Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2015.5.118 A súlyos testi sértés bűntette miatt kiszabott szabadságvesztés próbaidőre felfüggesztése nem indokolt, ha a cselekmény tárgyi súlya jelentős, durva elkövetési módja és következményei folytán közelít az életveszélyt okozó testi sértés bűntettének a kísérletéhez [Btk. 85. § (1) bek., 164. § (1), (3) bek., 367. § (1), (2) bek. b) pont].

[1] A törvényszék a 2012. november 26-án kihirdetett ítéletével a vádlottat bűnösnek mondta ki zsarolás bűntettének kísérletében [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 323. § (1) és (2) bek. b) pont], valamint testi sértés bűntettében [korábbi Btk. 170. § (1) és (2) bek.], és ezért őt halmazati büntetésül 1 év 6 hónapi börtönbüntetésre és a közügyektől 2 évi eltiltásra ítélte.

[2] A kiszabott szabadságvesztésbe beszámította az előzetes fogvatartásban töltött időt, rendelkezett a lefoglalt bűnjelekről - köztük a gáz-riasztópisztoly elkobzásáról -, valamint a bűnügyi költség viseléséről.

[3] Kétirányú fellebbezések alapján eljárva az ítélőtábla mint másodfokú bíróság a 2013. április 30-án kihirdetett ítéletével az elsőfokú határozatot akként változtatta meg, hogy a zsarolás bűntettének kísérlete [korábbi Btk. 323. § (1) és (2) bek. b) pont] miatti büntetőeljárást megszüntette, a vádlottal szemben kiszabott büntetést - a halmazati büntetésre utalás mellőzésével - 10 hónapi börtönbüntetésre enyhítette. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta, kötelezve a vádlottat a további, a másodfokú eljárásban felmerült bűnügyi költség megfizetésére.

[4] A másodfokú ítélet ellen a vádlott és védője enyhítés végett jelentett be fellebbezést. A védő a másodfellebbezését a Be. 367/A. § (4) bekezdésének kötelező rendelkezése ellenére írásban nem indokolta.

[5] Az ügyész a másodfokú ítéletet tudomásul vette.

[6] A Legfőbb Ügyészség írásbeli nyilatkozatában a védelmi fellebbezéseket alaptalannak tartotta és a másodfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.

[7] Álláspontja szerint a tényállás megalapozott, ekként irányadó; a bűnösségre vont jogi következtetés helyes, a kiszabott büntetés pedig inkább enyhe, mint súlyos.

[8] A Kúria az ügyben a Be. 391. § (2) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott, melyen a védő a fellebbezését fenntartva az időmúlásra tekintettel a közügyektől eltiltás mellőzését, végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés kiszabását kérte.

[9] A Legfőbb Ügyészség képviselőjének a nyilvános ülésen kifejtett álláspontja szerint a vádlott terhére aggálymentesen megállapítható lehetett volna az életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérleti alakzata. A minősítés ekkénti megváltoztatását ugyan nem indítványozta, de éppen erre tekintettel ellenezte a büntetés enyhítését.

[10] Figyelemmel az időközben meghozott 4/2013. BK véleményben foglaltakra, az elbíráláskor hatályos törvény - a 2012. évi C. törvény, a továbbiakban: Btk. - alkalmazására tett indítványt annak 2. § (2) bekezdése alapján. Erre tekintettel a cselekmény minősítése, a büntetés kiszabása, a feltételes szabadságra bocsátás lehetősége kapcsán a Btk. szerinti jogszabályhelyek alkalmazását és felhívását, egyebekben a támadott határozat helybenhagyását indítványozta.

[11] A vádlott a védőjéhez csatlakozva olyan joghátrány alkalmazását kérte, amely nem eredményez a számára további szabadságelvonást, így ugyanis folytathatók volnának a megkezdett tanulmányai.

[12] A vádlottnak és védőjének másodfellebbezése a következők szerint nem alapos.

