Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2018.10.282 A felperes bank devizaalapú kölcsönszerződésből eredő, alperesek által vitatott, kereseti követelésének alátámasztására a felülvizsgált elszámolás nem szolgálhat. Az elszámolásnak az adósok tartozására vonatkozó adatai nem kötik a perben eljáró bíróságokat. Kizárólag a pénzügyi intézmény által a fogyasztó terhére a különnemű árfolyamok, valamint az egyoldalú kamat-, költség- és díjemelés alkalmazásával tisztességtelenül felszámított, és így az adósok által túlfizetett összeg az, ami további jogvita tárgyát már nem képezheti [2014. évi XL. tv. (DH2) 3. § (1) bek., 4. § (1) bek., 18. § (5) bek., 37/A. §, 38. § (6) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A hitelező felperes az I-II. rendű alperes adósokkal és a III. rendű alperes készfizető kezessel 2005. július 20-án kötött CHF alapú kölcsönszerződést 2009. október 16-án azonnali hatállyal felmondta és felszólította az alpereseket 12 644 113 forint tartozás megfizetésére. A Kúriának a pénzügyi intézmények fogyasztói kölcsönszerződéseire vonatkozó jogegységi határozatával kapcsolatos egyes kérdések rendezéséről szóló 2014. évi XXXVIII. törvényben (a továbbiakban: DH1) rögzített elszámolás szabályairól és egyes egyéb rendelkezésekről szóló 2014. évi XL. törvény (a továbbiakban: DH2) szerint az elszámolási kötelezettségét teljesítette. A felülvizsgált elszámolása szerint 2015. február 1-jei elszámolási fordulónappal a követelése 26 608 272 forint: 16 061 764 forint tőke, 8 050 480 forint ügyleti kamat, 2 496 028 forint késedelmi kamat.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[2] A felperes a keresetében az alpereseket egyetemlegesen kérte kötelezni a felülvizsgált elszámolása alapján a 2016. február 1-jén fennálló 29 085 669 forint - 16 061 764 forint tőke, 9 030 714 forint ügyleti kamat, 3 993 191 forint késedelmi kamat - és a tőke után 2016. február 2-ától évi 12% késedelmi kamat megfizetésére.

[3] Az alperesek az ellenkérelmükben érvénytelenségi kifogást emeltek, a tartozásukat 2016. augusztus 31-én 17 320 709 forint, abból 9 869 233 forint tőke összegben elismerték.

Az első- és másodfokú ítélet

[4] Az elsőfokú bíróság az ítéletében egyetemlegesen kötelezte az alpereseket 17 320 709 forint és 2016. szeptember 1-jétől a törvényes mértékű késedelmi kamat megfizetésére részletekben, 2017. január 10-ig 10 000 000 forint, 2017. február 1-jétől havi 50 000 forint összegben történő teljesítéssel azzal, hogy bármely részlet elmulasztása esetén a tartozás egy összegben esedékes. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Indokolása szerint a kölcsönszerződés érvénytelen, emiatt az azon alapuló felülvizsgált elszámolást figyelmen kívül hagyta. A keresetet az alperesek által elismert összegben ítélte alaposnak.

[5] A másodfokú bíróság a felperes és az alperesek fellebbezése folytán hozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta: az alperesek egyetemleges fizetési kötelezettségét 13 193 725 forintra, abból 9 869 233 forint után 2016. szeptember 1-jétől évi 12%, 3 324 492 forint után évi 6% késedelmi kamatra leszállította, a részletfizetést nem érintette. A jogerős ítélet indokolása szerint az elsőfokú bíróság a kölcsönszerződés érvénytelenségére tévesen vont le jogkövetkeztetést. Az érvényes szerződés felmondás folytán a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 321. § (1) és a 319. § (2) bekezdése szerint a jövőre nézve megszűnt. A felülvizsgált elszámolás szerinti tőketartozást a felperes a keresetében növelte 2015. február 2-től a kölcsönszerződés VI.2. pont szerint számított (6% ügyleti + 6% késedelmi) 12% késedelmi kamattal. Az elszámolás törvényi szabályai szerint a felmondáskor a követelését 11 826 814 forintban jelölte meg. A másodfokú bíróság szerint a felperes a perben a felmondáskor közölt tartozást meghaladó, 16 061 764 forint tőketartozást nem igazolt. Az elszámolás folytán a tartozásnak csökkennie kellett volna. A szerződés megszűnését követően ügyleti kamat nem volt felszámítható. A másodfokú bíróság szerint a felperes a követelésének az összegszerűségét nem bizonyította. Emiatt az alperesek marasztalását a felmondás időpontjához kapcsolódóan általuk elismert 9 869 233 forint tőkére és 3 324 492 forint kamatra leszállította, a késedelmi kamat esedékességi időpontját és a részletfizetését fellebbezés hiányában nem érintette.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[6] A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és elsődlegesen az alperesek keresete szerinti marasztalását kérte.

