Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32004R0878[1]

A Bizottság 878/2004/EK rendelete (2004. április 29.) az egyes 1. és 2. kategóriába sorolt, műszaki célokra szánt állati melléktermékek tekintetében az 1774/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel összhangban átmeneti intézkedések megállapításáról

A BIZOTTSÁG 878/2004/EK RENDELETE

(2004. április 29.)

egyes 1. és 2. kategóriájú anyagként besorolt állati melléktermékek tekintetében az 1774/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel összhangban átmeneti intézkedések megállapításáról

(EGT vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre vonatkozó egészségügyi előírások megállapításáról szóló, 2002. október 3-i 1774/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre ( 1 ), és különösen annak 4. cikke (4) bekezdésére, 5. cikke (4) bekezdésére, 16. cikke (3) bekezdésére és 32. cikke (1) bekezdésére,

(1)

Az egyes fertőző szivacsos agyvelőbántalmak megelőzésére, az ellenük való védekezésre és a felszámolásukra vonatkozó szabályok megállapításáról szóló, 2001. május 22-i 999/2001/EK rendelet ( 2 ) szerint az élelmiszer, takarmány vagy trágya előállítására szánt különleges fertőzési veszélyt jelentő anyagot a Közösségbe nem lehet behozni.

(2)

Az 1774/2002/EK rendelettel összhangban megállapított szabályokkal vagy a rendelet 33. cikkének (2) bekezdésében említett eljárás alapján megállapítandó szabályokkal összhangban azonban azok az 1. kategóriába tartozó anyagok, amelyek esetleg tartalmaznak különleges fertőzési veszélyt jelentő anyagot, importálhatók a Közösségbe vagy onnan exportálhatók.

(3)

Az egyes harmadik országokból származó termékek behozatala és tranzitja tekintetében az 1774/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti átmeneti intézkedésekről szóló, 2003. május 12-i 812/2003/EK bizottsági rendelet ( 3 ) 2004. április 30-ig tartó átmeneti eltérésről rendelkezik az 1774/2002/EK rendeletben meghatározott, az egyes állati melléktermékek harmadik országokból történő behozatali tilalmának tekintetében.

(4)

Egyes gazdasági szereplők és kereskedelmi partnerek aggodalmukat fejezték ki a takarmány- vagy élelmiszerláncon kívül eső, műszaki célokra szánt állati melléktermékekre vonatkozó tilalom tekintetében.

(5)

A Bizottság tudományos véleményt kért szarvasmarhafélékből származó számos termékben, például a zselatinban és a faggyúban, a szarvasmarhafélék szivacsos agyvelőbántalmának (BSE-nek) maradék kockázatára vonatkozó mennyiségi értékelés tekintetében, amely vélemény a közeljövőben várható. Tervbe vették további egyedi vélemény kérését is.

(6)

A vélemények beérkezéséig indokolt olyan átmeneti intézkedésről rendelkezni, amelyek lehetővé teszik az 1774/2002/EK rendelet értelmében 1. és 2. kategóriába tartozó és kizárólag műszaki célokra szánt egyes termékek forgalomba hozatalának, exportjának, importjának és szállításának folytatását.

(7)

Ennek megfelelően olyan átmeneti intézkedéseket kell elfogadni, amelyek lehetővé teszik egyes szigorúan meghatározott, az 1. és 2. kategóriába tartozó anyagok műszaki célú felhasználását. A műszaki célokra szánt ilyen anyagok egyedi felhasználását szigorú ellenőrzött továbbítási és ellenőrzési intézkedésekhez kell kötni, ezáltal tovább csökkentve a takarmány- vagy élelmiszerláncba való bekerülés kockázatát, illetve a műszaki termékekben, például a trágyákban, talajjavító szerekben, kozmetikumokban, gyógyszerekben és gyógyászati eszközökben való szándékolatlan felhasználás kockázatát.

(8)

Amennyiben a gyógyszerek gyártása során elkerülhetetlen az 1. és 2. kategóriába tartozó állati melléktermékek használata, az illetékes hatóság - a vonatkozó közösségi jogszabályokkal összhangban végzett, megfelelő eseti kockázatelemzés alapján - eltérhet az e rendelet rendelkezéseitől.

