Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Szegedi Ítélőtábla Bhar.388/2009/4. számú határozata sikkasztás bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 57. §, 317. §, 318. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 397. §, 398. §] Bírók: Cserháti Ágota, Gyurisné dr. Komlóssy Éva, Mezőlaki Erik

Kapcsolódó határozatok:

Békéscsabai Járásbíróság B.163/2008/37., Gyulai Törvényszék Bf.208/2009/5., *Szegedi Ítélőtábla Bhar.388/2009/4.* (ÍH 2010.102), Szegedi Járásbíróság B.1961/2010/8., Békéscsabai Járásbíróság B.130/2015/72., Gyulai Törvényszék Bf.275/2016/9., Kúria Bfv.292/2018/8., 3138/2019. (VI. 13.) AB végzés

***********

SZEGEDI ÍTÉLŐTÁBLA

Bhar.II.388/2009/4.

A M A G Y A R K Ö Z T Á R S A S Á G N E V É B E N

A Szegedi Ítélőtábla mint harmadfokú bíróság Szegeden, 2010. február 4. napján tartott fellebbezési nyilvános ülés alapján meghozta a következő

Í T É L E T E T :

A sikkasztás bűntette és más bűncselekmények miatt a vádlott ellen indított büntetőügyben a Békés Megyei Bíróság 2009. szeptember 2. napján kihirdetett 2.Bf.208/2008/5. számú ítéletét

m e g v á l t o z t a t j a

az alábbiak szerint:

a vádlott bűnösségét

folytatólagosan elkövetett csalás bűntettében [Btk. 318. § (1) bekezdés I. fordulat, (2) bekezdés c) pont, (6) bekezdés b) pont] is m e g á l l a p í t j a .

A vádlott sikkasztásként értékelt cselekményét sikkasztás bűntettének [Btk. 317. § (1) bekezdés I. fordulat, (2) bekezdés c) pont, (6) bekezdés b) pont]

m i nő s í t i .

A vádlott főbüntetését 1 (egy) év 4 (négy) hónap börtönre s ú l y o s í t j a , és a vádlottat 2 (kettő) év gazdasági társaság vezető tisztségviselője foglalkozástól eltiltásra is í t é l i .

Egyebekben a másodfokú ítéletet h e l y b e n h a g y j a .

I N D O K O L Á S :

A Békéscsabai Városi Bíróság az 1.B.163/2008/37. számú ítéletével a vádlottat bűnösnek mondta ki sikkasztás bűntettében [Btk. 317. § (1) bekezdés I. fordulat, (5) bekezdés a) pont], folytatólagosan elkövetett csalás bűntettében [Btk. 318. § (1) bekezdés I. fordulat, (5) bekezdés a) pont] és folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás vétségében (Btk. 276. §).

Ezért halmazati büntetésül 1 év 4 hónap börtönbüntetésre és 4 év gazdasági társaság vezető tisztségviselője foglalkozástól eltiltásra ítélte. A börtönbüntetés végrehajtását 3 évi próbaidőre felfüggesztette. A vádlottal szemben vagyonelkobzást rendelt el, és kötelezte a felmerült bűnügyi költség megfizetésére.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás lényege a következő:

1.) A vádlott 2005-2007. évben őstermelőként mint magánszemély mezőgazdasági termelő és szolgáltató tevékenységet végzett. Emellett ügyvezetője volt az (1. sz. gazdasági társaság)-nak, melynek a tulajdonában állt (Település) külterületén egy telephely, amelyen terménytárolók voltak. Ezen kívül a vádlott ügyvezetése alatt állt az ugyancsak mezőgazdasági tevékenységet végző (2. sz. gazdasági társaság). A vádlott mint őstermelő, 2005-ben intervenciós felvásárlás keretében eladott a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalon (MVH) keresztül az Európai Uniónak 1300 tonna takarmánykukoricát, és vállalta annak a saját rendelkezése alatt álló raktárban való, más árutól elkülönítetten történő tárolását is, amelyre sor is került.

A vádlott 2006. október 10-én kötött adásvételi szerződéssel a (2. sz. gazdasági társaság) nevében eljárva eladta az intervenciós készletként raktározott kukoricát a (3. sz. gazdasági társaság)-nak, amely azt a (4. sz. gazdasági társaság)-nak felajánlotta közraktározásra. A kukorica 2007. november 10. napjától már a közraktározási szerződés keretében került tárolása a vádlotti telephelyen, majd 2007-ben átszállításra került a (3. sz. gazdasági társaság) (település)-i telepére.

