Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2004.1042 A szerződés semmisségének a megállapítása iránti per megindítására jogosult személyi kört a törvény nem határozza meg, ezért érdemben, ítélettel kell dönteni abban a kérdésben, hogy a megjelölt jogi érdek a kereshetőségi jogot megalapozza-e; jogi érdek hiánya miatt a per megszüntetésére nem kerülhet sor [Pp. 3. §, 130. § (1) bek. g) pont, 157. § a) pont; Ptk. 234. § (1) bek.].

Az I. r. felperes az elsőfokú bírósághoz 2001. november 19-én benyújtott keresetében T. I. k.-i lakossal 1991. április 22-én kötött adásvételi szerződés érvénytelenségének a megállapítását kérte. Utóbb II. r. felperesként az I. r. felperes volt felszámolója perbe lépett. Előkészítő iratában arra hivatkozott, hogy mint felszámoló 1999-ben már nem volt jogosult az adásvételi szerződés aláírására, ezért jognyilatkozata tulajdonjog-átruházást nem eredményezhet. Hivatkozott e körben a Bírósági Határozatok 2000. évi számában 506. sorszámon közzétett eseti határozatban kifejtettekre.

Az elsőfokú bíróság a 2002. február 14-én kelt végzésével a pert az I. r. felperes vonatkozásában megszüntette. Döntését azzal indokolta, hogy a megyei bíróság mint cégbíróság a szövetkezetet a cégjegyzékből 1998. szeptember 18-i hatállyal törölte, mert az adós gazdálkodó szervezet felszámolás folytán megszűnt. Mindezek alapján megállapította, hogy a keresetlevél benyújtásakor az I. r. felperes perképességgel nem rendelkezett, ezért a pert a Pp. 157. § a) pontja alapján, utalással a Pp. 130. § (1) bekezdésének e) pontjára, szüntette meg.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen az I. r. alperes által előterjesztett fellebbezés folytán a másodfokú bíróság a 2002. április 3-án hozott végzésével az elsőfokú bíróság végzésének nem fellebbezett rendelkezéseit nem érintette, míg fellebbezett rendelkezését a Pp. 259. § szerint alkalmazandó Pp. 253. § (2) bekezdése alapján megváltoztatta és a pert a Pp. 157. § a) pontja alapján, figyelemmel a Pp. 130. § (1) bekezdésének g) pontjára, szüntette meg. Végzését azzal indokolta, hogy a Pp. 64. § (3) bekezdése szerint a más által indított perbe az, aki a per megindítására külön jogszabály alapján, illetve az 51. § a), b) pontjai alapján maga is jogosult lett volna, a felperes pertársaként az ítélet meghozatalát megelőző tárgyalás berekesztéséig perbe léphet. Jelen esetben a II. r. felperes perindításra a felszámolás alatt álló gazdasági társaság képviseletében volt jogosult. Ez a joga is megszűnt azonban a cég törlésével, hiszen ezt követően a gazdasági társaság, mint jogalany megszűnt. Ugyancsak nem alkalmazható a Pp. 51. § a) pontja, hiszen a képviselőre a perben hozott ítélet jogereje csak annyiban terjed ki, hogy a képviselő a peres eljárásban a felet képviseli.

A jogerős végzés ellen a II. r. felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben a végzés megváltoztatásával az eljárás folytatásának elrendelését kérte. Felülvizsgálati kérelmét arra alapította, hogy a kérelemmel támadott határozat jogszabálysértő és felülvizsgálata a 2001. évi CV. törvénnyel módosított Pp. 270. § (2) bekezdésének b) pontja alapján szükséges.

Álláspontja szerint a jogerős végzés azért jogszabálysértő, mert arra a téves következtetésre jutott, hogy a felszámoló a perben önállóan nem járhat el, perindítási jogosultsága nincs. Hivatkozott arra, hogy elsődleges kereseti kérelmét a Ptk. 227. § (2) bekezdése alapján az adásvételi szerződés semmisségére alapította. A Ptk. 234. §-ának (1) bekezdése szerint pedig a semmis szerződés érvénytelenségére bárki határidő nélkül hivatkozhat. E jogszabályhely - álláspontja szerint - önmagában megalapozza a felszámoló perindítási jogosultságát, és nincs jelentősége annak, hogy időközben a felszámolás alá került szervezet cégbírósági törlése megtörtént.

