32014D0641[1]

2014/641/EU: A Bizottság végrehajtási határozata ( 2014. szeptember 1. ) az Unión belül a műsorgyártáshoz és különleges eseményekhez használt vezeték nélküli hangfrekvenciás berendezések általi rádióspektrum-használat harmonizált műszaki feltételeiről (az értesítés a C(2014) 6011. számú dokumentummal történt) EGT-vonatkozású szöveg

A BIZOTTSÁG VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2014. szeptember 1.)

az Unión belül a műsorgyártáshoz és különleges eseményekhez használt vezeték nélküli hangfrekvenciás berendezések általi rádióspektrum-használat harmonizált műszaki feltételeiről

(az értesítés a C(2014) 6011. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2014/641/EU)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Közösség rádióspektrum-politikájának keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 676/2002/EK európai parlamenti és tanácsi határozatra ("rádióspektrum-határozat") (1) és különösen annak 4. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1) A műsorgyártáshoz és különleges eseményekhez (Programme Making and Special Events, PMSE) használt berendezések a video- és hangátvitel terén alkalmazások széles körét foglalják magukban, amely alkalmazási módok egyre nagyobb jelentőséggel bírnak az uniós média- és szórakoztatóipar fejlődésében. E körbe tartozik például a műsorterjesztés, a kulturális, zenei és színházi előadások, valamint a társadalmi és sportesemények. A PMSE-berendezések felhasználhatók professzionális és nem professzionális célra, akár helyi, akár az egész Unióra kiterjedő eseményeken. A vezeték nélküli mikrofon a legszokványosabb és legelterjedtebb vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezés; kapcsolódó rendszerei közé tartoznak a hordozható monitorfülhallgató- és utasítórendszerek, valamint a hangfrekvenciás összeköttetések.

(2) Az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának szóló 2012. szeptember 26-i közleményében (2) a Bizottság elismerte, hogy a kulturális és kreatív iparágak Európa legdinamikusabban fejlődő gazdasági ágazatai között vannak, és nélkülözhetetlen szerepet játszanak Európa kulturális sokszínűségének megőrzésében. A 243/2012/EU európai parlamenti és tanácsi határozat (3) és különösen annak 8. cikke (5) bekezdése is hangsúlyozza a PMSE jelentőségét, és előírja a tagállamok számára, hogy a Bizottsággal együttműködve törekedjenek arra, hogy - a belső piaci integráció és a kultúrához való hozzáférés javítására vonatkozó uniós célkitűzésekkel összhangban - biztosítsák az ilyen berendezések számára szükséges frekvenciasávokat. Emellett e határozat 6. cikkének (6) bekezdése értelmében a tagállamoknak meg kell vizsgálniuk a lehetséges lépéseket - és adott esetben műszaki és szabályozási intézkedéseket kell hozniuk - annak biztosítására, hogy a 800 MHz-es frekvenciasáv felszabadítása ne érintse hátrányosan a PMSE-berendezések felhasználóit.

(3) A PMSE-berendezések által használt rádióspektrumot illetően a hatályos jogszabályi keret még nem teljesen harmonizált a tagállamok között amiatt, hogy a múltban kialakult eltérések állnak fenn a nemzeti frekvenciatervek között és az eltérő nemzeti kereslet és helyi igények kezelésében. Noha számos tagállam követi az Európai Rádió-távközlési Bizottság (ERC) 70-03. számú ajánlását és annak 10. mellékletét (4), valamint az ERC 25-10. számú ajánlását és annak 2. mellékletét (5), amelyek iránymutatást nyújtanak a PMSE-berendezések frekvenciasávjairól és műszaki jellemzőiről, ezek az ajánlások jogilag nem garantálják a PMSE berendezések által használt rádióspektrum harmonizációját az Unió területén.

(4) A PMSE-berendezések által használt rádióspektrum harmonizálásának hozzá kell járulnia a belső piaci célkitűzések eléréséhez azáltal, hogy a spektrumhasználatot színvonalasabbá és hatékonyabbá teszi, hosszú távon biztosítja a megfelelő frekvenciasávokhoz való hozzáférés előreláthatóságát és jogbiztonságát az Unió egész területén, élénkíti a kutatást és a fejlesztést, például a PMSE-berendezések digitalizálását és a rádióspektrum hatékony használatának egyéb vonatkozásait, ösztönzi a gyártókat a PMSE-technológiába való beruházásra, csökkenti az árakat, lehetővé teszi a méretgazdaságosság elérését, támogatja a berendezések határokon átívelő hordozhatóságát és az átjárhatóságot, és megakadályozza a használaton kívüli rádióspektrum parlagon hagyását.