[13] A Kúria mindenekelőtt azt állapította meg, hogy a védelmi másodfellebbezéseknek a Be. 386. § (1) bekezdés c) pontja alapján helye volt. A másodfokú ítélet ugyanis a vádlottal szemben a zsarolás bűntettének kísérlete miatt a büntetőeljárást megszüntette; ennyiben is megváltoztatva az elsőfokú bíróság ítéletét, amely a zsarolás kísérletét illetően a vádlott bűnösségét megállapította. A másodfellebbezés lehetősége független attól, hogy a védelmi fellebbezések a bűnösség tekintetében eltérő döntést nem támadták, hanem kizárólag a kiszabott büntetés enyhítését célozták (1. BK vélemény B. II. 2. b) pontja).

[14] Ebből következően a Kúria teljes körű felülbírálatba bocsátkozott a Be. 387. § (1) bekezdése szerint.

[15] Ennek során megállapította

[16] - egyfelől, hogy mind az elsőfokú, mind a másodfokú eljárásban megtartották a büntetőeljárás lényeges szabályait. A Kúria olyan abszolút eljárási szabálysértést nem észlelt, amely alapot adott volna a támadott ítéleteknek a Be. 399. §-a alapján történő hatályon kívül helyezésére;

[17] - másfelől azt állapította meg, hogy az eljárt bíróságok - döntően az elsőfokú bíróság - az ügy helyes ténybeli megítéléséhez szükséges mértékben feltárták a bizonyítékokat; és azok hiánytalan és helyes értékelésével megalapozott tényállást állapítottak meg, amely tényállás a harmadfokú eljárásban is irányadó.

[18] Az első és másodfokon eljárt bíróságok az ítéletükből kikövetkeztethetően az elkövetéskor hatályban volt büntetőtörvényt, a korábbi Btk. rendelkezéseit alkalmazták.

[19] A jogerős elbírálás időpontja a harmadfokú elbírálás; a harmadfokú határozat meghozatalának időpontjában már a Btk. rendelkezései voltak hatályosak.

[20] Ehhez képest a Kúriának először abban a kérdésben kellett állást foglalnia a Btk. 2. §-ának rendelkezésére figyelemmel, hogy a jelenleg hatályos Btk. alkalmazása enyhébb elbírálás lehetőségét biztosítja-e a vádlott számára az elkövetéskor - 2011 augusztusában - hatályos korábbi Btk. szabályaihoz képest.

[21] Rögzíthető, hogy

[22] - a vád tárgyává tett bűncselekmények - az adott minősítő körülményeket is figyelembe véve - a büntetési tételüket illetően azonosan szabályozottak mindkét anyagi jogszabályban;

[23] - a büntetés kiszabásakor mind az elkövetéskori, mind az elbíráláskori törvény azonosan a középmértékből kiindulást tartotta, tartja irányadónak a büntetés kiszabása során;

[24] - a vádlott helyzetét illetően viszont az elbíráláskor hatályos törvény kedvezőbb elbírálást biztosított a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségére vonatkozóan, amíg ugyanis az elkövetéskor hatályos korábbi Btk. 47. § (2) bekezdés második fordulata alapján - tekintve, hogy mindkét bűncselekmény bűntett - a büntetés háromnegyed részének kitöltésével nyílt meg a feltételes szabadlábra bocsátás lehetősége; addig az elbíráláskori törvény - Btk. 38. § (2) bekezdés a) pont - szerint a vádlott a kiszabott szabadságvesztés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható a legkorábban feltételes szabadságra.

[25] Erre figyelemmel a Kúria az elbírálás során az annak időpontjában hatályos Btk. rendelkezéseit alkalmazta.

[26] A jelenleg hatályos Btk. szabályaira tekintettel sem tévedett a másodfokú bíróság, amikor a kísérlettől önkéntes elállás miatt - Btk. 10. § (4) bekezdés a) pontja - a büntetőeljárást a zsarolás bűntettének kísérlete miatt emelt vád tekintetében megszüntette. E döntése megfelel a 4/2002. BJE határozatban kifejtett álláspontoknak. A másodfokú bíróság ítélete e tekintetben érdemben nem érinthető; ugyanakkor azonban - mivel a már hivatkozott Be. 387. § (1) bekezdése, valamint annak (2) bekezdése alapján e cselekmény tekintetében sem állt be részjogerő - a vonatkozó törvényhely immár a Btk. 367. § (1) és (2) bekezdés b) pontja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!