(9)

A műszaki célokra szánt, a Közösségben előállított állati melléktermékek forgalomba hozatalára és exportjára vonatkozóan az 1774/2002/EK rendeletben megállapított szabályoknak alapvetően elégségesnek kell lenniük, feltéve, hogy a szigorú ellenőrzött továbbítási, azonosítási és ellenőrzési célkitűzések biztosítása érdekében kiegészítik az összegyűjtési és szállítási szabályokat; az import- és tranzitszállítmányokra tekintettel további igazolási és ellenőrzött továbbítási követelményeket kell megállapítani.

(10)

A tagállamoknak végre kell hajtaniuk az e rendelet végrehajtása és különösen a visszaélésszerű felhasználás kockázatának elkerülése érdekében szükséges további ellenőrzési rendelkezéseket, és e célból együtt kell működniük; ennek megfelelően tájékoztatniuk kell a Bizottságot és a többi tagállamot, és be nem tartás esetén meg kell tenniük a szükséges intézkedéseket a vonatkozó közösségi jogszabályokkal összefüggésben.

(11)

A kereskedelem megzavarásának elkerülése érdekében indokolt ésszerű időszakról rendelkezni a 2004. május 1-je után az állat-egészségügyi határállomásra érkező, olyan importált állati melléktermékek további elfogadása tekintetében, amelyeket még a régi típusú állat-egészségügyi bizonyítvány kísér.

(12)

Az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottságot tájékoztatták az e határozatban előírt intézkedésekről,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Hatály

(1) Ez a rendelet az 1774/2002/EK rendelet szerint 1. és 2. kategóriájú anyagként besorolt és kizárólag műszaki célokra szánt, következő állati melléktermékekre alkalmazandó:

a) nyersbőr és irha, amely a 96/22/EK irányelv ( 4 ) szerint tiltott anyagokkal kezelt állatoktól származik;

b) kiolvasztott zsiradékok, amelyek az 1774/2002/EK rendelet V. mellékletének III. fejezetében említett 1. módszer alkalmazásával gyártott, 1. kategóriájú anyagból származnak, amelyet a kérődzők kiolvasztott zsiradékai esetében úgy tisztítottak meg, hogy a megmaradó teljes oldhatatlan szennyező anyagok maximális szintje nem haladja meg a 0,15 tömegszázalékot, és az így nyert zsírszármazékok megfelelnek legalább az 1774/2002/EK rendelet VI. mellékletének III. fejezetében említett szabályoknak;

c) kérődzők belei (tele vagy üresen); valamint

d) gerincoszlopokat és koponyát tartalmazó csontok és csontból készült termékek és szarvasmarhafélék szarva, amelyeket a koponyáról olyan módszer alkalmazásával választottak le, amely a koponyaüreget érintetlenül hagyta.

Ez a rendelet azonban nem alkalmazandó az 1774/2002/EK rendelet 4. cikke (1) bekezdése a) pontjának i. és ii. alpontjában említett állatokból származó állati melléktermékekre.

(2) Ez a rendelet a következő olyan állati melléktermékekre alkalmazandó, amelyeket az 1774/2002/EK rendeletben, annak 5. cikke (1) bekezdésének g) pontjával összhangban 2. kategóriájú anyagként határoztak meg, és amelyeket - szárazföldi haszonállatoktól eltérő - állatok takarmányozására, tenyésztett prémes állatok takarmányozására, vagy műszaki célokra szántak, ideértve a csalit is:

a) szárazföldi gerinctelenek (kivéve állatokra vagy emberekre kórokozó fajok), ideértve valamennyi átalakult formájukat is, mint pl. a lárvák;

b) víziállatok, kivéve tengeri emlősök, amennyiben nem akvakultúrából származnak;

c) kifejezetten csaliként való felhasználásra tenyésztett, akvakultúrából származó állatok, amennyiben a csalit előzetes feldolgozás nélkül nem használják fel akvakultúrában;

d) a Rodentia (rágcsálók) és a Lagomorpha (nyúlalakúak) állattani rendhez tartozó állatok, köztük az állati eredetű termékek gyártása végett tartott haszonállatok; valamint

e) az a)-d) pontban említett állatokból származó vagy általuk termelt termékek, mint például halikra, kivéve a d) pontban említett állatokból származó liszt.