(5) A vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések spektrumigényei ugyan jelentősen eltérőek, a konkrét helyi és ideiglenes igényektől függően 8 MHz és 144 MHz (6) között változnak, a professzionális felhasználók azt jelezték, hogy vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-alkalmazások esetében a napi frekvenciaigényük 96 MHz az URH frekvenciatartományban.

(6) Elegendő harmonizált spektrumra van szükség, hogy a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések iránti kereslet kielégíthető legyen. Ehhez legalább azt az egész Unióra vonatkozó minimális spektrummennyiséget kell meghatározni, amellyel méretgazdaságosság érhető el, és biztosítható a belső piac megfelelő működése. A 2006/771/EK bizottsági határozatban (7) jelenleg a kis hatótávolságú eszközök, köztük a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések számára harmonizált spektrum, vagyis 2 MHz (863-865 MHz) nem elegendő a felhasználók igényeinek kielégítésére, egyrészről, mivel ez a határozat a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések használatának mindössze töredékére vonatkozik, másrészről tekintettel arra, hogy a spektrumigények többsége nem az e határozat hatálya alá tartozó tartományt érinti.

(7) A 70-03. (10. melléklet) és a 25-10. sz. (2. melléklet) ERC-ajánláskülönféle hangolási tartományokat határoz meg a hangfrekvenciás PMSE-berendezésekhez, emellett a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések iparága - a gyártókat és a felhasználókat is beleértve - is jelezte, hogy egyértelműen a 470-790 MHz-es hangolási tartományt részesíti előnyben. A 800 MHz-es sáv harmonizálásáról szóló 32. sz. jelentésében (8) a Postai és Távközlési Igazgatások Európai Értekezlete (CEPT) megjegyezte, hogy a PMSE-berendezések felhasználói számára mennyire fontosak a "beékelődő" csatornák, más néven "fehér foltok" a 470-790 MHz-es tartományban, és amellett foglalt állást, hogy ezt a rádióspektrumot elsősorban azon PMSE-alkalmazások számára kell fenntartania, amelyek igényelnek bizonyos mértékű védelmet. A tagállamok tájékoztatják a CEPT-et a spektrumhasználatról és a területükön a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések felhasználóit érintő szabályozási és műszaki feltételekről, valamint közlik azoknak a nemzeti igazgatásban létrehozott kapcsolattartó pontoknak a jegyzékét, ahol a PMSE terén érdekelt felek tájékozódhatnak a PMSE-alkalmazások spektrumhasználatára vonatkozó feltételekről.

(8) A CEPT a 32. sz. jelentésében kiemelte, hogy a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések használata egyre nagyobb korlátokba ütközik a rendelkezésre álló rádióspektrum terén, és megfelelő kiigazítások végrehajtását javasolta. Az elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas rendszerek nem kizárólagos jellegű, 790-862 MHz-es frekvenciasávú használatának műszaki feltételeit harmonizáló 2010/267/EU bizottsági határozat (9) csökkentette e frekvenciasáv rendelkezésre állását a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések vonatkozásában. Új spektrum kijelölésével vagy a spektrummegosztás bevezetésével hosszú távú alternatív megoldást kell találni a PMSE jövőjének biztosítása érdekében.

(9) A Bizottság a 676/2002/EK határozat 4. cikkének (2) bekezdése értelmében ezért 2011. december 15-én megbízást (10) adott a Postai és Távközlési Igazgatások Európai Értekezletének (CEPT) a vezeték nélküli rádiómikrofonok és zsinór nélküli videokamerák spektrumharmonizációs lehetőségeire vonatkozó műszaki feltételek kidolgozására.

(10) A CEPT válaszként 2013. március 8-án elfogadta az 50. sz. jelentését (11). A jelentésben megállapította, hogy az elektronikus hírközlési rendszerek által használt frekvenciasávokban duplex elválasztó sávként funkcionáló 821-832 MHz-es és 1 785-1 805 MHz-es frekvenciatartomány bizonyos feltételekkel megfelel a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések általi harmonizált használatra. Az eltérő spektrumigényekkel rendelkező és más frekvenciasávban üzemelő zsinór nélküli videokamerákat külön kell kezelni. A CEPT 50. sz. jelentésének kiegészítése (12) tovább részletezi e duplex elválasztó sávok vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-alkalmazásokra való használatának feltételeit, és eljárást határoz meg a vezeték nélküli mikrofonokat és a monitorfülhallgató-összeköttetéseket érintő zavarás kockázatának felmérésére és korlátozására.

