Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2013.12.B23 A vád törvényességét nem befolyásolja - ezért a vád törvényes -, ha a végrehajtóval szemben indult büntetőeljárás során a nyomozást nem a nyomozó ügyészség, hanem a rendőrkapitányság folytatta le, majd a városi ügyészség emelt vádat. A nyomozás során megvalósult eljárási szabálysértés a vád törvényességét nem érinti [Be. 2. § (2) bekezdés, 373. § (1) bek. II/e) pont, 416. § (1) bek. c) pont].

A kijelölés alapján eljárt városi bíróság a 2012. október 4-én kihirdetett és jogerős végzésében a terhelt ellen rágalmazás vétsége [Btk. 179. § (1), (2) bek. a), b) és c) pont] miatt indult büntetőeljárást - törvényes vád hiányára hivatkozással, a Be. 332. § (1) bekezdés d) pontja alapján - megszüntette.

A határozatban kifejtettek szerint a sértett, valamint a terhelt egyaránt önálló bírósági végrehajtó; ekként a Btk. 137. § 1. i) pontja alapján hivatalos személy.

Ennek következménye egyrészt, hogy az eljárás tárgyát képező bűncselekmény a Be. 52. § (4) bekezdése alapján közvádra üldözendő; másrészről pedig az, hogy az ügyben a nyomozást a Be. 29. § c) pontja szerint kizárólag az ügyészség végzi.

Az ügyben azonban nem a V. Nyomozó Ügyészség folytatta le a nyomozást, hanem - hatáskör hiányában - a V. Rendőrkapitányság; a bizonyítékok beszerzése így az eljárási szabályok megsértésével történt.

Vádat pedig - az arra ugyancsak jogosultsággal bíró V. Nyomozó Ügyészség helyett - a V. Városi Ügyészség emelt; márpedig a vád törvényességének alaki feltétele, hogy azt a vádlói legitimációval rendelkező emelje. Ez a jelen ügyben nem így történt, így a vád nem törvényes; s az utóbb sem vált azáltal azzá, hogy az Sz. Nyomozó Ügyészség a vád képviseletét átvette.

A városi bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a megyei főügyészség 2013. január 30-án terjesztett elő a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában írt okból felülvizsgálati indítványt.

Indokai szerint relatív eljárási szabálysértés valósul meg, ha a nyomozást nem az arra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóság folytatja le; a vád törvényességét azonban ez nem érinti.

Az 1/2007. BK vélemény A/I/1/a. pontja szerint a vád törvényességének alaki feltétele, hogy a bírósági eljárás lefolytatását vádlói jogosultsággal rendelkező személy kezdeményezze, márpedig az ügyész - és bármelyik ügyész - közvádas ügyben vádemelésre jogosult. Kivételt a fiatalkorúak elleni, valamint a katonai büntetőeljárás tekintetében fogalmaz meg a Be., a kizárólagos ügyészi nyomozás körébe tartozó ügyek tekintetében azonban nem. A városi bíróság tárgyalásán a vád képviseletét egyébként már a nyomozó ügyészség látta el.

Az eljárás megszüntetésére ilyen módon a Be. 373. § (1) bekezdés II. fordulat e) pontjában írt abszolút eljárási szabálysértés megvalósulásával került sor, ezért a támadott határozat hatályon kívül helyezését és az eljárt bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt - helytálló indokaira figyelemmel - fenntartotta.

A felülvizsgálati indítvány alapos.

A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, kizárólag a Be. 416. §-ának (1) bekezdésében megjelölt anyagi és eljárásjogi okokra hivatkozással vehető igénybe, a felülvizsgálati okok törvényi köre nem bővíthető.

A Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontja alapján felülvizsgálati ok, ha a bíróság határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdésének II. fordulat e) pontjában meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor. Ilyen eljárási szabálysértés, ha a bíróság törvénysértően állapította meg, hogy a vád nem törvényes [Be. 373. § (1) bek. I. ford. c) pont], és ezért az eljárást megszüntette [1/2007. BK vélemény A/II/4/e. pont].

Jelen ügyben erről van szó.

Az alapügyben eljárt bíróság tévesen jutott arra az álláspontra, hogy a vád nem törvényes.

Kétségtelen, hogy a jelen ügyben nyomozást kizárólag az ügyészség folytathatott volna.