1a. cikk

Eltérés kereskedelmi okmányok és egészségügyi bizonyítványok tekintetében

Az 1774/2002/EK rendelet II. melléklete III. fejezetének 1. pontjától eltérve a kiskereskedők a végfelhasználókat, kivéve a vállalkozókat, anélkül is elláthatják az ezen rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében említett állati melléktermékekkel, hogy azokat a szállítás során kereskedelmi okmány, vagy - amennyiben az 1774/2002/EK rendelet előírja - egészségügyi bizonyítvány kísérné.

2. cikk

Az állati melléktermékek forgalomba hozatalára és exportjára vonatkozó eltérések

Az 1774/2002/EK rendelet 20. cikkének (1) bekezdésétől eltérve a tagállamok engedélyezhetik az e rendelet 1. cikkében említett állati melléktermékek (továbbiakban: az állati melléktermékek) forgalomba hozatalát és exportját.

Az első albekezdésben rendelkezett eltérés azonban nem alkalmazandó az e rendelet 1. cikke (1) bekezdésének c) és d) pontjában említett állati melléktermékek exportjára.

3. cikk

Az állati melléktermékek importjára és tranzitjára vonatkozó eltérések

Az 1774/2002/EK rendelet 29. cikkének (1) bekezdésétől eltérve a tagállamok engedélyezhetik az állati melléktermékek importját és tranzitját.

Az importált állati melléktermékek esetében kötelező az e rendelet 5. cikkének (1) vagy (2) bekezdésében említett címkéhez hasonló címke használata.

4. cikk

Az állati melléktermékek forgalomba hozatalára, exportjára és importjára vonatkozó feltételek

(1) Az állati melléktermékek forgalomba hozatalát és exportját olyan módon kell végezni, hogy az állat- és közegészségre, valamint a környezetre ne jelentsen veszélyt.

(2) Az állati melléktermékek importját a nemzeti jogszabályokkal összhangban az állat-egészségügyi bizonyítványra vonatkozó követelmények betartása mellett kell végezni.

Az 1. cikk (1) bekezdésében említett állati melléktermékek tekintetében az import- és a tranzitszállítmányok a 97/78/EK ( 5 ) tanácsi irányelv 8. cikkének (4) bekezdésében előírt megfigyelési eljárásnak megfelelően ellenőrzött továbbításra kerülnek.

5. cikk

Címkézési, szállítási, nyilvántartási és kezelési követelmények

(1) Az 1774/2002/EK rendelet II. mellékletének I. fejezetében előírt azonosítási követelményeken túl az ezen rendelet 1. cikkének (1) bekezdésében említett valamennyi állati melléktermék csomagján el kell helyezni a következő információt feltüntető címkét: "ÉLELMISZER, TAKARMÁNY, TRÁGYÁK, KOZMETIKUMOK, GYÓGYSZEREK ÉS GYÓGYÁSZATI ESZKÖZÖK CÉLJÁRA NEM HASZNÁLHATÓ".

A közösségi jogszabályokkal összhangban gyógyszerek céljára szánt állati melléktermékek esetében azonban eltérő címke is alkalmazható, amelyen a következőt kell feltüntetni: "KIZÁRÓLAG GYÓGYSZEREK CÉLJÁRA".

(2) Az 1. cikk (2) bekezdésében említett valamennyi állati melléktermék csomagján "NEM EMBERI FOGYASZTÁSRA" feliratú címkét kell elhelyezni, kivéve ha eladásra kész csomagokban vannak feladva, amelyeken fel van tüntetve, hogy a tartalom kedvtelésből tartott állatok eledeléül vagy csaliként szolgál.

(3) Az e rendelet 1. cikkében említett állati melléktermékeket ilyen anyagok felhasználásával foglalkozó műszaki üzembe kell szállítani, amelyet az 1774/2002/EK rendelet 18. cikkének (1) bekezdésével összhangban engedélyeztek.

