Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2017.1.21 Az a jogi érdek, hogy a közjegyző által kiállított közjegyzői okirat alapján ne indulhasson a fél ellen közvetlen végrehajtási eljárás, nem a fél és a közjegyző közötti közjogi, hanem a fél és a másik szerződő fél közötti magánjogi jogviszonyban jelentkezhet és így nem adhat alapot a közjegyző elleni - a Pp. 123. §-án alapuló - megállapítási perre [1952. évi III. tv. (Pp.) 123. §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A közjegyző alperes 2008. június 13-án 11079-0/2155/2008/3/O. szám alatt közjegyzői okiratba foglalta a felperesek tartozáselismerő nyilatkozatát.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[2] A felperesek keresetükben a Pp. 123. §-a alapján kérték annak a megállapítását, hogy a közjegyzői okirat nem közokirat, az a közokirathoz jogszabályban fűzött joghatás kiváltására nem alkalmas.

[3] Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Az első- és másodfokú ítélet

[4] Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Az ítélet indokolása szerint az alperes a közokiratba foglalt szerződés tekintetében nem minősült szerződő félnek, ilyen módon a vele szemben indított megállapítás iránti per a felperesek semmilyen jogának a megóvását nem eredményezheti, a felpereseknek az alperessel szemben semmilyen joga nem állt veszélyben. Az elsőfokú bíróság a 2/2010. (VI. 28.) PK véleményre hivatkozással kifejtette, hogy a szerződés érvénytelenségének a megállapítása iránti kereset előterjesztésére csak akkor van mód, ha fennállnak a Pp. 123. §-ában meghatározott feltételek és a megállapítás iránti perben jog vagy jogviszony fennállásáról, vagy ennek hiányáról kell dönteni. A felperesek jogai megóvását azonban a perbeli esetben egy végrehajtás korlátozása vagy megszüntetés iránti per szolgálhatná, az általuk kért megállapítás abban a perben lenne kérhető. A 3/2004. PJE határozat értelmében az alperes valamennyi tevékenysége közhatalmi jellegű, ennek megfelelően a felperesek és az alperes között nem jött létre magánjogi, megbízási jellegű jogviszony sem, a közjegyző által a tevékenysége során esetlegesen okozott kár így a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 349. §-a szerint lenne követelhető. A megállapítási kereset feltételei tehát a perben nem álltak fenn, ezért az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította.

[5] A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - annak helyes indokai alapján - helybenhagyta. Kifejtette a másodfokú bíróság, hogy az elsőfokú bíróság eleget tett a Pp. 3. § (3) bekezdése szerinti tájékoztatási kötelezettségének, a keresetet pedig teljes terjedelmében elbírálta, mert a felperesek 2015. március 4-i beadványa keresetmódosítást nem tartalmazott. Utalt arra, hogy a Pp. 123. §-a szerint számadási kötelezettség megállapítására irányuló kereseti kérelmen túl egyéb, megállapításra irányuló keresetnek csak akkor van helye, ha a kért megállapítás a felperesek jogainak az alperessel szemben való megóvása végett szükséges, a végrehajtás elmaradásához fűződő érdek megóvása az alperessel szemben azonban szükségtelen. A nyilatkozat közokiratba foglalásával a peres felek között létrejött ugyan jogviszony, de ez nem azonos azzal a jogviszonnyal, amelyben a felperesek a tartozáselismerő nyilatkozatot tették. A felperesek által megjelölt érdek tehát a hitelezővel szemben állhat fenn, így az ügyben megállapítási kereset nem volt megalapozottan előterjeszthető.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[6] A jogerős ítélettel szemben a felperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérték, hogy a Kúria azt az elsőfokú bíróság ítéletére is kiterjedően helyezze hatályon kívül és kötelezze az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára. A felülvizsgálati kérelem indokolása szerint a közjegyzővel szembeni perek esetén a 3/2004. PJE előfeltételként határozza meg a közjegyzői okirat közokirati jellegének hiányát. Amennyiben ugyanis a közjegyzői okiratból kiderül, hogy az nem minősül közokiratnak, akkor a közjegyző az ezzel összefüggésben okozott károkért felelősséggel tartozik. Jelen keresetben a felperesek ezért nem a Pp. 123. §-ában foglaltaknak megfelelően a megállapítást, hanem a közokiratot kiállító közjegyző felelősségének a megállapítását kérik. Hivatkoztak a Pp. 195. § (1) bekezdésében foglaltakra és arra, hogy a közjegyző közfeladatot lát el, az általa kiállított okirat teszi lehetővé, hogy bírósági út igénybevétele nélkül is végrehajtás indulhasson az ügyben. Az azonban, ha a közjegyző figyelmen kívül hagyja a jogszabályi előírásokat, azt eredményezi, hogy az okirat ellenkező hatást vált ki és perre okot adó állapotot teremt. Hivatkoztak az 1958/2009. számú Polgári elvi határozatra és arra, hogy az ügyben ezért azt kellett vizsgálni, a perbeli szerződés esetében jogszabály mely adatok, tények közokiratba foglalását tette kötelezővé. Utaltak a BH 2005.71. számú eseti döntésre és ennek alapján arra, hogy az alperes által kiállított okirat alapján megindult végrehajtás olyan jelentős hátrányt okozhat, amelynek elkerülése érdekében indokolt a végrehajtást megelőző megállapítási per megindítása. Álláspontjuk szerint fennálltak tehát megállapítási kereset benyújtásának a Pp. 123-ában meghatározott feltételei, a jogerős ítélet pedig ezért megalapozatlan és jogszabálysértő.

[7] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására és a felperesek perköltségben történő marasztalására irányult.

A Kúria döntése és jogi indokai

[8] A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

[9] Az eljárt bíróságok az ügy elbírálásához szükséges mértékben feltárt és helyesen megállapított tényállásból helytálló jogi következtetéseket vontak le, azokkal a Kúria is egyetértett, a jogerős ítélet nem jogszabálysértő.

[10] A felperesek a keresetükben annak a megállapítását kérték, hogy a közjegyzői okirat nem közokirat és az a közokirathoz jogszabályban fűzött joghatás kiváltására nem alkalmas. A keresetet az eljárás során ennek megfelelően tartották fenn, majd a felülvizsgálati kérelmükben - annak első és harmadik oldalán - is megerősítették, hogy ennek a megállapítását kérték a peres eljárás során. Az eljárt bíróságoknak és a Kúriának ennek megfelelően a Pp. 215. §-a alapján ezt a keresetet kellett elbírálnia, más tartalmú kereset elbírálása súlyos jogszabálysértést eredményezett volna. A felperesek mindezekkel ellentétesen adták elő felülvizsgálati kérelmükben - annak a második oldalán - az eljárás során először azt, hogy az ügyben kérték az alperes felelősségének a megállapítását is. Ilyen tartalmú kereset azonban nem került előterjesztésre, a közjegyző kártérítő felelősségének a megállapítása nem képezte a per tárgyát. Az eljárásban előadott kereseti kérelem alapján ezért ebben a perben csak a Pp. 123. §-a szerinti megállapítási keresetet kellett és lehetett elbírálni. A felperesek a keresetükben maguk is erre a jogszabályi rendelkezésre hivatkoztak követelésük jogalapjaként, így a keresetüket ettől eltérő módon nem lehetett értékelni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!