32000L0004[1]
Az Európai Parlament és a Tanács 2000/4/EK irányelve (2000. február 28.) a gépjárművek belső berendezéseire (a belső visszapillantó tükrök kivételével az utastér belső részeire, a kezelőszervek elrendezésére, a tetőre vagy tolótetőre, az ülések háttámlájára és hátsó ülésfelületére) vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 74/60/EGK tanácsi irányelv módosításáról
Az Európai Parlament és a Tanács 2000/4/EK irányelve
(2000. február 28.)
a gépjárművek belső berendezéseire (a belső visszapillantó tükrök kivételével az utastér belső részeire, a kezelőszervek elrendezésére, a tetőre vagy tolótetőre, az ülések háttámlájára és hátsó ülésfelületére) vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 74/60/EGK tanácsi irányelv módosításáról
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 95. cikkére,
tekintettel a Bizottság javaslatára [1],
tekintettel a Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére [2],
a Szerződés 251. cikkében meghatározott eljárással [3] összhangban,
mivel:
(1) A segéderővel működtetett ablakemelőkre vonatkozó követelményeket kívánatos a 74/60/EGK tanácsi irányelvbe [4] beépíteni azzal a céllal, hogy az ilyen ablakok záródása a gyermekekre nézve ne jelentsen veszélyt; a segéderővel működtetett mozgatható tető-, valamint térelválasztó rendszerekkel kapcsolatban is hasonló követelményeket kell támasztani; e célból a 74/60/EGK irányelv címét és hatályát ezzel összhangban módosítani kell.
(2) A 74/60/EGK irányelv egyike a gépjárművek és pótkocsijaik típusjóváhagyására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1970. február 6-i 70/156/EGK tanácsi irányelv által bevezetett [5] EK-típusjóváhagyási eljárás külön irányelveinek, következésképpen a 70/156/EGK irányelv járművekre, járműrendszerekre, alkatrészekre és önálló műszaki egységekre vonatkozó rendelkezéseit a 74/60/EGK irányelvre is alkalmazni kell.
(3) A 70/156/EGK irányelv 3. cikkének (4) bekezdése és 4. cikkének (3) bekezdése különösképpen előírja, hogy - a típusjóváhagyások elektronikus feldolgozásának elősegítéséhez - valamennyi külön irányelvhez csatolni kell a 70/156/EGK irányelv I. mellékletének vonatkozó tételeit is magában foglaló adatközlő lapot, valamint a 70/156/EGK irányelv VI. mellékletnek megfelelő típusbizonyítványt.
(4) Lényeges, hogy a nem az M1 kategóriába soroltakon kívüli, különösen az M2 és N1 kategóriába tartozó járművek - a vezető és utasai, mindenek előtt a gyermekek számára nyújtott - biztonságának színvonala, mielőbb feleljen meg a 74/60/EGK irányelvben előírt szintnek; ebből a célból lehetővé kell tenni a 74/60/EGK irányelv hatályának az említett járműveket is magába foglaló kiterjesztését, összhangban a 70/156/EGK irányelv 13. cikkében meghatározott eljárással.
(5) A 74/60/EGK irányelv módosításai csak az igazgatási rendelkezésekre, valamint a segéderővel működtetett ablakemelőkre, mozgatható tetőkre és/vagy térelválasztó rendszerekre vonatkoznak; ezért nem kell érvényteleníteni a 74/60/EGK irányelv alapján megadott típusjóváhagyásokat, és nem kell megtagadni az olyan új járművek nyilvántartásba vételét, értékesítését és forgalomba helyezését, amelyek nincsenek felszerelve segéderővel működtetett ablakemelővel, mozgatható tetővel és/vagy térelválasztó rendszerrel.
