Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

7/2024. (III. 14.) BVOP utasítás

egyes BVOP utasítások módosításáról

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján a következő utasítást adom ki:

I. A BEFOGADÁSI ÉS FOGVATARTÁSI BIZOTTSÁG MŰKÖDÉSÉRŐL SZÓLÓ 8/2020. (III. 25.) BVOP UTASÍTÁS MÓDOSÍTÁSA

1. A Befogadási és Fogvatartási Bizottság működéséről szóló 8/2020. (III. 25.) BVOP utasítás (a továbbiakban: Utasítás1) 14. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"14. A Bv. tv. 97. § (4) bekezdése esetén a BFB a határozat tervezetét az indokolást is magában foglalva a fogvatartotti nyilvántartásban jóváhagyásra felterjeszti a Központi Kivizsgáló és Módszertani Intézet vezetője részére, legkésőbb 10 nappal a döntés meghozatalához rendelkezésre álló határidőt megelőzően."

2. Az Utasítás1 15. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"15. Amennyiben az elítélt kategóriába, a letartóztatott rezsimbe sorolása megváltozik, vagy egyedi biztonsági előírás kiadására vagy módosítására kerül sor, a BFB az elítélt munkahelyét és munkakörét felülvizsgálja."

3. Az Utasítás1 24. pont c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A bv. intézet parancsnokának hatáskörei kapcsán a BFB véleményezési, illetve javaslattételi feladatokat is elláthat, így különösen:)

"c) javaslatot tesz a kiemelt figyelmet igénylő fogvatartottak egyedi biztonsági előírásához, egyénre szabott mozgatási, kezelési és egyéb speciális szabályokat tartalmazó helyi rendelkezéséhez az elítélt jogainak és kötelezettségeinek teljesítésére, elhelyezésére, ellenőrzésére, a bv. intézeten belüli és azon kívüli mozgására, valamint kapcsolattartására vonatkozó szabályok kialakítására,"

4. Az Utasítás1 V. Fejezete a következő 24/A. ponttal egészül ki:

"24/A. Az utasítás hatálybalépését követő 30 napon belül a bv. intézet parancsnoka a bv. intézet sajátosságainak, konkrét feladatainak, helyszíneinek megfelelően elkészíti a helyi intézkedést."

5. Az Utasítás1

a) 5. pontjában az "A BFB a döntésének kialakításához meghallgatja az elítéltet, beszerzi, megismeri az illetékes szakterületek, valamint a tagok véleményét, majd dönt a hatáskörébe tartozó ügyekben" szövegrész helyébe az "A BFB a döntésének kialakításához meghallgatja az elítéltet, beszerzi, megismeri az illetékes szakterületek, valamint a tagok véleményét, a kockázatelemzési vizsgálat megállapításait, majd dönt az elítélt kategóriába-sorolásáról és más, hatáskörébe tartozó ügyekben." szöveg,

b) 16. pontjában a "számítógépes rendszerben" szövegrész helyébe a "fogvatartotti nyilvántartásban" szöveg,

c) 18. pontjában a "számítógépes nyilvántartó rendszerben" szövegrész helyébe a "fogvatartotti nyilvántartásban" szöveg,

d) 19. pontjában az "A Bv. tv. 105-109/A. §-a" szövegrész helyébe az "A Bv. tv. 105-109/C. §-a" szöveg,

e) 23/D. pontjában a "számítógépes nyilvántartó rendszer" szövegrész helyébe a "fogvatartotti nyilvántartás" szöveg

lép.

6. Hatályát veszti az Utasítás1

a) 6. pontja,

b) 7. pontja,

c) 8. pontja,

d) 22. pontja,

e) 23. pontja,

f) 24. pont a) alpontja.

II. A LÁTOGATÁS VÉGREHAJTÁSÁNAK ELJÁRÁSI SZABÁLYAIRÓL SZÓLÓ 12/2020. (IV. 24.) BVOP UTASÍTÁS MÓDOSÍTÁSA

7. A látogatás végrehajtásának eljárási szabályairól szóló 12/2020. (IV. 24.) BVOP utasítás (a továbbiakban: Utasítás2) 10. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. Csoportos látogatófogadásnak minősül az, amikor fizikailag egy térben, azonos időben több fogvatartott fogad látogatót. A látogatás során teljes, padlótól mennyezetig épített térelválasztó elemet kell alkalmazni azon fogvatartottak esetében, akik a látogatást megelőző egy évben fegyelmi fenyítést kaptak. A fogvatartott és látogatója között a testi kontaktus minden formája tilos."

