igénybe vevő, az egészségügyi intézménybe hivatalosan fel nem vett, ott éjszakai szállást nem igénylő beteg. Járóbeteg-szakellátás: a járóbetegek ellátása.

40. Ambuláns beteg: olyan beteg, aki egészségügyi létesítményben előre tervezett egészségügyi és paramedicinális szolgáltatásokat vesz igénybe, az intézménybe diagnosztikai, kezelési vagy egyéb egészségügyi ellátási céllal felvették, majd ugyanazon a napon elbocsátották. Egynapos ellátás: az ambuláns betegek ellátása.

41. Fekvőbeteg elbocsátása: a fekvőbeteg kórházból történő elbocsátása (hivatalos elengedése). Az egészséges újszülöttek nem tartoznak ebbe a kategóriába.

42. Fekvőbeteg-ellátási napok: azok a napok, amelyeket a fekvőbeteg a kórházban tölt. Az egészséges újszülöttek nem tartoznak ebbe a kategóriába.

43. Kórházi ambuláns beteg elbocsátása: ambuláns beteg elbocsátása. Olyan beteg elengedéséről van szó, akit tervezett orvosi és paramedicinális szolgáltatások igénybevétele céljából kórházba felvettek, és ugyanazon a napon elbocsátottak. Az egészséges újszülöttek nem tartoznak ebbe a kategóriába.

44. Rezidens: egy adott földrajzi területen szokásos tartózkodási hellyel rendelkező személy, vagyis i. az a személy, aki a referencia-időpont előtt legalább 12 hónapig folyamatosan a szokásos tartózkodási helyén élt, vagy ii. az a személy, aki a referencia-időpontot megelőző tizenkét hónap során azzal a szándékkal érkezett a szokásos tartózkodási helyére, hogy legalább egy évig ott tartózkodjon. Ha az i. vagy ii. alpontban leírt körülmények nem állapíthatók meg, akkor a "szokásos tartózkodási hely" a jogszerű vagy bejegyzett lakóhely.

45. Nem rezidens: olyan személy, aki nem rezidens az adatszolgáltató országban.

46. Sebészeti eljárások: olyan orvosi beavatkozások, amelyek általában műtőben, eszközökkel végzett bemetszéssel, valamint altatással és/vagy légzés-rásegítéssel járnak együtt. A sebészeti eljárások fekvőbeteg-ellátásban, ambuláns kezelésben, vagy bizonyos esetekben járóbeteg-ellátásban végezhetők el.

47. Szürkehályog-műtét: olyan sebészeti eljárás, amelynek során eltávolítják a szemlencsét, és a legtöbb esetben mesterséges lencsékkel helyettesítik.

48. Mandulaműtét: a mandulák sebészeti eltávolítása.

49. Transzluminális koszorúér-angioplasztika: olyan eljárás, amely blokkolt koszorúereket nyit meg a szívizomba irányuló véráramlás javítása érdekében.

50. Koszorúér-bypass mátét (CABG): olyan sebészeti beavatkozás, amelynek során a beteg koszorúereiben található aterómás elzáródást betakarított vénás vagy artériás csatornákkal megkerülik.

51. Kolecisztektómia: sebészeti eljárás az epehólyag eltávolítására.

52. Lágyéksérv-műtét: a lágyéksérv sebészeti korrekciója. A lágyéksérv a has és a comb közötti lágyéki területen a hasfal szövetének nyílása, gyengesége vagy kidomborodása.

53. Császármetszés: olyan sebészeti beavatkozás, amelynek célja, hogy a gyermekszülést a has és a méh bemetszése révén vezessék le.

54. Csípőprotézis műtét: a csípőízület sérült részeinek eltávolítására és protézissel való helyettesítésére irányuló sebészeti eljárás.

55. Teljes térdprotézis műtét: olyan sebészeti eljárás, amelynek során a beteg térdízületet protézisre cserélik.

56. Emlőmirigy részleges kimetszése: az emlőszövet beteg részének sebészeti eltávolítása például szövetszaporulat/sérülés, ciszta, tumor, jóindulatú vagy rosszindulatú daganat miatt.

57. Teljes masztektómia: a teljes emlő sebészeti eltávolítása.

II. MELLÉKLET

A 3. cikkben említett változók, valamint azok jellemzőinek és bontásának jegyzéke

Változók Jellemzők és bontások

1. Az egészségügyi foglalkoztatásra vonatkozó adatok

Létszám a referencia-időszak végén. Életkor és nem szerinti bontás. Életkor: 35 évesnél fiatalabb, 35-44 éves, 45-54 éves, 55-64 éves, 65-74 éves, 75 éves és idősebb.

