Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2015.10.K38 I. A harmadik országbeli állampolgár akkor terjesztheti elő méltányossági alapon Magyarországon a tartózkodási engedély iránti kérelmét, ha valódi kivételes méltánylást érdemlő indokra tud hivatkozni.[1]

II. Ellentétes a méltányosság lényegével az a felvetés, hogy a méltányossági kérelem elbírálásakor csak az éppen előadott érvek vehetők figyelembe, a korábbi előélet pedig nem [114/2007. (V. 24.) Korm. rendelet 47. § (1), (2), (4), (4a) bek.; 2004. évi CXL. tv. 1. § (1), (2) bek., 2. § (3) bek., 7. §, 72. §; 1952. évi III. tv. 164. § (1) bek., 336/A. § (2) bek.].

[1]A mongol állampolgárságú felperes 2006. évben érkezett hazánkba munkavállalás céljából, s mint ilyen szerzett tartózkodási engedélyt, melyet az idegenrendészeti hatóság 2012. április 1. napjáig folyamatosan hosszabbított. A tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmét a hatóság 2012. április 12. napján kelt határozatával elutasította, a döntés felülvizsgálatára irányuló felperesi keresetet a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság jogerős ítéletével elutasította, melynek következtében a kiutasítást is tartalmazó jogerős idegenrendészeti határozat végrehajthatóvá vált.

[2]A felperes azonban újabb tartózkodási engedély iránti kérelmet és azzal egyidejűleg az engedély magyarországi előterjesztése iránt méltányossági kérelmet is benyújtott. A hatóság mindenekelőtt a méltányossági kérelem kérdésében döntött és a felperes kérelmét 2013. április 26. napján kelt határozatával elutasította.

[3]A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes az elsőfokú határozatot 2013. június 27. napján kelt határozatával helybenhagyta. A határozat indokolása szerint a felperes nem igazolt olyan kivételes méltánylást érdemlő körülményt, amely a tartózkodási engedély kérelem magyarországi benyújtását indokolná. Az alperes a felperes fellebbezésében hivatkozott azon körülményt, hogy rendelkezik a keresőtevékenység feltételeivel, a méltányossági kérelem vonatkozásában nem tartotta értékelhetőnek. Az alperes utalt a Harmtv. végrehajtására kiadott 114/2007. (V. 24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 47. § (1), (2), (4) és (4a) bekezdéseire.

[4]Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította.

[5]Ítéletének indokolásában hivatkozva a Vhr. 47. § (4) bekezdés a) pontjára megállapította, hogy a felperes nem igazolt olyan körülményt, amely alapján számára a magyarországi előterjesztés engedélyezhető lenne. Álláspontja szerint a kivételes méltánylást érdemlő körülmény nem eshet egybe a jogalkotó által a tartózkodási engedély kiadása körében elvárt magatartással. Kifejtette, hogy a különös méltánylást érdemlő körülmény jellemzője az is, hogy azt nem az érintett alakítja ki további hivatkozási céllal. Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperes által felhívott érvek egyfelől a jogalkotó által elvárt magatartásból adódnak, másfelől a tartózkodási engedély elbírálása körében értékelhetőek. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a kiutazás és annak következményei ideiglenes jelegűek. A tartózkodási engedély külföldön való kérelmezése jogszabályi előírás, így nem tekinthető kivételes körülménynek akkor sem, ha kiutazással jár. Emellett a felperes nem is tudta bizonyítani, hogy a kérelem külföldön való előterjesztése hosszadalmas, több hónapos ügyintézést jelentene számára.

[6]A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében a felperes az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és a közigazgatási határozatok hatályon kívül helyezését, ezáltal a kereseti kérelemnek megfelelő döntést kért.

