Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2011.6.249 A felnőtt gyermeknek is sérülhet a teljes családban éléshez való joga a szülő halálával. A nem vagyoni kártérítés egyösszegben és járadék formában egyszerre nem alkalmazható [Ptk. 355. §, 84. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.24732/2007/19., Fővárosi Ítélőtábla Pf.21085/2009/5., Kúria Pfv.20436/2010/5. (BH 2011.9.248, *BH+ 2011.6.249*)

***********

A felperesek édesapja, B. J. 2007. április 14-én életet vesztette annak következtében, hogy az alperes biztosítottja által vezetett tehergépkocsi szerelvényen szállított lánctalpas mélyásó leesett és összeütközött az általa vezetett gépkocsival. Az alperes a felpereseknek a pert megelőzően személyenként 500 000 forint, majd a perben további 300 000 forint nem vagyoni kártérítést fizetett ki.

A felperesek keresetükben személyenként 1 200 000 forint nem vagyoni kártérítés és ennek 2007. április 14. napjától járó törvényes mértékű késedelmi kamatának, a II. r. felperes 2007. április 4-től a minimálbér mindenkori összegének megfelelő, de legalább 70 000 forint összegű járadékot nem vagyoni kártérítésként, az I. r. és II. r. felperes havi 30 000 forint tartást pótló járadék 2007. április 14. napjától az iskolai tanulmányuk befejezéséig, továbbá együttesen lakásfenntartási többletköltségre évi 100 000 forint kártérítés megfizetését kérték.

Az alperes az általa már kifizetett nem vagyoni kártérítés erejéig a felperesek követelését nem vitatta, azt meghaladó részében, valamint a járadékigényeknek az elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság az ítéletében a felperesek keresetének a nem vagyoni kártérítés tekintetében helyt adott és kötelezte az alperest személyenként 1 200 000 forint és törvényes mértékű késedelmi kamatának a megfizetésére, évi 18 000 forintban állapította meg a lakásfenntartási munkák költségét, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Az elsőfokú bíróság a felperesek életvitelében beállott kedvezőtlen változásokat értékelve állapította meg a felpereseknek járó nem vagyoni kártérítés mértékét személyenként 2 000 000 forintban és az alperes korábbi teljesítéseit figyelembe véve további 1 200 000 forintban állapította meg a marasztalási összegeket.

Az alperes fellebbezésében a kereset elutasítását kérte, a felperesek csatlakozó fellebbezésükben a járadék évi 100 000 forintra való felemelését kérték, a II. r. felperes járadék formájában is kérte a nem vagyoni kártérítést, az általa megjelölt mértékben.

A másodfokú bíróság ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a keresetet teljes terjedelemében elutasította, az alperes perköltségben és kereseti illetékben marasztalását mellőzte. Az ítélete indokolásában kiemelte, hogy a közeli hozzátartozó halálának ténye és az ezzel rendszerint együtt járó fájdalom és gyász önmagában nem teszi indokolttá a nem vagyoni kártérítés megállapítását, az igény megalapozottságához az is szükséges, hogy a hátramaradó közeli hozzátartozó élete súlyosan és tartósan megnehezüljön. Kivételesen, különleges körülmények fennállása indokolttá teheti a nem vagyoni kártérítés megállapítását nagykorú hozzátartozó részére is. A felperesek élethelyzetét apjuk elvesztése alapvetően nem változtatta meg, ezért arra a következtetésre jutott, hogy a felpereseket nem érték olyan mérvű nem vagyoni hátrányok, amelyeket az alperes által már folyósított nem vagyoni kártérítést meghaladó mértékű nem vagyoni kártérítéssel kellene kiegyenlíteni. A lakásfenntartással kapcsolatos költségek a lakás tulajdonosát, a felperesek édesanyját terhelik, a felperesek járadékkövetelése a kereshetőségi jog hiánya miatt alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!