Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2010.2117 A foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés bűncselekménye kapcsán a terhelt büntetőjogi felelőssége csak az általa folytatott tevékenységre vonatkozó szabályok megsértése esetén merülhet fel [Btk. 171. §].

A városi bíróság ítéletével az I. r. terheltet halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt 1 év 10 hó - 3 évi próbaidőre felfüggesztett - fogházra és 500 000 forint pénzmellékbüntetésre ítélte. Végleges hatállyal eltiltotta attól, hogy felelős műszaki vezetői tevékenységet fejtsen ki.

A III. r. terheltet halált okozó, foglalkozás körében elkövetet gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt 1 év - 2 évi próbaidőre felfüggesztett - fogházra ítélte. 5 évi időtartamra eltiltotta attól, hogy gázkészülékekkel kapcsolatos műszaki átvevő tevékenységet fejtsen ki.

A megállapított tényállás lényege a következő.

Az I. r. terhelt műszaki főiskolát végzett, építész és épületgépész üzemmérnök.

A III. r. terhelt gép- és gázipari technikumot végzett, műszaki átvevő az rt. részlegénél.

Az I. r. terhelt az ingatlanfejlesztéssel foglalkozó kft. ügyvezetője. A kft. volt a beruházója a N.-ben épült háznak és a lakások értékesítését is a kft. végezte.

Az I. r. terhelt az építkezés során sem generáltervezőt, sem pedig generálkivitelezőt nem alkalmazott, a felelős műszaki vezetői feladatokat pedig ő vállalta.

A ház épületgépészeti tervei elkészítésére a II. r. terheltnek adott megbízást. A megbízás nyílt égésterű kazánokra szólt a lakások fűtésére és melegvíz-ellátásának biztosítására, a szellőzést pedig gravitációs úton kívánta megoldani. A II. r. terhelt észlelte, hogy a gravitációs szellőzés komfortossági szempontból a kor követelményeit nem elégíti ki, ezért a gázkazán szempontjából összeszellőztetett helyiségként kezelendő konyhában elhelyezendő szagelszívónak önálló légcsatornát tervezett annak ellenére, hogy az ekkor hatályos 1/1977. (IV. 6.). NIM rendelet 77. §-a ezt kifejezetten tiltotta. A II. r. terhelt az épületgépészeti szerelési munkáról szóló műszaki leírást az I. r. terhelt útján az építésztervező rendelkezésére bocsátotta, aki a 2001. november 20-i építési engedélyezési tervben ezt szerepeltette, és ez ellen az I. r. terhelt megrendelő sem emelt kifogást.

A gépésztervekben a kazán működéséhez szükséges légpótlást a tervező a bejárati ajtón keresztül kívánta biztosítani és meghatározta az összeszellőztetett, egy légtérként kezelendő helyiségeket. A gázterveken azonban és annak műszaki leírásában - szakmai szabályt szegve - nem jelölte meg a légpótlást biztosító nyílászárók minőségét, azaz azt, hogy a légpótló nyílászáró légzáró kivitelű nem lehet.

Ezt az alapvető műszaki adatot a gáztervet érintően a gázszolgáltató a 186/2003. számú szakhatósági véleményében pótolta, s 2003. március 14. napján előírta, hogy a természetes szellőztetéssel nem rendelkező konyháknál az égéstermék- elvezetéssel rendelkező készülékek miatt közös légteret kell létesíteni a lakóelőtérben. Az összeszellőztetett légtereknél fokozott légzárású nyílászárót nem lehet alkalmazni. Az ezen kikötéssel engedélyezett gáztervet a II. r. terhelt átadta az I. r. terheltnek anélkül, hogy az abban foglaltakra a figyelmét külön felhívta volna. Pedig ekkor már a beruházó részéről gyakorlatilag légzárónak tekinthető műanyag bejárati ajtók kerültek beszerzésre, amelyre tekintettel az építésztervező 2003. március 2-án készített fennmaradási tervben az építésztervet módosította is.