(6) A Szerződés 5. cikkének harmadik bekezdésében meghatározott arányosság elvének megfelelően az ebben az irányelvben előírt intézkedések nem lépik túl a Szerződésben meghatározott célok eléréséhez szükséges mértéket,
ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:
1. cikk
A 74/60/EGK irányelv a következőképpen módosul:
1. A cím helyébe a következő szöveg lép:
"A Tanács 74/60/EGK irányelve (1973. december 17.) a gépjárművek belső berendezéseire vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről"
2. Az 1., 2. és 3. cikk helyébe a következő szöveg lép:
"1. cikk
Ezen irányelv alkalmazásában "jármű" a 70/156/EGK irányelv 2. cikkében meghatározott bármely jármű.
2. cikk
A tagállamok nem tagadhatják meg egy járműtípus EGK-típusjóváhagyásának vagy nemzeti típusjóváhagyásának megadását a járművek belső berendezéseivel kapcsolatos okokra hivatkozva, ha ezek eleget tesznek a mellékletekben megállapított követelményeknek.
3. cikk
A tagállamok nem tagadhatják vagy tilthatják meg egy jármű nyilvántartásba vételét, értékesítését, forgalomba helyezését vagy használatát a jármű belső berendezéseivel kapcsolatos okokra hivatkozva, ha ezek eleget tesznek a mellékletekben megállapított követelményeknek."
3. A 4. és 5. cikket el kell hagyni.
4. A mellékleteket ezen irányelv mellékleteivel összhangban kell módosítani.
2. cikk
(1) 2001. április 8-i hatállyal a tagállamok a gépjárművek belső berendezéseivel kapcsolatos okokra hivatkozva:
- nem tagadhatják meg egy járműtípus EK-típusjóváhagyásának vagy nemzeti típusjóváhagyásának megadását, illetve
- nem tilthatják meg járművek nyilvántartásba vételét, értékesítését, vagy forgalomba helyezését,
ha a járművek eleget tesznek a 74/60/EGK irányelvben foglalt követelményeknek.
(2) 2002. április 8-i hatállyal a tagállamok a gépjárművek belső berendezéseivel kapcsolatos okokra hivatkozva az új járműtípusok tekintetében megtagadhatják az EK-típusjóváhagyás megadását, ha nem teljesülnek a 74/60/EGK irányelvben foglalt követelmények.
(3) 2003. április 8-i hatállyal a tagállamok a gépjárművek belső berendezéseivel kapcsolatos okokra hivatkozva:
- a 70/156/EGK irányelv rendelkezéseivel összhangban az új járműveket kísérő megfelelőségi igazolásokat - az említett irányelv 7. cikkének (1) bekezdésében foglaltak alkalmazásában - nem tekintik érvényeseknek, és
- megtagadhatják az olyan új járművek nyilvántartásba vételét, értékesítését vagy üzembe helyezését, amelyet nem láttak el megfelelőségi igazolással, hacsak a 70/156/EGK irányelv 8. cikkének (2) bekezdését nem érvényesítik,
amennyiben a gépjárműveket segéderővel működtetett ablakemelővel, tolótetővel és/vagy térelválasztó rendszerrel van felszerelve, és a 74/60/EGK irányelv követelményei nem teljesülnek.
(4) Ez az irányelv nem teszi érvénytelenné a segéderővel működtetett ablakemelő, mozgatható tető és/vagy térelválasztó rendszer nélküli bármely járműtípusra - a 74/60/EGK irányelv alapján - korábban kiadott típusjóváhagyásokat, és nem is akadályozza meg az ilyen jóváhagyások - a jóváhagyást eredetileg engedélyező irányelv feltételeinek megfelelő - kiterjesztését.
3. cikk
(1) A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek 2001. április 8. előtt megfeleljenek, és erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.
(2) Amikor a tagállamok elfogadják ezeket az intézkedéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.
(3) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azokat a főbb rendelkezéseit, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.
4. cikk
Ez az irányelv az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.
5. cikk
Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.
Kelt Brüsszelben, 2000. február 28-án.
az Európai Parlament részéről
az elnök
N. Fontaine
a Tanács részéről
az elnök
J. Pina Moura
[1] HL C 149., 1998.5.15., 10. o.
[2] HL C 407., 1998.12.28., 56. o.
