Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2015.3.97 I. A csalás és a zsarolás között alapvető különbség, hogy a csalás esetében a sértett a tévedése miatt tesz vagyonjogi rendelkezést, a zsarolás esetében pedig a fenyegetés hatására tesz így [1978. évi IV. tv. 318. § (1) bek., 323. § (1) bek.].

II. Betörésen tetten ért gyermekkorú elkövetőkkel szemben a rendőrségi feljelentés kilátásba helyezése, alkalmas arra, hogy bennük komoly félelmet keltsen, ezért fenyegetést valósít meg [1978. évi IV. tv. 137. § 18. pont].

A II. rendű terheltet a járásbíróság a 2013. február 22-én kelt, illetőleg a törvényszék a 2013. december 5. napján jogerős ítéletével az 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: Btk.) 323. § (1) bekezdésébe ütköző és aszerint minősülő 3 rendbeli zsarolás bűntette, amelyből 2 rendbeli kísérlet, a Btk. 313/C. § (1) bekezdés b) pontjába ütköző és a (2) bekezdés b) pontjára figyelemmel a (3) bekezdés b) pontja szerint minősülő készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés bűntette, a Btk. 316. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés II. fordulat c) pontja szerint minősülő 4 rendbeli lopás vétsége, a Btk. 313/C. § (7) bekezdés a) pontjába üköző készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés vétsége, és a Btk. 277. § (1) bekezdésébe ütköző 8 rendbeli okirattal visszaélés vétsége miatt halmazati büntetésül, mint többszörös visszaesőt 3 év 4 hónap fegyházbüntetésre és 4 évi közügyektől eltiltásra ítélte, egyben a városi bíróság ítéletében alkalmazott feltételes szabadságot megszüntette és megállapította, hogy a II. rendű terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható.

A jogerős ítéletben megállapított, és a II. rendű terhelt által támadott tényállás a következő:

2011. április 3-án 18 óra 15 perc körüli időben gyk. U. K. Sz., gyk. Sz. K. és gyk. V. I. betörték G. L. A-né házának utcára néző dupla-szárnyas ablakát, majd a helyszínről elfutottak. Az I. rendű és a II. rendű terheltek az eseményeket látták, a gyermekkorúakat követni kezdték, majd amikor utolérték, megállásra szólították fel őket.

Ezt követően a II. rendű terhelt valótlanul azt állítva, hogy a lakás a nagyszüleié, s jogtalan haszonszerzés céljából 8.000 forint megtérítését követelte, azzal fenyegetve a sértetteket, hogy nem fizetés esetén rendőrségi feljelentést tesz ellenük. Ennek hatására gyk. U. K. Sz. a nála lévő 1.400 forintot átadta a II. rendű terheltnek. A másik két gyermekkorú sértettnél nem volt pénz.

Az okozott kár nem térült meg.

A jogerős ítéletekkel szemben a II. rendű terhelt - lényegét tekintve - a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjára hivatkozással nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

Indokai szerint az elsőfokú ítélet IV. pontjában rögzített tényállás alapján az ott írt cselekményének a Btk. 323. § (1) bekezdése szerinti zsarolás bűntettének minősítése törvénysértő.

Hivatkozása szerint ez arra vezethető vissza, hogy az elsőfokú bíróság olyan eseti döntés alapján minősítette ekként a cselekményét, amely még az elkövetéskor nem is volt hatályban. Következésképpen cselekményének minősítése helyesen a Btk. 318. § (1) bekezdésébe ütköző csalás bűntette, ezért a kiszabott szabadságvesztés lényeges enyhítése indokolt.

A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt alaptalannak tartva, a megtámadott határozatok hatályában fenntartását indítványozta.

A felülvizsgálati indítvány nem alapos.

A Btk. 323. § (1) bekezdésében megfogalmazott zsarolás bűntettét az követi el, aki jogtalan haszonszerzés végett mást erőszakkal vagy fenyegetéssel arra kényszerít, hogy valamit tegyen, ne tegyen vagy eltűrjön és ezzel kárt okoz.

A Btk. 137. §-ának 18. pontja szerint a fenyegetés olyan súlyos hátrány kilátásba helyezése, amely alkalmas arra, hogy a megfenyegetettben komoly félelmet keltsen. Ez pedig a jelen ügyben megvalósult, hiszen a rendőrségi feljelentéssel való fenyegetőzés a gyermekkorú sértettekben - életkorukra, a felelősségre vonás elkerülését célzó menekülésükre figyelemmel - komoly félelmet keltett, amely U. K. Sz. a nála lévő készpénz átadására késztette.

A jogerős tényállás alapján tehát az alapügyben eljárt bíróságok törvényesen minősítették a II. rendű terhelt által a IV. tényállásban rögzített cselekményét.

A II. rendű terhelt tévesen hivatkozott felülvizsgálati indítványában a Btk. 2. §-ára, az ugyanis a büntető anyagi jogszabály, s nem a bírói gyakorlat esetleges változása esetére tartalmaz szabályokat. Az első- és a másodfokú bíróság egyaránt az elkövetéskor hatályban volt 1978. évi IV. törvény szerint járt el, és azt alkalmazva minősítette a terhelt cselekményeit, és ennek alapján rendelkezett a főbüntetéssel szükségszerűen együtt járó egyéb jogkövetkezményekről is.

Az elsőfokú bíróság ítéletében hivatkozott BH 2012.55. számú eseti döntés egyébként az ítélkezési gyakorlaton nem is változtatott, az csupán a fenyegetés fogalmát értelmezte.

Tévesen hivatkozott a II. rendű terhelt arra is, hogy az elkövetéskor hatályban volt 1978. évi IV. törvényben nem volt olyan "különleges zsarolási cselekmény", mint amelyet a bíróság a terhére megállapított, ugyanis a bűncselekmény alapeseti tényállása gyakorlatilag a Btk. hatályba lépése óta változatlan formában szerepelt a törvényben, de az ítéletben megállapított zsarolási cselekmény sem tartalmazott semmiféle különleges elemet.

A II. rendű terhelt magatartása a Btk. 323. § (1) bekezdésébe ütköző és aszerint minősülő és büntetendő zsarolás bűntettének törvényi tényállását valósította meg, ezért nem tévedett a bíróság, amikor az I. rendű terhelt bűnösségét e bűncselekményben megállapította, és cselekményét tettesként, és két esetben kísérletként értékelte.

Kétségtelen, hogy a terheltek - így a II. rendű terhelt - részéről történt megtévesztés is, azonban a csalás és zsarolás között alapvető különbség, hogy míg a csalás esetében a sértett a tévedése miatt hoz vagyonjogi rendelkezést, addig a zsarolás esetében - miként a jelen esetben - ez a fenyegetés hatására történik, következésképpen csalás megállapítása ebben az ügyben szóba sem kerülhetett.

A Kúria a Be. 423. § (5) bekezdésében írt felülvizsgálati kötelezettségének teljesítése során megállapította, hogy az alapügyben eljárt bíróságok nem követtek el olyan abszolút hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértést sem, amely a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja szerinti felülvizsgálatot megalapozhatta volna.

A kifejtett indokoknak megfelelően a Kúria a Be. 426. § alapján a felülvizsgálati indítvánnyal megtámadott határozatokat a Be. 424. § (1) bekezdése szerinti tanácsülésen hatályában fenntartotta.

(Kúria Bfv. III. 503/2014.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2014. év szeptember hó 16. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!