Az I. r. terhelt az rt. fenti számú kikötését figyelmen kívül hagyva légzáró műanyag bejárati ajtót épített be, és ezzel nem biztosította kellően a gázfogyasztó berendezés légellátását. Ezen túlmenően pedig a gépésztervben szereplő gravitációs szellőzés ellenére a villanyszerelési munkálatokat végző vállalkozónak az 1/1977. (IV. 6.) NIM rendelet 77. §-a megsértésével elszívó ventilátor vezetékrendszerének kiépítésére és a lakók igénye szerint a ventilátor tényleges beépítésére adott szóbeli megrendelést. A lakásbelső vonatkozásában villamos tervet nem készíttetett. A II/260. számú lakás tulajdonosát pedig a fürdőszobába és a WC helyiségbe az elszívó ventilátor beszerelésére hívta fel - annak méreteit is megadva -, mely rövidesen a villanyszerelők által beépítésre is került a fürdőszoba és a WC helyiségbe úgy, hogy az a világítás felkapcsolásával egyidejűleg működésbe lépett.

A ventilátorok beépítése előtt, de annak vezetékrendszerének kiépítése után, 2003. június 16-án jelent meg a III. r. terhelt az rt., mint szakhatóság részéről, s hálózati üzemeltetőként és műszaki ellenőrként ellenőrizte és átvette a gázszerelési munkálatokat.

Az 1/1977. NIM rendelet 7. Fejezet 8. § (4) bekezdése értelmében ellenőrizni volt köteles többek között a berendezés terv szerinti kivitelét, a beépített készülékek elhelyezését, a légellátás és az égéstermék elvezetésének szabályosságát, a gázvezetékek, gázfogyasztó berendezések és más vezetékek, berendezések egymáshoz viszonyított helyzetét, minden olyan helyszíni körülményt, amely a szabályos üzemet gátolja vagy a műszaki előírásokat sérti.

A III. r. terhelt azonban e szabályokat megsértve nem vizsgálta és így nem is észlelte azt, hogy a fürdőszobában - szabálytalanul - az elszívó ventilátor vezetéke kiépítésre került annak ellenére, hogy ez a ház összes lakásában megtörtént és ezen lakásoknál is a III. r. terhelt volt a műszaki átvevő. A bejárati ajtó légáteresztő képességét - melyet munkáltatója kifejezetten előírt és a gázterv részét képezte - szintén nem vizsgálta.

A gázkészülék légellátási és biztonsági megfelelőségéről is szóló nyomáspróba és műszaki átvételi jegyzőkönyveket 2003. június 16-án kiadta, amely alapján az rt. 2003. június 24. napján a használatbavételi engedély kiadásához hozzájárult.

Ezt követően az I. r. terhelt mint a kivitelezés felelős műszaki vezetője, az építésügyi hatóságnak címzett, a használatbavételi engedély kiadásához szükséges nyilatkozatában rögzítette, hogy az épületet a vonatkozó szakmai minőségi előírások megtartásával szakszerűen építették meg, az a rendeltetésének megfelelő, és biztonságos használatra alkalmas. Tette ezt annak ellenére, hogy tudott a súlyos veszélyt jelentő elszívó ventilátorok folyamatban lévő beszereléséről, és a gázberendezések légellátását biztosító bejárati ajtók légzáró voltáról. Ezzel megszegte az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 40. § (2) bekezdésében foglaltakat, amely előírja, hogy a felelős műszaki vezető felel az építménynek, az építményrésznek, szakmunkának a jogerős és végrehajtható építési engedélynek és a hozzá tartozó jóváhagyott engedélyezési terveknek, illetve a jogszabályokban meghatározott kivitelezési terveknek megfelelő megvalósításáért, továbbá az építési tevékenységre vonatkozó szakmai, minőségi és biztonsági előírások megtartásáért és a munkálatok végzésének szakszerűségéért.

2003 nyarán történt meg a lakók beköltözése a házba. N. B. és családja a ház II. emeleti 260-as számú lakásába költözött be. N. B. a fürdőszobai ajtót lecserélte és mivel az új ajtón szellőzőnyílás nem volt, ezért annak ajtaján kb. 1 cm-es csíkot levágott. Egyéb változtatást a fürdőszobában nem végzett.

2005. január 18. napján este 22.00 óra körül N. B.-né a lakásuk fürdőszoba helyiségében zuhanyozott, amelynek során a vizet folyamatosan folyatta. A fürdőszobában tartózkodása alatt a villany felkapcsolásával egyidejűleg folyamatosan működött az elszívó ventilátoros szellőzés is. A fürdőszoba bejárati ajtaja résnyire nyitva volt, mert az ajtó zárszerkezete nem működött. Kb. 1 óra elteltével N. B. benyitott a fürdőszobába, ahol észlelte, hogy felesége a kádban fekvő helyzetben van és meghalt, a zuhanyból pedig folyt a víz, tehát a gázkazán működött.

