Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2018.6.161 Hűtlen kezelést valósít meg az a terhelt, aki mint ügyvezető nem a rá bízott gazdasági társaságok elsődleges érdekében jár el, hanem a gazdasági társaságok rá bízott vagyonát elvonja, és azt más - kívülálló, saját különálló érdekeltségébe tartozó - gazdasági társaság érdekének szolgálatába állítja [Btk. 376. §].

[1] A kerületi bíróság 2016. március 4-én kihirdetett ítéletével a terheltet 2 rendbeli hűtlen kezelés bűntette [Btk. 376. § (1) bek., (5) bek. a) pont] és sikkasztás bűntette [Btk. 372. § (1) bek., (3) bek. a) pont] miatt halmazati büntetésül kétévi, végrehajtásában négyévi próbaidőre felfüggesztett börtönre ítélte. Kötelezte a terheltet F. Á. magánfél javára 1 290 000 forint tőke és kamata megfizetésére, ezt meghaladóan a magánfél polgári jogi igényét elutasította.

[2] Kétirányú fellebbezések alapján eljárva a törvényszék a 2017. március 1-jén kelt ítéletével a hűtlen kezelés bűntettét a Btk. 376. § (1) bekezdése és (4) bekezdés a) pontja szerint minősítette, egyben a terhelt szabadságvesztését egy évre, a felfüggesztés próbaidejét három évre mérsékelte. A magánfélnek megítélt kártérítés összegét 1 100 000 forintban határozta meg, s ennek megfelelően korrigálta az eljárási illeték összegét. A kamat tekintetében kiegészítette az elsőfokú ítéletet, a magánfél ezt meghaladó polgári jogi igényének érvényesítését egyéb törvényes útra utasította, továbbá rendelkezett a bűnjelek kiadásáról. Ezt meghaladóan helybenhagyta az elsőfokú ítéletet.

[3] Az elsőfokú ítélettel megállapított, a másodfokú bíróság által kiegészített és helyesbített, irányadó tényállás a következő. F. Á. sértett és a terhelt 1991. december 20-án közösen alapították a P.Bt.-t, amely állati takarmányozásban alkalmazott adalékanyagokat gyártott. A betéti társaságban a terhelt beltag, a sértett kültag lett. 1995. október 1. napján állatgyógyászati készítmények gyártására ugyancsak közösen hozták létre é.-i telephellyel az I. Kft.-t, amelyben közösen voltak tagok és képviseleti joggal felruházott ügyvezetők. A két cég közös é.-i telephelyen a terhelt közvetlen irányítása mellett végezte a termelést. A P. Bt. 2002-ig, az I. Kft. 2003-ig nyereségesen működött. 2002-re a terhelt és F. Á. közti viszony elmérgesedett, a sértett fiktív számlákat fedezett fel a könyvelésben, amely miatt büntetőeljárást kezdeményezett, s ennek eredményeként a terhelt büntetőjogi felelősségét jogerősen meg is állapították és 2002. december 17. napjától F. Á. csak ellenőrzés mellett léphetett az üzem területére.

[4] A terheltet mint a P. Bt. beltagját, illetve az I. Kft. ügyvezetőjét a társaságok vezető tisztségviselőjeként vagyonkezelői kötelezettség terhelte, hogy mindkét társaság érdekeit, akik a vagyonukat rá bízták, a tőle elvárható szakértelemmel és gondossággal eljárva, a legeredményesebben mozdítsa elő. A vagyonkezelővel szemben alapvető követelmény a károsodás elkerülése, valamint az elérhető haszon biztosítása, amellyel összhangban a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény 29. § (1) bekezdése, valamint az e törvényt 2006. július 1-jétől felváltó 2006. évi IV. törvény 29. § (1) bekezdése rögzíti, hogy a vezető tisztségviselők a gazdasági társaság ügyvezetését az ilyen tisztséget betöltő személyektől elvárható fokozott gondossággal, a gazdasági társaság érdekeinek elsődlegessége alapján kötelesek ellátni.

[5] A terhelt 2002-től a P. Bt. és az I. Kft. működésének részleges, majd teljes megszüntetését határozta el. Egyidejűleg a családi érdekkörébe tartozó és ténylegesen általa irányított Ph. Bt. működésének beindítása érdekében tett lépéseket, azzal a kifejezett céllal, hogy e vállalkozás vegye át a P. Bt. és I. Kft. tevékenységét, s az e cégek által gyártott termékeket. Ekként a terhelt nem a P. Bt. és I. Kft. érdekeit szem előtt tartva, hanem e társaságok rovására, a saját családi érdekkörébe tartozó Ph. Bt. működésének sikerességét előtérbe helyezve járt el, amivel a P. Bt. és I. Kft. tekintetében fennálló vagyonkezelői kötelezettségét megszegte.