8. Az Utasítás2 12. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"12. Családi beszélőt valamennyi fogvatartott részére a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény (a továbbiakban: Bv. tv.) 177. §-ában foglaltak figyelembe vételével biztosítani kell. A Bv. tv. 98. § (4) bekezdése szerinti egyedi biztonsági előírással rendelkezők esetében a szigorúbb biztonsági előírások alkalmazásával a családi beszélő engedélyezése megtagadható."

9. Az Utasítás2 13. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"13. A családi beszélő során térelválasztó elemet nem kell alkalmazni, a fogvatartott és hozzátartozói között engedélyezhető testikontaktus-forma az üdvözlő és elköszönő puszi arcra, a kézfogás és az ölelés. A fogvatartott 8 éven aluli saját gyermekét az ölében tarthatja, hozzátartozóinak kezét a látogatás időtartama alatt foghatja. Amennyiben a fogvatartott a családi beszélő során a bv. intézet rendjét és/vagy biztonságát veszélyeztető, vagy a személyi állománnyal szemben tiszteletlen magatartást tanúsít, vagy tiltott tárgyat vesz át hozzátartozójától, a látogatás azonnal megszakításra kerül és fegyelmi eljárás kerül lefolytatására. Amennyiben a fenti okok miatt a látogatás megszakításra kerül, úgy soron kívül meg kell vizsgálni a fogvatartott esetében az egyedi biztonsági előírás kiadását vagy a kiadott előírás módosítását a látogatófogadás szabályaira vonatkozóan."

10. Az Utasítás2 a következő 16/A. ponttal egészül ki:

"16/A. A reintegrációs tiszt minden látogatást legkésőbb a tárgynapot követő munkanapon rögzít a fogvatartotti nyilvántartásban, a részt vett látogatók megjelölésével."

11. Az Utasítás2 8. pontjában az "A fogvatartott közeli hozzátartozóit a bv. intézet haladéktalanul értesíti" szövegrész helyébe az "A fogvatartott közeli hozzátartozóit, ezek hiányában a kapcsolattartók egyikét a bv. intézet haladéktalanul értesíti" szöveg lép.

12. Hatályát veszti az Utasítás2 11. és 15. pontja.

III. A SAJÁTOS KEZELÉSI IGÉNYŰ FOGVATARTOTTAK SZÁMÁRA KIALAKÍTOTT ÉS AZ EGYÉB SPECIÁLIS RÉSZLEGEKEN ELHELYEZETT ELÍTÉLTEKKEL KAPCSOLATOS FELADATOK VÉGREHAJTÁSÁRÓL SZÓLÓ 20/2021. (IV. 16.) BVOP UTASÍTÁS MÓDOSÍTÁSA

13. A sajátos kezelési igényű fogvatartottak számára kialakított és az egyéb speciális részlegeken elhelyezett elítéltekkel kapcsolatos feladatok végrehajtásáról szóló 20/2021. (IV. 16.) BVOP utasítás (a továbbiakban: Utasítás3) I. fejezete az alábbi 1/A. ponttal egészül ki:

"1/A. A sajátos kezelési igényű fogvatartottak számára kialakított részlegre és az egyéb speciális részlegekre az alábbiak szerint lehet a fogvatartott elhelyezését javasolni:

a) kezdeti kategória-besorolásról hozott határozatban foglalt javaslat alapján,

b) a fogvatartás későbbi tartama alatt tett javaslat alapján."

14. Az Utasítás3 6. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"6. A gyógyító-terápiás részlegre helyezés ügyintézésére nem beleértve az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet (a továbbiakban: IMEI) által történő kivizsgálás kezdeményezését a gyógyító-terápiás részleget működtető bv. intézet BFB-je jogosult. A BVOP Központi Kivizsgáló és Módszertani Intézetnek (a továbbiakban: KKMI) az agglomerációs szervezeti egysége vagy a KKMI központi részlege az elítélt gyógyító-terápiás részlegre helyezésére tehet javaslatot."