(11) A CEPT az 50. sz. jelentésében azt is megállapította, hogy a 800 MHz-es és az 1 800 MHz-es sávot használó cellás mobilhálózatokat védeni kell a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések okozta káros zavarással szemben azért, hogy e hálózatok üzemelhessenek a 821 MHz alatti és 832 MHz feletti, valamint az 1 785 MHz alatti és 1 805 MHz feletti sávban. Ehhez például 2 MHz-es védősávra van szükség 821 MHz és 823 MHz között, valamint korlátozásokat kell bevezetni a közvetlenül az 1 785 MHz feletti és közvetlenül az 1 805 MHz alatti 0,2 MHz-es frekvenciatartományban.

(12) A PMSE-berendezésekben, különösen ha beltérben használják őket, káros zavarást idézhetnek elő azok a cellás mobilhálózatok és felhasználói készülékek, például okostelefonok, amelyek a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések által a 800 MHz-es és az 1 800 MHz-es duplex elválasztó sávban használt rádióspektrummal szomszédos frekvenciasávban üzemelnek. A rádióspektrum-politikai program káros zavarás elkerülésére és a rádióspektrum hatékonyabb használatára vonatkozó célkitűzéseivel és alapelveivel összhangban az ilyen káros zavarás kiküszöbölhető bizonyos zavarcsökkentő megoldások használatával, például a vezeték nélküli mikrofonok és a monitorfülhallgató-összeköttetések zavarástól mentes üzemeltetésére vonatkozóan az 50. sz. CEPT-jelentés kiegészítésének 2. mellékletében meghatározott eljárás bevezetésével vagy egyéb zavarcsökkentő megoldások alkalmazásával. A tagállamoknak adott esetben ilyen zavarcsökkentő megoldások használatát és megállapodások megkötését kell ösztönözniük többek között azzal, hogy segítséget vagy iránymutatást nyújtanak az érintett feleknek.

(13) A társadalmi és kulturális események esetében szükséges rádióspektrum gyakran meghaladja a 800 MHz-es és az 1 800 MHz-es sáv duplex elválasztó sávjaiban rendelkezésre álló 29 MHz-es rádióspektrumot. Mivel a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések használatának spektrumigényei jelentősen eltérnek, uniós szinten kell biztosítani, hogy alapkövetelményként megközelítőleg 60 MHz-es fenntartható rádióspektrum álljon rendelkezésre annak érdekében, hogy kielégíthetőek legyenek a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések felhasználóinak visszatérő, szokványos igényei, még akkor is, ha ezzel nem elégíthető ki az esetlegesen felmerülő összes spektrumigény.

(14) A tagállamoknak ezért a társadalmi és kulturális eseményekkel kapcsolatosan fellépő, vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-alkalmazások iránti lehetséges igény kielégítése érdekében további, legfeljebb 30 MHz-es spektrumról kell gondoskodniuk. E rádióspektrumot a tagállamok által megadott hangolási tartományok közül kell kiválasztani lehetőleg a 470-790 MHz-es spektrumtartományból, fehér foltok használatával. A kijelölendő vagy engedélyezendő spektrum pontos mennyiségét a felmerülő konkrét igény alapján kell meghatározni, így nem minden esetben van szükség 30 MHz-re. A tagállamoknak ezenkívül nemzeti szinten dönteniük kell arról is, mely engedélyezési típust és kérelmezési eljárást alkalmazzák e további spektrumra vonatkozóan.

(15) Emellett meghatározott földrajzi területeken, például tartalom-előállító területeken, színházi negyedekben vagy nagyszabású és alkalmi eseményeken esetlegesen felmerülő 59 MHz feletti spektrumigényeket célszerű eseti alapon, nemzeti szinten kezelni, figyelembe véve a sajátos földrajzi és időbeli korlátokat. A tagállamok számára ezért lehetőségként meg kell hagyni, hogy az 59 MHz-nyi alapkövetelménynél nagyobb spektrum használatát engedélyezzék.

(16) Ha különböző vezeték nélküli analóg hangfrekvenciás PMSE-alkalmazások, például vezeték nélküli mikrofonok, monitor-fülhallgatók és utasítórendszerek esetében eltérő spektrumblokkok kerülnek felhasználásra, akkor az intermodulációs zavarások elkerülése révén a rádióspektrum felhasználásának lehetőségei gyarapodnak.

(17) A CEPT által a 2011. december 15-i bizottsági megbízás alapján végzett munka eredményét (13) alkalmazhatóvá kell tenni az Unióban, és ezt a tagállamoknak haladéktalanul át kell ültetniük nemzeti jogrendjükbe, mivel a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések iránti fokozódó igényre figyelemmel hosszú távon megfelelő rádióspektrumot kell biztosítani e berendezések számára.