1.1. A praktizáló orvosok száma életkor és nem szerint

Létszám a referencia-időszak végén. Kategóriák szerinti bontás. Kategóriák: háziorvosok, egyéb általános (nem szakorvos) orvosok, gyermekorvosok, szülészek és nőgyógyászok, pszichiáterek, nem-sebész szakorvosok csoportja, sebész szakorvosok csoportja, máshová nem sorolható egyéb szakorvosok, további meghatározás körébe nem tartozó orvosok.

1.2. A praktizáló orvosok száma kategória szerint

Létszám a referencia-időszak végén. Összesen.

1.3. Gyakorló szülésznők száma

Létszám a referencia-időszak végén. Összesen.

1.4. Gyakorló ápolók száma

Létszám a referencia-időszak végén. Összesen.

1.5. Praktizáló fogorvosok száma

Létszám a referencia-időszak végén. Összesen.

1.6. Gyakorló gyógyszerészek száma

2. Az egészségügyi végzettségre vonatkozó adatok

A referencia-időszakban összesen.

2.1. A diplomás orvosok száma

A referencia-időszakban összesen.

2.2. A diplomás fogorvosok száma

A referencia-időszakban összesen.

2.3. A diplomás gyógyszerészek száma

A referencia-időszakban összesen.

2.4. A diplomás szülésznők száma

A referencia-időszakban összesen.

2.5. A diplomás ápolók száma

3. A kórházi ágyakra és a tartós ápolást-gondozást biztosító bentlakásos intézményekben található ágyakra vonatkozó adatok

A referencia-időszak átlagában vagy a referencia-időszak végén összesen. Funkció szerinti bontás. Funkciók: gyógyító ellátás, rehabilitációs ellátás, tartós ápolás-gondozás, máshová nem sorolható funkció.

3.1. A szomatikus ellátásra szolgáló kórházi ágyak száma

A referencia-időszak átlagában vagy a referencia-időszak végén összesen.

3.2. A pszichiátriai ellátásra szolgáló kórházi ágyak száma

A referencia-időszak átlagában vagy a referencia-időszak végén összesen.

3.3. A tartós ápolást-gondozást biztosító bentlakásos intézményekben található ágyak száma

4. Az orvosi képalkotó eszközökre vonatkozó adatok

A referencia-időszak végén összesen.

4.1. MRI egységek száma

A referencia-időszak végén összesen.

4.2. CT szkennerek száma

5. A járóbeteg-ellátásra vonatkozó adatok

A referencia-időszakban influenza elleni védőoltásban részesült 65 éves vagy idősebb személyek számának a 65 éves vagy idősebb népesség éves átlagos létszámához viszonyított aránya. vagy A július 1-jétől június 30-ig tartó - a referencia-időszakban véget ért - influenzaszezonban influenza elleni védőoltásban részesült 65 éves vagy idősebb személyek számának a 65 éves és idősebb népesség referencia-időszak eleji létszámához viszonyított aránya.

5.1. Az influenza ellen immunizált 65 éves és idősebb személyek aránya

Arány: A referencia-időszak vége előtti 24 hónapon belül (vagy az egyes országokban ajánlott specifikus szűrési gyakoriság szerint), nemzeti emlőrákszűrési (mammográfiai) program keretében emlőrákszűrésen részt vett 50-69 év közötti nők számának a szervezett szűrőprogramokban való részvételre jogosult 50-69 év közötti nők számához viszonyított aránya. Ha egy ország nem rendelkezik ilyen programmal, akkor helyette nem tüntet fel más, megfelelő értéket.

5.2. Nemzeti emlőrákszűrési (mammográfiai) program keretében emlőrákszűrésen részt vett 50 és 69 év közötti nők aránya

Arány: A referencia-időszak vége előtti 36 hónapon belül (vagy az egyes országokban ajánlott specifikus szűrési gyakoriság szerint), nemzeti méhnyakrák-szűrési program keretében méhnyakrák-szűrésen részt vett 20-69 év közötti nők számának a szervezett szűrőprogramokban való részvételre jogosult 20-69 év közötti nők számához viszonyított aránya. Ha egy ország nem rendelkezik ilyen programmal, akkor helyette nem tüntet fel más, megfelelő értéket.

5.3. Nemzeti méhnyakrák-szűrési program keretében méhnyakrák-szűrésen részt vett 20 és 69 év közötti nők aránya

6. A kórházi ellátásra vonatkozó adatok

A referencia-időszakban összesen. Diagnózis, nem, korosztály és földrajzi dimenzió szerinti bontás. A mentális és viselkedési rendellenességek diagnózis szerinti bontása nem szükséges, azok csoportszinten is jelenthetők. Korosztályok: 1 évesnél fiatalabb, 1-4 éves, 5-9 éves, 10-14 éves, 15-19 éves, 20-24 éves, 25-29 éves, 30-34 éves, 35-39 éves, 40-44 éves, 45-49 éves, 50-54 éves, 55-59 éves, 60-64 éves, 65-69 éves, 70-74 éves, 75-79 éves, 80-84 éves, 85-89 éves, 90-94 éves, 95 éves és idősebb Földrajzi dimenzió: Az elbocsátott beteg lakóhelyének NUTS II régiója (nem rezidensek esetében: a lakóhely szerinti ország).