[3] Az Európai Parlament 1999. február 9-i véleménye (HL C 150., 1999.5.28., 26. o.), a Tanács 1999. október 28-i közös álláspontja (HL C 346., 1999.12.2., 17. o.) és az Európai Parlament 2000. február 3-i határozata.
[4] HL L 38., 1974.2.11., 2. o. A 78/632/EGK bizottsági irányelvvel (HL L 206., 1978.7.29., 26. o.) módosított irányelv.
[5] HL L 42., 1970.2.23., 1. o. A legutóbb az Európai Parlament és a Tanács 98/91/EK irányelvével módosított irányelv (HL L 11., 1999.1.16., 25. o.).
--------------------------------------------------
MELLÉKLET
A 74/60/EGK IRÁNYELV MELLÉKLETEINEK MÓDOSÍTÁSAI
1. A cikkek és az I. melléklet közé a mellékletek következő jegyzékét kell beilleszteni
MELLÉKLETEK JEGYZÉKE
| |
| |
I. MELLÉKLET: | Hatály, fogalommeghatározások, EK-típusjóváhagyási kérelem, műszaki előírások, egy járműtípus EK-típusjóváhagyásának megadása, típusváltoztatások és a jóváhagyás módosításai, valamint a gyártásmegfelelőség |
1. függelék: | Adatközlő lap |
2. függelék | EK-típusbizonyítvány |
3. függelék: | A tető- és ablaknyílások hengeres ellenőrző rúdjának helyzete |
4. függelék: | A vezető által működtetett kapcsoló jelzése |
II. MELLÉKLET: | A fej ütközési tartományának meghatározása |
III. MELLÉKLET: | Energiaelnyelő anyagok vizsgálati eljárása |
IV. MELLÉKLET: | A H-pontot és a háttámla tényleges szögét meghatározó eljárás, az R- és H-pont relatív helyzetének, valamint a háttámla tervekben rögzített és tényleges szögének ellenőrzése |
Függelék: | A háromdimenziós próbabábu részei, méretei és tömege |
V. MELLÉKLET: | A kiálló részek mérésének módszere |
Függelék: | A kiálló részek mérésére szolgáló készülék |
VI. MELLÉKLET: | Az I. melléklet 5.2.1. pontjának alkalmazásához szükséges készülék és eljárás |
2. Az I. melléklet a következőképpen módosul:
a) Az 1. lábjegyzetet el kell hagyni.
b) A cím helyébe a következő szöveg lép:""
c) Az 1. pont helyébe a következő szöveg lép:
"1. HATÁLY
Ez az irányelv a 70/156/EGK irányelv II. mellékletének A szakaszában meghatározott M1 kategóriájú járművekre vonatkozik."
d) A 2.1. és 2.2. pontok helyébe a következő szöveg lép:
"2.1. "Belső berendezések" az alábbiak:
2.1.1. az utastér belső részei, a belső visszapillantó tükrök kivételével;
2.1.2. a vezérlőberendezések elrendezése;
2.1.3. a tető vagy mozgatható tető;
2.1.4. a háttámla és az ülések hátsó része;
2.1.5. a segéderővel működtetett ablakemelők, mozgatható tető és belső térelválasztó rendszerek.
2.2. Az utastér belső berendezései tekintetében a "járműtípus" kifejezés olyan gépjárműveket jelöl, amelyek a következő lényeges szempontokban nem különböznek egymástól:"
e) A következő pontokat kell beilleszteni:
"2.2.3. tető vagy mozgatható tető;
2.2.4. háttámla és az ülések hátsó része;
2.2.5. segéderővel működtetett ablakemelők, mozgatható tető és térelválasztó rendszerek."
f) A következő pontokat kell beilleszteni:
"2.10. A "segéderővel működtetett ablakemelő" kifejezés a jármű energiaszolgáltató rendszere segítségével zárható ablakokat jelenti.
