Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2016.12.337 Közbeszerzési semmisségi okok fennállása esetén a közbeszerzési eljárás alapján megkötött polgári jogi szerződés semmisségét - a Kbt. jogorvoslati rendje szerinti eljárásban - szükséges megállapítani. Ha ebben az eljárásban jogsértést állapítottak meg, az ajánlatkérőnek számolnia kell a polgári jogi jogkövetkezményekkel is, ellenkező esetben, illetve a döntőbizottság eljárásának kezdeményezése hiányában később a közbeszerzési semmisségi okokra polgári perben sem kereset, sem viszontkereset, sem pedig kifogás útján nem lehet hivatkozni. Ez azonban nem zárja ki azt, hogy a felek a közbeszerzési érvénytelenségi okokon kívüli, Ptk.-ban meghatározott egyéb érvénytelenségi okok alapján hivatkozzanak a megkötött szerződés érvénytelenségére, ilyenkor azonban a polgári perben csak a közbeszerzés hatálya alá eső szerződés polgári jogi érvénytelenségét lehet vizsgálni [2003. évi CXXIX. tv. 306/A. § (2) bek., 340. § (4) bek.; 1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 200. § (1) bek., 234. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes mint üzemeltető és az alperes jogelődje, az Sz.-i Egészségügyi Ellátó és Szolgáltató Kft. mint üzemeltetésbe adó 2010. április 29-én üzemeltetési szerződést kötöttek beteg- és munkahelyi étkeztetés céljából az alperes jogelődje használatában lévő Sz. város, Sz. lakótelep 7. szám alatti étterem és konyha üzemeltetésére. A szerződésben rögzítették, hogy az üzemeltetésbe adó gazdasági krízishelyzete miatt, költségcsökkentő okból került sor az üzemeltetési szerződés megkötésére már arra az időtartamra is, amíg az üzemeltetésre vonatkozóan indítandó közbeszerzési eljárást követően, a győztesként kihirdetésre kerülő cég az üzemeltetést át nem veszi. A szerződést hat hónap határozott időtartamra kötötték.

[2] Az alperes jogelődje a Sz. Egészségügyi Szolgáltató Nonprofit Közhasznú Kft. és a felperes 2010. október 1-jén ismét üzemeltetési szerződést kötöttek a fenti étterem és konyha üzemeltetésére. A szerződés szerint a 2010. április 29-én létrejött üzemeltetési szerződés e szerződés előzményének minősül, és az eredetileg megkötött szerződést 2020. szeptember 30-ig meghosszabbítják. A szerződés 8. pontjában megállapodtak abban, hogy a szerződést 10 év határozott időre kötik, amely alatt rendes felmondással a szerződés nem szüntethető meg. Súlyos kötelezettségszegés esetére a feleket megilleti a rendkívüli felmondás joga, így többek között abban az esetben is, ha az üzemeltető a vállalt kötelezettségeit nem szerződésszerűen teljesíti, második írásbeli felszólítás ellenére sem intézkedik a szerződésszerű állapot helyreállításáról.

[3] Az alperes jogelődje 2012. április 16-án kelt levelében közölte a felperessel az étellel kapcsolatos minőségi kifogásait, kérte azok megszüntetését, egyben kijelentette, amennyiben a fennálló problémák megszüntetése egy hónapon belül nem történik meg, megteszi a szükséges lépéseket. Az alperes jogelődje 2012. május 15-én kelt levelében - arra figyelemmel, hogy a szerződést közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül kötötték meg - közölte a felperessel, hogy a szerződéskötéskor hatályos 2003. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 306/A. § (2) bekezdése és az 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 200. § (2) bekezdése értelmében a szerződés semmis. Erre figyelemmel tájékoztatta a felperest, hogy a szolgáltatást 2012. május 25-től nem fogja igénybe venni, egyben arról is, hogy a korábbi minőségi kifogásait is fenntartja.

[4] A felperes vitatta az alperesi jogelőd hibás teljesítéssel és szerződés érvénytelenségével kapcsolatos álláspontját.

[5] Az alperes jogelődje 2012. június 25-én kelt levelében változatlanul fenntartotta minőségi kifogásait, valamint a szerződés érvénytelenségére vonatkozó álláspontját egyben a korábbi levelében foglalt nyilatkozatát kérte rendkívüli felmondásnak, másodsorban pedig a Ptk. 395. §-a szerint a megrendelőt megillető elállási nyilatkozatnak tekinteni.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[6] A felperes módosított keresetében 30 500 000 forint kártérítés és 7 177 949 forint számlatartozás megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Elsődlegesen arra hivatkozott, hogy a szerződés felmondására - mivel az nem felelt meg a rendkívüli felmondás követelményeinek - jogellenesen került sor, míg arra az esetre, ha a szerződés a közbeszerzési eljárás lefolytatásának hiánya miatt semmisnek minősülne, arra hivatkozott, hogy ez az alperes hibájából következett be, továbbá a Kbt. 306/A. § (3) bekezdés b) pontjára figyelemmel nem érvénytelen.

[7] Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a szerződés közbeszerzési eljárás jogtalan mellőzése miatt semmis, továbbá a szerződés jóerkölcsbe is ütközik.

Az első- és másodfokú közbenső ítélet

[8] Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletében megállapította, hogy az alperes jogelődje a 2012. június 25-ei rendkívüli felmondással jogellenesen mondta fel a 2010. április 29-én megkötött és 2010. október 1-jén módosított üzemeltetési szerződést. A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét helybenhagyta.

[9] A jogerős közbenső ítélet értelmében a kialakult egységes bírói gyakorlatra tekintettel a szerződéskötéskor hatályos Kbt. 306/A. § (2) bekezdés a) pontjának megsértésére - azaz a közbeszerzési eljárás jogtalan mellőzésére - alapított semmisségi kifogás csak akkor érvényesíthető, ha a jogsértés tényét Közbeszerzési Döntőbizottsági határozat vagy a Közbeszerzési Döntőbizottság által indított perben a bíróság megállapítja. Figyelemmel arra, hogy a perbeli esetben erre nem került sor, az alperes erre alapított semmisségi kifogása nem alapos. A bíróság szerint nem tekinthető a szerződés a jóerkölcsbe ütközőnek sem önmagában azért, mert azt az önkormányzati választások idején kötötték, nem tisztességtelen továbbá a szerződés 10 éves határozott időtartama sem, ugyanis a felperes jelentős mértékű fejlesztéseket vállalt az étkeztetés minőségének javítása érdekében. A felmondás jogszerűsége körében a bíróság megállapította, hogy a rendkívüli felmondás feltételeként a szerződésben kikötött kétszeri felszólítás nem történt meg, ugyanis az alperes által hivatkozott 2012. május 15-ei levél nem tekinthető felszólításnak. Végül kifejtette, hogy az alperest - a felek ettől eltérő megállapodására figyelemmel - nem illette meg a Ptk. 395. §-ára alapított elállás joga sem.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[10] A jogerős közbenső ítélet ellen az alperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, amelyben elsődlegesen a jogerős közbenső ítélet hatályon kívül helyezését, az elsőfokú közbenső ítélet megváltoztatását és a kereset elutasítását, másodlagosan a közbenső ítélet hatályon kívül helyezését és az ügyben eljárt bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára való utasítását kérte.

[11] A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős közbenső ítélet hatályában való fenntartására irányult.

A Kúria döntése és jogi indokai

[12] A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

[13] A Kúria a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta felül a jogerős közbenső ítéletet és megállapította, hogy a jogerős közbenső ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okokból nem jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!