Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2015.2.74 A kívülállóra történő üzletrész átruházás esetén a társasági szerződésben a megtagadási okok rögzítésének hiánya nem teszi nem létezővé a társasági szerződésnek azt a rendelkezését miszerint az egyes üzletrészeknek öröklés, illetve adásvétel jogcímen kívüli átruházásához a taggyűlés hozzájárulása szükséges. A taggyűlés hozzájárulásának hiánya az üzletrész ajándékozási szerződés hatályosulását nem teszi lehetővé [2006. évi IV. tv. (a továbbiakban: Gt.) 126. §; 2013. évi V. tv. (a továbbiakban: új Ptk.) 3:167. § (6) bek.].

A kérelmező 2012. november 27-én üzletrész ajándékozási szerződést kötött a társaság tagjával, F. P.-rel. Ugyanezen a napon a társaság ügyvezetőjétől kérte a tagváltozás tényének a tagjegyzéken történő átvezetését. Az ügyvezető a kérelmet nem teljesítette, ezért a kérelmező 2013. január 8-án kelt levelében ismét kérte a tagváltozás cégbírósági bejelentését. 2013. február 8-án az ügyvezető arról tájékoztatta a kérelmezőt, hogy az üzletrész ajándékozási szerződést nem tekinti érvényesnek, mert a társasági szerződés az üzletrész átruházását feltételhez köti.

A kérelmező a 2013. március 5-én előterjesztett törvényességi felügyeleti intézkedés iránti kérelmében a társaság törvényes működésének helyreállítása érdekében törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatását kérte. Előadta, hogy az ügyvezető nem jogosult az ajándékozási szerződés érvényességének vizsgálatára. Ebben a körben hivatkozott a Legfelsőbb Bíróság EBH 2004.1145. számú határozatában kifejtettekre.

A kérelmezett a törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatására irányuló kérelem elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság törvényességi felügyeleti intézkedésként felhívta a társaságot, hogy 30 napon belül állítsa helyre a törvényes működést, erről tájékoztassa a cégbíróságot, az ügyvezetőt pedig 100 000 Ft pénzbírsággal sújtotta.

A kérelmezett fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését megváltoztatta és a kérelmet elutasította.

Határozatának indokolásában egyetértett az elsőfokú bírósággal abban, hogy a korlátolt felelősségű társaság ügyvezetőjének nincs joga az üzletrész ajándékozási szerződés érvényességének vizsgálatára. Hangsúlyozta, annak a kérdésnek van jelentősége, hogy a létrejött adásvételi szerződés érvényességéhez és hatályosságához milyen feltételeknek kell teljesülnie. Az ügyvezető e feltételek teljesülése mellett köteles a tagváltozást a tagjegyzéken átvezetni.

A kérelmezett társaság társasági szerződése a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe utalta az egyes üzletrészek öröklés, illetve adásvétel jogcímén kívüli átruházásához történő hozzájárulást. A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (a továbbiakban: Gt.) 126. § (1) bekezdésében foglaltak ellenére azonban a beleegyezés megadásának, illetve megtagadásának feltételeit a társasági szerződés nem szabályozta. A társasági szerződés e hiánya nem eredményezheti azt, hogy a bíróságok, illetve a tagok azt nem létezőnek tekintsék. Nincs akadálya annak, hogy a taggyűlés az üzletrész ajándékozási szerződéshez való beleegyezés hozzájárulás megadásának kérdését napirendre tűzze, megtárgyalja és döntsön. Az így hozott taggyűlési határozatot a sérelmet szenvedett a társasági határozatok felülvizsgálatának szabályai szerint megtámadhatja. A peres eljárás pedig kellő kontrollt és védelmet biztosít az esetleges tagi sérelmek orvoslására. A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: új Ptk.) 3:167. § (6) bekezdése az üzletrész átruházás taggyűlés általi beleegyezéshez kötése esetén a beleegyezés feltételeinek társasági szerződésbeli rögzítésének kötelezettségét elhagyta, feltehetőleg azért, mert a taxatíve felsorolás ténylegesen nem lehetséges.

Tekintettel arra, hogy az eljárással érintett ajándékozási szerződéshez szükséges beleegyezés, illetve hozzájárulás megadásának kérdését a kérelmezett társaság ügyvezetője nem tűzte a taggyűlés napirendjére, a taggyűlés hozzájárulása hiányában az ajándékozási szerződés Ptk. 215. §-a szerinti hatályosulásának előfeltétele hiányzik.

