Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2020.10.292 I. Amennyiben a bíróság a tárgyalást vagy a nyilvános ülést oly módon tartja meg, hogy a jelenlét jogáról le nem mondott, terhére irányuló fellebbezéssel érintett terheltet a más ügyben történt letartóztatása ellenére nem a fogvatartást foganatosító büntetés-végrehajtási intézet parancsnoka útján, hanem a lakcíméről idézi, és a terhelt részére a más ügyben elrendelt letartóztatása ellenére védőt nem rendel ki: feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező (ún. abszolút) eljárási szabálysértést valósít meg [Be. 44. § b) pont, 115. § (1) bek., 131. § (6) bek., 425. § (3) bek., 428. § (1) bek. a) pont, 430. § (7) bek., 599. § (5) bek., 608. § (1) bek. d) pont, 649. § (2) bek. d) pont].

Kapcsolódó határozatok:

Pesti Központi Kerületi Bíróság B.12454/2017/22., Fővárosi Törvényszék Bf.7795/2019/3., Kúria Bfv.387/2020. (*BH 2020.10.292*)

***********

II. A vádlott a másodfokú eljárásban is lemondhat a tárgyaláson vagy a nyilvános ülésen való jelenlét jogáról [Be. 425. § (3) bek., 430. § (1)-(4) bek., (7) bek., 589. §].

[1] A kerületi bíróság a 2019. február 5. napján tartott tárgyaláson meghozott és kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki társtettesként elkövetett lopás vétségében [Btk. 370. § (1) bek., (2) bek. b) pont bc) alpont].

[2] Ezért őt 312 óra fizikai munkakörben végrehajtandó közérdekű munkára ítélte. Rendelkezett továbbá a közérdekű munka esetleges átváltoztatásáról, az előzetes fogvatartás beszámításáról és a lefoglalt bűnjelről.

[3] Az ügyész a terhelt terhére irányuló fellebbezése alapján másodfokon eljárt törvényszék a 2019. november 12. napján tartott nyilvános ülésen meghozott és kihirdetett ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta: a cselekményt társtettesként elkövetett lopás vétsége kísérletének [Btk. 370. § (1) bek., (2) bek. b) pont bc) alpont] minősítette, a büntetést többszörös visszaesővel szemben kiszabottnak tekintette, valamint korrigálta az előzetes fogva tartás beszámítására és a lefoglalt bűnjelre vonatkozó rendelkezést. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[4] A másodfokú bíróság a terheltet a nyilvános ülésre mindkét ismert lakcíméről idézte. Az idézés az egyikről "elköltözött" postai jelzéssel, míg a másikról azzal érkezett vissza, hogy a terhelt meghatalmazottja átvette. A másodfokú bíróság a nyilvános ülésen megállapította, hogy a terhelt szabályszerű idézésre nem jelent meg. A nyilvános ülés megtartását követően a másodfokú bíróság arról értesült, hogy a terhelt más ügyben 2019. október 19. napjától letartóztatásban van, s így volt a nyilvános ülés napján is.

[5] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a Legfőbb Ügyészség terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 608. § (1) bekezdés d) pontját és 649. § (2) bekezdés d) pontját megjelölve: a másodfokú nyilvános ülés olyan személy (terhelt) távollétében megtartása miatt, akinek a jelenléte a törvény értelmében kötelező, a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezése, és a másodfokú bíróság új eljárásra utasítása érdekében.

[6] A felülvizsgálati indítvány a nyilvános ülés megtartásának adott körülményére akként hivatkozott, hogy idézése "elköltözött" postai jelzéssel érkezett vissza. A nyilvános ülésre - a törvényben meghatározott eltérésekkel - a tárgyalásra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni [Be. 425. § (3) bek.], melyek szerint a terhelt jelenléte akkor kötelező, ha a jelenlét jogáról nem mondott le [Be. 430. § (1) bek.]. A terhelt idézése tehát nem volt szabályszerű [Be. 115. § (1) bek.].

[7] A Kúria a terhelt részére védőt rendelt ki. A védelem részéről a felülvizsgálati indítványra észrevétel nem érkezett.

