Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Gazdasági Versenyhivatal 115/2006/32 számú határozata fogyasztómegtévesztés tárgyában. Eljárás alá vont: D-BS Magyarország Kereskedelmi Kft.

Vj-115/2006/32

Vj-115/2006/32.

Ikt.sz: Vj-115/2006/34.

A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa D-BS Magyarország Kereskedelmi Kft. (Győr) eljárás alá vont vállalkozás ellen fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolásának tilalma miatt indított eljárás során tárgyaláson kívül meghozta az alábbi

határozatot

A Versenytanács megállapítja, hogy eljárás alá vont vállalkozás 2006-ban fogyasztómegtévesztésre alkalmasan, valótlanul állította, hogy az étrend-kiegészítő minősítésű Removyl, Absolute és Zactival elnevezésű termékei fogyasztó hatásúak.

E magatartás folytatását a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül megtiltja.

Kötelezi az eljárás alá vont vállalkozást, hogy a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül a Blikk Nők, a Blikk TV, a Fanny, az Epizód, a TVr című lapokban egy-egy alkalommal tegye közzé a határozat jogsértést megállapító részét.

Ezt meghaladóan a jogsértés hiányát állapítja meg.

A határozat felülvizsgálatát az eljárás alá vont vállalkozás a kézbesítéstől számított 30 napon belül kérheti a Fővárosi Bírósághoz címzett, de a Gazdasági Versenyhivatalnál benyújtandó keresettel.

Indoklás

Az eljárás tárgya a Removyl, Absolute és Zactival elnevezésű, bizonyos többletanyagokat tartalmazó étrend-kiegészítő minősítésű fogyasztószerek 2006 évi népszerűsítésének fogyasztómegtévesztésre alkalmassága.

I.

A Versenytanács az ügyfél előadása, a csatolt és beszerzett írásbeli bizonyítékok, a többször módosított 1996. évi LVII. törvény (a továbbiakban: Tpvt.) 71. §-a nyomán készült vizsgálati jelentés alapján a következő tényállást állapította meg:

A túlsúly és az elhízás

A túlsúly és az elhízás az energiabevitel és az energiafelhasználás közötti egyensúlyzavar következtében lép fel. Az energiabevitel növekedése - ha nem követi fokozott energialeadás - zsírlerakódáshoz, azaz elhízáshoz vezet. Az elhízás oka túlnyomórészt a helytelen életmódban és táplálkozásban keresendő, kisebb részben oka valamilyen betegség, genetikailag öröklött szabályozási zavar.

A túlsúly és az elhízás meghatározása a testtömeg-index, más néven a BMI-n (Body Mass Index) alapul, amely a kilogrammban kifejezett testtömeg és a méterben mért testmagasság négyzetének hányadosa. Akinek súlyfeleslege van, az testtömeg-indexe szerint túlsúlyos vagy elhízott lehet:

Normális súly:ha a BMI 18,5-24,9 kg/m2
Túlsúly:ha a BMI 25-30 kg/m2 közé esik
Elhízás:ha a BMI meghaladja a 30kg/m2-t

Magyarország lakosságának több mint 1/5-e elhízott és 2/5-e túlsúlyos. Európában az elhízottak és túlsúlyosak aránya hasonló mértékű.

A túlsúly és az elhízás nem csupán kozmetikai probléma, hanem az egészség is veszélybe kerül.

Az elhízás számos kórfolyamat kiváltója, a szív- és érbetegségek tekintetében kockázati tényező. A túlsúlyos embereknél a szívbetegség kétszer gyakoribb, mint a normál testsúlyúaknál, míg az elhízottaknál már háromszoros a kockázati tényező. A súlygyarapodás értelemszerűen jelentős terhet ró a szívre: a nagyobb testtömeg egyrészt nagyobb vérellátást igényel, másrészt a zsírszövetet sűrűn behálózó erek többletet jelentenek mind felület, mind egyes anyagok termelése szempontjából. Majdnem minden második hipertóniás beteg elhízott. A súlyosan elhízott emberek vérnyomását semmilyen gyógyszerrel nem lehet jól beállítani, ha nem csökkentik a testsúlyukat. A cukorbetegség esélye a testtömeggel arányosan nő, súlyosabb elhízás esetén a kockázat akár 40-szeres is lehet.

A túlsúly és az elhízás járványszerű terjedése megteremtette a különféle diéták és a fogyasztó hatással felruházott készítmények divatját.

Átfogó testsúlykarbantartással az elhízás káros egészségügyi következményeinek többsége megelőzhető.

Az elhízás és a túlsúly gyógyászati kezelésének elterjedt módja a gyógyszeres kezelés, melyre hazánkban két lehetőség van. Az egyik a jóllakottság érzetének kialakítása és egyben a hőtermelés fokozása a központi idegrendszerre kifejtett hatással, a másik a zsírfelszívódás gátlása a vékonybélből.

Számtalan társaság forgalmaz különféle "fogyasztó", "felszívódást gátló" hatással felruházott, illetve a fogyókúra alatti kellemetlenségek elviselését könnyítő terméket , avagy testtömeg-csökkentésre szolgáló élelmiszert.

E termékek bizalmi jellegűek, amelyek használata során tapasztalhatják a fogyasztók, - de akkor sem egyértelműen - hogy a megvásárolt termék megfelel-e várakozásaiknak. A készítmények hatása egyénenként lényegesen eltérő lehet; nem zárható ki, hogy a várt hatás elmaradásán túl, a termék kedvezőtlenül befolyásolja a fogyasztó egészségét is.

A gyógyszer és az élelmiszer

Mivel szájon át a testsúly gyógyszerrel, gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítménnyel, élelmiszerrel befolyásolható, a Versenytanács e három termékcsoportra 2006-ban hatályos előírásokat ismerteti.

Gyógyszer minden olyan anyag vagy azok keveréke, illetve olyan készítmény, amelyet betegség megelőzése, felismerése, kezelése vagy élettani funkció fenntartása, helyreállítása, javítása vagy módosítása céljából emberi szervezetben vagy emberi szervezeten alkalmaznak (1998. évi XXV. törvény).

Az engedélyező hatóság az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) a törvény 5. § (1) bekezdése, a 13. § szerint.

Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény (10/1987.(VIII. 19.) EüM rendelet) minden olyan anyag vagy anyagkeverék, amely nem gyógyszer, de külön jogszabály alapján nyilvántartásba vették, és gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású anyagként forgalomba hozatalát engedélyezték. Az engedélyező hatóság ugyancsak az OGYI (rendelet 9. §).

A nyilvántartásba vett gyógyszernek nem minősülő anyagok, készítmények gyártói, forgalmazói 2011. december 31-ig kérhetik készítményeik gyógyszerré vagy más termékké való átminősítését (1998. évi XXV. törvény 25. § (5) bekezdés).

A 2004. május 1-től hatályos új törvény az élelmiszerekről (2003. évi LXXXII. törvény: Ét.) 2. §-ának 1. pontja szerint élelmiszernek minősül az európai élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendeletének (a továbbiakban: 178/2002/EK rendelet) 2. Cikke szerint élelmiszernek minősülő anyag, illetve termék.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!