[7]Álláspontja szerint az elsőfokú ítélet jogsértő, sérti a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 1. § (1) és (2) bekezdéseit, a 2. § (3) bekezdését, a 7. §-át, a 19. § (1) bekezdését, a 37. §-át, az 50. § (1) és (6) bekezdéseit, a 72. § (1) bekezdés ea)-ec) alpontjait, a Vhr. 47. § (1) bekezdését és (4) bekezdés a) pontját, (4a) bekezdését, a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 164. § (1) bekezdését, 336/A. § (2) bekezdését.

[8]A felperes felülvizsgálati kérelme nem alapos.

[9]A Kúria álláspontja szerint az elsőfokú bíróság helyesen megállapított tényállásból helytálló következtetésre jutott az alperesi határozat jogszerűségével kapcsolatban, döntésével és indokaival a felülvizsgálati bíróság egyetért.

[10]A Kúria a felülvizsgálati kérelemben foglaltakra tekintettel az alábbiakra mutat rá.

[11]A Vhr. 47. § (4) bekezdés a) pontja szerint a Magyarország területén tartózkodó harmadik országbeli állampolgár tartózkodási engedély iránti kérelmét a szálláshelye szerint illetékes regionális igazgatóságon is előterjesztheti, amennyiben a belföldi kérelmezést kivételes méltánylást érdemlő körülmény - így különösen családegyesítés vagy gyógykezelés - indokolja. Amint azt a jogtudomány megfogalmazta, a méltányosságra vonatkozóan a fenti jogszabályhely is egy méltányossági alapú atipikus rendelkezés, amely az ügyfél szempontjából kedvezőbb döntésre ad felhatalmazást a jogalkalmazónak. Ez a lehetőség eseti jellegű és csak egy lehetőség, ami azt jelenti, hogy a méltányosság alkalmazásának mellőzése nem jogsértő akkor, ha a döntés megfelel a jogszabálynak. Ez esetben tehát a méltányosság csak valóban méltányolható, kivételes körülmények igazolása esetén alkalmazandó. A jogalkotó nem adott taxatív felsorolást, hogy mit tekint ilyen körülménynek, de a kiválasztott példák egyértelművé teszik, hogy valamely többlet indokra kell hivatkozni.

[12]E körben a Kúria egyetért az elsőfokú bírósággal abban, hogy a felperes olyan többlet indokra, amely a kivételes méltánylást alátámasztja nem hivatkozott, a kivételes méltánylást érdemlő körülmény ugyanis nem eshet egybe a jogalkotó által a tartózkodási engedély kiadása körében elvárt feltételek teljesülésével. Így a jogszerű tartózkodási célon túlmenő indokokat kell felsorakoztatni ahhoz, hogy a Vhr. 47. § (4) bekezdés a) pontja szerinti méltányosság a kérelmező felperes esetében alkalmazható legyen. Figyelemmel arra, hogy a tartózkodási engedély kiadása iránti eljárás éppúgy kérelemre induló eljárás, mint a méltányossági kérelem tárgyában folyó eljárás, hiánypótlás kibocsátására két okból sem volt szükség.

[13]Egyfelől a kérelem alátámasztása, a különös méltánylást érdemlő körülmények nevesítése, valóságtartalmuk igazolása a felperest terhelte, a hatóságnak nem feladata a további körülmények utáni kutatás. Másfelől az általa felhozott indokokat a hatóság nem vitatta, így ezek további hiánypótlás útján való alátámasztására nem volt szükség. Ennélfogva alaptalan az a felperesi hivatkozás, hogy a hatóság megsértette a Ket. 37. §-ában foglaltakat és ezt az elsőfokú bíróság helytelenül nem értékelte.

[14]Az a tény, hogy a felperes származási országa és Magyarország között nagy a földrajzi távolság, nagy időveszteséggel és költséggel járna a kiutazás, nem olyan körülmények, amelyek a méltányosság gyakorlását önmagukban indokolják, tekintve, hogy ezek általános körülmények, amelyeket a jogalkotó már ésszerűen értékelt és súlytalannak ítélt e jogszabály megalkotásakor, így a főszabály alkalmazására vonatkozó előírást üresítené ki ezek automatikus elfogadása. A felperes erre a tényre vonatkozó bizonyítékai tehát relevanciával nem bírnak, az elsőfokú bíróság nem sértette meg a Pp. 164. § (1) bekezdés és 336/A. § (2) bekezdés előírásait.