[8] A Legfőbb Ügyészség felülvizsgálati indítványa - az alábbiak szerint - alapos.

[9] A felülvizsgálati indítvány nem irányul sem a terhelt javára, sem a terhelt terhére.

[10] A Legfelsőbb Bíróság, majd a Kúria több határozatában (BH 1996.190., Bfv.III.1110/2006/6., Bfv.III.124/2014/11., BH 2017.324., Bfv.II.1474/2018/9.) foglalkozott a felülvizsgálati indítvány irányának kérdésével. Utóbb a Bfv.I.1513/2019/6. számú végzésében leszögezte, hogy az ún. abszolút (feltételen) eljárási szabálysértésre alapozott felülvizsgálat általában semleges jellegű, nem irányul sem a terhelt javára, sem a terhelt terhére, s mivel az alakilag törvénysértő eljárásban meghozott ügydöntő határozathoz törvényes jogkövetkezmények nem kapcsolódhatnak, a felülvizsgálati indítvány a jogerős ügydöntő határozat közlésétől számított hat hónapon túl is előterjeszthető. Ezzel szemben az eljárás megszüntetésének kifogásolása esetén arról van szó, hogy a támadott határozat egy alakilag törvényes eljárásban hozott, ám érdemében törvénysértő, s ekkor a felülvizsgálati indítvány a terhelt terhére irányul, ezért a jogerős ügydöntő határozat közlésétől számított hat hónapon belül terjeszthető elő.

[11] Ha a tárgyalást olyan személy távollétében tartották meg, akinek a jelenléte a törvény értelmében kötelező, az eljárás alakilag törvénysértő, és az ilyen eljárásban meghozott ügydöntő határozathoz törvényes jogkövetkezmények nem kapcsolódhatnak.

[12] Ebből következik, hogy a felülvizsgálati indítvány előterjesztésére nemcsak az ügyészség jogosult [Be. 651. § (1) bek.], az előterjesztés nincs határidőhöz kötve [Be. 652. § (4) bek.], valamint a terhelt és a védő nyilvános ülés tartására irányuló esetleges indítványa sem bír kötelező erővel [Be. 660. § (2) bek. a) pont].

[13] Az ügyészségi felülvizsgálati indítvány tehát alanyisága folytán joghatályos.

[14] A felülvizsgálati indítvány szerint a másodfokú nyilvános ülést olyan személy (terhelt) távollétében tartották meg, akinek a jelenléte a törvény értelmében kötelező.

[15] Felülvizsgálatnak a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen eljárási szabálysértés miatt helye van [Be. 648. § b) pont]. Eljárási szabálysértés miatt felülvizsgálati indítvány terjeszthető elő, ha a bíróság a határozatát a 608. § (1) bekezdésében meghatározott eljárási szabálysértéssel hozta meg [Be. 649. § (2) bek. d) pont].

[16] Ún. feltétlen (abszolút) eljárási szabálysértés, s ekként kötelezően hatályon kívül helyezést és új eljárásra utasítást von maga után, ha a tárgyalást olyan személy távollétében tartották meg, akinek a jelenléte a törvény értelmében kötelező [Be. 608. § (1) bek. d) pont].

[17] A nyilvános ülésre az e törvényben megállapított eltérésekkel a tárgyalásra vonatkozó rendelkezések az irányadók [Be. 425. § (3) bek.]. A nyilvános ülésre vonatkozóan nincs abban eltérés, hogy a vádlott a tárgyaláson való jelenlét jogáról a vádemelés után bármikor lemondhat, ha védővel rendelkezik, és a védőt megbízza a kézbesítési megbízotti feladatok ellátásával [Be. 430. § (1) bek.]. Ha a vádlott a tárgyaláson való jelenlét jogáról lemondott és őt a bíróság nem kötelezte a tárgyaláson való jelenlétre, a tárgyalást a vádlott távollétében is meg kell tartani; ebben az esetben a bíróság az eljárást a meg nem jelent vádlottal szemben befejezheti [Be. 430. § (7) bek.]. Ezek a rendelkezések - eltérő rendelkezés hiányában - alkalmazandóak a másodfokú eljárásban is (Be. 589. §).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!