6.1. A kórházakból elbocsátott fekvőbetegek száma

A referencia-időszakban összesen. Diagnózis, nem, korosztály és földrajzi dimenzió szerinti bontás. A mentális és viselkedési rendellenességek diagnózis szerinti bontása nem szükséges, azok csoportszinten is jelenthetők. Korosztályok: 1 évesnél fiatalabb, 1-4 éves, 5-9 éves, 10-14 éves, 15-19 éves, 20-24 éves, 25-29 éves, 30-34 éves, 35-39 éves, 40-44 éves, 45-49 éves, 50-54 éves, 55-59 éves, 60-64 éves, 65-69 éves, 70-74 éves, 75-79 éves, 80-84 éves, 85-89 éves, 90-94 éves, 95 éves és idősebb. Földrajzi dimenzió: Az elbocsátott beteg lakóhelyének NUTS II régiója (nem rezidensek esetében: a lakóhely szerinti ország).

6.2. A fekvőbeteg-ellátási napok száma

A referencia-időszakban összesen. Diagnózis, nem, korosztály és földrajzi dimenzió szerinti bontás. A mentális és viselkedési rendellenességek diagnózis szerinti bontása nem szükséges, azok csoportszinten is jelenthetők. Korosztályok: 1 évesnél fiatalabb, 1-4 éves, 5-9 éves, 10-14 éves, 15-19 éves, 20-24 éves, 25-29 éves, 30-34 éves, 35-39 éves, 40-44 éves, 45-49 éves, 50-54 éves, 55-59 éves, 60-64 éves, 65-69 éves, 70-74 éves, 75-79 éves, 80-84 éves, 85-89 éves, 90-94 éves, 95 éves és idősebb. Földrajzi dimenzió: Az elbocsátott beteg lakóhelyének NUTS II régiója (nem rezidensek esetében: a lakóhely szerinti ország).

6.3. A kórházakból elbocsátott ambuláns betegek száma

A referencia-időszakban összesen.

6.4. A kórházakból elbocsátott, szomatikus gyógykezelésben részesült fekvőbetegek száma

A referencia-időszakban összesen.

6.5. A fekvőbeteg-ellátási napok száma szomatikus gyógykezelésben részesült betegek esetében

7. A sebészeti eljárásokra vonatkozó adatok

A referencia-időszakban összesen. Fekvőbeteg-ellátásban, ambuláns kezelésben és járóbeteg-ellátásban elvégzett eljárások szerinti bontás.

7.1. Szürkehályog-műtét

A referencia-időszakban összesen. Fekvőbeteg-ellátásban, ambuláns kezelésben és járóbeteg-ellátásban elvégzett eljárások szerinti bontás.

7.2. Mandulaműtét

A referencia-időszakban összesen. Fekvőbeteg-ellátásban és ambuláns kezelésben elvégzett eljárások szerinti bontás.

7.3. Transzluminális koszorúér-angioplasztika

A referencia-időszakban összesen. Fekvőbeteg-ellátásban és ambuláns kezelésben elvégzett eljárások szerinti bontás.

7.4. Koszorúér-bypass műtét (CABG)

A referencia-időszakban összesen. Fekvőbeteg-ellátásban és ambuláns kezelésben elvégzett eljárások szerinti bontás.

7.5. Kolecisztektómia

A referencia-időszakban összesen. Fekvőbeteg-ellátásban és ambuláns kezelésben elvégzett eljárások szerinti bontás.

7.6. Lágyéksérv-műtét

A referencia-időszakban összesen. Fekvőbeteg-ellátásban és ambuláns kezelésben elvégzett eljárások szerinti bontás.

7.7. Császármetszés

A referencia-időszakban összesen. Fekvőbeteg-ellátásban és ambuláns kezelésben elvégzett eljárások szerinti bontás.

7.8. Csípőprotézis műtét

A referencia-időszakban összesen. Fekvőbeteg-ellátásban és ambuláns kezelésben elvégzett eljárások szerinti bontás.

7.9. Teljes térdprotézis műtét

A referencia-időszakban összesen. Fekvőbeteg-ellátásban és ambuláns kezelésben elvégzett eljárások szerinti bontás.

7.10. Emlőmirigy részleges kimetszése

A referencia-időszakban összesen. Fekvőbeteg-ellátásban és ambuláns kezelésben elvégzett eljárások szerinti bontás.

7.11. Teljes masztektómia

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32022R2294 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32022R2294&locale=hu

Tartalomjegyzék