2.11. A "segéderővel mozgatható tetőrendszer" kifejezés az olyan - a jármű energiaszolgáltató rendszere segítségével - zárható tetőszerkezetet jelenti, amely egyenes vonalú csúszó- vagy szögmozgással záródik, de a visszahajtható (kabriolé) tetőrendszert nem foglalja magába.
2.12. A "segéderővel működtetett belső térelválasztó rendszer" a jármű energiaellátó rendszerével irányítható, a személygépkocsi utasterét legalább két részre osztó rendszert jelenti.
2.13. A "nyílás" kifejezés - az utastérből vagy térelválasztó rendszer esetén az utastér hátsó részéből tekintve - a segéderővel működetett ablak vagy belső térelválasztó vagy mozgatható tető felső szegélye, illetve (a záródás irányától függően) elülső szegélye és a jármű karosszériája közötti legnagyobb, akadálytalanul átjárható rést jelöli.
A nyílás nagyságának méréséhez egy hengeres ellenőrző rudat helyeznek (erőltetés nélkül) az utastér belsejéből, vagy adott esetben az utastér hátsó részéből a nyílásba, általában az ablak, a tolótető vagy a térelválasztó elem síkjára merőlegesen, az 1. ábrán jelzett módon."
g) A 3. - 3.3. pontok helyébe a következő szöveg lép:
"3. EGY JÁRMŰTÍPUS EK-TÍPUSJÓVÁHAGYÁSI KÉRELME
3.1. Az EK-típusjóváhagyási kérelmet egy jármű belső berendezéseinek tekintetében - a 70/156/EGK irányelv 3. cikke (4) bekezdésének értelmében - a gyártó nyújtja be.
3.2. Az adatközlő lap mintája az 1. függelékben látható.
3.3. A típusjóváhagyási vizsgálat elvégzéséért felelős műszaki szolgálat részére a következőket kell benyújtani:"
h) A következő pontokat kell beilleszteni:
"5.5.2. Segéderővel mozgatható tetőrendszerek
5.5.2.1. Ezen túlmenően, a segéderővel mozgatható tetőrendszereknek és kezelő-berendezéseiknek meg kell felelniük az alábbi 5.8. pont követelményeinek."
i) Az 5.8. és 5.8.1. pontok új számozása 5.9. és 5.9.1.
j) A következő pontokat kell beilleszteni:
"5.8. Segéderővel működtetett ablakemelő, mozgatható tető- és térelválasztó rendszerek
5.8.1. Az alábbi követelmények a segéderővel működtetett ablakemelő/mozgatható tető-/térelválasztó rendszerekre vonatkoznak annak érdekében, hogy a használatuk során előforduló, véletlenül vagy a nem szakszerű használatból adódóan bekövetkező sérülések lehetősége a minimumra csökkenjen.
5.8.2. Az üzemeltetés általános követelményei
Az 5.8.3. pontban foglaltak kivételével, a segéderővel működtetett ablakemelő/mozgatható tető-/térelválasztó rendszerek csak a következő feltételek közül egy vagy több teljesülése esetén zárhatók:
5.8.2.1. ha az indítókulcs - bármely állásában - az indítózárban található;
5.8.2.2. emberi erővel, a jármű energiaellátó rendszerének segítsége nélkül;
5.8.2.3. egy, a jármű külső részén elhelyezkedő zárrendszer folyamatos működése mellett;
5.8.2.4. az idő alatt, ami aközött telik el, hogy az indítókulcsot a "be" állásból a "ki" állásba fordítják és/vagy az indítókulcsot kihúzták az indítózárból és az elülső ajtók egyike sincs még annyira kitárva, hogy a bent ülők kiszállhassanak;
5.8.2.5. ha a segéderővel működtetett ablakemelő vagy mozgatható tető vagy térelválasztó 4 mm-t meg nem haladó nyílás esetén kezd záródni;
5.8.2.6. ha az ajtó zárásakor a felső ajtókeret nélküli segéderővel záródó ablak automatikusan bezáródik. Ebben az esetben az ablak záródás előtti nyílásának a 2.13. pontban rögzített legnagyobb értéke nem haladhatja meg 12 mm-t.
