Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2008.86 PÓTMAGÁNVÁDAS ELJÁRÁS - ELJÁRÁST MEGSZÜNTETŐ VÉGZÉS - A HIVATALI VISSZAÉLÉS BŰNTETTÉNEK SÉRTETTJE

I. Pótmagánvádas eljárásban a bíróságnak elsődlegesen abban a kérdésben kell állást foglalnia, hogy a bírósági eljárás lefolytatásának alaki (eljárásjogi) feltételei fennállnak-e; csak ennek igenlő megválaszolása után, eljárásjogi akadályok hiányában kerülhet sor a büntetőjogi felelősség anyagi jogi megalapozottságának vizsgálatára és a büntetőjogi felelősség tekintetében anyagi jogerőhatással bíró, érdemi határozat meghozata­lára [Be. 2. § (1) bekezdés, Be. 6. § (1) bekezdés].

II. A vádindítványt elutasító-, az eljárást törvényes vád hiányában, illetve bűncselekmény hiányában megszüntető végzés jogi természete [Be. 231. § (2) bekezdés, Be. 267. § (1) bekezdés a), j) pontja].

III. A hivatali visszaélés bűntettének sértettje az a személy, akinek az elkövető jogtalan hátrányt okoz, vagy okozni kíván [Btk. 225. §].

Dr. Zs. A. ügyvéd a 2007. évi február hó 16. napján kelt beadványában hivatali visszaélés bűntette miatt tett feljelentést dr. B. R. és dr. Sz. Z. ellen.

A feljelentés szerint dr. B. R. indokolatlanul indított fegyelmi eljárást dr. Ú. M. ellen, majd a fegyelmi eljárás során szándékosan arra törekedett, hogy az dr. Ú. M. számára e lehető legkedvezőtlenebbül fejeződjön be. A fegyelmi eljárás megindítására és lefolytatására valótlan tartalmú adatok, illetve megfelelő bizonyítékok nélkül került sor; végső soron úgy, hogy a feljelentett személyek jogtalan hátrány okozása céljából megszegték a hivatali kötelességüket.

A munkáltatói jogokat gyakorló dr. B. R. olyképpen, hogy az eljárás kezdeményezésekor nem adott teljes körű tájékoztatást, míg a fegyelmi tanács elnökeként eljáró dr. Sz. Z. oly módon, hogy a megkezdett vizsgálatot a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 1997. évi LXVII. törvény rendelkezéseit figyelmen kívül hagyva felfüggesztette. A feljelentés szerint ezzel dr. Ú. M.-t - mivel nem részesülhetett külön juttatásban, egyéb javadalmazásban és kedvezményben - hozzávetőlegesen 1,5 millió forint összegű vagyoni hátrány érte.

A Központi Nyomozó Főügyészség a feljelentést a Be. 174. § (1) bekezdés a) pontja alapján elutasította.

A határozat ellen dr. Zs. A. panaszt terjesztett elő, amelynek a Legfőbb Ügyészség Kiemelt Ügyek Főosztálya nem adott helyt.

Ezt követően dr. Zs. A. pótmagánvádlóként lépett fel, és dr. B. R. valamint dr. Sz. Z. ellen vádindítványt nyújtott be, a feljelentésben foglaltakkal azonos tartalommal, megismételve az abban előadottakat.

Az elsőfokú bíróság a büntetőeljárást a Be. 267. § (1) bekezdés a) pontja alapján megszüntette. Határozatában a megyei bíróság kifejtette, hogy megítélése szerint a fegyelmi eljárás kezdeményezése és lefolytatása megítélése szerint nem minősül közhatalmi jogosítvány gyakorlásának.

Ebből adódóan a megvádolt személyek, dr. B. R. és dr. Sz. Z. nem hivatalos személyként jártak el, ezért a Btk. 225. §-ban megfogalmazott törvényi tényállás sem valósulhatott meg: következésképpen a vádbeli magatartás nem bűncselekmény.

A megyei bíróság végzése ellen annak hatályon kívül helyezése érdekében dr. Zs. A. jelentett be fellebbezést.

A másodfokú bíróság határozatában a következőkre mutatott rá.

A Be. 6. § (1) bekezdése értelmében a bíróságnak, az ügyésznek és a nyomozó hatóságnak kötelessége, hogy az e törvényben megállapított feltételek esetén a büntetőeljárást megindítsa, illetőleg az eljárást lefolytassa. Ugyanakkor a Be. 2. § (1) bekezdése szerint a bíróság törvényes vád alapján jár el.

A másodfokú bíróság megítélése szerint a fenti, alapelvi jelentőségű rendelkezések egybevetéséből az a következtetés vonható le, hogy a bíróságnak elsődlegesen abban a kérdésben kell állást foglalnia, hogy eljárásának alaki (eljárásjogi) feltételei fennállnak-e; csak ennek igenlő megválaszolása után, eljárásjogi akadályok hiányában kerülhet sor a büntetőjogi felelősség anyagi jogi megalapozottságának vizsgálatára, a büntetőjogi felelősség tekintetében anyagi jogerőhatással bíró, érdemi határozat meghozata­lára.

Pótmagánvád esetén tehát a bíróságnak mindenekelőtt azt kell eldöntenie, hogy a vádindítvány elutasításának van-e helye (BH 2007/221. és BH 2007/282. számú eseti döntések).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!