15. Az Utasítás3 12. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"12. Amennyiben az ideiglenesen behelyezett elítélt állapota oly mértékben javult, hogy a kategóriája szerinti megfelelő részlegre elhelyezhető, azt a gyógyító-terápiás részleg reintegrációs tisztje a gyógyító-terápiás részleg működtetését végző munkacsoporttal (a továbbiakban: Munkacsoport) egyeztetve kezdeményezheti."

16. Az Utasítás3 32. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"32. Ha a szabadságvesztés, az elzárás, az előzetes letartóztatás és a rendbírság helyébe lépő elzárás végrehajtásának részletes szabályairól szóló 16/2014. (XII. 19.) IM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 70. § (3) bekezdésének bármelyik pontja fennáll, a részlegről történő kihelyezéssel kapcsolatos döntés során figyelembe kell venni az elítélt fogvatartási kockázatait, a részlegre helyezés korábbi indokát, illetve mérlegelni szükséges, hogy az elítélt pszichoszociális részlegen elhelyezése vagy kihelyezése a továbbiakban milyen biztonsági és fogvatartási kockázatot jelent."

17. Az Utasítás3 56. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"56. Pozitív eredmény esetén a vizsgálati mintát biztonságosan zárható hűtőszekrényben kell tárolni az egészségügyi részlegen, valamint dokumentált módon átadni a nyomozóhatóság képviselőjének."

18. Az Utasítás3 65. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"65. A vallási részlegre helyezés előtt mérlegelni kell az elítélt által elkövetett bűncselekményt, az ítéletét, az ellene folyamatban lévő büntetőeljárást, a vallási közösség érdekében tett erőfeszítéseit, valamint vizsgálni kell az elítélt magatartását és a kockázatelemzési vizsgálat megállapításait."

19. Az Utasítás3 78/H. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"78/H. Az elítélt behelyezéséről, a reintegrációs programokba, oktatásba, képzésbe történő bevonásáról az elítélt nyilatkozata alapján az első alkalommal végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltek részlegét működtető bv. intézet BFB-je - amennyiben keletkezett - a kezdeti kategória-besorolásról szóló határozatban foglalt vagy a későbbi fogvatartás során tett javaslat alapján dönt."

20. Az Utasítás3 78/R. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"78/R. Az első alkalommal végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltek részlegéről történő kihelyezésre soron kívül kell intézkedni a Bv. tv. 109/B. § (2) bekezdése és a Bv. tv. 109/B. § (4) bekezdése szerinti esetekben. A kihelyezés okát a fogvatartotti nyilvántartásban minden esetben rögzíteni kell."

21. Az Utasítás3 78/T. pontjában a "nyilvántartásban" szövegrész helyébe a "fogvatartotti nyilvántartásban" szöveg lép.

22. Az Utasítás3 78/Y. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"78/Y. A BFB előtti meghallgatást megelőzően a fogvatartási szakterület vezetője intézkedik reintegrációs tiszti értékelő vélemény, az egészségügyi szakterületi javaslat, valamint a pszichológiai szakterületi javaslat elkészítésére és - amennyiben keletkezett - a kezdeti kategória-besorolásról szóló határozatban foglalt javaslat beszerzésére. A beérkező iratokat a BFB részére soron kívül megküldi."

23. Az Utasítás3 87. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"87. Törekedni kell arra, hogy a Bv. tv.-ben meghatározott bv. intézeten kívüli munkavégzés az átmeneti részlegbe helyezett elítéltek esetében egyéni biztonsági és fogvatartási kockázatelemzés alapján valósuljon meg."

24. Az Utasítás3 III. fejezete az alábbi 8. alcímmel egészül ki:

"8. A fogvatartás biztonságára különös veszélyt jelentő fogvatartottak részlege

115/A. A fogvatartás biztonságára különös veszélyt jelentő elítéltek részlege (a továbbiakban: Részleg) működtetésének célja a személyi állománnyal nem együttműködő, a bv. intézet rendjét sorozatosan megszegő fogvatartottak fegyelemsértéseinek minimalizálása a fogvatartás kockázatát csökkentő programok megvalósításával, továbbá motivációjuk kialakításával, fejlesztésével és fenntartásával, amelyek eredményeként az egyéniesített fogvatartási programtervben eredetileg meghatározott célok maradéktalanul érvényesíthetők.