A Be. 29. § b) és c) pontjából következően ugyanis kizárólag az ügyészség végzi a nyomozást az önálló és megyei bírósági végrehajtó által elkövetett bármilyen bűncselekmény miatt.

A vádelőkészítéssel, a nyomozás törvényessége feletti felügyelettel és a vádemeléssel kapcsolatos ügyészi feladatokról szóló 11/2003. (ÜK. 7.) LÜ utasítás 1. § (1) bek. c) pontja, valamint a 48. § (1) bek. a) pontja szerint az ügyészség a vádemelés feltételeinek megállapítása végett nyomozást végez a kizárólagos hatáskörébe tartozó bűncselekmények miatt. Ugyanezen szakasz (2) és (3) bekezdése szerint ezekben az ügyekben a nyomozó ügyészség jár el, éspedig annak az ügyésznek a jogkörében, aki az ügy érdemi elbírálására jogosult bíróság mellett működik.

Az ügyészségek illetékességi területéről szóló 2/2006. (ÜK. 1.) LÜ utasítás 4. § (5) bekezdése szerint a nyomozó ügyészségek megyei illetékességgel látják el feladataikat.

A fentiekből következően a jelen ügyben a nyomozást a V. Nyomozó Ügyészségnek kellett volna lefolytatnia, nem pedig a V. Rendőrkapitányságnak.

Ez - a nyomozás során kétségkívül megvalósult - eljárási szabálysértés azonban a vád törvényességét nem érinti [EBH 2011.2299.; BH 2012.86.].

Nem helytálló a támadott határozat azon megállapítása sem, hogy vádemelési jogosultsággal is a V. Nyomozó Ügyészség rendelkezett volna, a V. Városi Ügyészség nem.

A nyomozás kapcsán valóban a fentebb hivatkozott szabályok érvényesülnek, a vádemelés és a vádképviselet tekintetében azonban ez nincs így.

Amint arra a felülvizsgálati indítvány ugyancsak helytállóan hivatkozik, a Be. a fiatalkorúak elleni, valamint a katonai büntetőeljárás tekintetében fogalmaz meg kivételes szabályt [Be. 449. § (1) bek., Be. 474. § (1) bek.]; a kizárólagos ügyészi nyomozás körébe tartozó ügyek tekintetében azonban nem.

A már idézett 11/2003. (ÜK. 7.) LÜ utasítás sem tartalmaz a vádemelés tekintetében kivételes előírást, hanem a 3. § (1) bekezdésében akként rendelkezik, hogy a vádelőkészítés és a vádemelés során első fokon az ügy érdemi elbírálására hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróság mellett működő ügyész jár el.

Ezzel egyezően pedig a büntetőbíróság előtti ügyészi tevékenységről szóló 12/2003. (ÜK. 7.) LÜ utasítás 2. § (1) bekezdése szerint az ügyészi feladatokat a helyi bíróságok előtti eljárásban a helyi ügyészségek ügyészei látják el.

Nincs tehát jogszabályi alapja - ilyenre az nem is hivatkozik - a támadott határozat azon megállapításának, hogy a vád nem jogosulttól származik; a tárgyalási vádképviseletet pedig 2012. október 4-én már valóban az Sz. Nyomozó Ügyészség látta el.

Tévesen szüntette meg ezért a Be. 332. § (1) bek. d) pontjára hivatkozással az eljárást törvényes vád hiánya okán az Sz. Városi Bíróság; a Be. 373. § (1) bekezdés II. fordulat e) pontján alapuló, a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában írt felülvizsgálati ok megvalósult.

Ezért a Kúria a Be. 424. § (1) bekezdés c) pontja alapján tanácsülésen eljárva a megtámadott ítéletet a Be. 428. § (1) bekezdésével egyezően hatályon kívül helyezte, és az eljárt bíróságot új eljárásra utasította.

(Kúria Bfv. III. 219/2013.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2013. év június hó 10. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

Az aljas célból, nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozva elkövetett rágalmazás vétsége miatt folyamatban volt büntetőügyben a Vas Megyei Főügyészség által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Szombathelyi Városi Bíróság 25.B.937/2011/15. számú végzését hatályon kívül helyezi és az eljárt bíróságot új eljárásra utasítja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A kijelölés alapján eljárt Szombathelyi Városi Bíróság a 2012. október 4-én kihirdetett és jogerős 25.B.937/2011/15. számú végzésében a terhelt ellen rágalmazás vétsége [Btk. 179. § (1), (2) bek. a), b) és c) pont] miatt indult büntetőeljárást - törvényes vád hiányára hivatkozással, a Be. 332. § (1) bekezdés d) pontja alapján - megszüntette.

