Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2015.5.122 Kizárólag ügyvéd vagy jogtanácsos által végezhető jogi tanácsadás üzletszerű gyakorlása esetén a zugírászat bűncselekménye megállapításának van helye.

Kizárólag ügyvéd (jogtanácsos) által végezhető jogi tanácsadás fogalmi körébe tartozik a jogi személyek szerződéseinek és más iratainak jogszerűsége szempontjából - nem szívességi alapon - való ellenőrzése [1978. évi IV. tv. 248. §; 1998. évi XI. tv. 5. § (1)-(3) bek.; 1983. évi 3. tvr. 1-3. §, 16. §].

[1] A járásbíróság a 2013. február 5-én kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki zugírászat vétségében [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: Btk.) 248. § (1) bek.]. Ezért őt megrovásban részesítette.

[2] Védelmi fellebbezés alapján eljárva a törvényszék a 2013. december 17-én meghozott végzésével az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[3] Az elsőfokú bíróság jogi értékelése szerint a terhelt - aki nem volt sem jogtanácsos, sem ügyvéd - azzal valósította meg a felrótt cselekményt, hogy megbízási szerződés alapján, díjazás ellenében jogi tanácsadást végzett.

[4] A másodfokú bíróság szerint a terhelt bűnösségére vont jogi következtetés és a cselekmény jogi minősítése törvényes. Kifejtette továbbá, hogy - az iratokból kitűnően - a Központi Nyomozó Ügyészség 2010. augusztus 18-án nyomozást rendelt el és 2010. szeptember 17-én intézkedett a terhelt által kötött megbízási szerződések, elszámolási iratok beszerzése végett. Ez a terhelt büntetőjogi felelősségének tisztázását célozta. Tehát olyan érdemi intézkedés volt, miáltal a felrótt bűncselekmény vád szerinti és irányadó tényállásban azzal egyezően megállapított utolsó elkövetési időpontjától - 2007. október 31-től - számított 3 éves elévülés időtartama félbeszakadt, s újrakezdődött.

[5] Ehhez képest pedig - bár kétségtelen, hogy az elkövetés utolsó időpontjától a gyanúsítás közléséig, 2012. január 26-ig több mint 3 év telt el - az elévülés nem következett be.

[6] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt védője terjesztett elő - a Be. 416. § (1) bekezdés a) és b) pontját megjelölve - felülvizsgálati indítványt a bűnösség megállapítása miatt, a törvénynek megfelelő határozat meghozatala érdekében.

[7] Indokai szerint a nyomozás során az elévülés bekövetkezett, ugyanis annak félbeszakítására csak érdemi, az ügy előbbrevitelét célzó intézkedés ad alapot. Ilyen intézkedés azonban nem történt sem a 2010. augusztus 18-i nyomozás elrendelését megelőzően, sem pedig azt követően 2010. október 31-ig. Az iratbeszerzés iránti 2010. szeptember 17-i intézkedés ugyanis nem minősül az ügy előbbrevitelét célzó érdemi eljárási cselekménynek. A terhelt meggyanúsítása pedig csupán 2012. január 26-án történt.

[8] Kifogásolta továbbá, hogy a 2010. augusztus 18-án elrendelt, s utóbb 2010. december 18-ig meghosszabbított nyomozás ezt követő ismételt meghosszabbításáról 2011. január 3-án - tehát a határidő lejárta után - határozott a nyomozó hatóság. Ehhez képest a nyomozást meg kellett volna szüntetni.

[9] Az indítvány kifogásolta, hogy - álláspontja szerint - a vád és az irányadó tényállás csupán általános jelleggel utal arra, hogy a terhelt jogi tanácsot adott. A vád és az irányadó tényállás sem tartalmazza pontosan, hogy a felrótt jogi tanácsadás kinek, hol, mikor, milyen tartalommal történt.

[10] A felrótt magatartás nem a szerződések elkészítése, hanem az azokkal egyetértést kifejező aláírás.

[11] A szerződések véleményezése láttamozás útján pedig nem azonosítható az ügyvédi törvény szerinti - illetve a megbízási szerződésben rögzített - jogi tanácsadással.

[12] Az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény 5. § (1)-(2) bekezdése szerint a jogi tanácsadás kizárólagos ügyvédi tevékenység, azonban a (3) bekezdés szerint az ügyvéd elláthat adótanácsadást, társadalombiztosítási tanácsadást, pénzügyi és üzletviteli tanácsadást (ami egyaránt jogalkalmazást érintő, jogi tanácsadási tevékenység), tehát azt más is végezheti.