115/B. Az agglomerációs központok vezetői együttműködés keretében alakítják ki a Részlegen elhelyezett elítéltekre vonatkozó speciális szabályokat és feladatokat. A Részleget működtető bv. intézetek házirendben rögzítik a Részleg napi- és működési rendjét, ideértve a kezelési és ellátási szabályokat.

115/C. Az agglomerációs központ vezetője jelöli ki az agglomerációban a Részleget működtető bv. intézetet.

115/D. A Részlegre helyezésről a működtető bv. intézetben elítélt esetében a BFB az agglomerációba tartozó érintett bv. intézetek vezetőinek előzetes javaslata alapján határozattal dönt. Letartóztatott esetében a Részlegen történő elhelyezésre a bíróság jogosult, a rendelkezési jogkört gyakorló ügyészség indítványára.

115/E. Az elítélt Részlegen történő elhelyezésének indokoltságát a Részleget működtető bv. intézeti BFB hathavonta felülvizsgálja, és indokolt esetben dönt a kihelyezéséről.

115/F. A Részleg reintegrációs tisztje

a) a befogadást követően módosítja az elítélt egyéniesített fogvatartási programtervét, amelyben javaslatot tesz az elítélt további sajátos kezelésére,

b) a Részlegen történő elhelyezést, valamint az időszakos felülvizsgálatot vagy kihelyezést megelőzően értékelő véleményt készít és terjeszt elő.

115/G. A Részleg irányítására a 2. pont h) alpontjában foglaltakat kell alkalmazni.

115/H. A Részlegen a 3. pontban foglalt biztonsági szabályokat kell alkalmazni.

115/I. A Részlegen az elhelyezést biztosító zárkákat az alábbi biztonsági szempontok figyelembevételével kell kialakítani:

a) a zárka berendezéseit rögzíteni szükséges,

b) a nyílászárókat, továbbá a falra szerelt TV-készüléket vandálbiztos borítással szükséges ellátni,

c) a szanitereket, és a tükröt vandálbiztossá kell tenni,

d) a zárkán kívül a zárkában elhelyezhető fogvatartottak számának megfelelő mennyiségben ki kell alakítani zárható tárolót, amelyben a használat idejére ideiglenesen kiadott veszélyes eszközök (étkezéshez, személyes ápoltság fenntartásához használt eszközök) kerülnek elhelyezésre,

e) a zárkaajtók betekintő nyílásait úgy kell kialakítani, hogy az elítélt kilátása akadályozott, de a zárkába történő szabad belátás biztosított legyen,

f) az áramellátást külső vezérléssel kell kialakítani.

115/J. A Részlegen elhelyezett elítélt kapcsolattartására az alábbi speciális rendelkezések irányadóak:

a) valamennyi beérkező és kiküldendő magáncélú levelet tartalmilag ellenőrizni szükséges,

b) valamennyi beérkező levél és csomag biztonsági szempontú ellenőrzését végre kell hajtani a tiltott tárgyak, bódító hatású anyagok bejutásának megakadályozása céljából,

c) amennyiben az elítélt nem rendelkezik a bv. intézet által biztosított mobiltelefonnal, kérelmére a részleget irányító reintegrációs tiszt a személyi állomány kezelésében lévő közösségi telefont biztosít részére,

d) a telekommunikációs eszköz útján történő kapcsolattartást a részlegen kell végrehajtani,

e) az elítélt látogatófogadását biztonsági beszélő fülkében kell végrehajtani."

25. Az Utasítás3 8. pontjában a "közhiteles, elektronikus nyilvántartásban" szövegrész helyébe a "fogvatartotti nyilvántartásban" szöveg lép.

26. Hatályát veszti az Utasítás3

a) 1/A. alcíme,

b) 59. pontja,

c) 78/G. pontja,

d) 78/V. pontja,

e) 88. pontja,

f) 89. pontja,

g) 90. pontja,

h) 91. pontja,

i) 7. alcíme.