[15]Egyetért a Kúria a felperessel abban, hogy a jogszabály által példálózó jelleggel említettek mellett a hatóságnak módja van más körülményeket is értékelni, mint például a munkavégzés, feltéve, hogy a munkavégzés jogszerű körülmények mellett történik. Jelen esetben azonban, amikor a felperes nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, részéről vagy nem történik munkavégzés, így nincs elvesztett munkahely, vagy ha munkát végez, azt nem jogszerűen teszi, így e körülmény javára nem értékelhető.

[16]A Kúria továbbá elvi éllel rámutat arra, hogy az a felperesi felvetés, miszerint "a méltányossági kérelem elbírálásakor csak az éppen fennálló tényállás és nem a korábbi előélet vehető figyelembe, abból következtetések nem vonhatók le, csakis a méltányossági körülmények vizsgálhatók" merőben ellentétes a méltányosság lényegével, teljességgel nélkülözi az életszerűséget, és kirívóan logikátlan. Ellenkezik a méltányosság lényegével azért, mert a méltányosság valójában a jogalkotó gesztusa, amelyet az önhibáján kívül nehéz helyzetbe került ügyfél érdekében enged. Nem életszerű ugyanakkor a jogalkalmazótól azt kívánni, hogy a kérelmező előéletét mintegy felejtse el. Végül kirívóan logikátlan az az óhaj, hogy a kérelmet ne a maga komplexitásában - az összes körülmény ismeretében - vizsgálja. A fent idézett igény mögött az a kérelmezői kívánalom húzódik meg, hogy a magyar jogszabályokat megsértő, az önkéntes jogkövetést elutasító, korábbi tartózkodási engedélyétől megfosztott külföldi úgy terjeszthessen elő újabb kérelmet, hogy az ország elhagyására vonatkozó jogszerű rendelkezés végrehajtása alól mentesüljön. Amennyiben a kérelmező előélete ilyen, úgy fokozottan indokolt a méltányolható körülmények körültekintő, egyben szigorú vizsgálata, ellenkező esetben a méltányosság eredeti célja és indoka csorbulna ki, a jogalkotói akarat hiúsulna meg.

[17]Minderre tekintettel a Kúria a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Kúria Kfv. II. 37.784/2014.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria a Dr. Mándó Tibor Ügyvédi Iroda által képviselt felperesnek a Dr. Végh Zsuzsanna főigazgató által képviselt Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal alperes ellen idegenrendészeti ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében, a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2014. április 10. napján kelt 20.K.33.111/2013/10. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 11. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon tartott tárgyaláson meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A Kúria a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 20.K.33.111/2013/10. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

A mongol állampolgárságú felperes 2006. évben érkezett hazánkba munkavállalás céljából, s mint ilyen szerzett tartózkodási engedélyt, melyet az idegenrendészeti hatóság 2012. április 1. napjáig folyamatosan hosszabbított. A tartózkodási engedély meghosszabbítása iránti kérelmét a hatóság 2012. április 12. napján kelt határozatával elutasította, a döntés felülvizsgálatára irányuló felperesi keresetet a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság jogerős ítéletével elutasította, melynek következtében a kiutasítást is tartalmazó jogerős idegenrendészeti határozat végrehajthatóvá vált.