[13] Ehhez képest tisztázandó a jogi tanácsadás fogalma. Az indítvány szerint a jogi tanácsadásnak van kizárólagos köre (amit csak ügyvéd végezhet), ilyen a polgári és büntetőjogi feladatkör. Van azonban, amit az ügyvéd nem kizárólagos jogkörrel végezhet, mivel más is elláthatja, idetartoznak a speciális jogterületek (adó, társadalombiztosítás, pénzügy, ügyvitel).

[14] Az indítvány szerint viszont a terhelt a vádbeli időszakban egyáltalán nem fejtett ki az ügyvédi tanácsadáshoz hasonló tevékenységet, ez nem is bizonyított, továbbá nem tisztázott, hogy a jogi tanácsadás körében tényállásszerű magatartás-e a szerződések véleményezése láttamozás útján.

[15] Az indítvány hivatkozott a társadalomra veszélyesség hiányára. Utalt arra, hogy cégek (ügyvéd bevonása nélkül) a velük rendszerint munkaviszonyban álló, és akár jogi végzettség nélküli munkatárssal véleményeztetik szerződéseiket, a jogi osztályon jogvégzett személyek készítik elő a szerződést, akik ügyvédi kamarának nem tagjai, tevékenységükért pedig bért kapnak.

[16] Ugyanígy a közbeszerzési referens részt vesz a pályázatok kiírásában, elbírálja a beérkező ajánlatokat, megköti a szükséges szerződéseket, ami nem jogi tanácsadás.

[17] A szerződések pedig - amint a vádmódosítás is rögzítette - a terhelt közreműködése nélkül készültek, azokat az aláírásuk előtt a terhelt láttamozta. A terhelt a szerződéseket a közbeszerzési eljárásban szerzett tapasztalatai alapján a közbeszerzési eljárásnak megfelelősége vonatkozásában vizsgálta meg.

[18] Mindezen túlmenően a zugírászat esetében az üzletszerűség tényállási elem, ami nélkül a cselekmény nem valósul meg. A jogosulatlanul, de nem rendszeres haszonszerzésre törekedve, nem üzletszerűen elkövetett cselekmény nem bűncselekmény. Továbbá a felrótt cselekmény kapcsán az ellenértéket nem a terhelt, hanem egy bt. kapta meg.

[19] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak tartotta és a megtámadott határozat hatályban tartását indítványozta.

[20] Álláspontja szerint téves az indítványnak az elévülésre hivatkozása. A zugírászat ugyanis törvényi egység, tehát elévülése az utolsó részcselekmény befejezésétől kezdődik. Az irányadó tényállás szerint a terhelt 2007. október 31-ig végezte megbízás szerinti tevékenységét, az általa utolsóként megvizsgált szerződés kelte pedig 2007. szeptember 20.

[21] Utóbbi időponthoz képest is 3 éven belüli a nyomozás 2010. augusztus 18-i elrendelése, ami az elévülést - a következetes ítélkezési gyakorlat szerint - félbeszakította.

[22] A Legfőbb Ügyészség szerint a vád megfelelt a Be. 2. § (2) bekezdésének, mivel

[23] - konkrétan körülírta a terheltnek felrótt elkövetési magatartást: ami a szerződések egyetértést kifejező aláírása; ez pedig a jogszabályi előírásokkal való összevetést jelenti; és

[24] - konkrétan megjelölte az elkövetési időpontot, ami 2005. szeptember 30. és 2007. október 31. közötti.

[25] A terhelt - a megbízási szerződés alapján - arra vállalt kötelességet, hogy a megkötendő szerződéseket formai és tartalmi szempontból, a jogszabályi feltételeknek megfelelőség érdekében áttekinti. Ez a tevékenység pedig az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény 27. § (1) bekezdés a) pontjának - az ügyvédi ellenjegyzésnek - megfelelő, ami pedig jogi tanácsadásnak tekinthető. E törvény 5. § (1) bekezdése sorolja fel a rendszeres, ellenérték fejében kizárólag ügyvéd által végezhető tevékenységet (közte a jogi tanácsadást), az 5. § (3) bekezdése pedig felsorolja az ügyvéd által is végezhető további tevékenységeket, melyek ekként nem tartoznak a jogi tanácsadás körébe.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!