Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

EH 2011.2316 Kötelező gépjármű felelősségbiztosítási szerződésre vonatkozó jogszabályi rendelkezésektől a felek a biztosított javára közös akaratelhatározással eltérhetnek [Ptk. 543. §, 567. §, 190/2004. Korm. r. 3. §].

Az alperes a tulajdonában álló gépjárműre a beavatkozóval kötött kötelező gépjármű felelősségbiztosítási szerződés alapján postai átutalással negyedéves díjfizetésre vállalt kötelezettséget. A 2006. első negyedévre esedékes díjat 2006. február 3-án, a második negyedévi díjat május 4-én fizette meg a beavatkozónak. A harmadik negyedévre vonatkozóan a beavatkozó 2006. július 11-én kelt levelével szólította fel fizetésre az alperest, amit az alperes 2006. augusztus 5-én fizetett meg. A beavatkozó 2006. augusztus 9-én az alperes részére zöldkártyát állított ki. Kiadott egy belföldi viszonylatban érvényes bizonylatot is a gépjármű felelősségbiztosítási szerződés érvényességére vonatkozóan, amely szerint a perbeli gépjármű 2006. harmadik negyedévi díja megfizetésre került.

2006. szeptember 4-én az alperes fia a perbeli gépjárművel halálos közúti balesetet okozott, mellyel összefüggésben a büntetőjogi felelősségét jogerősen megállapították.

A beavatkozó 2006. szeptember 9-én kelt levelével kérte a 2006. negyedik negyedévi díj megfizetését, majd a díjfizetés elmaradása miatt november 11-én és 2007. január 7-én ismételten felszólította az alperest fizetésre. 2007. február 2-án a beavatkozó a Központi Adatfeldolgozó és Nyilvántartó Hivatalt tájékoztatta a felelősségbiztosítási jogviszony megszűnéséről, ennek időpontját 2006. október 31. napjában jelölve meg.

A balesetben elhunyt személy hozzátartozóinak kárát a beavatkozó 5 528 386 forint összegben megtérítette, majd a felperes 2008 augusztusában ezt az összeget a beavatkozónak megfizette.

A felperes keresetében 5 628 386 forint és kamatai megfizetésére kérte az alperest kötelezni.

Az alperes a kereset elutasítását kérte a felelősségbiztosítási jogviszony fennállására hivatkozással.

A felperesi beavatkozó a keresetnek helytadó határozat hozatalát indítványozta arra hivatkozva, hogy a díjfizetés elmulasztása miatt a szerződés 2006. július 30-án megszűnt, az eltérő időpont közlése adminisztrációs hiba eredménye.

A jogerős ítélet kötelezte az alperest, hogy a felperesnek fizessen meg 5 628 386 forintot és kamatait.

Az elsőfokú ítélet indokai szerint a felperes mint a Kártalanítási Számla kezelője köteles volt a felelősségbiztosítási szerződéssel nem rendelkező üzembentartó által okozott kár megtérítésére a 190/2004. (VI. 8.) Korm. rendelet (R.) alapján. Az alperes a R. melléklete 3. pontjának (4) bekezdésében meghatározott 30 nap türelmi időn túl fizette meg a 2006. első, második és harmadik negyedévi díjat, a negyedik negyedévi díjat pedig egyáltalán nem fizette ki, ezért a Ptk. 543. § (1) bekezdése alapján a szerződés megszűnt.

Az elsőfokú ítélet további indokai szerint az alperes nem bizonyította, hogy a felek a szerződést a díj esedékességi időpontja tekintetében módosították volna. A szerződés már az első negyedévi díj késedelmes megfizetése miatt 2006. január 31. napján megszűnt. Az alperes ezt követő befizetései és a beavatkozó által kiadott fedezetigazolás új biztosítási jogviszony létrejöttét nem igazolja, mert az sem az írásba foglalás, sem az ajánlattétel követelményeinek nem felelt meg. Az írásbeli megállapodás hiányát nem pótolta a Ptk. 538. § (1) bekezdése és a R. 4. § (1) bekezdése szerint a beavatkozó részéről a zöldkártya és a Magyarországra kiterjedő hatályú bizonylat kiállítása sem. A beavatkozó jogcselekményei nem feleltek meg a szerződés reaktiválásának sem. A 2003. évi LX. törvény 107. § (3) bekezdése értelmében a beavatkozót tájékoztatási kötelezettség terhelte a szerződés megszűnésével kapcsolatban, az ítélet indokai szerint azonban ennek elmulasztása a felperes megtérítési igénye szempontjából közömbös.

Az alperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet indokait kiegészítve megállapította, hogy a felperes legitimációja a R. 15. § (7) bekezdése alapján fennállt, a beavatkozó részére történt felperesi teljesítés pedig nem ütközött a Ptk. 4. § (4) bekezdésében meghatározott alapelvbe. Az alperesnek a beavatkozó 2006. január 31. utáni jogcselekményeire alapított védekezése a kártérítési követelés körébe tartozott volna, ilyen követelést azonban az alperes nem érvényesített.

A jogerős ítélet ellen előterjesztett felülvizsgálati kérelmében az alperes sérelmezte, hogy a bíróság nem vizsgálta a felperesi legitimáció fennállását, illetve nem alkalmazta a szerződésmódosításnak a Ptk.-ban meghatározott szabályait. A felperesi legitimáció hiányával kapcsolatban a R. 14. és 15. § (7) bekezdésére hivatkozással előadta, hogy a felperes a beavatkozónak saját kockázatára teljesített. Állította, hogy a Ptk. 218. § (1) bekezdése, 567. § (1) bekezdése alapján a díjfizetés esedékessége illetve késedelme jogkövetkezményei tekintetében a felek a szerződést módosíthatták. A beavatkozó többszöri ráutaló magatartása folytán a felek az adott esetben a szerződést módosították, így a biztosítási esemény bekövetkeztekor a szerződéses jogviszony a felek között fennállt. Ezért a kereset elutasításának van helye.