A felperes azonban újabb tartózkodási engedély iránti kérelmet és azzal egyidejűleg az engedély magyarországi előterjesztése iránt méltányossági kérelmet is benyújtott. A hatóság mindenekelőtt a méltányossági kérelem kérdésében döntött és a felperes kérelmét 2013. április 26. napján kelt határozatával elutasította.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes az elsőfokú határozatot 2013. június 27. napján kelt határozatával helybenhagyta. A határozat indokolása szerint a felperes nem igazolt olyan kivételes méltánylást érdemlő körülményt, amely a tartózkodási engedély kérelem magyarországi benyújtását indokolná. Az alperes a felperes fellebbezésében hivatkozott azon körülményt, hogy rendelkezik a keresőtevékenység feltételeivel, a méltányossági kérelem vonatkozásában nem tartotta értékelhetőnek. Az alperes utalt a Harmtv. végrehajtására kiadott 114/2007.(V.24.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 47.§ (1), (2), (4) és (4a) bekezdéseire.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában hivatkozva a Vhr. 47.§ (4) bekezdés a) pontjára megállapította, hogy a felperes nem igazolt olyan körülményt, amely alapján számára a magyarországi előterjesztés engedélyezhető lenne. Álláspontja szerint a kivételes méltánylást érdemlő körülmény nem eshet egybe a jogalkotó által a tartózkodási engedély kiadása körében elvárt magatartással. Kifejtette, hogy a különös méltánylást érdemlő körülmény jellemzője az is, hogy azt nem az érintett alakítja ki további hivatkozási céllal. Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy a felperes által felhívott érvek egyfelől a jogalkotó által elvárt magatartásból adódnak, másfelől a tartózkodási engedély elbírálása körében értékelhetőek. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a kiutazás és annak következményei ideiglenes jelegűek. A tartózkodási engedély külföldön való kérelmezése jogszabályi előírás, így nem tekinthető kivételes körülménynek akkor sem, ha kiutazással jár. Emellett a felperes nem is tudta bizonyítani, hogy a kérelem külföldön való előterjesztése hosszadalmas, több hónapos ügyintézést jelentene számára.

A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében a felperes az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és a közigazgatási határozatok hatályon kívül helyezését, ezáltal a kereseti kérelemnek megfelelő döntést kért. Álláspontja szerint az elsőfokú ítélet jogsértő, sérti a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 1.§ (1) és (2) bekezdéseit, a 2.§ (3) bekezdését, a 7.§-át, a 19.§ (1) bekezdését, a 37.§-át, az 50.§ (1) és (6) bekezdéseit, a 72. § (1) bekezdés ea)-ec) alpontjait, a Vhr. 47.§ (1) bekezdését és (4) bekezdés a) pontját, (4a) bekezdését, a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 164.§ (1) bekezdését, 336/A. § (2) bekezdését.

Kifejtette, hogy a kérelem Magyarországon kívüli előterjesztése esetén legalább fél évig zajló eljárásnak lenne kitéve, amely alatt munkáltatója új munkavállalót keresne. A rendkívüli földrajzi távolság folytán a kiutazás jelentős költséggel járna, és szemben az elsőfokú bíróság véleményével, éppen az idő- és költségtényezők azok, amelyek kimerítik a különös méltánylást érdemlő körülmények fogalmát. Hangsúlyozta, hogy a jogszabály által példálózó jelleggel említettek mellett a hatóságnak módja van más körülményeket is értékelni, mint például a munkavégzés. A felperes sérelmezte, hogy a perben előadott érveit, köztük az eljárások időtartamára vonatkozó bizonyítékait az elsőfokú bíróság nem súlyuknak megfelelően kezelte.

A felperes elsőfokú ítéletekre hivatkozva előadta, hogy - a méltányossági kérelem elbírálásakor csak az éppen fennálló tényállás és nem a korábbi előélet vehető figyelembe, abból következtetések nem vonhatók le, csakis a méltányossági körülmények vizsgálhatók.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte. Álláspontja szerint a jogerős ítélet - miként az alperesi határozatok is - megfelelnek a jogszabály előírásainak. Az alperes véleménye az volt, hogy a különös méltánylást érdemlő körülmények kialakulásában a váratlan események is szerepet játszanak, ellenkező esetben a kérelmező maga alakíthatná ki azokat. Az alperes előadta, hogy a kérelmezők többségének hasonló helyzetben nem okoz problémát a hazájában történő ügyintézés, továbbá, hogy a felperes nem tudta alátámasztani, miszerint az eljárás valóban hónapokat venne igénybe. A költségtakarékossággal kapcsolatban kifejtette, hogy az a hatósági eljárás szervezésére vonatkozó kívánalom. Egyebekben a korábbi nyilatkozataiban előadottakat a továbbiakban is fenntartotta.