IV. A TELEKOMMUNIKÁCIÓS ESZKÖZ ÚTJÁN TÖRTÉNŐ ELEKTRONIKUS KAPCSOLATTARTÁS ELJÁRÁSRENDJÉRŐL SZÓLÓ 29/2021. (V. 19.) BVOP UTASÍTÁS MÓDOSÍTÁSA

27. A telekommunikációs eszköz útján történő elektronikus kapcsolattartás eljárásrendjéről szóló 29/2021. (V. 19.) BVOP utasítás (a továbbiakban: Utasítás4) 2. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"2. Az utasítás az elítélt és egyéb jogcímen fogvatartott (a továbbiakban: fogvatartott), valamint regisztrált kapcsolattartói között telekommunikációs eszköz útján történő elektronikus kapcsolattartás (a továbbiakban: videóhívás) eljárásrendjét határozza meg."

28. Az Utasítás4 9. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"9. A videóhívás alkalmanként maximum négy regisztrált kapcsolattartóval engedélyezhető. Az engedélyezett használat során a fogvatartott a rendelkezésre álló időkereten belül két fő kapcsolattartó fogvatartotti nyilvántartásban rögzített azonosító nevére kezdeményezhet hívást."

29. Az Utasítás4 13. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"13. A videóhívást a személyi állomány tagja indítja. A fogvatartott számára a beszélgetés a kapcsolattartó személyazonosságának megállapítása után tehető elérhetővé."

30. Az Utasítás4 14. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"14. Amennyiben a kapcsolattartói nyilatkozaton feltüntetett azonosító név alapján a kapcsolatfelvétel sikertelen, arról a fogvatartottat dokumentált formában tájékoztatni kell, ez esetben a kapcsolattartói nyilatkozat ismételt kitöltése szükséges."

31. Az Utasítás4 16. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"16. A reintegrációs tiszt minden videóhívást legkésőbb a tárgynapot követő munkanapon köteles rögzíteni a fogvatartotti nyilvántartás erre a célra létrehozott menüpontjában, a részt vett kapcsolattartók megjelölésével."

32. Az Utasítás4 21. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"21. Az ellenőrzést végrehajtó személyi állományi tag a videóhívást megszakítja, amennyiben a fogvatartott vagy kapcsolattartója kommunikációja, viselkedése a bv. intézet rendjét, a fogvatartás biztonságát sérti vagy veszélyezteti, magatartása szeméremsértő, továbbá amennyiben az engedélyezett kapcsolattartón kívül más személy kapcsolatot létesít a fogvatartottal."

33. Az Utasítás4

a) 3. pontjában az "Az elektronikus kapcsolattartás" szövegrész helyébe az "A videóhívás" szöveg,

b) 4. pontjában a "maximum 60 percig növelhető" szövegrész helyébe a "havonta egy alkalommal, maximum 30 perccel növelhető" szöveg,

c) 6. pontjában az "az elektronikus kapcsolattartás" szövegrész helyébe az "a videóhívás" szöveg,

d) 7. pontjában az "Az elektronikus kapcsolattartás" szövegrész helyébe az "A videóhívás" szöveg,

e) 8. pontjában az "Az elektronikus kapcsolattartás" szövegrész helyébe az "A videóhívás" szöveg és az "az informatikai rendszerben" szövegrész helyébe az "a fogvatartotti nyilvántartásban" szöveg,

f) 19. pontjában az "- a fogvatartott egyidejű tájékoztatása mellett - vissza kell vonni." szövegrész helyébe az "- a fogvatartott és a kapcsolattartó egyidejű tájékoztatása mellett - vissza kell vonni és új engedély kiadására kell intézkedni." szöveg,

g) 20. pontjában az "Az elektronikus kapcsolattartást" szövegrész helyébe az "A videóhívást" szöveg

lép.

34. Hatályát veszti az Utasítás4 10. és 17. pontja.

V. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

35. Ez az utasítás a közzétételét követő 8. napon lép hatályba.

Dr. Tóth Tamás bv. altábornagy s. k.,

országos parancsnok

Tartalomjegyzék