A felülvizsgálatra adott észrevételeikben az I. és III. r. alperesek a felülvizsgálati kérelem elutasítását kérték abból az okból, hogy a felperes felülvizsgálati kérelme nem felel meg a módosított Pp.-ben megkívánt feltételeknek. A felperes felülvizsgálati kérelmében nem valószínűsítette, illetve nem indokolta meg, hogy a határozat felülvizsgálata a joggyakorlat egysége, továbbfejlesztése érdekében miért lenne szükséges. Az I. r. alperes arra is hivatkozott, álláspontja szerint a felülvizsgálati kérelem nem tartalmazza azt, hogy annak a Pp. 270. § (2) bekezdés szerint mi az alapja, azt mely fordulatára kívánja a felperes alapítani. A felülvizsgálati kérelem ezért nem felel meg a Pp. 272. § (2) bekezdés második mondatában foglaltaknak. E lényeges tartalmi hiányosság utóbb nem pótolható. Az ügy érdemével kapcsolatban a másodfokú bíróság végzésének indokolásával egyetértett.

Elöljáróban a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság rámutat arra, hogy a 2002. január 1. napjától hatályos 2001. évi CV. törvény 20. § (5) bekezdése értelmében a Pp. 270. §-ában foglaltaknak megfelelő alkalmazásával felülvizsgálatnak van helye az ítélőtábla működésének megkezdéséig - 2003. július 1-jéig - a keresetlevelet (fizetési meghagyást) idézés kibocsátása nélkül elutasító (Pp. 130. §) és a pert megszüntető (Pp. 157. §) jogerős végzés ellen is. E szabályból az is következik, hogy az ilyen végzések elleni felülvizsgálatra a Pp.-nek a korábbi szabályait kell alkalmazni. A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság ezért a felülvizsgálati kérelmet az egyesbíró előzetes vizsgálatának mellőzésével, a Pp. korábbi szabályai szerint tanácsban eljárva bírálta el.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

A Pp. 130. § (1) bekezdésének g) pontja alapján a bíróság a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül akkor utasíthatja el, illetve utóbb a Pp. 157. § a) pontja alapján a pert akkor szüntetheti meg, ha azt nem a jogszabályban erre feljogosított személy indította, vagy a per csak jogszabályban meghatározott személy ellen indítható, illetve meghatározott személyek perbenállása kötelező, s a felperes e személyt (személyeket) - felhívás ellenére - nem vonta perbe. A Pp. 130. § (1) bekezdésének g) pontja szerint a bíróság a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül tehát csak akkor utasíthatja el, ha a jogszabály valamely per megindítását csak meghatározott személy számára teszi lehetővé, s a pert az e körön kívül eső személy indította meg. Ilyen perek általában az egyes személyállapotra vonatkozó perek. Az adásvételi szerződés érvénytelenségének megállapítására irányuló perekre nézve jogszabály a perindításra jogosult személyi kört nem határozza meg, ezért a kereset elutasítása a felhívott törvényhely alapján jogszabálysértő. A keresetet a bíróságnak érdemben, ítélettel kell elbírálnia. Azt, hogy a perbeli igényt a II. r. felperes a maga személyében jogosult-e érvényesíteni vagy sem, az eljárás eredményeként, érdemben kell megállapítani.

A II. r. felperes arra alappal hivatkozott, hogy a Ptk. 234. §-ának (1) bekezdése szerint a semmis szerződés érvénytelenségére - ha a törvény kivételt nem tesz - bárki határidő nélkül hivatkozhat. Ez a korlátlan hivatkozási lehetőség azonban nem jelent egyben feltétlen perindítási jogosultságot is. A kereshetőségi jogot a bírósági gyakorlat a semmisség vonatkozásában is erősen szűkítően értelmezi, figyelemmel arra, hogy a Pp. 3. §-ában foglaltak alapján keresetindítási joga az érdekelteknek van, vagy annak, aki rendelkezik olyan jogosítvánnyal, hogy más jogának érvényesítése céljából keresetet indíthat. Ebből következően a semmis szerződésekkel kapcsolatos perindítási lehetőséget is vagy a jogi érdekeltség, vagy a perlési jogosultságot biztosító felhatalmazás alapozhat meg. (Ezt a jogi álláspontot fejtette ki a Legfelsőbb Bíróság a BH 1991/107., 1997/439. és a 2003/424. számú eseti döntéseiben is.)

Miután a jogerős végzés a pert a II. r. felperes vonatkozásában jogszabálysértéssel szüntette meg, a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a másodfokú bíróság végzését a Pp. 275/A. §-ának (3) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította.

Az új eljárás során az elsőfokú bíróságnak azt kell vizsgálnia, hogy a II. r. felperesnek a saját nevében előterjesztett, a szerződés semmisségére alapozott igénye érvényesítéséhez fűződik-e valamilyen, a saját jogán érvényesíthető jogi érdeke, illetőleg a megjelölt jogi érdek a kereshetőségi jog megalapozásához megfelelő-e. Ehhez képest ítélettel kell döntenie a kereset tárgyában. (Legf. Bír. Gfv. VI. 31.599/2002. sz.)