ÍH 2008.132 PÓTMAGÁNVÁD
Kapcsolódó határozatok:
Kaposvári Törvényszék B.489/2007/7., Pécsi Ítélőtábla Bf.36/2008/3. (BH 2008.12.327, ÍH 2008.86, *ÍH 2008.132*)
***********
I. Pótmagánvádas eljárásban a bíróságnak elsődlegesen abban a kérdésben kell állást foglalnia, hogy a bírósági eljárás lefolytatásának alaki (eljárásjogi) feltételei fennállnak-e; csak ennek igenlő megválaszolása után, eljárásjogi akadályok hiányában kerülhet sor a büntetőjogi felelősség anyagi jogi megalapozottságának vizsgálatára és a büntetőjogi felelősség tekintetében anyagi jogerőhatással bíró, érdemi határozat meghozatalára [Be. 2. § (1) bekezdés, Be. 6. § (1) bekezdés].
II. A vádindítványt elutasító, az eljárást törvényes vád hiányában, illetve bűncselekmény hiányában megszüntető végzés jogi természete [Be. 231. § (2) bekezdés, Be. 267. § (1) bekezdés a), j) pontja].
III. A hivatali visszaélés bűntettének sértettje az a személy, akinek az elkövető jogtalan hátrányt okoz, vagy okozni kíván [Btk. 225. §].
Dr. Zs. A. ügyvéd a 2007. évi február hó 16. napján kelt beadványában hivatali visszaélés bűntette miatt tett feljelentést dr. B. R. és dr. Sz. Z. ellen.
A feljelentés szerint dr. B. R. indokolatlanul indított fegyelmi eljárást dr. Ú. M. ellen, majd a fegyelmi eljárás során szándékosan arra törekedett, hogy az dr. Ú. M. számára e lehető legkedvezőtlenebbül fejeződjön be. A fegyelmi eljárás megindítására és lefolytatására valótlan tartalmú adatok, illetve megfelelő bizonyítékok nélkül került sor; végső soron úgy, hogy a feljelentett személyek jogtalan hátrány okozása céljából megszegték a hivatali kötelességüket.
A munkáltatói jogokat gyakorló dr. B. R. olyképpen, hogy az eljárás kezdeményezésekor nem adott teljes körű tájékoztatást, míg a fegyelmi tanács elnökeként eljáró dr. Sz. Z. oly módon, hogy a megkezdett vizsgálatot a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 1997. évi LXVII. törvény rendelkezéseit figyelmen kívül hagyva felfüggesztette. A feljelentés szerint ezzel dr. Ú. M.-t - mivel nem részesülhetett külön juttatásban, egyéb javadalmazásban és kedvezményben - hozzávetőlegesen 1,5 millió forint összegű vagyoni hátrány érte.
A Központi Nyomozó Főügyészség a feljelentést a Be. 174. § (1) bekezdés a) pontja alapján elutasította.
A határozat ellen dr. Zs. A. panaszt terjesztett elő, amelynek a Legfőbb Ügyészség Kiemelt Ügyek Főosztálya nem adott helyt.
Ezt követően dr. Zs. A. pótmagánvádlóként lépett fel, és dr. B. R. valamint dr. Sz. Z. ellen vádindítványt nyújtott be, a feljelentésben foglaltakkal azonos tartalommal, megismételve az abban előadottakat.
Az elsőfokú bíróság a büntetőeljárást a Be. 267. § (1) bekezdés a) pontja alapján megszüntette. Határozatában a megyei bíróság kifejtette, hogy megítélése szerint a fegyelmi eljárás kezdeményezése és lefolytatása nem minősül közhatalmi jogosítvány gyakorlásának.
Ebből adódóan a megvádolt személyek, dr. B. R. és dr. Sz. Z. nem hivatalos személyként jártak el, ezért a Btk. 225. §-ban megfogalmazott törvényi tényállás sem valósulhatott meg: következésképpen a vádbeli magatartás nem bűncselekmény.
A megyei bíróság végzése ellen annak hatályon kívül helyezése érdekében dr. Zs. A. jelentett be fellebbezést.
A másodfokú bíróság határozatában a következőkre mutatott rá.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!