Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2009.2.49 I. Nem tartozik a hagyatékhoz az a folyószámla-követelés, amelyre az örökhagyó halála esetére kedvezményezettet jelölt; ilyen rendelkezés a betéti szerződés fennállása alatt is tehető.

II. A házassági vagyonjogi szabályokon alapuló követelés is megszűnik, ha öröklés folytán ugyanaz a személy lesz a jogosult és a kötelezett [Ptk. 322. § és 598. §; Csjt. 27. §; 1989. évi 2. tvr. 10. §].

A felperes az 1997. november 28-án elhunyt V. G.-né sz. B. M. örökhagyó egyetlen gyermeke, az alperes az örökhagyó sógora.

Az örökhagyó 1993. április 13-án lakossági folyószámlát nyitott az OTP Rt.-nél 4 300 000 forint betételhelyezéssel, amelyen az örökhagyó az idők folyamán több befizetést és különböző betétlekötéseket eszközölt.

Az örökhagyó házastársa, a felperes apja 1997. szeptember 12-én hunyt el, törvényes örököse a felperes volt, aki az örökhagyó özvegyi jogával terhelten örökölte meg az apai hagyatékot képező ingatlanhányadot. A lakossági folyószámla-követelés a hagyatéki vagyonban nem szerepelt, a számlán ebben az időszakban 7 828 948 forint lekötött betét és 273 717 forint lekötetlen betét volt.

Az örökhagyó 1997. november 26. napján "elhalálozás esetére adott rendelkezés" elnevezésű formanyomtatványt írt alá F. J.-né és F. J. tanúk jelenlétében, amelyben elhalálozása esetére a folyószámla-követelésére kedvezményezettként az alperest jelölte meg. A kedvezményezett adatait az alperes töltötte ki.

Az alperes 1997. december 18-án a kedvezményezetti nyilatkozat alapján a folyószámlán lévő tőke- és kamatösszegeket: 9 769 751 forintot a saját lakossági folyószámlájára utaltatta át.

Az alperes a pert megelőzően - 1998. január 28-án - a hagyatékkal kapcsolatos elszámolás eredményeként 2 000 000 forintot fizetett ki a felperesnek, ezt meghaladó követelését viszont nem teljesítette.

A felperes állította, hogy az örökhagyó folyószámláján lévő követelés 1/3-a közös tulajdonukban állt és 1993. április 26-án értékesített cs.-i ingatlan eladási árából 1/3 rész édesapja utáni hagyatékként, 1/3-a pedig a rendelkezésnek az örökhagyó belátási képessége hiányában illetve az alperesnek a közreműködése folytán előállt érvénytelensége folytán őt illeti meg.

Módosított keresetében kérte az alperest 6 922 857 forint, valamint annak 1998. január 29-től járó törvényes kamatai megfizetésére kötelezni, jogalap nélküli gazdagodás jogcímére is hivatkozott.

Az alperes a kereset elutasítását kérte és 4 124 000 forintos beszámítási kifogással is élt.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy néhai V. G.-né 1996. november 26. napján (helyesen 1997-ben) az OTP Bank Rt. "elhalálozás esetére szóló rendelkezés" című formanyomtatványán tett jognyilatkozata végrendelet. E végrendelet az alperes mint hagyományos részére juttatást tartalmazó részében érvénytelen. Kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 6 922 857 forintot, valamint ezen összeg után az ítéletben részletezettek szerinti késedelmi kamatot, 415 370 forint perköltséget és 415 400 forint le nem rótt kereseti illetéket.

A bíróság ítéletben tényként állapította meg, hogy az okirati bizonyítékok cáfolják azt, hogy a cs.-i ingatlan vételára került volna a számlára, mert azt az ingatlan értékesítése előtt nyitották. Megállapította azt is, hogy a felperes az ingatlan vételárát az örökhagyónak ajándékozta. Rámutatott azonban arra, hogy a vételár készpénz, helyettesíthető dolog, ezért irreleváns, hogy a vételár került-e a folyószámlára. Úgy foglalt állást, hogy az örökhagyó és házastársa között a házassági életközösség és vagyonközösség néhai V. G. 1997. szeptember 12-én bekövetkezett haláláig fennállt, valamennyi vagyonuk osztatlan közös tulajdonukba tartozott, így a folyószámla-egyenlege is, amely törvénynél fogva a felperesre szállt. Az örökhagyó olyan tulajdonjogról rendelkezett, amely nem sajátja, ezért a rendelkezés a Ptk. 98. és 99. §-ába ütközik, semmis.