(18) E határozatot rendszeresen felül kell vizsgálni az új fejlemények figyelembevétele érdekében, különös tekintettel a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések spektrumigényének és a harmonizált frekvenciasávok tényleges használatának felmérése érdekében.

(19) Az e határozatban foglalt intézkedések összhangban vannak a Rádióspektrum-bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

E határozat a műsorgyártáshoz és különleges eseményekhez (Programme Making and Special Events, PMSE) használt vezeték nélküli hangfrekvenciás berendezések által használható rádióspektrum elérhetőségére és hatékony használatára vonatkozó műszaki feltételek harmonizálását szolgálja.

2. cikk

E határozat alkalmazásában:

1. "vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezés": analóg vagy digitális hangfrekvenciás jelek korlátozott számú adó- és vevőegység közötti továbbítására szolgáló rádióberendezés, például rádiómikrofon, monitorfülhallgató-rendszer és hangfrekvenciás összeköttetés, amelyet főként sugárzott műsorok készítéséhez, illetve magánjellegű vagy nyilvános társadalmi vagy kulturális események során használnak;

2. "káros zavarástól mentes és nem védett jelleg": rádiótávközlési szolgáltatás számára nem okozható káros zavarás, továbbá nem igényelhető védelem rádiótávközlési szolgáltatások által keltett káros zavarásokkal szemben.

3. cikk

(1) A tagállamok e határozat hatálybalépésétől számított hat hónapon belül, a mellékletben meghatározott műszaki feltételekkel, káros zavarástól mentes és nem védett jelleggel kijelölik és elérhetővé teszik a 823-832 MHz-es és az 1 785-1 805 MHz-es frekvenciasávot a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések számára.

(2) A tagállamok e határozat hatálybalépésétől számított hat hónapon belül, a felhasználói igénytől függően, az (1) bekezdésben foglalt rádióspektrumon felül további, legalább 30 MHz-es rádióspektrumot jelölnek ki és tesznek elérhetővé a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések használatára. A vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések ilyen használata káros zavarástól mentes és nem védett jelleggel lehetséges azon felhasználókra tekintettel, akik az ilyen spektrum használatára egyedi használati joggal rendelkeznek.

(3) Az zavarásmentesség és a nem védett jelleg elvének sérelme nélkül a 823-832 MHz-es és az 1 785-1 805 MHz-es frekvenciasávban használt beltéri vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezések és a mobil elektronikus hírközlő hálózatok párhuzamos üzemelésének javítása érdekében a tagállamok ösztönzik a zavarcsökkentő megoldások bevezetését, amennyiben ez megvalósítható és szükséges.

4. cikk

A 3. cikk (1) bekezdésének ellenére a tagállamok fenntarthatják azokat a 823-832 MHz-es és az 1 785-1 805 MHz-es frekvenciasáv használata iránti engedélyeket és jogokat, kizárólag azok lejártáig és csak a szükséges mértékben, amelyek e határozat hatálybalépésekor fennállnak. Az érintett tagállamok értesítik erről a Bizottságot, és nyilvánosságra hozzák az ezzel kapcsolatos információkat, kivéve, ha ez közbiztonsági vagy védelmi okok miatt nem lehetséges.

5. cikk

A tagállamok az e határozat hatálya alá tartozó frekvenciasávok hatékony használatának biztosítása érdekében folyamatosan ellenőrzik e sávok használatát, és jelentik a Bizottságnak a melléklet módosításával összefüggésben felmerülő igényeiket.

6. cikk

A tagállamok e határozat hatálybalépése után legkésőbb kilenc hónappal jelentést tesznek a Bizottságnak a határozat végrehajtásáról.

7. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2014. szeptember 1-jén.

a Bizottság részéről

Neelie KROES

alelnök

(1) HL L 108., 2002.4.24., 1. o.

(2) A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának - A kulturális és kreatív ágazatok előtérbe helyezése az Unión belüli növekedés és foglalkoztatás érdekében, COM(2012) 537 final.

(3) Az Európai Parlament és a Tanács 2012. március 14-i 243/2012/EU határozata egy többéves rádióspektrum-politikai program létrehozásáról (HL L 81., 2012.3.21., 7. o.).

(4) A Postai és Távközlési Igazgatások Európai Értekezlete (CEPT) által közzétett ajánlás, Tromsø, 1997, és annak 2014. február 7-i módosításai; 10. melléklet - Rádiómikrofon-alkalmazások, a hallássérültek segédeszközeit is ideértve.