A felperes felülvizsgálati kérelme nem alapos.

A Kúria a jogerős ítéletet a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül Pp. 272.§ (2) bekezdése és a Pp. 275.§ (2) bekezdése alapján.

A Kúria álláspontja szerint az elsőfokú bíróság helyesen megállapított tényállásból helytálló következtetésre jutott az alperesi határozat jogszerűségével kapcsolatban, döntésével és indokaival a felülvizsgálati bíróság egyetért.

A Kúria a felülvizsgálati kérelemben foglaltakra tekintettel az alábbiakra mutat rá.

A Vhr. 47.§ (4) bekezdés a) pontja szerint a Magyarország területén tartózkodó harmadik országbeli állampolgár tartózkodási engedély iránti kérelmét a szálláshelye szerint illetékes regionális igazgatóságon is előterjesztheti, amennyiben a belföldi kérelmezést kivételes méltánylást érdemlő körülmény - így különösen családegyesítés vagy gyógykezelés - indokolja. Amint azt a jogtudomány megfogalmazta, a méltányosságra vonatkozóan a fenti jogszabályhely is egy méltányossági alapú atipikus rendelkezés, amely az ügyfél szempontjából kedvezőbb döntésre ad felhatalmazást a jogalkalmazónak. Ez a lehetőség eseti jellegű és csak egy lehetőség, ami azt jelenti, hogy a méltányosság alkalmazásának mellőzése nem jogsértő akkor, ha a döntés megfelel a jogszabálynak. Ez esetben tehát a méltányosság csak valóban méltányolható, kivételes körülmények igazolása esetén alkalmazandó. A jogalkotó nem adott taxatív felsorolást, hogy mit tekint ilyen körülménynek, de a kiválasztott példák egyértelművé teszik, hogy valamely többlet indokra kell hivatkozni. E körben a Kúria egyetért az elsőfokú bírósággal abban, hogy a felperes olyan többlet indokra, amely a kivételes méltánylást alátámasztja nem hivatkozott, a kivételes méltánylást érdemlő körülmény ugyanis nem eshet egybe a jogalkotó által a tartózkodási engedély kiadása körében elvárt feltételek teljesülésével. Így a jogszerű tartózkodási célon túlmenő indokokat kell felsorakoztatni ahhoz, hogy a Vhr. 47.§ (4) bekezdés a) pontja szerinti méltányosság a kérelmező felperes esetében alkalmazható legyen. Figyelemmel arra, hogy a tartózkodási engedély kiadása iránti eljárás éppúgy kérelemre induló eljárás, mint a méltányossági kérelem tárgyában folyó eljárás, hiánypótlás kibocsátására két okból sem volt szükség. Egyfelől a kérelem alátámasztása, a különös méltánylást érdemlő körülmények nevesítése, valóság tartalmuk igazolása a felperest terhelte, a hatóságnak nem feladata a további körülmények utáni kutatás. Másfelől az általa felhozott indokokat a hatóság nem vitatta, így ezek további hiánypótlás útján való alátámasztására nem volt szükség. Ennélfogva alaptalan az a felperesi hivatkozás, hogy a hatóság megsértette a Ket. 37.§-ában foglaltakat és ezt az elsőfokú bíróság helytelenül nem értékelte.