A vádlott e cselekményével a Magyar Államkincstárnak összesen 33.353.094,- Ft kárt okozott, amely megtérült.

2.) A vádlottnak az intervenciós gabona raktározása vonatkozásában kötelező volt nyilvántartást vezetnie, s az erről készült készletjelentéseket havonta egyszer meg kellett küldenie az intervenciós ügynökségnek, azaz az MVH-nak. Az MVH ennek alapján teljesítési igazolást állított ki, amelyet megküldött a vádlottnak, aki pedig az alapján a tárolási díjról számlát nyújthatott be az MVH-nak. A vádlott a valótlan tartalmú készletjelentésekkel az MVH-t jogtalan haszonszerzés miatt tévedésbe ejtette, s 2006. októbere és 2007. február hónapja között 5 alkalommal, mindösszesen 2.415.203,- Ft tárolási díjat vett fel jogtalanul, amely a kincstárnál vezetett számláról került kifizetésre, és a 4/5-öd részét az unió megtérítette Magyarországnak. A Magyar Államkincstárnak és az Európai Uniónak okozott fenti kár nem térült meg.

Az ítélet ellen a vádlott és a védő jelentett be fellebbezést a csalás, valamint a magánokirat-hamisítás bűncselekmények vádja alóli felmentésért, valamint enyhítésért.

A Békés Megyei Bíróság mint másodfokú bíróság a 2.Bf.208/2009/5. számú ítéletében a vádlottat a folytatólagosan elkövetett csalás bűntette [Btk. 318. § (1) bekezdés I. fordulat, (5) bekezdés a) pont] miatt emelt vád alól felmentette, a főbüntetést 1 évre enyhítette, a foglalkozástól eltiltást pedig mellőzte. Ezen túlmenően a vagyonelkobzás összegét 2.272.706,- Ft-ra leszállította, egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú bíróság kisebb mértékben helyesbítette a tényállást. Ennek keretében a tényállás 1. pontjában megállapított elkövetési értéket 33.269.712,- Ft-ban állapította meg, a tényállás 2. pontjában a Magyar Államkincstártól jogosulatlanul felvett raktározási díj összegét pedig 2.272.706,- Ft-ban határozta meg, valamint mellőzte a tényállás 2. pontjából a jogtalan haszonszerzési célzat megállapítását.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint a vádlott magatartása "egy és ugyanazon intervenciós raktározási szerződéshez kapcsolódott, egy és ugyanazon "sértett" vagyoni érdekeit sértette. Az 1. pontot érintően azáltal, hogy a kezelésére, raktározására rábízott intervenciós kukoricát, mint számára idegen dolgot eladta, a 2. pontban foglalt cselekvőségével az ennek kapcsán a sikkasztással okozott hiányt leplezte, amikor ettől az időtől kezdve változatlanul megküldte az MVH-nak a készletjelentéseket, és jogosulatlanul felvette ezen valótlan tartalmú igazolások kapcsán, miután az MVH a teljesítést elfogadta az általa kiállított számla alapján neki kiutalt tárolási díjakat" (ítélet 4. oldal utolsó bekezdése és 5. oldal első bekezdése).

A sikkasztással okozott kárt leplező magatartásnak csalásként történő értékelését a másodfokú bíróság ugyanazon tény, körülmény kétszeres értékelésének tekintette, s figyelemmel a sikkasztás és a csalás specifikus tényállási elemeire, a két bűncselekményt egymással specialitás viszonylatában állónak értékelte, amely esetben bűnhalmazat megállapításának nincs helye.

Ezért a másodfokú bíróság azt állapította meg, hogy a havi készletjelentések megküldésével, majd a teljesítés visszaigazolása alapján kiállított számlák benyújtásával a vádlott nem jogtalan haszonszerzési célzatból cselekedett, hanem mindez a sikkasztás leplezését szolgálta. Ezen jogi álláspontját a Legfelsőbb Bíróság 29. számú Büntető Kollégiumi véleményében kifejtettekkel is alátámasztani látta, amely szerint "az idegen vagyon kezelésével megbízott személy azzal, hogy a sikkasztás, ... által okozott hiányt (kárt, vagyoni hátrány) a sértett megtévesztésével utóbb eltünteti, vagy csökkenti, a sikkasztás mellett a csalást nem követi el". A másodfokú bíróság álláspontja szerint a sikkasztást leplező, megtévesztő magatartással okozott kár a sikkasztás bűncselekménye tekintetében kárként nem értékelhető, hanem csak súlyosító körülményként vette figyelembe (ítélet 6. oldal), s a vádlottat a csalás bűncselekménye alól bűncselekmény hiányában felmentette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!