Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2020.7.199 A feltétlen (abszolút) eljárási szabálysértés esetén is valós kihatásában, tartalmilag kell vizsgálni a felülvizsgálati indítvány irányát, vagyis annak függvényében, hogy az akár anyagi, akár eljárásjogi kifogás - eredményessége esetén - a jogerős határozatban megállapítottnál hátrányosabb rendelkezés meghozatalát célozta-e.

Amennyiben a felülvizsgálati indítvány az eljárás megszüntetését kifogásolja és annak folytatását célozza, végső soron - a vádemelés rendeltetéséből kifolyólag - annak eredményeként az érintett terhelt bűnösségének megállapításra irányul, tehát a terhelt terhére előterjesztettnek tekintendő [Btk. 6. § (2) bek., 353. § (1) bek., (3) bek. d) pont; Be. 4. § (7) bek., 456. § (1)-(2) bek., 567. § (1) bek. b) pont, 608. § (1) bek. e) pont, 648. § b) pont, 649. § (2) bek. d) pont, 660. §].

[1] A Német Szövetségi Köztársaság Weideni Tartományi Bírósága a 2016. július 4. napján meghozott ítéletével a III. r. terheltet bűnösnek mondta ki 16 rendbeli üzletszerűen és bűnszövetkezetben, bűncselekmény többségben elkövetett külföldiek becsempészésének bűntettében, s ezért őt 5 év szabadságvesztésre ítélte.

[2] A védelmi fellebbezés alapján másodfokon eljárt Német Szövetségi Legfelsőbb Bírósága a 2017. június 24. napján meghozott határozatával a III. r. terhelt tekintetében az elsőfokú ítéletet a tényállás 5. pontbeli cselekmény és a büntetés kiszabása körében hatályon kívül helyezte.

[3] A Weideni Tartományi Bíróság a 2017. november 15. napján meghozott ítéletével a III. r. terheltet 15 rendbeli bűncselekmény miatt 4 év 6 hónap szabadságvesztésre ítélte, míg a tényállás 5. pontbeli 1 rendbeli bűncselekmény miatt az eljárást megszüntette.

[4] A Német Szövetségi Legfelsőbb Bíróság a 2018. április 25. napján meghozott határozatával a III. r. terhelt fellebbezését elutasította. Ezáltal az utóbb hozott elsőfokú ítélet jogerőre emelkedett.

[5] A külföldi ítélet tényállásának lényege: A II. r. és III. r. terhelt 2015 elején elhatározta, a menekülthullámot arra használják fel, hogy ezáltal rendszeres bevételhez jussanak. Ehhez sofőröket kerestek a menekültek Magyarországról (B.-ről) Németországba szállításához. Egy Magyarországon tartózkodó afrikai közvetítővel megállapodtak, hogy az afrikai közvetítő az utazni kívánó menekültekről gondoskodik, őket elviszi B.-re, akiket B.-ről a II. r. és III. r. terheltek által többek között interneten keresett és megbízott sofőrök viszik Németországba. A II. r. és III. r. terheltek az afrikai közvetítővel közös megállapodásuk alapján, a munkát megosztva szervezték meg 2015. január 22. (tényállás 1. pont) és 2015. június 5. (tényállás 16. pont) napjai között lebonyolított 16 szállítást. Ezen belül 14 esetben a Németországba beutazáshoz szükséges dokumentumokkal nem rendelkező összesen 53 személyt szállítottak ki Németországba, míg 2 esetben 12 menekültet érintően Ausztriában a rendőség akadályozta meg a Németországba szállítást (tényállás 2-3. pont).

[6] A 16 esetből tehát a szállítás Németország felé megakadt Ausztriában (tényállás 2-3. pont), ugyanakkor a szállítás Németországba megtörtént, részben Ausztrián keresztül, azaz két államhatárt átlépve (tényállás 1., 4-5. pont és 15. pont, amely a III. r. terheltet nem érinti); részben Csehországon át, azaz három államhatárt átlépve (tényállás 8-14. és 16. pont), míg útvonal nem került megjelölésre, azaz nem rögzített, hogy hány államhatárt átlépve valósult meg a szállítás (tényállás 6-7. pont).

[7] A járási és nyomozó ügyészség vádiratában a III. r. terhelt mint bűnszervezetben elkövető ellen 3 rendbeli folytatólagosan elkövetett embercsempészés bűntette [Btk. 353. § (1) bek., (3) bek. d) pont] miatt emelt vádat.