A sértett halálának oka légzési elégtelenség, szén-monoxid-mérgezés volt, vérében a szén-monoxid hemoglobin-tartalma 67 relatív százalék volt.

A baleset együttes oka az volt, hogy N. B. lakásának a fürdőszoba helyiségében a tervben szereplő gravitációs szellőzés nyílásába elszívó ventilátoros szellőzőberendezést építettek, amely a világítás felkapcsolásával egyidejűleg működésbe lépett és a fürdőszoba és az összeszellőztetett légterek levegőit szívta el működése során. A nyílt égésterű kazán üzemeltetése közben elhasznált, illetve a ventilátor által elszívott levegő a bejárati légzáró nyílászáró miatt nem pótlódott. A kiegyenlítődés egyetlen módja az volt, hogy a kéményben az égéstermék áramlási iránya megfordult, a szén-monoxid a fürdőszobába jutott és a koncentrációja oly mértékben megnőtt, hogy az ott tartózkodó és zuhanyozó N. B.-né halálát eredményezte.

A nagyobb veszélyt a ventilátor beépítése jelentette, önmagában a szabálytalanul beépített légzáró bejárati ajtó - a fürdőszobai elszívó ventilátor beépítése nélkül - halálos mértékű szén-monoxid-koncentrációt valószínűleg nem okozott volna.

Az elsőfokú ítélet indokolása szerint az I. r. terhelt tudott arról, hogy légzáró típusú ajtók kerültek betervezésre, azonban fokozottan légzáró ajtók kerültek ténylegesen beépítésre az ő megrendelése alapján, és azt is tudta, hogy ez beleütközik a gázbiztonsági előírásokba [1/1977. (IV. 6.) NIM rendelet 83. § (1) bekezdés] és konkrétan az rt. 186/2003. számú kikötésébe is.

A fürdőszobai elszívó ventilátor vezetékrendszerének kiépíttetésével, N. B. ventilátor beszerelésére történő felszólításával az akkor hatályos 1/1977. NIM rendelet 77. § egyértelmű tilalmát szegte meg és ezzel gondatlanságból a sértett halálát okozta.

A III. r. terhelt nem volt tisztában az elkövetéskor hatályos 1/1977. NIM rendelet 8. § (4) bekezdésében foglalt ellenőrzési feladatával, figyelmen kívül hagyta a hivatkozott rendelet 77. §-ában írt azt az alapvető biztonsági követelményt, amely szerint kéménybe kötött gázfogyasztó berendezés esetén elszívásos szellőzés nem alkalmazható. A III. r. terhelt azokat a főtényezőket nem ellenőrizte, amelyek a feladatát képezték volna az adott gázkészülék biztonságos üzemeltetése szempontjából.

Az I. r. terhelt a gondatlanság magasabb fokát valósította meg, azaz a foglalkozási szabályait szándékosan sértette meg, így magatartása következményeit előre kellett hogy lássa, de könnyelműen bízott azok elmaradásában.

A III. r. terhelt esetében a gondatlanság enyhébb foka volt megállapítható.

A megyei bíróság a 2007. március 23. napján hozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét a III. r. terhelt vonatkozásában megváltoztatta, a terhelt cselekményét foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségének minősítette.

A vele szemben kiszabott felfüggesztett fogházbüntetés tartamát 7 hónapra, a gázkészülékekkel kapcsolatos műszaki átvevő tevékenységére vonatkozó foglalkozástól eltiltás tartamát 1 évre enyhítette. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét az I. és a III. r. terheltek vonatkozásában helybenhagyta.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást kiegészítette azzal, hogy az I. r. terheltnek a tényállásban részletezett foglalkozási szabályainak megsértése és a sértett halálát eredményező baleset között közvetlen okozati összefüggés áll fenn.

A III. r. terhelt a bejárati ajtók légáteresztő képességét és a tervek szerinti légellátás biztonságát teljes körűen nem vizsgálta, ezzel a foglalkozási szabályait megszegte és magatartásával a lakásban lakók életét és egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek tette ki.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint az 1/1977. (IV. 6.) Nehézipari Miniszteri rendelet időközbeni hatályon kívül helyezése a terhelteket terhelő foglalkozási kötelezettséget és ezzel összefüggően a büntetőjogi védelmet nem szüntette meg, különös tekintettel arra, hogy a hatályos 1994. évi XLI. törvény a gázszolgáltatásról általános jelleggel meghatározza, hogy a gázszolgáltatást az élet-, az egészség- és vagyonbiztonság és a műszaki biztonsági előírásokban meghatározott követelményeknek megfelelően kell végezni. Ugyanakkor a lakások tervezésétől az átadásig terjedő időszakban a szakmai kötelezettségeket meghatározó 1/1977. (IV. 6.) NIM rendelet hatályos volt.

