Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2008.3.68 Közös tulajdonban álló ingatlan tulajdoni hányadának a gazdasági társaság jegyzett tőkéjébe való apportálása nem minősül adásvételi szerződésnek, az apportőr ellenszolgáltatásként nem vételárat, hanem üzletrészt kap, ezért a tulajdonostársat elővásárlási jog nem illeti meg [1997. évi CXLIV. tv. 124. §, Ptk. 373. §].

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy a perbeli ingatlan 718/87859 tulajdoni hányadára kötött, 2004. október 18-án kelt, az alperesek között létrejött társasági szerződésnek, az ingatlan apportálással történt átruházására vonatkozó rendelkezése jogszabályba ütközik, semmis. Kérte továbbá, hogy a bíróság a keresetben megjelölt ingatlanhányadra vonatkozóan hozza létre az adásvételi szerződést az I. r. alperes, mint eladó és a felperes, mint tulajdonostárs és törvényi elővásárlásra jogosult vevő között, 2 656 228 Ft vételár mellett. Álláspontja az volt, hogy az apportálás, tartalmát tekintve, visszterhes adásvételi szerződés. A Ptk. 145. § (2) bekezdése alapján ezért őt elővásárlási jog illeti meg. Mivel e jogának gyakorlásából az alperesek kizárták, a társasági szerződésnek a perbeli ingatlan apportálására vonatkozó rendelkezése a Ptk. 200. § (2) bekezdése értelmében semmis. A felperes hivatkozott arra is, hogy a jogvita eldöntésére irányadó, a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (a továbbiakban: Gt.) 124. § (3) bekezdése szerint is a felperesi elővásárlási jogról történt lemondás hiányában, az általa támadott megállapodás jogszabályba ütközik. Előadta azt is, hogy a Ptk. 234. § (1) bekezdése alapján a semmisségre határidő nélkül jogosult hivatkozni. Kijelentette, hogy elővásárlási jogával élni kíván, a bíróság felhívására, az általa megjelölt vételárat bírói letétbe helyezi.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. A cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló 1997. évi CXLV. törvény (továbbiakban: Ctv.) 46. § (1) bekezdésére, illetve a Pp. 48. §-ára utalással vitatták a felperes perbeli jogképességét, a Pp. 23. § (1) bekezdés b) pontja alapján a helyi bíróságnak a jogvita elbírálására fennálló hatáskörét. Hivatkoztak arra is, hogy a Ctv. 48. § (1) bekezdésében előírt 6 hónapos, jogvesztő határidőn túl előterjesztett keresetlevelet, idézés kibocsátása nélkül el kellett volna utasítani. Előadták, hogy a Ptk. 145. § (2) bekezdése, illetve a Legfelsőbb Bíróságnak a 10. Polgári Kollégiumi Állásfoglalásban kifejtett álláspontja értelmében, elővásárlási jog nem illeti meg a felperest.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Kötelezte, hogy az I. r. alperesnek 130 000 Ft + áfa, a III. r. alperesnek 20 000 Ft + áfa perköltséget fizessen meg. Rendelkezett továbbá az E.-i Körzeti Földhivatal megkereséséről, a perbeli ingatlanhányadra elrendelt perfeljegyzés törlése végett.

Az elsőfokú bíróság mindenekelőtt rögzítette határozatának indokolásában, hogy a Pp. 3. § (2) bekezdése alapján, a keresetet tartalma szerint bírálta el. Azt nem a társasági szerződés módosítását magában foglaló okirat érvénytelenségének megállapítására, illetve az annak alapján bekövetkezett változások bejegyzését elrendelő cégbírósági határozat hatályon kívül helyezésére irányuló kérelemnek tekintette. A keresetet a perbeli ingatlan apportálására vonatkozó, önálló jogügylet semmisségének megállapítása iránti kérelemként bírálta el. Erre tekintettel megállapította hatáskörét és illetékességét.

Érdemben, a Ptk. 145. § (1) és (2) bekezdésében, illetve a Legfelsőbb Bíróság 9. sz. Polgári Kollégiumi Állásfoglalásában foglaltak alapján arra az álláspontra helyezkedett, hogy a felperest, mint tulajdonostársat, a perbeli ingatlan apportálására vonatkozó jogügylet esetében, elővásárlási jog nem illeti meg. Az elővásárlási jog gyakorlásának kérdése ugyanis kizárólag adásvételi szerződés megkötése esetén merülhet fel. Más jogcímen történő átruházás: ajándékozás, tartási, vagy öröklési szerződés megkötése, ajándékozással, vagy tartással vegyes adásvételi szerződés esetén elővásárlási jog nem gyakorolható. Az elsőfokú bíróság hangsúlyozta, hogy a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvény vezette be az apportálás jogintézményét, mint új átruházási jogcímet. Amennyiben a jogalkotó az apportálással történő átruházás esetére is a tulajdonostárs részére az elővásárlási jogot biztosítani kívánta volna, a Ptk. 145. § (2) bekezdését módosította volna. Az elsőfokú bíróság kifejtette azt is, hogy az elővásárlási jog megsértése esetén, az eladó és a vevő között létrejött szerződésnek az elővásárlási jogosulttal szembeni hatálytalanságának, és nem érvénytelenségének megállapítására van mód.

A felperes fellebbezése folytán indult másodfokú eljárás során a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Kötelezte a felperest, hogy az I. r. alperesnek fizessen meg 50 000 Ft, a III. r. alperesnek 20 000 Ft áfát is magában foglaló másodfokú perköltséget.

A másodfokú bíróság ítéletének indokolásában az elsőfokú bíróság ítéletének helyes indokaira utalt. A fellebbezésben foglaltakra tekintettel hangsúlyozta, hogy az apportálás nem tekinthető visszterhes tulajdonátruházás­nak, így a tulajdonostársat elővásárlási jog nem illeti meg. Az apportáló fél nem készpénzt, hanem üzletrészhányadot szerez. A másodfokú bíróság utalt a Legfelsőbb Bíróság BH 1995/589. számú eseti döntésében kifejtettekre is. Rámutatott, hogy a Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint is az elővásárlási jog adásvételi szerződéshez kapcsolódó jogosultság. A társaság részére szolgáltatott vagyon ellenértékeként az apportőr tagsági jogot szerez. Az elővásárlási jog gyakorlásának feltételei ezért nem valósulhatnak meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!