Az a tény, hogy a felperes származási országa és Magyarország között nagy a földrajzi távolság, nagy időveszteséggel és költséggel járna a kiutazás, nem olyan körülmények, amelyek a méltányosság gyakorlását önmagukban indokolják, tekintve, hogy ezek általános körülmények, amelyeket a jogalkotó már ésszerűen értékelt és súlytalannak ítélt e jogszabály megalkotásakor, így a főszabály alkalmazására vonatkozó előírást üresítené ki ezek automatikus elfogadása. A felperes erre a tényre vonatkozó bizonyítékai tehát relevanciával nem bírnak, az elsőfokú bíróság nem sértette meg a Pp. 164.§ (1) bekezdés és 336/A.§ (2) bekezdés előírásait.

Egyetért a Kúria a felperessel abban, hogy a jogszabály által példálózó jelleggel említettek mellett a hatóságnak módja van más körülményeket is értékelni, mint például a munkavégzés, feltéve, hogy a munkavégzés jogszerű körülmények mellett történik. Jelen esetben azonban, amikor a felperes nem rendelkezik tartózkodási engedéllyel, részéről vagy nem történik munkavégzés, így nincs elvesztett munkahely, vagy ha munkát végez, azt nem jogszerűen teszi, így e körülmény javára nem értékelhető.

A Kúria továbbá elvi éllel rámutat arra, hogy az a felperesi felvetés, miszerint "a méltányossági kérelem elbírálásakor csak az éppen fennálló tényállás és nem a korábbi előélet vehető figyelembe, abból következtetések nem vonhatók le, csakis a méltányossági körülmények vizsgálhatók" merőben ellentétes a méltányosság lényegével, teljességgel nélkülözi az életszerűséget, és kirívóan logikátlan. Ellenkezik a méltányosság lényegével azért, mert a méltányosság valójában a jogalkotó gesztusa, amelyet az önhibáján kívül nehéz helyzetbe került ügyfél érdekében enged. Nem életszerű ugyanakkor a jogalkalmazótól azt kívánni, hogy a kérelmező előéletét mintegy felejtse el. Végül kirívóan logikátlan az az óhaj, hogy a kérelmet ne a maga komplexitásában - az összes körülmény ismeretében - vizsgálja. A fent idézett igény mögött az a kérelmezői kívánalom húzódik meg, hogy a magyar jogszabályokat megsértő, az önkéntes jogkövetést elutasító, korábbi tartózkodási engedélyétől megfosztott külföldi úgy terjeszthessen elő újabb kérelmet, hogy az ország elhagyására vonatkozó jogszerű rendelkezés végrehajtása alól mentesüljön. Amennyiben a kérelmező előélete ilyen, úgy fokozottan indokolt a méltányolható körülmények körültekintő, egyben szigorú vizsgálata, ellenkező esetben a méltányosság eredeti célja és indoka csorbulna ki, a jogalkotói akarat hiúsulna meg.

Minderre tekintettel a Kúria a jogerős ítéletet a Pp. 275.§ (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

Az alperest az eljárásban nem jogi képviselő képviselte, így részére - pernyertessége ellenére - a Pp. 75.§ (1) és (3) bekezdései alapján perköltség nem állapítható meg, ezért erről rendelkezni nem kellett.

A pervesztes felperes Pp. 78.§ (1) bekezdése és a 6/1986.(VI.26.) IM rendelet 13.§ (2) bekezdése alapján köteles a tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán le nem rótt felülvizsgálati illeték viselésére, melynek összegét a felülvizsgálati kérelem előterjesztésekor hatályos, az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 50.§ (1) bekezdése alapján állapította meg a Kúria.

Budapest, 2015. április 29.

Dr. Tóth Kincső s.k. a tanács elnöke, Dr. Rothermel Erika s.k. előadó bíró, Krajcsovics Józsefné dr. Illés Ibolya s.k. bíró

(Kúria Kfv. II. 37.784/2014/7.)

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 2016.29 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Közigazgatási-Gazdasági Döntések Tárában.