Kiemelte, a társasági szerződésnek az eljárásban hivatkozott érintett hiányossága a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (a továbbiakban: Ctv.) 77. § (2) bekezdésében foglaltak alapján - amely szerint a törvényességi felügyeleti eljárás alapjául szolgáló ok megváltoztatása nem lehetséges az adott eljárásban - nem volt vizsgálható. Ez a Ctv. 74. § (1) bekezdésének a) pontja alapján külön törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatására adhat alapot.

A kérelmező felülvizsgálati kérelmében a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és az elsőfokú végzés helybenhagyását kérte. Kifejtette, a jogerős végzés a Gt. 126. § (1) bekezdésében foglalt szabályokat, és az ahhoz kapcsolódó BH 2002.317 számú eseti döntésben, a BDT2008.1769. számú döntésben foglaltakat sérti. Álláspontja szerint a Gt. 126. § (1) bekezdése egyértelműen fogalmaz, amikor az üzletrész kívülálló személyre történő átruházás társasági beleegyezésének megadását, illetve megtagadásának feltételeit a társasági szerződésben történő szabályozáshoz köti. A kérelmezett társaság társasági szerződésében ezek a feltételek nem kerültek rögzítésre, a jogszabályban foglalt kógens rendelkezések nem helyettesíthetőek taggyűlési határozattal, esetlegesen az így meghozott határozat bírósági felülvizsgálatával.

A kérelmezett felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős végzés hatályban fenntartását kérte.

A Kúria a jogerős végzést a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálta és azt az abban megjelölt okokból nem találta jogszabálysértőnek.

Nem vitatottan 2011. március 28-án a kérelmezett társaság a társasági szerződés 10. pontját kiegészítette, amely szerint az egyes üzletrészeknek öröklés, illetve adásvétel jogcímén kívüli átruházásához a taggyűlés hozzájárulása szükséges, nem rögzítette azonban a beleegyezés és a megtagadás feltételeit, így az nem felel meg a Gt. 126. §-ában foglaltaknak.

Ha a jelen ügyben abban a kérdésben kellene dönteni, hogy a fentieknek megfelelő tartalmú társasági szerződés módosítás jogszerűen bejegyezhető-e, a döntés egyértelmű, a bejegyzési kérelmet el kellene utasítani, amint arra a BH 2002.317 számon közzétett ügyben is rámutatott a Legfelsőbb Bíróság. Az adott ügyben azonban más az eldöntendő jogkérdés.

Helyesen mutatott rá a másodfokú bíróság, az eljárásra irányadó Gt. 126. §-ának szabályai a tagok érdekét védi, ennek hiánya azonban utóbb nem teheti nem létezővé azt, a tagok akaratán alapuló társasági szerződési szabályt, amely szerint a taggyűlés hozzájárulása szükséges az átruházáshoz, így az üzletrész ajándékozásához. A Kúria egyetértett a másodfokú bíróságnak azzal az álláspontjával, amely szerint a taggyűlés hozzájárulásának a hiánya az üzletrész ajándékozási szerződés hatályosulását nem teszi lehetővé.

A fent kifejtettekből következően, amikor a kérelmező a tagváltozást az ügyvezető felé bejelentette az ügyvezetőnek, a taggyűlés összehívásáról kellett volna intézkednie. Ezt elmulasztotta, ennek elmulasztását a kérelmező törvényességi felügyeleti intézkedés iránti kérelmében nem sérelmezte. Ellentétes tényelőadás hiányában feltételezendő - az eljárás során ismertté vált körülményekre tekintettel - az ajándékozó és a megajándékozott érdekazonossága, amely alapján rögzíthető, hogy a kérelmezőt ennek elmaradása miatt joghátrány azért nem érte, mert a vele érdekazonosságban álló ajándékozó a Gt. szabályai alapján kérhette volna maga is a taggyűlés összehívását. A felülvizsgálati eljárásban - már figyelembe nem vehető előadások szerint - a taggyűlés összehívására a jogerős végzés meghozatalát követően sor került, azon az eljárás tárgyát jelentő üzletrész átruházásához a taggyűlés a hozzájárulást megtagadta. A határozat hatályon kívül helyezése iránt az ajándékozó keresetet nyújtott be. Ebben az eljárásban hozott döntéstől függ, hogy a kérelmező tagként a tagjegyzékbe bejegyzésre kerülhet-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!