A határozatban kifejtettek szerint a sértett, valamint a terhelt egyaránt önálló bírósági végrehajtó; ekként a Btk. 137. § 1. i) pontja alapján hivatalos személy.

Ennek következménye egyrészt, hogy az eljárás tárgyát képező bűncselekmény a Be. 52. § (4) bekezdése alapján közvádra üldözendő; másrészről pedig az, hogy az ügyben a nyomozást a Be. 29. § c) pontja szerint kizárólag az ügyészség végzi.

Az ügyben azonban nem a Veszprémi Nyomozó Ügyészség folytatta le a nyomozást, hanem - hatáskör hiányában - a Veszprémi Rendőrkapitányság; a bizonyítékok beszerzése így az eljárási szabályok megsértésével történt.

Vádat pedig - az arra ugyancsak jogosultsággal bíró Veszprémi Nyomozó Ügyészség helyett - a Veszprémi Városi Ügyészség emelt; márpedig a vád törvényességének alaki feltétele, hogy azt a vádlói legitimációval rendelkező emelje. Ez a jelen ügyben nem így történt, így a vád nem törvényes; s az utóbb sem vált azáltal azzá, hogy a Szombathelyi Nyomozó Ügyészség a vád képviseletét átvette.

A Szombathelyi Városi Bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a Vas Megyei Főügyészség 2013. január 30-án terjesztett elő a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában írt okból felülvizsgálati indítványt.

Indokai szerint relatív eljárási szabálysértés valósul meg, ha a nyomozást nem az arra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóság folytatja le; a vád törvényességét azonban ez nem érinti.

Az 1/2007. BK vélemény A/I/1/a. pontja szerint a vád törvényességének alaki feltétele, hogy a bírósági eljárás lefolytatását vádlói jogosultsággal rendelkező személy kezdeményezze, márpedig az ügyész - és bármelyik ügyész - közvádas ügyben vádemelésre jogosult. Kivételt a fiatalkorúak elleni, valamint a katonai büntetőeljárás tekintetében fogalmaz meg a Be., a kizárólagos ügyészi nyomozás körébe tartozó ügyek tekintetében azonban nem. A Szombathelyi Városi Bíróság tárgyalásán a vád képviseletét egyébként már a Szombathelyi Nyomozó Ügyészség látta el.

Az eljárás megszüntetésére ilyen módon a Be. 373. § (1) bekezdés II. fordulat e) pontjában írt abszolút eljárási szabálysértés megvalósulásával került sor, ezért a támadott határozat hatályon kívül helyezését és az eljárt bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

A Legfőbb Ügyészség BF.260/2013/1. számú átiratában a felülvizsgálati indítványt - helytálló indokaira figyelemmel - fenntartotta.

A felülvizsgálati indítvány alapos.

A felülvizsgálat rendkívüli jogorvoslat, kizárólag a Be. 416. §-ának (1) bekezdésében megjelölt anyagi és eljárásjogi okokra hivatkozással vehető igénybe, a felülvizsgálati okok törvényi köre nem bővíthető.

A Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontja alapján felülvizsgálati ok, ha a bíróság határozatának meghozatalára a Be. 373. § (1) bekezdésének II. fordulat e) pontjában meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor. Ilyen eljárási szabálysértés, ha a bíróság törvénysértően állapította meg, hogy a vád nem törvényes [Be. 373. § (1) bek. I. ford. c) pont], és ezért az eljárást megszüntette [1/2007. BK vélemény A/II/4/e. pont].

Jelen ügyben erről van szó.

Az alapügyben eljárt bíróság tévesen jutott arra az álláspontra, hogy a vád nem törvényes.

Kétségtelen, hogy a jelen ügyben nyomozást kizárólag az ügyészség folytathatott volna.

A Be. 29. § b) és c) pontjából következően ugyanis kizárólag az ügyészség végzi a nyomozást az önálló és megyei bírósági végrehajtó által elkövetett bármilyen bűncselekmény miatt.