5.8.2.7. folyamatos, távirányító-működtetésű záráshoz az alábbi feltételek egyikének teljesülnie kell:
5.8.2.7.1. a segéderővel működtetett ablakot/mozgatható tetőt/térelválasztót távirányítóval a járműtől maximum 11 méterre lehet bezárni;
5.8.2.7.2. a segéderővel működtetett ablakot/mozgatható tetőt/térelválasztót távirányítóval akkor nem lehet bezárni:
- ha a távirányítót és a járművet átláthatatlan felület választja el egymástól
és
- ha a távirányító és a jármű közötti távolság meghaladja a 6 métert.
5.8.2.8. Egyetlen érintéssel csupán a vezető oldalán található, segéderővel működtetett ablakemelő és mozgatható tető hozható működésbe, de csupán abban az esetben, ha az indítókulcs üzemi helyzetben van.
5.8.3. Az automatikus irányváltó készülék
5.8.3.1. Az 5.8.2. pont követelményeit nem kell alkalmazni, ha az ablakemelő/mozgatható tető/térelválasztó rendszert automatikus irányváltó készülékkel látták el.
5.8.3.1.1. Az irányváltó készüléknek az ablakemelő/mozgatható tető/térelválasztó elem mozgási irányát a 100 N feszítő erő elérése előtt, az ablak-/térelválasztó rendszer felső éle, illetve tolótető esetén az elülső él, bukó tetőrész esetén a hátsó él közötti 200 mm-től 4 mm-ig terjedő tartományon belül meg kell fordítania.
5.8.3.1.2. Automatikus irányváltást követően az ablak vagy a mozgatható tető, illetve a térelválasztó az alábbi pozíciók egyikét veszi fel:
5.8.3.1.2.1. egy olyan pozíció, amely lehetővé teszi egy 200 mm átmérőjű félmerev, hengeres rúd átvezetését a nyíláson keresztül, ugyanazo(ko)n az érintkezési ponto(ko)n, amelye(ke)t az 5.8.3.1.1. pont szerint az irányváltási magatartás meghatározására használnak;
5.8.3.1.2.2. egy olyan pozíció, amely legalább a zárómozgás megkezdése előtti pozíciónak felel meg;
5.8.3.1.2.3. egy olyan pozíció, amely az irányváltás megkezdésekor fennálló helyzetnél legalább 50 mm-rel nagyobb nyílást eredményez;
5.8.3.1.2.4. a tető billenő mozgása esetén a legnagyobb nyitási szögnek megfelelő nyílás.
5.8.3.1.3. Az irányváltó eszközzel felszerelt, segéderővel működtetett ablakemelő-/mozgatható tető-/térelválasztó rendszerek működésének ellenőrzésére mérőműszert/ellenőrző rudat kell a jármű belsejéből, illetve térelválasztó esetén az utastér hátsó részéből a nyíláson keresztülvezetni oly módon, hogy a rúd hengeres felülete érintse a jármű karosszériájának bármely olyan részét, ami az ablak/mozgatható tető/térelválasztó határvonalát képezi. A mérőműszer deformációjának mértéke nem haladhatja meg a 10 N/mm-t. Az ellenőrző rúd (az ablakhoz/mozgatható tetőhöz/térelválasztóhoz képest normál esetben merőleges irányú) helyzetét a 3. függelék 1. ábrája mutatja.
5.8.4. Kapcsoló helyzete és működése
5.8.4.1. A segéderővel működtetett ablakemelő/mozgatható tető/térelválasztó kapcsolóját úgy kell elhelyezni és működtetni, hogy a véletlen bezárás kockázata a legkisebbre csökkenjen. Az 5.8.2.6., 5.8.2.8., vagy az 5.8.3. pontban említett esetek kivételével a záráshoz a kapcsolót folyamatosan működtetni kell.