A jogerős határozat ellen az I. r. terhelt védője útján, és a III. r. terhelt meghatalmazott védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt, a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontja alapján a terheltek felmentése érdekében.

Az I. r. terhelt arra hivatkozott, hogy a terhére rótt bűncselekménynek a Btk.-ban írt valamennyi tényállási eleme nem valósult meg, hiányzik a foglalkozási szabályt szegő magatartás, és az azzal okozati kapcsolatban álló közvetlen veszélyhelyzet kialakulása. Az a magatartása, hogy a gravitációs szellőzőben lehetővé tette az elszívó ventilátor beépítését, nem szabálysértő, semmiféle normába nem ütközik. A közvetlen veszélyhelyzetet a ventilátorok reteszelés nél­küli beszerelése eredményezte, az ily módon történő beépítés azonban nem róható a terhére, ezért a ventilátort beszerelő tartozik felelőséggel.

A III. r. terhelt védője a felülvizsgálati indítványban anyagi jogszabálysértésként a közvetlen veszélyhelyzet téves értékelését, valamint a III. r. terhelt mulasztása és a közvetlen veszélyhelyzet közötti okozati összefüggés hiányát jelölte meg.

Érvei szerint a törvény által megkívánt eredmény a közvetlen veszélyhelyzet, viszont az eljárt bíróságok a III. r. terhelt felelősségét a közvetlen veszély kialakulásának reális lehetősége miatt állapították meg. A terhelt legfeljebb absztrakt veszélyhelyzetet idézett elő, amely büntetőjogilag irreleváns. A terhelt mulasztása önmagában a halálos eredmény bekövetkezéséhez vezető okfolyamatot nem indította el, a közvetlen veszélyhelyzet kialakulásához pedig rajta kívülálló többlettevékenységre volt szükség. Így az okozati összefüggés hiánya állapítható meg, a közvetlen veszély, mint eredmény kialakulása tekintetében.

Arra is hivatkozott, hogy a III. r. terhelt az ellenőrzésnek nem volt jogszabályi felelőse, így a bűncselekmény elkövetője, alanya nem lehet. A jogszabály értelmében az építésért és ellenőrzésért a felelősség a felelős műszaki vezetőt terheli, nem pedig a műszaki átvevőt.

Sérelmezte a szakmai szabály kiüresedése folytán a Btk. 2. § alkalmazásának elmulasztását, utalva a Legfelsőbb Bíróság 1/1999. Büntető jogegységi határozatára.

Álláspontja szerint az elkövetéskor hatályos 1/1977. (IV. 6.) NIM rendelet az elbíráláskor már nem volt hatályban, és annak helyébe lépő tervezet a mai napig nem került elfogadásra. Az elbíráláskor tehát nem volt olyan jogszabályi előírás, amely az 1/1977. (IV. 6.) NIM rendelet szabályaihoz hasonló kötelezettséget vagy tilalmat felállítana, így büntetőjogilag értékelhető keretdiszpozíciót létrehozna, háttérnorma hiányában pedig a büntetőjogi felelősség nem állapítható meg.

A Legfőbb Ügyészség átiratában és az ügyész a nyilvános ülésen is a megtámadott határozatok hatályában fenntartását indítványozta.

A védők a nyilvános ülésen az írásbeli indítvánnyal azonos tartalommal szólaltak fel és a terheltek felmentését kérték.

A felülvizsgálati indítványok nem alaposak.

A felülvizsgálat során a Be. 423. §-a értelmében a jogerős ítéletben megállapított tényállás az irányadó. A jogkérdések kizárólag a tényállásban rögzítettek alapján vizsgálhatók és dönthetők el.

Az irányadó tényálláshoz képest viszont nem sértettek anyagi jogszabályt az eljáró bíróságok, amikor az I. és a III. r. terhelt büntetőjogi felelősségét megállapították.

A Btk. 171. § (1) bekezdésébe ütköző foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetést az követi el, aki foglalkozása szabályainak megszegésével más, vagy mások életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki, vagy testi sérülést okoz.

