Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

ÍH 2012.34 A KÉNYSZERINTÉZKEDÉS MIATTI KÁRTALANÍTÁSRÓL SZÓLÓ TÖRVÉNYI RENDELKEZÉSEK ÉRTELMEZÉSE

A törvény célját tekintve azokban az esetekben kívánja a terheltet az általa elszenvedett előzetes letartóztatásért, a házi őrizetért és az ideiglenes kényszergyógykezelésért kompenzációban részesíteni, amikor a felmentésére kerül sor, s ennek következtében a formálisan jogszerűen elrendelt kényszerintézkedésekről utóbb kiderül azok tartalmi megalapozatlansága. Ezért nem jár kártalanítás abban az esetben, ha a felmentő ítéletében a bíróság a kényszergyógykezelés elrendelését azért mellőzi, mert az ideiglenes kényszergyógykezelés eredményessége ezt már nem teszi szükségessé [Be. 580. § (2) bek., (3) bek. e) pont, 581. § (2) bek. c) pont].

A felperes és B. É. - aki akkor még a házastársa volt - 2008. november hó 10. napjára virradóan a közös lakásuk hálószobájában aludtak. Hajnali 5 óra 38 perc körüli időpontban a felperes hirtelen felült, a párnája alól elővett egy 12,3 cm pengehosszúságú kést, s azzal közepes erővel több alkalommal megszúrta a volt házastársát. B. É.-t a szúrások a hasán, a mellkasán és a jobb lábszárán érték. B. É. kiáltására a szomszéd szobában alvó gyermekeik - az 1993. évben született A. és az 1996. évben született L. - a szülők hálószobájába átszaladtak, ahol látták, hogy az édesanyjuk hanyatt fekszik az ágyon, az édesapjuk pedig a jobb oldalán fölé hajolva mellette térdelt, egyik kezében kést szorongatva, akit édesanyjuk próbált eltolni magától. L. odament a felpereshez, megfogta a jobb kezét és próbálta lehúzni őt az édesanyjáról, mire a vádlott odafordult a gyermekéhez és közölte vele: amennyiben nem hagyja abba, őt is megszúrja. Édesanyjuk kérte a gyermekeket, hogy szóljanak a szomszédnak, majd a szomszéd lakásból érkező B. I. a felperestől a kést elvette.

A felperes ezen cselekmény miatt 2008. november hó 10-12. napjai között őrizetben, 2008. december hó 20. napjáig előzetes letartóztatásban volt, majd 2011. január hó 3. napjáig ideiglenes kényszergyógykezelés hatálya alatt állt. Ez utóbbi az Igazságügyi Megfigyelő- és Elmegyógyító Intézetben történt meg. A kezelés sikeres volt, ezért 2011. január 3. napján a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság az ideiglenes kényszergyógykezelést megszüntette, és elrendelte a felperes azonnali szabadlábra helyezését, mert az IMEI által előterjesztett elmeorvosi lelet és vélemény szerint a felperes további elmeosztályos gyógykezelése szükségtelen, amelyet a bíróság által kirendelt dr. M. K. igazságügyi elmeorvos-szakértő szakvéleménye alátámasztott. Eszerint a felperes üldöztetéses téboly állapota sorsszerű megbetegedésnek tekinthető, és teljes bizonyossággal nem zárható ki, hogy betegségének aktív tünetei a jövőben jelentkeznek, így az sem zárható ki, hogy hasonló cselekményt követ el.

A Hajdú-Bihar Megyei Bíróság a 4.B.256/2009/28. számú, 2011. április hó 14. napján jogerőre emelkedett ítéletével a felperest felmentette az emberölés bűntettének kísérlete és két rendbeli kiskorú veszélyeztetésének bűntette miatt ellene emelt vádak alól, mert a cselekmény elkövetésekor elmebetegségben szenvedett, így képtelen volt a terhére rótt cselekmény idején annak társadalomra való veszélyességének felismerésére. Az eredményes ideiglenes kényszergyógykezelés miatt a felmentéssel egyidejűleg a felperes kényszergyógykezelését nem rendelték el.

A kényszergyógykezelés ideje alatt - 2010. február hó 8. napján - a felperes a házastársától elvált, ő a gyermekeivel a kapcsolatot nem tartja.