Az 1. cikk (2) bekezdésében említett állati melléktermékek a következő helyekre is szállíthatók:

a) közbenső kezelésre szánt üzembe, amelyet az 1774/2002/EK rendelet 10. cikkének (1) bekezdésével összhangban engedélyeztek;

b) tárolóüzembe, amelyet az 1774/2002/EK rendelet 11. cikkének (1) bekezdésével összhangban engedélyeztek;

c) állateledel-üzembe, amelyet az 1774/2002/EK rendelet 18. cikkének (1) bekezdésével összhangban engedélyeztek;

d) mezőgazdasági üzembe vagy létesítménybe, ahol az állatokat az 1774/2002/EK rendelet 23. cikke (2) bekezdésének c) pontjában említett követelményekkel összhangban tartják;

e) a következők feldolgozási helyére vagy a feldolgozóüzemébe, értelemszerűen:

i. kozmetikai termékek a kozmetikai termékekre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1976. július 27-i 76/768/EGK tanácsi irányelvvel ( 6 ) összhangban;

ii. állatgyógyászati termékek az állatgyógyászati készítmények közösségi kódexéről szóló, 2001. november 6-i 2001/82/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel ( 7 ) összhangban;

iii. gyógyszerek az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek közösségi kódexéről szóló, 2001. november 6-i 2001/83/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel ( 8 ) összhangban;

iv. orvostechnikai eszközök az orvostechnikai eszközökről szóló, 1993. június 14-i 93/42/EGK tanácsi irányelvvel ( 9 ) összhangban; vagy

v. in vitro diagnosztikai eszközök az in vitro diagnosztikai orvostechnikai eszközökről szóló, 1998. október 27-i 98/79/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel ( 10 ) összhangban; vagy

f) közvetlenül kiskereskedelem céljára, ahol az állati melléktermékek:

i. eladásra kész csomagokban vannak feladva, amelyek olyan címkével vannak ellátva, amely világosan megjelöli, hogy a tartalmat kizárólag a következő célokra szánták:

- kedvtelésből tartott állatok eledele; vagy csali;

ii. olyan kezeléssel van kiszárítva, hogy elpusztuljanak a kórokozó szervezetek, köztük a szalmonella; vagy

iii. az 1. cikk (2) bekezdésének b) és c) pontjában, valamint Rodentia (rágcsálók) tekintetében a d) pontjában említett állati melléktermékek esetében mélyhűtöttek.

Az e rendelet 1. cikke (2) bekezdésének b) pontjában említett állati melléktermékek víziállatokat tartó mezőgazdasági üzembe vagy létesítménybe is szállíthatók takarmány-alapanyagként való felhasználás céljából az 1774/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a halakra vonatkozó, fajon belüli újrahasznosítási tilalom, az állati melléktermékek elföldelése és elégetése, valamint egyes átmeneti intézkedések tekintetében történő végrehajtásáról szóló, 2003. május 12-i 811/2003/EK bizottsági rendelet ( 11 ) sérelme nélkül.

(4) Az ezen cikk (3) bekezdésében említett üzemek, gazdaságok vagy létesítmények tulajdonosai, üzemeltetői vagy ezek képviselői kötelesek:

a) az 1774/2002/EK rendelet 9. cikkével összhangban nyilvántartást vezetni;

b) biztosítani, hogy az állati melléktermékek adott esetben olyan kezelést kapjanak, amelyet az illetékes hatóságok kielégítőnek találnak annak igazolására, hogy a kapott anyag nem jelent állat- vagy népegészségügyi kockázatot;

c) az állati melléktermékeket kizárólag az illetékes hatóság által engedélyezett célokra küldeni tovább vagy használni fel.

6. cikk

Ellenőrzések

(1) Az import- vagy tranzitszállítmányok tekintetében az illetékes hatóságnak rendszeres időközönként, de legalább évente kétszer dokumentum ellenőrzést kell végrehajtania az import esetében az első belépés szerinti állat-egészségügyi határállomástól az engedélyezett műszaki üzemig - a tranzit esetében a kilépés szerinti állat-egészségügyi határállomásig - tartó ellenőrzött továbbítási lánc során az importált, felhasznált és ártalmatlanított állati melléktermékek mennyiségeinek összeegyeztethetősége céljából, biztosítva az e rendeletnek és az 1774/2002/EK rendeletnek való megfelelést.