A bűncselekmény elkövetési magatartása a foglalkozási szabályszegés, amely lehet akár szándékos, akár a kötelezettség elhanyagolásában jelentkező gondatlan magatartás. A szabályszegés megvalósulhat aktív tevőleges magatartással vagy mulasztással is.

A Btk. 171. § (1) bekezdésében meghatározott bűncselekményben az elkövető büntetőjogi felelőssége tehát akkor állapítható meg, ha a foglalkozása szabályait szándékosan, vagy gondatlanul megszegő tevékenységével okozati összefüggésben áll elő más (mások) életének, testi épségének közvetlen veszélybe kerülése, vagy testi sérülése, illetve az elkövető szabályszegő mulasztása folytán - bár erre lehetősége volt - nem akadályozza meg a tényállásszerű eredmény bekövetkezését, feltéve, hogy a káros következmény tekintetében gondatlan bűnössége is fennáll.

Az irányadó tényállásból következően az I. r. terhelt foglalkozása szabályait szándékosan szegte meg, amikor a gázterv ismeretében és annak tudatában, hogy a szakhatósági véleménnyel ellentétben légzáró bejárati ajtók kerültek beépítésre, a villanyszerelést végző kivitelezőnek - villamosterv készíttetése nélkül - a gravitációs szellőzés mellett tilalmazott elszívó ventilátorok vezetékének kialakítására és a lakók igénye szerint a ventilátorok tényleges beépítésére adott megbízást és erre a méretek megadásával N. B. lakástulajdonost külön is felhívta.

Az I. r. terheltnek, mint felelős műszaki vezetőnek tisztában kellett lenni a ventilátorok oxigénelszívó hatásával és fel kellett ismernie a gázkészülékek ilyen módon történő üzemeltetéséből adódó reális baleseti veszély lehetőségét.

Ennek ellenére minderről az I. r. terhelt - aki a biztonságos szakszerű kivitelezésért és a különböző munkafázisok összehangolásáért is felelős volt - a villanyszerelést végző vállalkozót nem tájékoztatta és nem adott utasítást a villanyszerelőnek a baleseti veszélyt kiküszöbölő, az elszívó ventilátor reteszelt leállítását biztosító - lehetséges - megoldás alkalmazására. A villanyszerelő felelőssége pedig csak saját szakmája előírásainak megsértése esetén merülhetne fel, a speciális gázbiztonság-technikai szabályok ismerete és alkalmazása tőle nem volt elvárható.

A bűncselekmény eredménye más vagy mások életének, testi épségének, vagy egészségének közvetlen veszélynek kitétele, vagy testi sértés okozása.

A veszély törvényben megkívánt közvetlensége meghatározott helyzetre és személyre konkretizált veszélyt jelent.

Jelen esetben a ventilátorok vezetékrendszerének kiépítése és a légzáró ajtók alkalmazása önmagában közvetlen veszélyt még nem teremtett, de lehetővé tette annak későbbi létrejöttét, amely a lakók beköltözését követően a lakások igénybevételével, a ventilátorok tényleges beszerelésével és működtetésével be is következett.

A veszély közvetlensége nyilvánvaló, amikor más életét, testi épségét, egészségét sérelem éri - mint a sértett esetében -, ezért az I. r. terhelttel kapcsolatban a veszély közvetlen vagy absztrakt voltát külön vizsgálni már nem kell.

Az I. r. terheltnek a tényállásban írt foglalkozási szabályszegő magatartása - a légelszívó ventilátorok reteszelés nélküli szabálytalan felszereltetése - és a sértett szén-monoxid- mérgezéstől bekövetkezett halála között az okozati összefüggés is kétségtelenül fennáll, a foglalkozási szabályszegés nélkül ugyanis a halálos eredmény nem következett volna be, abba más személynek vagy külső körülménynek sem volt elháríthatatlan szerepe. Az eredmény vonatkozásában az I. r. terhelt bűnössége is megállapítható.

A III. r. terhelt, aki a szakhatóság műszaki ellenőre és a gázszerelési munkák átvevője volt, a műszaki, biztonsági követelmények megtartásának ellenőrzéséért önálló felelősséggel tartozott, függetlenül a műszaki vezető feladatkörétől.

A III. r. terhelt, mint műszaki ellenőr foglalkozási szabályok hatálya alatt állt, így a bűncselekmény elkövetője, alanya lehetett.

