Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2010.11.487 A végrendeleti tanú személye önmagából az okiratból kell hogy beazonosítható legyen. A tanú aláírása nem helyettesíthető nevének kezdőbetűjével, olvashatatlan írásjellel, az ügyvéd foglalkozású tanú aláírását az ügyvédi bélyegző sem pótolja [Ptk. 629. §, Pp. 196. §].

A 2006. november 30-án elhunyt R. D. örökhagyónak a felperes a törvényes öröklésre jogosult testvére. Az örökhagyó a K.-án 2005. december 5-én kelt írásbeli magánvégrendeletében általános örökösévé az alperest nevezte. Az egy lapból és egy oldalból álló végrendeletet tanúként az okiratot szerkesztő ügyvéd, valamint R. V. írták alá.

Az örökhagyó hagyatékát: az ö.-i 280. hrsz-ú ingatlant, a HOA-715 forgalmi rendszámú Suzuki Swift Sedan személygépjárművet, az ö.-i postahivatalnál változott 15571874-5. számú OTP takarékbetétkönyvben lévő 1 548 950 forint betéti összeget és időközi kamatait - a felperes mint törvényes örökös által előterjesztett fellebbezés folytán eljárt megyei bíróság - az eljárt közjegyző hagyatékátadó végzését részben megváltoztatva - az alperes részére ideiglenes hatállyal tekintette átadottnak.

A felperes keresetében a végrendelet érvénytelenségének megállapítását több okból kérte. Elsődlegesen arra hivatkozott, hogy a végrendeleten az okiratot szerkesztő és azt tanúként aláíró ügyvédnek nem az aláírása, hanem csak a kézjegye szerepel, ezért a végrendelet alaki hibás.

Az alperes az elsődleges kereseti kérelem elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság az elsődleges kérelem tárgyában a Pp. 213. § (2) bekezdése szerint részítélettel határozott. Megállapította, hogy néhai R. D. K.-án 2005. december 5-én kelt végrendelete érvénytelen.

Ítéletének indokolásában elsődlegesen arra utalt, hogy a más által írt írásbeli magánvégrendelet érvényességét a törvény szigorú alaki feltételek meglétéhez köti - Ptk. 629. § -, a végrendeleti tanúk feladata az örökhagyó névaláírásának hitelesítése, mellyel azt is tanúsítják, hogy a név aláírója azonos az örökhagyóval. Aláírásnak általában a teljes név feltüntetése minősül.

Megítélése szerint dr. S. Zs. tanú aláírása nem felel meg a végrendelet alakiságára vonatkozó, a Ptk. 629. §-ában foglalt feltételeknek. A végrendelet nem tartalmazza a tanú teljes nevét, az előnyomott - "tanúk neve" - szöveg után feltüntetett írásjelek még betűhiányos, kusza vonalvezetésű aláírásnak sem felelnek meg. A tanúnak a kézjegye és címe feltüntetése mellett ügyvédi bélyegzője és a bélyegző-lenyomaton egy rövidített szignós aláírása is megtalálható az okiraton, de a tanú aláírását az ügyvédi bélyegző használata sem pótolja. A tanú olvashatatlan írásjelű kézjegyére tekintettel a végrendeletet alaki okból érvénytelennek minősítette.

Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság részítéletével az elsőfokú bíróság részítéletét azzal a helyesbítéssel hagyta helyben, hogy "néhai R. D. 2005. december 5. napján kelt írásbeli magánvégrendelete a peres felek egymás közötti viszonylatában érvénytelen". Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást ítélkezése alapjául elfogadta és az arra alapított jogi következtetésekkel is mindenben egyetértett. A jogerős ítélet indokolásában kiemeltek szerint az aláírás szokásos módja a családi és az utónév együttes, de egymástól elkülönülő lejegyzése, ami lehet kusza vonalvezetésű, tartalmazhat betűkihagyást, s nem feltétlenül kell olvashatónak lennie, viszont tartalmaznia kell az aláíró személy teljes nevét. A kézjegy ezzel szemben - írni tudó személy esetében - rendszerint egy tagból álló rövid, aláírást helyettesítő jelcsoport.

A másodfokú bíróság - hivatkozással a Legfelsőbb Bíróság által irányított egységes ítélkezési gyakorlatra (EBH 2006.1412. számú elvi határozat) - kifejtette, hogy az adott esetben a felismerhetetlen, a kezdőbetűk azonosítására is alkalmatlan egy tagból álló jelkombináció alapján a tanú személye nem azonosítható; továbbá a dr. S. Zs. ügyvéd nevét tartalmazó bélyegzőlenyomat sem alkalmas a végrendeleti tanú személyének beazonosítására, mert "az azon elhelyezett szignó" is eltér az aláírásnak szánt kézjegytől, a bélyegző az okiratot szerkesztő és azt ellenjegyző ügyvédre utal. Az a körülmény pedig, hogy a végrendeleten alkalmazott névmegjelölés a tanú szokásos aláírási formája, nem változtat azon a tényen, hogy ez a kézjegy nem felel meg a végrendeleti tanú aláírásával szemben támasztott szigorú követelményeknek. Ennek hiányában - az elsőfokú bírósággal egyetértve - úgy ítélte meg, hogy a végrendelet nem felel meg a Ptk. 629. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt - az alakiságára vonatkozó - szabályoknak.

A jogerős részítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság részítéletének megváltoztatásával a felperes keresetének elutasítását kérte. Hivatkozása szerint a jogerős részítélet a Ptk. 629. § (1) bekezdés b) pontját, a Pp. 196. § (1) bekezdés b) pontját, valamint a bizonyítékok mérlegelésének szabályát tartalmazó Pp. 206. §-át sérti. Álláspontja szerint az eljáró bíróságok az irányadó jogszabályokból tévesen jutottak arra a következtetésre, hogy a végrendeleti tanú névleírása nem tekinthető aláírásnak, s ezért a végrendelet alaki hibában szenved. Az eljárás során nem merült fel olyan bizonyíték, amelyből okszerűen levonható olyan következtetés: a végrendeleten szereplő aláírás nem dr. S. Zs. tanúkénti aláírása. A Pp. 196. § (1) bekezdésében foglaltakra utalással hivatkozott arra, hogy a bírói gyakorlat egységes atekintetben: ha a szokásos aláírásból csak a kezdőbetű olvasható, de nyilvánvaló, hogy a használt jel az egész névaláírást kívánja jelenteni, azt aláírásnak és nem kézjegynek kell tekinteni; vita esetén más okiratokkal vagy e célból készült aláírásokkal kell összehasonlítani. Mindezekből álláspontja szerint következik, hogy a perbeli végrendelet a 196. § (1) bekezdése szerinti teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősül és megfelel a Ptk. 629. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt feltételeknek is, figyelemmel arra, hogy a tanúként aláíró ügyvéd nevét és címét a bélyegzőlenyomat tartalmazza, így a tanú személye egyértelműen beazonosítható.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős részítélet hatályban való fenntartására irányult.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Pp. 270. § (2) bekezdése és a 275. § (3) bekezdése együttes értelmezéséből következően az eredményes felülvizsgálat alapja az anyagi jogi jogszabálysértés vagy az ügy érdemi elbírálására lényeges kihatással bíró eljárási jogszabálysértés megvalósulása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!