Az örökhagyói rendelkezés körében akként foglalt állást, hogy az örökhagyó belátási képességének hiányát a felperesnek nem sikerült bizonyítani. Az örökhagyónak a formanyomtatvány kitöltésével tett nyilatkozata nem felelt meg az 1989. évi 2. tvr. 10. §-ában írt feltételeknek, mivel azt az örökhagyó nem a folyószámla megnyitásakor vagy befizetésekor tette, azt az OTP tévesen fogadta el, mivel az nem volt alkalmas arra, hogy a hagyatékból a folyószámla egyenlegét kivonja.

A peradatok alapján megállapította, hogy az örökhagyó halála esetére a folyószámla-követelést az alperes részére kívánta juttatni. Az ennek érdekében tett jognyilatkozata halál esetére szóló egyoldalú jognyilatkozat: végrendelet, melyben a hagyatéki terheken való osztozás nélkül, hagyományosként juttatta az alperesnek a hagyaték meghatározott részét. Hagyományrendelés pedig csak végrendeletben tehető.

Megállapította, hogy a "végrendelet" létrehozásában az alperes közreműködött, ezért a juttatás érvénytelen, arra a felperes az örökhagyó törvényes örököseként jogosult, az alperes pedig a jogalap nélküli gazdagodás értékét megfizetni tartozik.

Az alperes által megfizetett 2 000 000 forintnak az ítéletben részletezett beszámítása eredményeként a kereseti kérelemhez kötötten marasztalta az alperest.

Az alperes fellebbezése alapján a másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és a felperes keresetét elutasította. A felperest 519 300 forint mindkét fokú perköltség és 346 174 forint le nem rótt kereseti és 415 370 forint fellebbezési illeték megfizetésére kötelezte.

A másodfokú ítélet indokolása szerint az elsőfokú bíróság a helyesen megállapított tényállás alapján téves jogi következtetésre jutott. Téves annak megállapítása, hogy a kedvezményezett megjelölést tartalmazó formanyomtatvány végrendelet, mert az a bank részére adott rendelkezés: kétoldalú jogügylet, amelyben az örökhagyó arra adott megbízást a banknak, hogy a meghatározott feltétel bekövetkezte esetén - az örökhagyó halála után - a követelést az alperesnek fizesse ki. Az örökhagyónak a bankkal kötött számlaszerződése a kettőjük jogviszonyát alapozza meg. A felperes mint örökös jogosult lett volna a szerződést megtámadni, ha a bank érvénytelen megbízás alapján eszközölt volna kifizetést az alperes részére. A felperes az örökhagyó és a bank közötti szerződés érvényességét azonban nem vitatta.

Az alperes sem öröklési, sem szerződéses kapcsolatba nem került a felperessel, a felperesnek ezért az alperessel szemben a folyószámláról jogszerűen kifizetett és felvett összeg kiadása iránt kereshetőségi joga sem volt.

Az örökhagyó a kedvezményezett jelölésével a követelést kivonta a hagyaték köréből. A jogszabály szerint e rendelkezési jog nemcsak a betételhelyezéskor gyakorolható.

A másodfokú bíróság kiemelte azt is, hogy téves a felperes érvelése abban, hogy a számlakövetelés 2/3-áról az örökhagyó nem rendelkezhetett érvényesen. A vételár 1/3-át a felperes az örökhagyónak ajándékozta, ezzel az örökhagyó tulajdonába került. Abban az esetben is, ha a vételárnak a 1/3 apai része a folyószámlára került volna és arról az örökhagyó érvényesen nem rendelkezhetett volna, ezzel az összeggel az alperes ebben az esetben sem lenne köteles elszámolni. A 6 922 857 forint tőkekövetelés 1/3-a fejében 2 000 000 forintot az alperes kifizetett, a maradék összeggel pedig a Ptk. 361. § (2) bekezdése alapján a felperesnek nem tartozik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!