5.8.4.2. A vezető a hátsó ablakok, a mozgatható tető és a térelválasztó utasok által is működtethető összes kapcsolóját egy speciális, az első ülések R-pontján áthaladó függőleges keresztirányú sík előtt elhelyezett kapcsolóval iktathassa ki. Abban az esetben azonban ez nem követelmény, ha a hátsó ablakot, a tetőt vagy a térelválasztót automatikus irányváltó készülékkel szerelték fel. Amennyiben e speciális kapcsolót mégis beépítették, az nem gátolhatja meg az automatikus irányváltó szerkezet működését.
A vezető által működtetett hatástalanító kapcsolót úgy kell elhelyezni, hogy a lehető legkisebb legyen a véletlenszerű működtetés esélye. A kapcsolót a 4. függelékben található jelzéssel kell ellátni.
5.8.5. Védőberendezések
Túlterhelés vagy az energiaellátás megszakadása esetén az ablakot/tetőt/térelválasztót vezérlő kapcsoló működtetésével az energiaforrás károsodását megelőzni hivatott valamennyi védelmi berendezésnek képesnek kell lennie az eredeti működési állapot automatikus helyreállítására.
5.8.6. Használati utasítás
5.8.6.1. A jármű használati utasításának egyértelmű útmutatásokat kell tartalmaznia az ablakemelővel/tetővel/térelválasztóval kapcsolatban, beleértve a következőket:
5.8.6.1.1. a lehetséges következmények magyarázatát (beszorulás);
5.8.6.1.2. a vezető által működtetett kapcsoló használatát;
5.8.6.1.3. a "FIGYELEM" feliratot, amely figyelmeztet a segéderővel működtetett ablak/mozgatható tető/térelválasztó rendszerek szakszerűtlen használata, illetve működtetése esetén - különösen a gyermekek tekintetében - fennálló veszélyekre. Az információknak jelezniük kell a gépkocsivezető kötelezettségeit, az utasoknak adandó utasításokat, valamint azt a javaslatot, hogy a járművet csak az indítókulcs kihúzása után hagyják el.
5.8.6.1.4. a "FIGYELEM" feliratot, amely felhívja a figyelmet arra, hogy a távirányítással működtethető rendszerek bezárásakor különös gonddal kell eljárni (ld. 5.8.2.7. pontban), hogy azokat például kizárólag akkor szabad működtetni, ha a kezelő akadálytalanul rálát a gépjárműre és meggyőződött arról, hogy segéderővel működtetett ablakemelő/mozgatható tető/térelválasztó nyílásaiba senki nem szorulhat be."
k) A 6., 7. és 8. pontok helyébe a következő szöveg lép:
"6. EGY JÁRMŰTÍPUS EK-TÍPUSJÓVÁHAGYÁSÁNAK MEGADÁSA
6.1. A vonatkozó követelmények teljesülése esetén az EK-típusjóváhagyást a 70/156/EGK irányelv 4. cikkének (3) bekezdése alapján meg kell adni.
6.2. Az EK-típusbizonyítvány mintája a 2. függelékben található.
6.3. Minden jóváhagyott járműtípushoz - a 70/156/EGK irányelv VII. mellékletével összhangban - egy típusjóváhagyási számot rendelnek. Egy tagállam nem rendelhet azonos számot különböző járműtípusokhoz.
7. TÍPUSVÁLTOZÁSOK ÉS A JÓVÁHAGYÁSOK MÓDOSÍTÁSA
7.1. Az ezen irányelvvel összhangban jóváhagyott típus változtatásai esetére a 70/156/EGK irányelv 5. cikkét kell alkalmazni.
8. GYÁRTÁSMEGFELELŐSÉG
8.1. A gyártásmegfelelőséget biztosító intézkedéseket a 70/156/EGK irányelv 10. cikkében meghatározott rendelkezésekkel összhangban kell alkalmazni."
l) A következő függelékeket kell beilleszteni: "
1. függelék
+++++ TIFF +++++
2. függelék
+++++ TIFF +++++
3. függelék
+++++ TIFF +++++
4. függelék
+++++ TIFF +++++
"
--------------------------------------------------
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32000L0004 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32000L0004&locale=hu