Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2015.7.194 Nem jelent eljárási szabálysértést az, ha a fellebbezés másodfokú elbírálására az Országos Bírósági Hivatal elnökének kirendelése alapján a Fővárosi Ítélőtábla nevében a Debreceni Ítélőtábla bírói járnak el [2011. évi CLXI. tv. 76. § (5) bek., 2011. évi CLXII. tv. 31. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.25901/2012/30., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20331/2014/7., Kúria Pfv.20168/2015/6. (*BH 2015.7.194*)

***********

[1] Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a felperes keresetét, amelyben a perindítást megelőzően az alpereshez 2012. október 31-én intézett igényének megfelelően kérte az alperes kötelezését a személyes adatainak kezelése vonatkozásában az ügyészségi házi iratok megtekintésének biztosítására. Az elsőfokú bíróság az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Info.tv.) 14. §-ára, valamint a 15. § (1) bekezdésére hivatkozással kifejtette, hogy a házi iratok megtekintésének biztosítására nincs jogszabályi lehetőség. Az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 32. § (2) bekezdése értelmében pedig az ügyviteli, igazgatási és szolgálati jellegű adatok a legfőbb ügyész engedélye nélkül nem továbbíthatók és nyilvánosságra nem hozhatók. Az ügyészségi adatkezelésre vonatkozó speciális törvényi rendelkezéseket, mint az érintett jogait korlátozó szabályozást az Info.tv. 19. §-a pedig kifejezetten megengedi.

[2] A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, és a felperest az alperes részére perköltség megfizetésére kötelezte.

[3] A másodfokú bíróság megállapította, hogy a felperes által kifogásolt eljárási szabálysértések semmilyen kihatással nem voltak a felperes eljárására és a jogvita mikénti elbírálására, ezért az első fokú ítélet hatályon kívül helyezése nem volt indokolt. A másodfokú bíróság érdemben teljesen egyetértett az elsőfokú bíróság indokolásában kifejtett álláspontjával, ezért az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 253. § (2) bekezdése alapján, annak helyes indokaira utalással helybenhagyta.

[4] A jogerős ítélet ellen, jogszabálysértésre hivatkozással a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, annak hatályon kívül helyezése és az első- vagy másodfokú bíróság új eljárás lefolytatására és új határozat meghozatalára utasítása érdekében. Felülvizsgálati érvelése szerint az Alkotmánybíróság IV/2777/2012. számú határozata alaptörvény-ellenesnek és nemzetközi egyezménybe ütközőnek minősítette a 2011. évi CLXI. törvény 8. § (1) bekezdésének megsértését. A másodfokon eljárt Debreceni Ítélőtábla semmilyen jogcímen nem rendelkezett illetékességgel a jogvita elbírálására. Ezzel a 2011. évi CLXI. törvény 8. § (1) bekezdésének sérelme megvalósítja az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bekezdésében, a Római Egyezmény 6. cikk 1. pontjában és a Pp. 2. § (1) bekezdésében nevesített, tisztességes eljáráshoz való jog sérelmét.

[5] Az alperes a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte, annak helyes indokai alapján. A felülvizsgálati kérelemben foglalt kifogásra utalt arra, hogy a Debreceni Ítélőtábla bírói az OBH elnökének a jogszabályi rendelkezéseken alapuló kirendelése folytán jártak el, melynek oka nem azonos a felperes által hivatkozott alkotmánybírósági határozattal érintett ügyáthelyezésekkel.

[6] A felperes újabb beadványában kérte az alperes személyes megjelenési kötelezettséggel történő idézését a tárgyalásra, arra hivatkozva, hogy az adatkezelés tekintetében eddig kizárólag a Legfőbb Ügyészség szervezeti egységei tettek nyilatkozatot, az alperes az adatmegismerés iránti igényét elutasító nyilatkozatot nem tett.

[7] A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alaptalan.

[8] A felperes felülvizsgálati kérelme a jogerős ítéletet kizárólag eljárási szabálysértés miatt támadta, állítva, hogy a Debreceni Ítélőtábla illetékesség hiányában járt el, amikor a Fővárosi Törvényszék mint elsőfokú bíróság által hozott ítéletet felülbírálta, és ez olyan jogszabálysértés, amely a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és az ügyben eljárt első- vagy másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását indokolja [Pp. 275. § (4) bek.].

[9] A felperes téves hivatkozásával szemben a másodfokú ítéletet nem a Debreceni Ítélőtábla hozta. A Debreceni Ítélőtábla jelen perben eljáró bíráit az OBH elnöke az 59/2014. (II. 1.) számú határozatával - a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény (Bszi.) 76. § (5) bekezdés h) pontja, valamint a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CLXII. törvény 31. § (1) bekezdése alapján - hozzájárulásukkal rendelte ki a Fővárosi Ítélőtáblára. A felperes által hivatkozott 36/2013. (XII. 5.) AB határozat a jelen esetre nem vonatkoztatható. A hivatkozott határozatában az Alkotmánybíróság az ügyek elbírálására az illetékes bíróság helyett más, azonos hatáskörű bíróság kijelölésére jogszabályi lehetőséget adó Bszi. 62-63. §-ainak alkotmányellenességét mondta ki.

[10] A felperes részére a másodfokú bíróság ítélete 2014. december 30-án szabályszerűen kézbesítésre került. Ehhez képest a felülvizsgálati kérelem benyújtására a Pp. 272. § (1) bekezdésében előírt 60 nap határidő 2015. március 2-án lejárt. A felperes újabb, 2015. március 30-án érkezett beadványának tartalmi indokát, miután az a felülvizsgálati kérelem előterjesztésére előírt határidőn túl érkezett, a Kúria nem vizsgálhatta.

[11] A kifejtettekre figyelemmel a Kúria a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Kúria Pfv. IV. 20.168/2015.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!