A felperes keresetében az alperest 10 000 000 forint nem vagyoni kártalanítás és annak késedelmi kamatai megfizetésére kérte kötelezni, mert a személyi szabadságot korlátozó kényszerintézkedés hatálya alatt a munkahelyét elvesztette, és a gyermekeivel nem tudta tartani a kapcsolatot.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Nem vitatta, hogy a Be. 580. §-ának (2) bekezdése szerinti kártalanítást kizáró körülmények nem álltak fenn, és bár a Be. 581. §-a (2) bekezdésének c) pontja sem állt fenn, mert a cselekményt elkövető és azt be is ismerő felperest kényszergyógykezelés elrendelése nélkül felmentették, de erre kizárólag azért került sor, mert az ideiglenes kényszergyógykezelés alatt a felperest "közpénzen meggyógyították". Emiatt az alkalmazott kényszerintézkedések jogszerűek voltak, amit a büntetőeljárás során kirendelt igazságügyi elmeorvos-szakértő is indokoltnak tartott. Az alperesi oldalon ezért kártalanítást megalapozó formai vagy tartalmi hiba nem merült fel, márpedig a 66/1991. (XII. 21.) AB határozat, a 41/2003. (VII. 2.) AB határozat és a 104/2009. (X. 30.) AB határozat értelmében kártalanítás akkor jár, ha valaki formailag jogszerű, de érdemben alaptalan kényszerintézkedést szenvedett el a büntető igazságszolgáltatásban. A perbeli esetben sem jogellenes, sem alaptalan nem volt az elrendelt kényszerintézkedés és csupán azért nem rendelték el a felperes további kényszergyógykezelését, mert egészségi állapota ezt már nem indokolta, ezért lényegében fennáll a Be. 581. §-a (2) bekezdésének c) pontjában rögzített kártalanítást kizáró ok. A felperest kár azért sem érte, mert a zárt osztályos gyógykezelése mindenképpen indokolt volt.

Az elsőfokú bíróság a 6. sorszám alatt meghozott ítéletében a felperes keresetét elutasította és kötelezte őt, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 100 000 forint perköltséget.

Határozatának indokolása szerint a Be. 581. §-a (2) bekezdésének c) pontja úgy értendő, hogy amennyiben a felperest azért mentik fel, mert a cselekmény elkövetésekor ugyan elmebetegségben szenvedett, de a kényszergyógykezelése az állapotában időközben beállt jelentős javulás miatt maradt el, a felperest kártalanítás nem illeti meg. Nyilvánvaló, hogy amennyiben a felperest felmentik, ám egyúttal a kényszergyógykezelését elrendelik, úgy kártalanításra nem jogosult. E tényállásba beleértendő az az eset is, ha a felperest felmentik, de az időközben bekövetkezett állapotjavulása miatt marad el a kényszergyógykezelése. A jogszabály szelleméből egyértelműen következik, hogy az állami kényszerhatalmat gyakorló szervek formailag megfelelő, de tartalmilag hibás kényszerintézkedése miatt jár kártalanítás a jogszabályban rögzített taxatív esetekben. A perbeli esetben az eljáró hatóságok semmilyen hibát nem vétettek, mert a felperes a terhére rótt cselekményt elkövette, azt beismerte és felmentésére elmebetegsége miatt került sor.

Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint emiatt nem állt fenn a kereset jogalapja, ezért azt elutasította és a felperest ért kár mértékét már nem is vizsgálta.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést, amelyben az ítélet megváltoztatásával a keresetének történő helyt adást, vagylagosan pedig az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését kérte az elsőfokú bíróságnak a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára történő utasítása mellett. Álláspontja szerint a felmentésével - hiszen annak esetei között a jogszabály nem tesz különbséget - megvalósult a jogszabályban taxatíve felsoroltak közül az egyik kártalanításra okot adó feltétel. Mivel a büntethetőséget kizáró ok eleve fennállt, nem is jött létre a társadalomra veszélyes és szándékosan, illetve gondatlanságból elkövetett bűncselekmény, ugyanis a felperes annak tettese nem lehetett. Tekintettel arra, hogy a keresetében kártalanítás iránti igényt érvényesített, az alperes mentesülésére nem kerülhetett sor, hanem a feltétlen felelősséget kiváltó kártalanításnak a jogszabályban meghatározott feltétel alapján feltétlenül meg kellett volna történnie. Ezen nem változtathatott, hogy a felperes elmeorvosi kezelése indokolt lett volna, mert az ideiglenes kényszergyógykezelés nem azonosítható ezzel, hanem az a személyi szabadság tényleges elvonásával járó kényszerintézkedésnek tekintendő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!