[8] A vád lényege: A II. r. és III. r. terheltek 2015 elején elhatározták, hogy a kialakuló migrációs hullámot kihasználva nagyobb jövedelmet biztosító utakat szerveznek úgy, hogy sofőröket toboroznak, és harmadik országokból megfelelő okmányok nélkül érkező illegális határátlépő személyeket szállítanak B.-ről Németországba. E célból a II. r. és III. r. terheltek megállapodtak a B.-n lakó szenegáli állampolgár I. r. terhelttel, hogy szervezzen olyan menekülteket, akik Németországba akarnak utazni, ők pedig megszervezik a sofőröket a mindenkori szállítások alkalmával. A II. r. és III. r. terheltek interneten kerestek és bíztak meg sofőröket, akiknek B.-re kellett menni sok esetben az I. r. terhelt által kísért menekültekért, s e terhelt a megelőzően átvett összegből fizette ki a viteldíjat. A II. r. terhelt utasításai szerint a sofőröknek legalább két államhatár átlépésével Németországba, néhány esetben Csehországba, vagy egy államhatár átlépésével kellett Ausztriába szállítaniuk a menekülteket. A II. r. és III. r. terheltek által irányított - az I. r. terhelt és a tényállás 1-13. pontjaiban körülírt szállítások megjelölt terhelt-sofőrjei segítségével működő - bűnszervezet 2015. január 1. és 2015. szeptember 11. napjai között legkevesebb 152 alkalommal legalább 400 menekült (vagy harmadik országbeli) szállítását hajtotta végre: 2015. február 6. (tényállás 10. pont) és 2015. szeptember 11. (tényállás 2. pont) között lebonyolítva.

[9] A német Weideni Tartományi Bíróság ítéletében rögzített 2015. január 22. és 2015. július 5. napjai között szervezett 16 (a III. r. terhelt tekintetében 15) út nem képezte a vád tárgyát.

[10] A járásbíróság a 2018. október 3. napján tárgyaláson kívül meghozott végzésével a III. r. terhelt mint bűnszervezetben elkövető ellen 3 rendbeli folytatólagosan elkövetett embercsempészés bűntette [Btk. 353. § (1) bek., (3) bek. d) pont] miatt indult büntetőeljárást a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (Be.) 4. § (3) és (7) bekezdése, valamint 492. § (1) bekezdés d) pontja alapján - mivel a vád tárgyává tett cselekményt már jogerősen elbírálták - "teljes egészében" megszüntette.

[11] Az ügyész fellebbezése alapján másodfokon eljárt törvényszék a 2019. január 7. napján tartott tanácsülésen meghozott végzésével az elsőfokú végzést helybenhagyta.

[12] Az elsőfokú bíróság indoklásának lényege:

[13] A több személynek történő segítségnyújtás törvényi egységet alkot, a rendbeliség pedig a szállítással érintett személyek számára tekintet nélkül annak a függvénye, hogy hány államhatár átlépéséhez járul a segítségnyújtás, s ekként alakul a folytatólagosság törvényi egységének a száma is, azaz elfogadta a vádból kiolvasott rendező elveket.

[14] A 6/2009. BJE határozat és az EBD 2017.B13. számú elvi döntés szerint, amennyiben a bíróság a vád tárgyává tett és a bűncselekmény egységébe tartozó cselekményt jogerősen elbírálta, határozata e bűncselekmény tekintetében res iudicatát eredményez. A Be. 4. § (3) bekezdésére figyelemmel nincs helye újabb vádemelésnek olyan részcselekmény miatt, amely a már elbírált bűncselekmény egységébe tartozik, de nem képezte a jogerős határozatban megállapított tényállás részét.

[15] Ezt követően - hivatkozva a Kúria Bfv.III.1.085/2015/18., az Európai Unió Bíróságának C-436/04. (Van Esbroeck-ügy) és C-367/05. (Kraaijenbrink-ügy) számú határozatokra - összevetette a tagállami ítélet(ek) és a magyar vád történeti tényállását, s megállapította, hogy tettazonosság áll fenn a német Weideni Tartományi Bíróság ítélete(i) (2015. január 22. és június 5. napjai közötti, itt már helyesen 15 szállítás) és a magyar vád (2015. január 1. és szeptember 11. napjai között 152 szállítás) alapján, s ekként az egységbe tartozó egyes részcselekményeket csak egységesen lehet elbírálni, az egyes részcselekmények tárgyában külön ítélet nem hozható. Vagyis "a tagállami határozattal elbírált és a jelen eljárásban a vád tárgyává tett valamennyi cselekmény a magyar anyagi jogszabályi rendelkezések folytán ugyanazon törvényi egységbe tartozó folytatólagos cselekmények részcselekményei. Mivel ily módon a fent hivatkozott tagállami ítélet ítélt dolgot keletkeztetett, így a III. r. terhelt vonatkozásában az eljárást a Be. 492. § (1) bekezdés d) pontja értelmében teljes egészében meg kellett szüntetni. Tekintettel arra, hogy külföldi ítélet kapcsán kellett megállapítani, hogy az res iudicatát hozott létre, így a vádiratban foglalt el nem bírált részcselekmények vonatkozásában nem perújításnak, hanem a nemzetközi bűnügyi jogsegélyről szóló 1996. évi XXXVIII. törvény (Nbj.) 45. § (1) bekezdés b) pontja szerinti feljelentés megtételének lehet helye."

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!