[7] Az alperesek a felülvizsgálati ellenkérelmükben a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérték.

A Kúria döntése és jogi indokai

[8] A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

[9] A Kúria előrebocsátja, hogy a jogerős ítéletet csak a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okok - a megsértettként megjelölt jogszabályhely és a jogszabálysértés tartalmi körülírása, a kifejtett jogi álláspont - keretei között bírálhatta felül [Pp. 270. § (1), 272. § (2), 275. § (2) bekezdés, 1/2016. (II. 15.) PK vélemény 3.-4., BH 2017.232.].

[10] Az a felülvizsgálati eljárásban már nem volt vita tárgya, hogy a perbeli devizaalapú, a DH1 és DH2 törvények hatálya alá tartozó fogyasztói kölcsönszerződés érvényes és a felperes felmondása folytán 2009. október 16-án megszűnt. A felülvizsgálati kérelem alapján a Kúriának állást kellett foglalnia abban a kérdésben, hogy a szerződésből eredő, késedelmes követelésként a felperes által még nyilvántartott tartozásra a 38. § (6) bekezdés b) pontja szerint felülvizsgált elszámolás mennyiben irányadó a felperes perben vitatott követelésének az alátámasztására, annak mely adatai kötik a bíróságot.

[11] A Kúria nem értett egyet a felperes jogi álláspontjával, miszerint az eljárt bíróságoknak a felülvizsgált elszámolása adataiból kellett volna kiindulniuk a kereset érdemi elbírálásakor. A felperes bank - alperesek által vitatott - kereseti követelésének az alátámasztására a felülvizsgált elszámolás nem irányadó, annak a devizaalapú kölcsönszerződésből eredő, késedelmes követelésként még nyilvántartott tartozásra vonatkozó adatai nem kötik a bíróságot.

[12] A DH2 törvény 18. § (5) bekezdése valóban úgy rendelkezik, hogy ha panasz előterjesztésére nem kerül sor, azt követően az elszámolás nem vitatható. E szabály a normatív úton rendezett kérdésekre tekintettel csak az elszámolás eredményeként megjelölt túlfizetés a vitathatatlanságát jelenti. A DH1 törvény 3. § (1) és 4. § (2) bekezdése a devizaalapú kölcsönszerződésekben a különnemű árfolyamok alkalmazását előíró, és az egyoldalú kamat-, költség- és díjemelésre vonatkozó szerződéses rendelkezések tisztességtelen voltát, semmisségét mondta ki, e szerződési feltételeket küszöbölte ki mind a múltra, mind a jövőre nézve, és a DH2 törvény 3. § (1) és 4. § (1) bekezdése e két semmis kikötés alkalmazásából eredő fogyasztói sérelmeket orvosolta a pénzügyi intézmények elszámolási kötelezettségének előírásával. A jogalkotó által normatív úton eldöntött kérdésnek az ún. árfolyamrés, illetve az egyoldalú szerződésmódosítás lehetőségét tartalmazó szerződéses kikötések jogi megítélése, semmissége, az árfolyamrésből és az egyoldalú szerződésmódosításból származó "túlfizetés" ténye és a túlfizetésnek a jogszabályban meghatározott elszámolási elvek és szabályok szerint számított - fogyasztói követelésként elszámolt - összege tekinthető [DH2 törvény 5. § (1), (8) bekezdés]. Ez következik a Kúria jogegységi tanácsa által az 1/2016. PJE határozat indokolásának III/1. c) és IV/2. c) pontjaiban kifejtettekből is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!