Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2016.21 KÖZBESZERZÉSI TÖRVÉNYBE ÜTKÖZÉSRE HIVATKOZÁS - ELÁLLÁS (FELMONDÁS) JOGÁNAK KORLÁTOZÁSA TARTÓS JOGVISZONYT LÉTREHOZÓ, VÁLLALKOZÁSI TÍPUSÚ SZERZŐDÉSNÉL

I. Nem hivatkozhat peres eljárásban a szerződő fél arra, hogy a másik féllel kötött szerződése a közbeszerzési törvény rendelkezéseibe ütközik, ha a jogsértés tényét a Közbeszerzési Döntőbizottság nem állapította meg.

II. Ha a felek a tartós jogviszonyt létrehozó, vállalkozási típusú szerződésüket (kórházi étkeztetés) határozott időre kötik meg, a szerződéstől való elállás (felmondás) jogát korlátozzák, ezért e szerződés csak az abban meghatározott okból és módon szüntethető meg a határozott idő lejárta előtt. [1959. évi IV. törvény 234. §]

Az elsőfokú bíróság fellebbezéssel támadott közbenső ítéletével megállapította, hogy az alperes jogelődje a 2012. június 25-ei rendkívüli felmondással jogellenesen mondta fel a 2010. április 29-én megkötött, és 2010. október 1-jén módosított üzemeltetési szerződést. Az alperes semmisségi kifogását - amelyben arra hivatkozott, hogy a szerződés jóerkölcsbe ütköző, illetve a közbeszerzési eljárás mellőzésével jött létre - alaptalannak találta abból az okból, hogy bár a szerződés megkötésekor hatályos 2003. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 306/A. § (2) bekezdés a) pontja ugyan valóban kimondja, hogy semmis az e törvény hatálya alá tartozó szerződés, ha azt a közbeszerzési eljárás jogtalan mellőzésével kötötték ki, de e semmisségi kifogás csak akkor érvényesíthető a Kbt. 318. § (1) bekezdése alapján, ha jogsértés tényét Közbeszerzési Döntőbizottsági határozat vagy a Közbeszerzési Döntőbizottság által indított perben a bíróság megállapítja, a perbeli esetben azonban ilyen határozat nem volt, és a szerződés nem ütközik a jóerkölcsbe sem abból az okból, hogy azt az önkormányzati választások előtti napon kötötték. A felmondás jogszerűsége körében az elsőfokú bíróság azt állapította meg, hogy az alperesi jogelőd a felmondását a szerződés 8/D. pont II./a) pontjára alapította, ehhez azonban szükség lett volna a szerződésszerű teljesítésre felhívó két írásbeli felszólításra, a felperes azonban csak egy felszólítást küldött, a 2012. május 15-én kelt irat nem tekinthető felszólításnak.

A közbenső ítélet ellen az alperes terjesztett elő fellebbezést, kérte a közbenső ítélet megváltoztatását, és a kereset elutasítását. Fenntartotta a semmisségi kifogásait, és változatlanul arra hivatkozott, hogy a felperes sem vitatta azt, hogy szükség lett volna közbeszerzési eljárásra. Álláspontja szerint az 1959. évi IV. tv. (a továbbiakban: Ptk.) 234. § (1) bekezdése szerint a szerződés érvénytelenségére határidő nélkül bárki hivatkozhat, illetve a semmisség megállapításához nincs külön eljárásra szükség. A Kbt. 340/A. § (1) bekezdése szerint a Közbeszerzési Döntőbizottság speciális jogosultsággal, illetve kötelezettséggel rendelkezik, ami a keresetindítási jogra vonatkozik, ez azonban nincs kihatással harmadik személyekre, a feleknek azt a jogát, hogy semmisségre hivatkozzanak, ezt nem korlátozza, így a bíróságnak nem azt kell vizsgálnia, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság miként járt el, mit tett vagy nem tett, hanem az alperesi semmisségi hivatkozást kell elbírálnia érdemben. A jóerkölcsbe ütközés miatti semmisség kérdésében arra utalt, hogy bár semmiféle összefüggés az önkormányzati választások és a szerződéskötés között nem volt, az elsőfokú bíróság mégis a kettőt összefüggésbe hozta, különösebb indokolás nélkül. Álláspontja szerint azt kellett volna értékelni az elsőfokú bíróságnak, hogy a szerződést 10 évre kötötték meg, egy nappal a választások előtt, ráadásul tartalmilag olyan új megállapodást kötöttek, amely közbeszerzési eljárás lefolytatását igényelte volna. A felmondás jogszerűsége körében hivatkozott arra, hogy legalább három ízben írásos felszólítást küldött a felperesnek, a felhívás ellenére a felperes a szerződésben vállalt kötelezettségeit hibásan teljesítette, így az alperesi felmondás jogszerű volt. Másodlagosan hivatkozott arra is, hogy felperes hibás teljesítése miatt az elállás joga is megillette a Ptk. 395. § (4) bekezdésére alapján.

A felperes a fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú bíróság közbenső ítéletének helybenhagyását kérte.

A fellebbezés alaptalan.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást az elsőfokú eljárásban csatolt iratok alapján az alábbiakkal egészíti ki:

A dietetikai szolgálat dolgozói 2012. április 4-én az alperes belső levelezési rendszerében az "élelmezésnek" küldtek egy levelet, amelyben az étkeztetés során előforduló problémákkal kapcsolatos véleményüket írták meg. E levelet az alperes képviselője, dr. B. J. T. - kinyomtatva - aláírásával küldte tovább a felperesnek, a felperes 2012. április 18-án kelt levélben - az alperes 2012. április 16-án írt levelének kézhezvételét megelőzően - válaszolt a felvetésekre.

Az alperes 2012. április 16-án kelt, dr. B. J. T. alperesi ügyvezető és B. Z.-né ápolási igazgató által aláírt, a felperesnek címzett levele utolsó bekezdése az alábbiakat tartalmazza: "Amennyiben a fennálló problémák és a dietetikai szolgálat által jelzett hiányok megszüntetése 1 hónapon belül (2012. május 15.) nem történik meg, megtesszük a szükséges lépéseket."

Az így kiegészített tényállás alapján is helyes az elsőfokú bíróság érdemi döntése, így azt a másodfokú bíróság a Pp. 253. § (2) bekezdése alapján helybenhagyta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!