A tranzitszállítmányokra vonatkozóan az első belépés és a kilépés helye szerinti állat-egészségügyi határállomásért felelős illetékes hatóságok a szükséges mértékben együttműködnek a hatékony nyomon követhetőség és ellenőrzések biztosítása érdekében. Az illetékes hatóságoknak együtt kell működniük az egyik tagállamba importált és egy másik tagállamban felhasznált mennyiségek, az egyik tagállamból exportált, de egy másik tagállamban előállított mennyiségek és a ki- és beléptetett tranzitmennyiségek megfelelése felügyeletének biztosítása során.

(2) A Közösségben történő forgalomba hozatalra vagy az exportra szánt szállítmányok tekintetében az illetékes hatóságok elvégzik az 1774/2002/EK rendeletben, és különösen annak 7. és 8. cikkében előírt ellenőrzéseket ugyanúgy a mennyiségi összeegyeztethetőség és az előírásoknak való megfelelés ellenőrzése céljából.

7. cikk

A tagállamok által biztosítandó információk

A tagállamok az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság keretein belül haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot és a többi tagállamot a következőkről:

a) a 2. és 3. cikkben biztosított eltérés alkalmazása; és

b) a 6. cikkben előírt ellenőrzési intézkedések, amelyek biztosítják, hogy az érintett állati melléktermékeket kizárólag az 5. cikk (3) bekezdésével összhangban engedélyezett célokra használják fel.

8. cikk

Az e rendelet be nem tartása esetén meghozandó intézkedések

Az illetékes hatóság a be nem tartás esetén haladéktalanul megteszi a megfelelő intézkedéseket.

9. cikk

Hatálybalépés és alkalmazhatóság

(1) Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

(2) Ez a rendelet 2004. május 1-jétől alkalmazandó.

(3) A 812/2003/EK bizottsági rendelet szerinti formanyomtatványú bizonyítványok azonban 2004. június 15-ig használhatók.

(4) A tagállamok 2004. augusztus 15-ig engedélyezik azoknak a szállítmányoknak az importját, amelyek 2004. június 15. előtt elhagyták a harmadik ország területét, és amelyeket esetleg még a (3) bekezdésben említett bizonyítványok kísérnek.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

( 1 ) HL L 273., 2002.10.10., 1. o. A legutóbb a 808/2003/EK bizottsági rendelettel (HL L 117., 2003.5.13., 1. o.) módosított rendelet.

( 2 ) HL L 147., 2001.5.31., 1. o. A legutóbb a 2245/2003/EK bizottsági rendelettel (HL L 333., 2003.12.20., 28. o.) módosított rendelet.

( 3 ) HL L 117., 2003.5.13., 19. o. A legutóbb a 2268/2003/EK bizottsági rendelettel (HL L 336., 2003.12.23., 24. o.) módosított rendelet.

( 4 ) HL L 125., 1996.5.23., 3. o.

( 5 ) HL L 24., 1998.1.30., 9. o.

( 6 ) HL L 262., 1976.9.27., 169. o. A legutóbb a 2006/78/EK bizottsági irányelvvel (HL L 271., 2006.9.30., 56. o.) módosított irányelv.

( 7 ) HL L 311., 2001.11.28., 1. o. A legutóbb a 2004/28/EK irányelvvel (HL L 136., 2004.4.30., 58. o.) módosított irányelv.

( 8 ) HL L 311., 2001.11.28., 67. o. A legutóbb a 2004/27/EK irányelvvel (HL L 136., 2004.4.30., 34. o.) módosított irányelv.

( 9 ) HL L 169., 1993.7.12., 1. o. A legutóbb az 1882/2003/EK rendelettel (HL L 284., 2003.10.31., 1. o.) módosított irányelv.

( 10 ) HL L 331., 1998.12.7., 1. o. Az 1882/2003/EK rendelettel módosított irányelv.

( 11 ) HL L 117., 2003.5.13., 14. o.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32004R0878 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32004R0878&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02004R0878-20061222 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02004R0878-20061222&locale=hu