A vádelőkészítéssel, a nyomozás törvényessége feletti felügyelettel és a vádemeléssel kapcsolatos ügyészi feladatokról szóló 11/2003. (ÜK. 7.) LÜ utasítás 1. § (1) c) pontja, valamint a 48. § (1) a) pontja szerint az ügyészség a vádemelés feltételeinek megállapítása végett nyomozást végez a kizárólagos hatáskörébe tartozó bűncselekmények miatt. Ugyanezen szakasz (2) és (3) bekezdése szerint ezekben az ügyekben a nyomozó ügyészség jár el, éspedig annak az ügyésznek a jogkörében, aki az ügy érdemi elbírálására jogosult bíróság mellett működik.

Az ügyészségek illetékességi területéről szóló 2/2006. (ÜK. 1.) LÜ utasítás 4. § (5) bekezdése szerint a nyomozó ügyészségek megyei illetékességgel látják el feladataikat.

A fentiekből következően a jelen ügyben a nyomozást a Veszprémi Nyomozó Ügyészségnek kellett volna lefolytatnia, nem pedig a Veszprémi Rendőrkapitányságnak.

Ez - a nyomozás során kétségkívül megvalósult - eljárási szabálysértés azonban a vád törvényességét nem érinti [EBH 2011.2299.; BH 2012.86.].

Nem helytálló a támadott határozat azon megállapítása sem, hogy vádemelési jogosultsággal is a Veszprémi Nyomozó Ügyészség rendelkezett volna, a Veszprémi Városi Ügyészség nem.

A nyomozás kapcsán valóban a fentebb hivatkozott szabályok érvényesülnek, a vádemelés és a vádképviselet tekintetében azonban ez nincs így.

Amint arra a felülvizsgálati indítvány ugyancsak helytállóan hivatkozik, a Be. a fiatalkorúak elleni, valamint a katonai büntetőeljárás tekintetében fogalmaz meg kivételes szabályt [Be. 449. § (1) bek., Be. 474. § (1) bek.]; a kizárólagos ügyészi nyomozás körébe tartozó ügyek tekintetében azonban nem.

A már idézett 11/2003. (ÜK. 7.) LÜ utasítás sem tartalmaz a vádemelés tekintetében kivételes előírást, hanem a 3. § (1) bekezdésében akként rendelkezik, hogy a vádelőkészítés és a vádemelés során első fokon az ügy érdemi elbírálására hatáskörrel és illetékességgel rendelkező bíróság mellett működő ügyész jár el.

Ezzel egyezően pedig a büntetőbíróság előtti ügyészi tevékenységről szóló 12/2003. (ÜK. 7.) LÜ utasítás 2. § (1) bekezdése szerint az ügyészi feladatokat a helyi bíróságok előtti eljárásban a helyi ügyészségek ügyészei látják el.

Nincs tehát jogszabályi alapja - ilyenre az nem is hivatkozik - a támadott határozat azon megállapításának, hogy a vád nem jogosulttól származik; a tárgyalási vádképviseletet pedig 2012. október 4-én már valóban a Szombathelyi Nyomozó Ügyészség látta el.

Tévesen szüntette meg ezért a Be. 332. § (1) bek. d) pontjára hivatkozással az eljárást törvényes vád hiánya okán a Szombathelyi Városi Bíróság; a Be. 373. § (1) bekezdés II. fordulat e) pontján alapuló, a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában írt felülvizsgálati ok megvalósult.

Ezért a Kúria a Be. 424. § (1) bekezdés c) pontja alapján tanácsülésen eljárva a megtámadott ítéletet a Be. 428. § (1) bekezdésével egyezően hatályon kívül helyezte, és az eljárt bíróságot új eljárásra utasította.

Az új eljárásban a Veszprémi Városi Ügyészség B.968/2011/8-I. számú vádirata alapján eljárva lesz lehetősége a bíróságnak a vádról dönteni; és állást foglalni a vádemelést megelőző eljárási szakasz esetleges hibáinak, mulasztásainak súlyáról és következményeiről.

A végzés elleni fellebbezés lehetőségét a Be. 3. §-ának (4) bekezdése, felülvizsgálatát pedig a Be. 416. § (4) bekezdésének b) pontja kizárja.

Budapest, 2013. június 10.

Dr. Kónya István s.k. a tanács elnöke, Dr. Székely Ákos s.k. előadó bíró, Dr. Feleky István s.k. bíró.

(Kúria Bfv. III. 219/2013.)