A felperes és a beavatkozó felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult. A felperes előadta, hogy úgynevezett fedezetváltás történt, mivel az alperes nem rendelkezett felelősségbiztosítással. Ezért az R. rendelkezései alapján a felperes köteles volt helytállni a beavatkozóval szemben is. Utalt a bírói gyakorlatra, amely a díjhalasztás, a szerződéskötés és a szerződésmódosítás körében a Ptk. szabályait szorosan értelmezi.

A beavatkozó a felperes perbeli legitimációjával kapcsolatban az R. 15. § (7) bekezdésére, és az 1. számú melléklet 9/1. pontjára utalt. A szerződés megszűnésével kapcsolatban pedig a R. 1. számú melléklet 3. pont (3) és (4) bekezdésére hivatkozott előadva, hogy a szerződés megszűnése utáni alperesi jogcselekmények nem hoztak létre új biztosítási jogviszonyt és reaktiválást sem.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A felperes az R. 15. § (7) bekezdésére alapította legitimációját és ennek megfelelően kereseti követelésének a jogalapját. Eszerint a Kártalanítási Számla kezelője a károsult követelésének kielégítésével kapcsolatban felmerült összes ráfordítása és költsége megtérítését követelheti a biztosítással nem rendelkező üzembentartótól.

Ebből következően a perben alapvetően azt a tény- és jogkérdést kellett tisztázni, hogy az alperesnek a perbeli biztosítási esemény bekövetkeztének időpontjában fennállt-e a beavatkozóval hatályos felelősségbiztosítási szerződése.

A jogerős ítéletben megállapított, és a Legfelsőbb Bíróság számára is irányadó tényállásból az következik, hogy a bíróság által a szerződés megszűnésének időpontjaként megállapított 2006. január 31-i időpontot követően a peres felek valamennyi - egybehangzó - jogcselekménye a szerződés hatályban tartására irányult és azt tanúsította.

Az alperes nyilvánvalóan a szerződés fenntartásának a szándékával fizette meg - késedelemmel - a 2006. első- második és harmadik negyedévre járó biztosítási díjakat a beavatkozónak. A beavatkozó e díjakat a késedelem ellenére elfogadta, és további írásbeli felszólításokat intézett az alpereshez az esedékessé vált díjrészletek megfizetése érdekében. E fizetési felszólításokhoz teljes körű elszámolást tartalmazó számlakivonatot csatolt, külön - külön feltüntetve a 30 napnál régebbi és annál nem régebbi díjhátralékokat is. Emellett a fizetési felszólítás tartalmazta a 30 nap határidő elmulasztásának a jogszabályi következményeire történő figyelmeztetést is. A beavatkozó részéről a zöldkártya és a belföldi hatályú bizonylat kiállításának ugyancsak a szerződés fenntartására irányuló joghatást kell tulajdonítani. A zöldkártya kiállítása az R. 1. § j) pontjában meghatározott definícióból következően a szerződés és a mögötte álló biztosítási fedezet fennállását tanúsítja. A beavatkozó maga is nyilatkozott írásban, a zöldkártyára vezetett feljegyzésével a zöldkártya által bizonyítani kívánt tényről: Eszerint a beavatkozó 2006. augusztus 9-én azt igazolta, hogy a díjfedezet 2006. július 1-jétől október 1-jéig fennáll.

A fenti bizonyítékok egybevetésével az állapítható meg, hogy a beavatkozó a perben beigazolódott gyakorlatának megfelelően a díjfizetésre a késedelmek ismeretében, - a szerződés fenntartásának szándékával - írásban halasztást engedett és a szerződés a káresemény időpontjának megfelelő harmadik negyedévben fennállt. Ebből következően a perben fel sem merült a jogerős ítéletben említett reaktiválásnak, illetőleg új szerződés megkötésének a lehetősége.

A fenti peradatokra, elsősorban a beavatkozó halasztással kapcsolatos ismertetett gyakorlatára figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság arra következtetett, hogy a felek a Ptk. 543. § (1) bekezdésben meghatározott rendelkezéstől a biztosított alperes javára eltértek. Az alperes késedelme, szerződésszegése ellenére közös megegyezéssel a szerződés megszűnésének törvényi jogkövetkezményét mellőzték és a szerződéses jogviszonyt fenntartották. Erre a felek számára a Ptk. 567. § (1) bekezdésében meghatározott részleges kógencia lehetőséget nyújtott, mivel a felek szerződésükben a biztosított javára az adott Ptk. rendelkezéstől eltérhettek. (Ez alól nem teremtett kivételt az 567. § (3) bekezdésének az R. szabályaira utaló szabályozása sem, mivel a Ptk. 543. § (1) bekezdése az R. melléklet 3. § (4) bekezdésében foglaltakkal egyezően szabályozza a díjfizetési késedelem jogkövetkezményeit).

Az ismertetett indokoknak megfelelően a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (4) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, az elsőfokú ítéletet megváltoztatta és a felperes keresetét elutasította.

(Legf. Bír. Pfv. VIII. 21.284/2010.)