A III. r. terhelt foglalkozási szabályait azzal szegte meg, hogy a gázszerelési munkák ellenőrzése és átvétele során a légellátás és az égéstermékek elvezetésének szabályosságát nem ellenőrizte, de nem vizsgálta az rt. szakhatósági vélemény kötelező előírása ellenére beépített bejárati ajtók légáteresztő képességét sem. Mulasztása folytán nem észlelte a gáztervben nem szereplő elszívó ventilátor kiépítésének lehetőségét.

Kétségtelen, hogy a III. r. terhelt foglalkozási szabályt szegő magatartásától függetlenül indult meg a közvetlen veszélyt eredményező okfolyamat, amelybe azonban nem avatkozott be, holott ez foglalkozásából adódó kötelezettsége lett volna. Ez esetben ugyanis nem a veszélyhelyzet előidézése róható a terhére, hanem az hogy a foglalkozási szabályok szerint munkaköri kötelessége lett volna a veszélyhelyzet elhárítása, megszüntetése, de ezt nem tette, annak ellenére, hogy lehetősége lett volna az átvétel megtagadásával a veszélyhelyzet elhárítására, és így a használatbavételi engedély kiadására nem kerülhetett volna sor.

A III. r. terhelt foglalkozási szabályt szegő mulasztásával a lakók életét, testi épségét gondatlanságból közvetlen veszélynek tette ki. Mulasztása és az eredmény között az okozati összefüggés, valamint az eredmény tekintetében gondatlan bűnössége is megállapítható.

Nem alapos a Btk. 2. § alkalmazásának elmaradását sérelmező védői érvelés sem.

A Btk. 171. §-ában meghatározott törvényi tényállás ún. keretdiszpozíció, annak tartalmát az egyes foglalkozási szabályok töltik ki. A foglalkozási szabályok tartalmát írott jogi normák, igazgatási szabályok, rendeletek, utasítások, de a szakma általánosságban elfogadott íratlan szokásszerű szabályai is meghatározhatják.

A foglalkozási szabályok nem büntető jogszabályok, változásukra a Btk. 2. §-a általában nem vonatkozik és nem érinti a büntetőjogi felelősséget.

A felülvizsgálati indítványban hivatkozott 1/1999. Büntető jogegységi határozatban foglaltak pedig csak akkor alkalmazhatók, ha a keretet kitöltő rendelkezésekben olyan mérvű változás következett be, amely a kötelezettség megszűnésével vagy a tilalom feloldásával az addigi büntetőjogi védelmet véglegesen megszünteti. Csak az ilyen tartalmú rendelkezés tekinthető a Btk. 2. §-ának alkalmazása szempontjából a büntetőtörvény megváltozásának, amely az elbíráláskor a visszaható hatályt megalapozza.

Jelen esetben nem erről van szó. A beköltözés idején és az elkövetés időpontjában is hatályban lévő 1/1977 (IV. 6.) NIM rendeletnek korszerűsítési célból történő későbbi hatályon kívül helyezése nem szüntette meg a gázüzemű berendezések biztonságos működtetését szolgáló előírásokat, tilalmakat és szakmai normákat.

A műszaki-biztonsági követelmények teljesítését a gázszolgáltatásról szóló 1994. évi XLI. törvény, valamint az azt felváltó, 2004. január 1-jétől és az elbíráláskor is hatályos a földgázellátásról szóló 2003. évi XLII. törvény 2. §-a egyaránt továbbra is előírta. Eszerint "a törvény hatálya alá tartozó tevékenységet a gázszolgáltatók ellátását megfelelő színvonalon, az élet és egészség védelmének, valamint a vagyon- és üzembiztonság érvényesítésével a műszaki, biztonsági, valamint a minőségbiztosítási előírásokban meghatározott követelményeknek megfelelően kell végezni".

A hivatkozott NIM-rendelet hatályon kívül helyezése értelemszerűen nem eredményezte a keretdiszpozíció kiüresedését, a büntetőjogi védelem megszűnését. Így a Btk. 2. § alkalmazására és annak alapján a III. r. terhelt felmentésére nem volt jogi lehetőség.

Az eljáró bíróságok az anyagi jogszabályok sérelme nélkül helyes indokok alapján állapították meg az I. és a III. r. terheltek bűnösségét, cselekményük jogi minősítése is törvényes.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítványnak nem adott helyt, a megtámadott határozatokat a Be. 426. § alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Bfv. III. 1110/2008.)