[6] A P. Bt. nevében 2002. február 28-án bérmunkaszerződést kötött a Ph. Bt.-vel, amely alapján a P. Bt. tevékenységét már a Ph. Bt. érdekében végezte úgy, hogy a kikötött órabér a tényleges költségeket nem fedezte és az előállított termék, illetve az ebből származó haszon sem maradt a társaságnál. Nem volt valós gazdasági ok a P. Bt. számára kifejezetten hátrányos szerződés megkötésére, amely 2006-ig volt érvényben és tartósan veszteségessé tette a céget.

[7] Az I. Kft. tekintetében azzal szegte meg a terhelt a vagyonkezelői kötelezettségét, hogy térítésmentesen lemondott több állatgyógyászati készítménnyel kapcsolatos jogosultságáról. A térítés nélkül átadott készítmények forgalmazására való engedélyeket az U. Kft.-nek, és az E. Kft.-nek azzal a kikötéssel adta át, hogy a megújított engedélyek alapján a készítményeket a Ph. Bt.-vel fogják legyártatni.

[8] Az F. Á. által, az 1992. július 27-én kelt szindikátusi szerződéssel a P. Bt. használatába adott és a társaságra bízott D. típusú (200 literes) keverőgépet és egy granulálószitát a terhelt mint a végelszámolás kezdetéig (2010. április 17.) a P. Bt. üzletvezetésre jogosult tagja, a betéti társaság nevében, felhatalmazás nélkül 2007. június 29-én eladta a D-B Zrt.-nek. Az értékesítés idején együttesen 1 100 000 forintot érő berendezéseket a D-B Zrt. 2007. július 1-jén továbbértékesítette a Ph. Bt.-nek.

[9] A terhelt a bérmunka megszűnését követően felhatalmazás nélkül értékesítette mindkét társaság további termelés lehetőségét biztosító vagyontárgyait is, így egy D. 50 literes keverőgépet, egy F-P csomagológépet, két körszámlapos ipari mérleget, egy M. gyártmányú mérleget, valamint egy kisteherautót is, amelyekről a tevékenységi kör összefonódása és könyvelés hiányosságai miatt nem állapítható meg pontosan, hogy melyik gazdasági társaság tulajdonában álltak. Többségük a P. Bt. eszközállományában szerepelt, de legalább az egyik körszámlapos ipari mérleg az I. Kft. eszközeként volt nyilvántartva. A termelőeszközök értékesítése a D-B Zrt. és a B. Kft. részére úgy történt, hogy az említett gazdasági társaságoktól ezen eszközöket pár napon belül a Ph. Bt. vásárolta meg. A fentiekkel a terhelt mind a P. Bt.-nek, mind az I. Kft.-nek több tízmillió forintos vagyoni hátrányt okozott, de kétséget kizáróan nem bizonyítható, hogy annak mértéke valamelyik társaságnál meghaladta volna az 50 millió forintot.

[10] Az eljárt bíróság az elbíráláskor hatályos büntetőtörvényt alkalmazta.

[11] Jogi értékelése szerint F. Á. a keverőgépet és granulálószitát nem apportként adta a betéti társaság tulajdonába, csupán annak használatát biztosította a vállalkozás számára. Ekként amikor a terhelt a társaság vezetőjeként a berendezéseket értékesítette, a rá bízott dologgal sajátjaként rendelkezett. Ezzel pedig megvalósította a sikkasztás törvényi tényállási elemeit, cselekménye - a Btk. 459. § (6) bekezdés b) pontja szerint nagyobb értékre elkövetett - a Btk. 372. § (1) bekezdésébe ütköző és (3) bekezdés a) pontja szerint minősülő sikkasztás bűntette. Annak érdekében, hogy a családi érdekkörébe tartozó és ténylegesen általa irányított Ph. Bt. vegye át a P. Bt. és az I. Kft. tevékenységét, a rá bízott idegen vagyon kezeléséből fakadó alapvető kötelezettségeit megszegve más gazdasági társaság érdekeinek megfelelően cselekedett. A P. Bt. és az I. Kft. érdekeinek elsődlegessége helyett, e társaságok rovására, a saját családi érdekkörébe tartozó Ph. Bt. működésének sikerességét mozdította elő. Ennek következtében a terhelt magatartásával összefüggésben a korábban nyereséges társaságok veszteségessé váltak, vagyonuk elenyészett, ami a P. Bt. és az I. Kft. tekintetében fennálló vagyonkezelői kötelezettség megszegését jelenti. Cselekvőségével pontosan meg nem határozható összegű, de mindkét társaságnál legfeljebb 50 millió forint vagyoni hátrányt okozott. Ez pedig 2 rendbeli, a Btk. 376. § (1) bekezdésébe ütköző - a Btk. 459. § (6) bekezdés b) pontja alapján nagyobb hátrányt okozó -, a (4) bekezdés a) pontja szerint minősülő hűtlen kezelés bűntettét meríti ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!