(5) 2003. február 11-i kiadás.

(6) A CEPT 32. sz. jelentése - A CEPT jelentése az Európai Bizottságnak "a digitális hozadék Európai Unión belüli harmonizációs lehetőségeinek műszaki megfontolásaira" és "az UHF (470-862 MHz) tartományban jelenleg is üzemelő, műsorgyártással és különleges eseményekkel (PMSE) kapcsolatos szolgáltatások további működését biztosító legjobb módszerről szóló és az uniós szintű megközelítés előnyeinek értékelését is tartalmazó ajánlás kidolgozására" vonatkozó megbízás alapján, zárójelentés, 2009. október 30.

(7) A Bizottság 2006. november 9-i 2006/771/EK határozata a kis hatótávolságú eszközök által használt rádióspektrum harmonizációjáról (HL L 312., 2012.11.11., 66. o.).

(8) A CEPT zárójelentése, 2009. október 30.

(9) A Bizottság 2010. május 6-i 2010/267/EU határozata az Európai Unióban az elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek 790-862 MHz-es frekvenciasávú használatának harmonizált műszaki feltételeiről (HL L 117., 2010.5.11., 95. o.).

(10) A CEPT megbízása a vezeték nélküli rádiómikrofonok és zsinór nélküli videokamerák (PMSE-berendezések) spektrumharmonizációs lehetőségeire vonatkozó műszaki feltételekkel kapcsolatosan, 2011. december 15., végleges.

(11) A CEPT A. jelentése az Európai Bizottságnak "a vezeték nélküli rádiómikrofonok és zsinór nélküli videokamerák (PMSE-berendezések) spektrumharmonizációs lehetőségeire vonatkozó műszaki feltételekkel" kapcsolatos európai bizottsági megbízás alapján, a 821-832 MHz-es és az 1 785-1 805 MHz-es sáv vezeték nélküli rádiómikrofonok általi, Unión belüli használatára vonatkozó műszaki feltételekről; a jelentést az Elektronikus Hírközlési Bizottság 2013. március 8-án hagyta jóvá.

(12) Kiegészítés az 50. sz. CEPT-jelentéshez a 821-832 MHz-es és az 1 785-1 805 MHz-es sáv vezeték nélküli rádiómikrofonok általi használhatóságáról; a jelentést az Elektronikus Hírközlési Bizottság 2013. november 8-án hagyta jóvá.

(13) A CEPT 50. sz. jelentése és annak kiegészítése.

MELLÉKLET

1. táblázat

A 800 MHz-es sáv frekvenciaosztásos duplex (FDD) üzemmódbeli duplex elválasztó sávjában (821-832 MHz) a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezésekre alkalmazandó, a blokkszéli maszk karakterisztikatartományával kapcsolatos feltételek

SZÖVEG HIÁNYZIK

2. táblázat

Az 1 800 MHz-es sáv FDD duplex elválasztó sávjában (1 785-1 805 MHz) a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezésekre alkalmazandó, a blokkszéli maszk karakterisztikatartományával kapcsolatos feltételek, EIRP kézi berendezés esetén

FrekvenciatartományKézi berendezés EIRP-értéke
Frekvenciablokkon kívül< 1 785 MHz– 17 dBm/200 kHz
Korlátozott frekvenciatartomány1 785–1 785,2 MHz4 dBm/200 kHz
1 785,2–1 803,6 MHz13 dBm/csatorna
1 803,6–1 804,8 MHz10 dBm/200 kHz, 13 dBm/csatorna határértékkel.
Korlátozott frekvenciatartomány1 804,8–1 805 MHz– 14 dBm/200 kHz
Frekvenciablokkon kívül> 1 805 MHz– 37 dBm/200 kHz

3. táblázat

Az 1 800 MHz-es sáv FDD duplex elválasztó sávjában (1 785-1 805 MHz) a vezeték nélküli hangfrekvenciás PMSE-berendezésekre alkalmazandó, a blokkszéli maszk karakterisztikatartományával kapcsolatos feltételek, EIRP testen hordott berendezés esetén

FrekvenciatartományTesten hordott berendezés EIRP-értéke
Frekvenciablokkon kívül< 1 785 MHz– 17 dBm/200 kHz
1 785–1 804,8 MHz17 dBm/csatorna
Korlátozott frekvenciatartomány1 804,8–1 805 MHz0 dBm/200 kHz
Frekvenciablokkon kívül> 1 805 MHz– 23 dBm/200 kHz

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32014D0641 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32014D0641&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.

Tartalomjegyzék